Kamer- kroniek De Langedijker Groente-Centrale Buitenlandsch Overzicht fïUlAAJE HU!D Damrubriek Rijksbegrooting 1931. Te veel scholen. Het zingen van volksliederen. Kunstsub sidies. Werkloozenuitkeeringen. Land bouwcrisis. Varia. Tweede Kamer. Aanvaardt men het beginsel, dat godsdienst privaatzaak is, dan is daarmede de basis gelegd voor een algemeene school, voor geheel het volk. Doet men dit niet, gelijk de heer Kersten stelt men zich op het standpunt, dat het onderwijs moet gebouwd zijn op de beginselen der Hervorming, dan is eene algemeene school ondenkbaar. Wanneer men althans rekening wil houden met de verschil lende stroomingen, welke in ons volk leven. Eerstens zijn alle Nederlanders nu eenmaal niet gereformeerd of hervormd. Tweedens zijn er talrijke christelijken, die van een christelijke school niets moeten heb ben. Willen wij daarmede nu zeggen, dat wij zijn tegen de school, waar de kinderen opgevoed worden in de vreeze des Heeren? Geenszins! Maar wel, dat het o.i. onmogelijk is aan de verlangens van den heer Kersten te voldoen en tegelijkertijd van eene algemeene igewilde) school te spreken. Wij kennen openbaar en bijzonder onderwijs, bij dit laatste ook neutraal onderwijs (of bijzonder neutraal)? onder wijs en „verheugen" ons in een strijd om de school. Zijn er nu, zoo luidt een belangrijke vraag, tenge volge van dien strijd te veel scholen in Nederland gekomen? Prof. Visscher (a. r.), en met hem ver schillende andere kamerleden, meenen van ja, Zoo werd onlangs, naar de heer Oud 'beweerde, een nieuwe christelijke schcool opgericht, omdat er ruzie was ontstaan tusschen het hoofd van de school en de dominee. Minister Terpstra was het echter met de bewering van overvoltalligheid der scholen geens zins eens, speciaal niet wanneer gezegd wordt, dat er te veel bijzondere scholen zijn. Van de 220 scholen met mirider dan 33 leerlingen zijn er 201 openbare. Bovendien heeft de minister inlichtingen ingewon nen bij 58 inspecteurs van het onderwijs, waarvan er 38 geen enkele onnoodige schoolstichting kenden. Een andere kwestie welk eveel tongen in beweging bracht, was die van die van het zingen op school van volksliederen. Roode onderwijzers voelen daar natuurlijk niet veel voor, hetgeen o.a. ook blijkt uit een motie van de afdeeling den Haag van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, naar aanlei ding van het verzoek van een Haagschen wethouder om deel te nemen aan de zanghulde, die door de schoolkinderen aan H. M. de Koningin zou worden gebracht. Eene motie welke aan scherpe critiek on derworpen werd. Het resultaat van al het gepraat was, dat de Minister nog eens duidelijk gezegd heeft, dat het zingen van volksliederen ook op openbare scholen verplicht is. Al is het dan naar velen beweren niet heel veel, ook in Nederland wordt toch nog altijd iets voor de Kunst gedaan van Rijkswege. De orkesten van Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Gro ningen, Maastricht, Haarlem en Leeuwarden kre gen samen tot dusver jaarlijks f 140.000; voor 1931 werd dit bedrag gebracht op f 160.000. Het meerdere ad f 20.000 zullen aan de vijf eerstgenoemde orkes ten ten deel vallen. Een amendement-Vliegen wilde Maastricht, een van den heer v. d. Waarden .s.d.a.p.) Haarlem f 2000 meer geven. Beide amendementen werden echter verworpen, toert de minister over een andere verdeeling der subsidies ging spreken. Bij de afdeeling werkverschaffing en steunverle ning van de begrooting van Binnenlandsche-Zaken en Landbouw is ook heel wat gesproken. De regee ring is bereid met een aanvullende regeling ten aanzien der werkolozenkassen te komen, wanneer deze niet kunnen voldoen aan de eischen, door