NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 146 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 9 DECEMBER 1930 39e Jaargang" Uitgave: firma I. II. KEIZER. Redacteur I. II. KEIZER. - Bureel Noerdscharwoude. Gemeenteraad Sint Pancras LANÏrEDUKEft iCOIIRAlT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden f 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 5 December des namiddags 2 uur ten raadhuize Na opening door den voorzitter burgemeester Kroonenburg en vaststelling der notulen, wordt medegedeeld, dat is ingekomen de Kon. Goedkeuring op het besluit tot vast stelling van 20 opcenten op de Gem. Fondsbelasting 1931. Hiermede heeft het werk, verbonden aan de re geling der finantieele verhouding, zijn beslag ge kregen. Een dankbetuiging van den A. N. W. B~. voor de verleende subsidie. Verslag over de gehouden examens voor het po- litiediploma 1930. Meegedeeld wordt dat aan het Daalmeerpad 2 lantaarns zijn bijgeplaatst. Verder is ingekomen een verzoek van mej. Jantje Booij, schoonmaakster ten raadhuize, om haar, we gens gevorderden leeftijd eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari 1930. De voorzitter merkt op, dat het dan juist 50 jaar zal zijn, dat deze betrekking op de meest plicht getrouwe wijze door haar is vervuld. Spr. noemt dat een ontzaglijk tijdperk, een halve eeuw van trouwe plichtsbetrachting. Met dank en erkentelijk heid voor de bewezen diensten zullen B. en W. dit ontslag op de meest eervolle wijze verleenen, en gaat mej. Booij thans met pensioen van 70 procent, dat zij meer dan verdiend heeft en waarvoor zij trouwens haar bijdrage gestrort heeft. Spr. heeft hierover nog een denkbeeld, dat hij gaarne zag ver wezenlijkt en waarover hij straks in besloten ver gadering iets meer wil zeggen. Al deze ingekomen stukken en mededeelinge wor den voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van Jn. Dz. Kloosterboer tot het leggen van rails over den Benedenweg, wordt op voorstel van B. en W. goedgunstig beschikt. In de vacature Sinjewel wordt als lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer P. de Ruiter. Een verzoek om de bijdrage ter verpleging van een kind van W. Ruijs met twee maanden te ver lengen, wordt toegestaan. Een voorstel tot verleening van een tegemoetko ming aan J. de Goede, wegens waterschade aan het door hem gehuurde grasland, wordt door den voorzitter nader toegelicht. Evenals alle huurders van gemeenteland is hem 40 procent huurverminde ring toegestaan. Hij is hierop nader met een verzoek teruggekomen in verband met de waterschade wel ke hij in het bijzonder geleden heeft wegens defect aan den molen. In een onderhoud hebben B. en W. een en ander uitvoerig met de Goede besproken en is hun gebleken, dat hij inderdaad veel schade door dit defect heeft geleden. Zij stellen dienovereen komstig voor hem te verleenen volledige kwijtschel ding van een jaar huur en een vergoeding van f 25 Door adressant is een volledige kostenberekening bijgevoegd, waarop o.a. f 80 voor kunstmest, arbeids loon verlies van hooi en kostgeld zijner paarden. De heer Snel zegt, dat dit gedeeltelijk zijn eigen schuld is, omdat hij den molen niet in de gaten heeft gehouden, waar hij de sleutel van had, terwijl de vele regen ons allen niet vreemd is, zich er per tinent tegen te verklaren. De voorz. merkt echter op, dat bij de verhuring is gegarandeerd, dat de gemeente zou zorgen, dat het land droog was. De heer Snel: Dan houdt alles op. De voorzitter acht het beter tot een minnelijke schikking te komen dan een