Brief van Krelis Buitenland AGENDA BEURSOVERZIGHT Op welke wijze het reizigersvervoer op de spoor- booten EnkhuizenStavoren zich sedert 1913 heelt ontwikkeld, leeren de volgende cijfers. Het bedroeg in de jaren 1913, 1919, 1923, 1927 en 1928 resp. 173.000, 182.000, 246.000, 278.000 en 291.000 personen. Een stijging dus sedert 1913 van niet minder dan 70 pCt. Opgemerkt dient voorts, dat ter verkrijging van den z.g. tariefkilometer van den werkelijken afstand via Enkhuizen een 8-tal Kilometers is bijgevoegd, zoodat de reizigersvracht voor het 22 K.M. lange zee traject gelijk is gesteld aan de vracht van 30 K.M. per trein. De tariefprijs van Leeuwarden - Amsterdam v.v. zal dus nagenoeg ongewijzigd blij ven. In de Wieringermeer zullen voorshands geen spoorwegen worden aangelegd. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. De wederbenoeming verworpen. De Tweede Kamer verwierp met 45 tegen 34 stem men de motie Van der Sluis die de wederbenoeming van een directeur-generaal van den landbouw vroeg. VOORTVLUCHTIGE GEARRESTEERD. Tevens nog een man en twee vrouwen in arrest gesteld. Door de politie te Amsterdam is op aanwijzing van de Arnhemsche politie in een hotel te Amsterdam, gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overge bracht de 17-jarige T., die vorige week met f 4000 toebehoorende aan het reisbureau Lindeman te Arnhem, waar hij in betrekking was. spoorloos ver dwenen. Van het geld werd f3000 nog in zijn bezit gevonden. Tevens zijn gearresteerd een zekere G., met wien T. er vandoor is gegaan en twee vrouwen met wie zij een deel van het verduisterd bedrag er door hebben gebracht. AUTO ONTVREEMD. En een andere, ook ontvreemde auto acchtervolgd. In den afgeloopen nacht werd de Haarlemsche poliite door die te Hillegom gewaarschuwd, dat in laatst genoemde plaats een auto ontvreemd was, welke in de richting Haarlem verdwenen was. On middellijk ging de politie op onderzoek uit en ont dekte op de;i Wagenweg een auto, welks bestuurder aan de politie trachtte te ontkomen. Op de Pavil joenslaan lostte de politie eenige schoten in de lucht, waarop de inzittenden uit de achtervolgde auto sprongen en in tegengestelde richting verdwe nen. Zij werden echter later door de politie gegre pen. Het bleek toen, dat de auto waarschijnlijk te Wassenaar ontvreemd was. Van de Hillegomsche auto viel geen spoor te ontdekken. HEVIG TUMULT IN DEN HAAGSCHEN RAAD. De publieke tribune ontruimd. In de „Crt." lezen we over het tumult nog het volgende: Al het lawaai was het gevolg van de geprikkeld- heeid over de kwestie van de zanghulde van de Koningin en de houding van de onderwijzers der openbare school, waarover eerst prof. v. d. Bilt (v. b.) den staf had gebroken. Het teere plantje van het openbaar onderwijs dreigt verstikt te wor den door de acties van de onderwijzers, zei spr., en hij sloot zich aan bij degenen, die het protest van den Bond van Ned. Onderwijzers als een schade voor de openbare school schetsen. Daarna kwam mr. Duys het geschiedenisonderwijs critiseeren, dat vol is van vechten, veldheeren en moorden. Prof. v. d. Bilt (v.b.): Het is toch gebeurd! Mr. Duys: Dit is een phrase. Men behoeft toch niet alles aan de kinderen te vertellen wat er gebeurt. Men moet hun meer over geleerden en kunstenaars vertellen. Als men hun nu vraagt wie Rembrandt is, dan zeggen ze dat was iemand die aan den Nacht veiligheidsdienst was of nachtwaker of zoo. (Vroo- lijkheid). Daarom is de s.d.a.p. tegen het bijzonder onderwijs, omdat het dienstbaar is aan de klasse heerschappij. De heer Folmer (c.