hierdoor iin aanmerking komen voor de werkver schaffing. Tenslotten wordt op voorstel van d. heer Commandeur besloten de kosten voor re kening der gemeente te nemen met' 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders. Het voorstel van B. en W. betreffende de ver goeding voor woninghuur in den Wieringermeer polder wordt geamendeerd en wel door 'weth. ;W. Visser, dat vaste arbeiders hiervan zijn uit gesloten en door den heer Groen, dat alleen ge huwden en kostwinners hiervoor in aanmerking komen. f Zonder hoofdelijke stemming wordt met al- gemeene stemmen aldus besloten. Benoeming commissie tot wering van school verzuim wegens periodieke aftreding van alle leden. Alle leden dezer commissie worden met algemeene stemmen herkozen. Nog is ingekomen een schrijven van N. Huis man, houdende het verzoe eene vergoeding tg,.' ontvangen voor de autobus, en tramkosten voor zijn beide kinderen, schoolgaande op de chr.tel. school te IJergen. De voorz. deelt mede, dat de kosten volgens berekening plm. 2 gulden per maand per kind bedragen. Gezien de afstand tot de tram meenen B. en W„ geen autobuskosten te moeten ver goeden en stellen voor ingevolge art. 13 der L. O. wet een vergoeding van 1 gulden per maand per kind. Aldus wordt besloten. Van de heeren Hart en Mulder is ingekomen een schrijven inhoudende de vraag, wat de reden is, dat de beendmaking betreffende het ijken van maten en gewichten niet op het aanplakbord te Husiwaard is aangeplakt, hetgeen voor eeni- ge bewoners onnoodige kosten heeft veroorzaakt. De voorz. zegt toe een onderzoek te zullen instellen. Hierna volgt sluiting. bouwen, de kerkeraadskamer en het lokaal ten dienste van catechisatie en vereenigingsleven te be zichtigen. OUDKARSPEL. Tuinbouwvereeniging „De Eendracht". Ons vegslag laat ten aanzien van het bloemkool zaad en wortelzaad wel iets aan duidelijkheid te wenschen over. Wat het wortelzaad betreft, hiervan zal vermoe delijk meer aanwezig zijn dan het voorgaande jaar. Ten aanzien van de bloemkoolzaden kunnen wij vermelden dat de prijzen zijn: Tusschensoort f16.per pond; Kortbeen en Le- cerf f20.—. OUD KARSPEL. Gevonden voorwerpen. Huissleutel; belastingplaatje. Inlichtingen bij de gemeente politie. NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpen. Damesbontje; damesceintuur; portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de Gemeente politie. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. BROEK OP LANGENDIJK. Drie portemonnaies; twee wanten; rijwielbelas- tingmerk 19301931. Inlichtingen bij den veldwachter. Uit den Omtrek Den llden December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de stationsambtenaar A. Langendijk bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. In 1905 als wisselwachter te Enkhuizen geplaatst werd hij aldaar den 25 Januari 1907 als rangeerder aangesteld en bleef daar in die functie tot 19 Aug. 1912, den datum waarop hij zijn benoeming als Assistent voor den Buitendienst te Stroe (Geld.) plaats vond. Vandaar werd hij op zijn verzoek d.d. 5 Dec. 1913 in dezelfde functie overgeplaatst naar St. Anna Pafochié om 'mbij de opening van de los- en laadplaats Noordscharwoude Dorp, aldaar te worden benoemd. Na als Assistent voor den Buitendienst zijn spo ren te hebben verdiend werd hij den 16en Juli 1924 tot Stationsambtenaar bevorderd, in welke functie hij tot heden alhier werkzaam was. Daar de Lan- gedijk zich steeds een plichtsgetrouw ambtenaar ge toond heeft, bereid om ieder te allen tijde met raad en daad ter zijde te staan, weten wij ons den tolk van allen wanneer wij wenschen dat hij nog vele jaren aan het station alhier werkzaam zal mo gen zijn. Onze overtuiging is het, dat het den JJubilaris op den elfden December niet aan belangstelling zal ontbreken. NOORDSCHARWOUDE. Het was Donderdagavond j.l. voor de Gerefor meerden te Noordscharwoude een goeden avond. Toen toch werd het vergroote, gerestaureerde kerk gebouw, benevens