Voorzichtig uitsluitend PUROL Uit den Omtrek Hm „e AFJZSZ ÏSSS g gens welke de regeering met toestemming van den Rijksdag gemachtigd is, voor. die waren, waarvoor wettelijke handelsklassen zijn ingevoerd, bepalingen uit te vaardigen, omtrent de kenteekenlng dier wa ren en de verpakking daarvan, omtrent een unifor me verpakking, alsmede t. a. v. de gewichtseenheden waarin de artikelen in den groot- en kleinhandel worden verhandèld. Ter voorkoming van moeilijkheden in den handel in buitenlandsche producten drong de groothandel er op aan, hude betreffende voorschriften de bepa ling op te hemen, dat deze alleen op Duitsche produc T ten betrekking zouden hebben. Zulks is echter in het lokaal van den. heer J. de Bakker alhier een de juist uitgevaardigde voorschriften niet uitdruk- match gehouden voor de afdeeling man van een. 70 jaar, en er andere vermakelijke combinaties ontstonden. Het was een gezellige avond. Wanneer de lust tot koopen evenredig is geweest aan de gisteravond betoonde belangstelling, dan ge- looven wij, dat de deenemers aan deze attractie ieker tevreden zullen zijn. Wij zouden zoo zeggen: „Het smaakt naar meer.*' - NOORDSCHARWOUDE. Door Üen Langedijker Kolfbond werd thans* in 1 kelijk vastgelegd. We onderstreepten in het laatste .Zinnetje twee woordjes. Uit „de Tuinderij" hadden we al gelezen dat er in dit opzicht iets broeide; ZoU onze export ook nog op deze wijze worden belemmerd? A. T. DOODELIJK ONGEVAL OP DEN KENNEMER- STRAATWEG. Maandagmorgen heeft op den Kennemerstraatweg te Alkmaar een doodelijk ongevel plaats gehad, Een motorrijder, zekere M. de Ruiter uit Amster dam, van beroep kantoorbediende! kwam hae't zijn H. D. motor uit de richting Heiloo. Ongeveer ter hoogte van het huis van mr. Leesberg wilde de motorrijder de richting van den Kennemersingel inslaan. Door de gladheid, en misschien ook wel door de ronding van den weg, slipte het motorrijwiel waardoor de duorijder, zekere R. Melchior Sager eveneens uit Amsterdam en van beroep meubelma ker, van zijn zitplaats slingerde. Juist op dat moment kwam de autobus, die den dienst tusschen Alkmaar en Beverwijk onderhoud, van hare standplaats. De duorijder viel en geraakte met zijn lichaam onder de. bus, met het noodlottig gevolg, dat een der voorwielen over zijn hoofd reed. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het lijk werd per brancard naar het stadsziekenhuis overgebracht. Neder vernemen wij nog, dat het slachtoffer ge huwd was en vader van twee kinderen. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, kon geen schuld vaststellen, zoodat het ongeval te wijten moet zijn aan 'n noodlottigen samenloop van omstandigheden. Oproeping. De commissaris van politie alhier verzoekt den bestuurder van de nieuwe Chevrolet die getuige is geweest van het motorongeluk dat hedenochtend op den Kennemerstraatweg alhier heeft plaats ge had, zich aan zijn bureau te melden. Een ooggetuige vertelde ons het volgende: Uit de richting Heiloo kwamen twee motoren aanrijden, waarvan de laatste een duopassagier meevoerde. Ter hoogte van het borstbeeld wilde de achterste motorrijder den voorsten passeeren. Beide motoren kwamen naast elkaar te liggen. Op het zelfde oogenblik naderde de bus naar Beverwijk, waardoor de duorijder die de ander inhaalde, plot seling moest Temmen. Door dat plotseling remmen slipte de H. D., waardoor de duorijder er af viel met het bekende noodlottig gevolg. Beide wielen van de zware busgingen over het lichaam van den ongelukkige, die onmiddellijk dood "was. Bij nadere informatie bleek, dat de heeren op weg waren naar Bergen, waar ze op jacht zouden gaan. De voorste motorrijder en de verongelukte duopassagier waren twee broers. Het spreekt vanzelf dat beide rijders diep onder den indurk waren. (Alkmm. Crt.) KOEDIJK. Aan de gemeente-veldwachter K. Slooten is als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1931. Tevens met ingang van 1 Januari 1931 benoemd de heer B. C. Slooten te Koedijk tot agent van politie. Plaatselijk Nieuws De uitslag hiervan luidt als volgt: Vriendenkring Noordscharwoude. S. Timmerman 101 C. Kuiper 112 K. de Vries 115 iii. Dekker 140 "jn. Bakker 143 K. Langedijk 136 G. Deutekom 103 K. Boot 96 vitaal ;f...y.