voor onze Lezeressen De Vrouw en de Mode :a h Ruwe Handen aarooevi VOOR DE KEUKEN. Het menu van de week. Zondag: Tomatensoep Kalfsfricandeau Brusselsch lof, aardappelen Appeltaart Maandag Koud kalfsvleesch Worteltjes, aardappelen Roomrijst Dinsdag: Gemarineerde runderlapjes Roode kool, aardappelen Griesmeelpudding met vruchtensap. Woensdag: Runderribstuk Andijvie, aardappelen Drie in de pan Donderdag: Koud ribstuk Spruitjes, aardappelen Maizena vla met abrikozen Vrijdag: Gebakken schol of runderlapjes Bieten, aardappelen Gort met rozijnen Zaterdag: Klapstuk Hutspot Macaroni in schelpen APPELTAART. 4 eieren, 300 gram witte suiker, citroenschil (ge raspt) en sap van een halve citroen, 250 gram zelf rijzend bakmmeel, 3/4 K.G. zure appelen. Men begint met de appelen te schillen, de klok huizen te verwijderen en in plakken of parten te snijden. De eieren, suiker, citroensap en citroenrasp teza men worden gedurende 15 minuten flink geklopt, zoodat een schuimig geheel verkregen is, waarna lepel voor lepel de gezeefde bloem wordt toegevoegd, steeds goed blijven dooreenmengen. De appelschij ven worden in de van te voren met boter inge- smeerden springvorm gedaan en daarover giet men het beslag, dat zich onder het bakken van zelf verder verdeelt. De taart wordt ongeveer één uur in een matig warmen oven gebakken. Men kan voor deze taart zeer goed geconserveerde eieren gebruiken, mits men er zich van vergewist dat ze er frisch uitzien. MACARONI IN SCHELPEN. 150 gram Macaroni, klein busje tomatenpuré, 50 gram geraspte (zoete) kaas, uitje, peper, zout, pa neermeel, 35 gram boter. Macaroni in kleine stukjes breken, en gaar koken in kokend water met zout. Het uitje schoon maken en fijn snipperen en met de boter goudgeel fruiten, de tomatenpurée er bij voegen en een ge deelte van de gerasp.te kaas, peper en de gaar- gekookte macaroni. Mocht het geheel wat te droog zijn, dan voegt men wat water van de macaroni bij. De schelpen met de boter inwrijven en met een weinig paneermeel bestrooien en vullen, daarna paneermeel erover strooien en de rest van de kaas en op iedere schelp hier en daar een klontje boter, waarna men ze in de oven lichtbruin laat worden. ZANDKOEKJES. 100 gram boter, 100 gram bloem, 50 gram suiker (basterd), citroenrasp. De boter raspt men met een gedeelte van de bloem tot ze kruimelig is en kneedt dit haksel met de overige bloem, basterdsuiker en citroenrasp vlug tot een goed samenhangende bal, die men eerst een kwartiertje laat rusten, daar de boter door het kneeden wat zacht wordt. Hierna rolt men het deeg op een met meel bestrooiden plank uit en steekt kleine ronde of andere vormen van het deeg, waarna men deze op een beboterd bakblik in een matig warmen oven bakt. Indien men dit wenscht, kunnen de koekjes vóór het bakken met fijngehakte sucade bestrooid worden. HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Alvorens een pudding uit de vorm wordt gestort, is het goed eerst de schotel nat te maken, waar door men de pudding, indien deze niet in het midden ligt, kan verschuiven. Om peterselie gemakkelijk over groenten te strooien moet men, nadat ze gewasschen is en fijngehakt, in de punt van een doek doen en ste vig uitknijpen, waardoor men een mooi droog haksel verkrijgt. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Voor jonge moeders. Mevr. A. W. S. te D. Ik heb alles gereed gemaakt voor mijn baby en hoor nu van den dokter, dat ik moet rekenen op een tweeling. Wat voor versehcil maakt dit? Ik zou vooral graag hooren, of er ook twee wiegen moeten zijn. Wanneer een tweeling als verrassing komt, kun nen de kinderen wel eenigen tijd in één wiegje liggen, dit is lastig voor de verpleegster en onge zond voor de kinderen. Een groot bezwaar is ook, dat de een den ander wakker maakt. We zouden u dus aanraden, in dit geval al dadelijk een wiegje bij te koopen. Wat de voeding betreft, daarmee zult u niet de minste moeite hebben, vooropgesteld