het nieuwe orgel in gebruik geno men. De pastor loei, Ds. Dragt, opende de druk bezochte samenkomst op de gebruikelijke wijze en gewaagde van de blijdschap, die er leefde in de harten van gemeenteleden en de leden van den Raad der kerk, nu meen weer in het eigen, vergroote en verfraaide huis des heeren vergaderen mag. Maar ook werd gewezen op den eisch, met den dank te eindigen in God, die het alles wel heeft gemaakt. Ook werd gewezen op de waarde van het schoone in lijn, kleur en vorm, factoren die groote waarde hebben in het leven, 't Mag gerekend tot een van de vele verdiensten van wijlen Dr. A. Kuyper ons volk hierop, speciaal in zijn werken „Pro Rege" en „Onze Eeredienst" te hebben gewezen. Dank werd gebracht aan de offervaardigheid der gemeente, aan de milde gevers en vriendelijke geef sters, Groote waardeering heeft de Raad der kerk van het werk, door de verschillende commissiën met voorbeeldigen ijver en belangelooze toewijding verricht, dank werd betuigd aan den architect voor zijn goed ontwerp, aan den aannemer en allen, die tot de uitvoering hebben meegewerkt, voor hun ge- leverden arbeid. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot den Predikant Ds. Staal en H. H. Kerkvoogden der Nederl. Herv. Kerk te Noordscharwoude, voor de betoonde gastvrijheid, door hun kerkgebouw tijdens den verbouw bereidwillig af te staan. Ook den koster en zijn echtgenoote werd dank gebracht voor betoonde hulp. De voorzitter der orgelcommissie, de heer G. Bar- ten, wenschte vóór de overdracht van het instru ment aan den Raad der kerk, het oorgel te doen hooren. De orgel-kunstenaar, de heer J. Swart, bespeelde het, en dat zegt genoeg. Er is van diens psel genoten. Daarop droeg de heer Barten het orgel over aan den Kerkeraad, waarop de voorzitter, Ds. Dragt het instrument met dank aanvaardde. Ds. Staal sprak namens de Nederl. Hervormde Kerk zijn goede wenschen uit en hoopte, dat de goede verstandhouding tusschen beide kerken tot in lengte van dagen zou blijven bestendigd Met waardeering nam de vergadering kennis van de woorden van Ds. Staal. Ds. Dragt las daarop den 150sten Psalm, waarna de samemnkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Vooraf was nog bekend gemaakt, dat belangstel lenden gelegenheid zouden hebben den volgenden dag, zoowel 's middags als 's avonds, de nieuwe bijge- OUDE NIEDORP. Donderdagochtend half 8 uur sloeg een motorfiets tengevolge van het sterke remmen en de gladheid van den weg doordat de motorrijder wegens den mist de met kooien beladen vrachtauto van den heer P. te Heerhugowaard (Noord) die aan den kant van den weg stond te laat opmerkte, over den kop. Wonder boven wonder bleven bestuurder zoo wel duozitter ongedeerd. Ongeveer te zelf der tijd geraakte een auto, gaande in de richting Alkmaar, nabij de bocht te H. H. Waard (Noord) tengevolge van de gladheid van den weg af en kwam tusschen de zich aldaar bevindende telegraafpalen die erger voorkwamen, doordat een sloot zich in de nabijheid bevond, terecht. De be stuurder, zoowel de passagier kwamen er ongedeerd aaf. De auto bevond zich in een netelige positie en was deerlijk gehavend. De passagiersauto van de Fa. K. S. te Winkel mocht het gelukken de auto uit zijn benarde toestand te bevrijden, waarna de luxe per reddingswagen verder werd getranspor teerd. Een en ander had veel belangstelling. OUDE NIEDORP. Sint Nicolaasfeest voor de schoolkinderen. Het hoofd der school, de heer Schroevers had van Sint-Nicolaas bericht gehad dat hij het vorige jaar wat laat was geweest en nu wat eerder wilde ko- men. De schoolkinderen hadden zich verzameld in de kolfbaan van den heer Balk, ook waren de meefe- te ouders aanwezig. Door de kinderen werden verschillende stukjes opgevoerd, ten eerste Lodevicus Knikkebol in het huis van de tooverkol, een tooneelstukje in 2 bedrij ven, dit werd heel leuk opgevoerd door de leeriglnen der herhalingschool. Hierop werd Sinterklaas binnen