de crisis aan haar te stellen. Dwingende maatregelen om de gemeenten te verplichten tot steunverleening aan werkloozen komen niet in aanmerking. Wel is de regeering genegen, indien onverhoopt in een bepaalde gemeente de werkloosheid zulk een aanvang mocht aannemen, dat van crisiswerkeloos heid moet worden gesproken en een steunregeling noodzakelijk is, de toekenning van een rijksbijdrage in overweging te nemen, indien de finantieele toe stand der gemeente daartoe aanleiding geeft. Dr. Vos (lib.) heeft nog gevraagd, of de regeering de oplossing der werkverschaffing niét te veel zoekt in ontginningen, waardoor veel natuurschoon ver loren ging. Beter was het zich toe te leggen op ont watering, bebosching, wegen- en bruggenaanleg. Waarmede minister Ruysch de Beerenbrouck geheel accoord ging; ook volgens hem zijn er veel te weinig bruggen in ons waterland. Natuurlijk is er weer een heele tijd over de land bouwcrisis gesproken en over de maatregelen, welke in verband daarmede door de regeering dienen te worden genomen. Verlaging der spoorweg-tarieven, aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw, directe steunverleening „met haar geld" door het aanspreken der overschotten der vorige jaren, een productie-premie dus, protectionisme, tij delijke ontheffing van sociale lasten, ziehier eenige voorgestelde middelen om uit de moeilijkheid te ge raken. De regeering, aldus minister Ruys de Beeren brouck, vaart voor een belangrijk deel op het kom pas van de commissie-Lovink. Aan deze commissie hebben wij het suikerwetje en het ontwerp-tarwewet te danken, zeer spoedig krijgen we een wetsontwerp tot leniging van den nood in het Noorden des lands, terwijl het suikerbieten-vraagstuk de aandacht der regeering heeft. Voor tijdelijke ontheffing van de soc. lasten voelde de minister even weinig als voor de motie-Van der Sluis (s.d.a.p.) tot benoeming van een directeur-generaal van den landbouw. Wel bleek hij van meening, dat eventueele steunmaatre gelen mede moesten dienen om economischen ach- teruiitgang van de landarbeiders tegen te gaan Ver melden wij ten slotte, dat eene motie-Ebels tot afschaffing van den accijns op het geslacht werd verworpen met 43 tegen 39 stemmen, een motie-Ke telaar tot herziening van de Pensioenwetten tot afdoende verbetering var, den toestand der oude genensioeneerden idem met 51 tegen 32 stemmen, eene motie-ter Laan tot wijziging van het K.B. in zake de uitkeering aan oude gepensioeneerden met 53 tegen 31 stemmen, alsmede eene motie-de Visser tot afschaffing van het baijderolle-systeem (52 tegen. Daartegenover werd aangenomen eene motie-Oud tot afschaffing van de opcenten op de grondbelas ting wegens ongebouwde eigendommen, ten bate van het Leeningsfonds 1914 geheven. Vergadering van het bestuur der Langendtjker Groentenveiling op Maandag 8 December 1930 in het betaalkantoor. I Tegenwoordig 26 personen. Afwezig met kennisgeving de heeren P. Smit en C. Wagenaar Kzn. Voorzitten burgemeester Slot, opent met een wel kom en deeltkom en deelt mede dat de heer Wage naar, tengevolge van een ongeval verhinderd is de vergadering bij te wonen, en spreekt tevens den wensch uit namens allen, dat het ongeval niet van ernstigen'aard moge zijn en de heer W. en zijn echt- genoote spoedig weer geheel hersteld moge zijn. Na lezing der notulen werden de keurlijsten nage zien, van October en November, welke resp, 8 en 5 keuringen bevatten, waarop geen op- of aanmerkin gen werden gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd meegedeeld dat alles in goede orde was be vonden en dat er in de maand October was geveild ivfoor een bedrag van f 110959.24, waarvan voor: Broek op