civiele actie uit te lok ken. De Goede heeft al heel wat van zijn eischen laten vallen. De nog verschuldigde huur bedraagt f 44. Wethouder Duif merkt op, dat niet door den regen val, doch door het molendefect de boel onder water is gekomen. De Heer Snel meent echter, dat dit niet uitsluit, dat de Goede toch het oog op den molen moest hou den en ieder defect direct moest melden. De heer Lek is het er mee eens, dat de Goede zelf ook min of meer verantwoordelijk was anders had hij den sleutel niet moeten aanvaarden, doch vindt de door B. en W. voorgestelde oplossing de beste. Op een vraag van den heer Slijker of de andere huurders hier dan geen schade van hebben geleden wordt door den voorzitter ontkennend geantwoord. De heer Koelemeij kan met deze vergoeding geen vrede nemen. Het land er naast is tijdig gehooid en ligt er knap bij. Zijn land is een verwaarloosde boel, en de schuld ligt aan hem. De heer Snel is van meening dat de gemeente wel gedwongen is te betalen. Hij zet den molen er in en beroept zich op het defect en daar kunnen wij niets aan doen. De heeren Lek en Muurling sluiten zich bij deze zienswijze aan. De heer van Kampen zegt, dat B. en W. dit even zoo hebben besproken. Indien er sprake is van schuld, dan zal dit wellicht wederzijds zijn. Spr. acht verdere bespreking overbodig. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op een vraag van den heer Snel, zegt weth. van Kampen dat inderdaad een zelfde voorstel vroeger is aangehouden, doch nu hebben B. en W. den toe stand nader onder oogen gezien. Hierna volgt een bespreking over de laan in den Achterweg, welke is gebleken, bij de gemeente in onderhoud te zijn. Algemeen wordt het wenschelijk geacht ook hier in den Achterweg eenige verlichting aan te brengen. Een bezwaar is, dat een gedeelte der leiding door de gemeente Koedijk zou moeten gaan. Als Koedijk zijn lanen verlicht, zou dit gelijkertijd door ons kunnen geschieden. Onze laatste lichtpunten staan precies op de grens. De heer Snél zou dit aan de gemeente Koedijk willen verzoeken, waartoe de heer Lek zou willen medewerken. Door den voorzitter wordt hieromtrent toezegging gedaan. Hierna komt in bespreking een verzoek van Jan Wit om te mogen huren of koopen een stukje land achter het transformatorgebouwtje, aansluitend aan zijn perceel. De voorzitter licht dit nader toe. Het bedoelde stukje is inderdaad voor zijn bedrijf wel van be lang. B. en W. willen dit wel verkoopen doch niet verder dan tot de schutting. De oppervlakte be- draagt 156.24 vierk. M. B. en W. stellen voor aan adressant te berichten, dat hij kan koopen voor de i som van f250. i De heer Slijker zegt liever te verhuren. Wat je verkoopt ben je kwijt. I De heer Lek wenscht een strook langs de schutting vrij te houden en acht inderdaad verhuring beter. Men houdt dan meer zeggenschap. In ieder geval zal er door de gemeente een afscheiding aange bracht moeten worden. De voorzitter wil het oordeel aan den raad over laten doch B. en W. achten het het beste te verkoo pen. Het stukje heeft voor ons weinig waarde. Wij houden dan rechte terreinen over. De heer Snel vraagt of dit terrein eigenlijk niet door den raad is bestemd voor speelterrein voor de jeugd. Mogen wij dus hiervan wel verkoopen? De voorzitter: Als wij in de gelegenheid zijn tot verkoopen dan doen wij dit, en achten het in dit geval in het belang der gemeente. De heer Muurling verklaart zich voor verkoop. Na eenige bespreking wordt besloten voorloopig aan adressant te verhuren voor f 12.50 mits de schut ting vrij blijft op