na tuurlijk, dat u gezond is en genoeg rust kunt hou den. Mevr. V. v. L. te R. Mijn baby van 10 maanden is in de eerste maanden nogal ziekelijk geweest later verbeterde dit. Toen zij 5 maanden was, kon ik haar niet meer zelf voeden en gaf ik haar blik- melk; den laatsten tijd vul ik dit aan met vleesch, groenten, soep, brood en vla, doch na een paar theelepeltjes van welk voedsel ook geeft het kind over. Een jong kind kan nooit zooveel voedsel verteren en dan geeft het vanzelf over. Bovendien begint u met enkele dingen te vroeg; eieren mogen niet ge geven worden voor het kind 11 maanden oud is en vleesch pas na het tweede jaar. Om ernstige ge volgen te voorkomen, zou ik u aanraden, het met gewone koemelk te probeeren; het kind is nu oud genoeg om die onverdund te drinken. Voor den overgangstijd heb ik u nauwkeurige aanwijzingen afzonderlijk toegezonden. Het is jammer, dat u niet reeds in de eerste maanden onze hulp heeft inee- TViPriPTI HdarHonr Vinrl imnl i_i_i (Nadruk verboden). bons. Met een smal lintje wordt de doos tenslotte ZELFGEMAAKTE BONBONS. Zelfgemaakte bonbons, mits verpakt in een aardig doosje, behoeven niet onder te doen voor die uit een fabriek en worden gewoonlijk meer geapprecieerd om de tijd en moeite, die men eraan besteed heeft. Bij een drogist koopt men papieren huisjes voor medicijnflesschen, die bakjes worden voor de bon- Marsepein is een van de meest geschikte dingen, omdat men er zoo gemakkelijk verschillende vormen aan kan geven, terwijl men er verschillende kleuren aan geven kan. Men kan er ook dadels, pruimen of kersen mee opvullen, of amandelen' met een laar je marsepein bedekken. Hierbij het recept van Marsepein. Ingrediënten: 1 pond gemalen amandelen, half pond basterd suiker, half pond kristalsuiker, I ei, 1 theelepeltje waXer, 1 theelepeltje vanille essence, het sap van een h&Ive citroen en desgewenscht een paar druppeltjes brandewijn. De amandelen en de suiker worden eerst gelijk matig vermengd; dan wordt het ei geklutst, waarna men alle ingrediënten dooreenkneedt, tqtdat het mengsel gelijkmatig van samenstelling is. Zoo noodig wordt kleurstof bijgevoegd. Marsepein moet kort voor het gebruik gemaakt worden en als men het een paar dagen bewaren wil, wordt het in boter hampapier bewaard. Voordat men er bonbons van maakt moet het opnieuw gekneed worden. EEN ORIGINEEL KUSSEN. Een zwart en wit kussen is volkomen in overeen stemming met onze moderne japonnen, die zoo dik wijls deze combinatie vertoonen. Men kan op een kussen van wit satijn een zwart silhouet naaien, dat men van tevoren uit een stuk fluweel heeft uitgeknipt. Ook zou men een klein plaatje in het groot over kunnen teekenen met behulp van ruitjes, op dezelfde wijze als schoolkinderen kaartjes over- teekenen. ONDEUGENDE KINDEREN. Ik heb eens een moeder hooren vertellen, hoe buitengewoon lief haar kind was. „Als ik haar op een stoel zet, zei zij trotsch, blijft zij er rustig zitten, tot zij er weer af getild wordt." Ik zei maar niets, doch in gedachten zag ik het vijfjarige meisje voor me: een bleek, lusteloos kindje met kringen onder de oogen. Natuurlijk was het geen sterk, gezond kind, anders zou het niet zoo onnatuurlijk gehoor zaam zijn. Een kind van vijf jaar en zelfs een veel jonger kind moet vol ondernemingslust, nieuwsgierigheid en drang tot bezigheid zijn. Zij moeten iets doen en veel van wat wij kattekwaad noemen, is niets anders dan deze zeer gezonde en natuurlijke activi teit. Wij mogen niet vergeten, dat een kind zich niet in onzen toestand verplaatsen kan en er geen begrip van heeft, dat een volwassen mensch niet meer in staat is dingen te verdragen die voor een kind niets erg zijn, zooals overmatig lawaai. Hetzelfde vindt men bij menschen, die nooit ernstig ziek zijn ge weest en daarom niet geschikt zijn voor verple ging. Men kan ook nooit van een jong kind vergen, dat het alle vermaningen onthoudt; het geheugen ont wikkelt zich