geleid. Een hoera ging op. Sint sprak de kinderen toe en vroeg of zii nog een stukje op wilde voeren. Opgevoerd werd nu „Ruzie in het Kabouterland" een sprookje door meisjes. Evenals de ouders zat bint met genoegen hierna te luisteren. Inmiddels werden de kinderen ontnaald op choco lade enz. Aan elk kind werd door Sint een cadeau uitgereikt. Volgde nu nog een verhaaltje van de breipot. Sinterklaas bracht een woord van dank aan het hoofd der school en aan de onderwijzers en de ouders voor de hartelijke ontvangst en hoopte het volgende jaar weer terug te komen. De heer Ootjers bracht ook een woord van dank aan den heer Schroevers en de juffrouw alsmede aan de ouders voor den steun, opdat dit feest kon plaats hebben. Gaarne passen wij ons bij die woor den van dank aan. OUDE NIEDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Levenloos aangegeven kind van Arie vsn f Bakker- - Greta Janny, dochter van Jan Biersteker en Guurtje Stammis HollenbergUWd Maarten Aris en Elisabeth Jantje Getrouwd: Hendrikus van der Eng en Agatha Cornelia Veldman. Pieter Wit en Maria Annes Ingekomen 't Ve?Hn9Q«S PI«Tter' chauffeur van Heemskerk naar t veld 296. Jacob Moolenaar, zonder beroep, van Heerhugowaard naar 't Veld 330. Sjoerd Bar- oc /j van Oostdongéradeel naar Oude Adnana Wilhelmina Geertruida Ram- Ier' onderwijzeres van den Helder naar 't Veld 284 I ÏFn°orver' dienstbode, van Harenkarspel n. Slootgaard 208. Jan Tromp, metselaar van Ha- I renkarspel naar Zijdeweind 176. Vertrokken: nPriev^,yÜeg^ waterb°uwk- opzichter van Niedor- per Verlaat 102 naar Haarlem. Neeltje Eeken dienstbode van de Weel 143 naar Zuid-Scharwou- w1;;Tirq rt^s Busker> bakkersknecht van Zijde- wind 158 naar Castricum. Trijntje Anna Water rierWst TdeL ber0ep van Nied°rp 10 naar Ne- van 't Voltooi tt Johannes Bleeker, arbeider, na pu7teer Hio T„Harenkarspel- Maria Johan na Plijteer, dienstbode van 't Veld 296 naar Uit hoorn. Maria Divera Vlugt, dienstbode, van Zijde! wind 196 naar Warmenhuizen. Lippe Kwaad, SINT PANCRAS. ,de S°ede zorgen van „Volksonderwijs" en het Pfrsoneel der openbare school en ge- door milde bijdragen van ouders en kinder- y£iei?den kon °ok dit jaar de verjaardag van Sint o ^°rJ?e schoolkinderen weer feestelijk wor- de" fcvierci. En, - wat dezen dag eerst recht tot fy maakte, de goede sint was weef knppHt per®°on aanwezig met zijn trouwe zwarte knecht en arriveerde om 2 uur bij Café Gerritsen nu8,in nnt d£?T prachtig zonnig winterweer werd nu in optocht, Sint Nicolaas te paar en de kl"deren al zingend en juichend in optocht er ach- Tn hi 7^ 6e? rondnt door het dorp gemaakt. In blijde stemming arriveerde men weer in De Driesprong" waar, in de groote zaal, door de goede zorgen van den heer Gerritsen alle kinderen een bef langstellende een plaatsje vonden, terwijl voor Sint Nicolaas de eereplaats op het tooneel was gereser veerd. Hierna werden de kinderen onthaald op koek en chocolademelk, terwijl ieder een mooi boek ontving en tenslotte de grabbelmand nog meenige onver wachte verrassing opleverde. Dat een en ander de blijde stemming al meer en meer verhoogde, behoeft wel niet gezegd te worden. Hiervan getuigde de blijde gezichten der kinderen (en ook der ouders)"" maar al te zeer, en al te spoedig was de tijd van vertrek voor de Sint, die het heden bizonder druk heeft, aangebroken, waarna mmen opgetogen en verheugd met tractatie en cadeautjes, weer huis waarts kwam. Een woord van waardeering aan allen, die mede werkten tot het in alle opzichten slagen van dit mooie feest Is hier zeker op zijn plaats. Naar wij vernemen is dit jaar ook in de Chr. school het St. Nicolaasfeest Vrijdag op prettige wijze gevierd door het strooien van pepernoten, trac tatie, cadeautjes en een mooie lichtbeeldenvertoo- ning, waarover de kinderen ten zeerste opgetogen waren. SINT PANCRAS. Gezinsverpleging. Vrijdag besloot de Raad tot het beschcikbaarstel- len van het op de begrooting uiitgetrokken