NIEUWE 1 Hikt irsijsr's Niemeijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier au». Abdijsiroop 39e Jaargang Bureel Nnrdscharwoudi. Buitenlandsche Brieven Speciaal Corsetten - Magazijn T j/K/ Een hoester heeft Abdijsiroop noodig! Vcfoi^yjyaioGOo/cb! No, 145 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 6 DECEMBER 1930 LANGEDlJKEfl COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden f 1.15. Uitgilt: firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. - ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. brief uit parijs. PARIJSCHE SCHANDALEN. Toen de groote débacle kwam van de Oustric- bank, was het reeds te verwachten, dat de minister van financien, Reymond, een geruststellende ver klaring zou publiceeren. Hij heeft dit dan ook ge daan en gezegd, dat dit faillissement een op zich zelf staand geval was en dat slechts enkele banken, die den heer Oustric crediet hadden gegeven, er financieel verlies door zouden lijden. Van een be dreiging der Fransche financien was echter geen sprake. Inderdaad was het faillissement voor den opper - vlakkigen toeschouwer niet bijzonders. Want in Frankrijk vindt men evenals overal ter wereld twee soorten van menschen: die goed willen slapen en die goed willen eten. Wie goed wil slapen, brengt zijn geld bij de van ouds bekende, solide banken, die voor een veilige belegging zorgen en daaraan meer waarde hechten dan aan hooge rente. Dat is dan ook de reden, dat de Franscche industrie te klagen heeft over de geringe medewerking der groote banken, dit ligt echter aan de onvoldoende waar borgen, die zij den banken kunnen aanbieden. De menschen, die goed willen eten, wenden zich echter tot speculanten van het slag van den heer Oustric. Zij kunnen dan papieren krijgen met groote schommelingen in de koers, die dagelijks aan de beurs verhandeld worden en in enkele dagen een fabelachtige waarde verkrijgen. Zij prenten zich niet in, dat aan elke koersstijging eenmaal een einde moet komen. En van die onnadenkendheid maakt een man als Oustric gebruik door op ver schillende manieren, doch voornamelijk door de pers en door het opkoopen der stukken door zijn stroomannen, de koers steeds meer op te jagen. Totdat deze kunst hem op een gegeven oogenbhk niet meer helpt. Totdat geen verkooper der fond sen meer een man kan vinden, die dommer is dan hijzelf en een hoogeren prijs betaalt dan hijzelf betaald heeft. En dan is hij verloren. Als een van de papieren van zoo'n speculant waardeloos wordt, volgen de andere vrijwel onmiddellijk. Het eene fond ssloopt het andere mee in zijn val en alle voorwaarden voor een beurspaniek zijn aanwezig. En aan deze koersdaling kan een geruststellende verklaring van den minister van financien geen einde maken; op het oogenblik zijn de meeste effecten reeds weinig meer waard dan scheur papier. Doch met dat al was het geheele proces tot nu toe dat van een financier, die pech had, doch niet dat van een financieel schandaal. Het heeft zich pas in die richting ontwikkeld, toen het bleek, dat Oustric onder bescherming had gestaan van den minister van justitie, Raoul Péret. Deze minister is n.l. eens zoo onvoorzichtig geweest, zonder de min ste aanleiding in het parlëment geruststellende verklaringen af te leggen over den heer Oustric. Nu is zelfs gebleken, dat Péret aan Oustric juridische adviezen heeft gegeven en daarmee was het schan daal meteen van de financieelekringen tot de justi- tieele uitgebreid. Raoul Péret moest onverwijld zijn ontslag nemen, terwijl de president der republiek in zijn plaats den senator Chéron benoemde, die reeds een paar maal minister van financien is geweest en de welverdiende reputatie heeft, een goed administrateur en een man van eer te zijn. Raoul Perét heeft op het juiste oogenblik zijn