\.„rt.Jb' Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude. P. Bruin 109 W. Kuin 92 Th. Vroling 145 A. Rijper 125 Jn. Bruin 117 D. de Lange 90 W. van Vliet 122 B. Vroling 2 partijen 42 Totaal 842 Op Maat Zuidscharwoude. P. van der Welle 113 P. Boon 104 J. du Burck 122 M. Vlug 112 P. Langedijk 124 W. Glas 148 Jn. de Geus 154 J. Kostelijk 99 Totaal 976 Volharding Oudkarspel. J. Deutekom 123 C. Plakman 78 F. Moeijes 96 Jb. Hoogeboom 70 S. Ton 100 C. Blokker 70 L. Stokman 132 K. Kat 139 Totaal 808 Ons Genoegen Noordscharwoude. Cor Hopman 113 Bakker 90 P. de Moei 103 Muileboom 86 Jn. Hink 96 Blauw 113 W. Bakker 128 32 Totaal 761 OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen. 2 portemonnaies met inhoud, waarvan 1 op ,den dag van het St. Nicolaasfeest. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. Tenslotte moest zij overgaan tot de ontruiming van de zaal. Op straat werden de vechtpartijen voort gezet. In de algemeene verwarring is ook nog een pogifig gedaan om de cassa te plunderen, maar dit mislukte. Intusschen. heeft dé minister van biiinenlandsche ^aken verklaard, dat er geen aanleiding bestaat de" voörstelUngen van detfllm te beletten. De politie zal zorg dragen, dat deè Voorstellingen niet meer ge stoord worden. reden, is hij buiten genoemde plaats uit den,.trein gesprongen. Hij kwam op de spoorbaan terecht met het gevolg, dat hij een been brak. Hij is per <auto naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. S EEN SLANG IN DE SOEP. Meer dan veertig personen vergiftigd. Bij de toebereiding van den maaltijd in een mis sieschool te Erode, in de residentie Madras, was on gemerkt ip de soep een gifslang meegekookt. Tenge volge van het gebruik van de soep overleden veer- rtig scholieren en de kok van de missieschool. Bij verwonden of bij ruwe huid Nieuwstijdingen GAAT HET DEN AKKERBOUW SLECHT? In Zeeland gemiddeld f275 per bunder minder dan in normalen tijd. Of het den akkerbouw inderdaad slecht gaat? Een goeden indruk, n.l. door sprekende cijfers, krijgt men door twee artikelen, welke in de „Goesche Crt." zijn gepubliceerd en waarvan het niet onmogelijk is, dat de heer Jac. Welleman te Krabbendijke, Vr. Dem. Statenlid van Zeeland, enz. de schrijver is. Deze heeft n.l. voor het Zeeuwsche akkerljauw- areaal uitgerekend, hoeveel de inkomsten op het oogenblik door de abnormaal lage productenprijzen inder zijn dan in normalen tijd, n.l. 1928. Dus 253/» millioen gulden per jaar minder, verdeeld over^ts meer dan 93.000 bunder, dat komt. dus neer op een inkomstenvermindering gemiddeld van f 275 per bunder! PAARDEN OP HOL GESLAGEN. Een arbeider gedood. Door het op hol slaan van zijn paarden is Zondag te Groningen de boeren-arbeider P. Bakker tegen den grond geslingerd en gedood. Hij Jaat een vrouw en zes kinderen achter. Buitenland NOORDSCHARWOUDE. Ergerlijke baldadigheid of een ongezonde drift tot Wij leven in een tijd van verwildering en losheid van zeden. Behalve deze achteruitgang, zouden wij ook willen spreken van een teloor gaan van de be schaving, vooral bij. een zeker deel van de jonge mannen." Ze loopen in den langen broek, genieten vele vrijheden, die in losbandigheid ontaard, waardoor zij tenslotte vervallen tot straatschenderijk en het vernielen en stelen van een andermans goed. Zoo ook Maandagavond. Een bezoeker in „Concordia" had zijn nog