pas met de jaren en dit geval is nog bijzonder moeilijk voor het kind, omdat het niet begrijpen kan, waarom dit of dat geëischt wordt. Vroolijkheid en rumoerigheid kan men een kind dus nooit kwalijk nemen; het is dan ook zeer onrechtvaardig het daarvoor te straffen. Iets geheel anders is de werkelijke ondeugendheid, j zooals opzettelijke ongehoorzaamheid, leugenachtig- heid, zich toeeigenen van wat aan een ander toebe- j hoort, baldadigheid, verwaandheid of aanstellerig- heid. Hier is straf niet alleen geoorloofd, doch het j is de plicht der ouders, niets door de vingers te zien en elke overtreding dadelijk te straffen. Het schijnt mij een verkeerde methode, de straf kwijt te schelden, als het kind berouw toont. Een I kind met eenig gezond verstand zal van deze toe geeflijkheid al spoedig misbruik maken en berouwvol doen, zoodra er straf dreigt te komen. Bovendien is het gevoel van rechtvaardigheid sterk ontwikkeld in jonge kinderen en voelen zij het in hun hart als billijk, wanneer zij straf krijgen voor hun verkeerde daden. Men kan soms na het ondergaan der straf een gevoel van opluchting waarnemen, van op schoon te kunnen beginnen. Niet elke straf is echter geschikt. Een oorvijg dient dikwijls meer als veiligheidsklap voor het slechte humeur van den volwassene dan als een opzettelijke poging om het kind te overtuigen van zijn fout. Soms worden kinderen zoo dikwijls ge- slagen, dat zij in het geheel niet meer nadenken j over de beweegredenen, die den volwassene er voor heeft. Wij moeten ons dus niet op het kind wreken voor de last, die het ons veroorzaakt of voor de slechte eigenschap, waarmee het ons ergert. Ten tweede is ongeschikt elke straf, die het ge voel van eigenwaarde van het kind krenkt. Hoe streng wij ook moeten optreden tegen verwaandheid en zelfoverschatting, wij mogen nooit het andere uiterste aankweeken, n.l. een gevoel van eigen on macht of minderwaardigheid. Een kind, dat altijd moet hooren, hoe stout het is en vooral een kind, dat zoo'n opmerking hoort maken in het bijzijn van derden, zal op het laatst heelemaal niet meer zijn best doen om goed te zijn. Geschikte straffen zijn er in overvloed en er zijn er zeer onaangename onder. Zoo heb ik eens ge hoord van een moeder, die den mond van haar zoontje met zeep uitwaschte, omdat hij gelogen had. Dit had een uitstekend resultaat. Lichamelijke pijn moet een kind ondervinden als straf voor het pijni gen van andere kinderen of dieren. Zoo mogelijk doet men hen precies hetzelfde aan, wat het een ander aandoet. In de meeste gevallen zijn lichame lijke straffen ongeschikt. Bovendien begaan vele ouders de fout, wel te straffen doch niet te beloonen. Een belooning kan juist zooo aanmoedigend werken bij den strijd tot zelfverbetering; deze strijd is veel heviger bij het kind dan de meeste valwassenen zoo oppervlakkig gezien wel denken. Een kleine tractatie, een verras sing, een uitgangetje, een kwartiertje opblijven, er is zooveel te bedenken. En vooral wanneer men het goede gedrag als reden van de belooning ver meldt, zal men er spoedig in slagen, goede gewoon ten bij het kind aan te kwecken. Een goed leven is een leven van goede gewoonten; dit is tot op groote hoogte waar. Tenslotte is de opvoedende persoon in deze kwestie evengoed een factor van belang als het kind. Men moet zichzelf dwingen tot het bewaren, van de juiste gemoedsgesteldheid en dat is te meer noodig, waar het kind een scherpe intuitie heeft en onbewust, zonder er zich nog rekenschap van te kunnen geven, aanvoelt waar het aan hapert; men hoede zich dus voor drift en wraakzucht, doch evenzeer voor zwakheid, hetzij uit sentimen taliteit, hetzij uit nalatigheid. (Nadruk verboden). MIJN UITSTAPJE NAAR PARIJS. De weg naar de winkels, waar men nieuwe kleeren koopt, gaat nooit rechtuit, maar altijd zigzag. Vooral in een mooie winkelstraat zou men wel telkens naar den overkant willen wippen, omdat daar iets in het raam staat, waar