-h.): Dat gelooft u zelf niet. (Rumoer). De heer Duys (boos)Dat is een grofheid, ik ben wel fel maar niet fanatiek De heer Lou de Visser (comm.)Wel fel* maar niet principieel. (Groot gelach). De heer Folmer: Ik heb niet de bedoeling .gehad te krenken. De hee.r Duys, hiervan acte nemend, vervolgde zijn rede en kwam thans tot de zanghulde. Zijn doch tertje wou ook meedoen hieraan wethouder De Wilde (a.-r.)Dat gaat op een bijzondere school. (Fveweging). De heer Duys: Niet op een confessioneele. Er zijn bij mij.thuis ook anderen die daarover te oordeelen hebben. De heer Guijt (r.-k.): O, daarom heeft hij in den raad zooveel praats. (Uitbundige vroolijkheid). De heer Duys: In mijn gezin heeft ook de vrouw wat te zeggen. (Vreugde). De heer Duymaer van Twist (a.-r.): Is dat ge- .ineente-politiek? (Rumoer). Op dit moment flitsen van alle kanten interrupties op, waaraan de voor zitter tevergeefs tracht door hamprgeroffel een eind te maken. Het is zoo rumoerig, dat niets is te ver staan. Dan verheft de protesteerende bezoeker van de publieke tribune zijn stem en volgt het incident. Eert kwam Hoover met zijn Coué-methoüde ons dagelijks verklaren dat het hoe langer hoe beter gfiig; totdat de boel zoo hopeloos was vastgeloopen, dat ook hij hier en daar een vlekje op het Ameri- kaansche bedrijfsbeeld meende te ontwaren, al be weert deze heer nog heden ten dage, dat de grond oorzaak van alle narigheden buiten Amerika moet worden gezocht een zienswijze, die zeer, zeer aanvechtbaar is. Immers: Amerika had en heeft het in de hand om door annuleering der oorlogsbetalin gen een der meest letale factoren op te heffen, en heeft door zijn graan- en handelspolitiek alsmede door zijn finantieële kwakzalverijen zeer veel tot de huidige misère bijgedragen. De koperprofessor'en zijn zoover, dat zij de situatie theoretisch onder de knie kregen door internationale samenwerking. Het wachten is nu maar op de koopers, want met restrictie alleen is het probleem niet op te lossen. Ze zijn nu stellig in de positie om van iedere con junctuurverbetering te profiteeren, en niemand twijfelt er aan, dat zij den prijs van het ropde metaal terdege zullen opschroeven, zoodra de ver bruikers door bedrijfsopleving tot dringender vraag worden genoopt. Voor het oogenblik is de handel zeer traag, en voorbarige effectenspeculanten zul- leen vermoedelijk heel wat langer geduld móeten hebben, dan ze zich luttele weken geleden voorspie gelden. De conjunctuur verzet zich nu eenmaal tegen iedere prijsopdrijving en men zal gelaten het psychologische moment moeten afwachten. De thee- homopathen hebben zichzelf een leefregel voorge schreven om het nuttige met het aangename te paren, en zoowel de hoeveelheid te beperken als de hoedanigheid van het product door fijneren pluk te verbeteren. Het prijsverloop van dit geurige product stemt de laatste maanden dan ook wel tot tevredenheid, maar slechts zeer weinige producenten kunnen op deze wijze twee vliegen in één klap slaan. De rubber-cchirurgen hebben het geval opge geven. De maligne tumor der inheemsche rubber oceanen blijkt ineperabel. De doktoren voor de tin hebben gedaan, wat hun kunst vermocht en moeten nu verder de natuur laten werken. De Amerikaan- sche en Canadeesche graankwakzalvers hebben het zeer ernstige ziektebeeld, dat hun werd voorgelegd, volkomen verkeerd begrèpen en door hun fantasti sche