Langendijk f21321.17; Koedijk f5992.70; H. H. Waard f8082.70; H. H. Waard R.K. f23894.46; Sint Pancras f 12470.30; St. Pancras R. K. f 1903.09; Zuidscharwoude f 6449.01Zuidscharwoude R. K. f2818.24; de Schermer f6204.35; Ursem f6345.46; Hensbroek f 10142.80; Oterleek f 1846.93; Schermer- horn f 151.40; de Rijp L. T. B. f320.30; diversen f 3305.33. Ingekomen stukken. Van de Prov. Commissie, dat besloten is op 1 Dec. 1930, de eerste inventarisatie van stapelproducten te doen plaats hebben. Van dezelfde bericht dat wederom eigen geteelt bloemkoolzaad verkrijgbaar is van de volgende soorten: „Tusschensoort" en „Kortpoot", Reuzen en Le Cerf bloemkoolzaad (selectie Hazeloop). Aan elke aangesloten vereeniging is hiervan bericht gezon den, welke het verlangde kwantum bij den secre taris kunnen opgeven. Van dezelfde ingekomen het jaarverslag met agen da voor hun algemeene vergadering, welke gehou den sal worden op Dinsdag 30 December 1930. Voorzitter leest de agenda voor, verstrekt alle gevraagde inlichtingen en wekt alle bestuursleden op die vergadering bij te wonen, als officieële afge vaardigden werden aangewezen de heeren S. de Boer Kz. en W. Visser. Van den heer Mallekote een uitgebreid rapport, aangaande proefnemingen ter verkrijging van beter roode bewaarkool Bijgevoegd was een kostenbereke ning en een verzoek om subsidie. Daar deze zaak geheel bescchouwd werd als een tuinbouwbelang en het dan ook als zoodanig bij de tuinbouwvereeniging thuis behoorde, als ook bij de vereeniging de Proeftuin en niet direct bij de vei- lingsvereenigingen, werd besloten op het verzoek om subsidie afwijzend te beschikken. Van Mevr. F. Enters-ten Bruggencate, oud-tele foniste aan de veiling, een dankbetuiging. Van Gedep. Staten een verzoek om een bijdrage van f 600 's jaars, aangaande de West Friesche Ka nalisatie. Voorzitter memoreert dat in de vorige vergadering deze zaak breedvoerig is besproken, maar daar er nog geen aanvraag was om een bijdrage, kon geen besluit genomen worden Thans echter is er het ver zoek, zoodat we als bestuur een beslissing kunnen nemen, Het dag. bestuur stelt voor de gevraagde som toe te staan, omdat daarmede zeker gehandeld wordt in den geest der vereeniging, daar het nog maar een paar jaar geleden is dat met algemeene stemmen besloten is alles in het werk te stellen om te komen tot een doorvaart Huigendijk-Omval en toen zelfs een grooter bedrag voor beschikbaar werd gesteld, 't Groot belang van die doorvaart werd toen tertij d terdege ingezien en dat is thans niet minder geworden Nu is het misschien 'oor de gevraagde som te verkrijgen, nog beter als dat wij het ons toen voorstelden..Aldus van het groote belang over tuigd zijnde stelt het dag. bestuur dan ook voor de gevraagde bijdrdage te verleenen Daar in de vorige vergadering deze zaak breed voerig was besproken, werd er toch meer een nieuwe discussie over gevoerd, daar een paar leden roeenden dat het belang betreffende de streek en de veiling wel wat duur was gekocht voor de gevraagde som overigens was men algemeen van het groote belang overtuigd en werd dan ook besloten de gevraagde bijdrage toe te staan, echter behoudens goedkeu ring van de algemeene vergadering. Van den secretaris van den Vierbond een uit- noodiging tot bijwoning van de vergadering welko gehouden zal worden op Zaterdag 13 December Deze vergadering wordt gehouden op initiatief van den Noordermarktbond, welke als voorstellen opge geven heeft: algeheele afschaffing van het kwart procent, hetgeen de handel heden nog ontvangt voor de contante betaling der producten, welke over de veilingen worden verkocht. 