I meter afstand. Een verzoek der oudercommissie tot aanstelling van een gemeentelijk schoolarts en tot instelling van een rookverbod. De voorz. deelt mede, dat de afd. Noordholland der vereen, van Ned. gemeenten druk bezig is deze zaak, nl. de instelling van een districtsschoolartsen- dienst voor te bereiden. In de binnenkort te hou den vergadering zal dit uitvoerig ter sprake komen. Het bestuur werkt krachtig in deze richting. Spr. acht het beter deze vergadering af te wachten. De plaatselijke geneesheer acht een gemeentelijke schoolarts wel goed, doch een districtsarts beter, daar hiervoor slechts specialisten op dit gebied in aanmerking komen. Men zegt in dit adres dat zai nog wel eenige jaren duren. Misschien is dit sarcas tisch bedoeld, doch dit is de bedoeling niet van hen die de zaak voorbereiden. Veel werk is in deze richting reeds gedaan. Daarom acht spr. het thans beter bedoelde vergadering af te wachten. De ge meente Koedijk heeft als schoolarts aangesteld dr. de Hartog aldaar. De kosten bedragen f 1 per kind per jaar, zoodat dit onze gemeente f250 per jaar zal kosten. Betreffende het instellen van een rookverbod ad- viseeren B. en W. tot niet-inwilliging. omdat dit practisch niet uitvoerbaar is. Dit is ouderplicht en kunnen wij hierin niet treden. De heer Lek meent dat het meer in de bedoe ling ligt een verbod tot verkoop aan leerplichtige kinderen. Ook dit acht de voorzitter echter in de praktijk onmogelijk. Indien het de bedoeling is van B. en W. aan te houden tot na de door den voorzitter bedoelde vergadering, kan de heer Lek zich daar mede vereenigen. De heer Snel meent, dat het schooltoezicht door een arts met praktijk niet wenschelijk is, althans dr. Destrée heeft zich aldus uitgelaten. Wethouder van Kampen wijst er op dat hier bijna alle menschen in het doktersfonds zijn. Als her hoofd der school zoo goed is ook op dit gebied een oogje in het zeil te houden en als hem dit ge- wenscht toeschijnt, de ouders even te waarschuwen, dan is de dokter we] zoo welwillend om direct te ko men. Op deze manier kunnen wij beter nadere ge gevens omtrent de districtsregeling afwachten. Na eenige discussie werd het verzoek voor ken nisgeving aangenomen, met die verstande, dat de kwestie betreffende aanstelling schoolarts wordt aangehouden en nader onder de oogen zal worden gezien. Voorstel tot het aangaan van een leening ten behoeve van stichtingskosten van het Daalmeerpad. De voorzitter deelt mede, dat de totale kosten bedragen f23756.99 waarvan na aftrek der diverse bijdragen overblijft voor beide gemeenten 21756.99, waarvan f 17844.99 voor aanlegkosten en de rest voor aankoop grond. Het door St. Pancras te beta len aandeel bedraagt f 9171. 43, waaraan wordt bij gedragen door plaatselijke corporaties totaal f3000 zoodat voor de gemeente blijft f6171.43. Aanvanke lijk is aan Koedijk overgemaakt f 6000 zoodat thans de resteerende termijn van f3171.43 moet worden gevoteerd. B. en W., die aanvankelijk meenden voor te stellen voor dit bedrag een leening aan te gaan, zijn hiervan in laatste instantie teruggeko men en stellen thans voor, dit bedrag uit de gewone middelen te voldoen. Zulks naar aanleiding van het feit, dat heden is gebleken, dat een beduidend groo- ter bedrag aan navorderingen toevallig aan de ge meente zijn toegevloeid. Daarom trekken B. en W. het eerste voorstel in en stellen thans voor het geheele bedrag uit de gewone middelen te voldoen. Na eenige bespreking wordt aldus besloten. GEZINSVERPLEGING B. en W. stellen voor de uitgetrokken bijdrage