wondermiddelen hun slachtoffers aan den rand van het graf gebracht. Thans staan de suiker-aesculapen in het middel punt der belangstelling. Aus aller Herren Lander zijn ze thans vergaderd om den suikerzieke, die in zijn laatste stadium dreigde te komen, te genezen. De krachten, die hier tegen elkaar worden afge wogen, zijn zeer ongelijkwaardig en ongelijksoortig. De bietsuiker-producten zijn meerendeels behept met chauvinistische psychosen; de Cubanen zijn reeds lang aan het eind van hun Latijn. Hun eenig argument is nog de hypothetische steun van het Amerikaansche bankkapitaal, dat de recalcitrante rietsuikerverbouwers elders in de wereld met grof geschut zou kunnen bestoken, al is het hier zeer vermoedelijk juist zooals overal elders in de strate gie, dat de dreiging sterker lijkt dan haar uitvoering. Onder al deze wederwaardigheden kwam de han del ter Amerikaansche effectenbeurs vrijwel tot stilstand. Dezelfde omvangrijke steunorder in Phi lips Gloeilampen handhaafde den koers c.a. 225: Margarine Unies waren geheel zonder richting. Ook de kunstzijde-specialisten zullen thans de handen ineenslaan om de totaal gedesorganiseerde spijsver- teering door een krachtig en streng dieët te sanee- ren. In aandeelen Kon. Petr. lokte een ondubbel zinnige verklaring van den heer Deterding heel wat meeningsvraag uit. Vooral de ontkenning van eeni- gerlei nieuwe emissie was een zeer groote opluchting. iHarkihe^i&hten '■-"F LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 10 Dec. Aanvoer 2500 stuks bloemkool: reuzen 4.40-r-74Q; 2e soort 0.60—1.20; 8000 Kg. roode kool 2.20-4&Ö; 21000 Kg. gele kool 1.50—2.50; 12000 Kg. Deensche witte 0.902.40; 11000 Kg. uien: grove 2.20—2.60; uien 1.90—2.30; drielingen 1.10—1.60; nep 3.70;.1425 Kg. bieten 3.20—4.70. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 11 Dec: Aanvoer 4300 stuks bloemkool: reuzen 5.008.20; 2e soort 0.80—1.00; 46000 Kg. roode kool 1.505.80; 23000 Kg. gele kool 1.00—2.80; 16000 Deensche-Witte 1.702.50; 6500 Kg. uien: grove 2.40—2.50; uien 1.80 2.10; drielingen 0.901.30; 650 Kg. bieten 4.00—. 4.80; 2750 Kg. peen 1.70—2.00. NOORDERMARKTBOND, 10 Dec. Aanvoer 4000 Kg. uien: uien 2.60; drielingen 1.50; grove 2.70; 3400 Kg. peen 1.60—1.80; 23800 Kg. roode kool 3.704.10; ^9400 Kg. gele kool 1.602.20; 11200 Kg. Deensche witte 2.10—2.50; 200 stuks bloem kool 7.4Ó. NOORDERMARKTBOND, 11 Dec. Aanvoer 1200 Kg. Aardappelen: Schot 3.50; grove 2.60; 10800 Kg. uien: uien 2.10—2.70; drielingen 0.40 —1.40; nep 2.70; grove 2.50—2.70; 3000 Kg. peen 1.40 —1.80; 71200 Kg. roode kool 2.80—5.20; 23800 Kg. gele kool 1.60—2.60; 24000 Deensche witte 1.80—2.70; 3000 Kg. Kroten 4.30—5.10; 1100 stuks bloemkool 3.00—8.40. WARMENHUIZEN, 9 Dec. Aanvoer 3100 Kg. roode kool 2e kw. 0.902.70; idem kale 2.00—2.50; 300 Kg. gele kool kale 1.50; 2900 Kg. uien 1.70—2.70; drielingen 1.00; 1200 Kg. Peen 1.80. WARMENHUIZEN, 10 Dec. Aanvoer 650 Kg. uien 2.30; drielingen 1.20. MIST. Maar even had de zon geschenen, 's Morgens I waren de velden, de daken der huizen, de boomen met een witte rijp overdekt. Het geheele landschap lag igehuld in een dikke mist. Een ondoordringbaar gordijn van koude, grijze damp belemmerde elk uitzicht. Enkele meters slechts voor zich uit kon men menschen en rijtuigen zien aankomen en hoe graag jk ook mijn boomgaard nog eens mag inloopen en mijn erf rondgaan, er bleef mij niets anders over dan thuis te blijven. Nu heb ik afleiding genoeg. Wie zich tegenwoordig