dit niet bij kan halen! Doch in het drukke Parijsche verkeer is dat toch niet aan te raden. Na een heelen tijd voor de etalages van Hermes te hebben gestaan Hermes is een eerste-klas huis voor sportkleeding besloot ik binnen te gaan voor een golfcostuum. Ik had nog nooit iets van Hermes keurig. Ik kocht er nu een chique golfcostuumpje keurig. Ik docht er nu een chique golfcostuumpje van dof donkergroen; de rok was van wol, de casa- que van suède met een zipp-sluiting van voren. Er behoorde een gebreide wollen baret bij en een keurig jasje van groen zeemleer, dat lang genoeg was om den rok te bedekken. Ik kon er groene schoenen met lage hakken bij krijgen, doch men raadde mij donkerbeige schoenèn en bijpassende handschoenen aan, omdat dat een smaakvoller ge heel gaf. Toen naar Molyneux, de beroemde Eileen Moly- neux, die de heele Londensche society van japonnen voorziet. Ik moest er toch de nieuwe japonnen zien en vooral de Empire-lijn, die de specialiteit van Molyneux is. Nu is het ook niet gemakkelijk om een ouderwetsche lijn zoo te veranderen, dat zij er geheel modern uitziet en Molyneux is een van de weinigen die daarin werkelijk geslaagd is. De eerste mannequin droeg een wit satijnen japon met hooge taille, nauw om de heupen, met een draperie langs den rug en van voor, De ruime, slee- pende rok deed haar onbeschrijfelijk lang en gra cieus schijnen; nu was zij dat ook zonder die japon wel geweest. Daarna kwamen er een kleine, donkere mannequin met een japon van gebloemd metalen gas, die er ongeveer uitzag als de witte, doch alleen wat minder draperieën had. Toen kwam er nog een japon van goud en crème met een cape, die met bruin bont was afgezet. De modellen waren alle ongeveer gelijk, doch zeer gracieus. Zij maken ook zeer slank. Ik koos tenslotte de witte, die ik het eerst gezien had'en reed rechtstreeks naar Ritz. Daar zag ik bij de thee weer mooie toiletten te over; zoo werd ik getroffen door een japon van zwart laken met een tuniek van goud lamé met oud rose doorweven. De casaque was van voren open en slechts tot het middel toegeknoopt met rose kristallen bollen; daar onder week hij uit en stak in ongelijke lijnen af óp de lakensche rok, die ongeveer 30 c.M. langer was. Zoowel de rok als de tuniek waren van achterén iets langer, evenals de mantel van zwart laken, die erbij gedragen werd. Dit is eigenlijk het speciale kenmerk van de japonnen van Patou. Er werden heel wat tunieken gedragen. Zij wa ren alle eeen beetje gedecolleteerd en vertoonden een hooge taille, die van voren weer iets hooger was dan van achteren. Verder droeg men een over vloed van juweelen, zoowel echte als imitatie. De nieuwste combinaties zijn turkoois met zwart en robijnen met wit. (Nadruk verboden). Hoe veel of hoe weinig de mode ook verandert, nieuwe hoeden zien wij altijd en dat is ook geen wonder, want een goed gekozen hoed flatteert meer dan het mooiste toilet. En met de groote verande ringen, die de japonnen hebben ondergaan, is het niet te verwonderen, dat ook de modellen der hoe den veel nieuws vertoonen. Men kan vooral een ver langen naar meer gekleede hoeden opmerken in verband met de meer bewerkelijke japonnen. Som mige couturiers verwachten zelfs over eenigen tijd een „revulotie" in de hoedenmode; de hoeden zouden dan weer bovenop het hoofd gedragen worden, zoo dat het kapsel bijna geheel te zien is. Voorloopig zijn wij nog niet zoo ver; een derge lijke groote verandering in de mode duurt altijd verscheidene seizoene. Het eenige, wat men nu nog op kan mreken, is, dat de baret, die zoo lang in zoo hooge mate populair is geweest, reeds min der gedragen wordt. Zelfs in New-York, waar de baret bijna een uniforme dracht is voor alle dames onder de zestig, begint men een ander model te zien. Welk model is het nu, dat de baret schijnt te zullen verdriingen? De tricorne. Van het „klassieke" model geven wij hier een afbeelding. Het groote verschil met