voor een wijkverpleegster beschikbaar te stellen. De voor zitter deelt mede dat thans van twee kanten de gelegenheid is geopend om te komen tot wijkver pleging in de gemeente, waarvoor op de begrooting i een bedrag, gelijk aan 25 cent per inwoner per jaar is uitgetrokken. Er heeft een conferentie plaats gehad van B. en W. met bestuursleden der afd. Lan gendijk, waar men wil overgaan tot aanstelling van een tweede verpleegster als de gemeente St. Pancras hierbij aansluit. Dit voorstel is in den breede be sproken waarbij van de zijde van genoemd bestuur veel toenadering en goedwilligheid is betoond. Echter kon men daar niet verder gaan dan tot St. Pancras alleen, zoo dat hierdoor het Zuideinde zou worden uitgesloten. Dit was voor B. en W een groot bezwaar. Intusschen was ook een onderhoud aangevraagd door de Diaconale Gezinsverpleging, classis Schoorl—Warmenhuizen, welke bereid was, nog een zuster aan te stellen voor een gedeelte Koedijk-kanaal, St. Pancras en zuideinde tot aan de Halvemaansbrug, zulks in overleg met de beide Witte Krus afdeelingen Koedijk en St. Pancras. De aanstelling zal echter geschieden niet door het „Witte Kruis" afdeelingen Koedijk en St. Pancras. deze aangelegenheid heeft overgenomen. Wij zitten aldus spr., thans met twee beenen in een kous en moeten nu nader berichten welken kant wij uit wil len. B. en W. zijn van meening, dat Gezinsverpleging de voorkeur heeft, omdat het zuideinde hierbij ook volledig wordt geholpen. Dit kost ook 25 cent per inwoner terwijl opgericht moet worden een ver- eeniging voor gezinsverpleging. Dus blijft alles het zelfde. Bij deze regeling zal hoogstwaarschijnlijk de zuster per 1 Februari in dienst kunnen treden. B. en W. stellen dus voor de subsidie beschikbaar te stellen aan gezinsverpleging. De heer Snel vraagt hoe het nu zit met rijks-.en provinciale .subsidie. De voorz. antwoordt, dat dit precies blijft als in eerste instantie was bepaald en geeft de juiste cij fers. Wethouder van Kampen. Doordat de gemeente hieraan subsidie geeft, komt zij ook met een afge vaardigde in het bestuur. De heer Muurling acht deze regeling goed, omdat dan ook het zuideinde er bij komt. Hierna volgt nog een algemeene bespreking, waarbij de voorz. enkele vragen beantwoordt. Hieruit blijkt, dat de totstandkoming thans niet afhangt van het oprichten der vereeniging doch door de verstrekking der subsidie een vaststaand feit wordt. Wel zijn zij, die van de verpleegstershulp gebruik wenschen te maken, verplicht lid te wor- den met een minimumcontributie van f 1.50 per jaar. Voor onvermogenden zal deze verplichting zeer zeker door het B. A. worden overgenomen. j Nadat alle leden naar genoegen waren ingelicht wordt het voorstel van B. en W. met algemeene 1 stemmen aangenomen en sluit de voorz. met dank voor de aangename besprekingen, de vergadering. In verband met het eervol ontslag hetwelk met ingang van 1 Jan. 1931 is verleend aan mej. Jantje Booij als schoonmaakster ten raadhuize, en als blijk van waardeering voor het zeldzame feit, dat zij op dien datum gedurende een halve eeuw hare be trekking op plichtsgetrouwe wijze heeft vervuld, besloot het gemeentebestuur haar pensioen op dus danige wijze aan te vullen, dat haar volledig salaris haar levenslang zal worden uitgekeerd. Hieronder mogen enkele cijfers volgen: Uit de Pers In Handelsberichten van 4 December vonden we enkele interessante gegevens over de handèlsmarge bij eenige land- en tuinbouwproducten in Duitsch- land. Er is in dit opzicht weinig verschil tusschen de toestanden