verveelt, moet lui zijn en dom. Eigenschappen, die meestal samen gaan. Veelal zeg ik. Er zijn ook ontwikkelde lui, die lui zijn en domme die ijverig zijn. Zij komen er echter beiden niet. Ja, nu komt er een moeilijkheid. Zich zelf een bre vet van ontwikkeling en ijver uit te reiken is op z'n minst brutaal en verwaand. En wanneer ik dus zeg, dat ik mij nooit verveel, dan zeker is dit wel eenigszins verdacht! Hoe zoo'n donkere dag een mensch aan het mij meren kan brengen. Maar toch, het waren deze overwegingen in stille mijmerij, na het lezen der courant en nadat de zon wederom was schuil ge gaan, nadat zij een vergeefsche poging had gedaan haar strplen door het mistgordijn heen te boren. En men heeft tegenwoordig de krant zoo gauw niet uitgëlezen. Een avondblad van zes tot acht bladen, een ochtendblad vap twee bladen, benevens een lokaal- en het plaatselijk blad, ja, waarlijk, men zit er soms uren in te lezen, zoolang tot de krant aan de hand ontvalt en de oogen zijn dicht ge vallen. Dat noemen ze dan een uiltje knappen. En bij het ontwaken ligt de krant op den vloer in gezelschap van je halve sigaar terwijl jas en broek grijs zien van de asch. Het was reeds donker in mijn kamer, toen mij dit was overkomen. Ik had met zoo'n innig genoegen gelezen, dat de Raad van Sint Pancras de schoonmaakster van het raad huis, Jantje Booij, bij haar heengaan, na vijftig jaren lang zoo „plichtgetrouw" spons en lap, stof fer en blik te hebben gehanteerd, haar volle trac- tement als pensioen gedurende haar geheele leven toezegde. Goed zoo! dacht ik. Een eere saluut aan deze trouwe ziel, die de naarstigheid is aangeboren. Tegenwoordig beteekent het al heel wat als een dienstbode één jaar in betrekking is. En men krijgt zoo eenig begrip van een tijdperk van een halve eeuw, als men nagaat, dat iemand, die thans vijftig jaren oud is, geboren werd toen Jan netje Booij haar betrekking aanvaardde. Nu nog een medaille Voor trouwe en nauwgezette dienstver vulling wat 'denkt U daarvan Burgemeester enToen las ik verder met het bekende ge volg. Ik dutte in en welk een droombeeld. De dikke mist, die mij omhul t, wordt plotseling een weiland, waarop een grazend paard. Hier en daar liggen diepe plassen. Het paard heeft kluisters aan, in den vorm van een grooten sleutel. Een molen laat zijn wieken draaien, snel, ontzettend snel. Dan verandert het aspect. Een donkere wolk met witte rand zweeft over dit alles heen en alles is weer in duisternis gehuld. Die zwarte wolk krijgt de vorm van een verpleegstersjapon, waarin een dame, die langs den Daalmeerweg wandelt, 't Is of haar beide beenen in één kous zitten. Toch loopt zij richting Koedijk. Het is een vreemd gezicht. Men schen komen aanloopen, statig, met hooge hoeden op. Vooraan loopt een man met een fluweelen kus sen in de hand, waarop een sigaar, een reuzesigaar in zilverpapier. Op' het kussen zijn de woorden ge- bordoord „Rookverbod De menigte wordt al groo- ter. In optocht gaat het naar het raadhuis, dat hel verlicht is. Daar aangekomen wordt aan den man, met een oranjelint getooid, en staande tusschen twee manhen in het zwart gekleed, die reuzesigaar op het kussen aangeboden. Dan volgen de eersten uit de rij, die aan de drie heeren ieder een kistje sigaren aanbieden. De kistjes zijn in een papier gewikkeld met een lint in de nationale kleuren vast gebonden; op het in wikkelpapier staan de woorden: „Uw wijs beleid heeft ons van schade toch bevrijd." De dankbare winkeliers. Daar