nieuwe flets achter het gebouw neergezet. Na afloop der toewijzing van de cadeaux van de St. Nicolaas- rijden 8aat zi^n fiets halen om naar huis te Oogenschijnlijk alles in orde. Op de fiets gezeten ontdekt hij dat zijn electrische W^r!L?iet,krandt- HjJ onderzoekt dat en komt ootdekking dat het bolletje en het geheele monteur ztfn verdwenen, compleet van de draad zijn afgerukt. Hoe pf hij de knapen betitelde zullen wij hier maar njet herhalen. Zoo ze het wisten zouden ze niet er| °P dien naam gesteld zijn. Én het is niet de eenlge maal dat dit gebeurt. Den laatsten tijd bereikten ons meerdere klachten over dergelijke lieflijkheden van de tegenwoordige tt lange broeken dragende kleine jongetjes. De Schoolmeester krijgt weer gelijk als hij spreekt van een: akelig, misselijk nageslacht. NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond werd onder zeer groote belangstel ling de St. Nicolaas-attractie van de Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging besloten Deze sluiting bestond in de toewijzing van da cadeaux op de ingeleverde gratis bon. De „Concordia"-zaal toch niet zoo erg klein bleek nu wel te klein te zijn, want niet alle belang stellenden konden een plaatsje vinden. In dichte rijen moest men achter in de zaal staan terwijl een groot aantal buiten moest blijven Menigmaal werd er hartelijk gelachen, wanneer b.v. een baby-gamftuur werd toegewezen aan een L\I WESTEN NICHTS NEUES. Met stinkbommen en witte muizen ten aanval. Voor de tweede opvoering van de gecoupeerde film „lm Westen nichts Neues" Zaterdagavond, had de Berlijnsche politie de noodige maatregelen ge nomen om nieuwe relletjes te voorkomen. Overal ih en voor het gebouw op de Nollendorfplatz wareh agenten en rechercheurs geposteerd. Het is den ook niet tot incidenten gekomen. Bij sommige passages werd geapplaudisseerd. Voor gisterenavond hadden de Nazi's een betoo ging voor de Mosartzaal georganiseerd. Een paar maal moest de politie van den gummistok gebruik maken om de betoogers uiteen te drijven. Onder het zingen van strijdliederen en met den kreet: Wij eischen het verbod van de „Hetz"-film", trok men langs het bioscoopgebouw. Volgens de Nazi's zouden gisteren een groot aantal vrijkaarten zijn uitgereikt aan leden van de republikeinsche Rijksvlag en soc.- dem. jeugdorganisaties. Van ernstige incidenten zooals Vrijdagavond wordt dan ook niets gemeld. Zooals men weet is het dien avond bar toegegaan. In gesloten gelederen waren de Nazi's voor de voor stelling van zeven uur aangerukt. Zij stonden onder bevel van den nationaal-sec. rijksdagarfgevaardlgde Dr. Goebbels. Het kwam tot zulke schandaalscènes, dat de voorstelling niet tegenstaande het ingrijpen van de politie moest worden afgelast. De nationaal-soc. hadden ongeveer 200 kaarten gekocht en deze voor het begin van de voorstelling aan hun aanhangers rondgedeeld. Goebbels zat, om geven door eenige leden van zijn fractie, op de eerste rij. Bewoner gewond. Zondagavond laat is in een woning aan de Pas toriestraat te Eindhoven brand uiitgebroken. De bovenverdieping en het dak brandden geheel uit, terwijl ook de groentenwinkel van den heer W. O., die in het huis gevestigd is, ernstig van het vuur te lijden had. De heer W. O., die zich op de boven verdieping reeds te ruste had gelegd, kon ternau wernood via een plat dak van een aangrenzend huis het brandend gebouw verlaten. De man werd met brandwonden overdekt naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Van den inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. VECHTPARTIJ IN EEN CAFE. Uit het café van J. v. S. in de Engelenburgstraat te 's-Gravenhage is naar het politiebureau gebracht de 38-jarige koopman A., die in beschonken toestand aldaar heeft gevochten en eenige malen een man trachtte te