ontslag genomen. Als hij nog een paar dagen ge wacht had, zou de situatie belangrijk moeilijker voor hem zijn geworden. Men'was .nl. aanvankelijk nog van meening, datt de oustric-bank geliquideerd zou kunnen worden, waardoor men Oustric de on aangenaamheden van een faillissement zou kun nen besparen. Dit ging echter niet en men moet hem zelfs voor het gerecht trekken. Enkele cliënten wilden zich wreken over het verlies van hun geld en hebben zich tot de regee ring gewend met een aanklacht, waarin Oustric beschuldigd wordt van het kunstmatig opdrijven der koersen door misleidende manoeuvres. Naast het geval Hanau krijgen wij nu het geval Oustric als tweede groote schandaal. De politieke tegenstanders van den gewezen minister, Raoul Péret, zullen er natuurlijk gebruik van maken om hem en zelfs zijn partij genooten in de kamer in de zaak te be trekken en dat kan slechte gevolgen hebben voor het kabinet Tardieu. Tardieu zelf is in financieele zaken ook geen puritein en voordat hij zijn tegen woordige positie verwierf, was hij journalist voor politieke aangelegenheden; als zoodanig heeft hij heel wat aanvallen te verduren gehad op zijn wijze van zaken doen. Zoo is hij in een zeer précaire zaak slechts gered, doordat de politie op het juiste oogen blik een huiszoeking deed bij een buitenlander en op grond daarvan dezen het land uitzette. Wan neer het dus voor de rechtbank tot een scchandaal Péret komt, en Péret heeft handige advocaten, dan kunnen deze ook verscheidene oude Tardieu-schan- dalen opwarmen. (Nadruk verboden). Vrijdagmddag 3 uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuiza onder voorzitterschap van den Edel Achtbaren hr. P. Kikkert. Secretaris de heer A. Sloof. Aanwezig allen. 'Be voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom waarna de notulen der vo rige vergadering worden vastgesteld. iMededeelingen. dat van hoeren Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de besluiten tot wijziging der diverse belasting verordeningen en het besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor '30. va.n de afd. St. Pancras van de N.H. vereen- ging Het "Witte Kruis bericht is ontvangen dat van de toegezegde bijdrage voor verpleging van «en t.b.o. patient geen gebruik behoeft te wor den gemaakt daar bedoelde patient geheel .is hersteld. van den voorzitter van het steuncomité natuur ramp 12 Juni bericht is ontvangen, dat de ge leden schade geheel voor rekening van het voor nialig nationaal steuncomité stormramp 1927 ge nomen wordt. Ingekomen stukken. Van rnej. E. de Vries verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere /sch,. met ingang van 1 Januari 1931. Conform het voorstel wordt besloten. Van de vereeniging Helpt Elkander alhier, (houdende verzoek aan tuinbouwer^ kleine voor schotten te verstrekken voor noodzakelijk. le vensonderhoud enz. De voorz. merkt op, dat het voor den raad z-eer moeilijk is hierop in te gaan, daar Prov. Staten hiertoe binnenkort zullen overgaan. Er zijn ook formeele gmnlden die het practisch on mogelijk maken het verzoek te willigen, te meer daai1 de provincie zich reeds op dit ge bied heeft begeven. Voorts deelt Z. A. mede bij den Comm. der Koningin te zijn geweest en aangedrongen heeft op spoedige hulp en het resultaat is geweest dat deze binnenkort zal worden verleend. De heer Hart zag liever dat voor de hulpver leening een bepaalde datum was gesteld. D.e voorz. interrumpeert den spr. door te zeg gen, fdat B. en W. reeds bezig zijn met deze zaak De heer Hart zegt hierop voldaan te zijn. De voorz. deelt ten, overvloede mede, dat zoo dra dc zaak is geregeld,, de gemeente onmid dellijk tot hulpverlccning zal overgaan. De heer Mulder brengt hulde aan het Dag. Best. voor de voortvarendheid in deze en zal de verwezenlijking