2e. Zaadselectieproeven met roode kool «Deze aangelegenheid zal waarschijnlijk ingeleid worden door den heer Hazeloop.) Betreffende punt 1 werd het oordeel der vergade- ring niet uitgesproken, daar eerst de besprekingen m den Vierbond gehoord zullen worden, daar het komt11 t0Ch lat8r Weer blj d8 vereeni&ing terecht Punt 2 is reeds besproken bij de behandeling van het rapport van den heer Mallekote. Bij de rondvraag geeft de heer Muller een kort verslag van de vergadering van correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst aan den Langendijk, en dankt het bestuur voor de subsidie die steeds daarvoor gegeven wordt. Spr. deelde mede dat het afgeloopen jaar ongunstig was voor de proef nemingen door de vele regens. Verder dat het jam mer is, dat de middelen die gevonden zijn tegen ziekte, zoo weinig worden toegepast. Bedoeld werd hiermede het sproeien der aardappels. Spr. zou dat ten zeerste willen aanbevelen, en het elk jaar toe tG passen. Gevraagd werd of het te zien is, welke schade of de bloembollenveilmg zal hebben door wanbetalers en door wie of die schade gedragen wordt. De secretaris deelt mede, hoe de zaken thans staan en zegt dat volgens art. 27 van het bloembol- lenveilings-reglement schade ontstaan door wanbeta gedragerfS"b°ndS"8eW^Ze ^oor PrinciPalen wordt Gevraagd werd: daar de betaalmeester ook ver antwoordelijk is voor het betalen der groenten of zulks ook zou kunnen voor de betaling der bloembol len Dit zal op een nader te bepalen tijd besproken worden, daar er dan eerst nog heel wat andere maatregelen getroffen moeten worden. De heer H. Glas zegt, dat er in de 2e Kamer ge sproken is over een uitvoerverbod van minderwaardi ge kool, maar dan zouden we dit jaar al heel weinig kool voor uitvoer hebben en dat kan op een ander jaar met de uien ook wel eens het geval zijn Voorzitter zegt, dat het niet gewenscht is, dat de regeering allerlei bepalingen maakt voor uitvoer onzer producten Wel moeten wij zorgen voor zooveel mogelijk goede kwaliteit en goede verpakking, maar dat moeten we zelf doen. Vervolgens wijst voorzitter op de uitbreiding van de veiling en het vele meer dere werk dat daaraan verbonden is in hoofdzaak het tulpenvailen. Spr. stelt namens het dag. Best voor den vailingleider daarvoor f250 toeslag te ge ven Wordt met algemeene stemmen goedgevonden Voorzitter zegt dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar zal zijn. We kunnen helaas met bogen op een gunstig jaar. Noch de kweekers afzonderlijk, onze leden, noch onze markt als insti tuut hebben dit jaar goede zaken gemaakt. Onze le den hebben een buitengewoon ongunstig jaar. Het is bedroevend hoe moeilijk het voor velen is om finantieel het hoofd boven water te houden. Hard werken en dan geen of een veel te laag inkomen, dat is voor vele nhet verdrietige resultaat dit jaar: Ook onze veiling staat in dat teeken. Wel kunnen we constateeren dat met de uitbreiding van nieuwe producten te veilen een goed werk is gedaan en kan er als zoodanig van bloei worden gesproken, maar de omzet en opbrengst zijn van dien aard geweest- dat ook onze penningmeester met eenige bezorgd heid de toekomst tegemoet gaat. Dat alles is zeer jammer en ik wil dan ook onze vergadering sluiten met den wensch dat in het toekomstige jaar 1931 er veran dering mag komen en dat Gods Zegen nog -weer gegeven mag worden over onze arbeid Te dezer plaatse werd nog geen melding gemaakt van het opzienbarende proces, dat te Moskou ge voerd is tegen de Industrie-partij, een organisatie, onder leiding van professor Ramsin, welke ten doel had een tegenrevolutie uit te lokken, de industrie te saboteeren en interventie van het buitenland voor te bereiden. De proces behoort intusscchen reeds weer