steken, doch dezen niet heeft geraakt. De verdachte is door den kastelein met een stok op het hoofd geslagen, waardoor een bloedende wond ontstond. Het mes is door een politieagent i$ beslag genomen. DIEFSTAL IN EEN KERK. Te 's-Gravenhage is aangehouden de 46-jarig? kapper J. G. w., verdacht van diefstal van een vulpen en een vulpotlood uit een handtasch, ge pleegd in de Duinoordkerk op 28 November j.l. ten nadeele van mevr. W. De aangehoudene had nog eenige zilveren vooorwerpen (een hrloge en 2 ket tingen) in zijn bezit, welke vermoedelijk eveneens van misdrijf afkomstig zijn. De vulpen en het vul potlood zijn in de bank van leening in beslag geno men. W. heeft een bekentenis afgelegd. EEN SMOKKELAUTO. Nauwelijks liep de film een kwartiertje of daar begon het spektakel al. Het publiek werd door de Nazi's uitgescholden: zij brulden: „De Joden moeten eruit" en „Hitier staat voor de poort". Van de ver schillende rangen werden toespraken gehouden. Tel kens werd er geschreeuwd: Weg met de hongerregee- ring, die zulk een film toestaat." Op een gegeven oogenblik werd het electrische licht uitgeschakeld en Goebbels stond op om een toespraak te houden. Dit was het begin van een geweldig tumult. In een oogenblik was men overal slaags: stoelen en stinkbommen vlogen door de zaal,*: terwijl de Nazi's witte muizen loslieten om de verwarring nog grooter te maken. j Dp vnm-ctPin™ Toen de ambtenaar van het staatstoezicht op de Vrijdagochtend vroeg hebben Duitsche douanen een vergeefsche jacht gemaakt op een Nederland- schen smokkelauto, op den weg van Nieuwstadt (Limburg) naar Isenbrugh (D.) Twee Duitsche kommiezen sommeerden den chauffeur te stoppen, waarop deze „vol gas" gaf. De kommiezen losten een twintig revolverschoten op den auto, doch de auto die gepantserd bleek te zijn, verdween in groote vaaat' in de richting Heinsberg. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. DE VERGIFTIGE MIST IN BELGIE. Men schrijft aan het „Hbld." De berichten uit België, volgens welke het groote aantal sterfgevallen in het Luiksche land uitslui tend aan den mist moet worden toegeschreven, zullen bij menigeen de vraag hebben doen rijzen, van welk een bijzonder vergiftigen mist er hier wel sprake kan zijn. Wij meenen nu, dat het bepaalde meteorologische omstandigheden kunnen zijn ge weest, die deze droeve gevolgen hebben gèhad. In de eertse dagen van December lag een strook van hoogen luchtdruk West-Oost gericht over Eu ropa én wel juist over België en Nederland. Een van de gevolgen was, dat het hier te land eenige dagen prachtig weer is geweest. Hoe het komt. dat het bij hoogen barometerstand vaak mooi- weer is, hebben wij destijds in dit blad uiteengezet. In een gebied van hoogen druk heeft een dalende lucht beweging plaats. Doordat de lucht telkens, lager in de atmosfeer komt, waar de druk hoogèfHls dan boven, wordt zij geleidelijk samengeperst en daarbij wordt zij ook warmer en dientengevolge ook droger. Eventueele wolken verdwijnen dus en wë Krijgen den blauwen hemel te zien. In den winter komt er echter iets bij, Wat voor ons. op den bodem van den dampkring, al het mooie weer te niet doen kan. Bij helderen hemel wordt de aardbol (en daardoor de onderste laag van dé a'thios feer) overdag door de zonnestralen verwarmd. Des nachts echter heeft dan juist sterke afkoeling plkats door uitstraling. Nu des winters de nachten veel langer zijn dan de dagen, wint de afkoeltófe het van de verwarming, en dientengevolge wordt het bij ons beneden steeds kouder terwijl bovett" hns (tengevolge van de zich steeds verwarmeneden-;da- lenden luchtstroom) veel hoogere temperaturen heerschen. Zoo bleek bij de vliegtuigpeling boven Soesterberg jl. Donderdagmiddag dat het bij een tempera tuur van 5 gr. C. beneden op 1000 m. hóögte 10 gr. C. was, op 