subsidie bedrag ten behoeve der „Diaconale Gezinsverple ging", zulks naar aanleiding eener conferentie met de heeren Ginnighe, Molenaar en K. P. Zuurbier, als bestuursleden van genoemde corporatie. De aan te stellen verpleegster zal dienst doen in de wijk welke ommvat een gedeelte Koedijk—Kanaal, de ge meente St. Pancras, met inbegrip van Zuideinde gem. Koedijk en Oudorp tot aan de Halvemaansbrug. Door medewerking der Witte Kruis besturen is ook Provincie- en Rijkssubsidie verzekerd. De wijkzuster, welke hiervoor benoemd wordt, zal bij deze regeling hoogstwaarschijnlijk 1 Febr. 1931 in dienst kunnen treden. anderen werden veroordeeld wegend frauidulouze invoer. A. K. tot 4 en Wt v. d. M. tot 8 maan den, de laa.tste bovendien nog tot 36000 francs boete en beiden tezamen tot het) betalen van het tiendubbele der invoerrechten zijnde een bedrag van 112.000 francs. Voorwaar dure invoer. ALKMAAR. Vrijdagmorgen, circa 9 uur, kwam een zekere B., wonende aan de Kennemersingel te Alkmaar, met zijn fiets op het stationsplein in botsing met een der stadsbussen van de Fa. G. en B. De jongen viel met zijn hoofd tegen de straat waardoor hij, tenge volge van dien val, een diepe kloof in zijn hoofd be kwam. Na in het café van den heer Sch. te zijn bin nengedragen werd hij door den eigenaar van het café met 2 aanwezig zijnde chauffeurs van den dienst Alkmaar-Hoorn, en Alkmaar-Schagen ver bonden. De fiets was eenigszins verbogen, terwijl het nogal vrij goed afliep. R. K. Coöp. Boerenleenbank. Gedurende de maand Nov. werd aan spaargeld ingebracht een bedrag van f6268.terugbetaalt f 17743.51, aan voorschotten terugbetaald f1170.— en verstrekt f3491.—. Friesland in 1934 per trein over Wieringen te bereiken. Thans zijn bij de spoorwegen plannen in voor bereiding om Friesland een vaste verbinding te bezorgen over den nog te maken afsluitdijk en [Wieringen heen. Daartoe zal het noodig zijn, het traject Heerhugowaard Anna Paulowna van dub bel spoor te voorzien, hetgeen tot dusver voor het reizigersvervoer naar den Helder gemist kon worden. Tevens ligt het in de bedoeling op /het eiland Wieringen een paar stationnetjes te bou wen en wel te Hippolytushoef en #:n Oever het meest oostelijk gelegen kustplaatsje. De dijk die de afsluiting der Zuiderzee zal vormen komt in Friesland uit bij het dorp Zurich, iets ten zuiden van Harlingen. Wanneer deze plannen zullen worden uitge voerd staat nog niet vast, vermoedelijk zal het wel °34 óf 1935 worden voordat de -reizigers van deze nieuwe verbinding kunnen profiteeren. Eind! gestikt. Eergisteren is ten huize van de familie van E in de Toussaintstraat te den Haag het 1-jarig dochtertje, doordat het zich in de wieg had om gewoeld in de kussens gestikt. Verduistering door een advocaat. D'onderdag 11 December zal de Haagsche Becht bank de strafzaak behandelen tegen den advo caat mr. H. Feenstra, die gearresteerd is wie- gens verduistering van gelden ten nadeele van zijn clienten. *Üie verduisteringen bij de Landbonwbank De Haagsche rechtbank heeft de gevangenhou ding bevolen van den heer J. W. Mekking, di recteur van de Handels en Landbouwbank, die zich eenigen tijd geleden zelf bij de politie, heeft aangemeld en daarbij heefb bekend, ten nadeele van de bank gelden) te hebben verduisterd. Wonden huiduitslag, springen de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver zachten en verzorgen met AKKER KL0OSTERBALSEM bjjt niet! Geen goad zoo goed." Wrijf üw pijnlijke spieren en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- tiek en «pit met de beroemde AKKER'. KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend Geen goud zoo goed." Rheumatiek akker kloosterbalsem Geen goud Een auto beschoten. Toen de politieagent G. te Laren vannacht op zijn ronde langs' liet kruispunt Vredelaan Nieuwe Bijksweg kwam hoorde hij plotseling op eenigen afstand een, revolverschot lossen,. Even later naderde vanuit Amsterdam een auto die met