tot het verleden, doch verdient wel nog even in deze kolommen genoemd te worden, aangezien het een der meest besproken evenementen der laatste weken is geweest. Wanneer men zich er nuchter-critisch toe zet over dit merkwaardige proces na te denken, dan staat men tusschen twee vuren. Allereerst de opvallende opwinding, welke in het buitenland gewekt werd door de onthullingen over interventieplannen vooral van Frankrijk, en vervolgens door de onwaarschijn lijkheden van het proces zelf. Deze laatste hebben de internationale pers algemeen aanleiding gegeven het proces voor een vertooning uit te krijten, welke alleen op touw gezet is ong. het onder den druk van het vijfjarenplan levende Russische volk nieuwe spanning te inspireeren door de suggestie van om ringende gevaren. De zoogenaamde beklaagden zou den dan stroomannen zijn, welke bereid gevonden zouden zijn zich hiertoe te leenen en te bekennen wat men maar wilde. Dit laatste nu lijkt ons on waarschijnlijk. Aannemelijk kan het worden geacht, dat inderdaad aan dit proces een grooter rucht baarheid gegeven is dan het eigenlijk verdiende om massa-psychologische redenen van agitatorischen aard. Dat men echter een geheel proces zoo maar uit den grond zou stampen, zonder eenige aanleiding dat men den euvelen moed zou hebben om aantij gingen van interventieplannen uit te denken, te publiceeren met naam en toenaam, alles op niets anders berustend dan op fantasie, zie, dat lijkt ons vrijwel onmogelijk, zelfs in Rusland. Hoe dit ook zij, het proces is beëindigd, de ter dood ver oordeelde beklaagden zijn begenadigd en over eenige weken zal wel niemand er meer over spreken, of over denken. Wanneer echter alle aan het bui tenland gerichte verwijten en beschuldigingen vol komen onwaar zouden zijn geweest, zou er waar schijnlijk nog wel wat langer over gesproken zijn, zouden de regeeringsprotesten wel feller zijn ge weest en minder vaag. De geschiedenis zal echter ook hier de juiste toedracht van deze duistere ver wikkelingen wel aan het licht brengen. De regeering Tardieu is dan eindelijk verdwenen. Het was reeds lang voorspeld en werd iederen dag verwacht. Of echter het nieuwe kabinet, dat bij het verschijnen dezer regels wel gekozen zal zijn, veel zal verschillen van het vorige, zoo al in personen, dan toch wel niet In algemeene strekking. En bijna absolute zekerheid heeft men, wanneer men voor speld, dat Briand zal terugkeeren en daarmede de zelfde buitenlandsche politiek. Bij de tallooze kabi net wisselingen, die Frankrijk als een reeks regen buien over zich heen ziet gaan sinds 1871 is dit echter maar goed ook. De eenheid van streven en politiek zou anders leelijk zoek raken en ieder vol gend kabinet zou te niet kunnen doen, wat het vorige gedaan had. Tenslotte blijken het altijd dezelfde menschen te zijn die de leiding aangeven. En daarom zijn de regeeringswisselingen ook van slechts zeer gering belang in dit schoone land. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Blijkens advertentie in dit blad bestaat er vanaf Zaterdag a.s. gelegenheid om plaatsen te bespreken voor de opvoering van het prachtige tooneelspei „Blanke Ballast", hetwelk den 2en Kerstdag in „Con cordia" door het Kleine Toneel zdl worden jpge- voerd. Aangezien „Blanke Ballast" vooralsnog éénmaal zal worden vertoond, dus geen z.g. oude avond wordt uitgeschreven verdient het aanbeveling om wil men van plaats verzekerd zijn, deze ten spoedigste te reserveeren. Zie de annonce in dit blad. ZUIDSCHARWOUDE. De heer K. Stam, de eigenaar en bewoner van den bekenden Goud- en Zilverwinkel alhier, had een prachtig Gouden horloge beschikbaar gesteld voor dengene, die den tijd