2000 m. nog 7 gr. op 3000 m. 3 gr. en eerst op 2500 m. het vriespunt gepasseerd.1 (normaal gebeurt dat op 1000 meter.) Daarbij was de lucht in de hoogte bijzonder droog (5 proeent rel. vochtigheid tegen ongeveer 80 procent beneden) Er vormt zich dus onder in de atmosfeer een laag van koude lucht, waarin door de afkoeling spoedig waterdamp condenseert, tot mist en als deze er eenmaal is, komt er ook overdag van verwarming niets. De zwaardere koude lucht blijft onderaan hangen. Het is nu zeer goed mogelijk, dat in een toch reeds slecht geventileerde ruimte als het Maasdal bij Luik eigenlijk is, de verbrandingsproducten van de fabrieken, die anders naar boven ontwijken, of door den wind zijwaarats worden weggevoerd, thans door de dalende beweging van de lucht beneden werden gehouden. Niet speciaal van de zinkfabrieken vlak in de omgeving (die niet werkten) maar van het geheele industriegebied kunnen de gassen, enz. in de buurt, zijn gehouden en in het dal naar bene den zijn gezakt. Daar nu de deeltjes die uit fabrieks- schoorsteenen komen, bekend zijn als condensatie- kernen voor den waterdamp, bij de vorming van wolken en mist, (o.a. bij den Londenschen ttliSt) ligt de verkalring voor d ehand, dat in dit geval de mist gecondenseerd is op min of meer gevaarlij ke fabrieksexhalaties, die zich juist in het Maasdal verzameld hebben met het noodlottig resultaat dat personen, die reeds gevoelige ademhalingsorga nen hadden niet tegen het inademen van dezen mist bestand waren. Ministeraad. Besprekingen met deskundigen. De ministerraad heeft heden kennis genomen van de rapporten der ministers van Justitie, Binnen- landsche Zaken en Arbeid aangaande het in het gebied van Engis ingesteld onderzoek in verband met de daar voorgekomen stergevalln. Besloten werd dat de ministers Jaspar, Baels en Heyman morgen de medici en ingenieurs, wier conclusies de regee ring zijn voorgelegd, zullen ontvangen, teneinde aan vullen inlichtingen van hen te vernemen. De ministerraad besloot verder den koning een wetsontwerp voor te leggen met het doel dit bij bet parlement in te dienen, waarbij de beschcikking van de wet van 25 Januari 1923 betreffende den invoer uitvoer en doorvoer van goeden wordt verlengd. GEHEIMZINNIGE ZIEKTEGEVALLEN TE LONDEN. De mist de oorzaak? In een vergadering van leden van een Loge der Odd Fellows zakte de voorzitter, toen hij wilde op staan om met een slotwoord de bijeenkomst te sluiten, plotseling in elkaar. Ook bijna alle andere aanwezigen bleken zich onwel te gevoelen. Van de 32 personen, hadden 28 last van zware duizelingen. Eenige geneesheeren werden te hulp geroepen. In verband met de geheimzinnige sterfgevalen in België, die nog steeds aan den mist geweten wor den, heeft dit voorval te Londen groote ontroering veroorzaakt. Men heeft de veronderstelling geopperd, dat in de zaal, waarin de Odd Fellows vergaderden, een gasleiding niet in orde was, doch thans, speelt ook de angst voor den mist een rol doordat eenige sterfgevallen te Londen bekend zijn geworden, die men eveneens aan den mist wijt. De „Daily Herald" had een onderhoud met een der bekendste Londensche specialisten, die ver klaarde, het niet uitgesloten te achten dat een aan tal sterfgevallen, die men aan asthma had toege schreven, in werkelijkheid door den mist veroor zaakt zijn. In een ziekenhuis te Londen is een man opgenomen die ten gevolge van den mist een storing in de ademhaling kreeg. Bij onderzoek bleken zich in keel en neus van den patiënt zwaren en blaren te hebben gevormd, die zoodanige hoestbuien ver oorzaakten, dat de patiënt tenslotte het bewustzijn Zij, die zich heden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot I Ja nuari verschijnende nummers gratis.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2