hoor ik een stem dié roept: „Ze zijn lek; ze zijn lek!" Beweging. Juist op het oogenblik als de met het lint getooide magistraat het kussen met de zilveren reuzesigaar in ontvangst wil nemen komt er een dame naar voren, die een wit lint over de borst draagt, waarop geschreven staat: „Ouder-Commis- sie". Ze wil spreken, maar ze krijgt er geen gele genheid toe. Een oud vrouwtje gaat voor haar staan en zegt: „Hou den boel zoo schoon als ik vijftig jaar gedaan heb." Eén man zie ik daarop steeds maar „ja" knikken en toen: „Baas, of je nog bloem bollen wil hebben. Als je ze op het water zet, bloeien ze met Kerstmis." Ik yerd wakker. De mist was nog dikker geworden. KRELIS. DE MIST. In het nauw van Calais. Blijkens een Reutertelegram uit Londen hing er gisteren om twaalf uur des middags een zoo dikke mist in hetnauw van Calais dat tal van schepen voor anker moesten gaan. Toenemende gevallen van mistziekte Het Zuid-oosten van Engeland en het kanaal waren heden weer in dichten nevel gehuld. Vele schepen konden hun reis niet voortzetten. Tengevolge van den mist is het aantal aandoe ningen van ademhalingsorganen met ongeveer 25 gestegen. Het aantal sterfgevallen is in deze mist- week met 2 procent toegenomen. AANSLAG OP EEN MINISTER. In het Folketing te Kopenhagen is tijdens de zit ting een aanslag gepleegd op den minister van so ciale voorzorg. Steincke, juist terwijl hij een rede hield. Een bezoeker van de publieke tribune stond plot seling op en loste, onder het uitroepen van de woor den:, „in naom van de werkloozen" een revolver schot, dat ongetwijfeld bestemd was voor den minis ter van sociale voorzorg. H$t schot boorde een gat in het plafond van de zit tingzaal. Beambten van de geheime politie wierpen zich onmiddellijk op den dader en arresteerden hem Na een korte onderbreking kon de minister zijn rede voortzetten. Volgens het W. B. zouden vier personen zijn gear resteerd, van wie een de genoemde woorden riep en een ander het schot loste. Laattsgenoemde en een der anderen zijn bekende communisten. (Hbld.) DE VERGIFTIGE SOEP. Het aantal leerlingen van een kostschool te Ma dras in Britsch Indië dat na het eten van vergif tige soep is overleden, is gestegen tot 35. 13 leerlin gen liggen nog ziek. MIST EN SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND. De Engelsche kust, Londen en Southampton waren gistermorgen weer in een dichten mist gehuld. De, nevel veroorzaakte talrijke verkeersongevallen, waarvan enkele met doodelijken afloop. Bij Hatt- feil dliepen drie goederentreinen op elkaar in, waar bij 30 wagens derailleerden en beschadigd werden. In het Noorden van Engeland woedden sneeuwstor men. ..uszamk Nieuwstijdingen DE ROOF OP HET POSTKANTOOR TE A'DAM. De politie heeft in verband met den roof op het bijkantoor in de Kerkstraat verschillende sporen ge volgd. Echter tot dusverre zonder resultaat. Voorts zijn nog eenige afzenders van aangeteekende stuk ken bekend geworden. Het staat nu met vrij groote zekerheid vast, zegt de „Tel." dat het stoutmoedige avontuur van den roover hem niet veel heeft opgeleverd. EEN EEUWENOUD VAARTUIG OPGEGRAVEN. In de Ondiepwijk te Utrecht, aldus meldt het Hbld. heeft men een belangwekkende historische ontdek king gedaan. Bezig met het graven van een grachtje langs de van Hoornekade, merkten eenige arbeiders dat hun schoppen stieten op een houten massa. Verder doorwerkend zagen zij allengs het midden gedeelte van een flinke schuit aan de oppervlakte