ginds en bij ons. Echter de Duitscher houdt er van alles „gründlich" en cijfers te bepa len. De lezing van het terzake ingediend rapport van onzen Rijkslandbouwconsulent te Berlijn, ir. Joustra loont stellig voor belanghebbenden de moeite De handelsmarge bij eenige land- en tuin bouwproducten. Sedert het Rijksmministerie van landbouw met de betreffende vakorganisaties een regeling heeft getroffen tot verlaging van de handelsmarge bij roggebrood, varkensvleesch en melk (zie Handels berichten van 13 November jl.) kan men welhaast geen krant ter hand nemen, waarin aan dit onder werp niet een plaats is ingeruimd. Zooals in vorenge noemde Handelsberichten werd medegedeeld, geldt de getroffen regeling alleen voor Berlijn, terwijl den gemeentebesturen in het geheele rijk in overwe ging werd gegeven eveneens tot dergelijke maatre gelen over te gaan. Naar verluidt heeft deze actie behalve in Frankfort M. en eenige andere steden, tot nogtoe geen navolging gevonden. Intusschen schijnt het niet van belang ontbloot, aan de als gevolg van deze beweging ingestelde on derzoekingen naar het verschil tusschen de prijzen welke de producenten ontvangen, en die, welke de consumenten betalen, aandacht te schenken. Zoo vermeldt o.a. een artikel in de „Deutsche Landwirt- schaftliche Presse" van 29 November jl. dat de han delsmarge bij melk meer dan 10 Pf per liter bedraagt hetgeen meer zou zijn dan de prijs, welke de produ cent in vele gebieden in verschillende maanden van het jaar ontvangt. In 1913 werd de winstmarge bij rogge en roggebrood in Berlijn berekend op (28 Pf. 16.3 Pf.) is 11.7 Pf. per K.g., terwijl deze thans (38.8 Pf. 16.1 Pf.) is 22.7 Pf. per K.g. dus nage noeg tweemaal zoo hoog is. Hieruit blijkt, dat de roggeprijs in vergelijking met 1913 vrijwel gelijk is gebleven, terwijl de broodprijs van 28 Pf. op 38.8 Pf. per Kg. is gestegen. De marge tusschen producenten- en kleinhandels prijzen bij de consumptieaardappelen bedroeg in de jaren 1924 tot en met 1930 resp. 1.50, 1.98, 2,68, 3,32, 3,30 en 3,10 Mk. per 100 kilogram. Bij meel werd (in Saksen) voor de laatste 4 jaren een handels marge vastgesteld van 14.95, 22.42, 24,95, en 24,58 Mk., per 100 kilogram, bij boter bedroeg deze al daar in dezelfde jaren resp. 120.28. 136,58, 136.38. en 148.25 Mk. Uit bovenstaande cijfers valt dus af te leiden,'dat de handelsmarge een neiging tot stijgen vertoont, terwijl de prijs welke de producenten ontvangen, daarmede geen gelijken tred houdt. In dit verband mogen ook enkele cijfers worden overgenomen uit een dergelijke beschouwing ten aanzien van groente, voorkomend in het „Landwirf schaftliches Wochenblatt f. d. Rheinprovinz" van 28 November jl. Dr. Kiefer te Bonn geeft daarin een overzicht van de groenteprijzen, welke op de veiling te Fischénich an die te Krefeld worden betaald en die, welke de kleinhandel resp. te Keu len en Essen er voor ontvangt. Hij heeft met opzet de noteeringen op deze veilingen genomen, wijl deze in de voornaamste leceringsgebieden der beide laatstgenoemde steden zijn gelegen en de klein handelsprijs dus niet te zeer door vrachtprijzen wordt beinvloed. 11.1.30 1.71.30 Veldsla 52.— 60.— 15 27 Savoyekool 8.60 11 28 20 Roode kool 5.20 10.50 100 104 Spruitkool 15.60 17.50 12 24 Boerenkool 5.— 7.— 40 50 Uien 5.40 8.50 57 75 Andijviesla 5.— 13.— 160 157 10.6.30 13.6.30 Spinazie 4.60 12.50 171 182 Savoyekool 2.80 1L50 310 389 Kropsla 4.— 9.50 137 160 Koolraap 4.30 8.— 81 75 Bloemkool 21.— 27.— 28 160 Tuinboonen 17.60 23.50 33 36 8.9.30 12.9.30 Spinazie 3.30 6.50 97 78 Veldsla 8.60 20.