de baret is, dat de tricorne zijn vorm behoudt, 'ook als men hem afzet. Zouden de vrou wen genoeg hebben van die slappe hoedjes, die op de hand gezien niets lijken en pas een hoed wor den, als men ze opzet? Ligt daarin de oorzaak van de populariteit van de tricornes of moeten wij die zoeken in het feit, dat de vrouwen genoeg hebben van de baret, omdat letterlijk iedereen ermee loopt? Hoe het ook zij, de stijvere hoeden schijnen terug te komen. Enkele weken geleden verwekte Reboux sensatie door weer ijzerdraad te gebruiken in den rand van een hoed. Dat behoeft er nog wel niet in te komen, doch het is wel iets, waar men bij het koopen van een hoed rekening moet houden; nie mand ziet graag, dat haar nieuwste hoed na be trekkelijk korten tijd uit de mode is. Men zou verwachten, dat de tricorne niet flat teert. Doch als u er een opzet, zult u wel anders zien. Een model maakt niet zonder reden opgang en als het de meesten slecht staat, zal het als regel niet populair worden. Vooral het onsymetrische past zoo goed bij de meeste gezichten, vooral omdat men de grootste uitwijking links of rechts kan nemen, naar keuze. Zeer flatteus is ook de garneering met bont of een vbile en één ding, dat men nog niet gezien heeft van het jaar, n.l. veeren. En toch schijnen veeren in de komende jaren de hoedgar- neering bij uitstek te zullen worden, meer dan bont, dat maar een tijdelijk modesnufje belooft te wor den. De voiles zijn ook origineel, omdat men ze zoo verscchillend aanbrengt, b.v. alleen aan de zijden. Welk materiaal gebruikt men voor de hoeden? De elegante vrouw wil nog altijd geen afstand doen van vilt, zoodat dat nog de eerste plaats inneemt. Voor hoelang? Wij zien reeds vele andere stoffen en bij de tegenwoordige rage om alle onderdeelen van het toilet bij elkaar te doen passen spreekt het eigenlijk van zelf, dat men bij een fluweelen mantel fluweel, bij een bontmantel bont, en bij een lamé japon lamé draagt. De lamé tulbanden zijn u wel bekend, deze blijven eigenlijk altijd nieuw en komen elk seizoen in eenigszins gewijzigden vorm op, zonder ooit algemeen gedragen te worden. Dat laatste is misschien juist de reden, dat zij zoo lang in de mode blijven. Doch heeft u al gehoord, dat bont niet alleen als garneering wordt gebruikt, doch dat men er heele hoeden van maakt? Ook hier moeten wij afwachten, of deze mode van langen duur zal zijn. Tenslote worden ook wollen hoeden gedragen van dezelfde stof als de japon. In de hoedenmode zijn echter de stijvere hoed- vorm en de veeren het meest opmerkelijk. Wij zagen in de nieuwe collecties zelfs struisveeren, zoowel groote, wuivende veeren als kleine van 10 a 15 c.M. lengte. Deze laatste zijn voor de tricorne beter geschikt. Zeer populair worden ook de hoeden in twee kleuren, niet alleen zwart en wit, doch alle andere kleuren combinaties tot rood en blauw toe! (Nadruk verboden). Japon van groen fluweel met drie wijd uitloo- pende volants. Het lijfje wordt gevormd door een bolero, die over een vest van ivoorkleurige crêpe- valt; dezelfde crêpe ziet men op den kraag met lange das en aan de mouwen. Op deze crêpe zijn zwarte en groene fluweelen moesjes. Rechts een japon van zwart fluweel met een klokrok, die aan een pas is aangezet. De kraag en de lange manchetten zijn van lichtroze crêpe met gepliseerde randjes. spoedig zachi rnei^^0^- Naar aanleiding van de jongste aard beving in Japan drukken wij het vol gende artikel af. Er zijn verschillende menschen, die een verande ring in het weer vooruit aan kunnen voelen; ge woonlijk lijden deze personen aan rheumatiek, waardoor zij abnormaal gevoelig zijn voor weerge- steldheden. De meester kunnen alleen zeggen, dat ér verandering komt, echter niet van welken aard die zal zijn. Doch er zijn enkele zeldzame gevallen, waarin personen zonder de minste vergissing hoo- gen luchtdruk weken van tevoren kunnen voor spellen, zonder dat de meteorologische wetenschcap en nog