raadde (of daar het dichtst bij was), wanneer het horloge was blijven stilstaan. De gelukkige winner was de heer C. Peetoom te Noordscharwoude. Sch ra /e Lippen Gesprongen Handen Eindspel nr. 100. Auteur C. Blankenaar, Rotterdam. m 50 Stand in cijfers: Zwart 2 schijven op: 37 en 45 en een dam op 41. Wit 2 schijven op: 27 en 38 en twee dammen op 39 en 50. Wit speelt en wint. 1. Wit 39—6; Zwart 41—46. Op 41—47 volgt 27—22 en op 41—36 volgt 38—33; 2. Wit 27—22; Zwart 37— 41. Op 4641 wint Wit met 3832. Zwart mag schijf 37 niet offeren op 42, want Wit haalt dan met schijf 22 dam en plaatst die b.v. op 35. Zwart blijft op de lange lijn, maar Wit rukt met schijf 47 op naar 24 en plaatst onderwijl dam 6 op 39. In dezen stand is Zwart verloren. Vier tegen één wint. 3. Wit 50—28! Zwart 45—50. Op 41—47 volgt 28—5, 47 17 of 11, 6 50!; 4. Wit 28—5, Zwart 50 17 of 11; 5. Wit 6 :S3! Zwart 41—47; 6. Wit 33—15 en wint. Een interéssante partij-gedeelte. Onderstaande stand kwam voor in een partij, ge speeld op 29 September 1930 te Haarlem in den Wedstrijd om het clubkampioenschap 1930-31 der „Haarlemsche Damclub" (Selectie-afdeeling), tus schen J. W. van Dartelen (Heemstede) met Wit en Barend Dukel (IJmuiden) met Zwart. Partij fragment Nr. 101. Barend Dukel. Hieronder plaatsen wij een bijzonder fraai en leerrijk eindspel van onze grootsten eindspel-com ponist C. Blankenaar. Zelfs zeer geoefende spelers zullen moeite hebben de geniale oplossing te vinden. J. W. van Dartelen. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 3, 4, 8, 9, 13, 18, 22, 27 en 26. Wit 9 schijven op: 15, 24, 29, 31, 33, 36, 37, 42 en 48. 9—14 Op 8—12 zou Wit gewonnen heb ben door 1510; 24—19; 29 28 en 31 4. 33—28 22 33 31 22 18 27 29 38 14—20 24—19 13 24 37—31 26 37 42 22 20—25 38—32 24—29 32—27 29—34 27—21 34—39 21—16 39—44 16—11 44—50 22—17 50—45 11—6 8—13 48—43 13—19 43—39 19—24 36—31 3—8 31—26 45-r-l 26—21 8—13 21—16 1—45 16—11 13—19 39—33 24—30 33—28 19—24 28—23 45 16 6—1 16 2 1—23 2—16 17—12 16—2 23—18 30—35 18—23 25—30 23—18 Remise. Een zeer interessant eindspel, waarin Zwart onge twijfeld voordeel had. Door echter de sterkste zetten te spelen kon Wit remise forceeren. Bekende slagzetten uit de dampartij. Het is ons plan niet, een dor herbarium aan te leggen van verdroogde slagzetten. Maar we zien meermalen vrij goede damspelers in overbekende valletjes loopen. Overkomt het uitstekende spelers dan spreekt men van een „blunder". Hoeveel partijen van minder ervaren spelers zijn b.v. al niet vermoord door den „mallejanslag" beter bekend onder den naam van „groenzet" of „Haarlemmer"? Het aantal varianten van dezen slagzet is verbijs terend. Hoe sterker de speler wordt, des te gemak kelijker weet hij hinderlijke schijven uit den weg te ruimen, of noodige schijven op de noodlottige plaats te brengen. Hieronder wederom twee aardige voorbeelden beide varianten van den „mallejanslag" Nr. 1. Zwart: 3, 5, 6, 8, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20 23 24 en 26. Wit: 27, 28, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43 44, 45 en 48. Nr. II. 25Zwart: 2, 3, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 23, 24 S, 38, 42, 43, 45, 47, Alvorens de oplossingen te raadplegen, trachte men deze zelf voor 't bord te vinden. Oplossingen. Nr. I. Wit wint 2 schijven door: Wit: 35—30, 33—29, 39 30, 27—21, 32 25 Zwart: 24 35, 23 34, 35 24, 16 27. Wit wint 3 schijven door: Wit: 27—21, 32 12, 12 25, 36 47 enz. Zwart: 16 27, 23 41, 26 37 Nr. II Wit: 37—31, 35 24, 33 44, 28 19, 44—40 Zwart: 24—30, 19 39, 21—26, 26 28, 13 24 Wit: 27—21, 38—32] 42 4 Zwart: 16 27 28 37.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6