— 137 180 Savoyekool 3.10 6 93 165 Witte kool 1.70 5.— 194 233 Staakboonen 4.40 11.— 150 226. Princesseboonen 9.80 14.— 42 50 Bloemkool 16.— 27.— 55 53 Komkommers 17.80 25.— 40 50 Als boven v. d. veilingsnoteering te Krefeld en den kleinhandelsprijs te Essen: 13.1.30 15.1.30 Witte kool 1.60 12.— 650 Savoyekool 10.90 20.— 83 Roode kool 6.20 16.— 158 Spinazie 17.80 35.— 96 18.8,30 20.8.30 Witte kool 1.70 8.— 370 Savoyekool 4.90 12.— 144 Roode kool 3.— 10.— 200 jl Spinazie 11.30 29.— 158 I)T« 50 K.G; bij sla •n koolraap per 100 stuks *8*ör iaL; Niet minder interessant of beter gezegd voor ona minder aangename lectuur biedt een rapport van denzelfden berichtgever over de Regeeringsmaatre- gelen tot steun van den landbouw. Het luidt als volgt: van den In verband met de onzekerheid omtrent het lot van verschillende regeeringsvoorstellen, o.a. op het gebied der finantien, heeft de Rijksregeering ge bruik gemaakt van de haar bij artikel 48 van de Rijksgrondwet verleende bevoegdheid om de door haar gewenschte maatregelen bij noodverordening in te voeren. Deze noodverordening is verschenen in het „Reichs- gesetzblatt" van 2 December jl. De Regeering is verplicht hiervan onmiddellijk den Rijksdag in kennis te stellen en de noodverordening weer in te trekken, indien de Rijksdag zulks verlangt. Ook ten aanzien van den landbouw zijn verschil lende maatregelen in deze verordening opgenomen Deze betreffen een wijziging der broodwet, een ver plicht verbruik van binnenlandsche dierlijke vetten en hop, verschillende invoerrechten en de standaar diseeringswet (Handelsklassengesetz) Op de eerst genoemde twee voorschriften zal later nog worden terug gekomen. Inzake de invoerrechten en de voor schriften inzake de standaardiseering moge het volgende worden opgemerkt: In de eerste plaats is de bepaling, dat het invoer recht op voedergerst niet hooger mag zijn dan 12 Mk. per 100 kilogram per 4 December 1930 opge heven, zoodat de regeering ten aanzien van dit in voerrecht de handen vrij heeft en dit dan ook zeer waarschijnlijk zal verhoogen. Het invoerrecht op gierst, dat in den laatsten tijd in aanzienlijke mate werd ingevoerd, is verhoogd van Rm. 1.50 tot Rm. 15.per 100 kilogram en zulks met ingang van 5 December 1930. Met ingang van dienzelfden datum is het invoerrecht op zemelen vastgesteld op 10 Mk. per 100 kilogram. Tot dusver mochten tarwezemelen vrij van invoerrecht worden ingevoerd, terwijl het invoerrecht op andere zemelen de helft van het invoerrecht op rogge bedroeg. De Standaardiseeringswet waarvan werd melding gemaakt in Handelsberichten van 7 Augustus en 6 November jl. is, met uitzondering van de bepalingen ten aanzien van het pakhuiscelsysteem, welke ge heel zijn vervallen in ongewijzigden vorm in deze noodverordening opgenomen. Zooals bekend, was dit wetsontwerp door de regeering bij den Rijksdag ingediend en dus bestemd om langs den gewonen parlementairen weg te worden behandeld. Het vorm de juist de laatste weken een punt van bespreking in den ..Reichswirtschaftsrat" welke hieromtrent haar advies zou uitbrengen. De voorschriften omvatten de standaardiseering der land- en tuinbouwproducten en wat hiermede verband houdt, zooals kenteekening, verpakking en vaststelling van gewichtseenheden, alsmede de ver plichting tot samenwerking van de suikerfabrieken en van de aardappelmeel- en aardappelvlokkenfa- brieken. Van bijzonder belang in de hierbedoelde voorschriften is het bepaalde in paragraaf 4, vol-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1