een dankbare herinnering voor de tuinbouwers zijn. Voorts betoogt spr. dat er voor de tuinbou wers geen anderen uitweg is dan een crediet- verleening van provincie en gemeente. Hierna wordt het schrijven voor kennisge ving aangenomen. Mient 17 Alkmaar ïel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Als voren. Aanbieding wijziging gemeentebegrooting v. d. dienst 1930. Conform de administratieve wij zigingen wordt aldus besloten. Voorstel aan de A. N. W.. B. een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 5. Aldus besloten. Voorstel om bij wijze van werkverschaffing uit te voeren de navolgende werkzaamheden. Verbetering Daa-lmeerpad. Verbetering v. h. sportterrein. Aan burgemeester en Wethouders een blanco cnediet te verleenen tot uitvoering van de ge noemde werken. Door den voorz. worden deze punten uitvoe rig toegelicht waaruit blijkt, dat de werken ge noemd onder a en' b zoker ten goede zullen ko men aan de werkverschaffing. De heer Hart betoogt, dat het voor de ar beiders diet zoo vernederend is. Voorts zegt spr. een zeer gunstige zand rege ling in handen te hebben waarover spr. niot verder zal uitweiden. Hij merkt op, dat het speelterrein 6000 vierk. meter bedraagt en kan hierop heel wat zand worden verwerkt, als dit met een meter wordt verhoogd, en zal heel wat arbeid meebrengen. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillende werking geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl.4.50 ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Z. A. deelt mede, indien door B. en W. geen spoed was betracht, de credietverleening eerst tegen 1 Februari tegemoet kon worden gezien. Van de wed. G. Blom verzoek ontslag als schoolschoonmaakster met ingang van 1 Jan,. 1930. Voorgesteld wordt 'dit ontslag eervol te verleenen. ■Overeenkomstig wordt besloten. van de afd. Koedijk1 van den Ned. Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf verzoek invoering steunregeling en werk verschaffing van gemeentewege. B. en W;. stellen voor dit schrijven te behan delen bij punt 41 "der 'agenda. Als voren. Van Burgemeester en "Wethouders. Voorstel met den vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhorn een overeenkomst aan te gaan tot het verwerken van afgekeurd vleesch. IJ) lOct. PER HALF ONS Spr. wil daarom grooten spoed betrachten om de georganiseerde arbeiders zijf het een Oö-tal, aan het werk te stellen. Vele bewoners zvn; het Daalmeerpad zullen gediend zijn met het aan brengen van een ander soort zand. De heer Commandeur dringt' aan op het op knappen van de zandlanen in overleg met het Bannebestuur. De heer Smit zegt, dat dit de bewoners 'van goed wonen zeker ten goede komt en vraagt of het niet mogelijk! is, dat de gemeente tege moet gekomen wordt in deze. De heer Mulder vraagt of de kleine tuinbou wers, die half tuinbouwer, half arbeider zijn, van de werkverscchaffing zijnt uitgesloten. Spr. zou het op prijs stellen als zij te werk werden ge steld. Voorts dringt spr. aan om, een bepaald be drag vast te stellen voor de werkverschaffing. Wieth. W. Visser stelt den heer Hart de vraag hoe of de draineering is aangelegd. Be heer Hart antwoordt zulks moeilijk te kunnen mededeelen, doch zijn de potten aange legd in de bestaande greppels, doch is het, veld' niet deskundig gedraineerd. iWeth. W. Visser merkt) op, naar aanleiding van een gezegde van den heer Hart, dat de or- gansatie van de werkverschaffing zeer jong is doch dan voert spr. aan, dat de aangeslotenen hebben te zorgen ook den zomer door te komen De voorz. deelt mede, dat B. en W. geen, t-ezwaar 'ebben tegen een steunverleening via de arbeidsbemiddeling. Voorts heeft dit colle ge geen bezwaar den georganiseerden voorkeur te geven mits dit zijn hoofden van gezinnenof kostwinners. Wat betreft