vrij groote snelheid passeerde. Tegelij kertijd kwam op eenigen afstand van den agent een manspersoon uit het kreupelhout, die t tot tweemaal toe een revolverschot loste op den voorbij rijdenden auto. De wagen reed echter met onverminderde snelheid door. Die politieagent sprong op de fiets en ging op den misdadiger af. Deze bemerkte echter dat hij v octdekt. Hij loste achtereenvolgens 3 maal een schot op den politiebeambte, waarna hij op zijn fiets sprong en met groote isnelheid wegreed in de richting Eemnes. j De agent zette met zijn hond den vluchteling ha, die, toen het dier hem in zijn'been beet, tot tweemaal toe een schot loste. Tijdens de ach- - tervolging schoot de agent zes maal op den I vluchteling, blijkbaar zonder hem te raken, daar deze in onverminderde vaart doorfietste. Nabij de grens van Emnes verdween de vlueh j teling in het bosch en wist hierdoor aan «jijn vervolger te ontkomen. Een onmiddellijk met politiehonden ingesteld j onderzoek leverde geen resultaat op. i D' e burgemeester van Laren verzoekt dep au tomobilist op wiens autq is geschoten, zich zoo I spoedig mogelijk bij hem bekend te maken.. D« verduistering van f47000. Het gield is gevonfden. Nieuwstijdingen Noodlottige kanotocht. Drie jongemannen uit Aagtekerke waren de zer dagen naar den marktdag in Middelburg ge komen en in een eenigszins vroolijke stemming geraakt, schrijft de Tel. Het drietal zou des avonds met een kano de terugreis aanvaarden. Dit ongewone reizen is hun vermoedelijk door hun jolige stemming noodlottig geworden, ten minste de kano sloeg een eindje buiten Middel burg om met als gevolg, dat een der jongeman nen, de 24-jarige Louwo verdronk. Zijn lijk is door de politie opgehaald. D'nre papieren. Op 30 Juni 1929! reden A. K. en H. v. B., beiden te Ohaamer, W. v. d. M. te Breda met een Citroenwagen over de grens. Te Weelde werd de wagen in beslag genomen omdat de Belgische douane de bijbehoorende papieren niet in orde be- vond. Deze zaak heeft een langdurig onderzoek gevraagd en pas thans heeft de rechtbank van Turnhout uitspraak gedaan. H. van B. werd vrijgesproken, doch de twee De politie heeft klaarheid gebracht in de mys- terieuze verdwijning van bijna 47000 gulden te Boozendaal. De kantoorbediende van de suikerfabriek Din teloord te Stampersgat heeft bekend het plan reeds drie jaar geleden met twee anderen te heb ben ontworpen. Hij heeft aangeboden het geld van Boosendaal te halen, en had te voren zijn j broer ingelicht. Op de markt te Boosendaal heb ben zij de beide zakjes verwisseld waarna de broer naar een der buitenwijken is gegaan waar hij oon kastelein uiti Fijnaart ontmoette, die te- i vons controleur is op "de suikerfabriek te Boo sendaal. Deze beschikte over een safe op een bank. Hij heeft daarin een gedeelte van het geld gedeponeerd. De rest heeft hij thuis op zijn hooi zolder verborgen. Na een langdurig verhoor hebben alle drie de verdachten bekend het misdrijf gepleegd te heb ben. Zij zijn in bewaring gesteld en het geld is in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat de kantoorbediende uit vrees voor stopzetting van de fabriek, waar door hij ook ontslagen zou moeten worden, toe gestemd heeft het reeds drie jaren geleden ge smede pla nten uitvoer te brengen. Woensdagmiddag werd een onderzoek' inge steld door den rechtercommissaris te Breda; mr. Sikkel, den officier van 'Justitie mr. Speijaart van Woerden, den commandant der marechaussee te Steenbergen en den politiedeskundige van Wa geningen te Maastricht. Te zamen hebben 'zij op de fabriek een huiszoeking verricht en dhar na in het huig van den kantoorbediende aan de Steenbergsche straat te Dinteloord. Daarna wer den couranten en papier aangetroffen van den zelfden datum eu pakpapier, dat identiek was aan dat, hetwelk wad gebruikt voor de pakjes namaak bankbiljetten, welke in den vervalsch- ten geldzak werden aangetroffen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2