komen. Het bleek vervolgens, dat de kop en de staart van het ontdekte vaartuig onder het straatdek zaten. Men schat, dat het ongeveer twaalf meter lang is, en meent reeds te kunnen aannemen, dat het geheel uit eikenhout is vervaardigd. Gebouwd met zware ribben bestaande uit doorgezaagde eikenstammen verkeert het schip nog in vrij goeden staat, hoe wel het grondwater de buitenwanden niet onaan getast heeft gelaten. Hoewel men het min of meer preciseeren van den ouderdom nog niet aandurft, is men het er wel over eens met een eeuwenoude makelij te doen te hebben. In de nabijheid van dit houten schip heeft men nog eenige voorwerpen gevonden, zooals scherven van potten, een stuk van 'n hertengewei en den schedel van een koe. Reeds hebben deskundigen de mogelijkheid over wogen, dat de positie van het vaartuig duidt op een vroegere bedding van de Vecht. 'T IS WEL MOOI BEREKEND MAAR DE PRAKTIJK! Vermindering van het aantal klassen bij de spoorwegen? In verband met het feit, dat in Engeland de stoomvaartmaatschappijen in navolging van de spoorwegen ertoe overgaan de tweede klasse te laten vervallen, wordt in „Spoor- en Tramwegen" een beschouwing gegeven over de vraag, of hier t? lande in de treinen niet een der derde klassen be hoort te vervallen. Werd in Nederland de 1ste klasse afgeschaft (in België en Duitschland is men daartoe grootendeels overgegaan), dan zou, aldus het artikel, de op brengst door het van de 1ste naar de 2e klasse over gaan der reizigers f 1.177.000 jaarlijks terugloopen. Daarentegen zou op den duur een groot deel der vrijgekomen zitplaatsen 1ste klasse kunnen worden bespaard, hetwelk tot eene bezuiniging zou leiden van f 977.000 jaarlijks, zoodat het jaarlijksche tekort beperkt wordt tot f 1.177.00 f 977.000 is f 200.000. Bovendien zullen door het vervallen van de 1ste klasse de sneltreinen ongeveer 15 pCt. kleiner kunnen worden. De besparing aan brandstof, welke daarmede samengaat, zal waarschijnlijk niet groo- ter zijn dan f 200.000 van de f 9.500.000, welk laatste bedrag in 1929 totaal aan brandstof en electrischen stroom werd uitgegeven. Ht vervallen van de 1ste klasse brengt dus volgens deze gegevens geen gelde lijk voordeel, en in de eerste jaren zeker nadeel. De reizigiers, die tot nu toe van de 1ste klasse ge bruik maken, zouden dus gorden ontriefd, zonder dat eenig voordeel daar tegenover staat. Inmiddels is in de laatste jaren het gebruik van de 1ste klasse per zitplaats aanmerkelijk toegeno men, wat wordt aangetoond met een Vergelijking van de cijfers in 1913 en 1929. In eerstgenoemd jaar waren er per K.M. 8100 reizigers per zitplaats, in 1929 bedroeg dit aantal 12.000, terwijl het aantal zitplaatsen in deze klasse in die 16 jaren met bijna een derde werd verminderd. Steeg het verkeer in de eerste klasse met 6 peet., het nuttig gebruik per zitplaats nam 50 pCt. toe en bedraagt thans 80 pCt. van dat per zitplaats 2e en 3e klasse in 1913. Pet zitplaats bedroeg de opbrengst in 1929: le kl. f451, 2e klas'f 506 en 3e klas f390. DE SPOORWEGVERBINDING HOLLAN-FRIESLAND OVER DEN AFSLUITDIJK. De tijd ligt nauwelijks nog een 3- a 4-tal jaren van ons verwijderd, dat de sneltrein de passagiers over den langen, thans reeds gedeelfelijk voltooiden afsluitdijk van Noord-Holland naar Friesland en en omgekeerd zal voeren. Dan zal men in 1 a l'/s uur sneller van Leeuwarden naar Amsterdam kun nen sporen dan thans geschiedt. Voor Harlingen wordt dit verschil natuurlijk nog grooter, omdat