de zandkwestie ge noemd door den heer Hart zal dit door B. en iWj. worden onderzocht. Het ophoogen van het sportterrein zal zeker een gemeentebelang zijn, doch is het niet juist een bijdrage van Goed Wo nen te vorderen. Wat betreft het te werk stellen van kleine tinbouwers, merkt spr. op,, dat allereerst die in aanmerking komen, die volgens, de wet ook als zoodanig zijn ingeschreven. Open gekomen plaat sen worden eventueel aangevuld door kleine tuinbouwers. Nadat nog een wijle van gedachten is gewisseld, waarbij door den heer Hart naar aanleiding van - een opmerking van den heer Smit, betoogd wordt dat het sportterrein geen particulier belang is, doch een- gemeenschapsbelang, worden de voor stellen van B. en W>. aangenomen. De heer Groen vraagt welk loon er voor vis vastgesteld, waarop de voorz. mededeelt, dat B. en W. zeer moeilijk hierin kunnen beslissen en is het beter indien B. en W. hiermede overleg plegen met het bestuur van Goed W;onen, ge zien den omvang van het werk. Voorstel om bij erdietverleening aan tuinbou wers door tusschenkomst van de provincie, de aan de gemeente óp; te leggen garantie van 30 procent van de te verleenen credieten, toe te zeg gen. Op toezegging van Ged. Staten zijn B. en W|. reeds zoor voortvarend, dit voorstel aaai den raad voor te leggen.Aldus besloten. Z. A. hoopt dat dit besluit moge bijdragen tot leniging van den nood der tuinbouwers. Voorstel om aan arbeiders, die werken in den Wieringermeerpolder en daar een woning huren, een bijdrage te verleenen van '30 cent per dag per persoon. Op een vraag ven den heer Commandeur deelt Z. A. mede," dat alle arbeiders, hierbij betrok ken, gehuwd zijn. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige raadsvergadering, de autobus betreffende merkt de heer Hart op, dat door 'een defect aan de autobus, een particulier de arbeiders heeft weggebracht en zijn zevent personen nalatig ge- beven in het betalen der reiskosten, /waarvoor de chauffeur van de gewone bus aansprakelijk is. Spr. acht het daarom recht, dat eventueele steun zal worden verleend, alvorens dit bedrag de arbeiders is betaald. Spr. wil de gemeente niet de dupe laten wor den. Weth. Visser zou gaarne ook de arbeiders omtrent deze kwostie hooren. Weth. Jb. Visser zegt,, dat de chauffeur ook een fout heeft gemaakt om de menschen niet verder te brengen dan Kolhorö. In ieder ge-< val had hij ze moeten brengen naar Koedijk. Die voorz. erkent dat dit niet juist is ge weest en is dit nu al de tweedefkeer. Die eerste keer kwamen de menschen te laat. Die arbei ders hebben korting gevraagd van de reiskosten daar een andere hen' moest brengen. Aan beide kanten is er dus schuld. Aan den eenen kant is er niet, betaald en aan dein anderen kant gaat de chauffeur niet geheel vrij' uit. Dé voorz. acht daarom de schuld van het geld zeer dubieus. De verantwoordelijkheid van den chauffeur had zeker zwaarder moeten wegen. Spr. gevoelt er meer voor, dat de meerdere kosten van de au tobus door de gemeente worden gedragen. Weth. W. Visser acht' de kosten van de au tobus door de gemeente royaal betaald, want als de chauffeur de menschen op Zaterdag-avond te Kolhorn heeft laten staan, is hij nalatg ge weest. De heer Hart betoogt, dat de chauffeur voor het geld aansprakelijk was en zelfs zoover ging dat hij het geld voor enkele virbeiders heeft voorgeschoten. Een krachtmaatregel was dus niet botalen, niet instappen. De chauffeur nam dus het besluit om weg te rijden en nu 'komen de ar beiders om vergoeding van de kosten eener luxe bus(, Al is het niet goed. te keuren, dat de chauf feur wegreed, dan nog kon spr. zich vereenigen met of de gemeente draagt de kosten om ran alles af te zijn of dat de arbeiders betalen en

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1