aanwijzingen voor gevonden heeft. Er moeten dus krachten aan het werk zijn, reeds weke,n van tevoren, die onder bijzondere omstandigheden zelfs door menschen waargenomen kunnen worden, hoe wel de wetenschap er nog geen verklaring voor weet te vinden. Iets deregelijks is het geval met aardbevingen,, want er zijn ook menschen die deze natuurrampen voelen aankomen. Te München woont een tandarts, Max Schultz, die gewoonlijk een paar dagen van tevoren aankondigt, in welke richting een aardbe ving verwacht kan worden. Hij voelt dit zelfs van aardbevingen buiten Europa. In enkele gevallen, nam hij de aardbeving niet van tevoren waar, doch op hetzelfde oogenblik dat deze plaatsgreep; in ieder geval voordat de snelste berichtgeving hem kon hebben bereikt. Er is trouwens niet de minste reden om hier aan bedrog te gelooven. Wij moeten dus in de toekomst over instrumenten kunnen beschikken, die de trillingen kunnen regi- streeren, welke de heer Schultz met zijn lichaam waarneemt. Dan eerst zan het mogelijk zijn, aardbe vingen van tevoren aan te kondigen; voor sommige landen is dit van groot belang, o.a. voor Italië, voor den Balkan en voor Japan, waar nu juist weer een ernstige aardbeving heeft plaats gehad. Zulk een instrument ware te construeeren, indien men slechts wist, wat de geheimzininge trillingen, die de tand arts voelt, in werkelijkheid zijn. Een aardbeving bestaat niet uitsluitend uit het ineenstorten van aardlagen en aardmassa's. Deze meening treft men ook onder ontwikkelde menschen aan. De aardlagen kunnen niet instorten, zonder dat er tevoren wrijving is geweest en deze wrijving kan, om maar iets te noemen, b.v. warmte of elec- triciteit opwekken, die atmosferische storingen ver oorzaken. Deze storingen kunnen zich over de aarde verspreiden evenals men in een ander werelddeel de aardbeving zelf waar kan nemen met een seis mograaf. De berichten uit het gebied van een aardbeving vertellen ons dikwijls van vogels en andere dieren, die reeds dagen van tevoren blijk gaven van groote nervositeit; een geleerde heeft zelfs bij planten belangrijke veranderingen waargenomen voor de aardbeving van Messina. Dit bevestigt onze meening, dat de aan de aarde voorafgaanda wrijvingen elec- triciteit opwekken. Deze meening wordt nog beves tigd door het feit, dat aardbevingen dikwijls gepaard gaan met een hevig onweer of met stormen, vooral wanneer de aardbeving van vulkanischen aard is. Schulz heeft verscheidene voorspellingen gedaan, die onweerlegbaar vaststaan. Hij heeft soms zelfs op een kaart de plaats der aardbeving aangegeven en deze overhandigd aan personen, die de juistheid ervan controleeren kunnen. Hij heeft o.a. de aard beving op Nieuw-Guinea voorspeld, in zooverre, dat hij de richting der aardbeving wist aan te geven, zonder dat hij echter den naam van het land heeft genoemd. Hij heeft voor zoover mij bekend slechts ééns een fout gemaakt; hij kondigde ee anardbe- ving in Klein-Azië aan, die niet heeft plaats ge had, wel brak op den aangegeven tijd een zwaar onweer los, waardoor in de omgeving van Smyrna eenige honderden menschen omkwamen. De groote aardbeving in de Alpen van begin October heeft hij echter nauwkeurig voorspeld; da en uur klopten volkomen, evenals bij de aardbeving, die twee dagen later de Zwitsersche hoogvlakte en het Zwarte Woud teisterde. Schulz voelt deze aardbevingen aan door een groote wond aan zijn been, die hij in den oorlog opgeloopen heeft. Reeds jaren zijn geleerden en uitvinders bezig met het zoeken naar een toestel, dat aardbevingen van te voren aankondigt. Het is vast, dat daarmee de menschheid een grooten dienst zou worden be wezen. Het Carnegie-Instituut heeft er zelf een prijs van 100.000 Dollar voor uitgeloofd. Doch hoe kan men een toestal maken, als men nog niet eens nauwkeurig den aard der electrische trillingen kent die het moet registreeren? (Nadruk verboden).

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4