deze Friesche stad na de totstandkoming van den afsluit dijk in een meer bevoorrechte positie kornt te liggen te liggen ten opzichte van Noord-Holland. Sneek en Hoorn daarentegen, welke plaatsen logisch aanslui ten aan de huidige veei'verbinding Enkhuizen— Sta voren, ondervinden niet die voordeelen, die Leeu warden en Harlingen van de nieuwe verbinding zullen hebben. Maar,, zoo werd, naar de „Tel." meldt, van de zijde der spoorwegdirectie medegedeeld het is zeer wel mogelijk, dat de reistijd ook tusschen Sneek en Hoorn verkort zal kunnen worden. Over de geheele lengte van den 30 K.M. langen dijk zal dubbelspoor niet kunnen worden gemist, zoodat men op het traject Anna PaulownaHarlin gen niet zal behoeven te wachten. Bovendien zal in verband met de omlegging van het verkeer een tweede spoor moeten worden aangelegd tusschen Anna Paulowna en Heer Hugowaard. Ten Zuiden van laatstgenoemde plaats bestaat dit dubbel spoor reeds. Hoewel ten Zuiden van Alkmaar en wel per 15 Mei 1931 het electrisch net begint, ligt het toch in de bedoeling der spoorwegdirectie om de drie paren sneltreinen van Noord-Holland naar Friesland v.v. als stoomtreinen van een naar Amsterdam te doen doorrijden. Deze maatregel brengt mede, dat de reizigers hun bestemming kunnen bereiken, zonder genoodzaakt te zijn in Alkmaar over te stappen. GEREF. J.V. EBEN HAëZER, Dirkshorn. Agenda Maandag 15 Dec., C. Doekes. Gel. Bel. Art. 10. „Dat Jezus Cristus waar achtig en eeuwig God is." T. van Bruegel. Vaderl. Gesch. 19. „Staatsgezinden en Prinsgezinden." Geref. M. V. TEN ARBEID GEROEPEN Broek op Langendijk Agenda Vrijdag 12 Dec. Aafje de Graaf. Schets 11(2) O. T. Dik Biersteker. Art. 2 der Gel. Bel. Bets van Gelder. Voordracht. Indien de toestand van den patient moet worden afgemeten naar het aantal medicijnlieden, die om zijn lijdenssponde hun magische dansen uitvoeren, dan moet het geval van onzen oeconomischen kran ke wel een casus criticus diabolicus zijn. Men kan waarlijk niet beweren, dat er niet genoeg werd en wordt gedokterd. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING, 16 Dec. Andijvie 0.401.80; bloemendaler kool 1.004.00; bloemkool I 1.80—3.90; boerenkool 2.407.10; gele kool 1.005.00;groene kool 1.005.00; chin, kool 1.80; roode kool 1.00—7.00, alles per 100 stuks. Aardappe len 3.70; uien 1.80—2.50; wortelen 1.80 p. 100 Kg. Prei p. 100 bos 3.007.50; witlof 100 pond 10.00 13.00; idem II 4.00—6.00. BOVENKARSPEL, 10 Dec. Aangevoerd 315 baal uien, grof 0.700.85; groote gele 0.700.95; 65000 st. bloemkool le srt. 3.8011.40; 2e srt 1.90—3.30; 3e srt 0.75—1.50; 5000 Kg. roode kool 2.00—4.10; 2600 Kg. Gele kool 1.40—2.10. PURMEREND, 9 Dec. 14000 Kg. kaas 11 st. kleine fabriekskaas 36.00 3 st. kleine boerenkaas 37.00, matig. 1224 Kg. boter 1.30 —1.90; Meiboter 1.30—1.45; 348 vette koeien 0)90— 1.05; 81 melk- en geldekoeien 160—380; stug. 32 stie ren, 34 paarden 80—300, matig; 7 vette kalveren, 1.301.60; stug. 209 nuchtere kalveren, slacht 13 40; fok 1226, stug; 427 vette varkens, slacht Q.49 0.52. zouterij 0.480.50, vlug. 58 magere varkens 1624; 259 biggen 1218; 1047 schapen 2840; 30 bokken en geiten. Kipeieren 6.508.50; Eendeieren 5.25; 152 ganzen 4.505.25. EIERVEILING. 13722 kipeieren A 6—9.80; 1772 id B 56; 1219 eendeiren A 5.50. 7000 kippen en hanen 1.002.75; Piepkuikens 1.003.00; konijnen 0.50 4.00; 35 zwanen 6.507.00; 1338 eenden 0.75—2.25; Diuven per paar 0.40.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2