Slechts de h.h. Rutgers van Rozenburg en Kersten steunden het. Minister De Geer verklaarde o.a. van de accijns- verhooging geen opleving der smokkelarij te vree zen. En bleef overigens onwrikbaar. Stelde de porte feuille-kwestie. De Kamer had te kiezen tusschen hem, minister van Financien, of „dit wetvoorstel". Voor di% alternatief deinsde de Kamer terug. Het ontwerp werd aangenomen met 37—33. Vrij zinnig- en sociaal-democraten, de Katholieken Miil- ler„ Van Vuuren en Kortenhorst, alsmede de beide communisten steden tegen. Aan hetgeen uit de schriftelijke gedachtenwisse ling tusschen Kabinet en Kamer nog „nadrupt" ontleen Ik, dat aan verlaging der Posttarieven voor loopig nog niet valt te denken. Verhooging van de rente bij de Rijks-postspaarbank tot 3 pCt. acht de regeering niet uitgesloten. Ingekomen Is thans het wetsontwerp tot het ver leenen van crediet ten behoeve van de aardappel- meel-industrie in de veenkoloniën van ten hoogste 4V-, millioen. In verschilende provinciën worden thans met ijver voorbereid maatregelen, ten behoeve der opheffing van tollen. Deze verouderde sta-in-den-weg's zullén welhaasct tot het verleden behooren, door slechts weinigen betreurd. Personalia Mr. H. J. Biederlack, advocaat-procureur te Am sterdam, is bij zijn zilveren jubileum als lid der balie met warmte gehuldigd. Aan de Rotterdamsche Han- delshoogeschool had de eerste promotie tot doctor in de Handelswetenschappen plaats van een Neder- landsche vrouw, i.e. mejuffrouw W. H. van der Groot. Op 1 Februari a.s. zal, naar verzekerd wordt, a/.s burgemeester van Groningen optreden: de heer H P. J. Bloemers, burgemeester van Rheden. Als op volger dus van Mr. Bosch van Rosenthal, die in de afgeloopen week zijn ambt van burgemeester der Residentie heeft aanvaard. tJit de doodenlijst: G. A. H. Feber, oud-officier van het Ned-Ind. leger, 77 jaar, Den Haag. H. P. J. Tutein Nolthenius, omj-burgemeester van Apeldoorfn, 69 jaar, Gorsel. Uit de als steeds lange lijst der jongste „crimjna- lia" teeken ik aan, dat: bij arrest van den Hoogen Raad de afdoening in de moordzaak-Lans is verwe zen naar een aangrenzend Hof. Inzake den roof overval op het Postkantoor in de Kerkstraat te Am stètdam valt te melden, dat een deel van de geroof de* stukken voor den dader van geen waarde garanden is in een leeg huls te Rotterdam. Verder „gëen nieuws". Öu den Hoofdweg in Plan-West te Amsterdam is een afschuwelijk misdrijf gepleegd. Een 10-jarig meisje is daar door een kerel in een leeg huis ge- lolyt en op niet te omschrijven wijze zeer ernstig niphandeld. De politie meent een spoor te hebben ontdekt, dat leiden kan tot het achterhalen van het monster. Èen reeks van inbraken. Te Winschoten wisten de „krakers" in een manufacturenwinkel een buit van f 600 meester te worden. Diverse 'oplichters pogen tëfitens via nieuwe "en zeer geraffineerde „trucs" de menschen bij den neus te nemen. Men zij in steeds voorzichtiger mate op zijn hoedeVooral tegen sitóeuren, die verleidelijk mooie aanbiedingen van allerlei „baantjes" doen, inmiddels een voor schotje of redding uit zeer tijdelijke geldelijke onge legenheid vragendTe Zwolle is een kantoor bediende in arrest gesteld, verdacht van f3900.- hebben verduisterd. De roode haan is weer allergruwelijkst aan het vernielen. Te Loppersum woedde een zeer felle brand, waardoor twee winkelhulzen werden ver woest. Te Olst brandde een asfaltfabriek grooten- deels uit. Te Schiedam een timmerfabriek. Bij een brand in de Haagsche Fronemanstraat is een 77-ja- rige vrouw in de vlammen omgekomen. Te Tilburg is een gebouw, waarin een drukkerij was gevestigd een prooi der vlammen geworden. Uit de verdere lijst van ongelukken zij genoteerd, dat bij Zwolle een auto te water geraakte, terwijl er een dikke mist hing, waardoor drie personen, op weg naar een begrafenis, te water geraakten, met doodelijken afloop. In de Limburgsche mijnen „Wilhelmlna" en „Oranje Nassau II" hadden twee doodelijke onge vallen plaats. - In de Haagsche Stephonstraat is een jonge man door gasverstikking om het leven gekomen. Te Groningen werd een geweldige „run" gehou den door inleggers van de Nuts-spaarbank, die hun geld opeischten. In verband met den debacle der Handels- en Landbouwbank waren er namelijk ge ruchten opgedoken als zou de Nuts-bank „wrak staan". Er werd echter vlot uitbetaald, voor een millioen gulden in twfie dagen tijds. De kalmte onder de inleggers keerde daarna terug. Het Kerst-vliegtuig is van Schiphol naar de Óóst vertrokken. Met 300 K.G. post-bagage aan boord Moge het Insulinde „safe" bereiken als in het oude vaderland de kerstklokjes gaan luiden. Biiiianlandsch Overzicht Het ongeduld van het Zuidelijk temperament schijnt de Spaansche revolutionnairen ten tweeden male parten te hebben gespeeld. Immers de mis lukte opstand te Jaca, welke het sein had moeten zijn tot algemeene revolutie en werkstaking is, naar het zeggen, drie dagen te vroeg Ingezet, met het ge volg, dat de regeering met deze op zich zelf kleine bewegin, vrij gemakkelijk kon afrekenen en nu op haar hoede is voor de verdere gebeurlijkheden. Het zelfde gebeurde indertijd met de door Sanchez Guerra op touw gezette beweging. D5t neemt intusschen niet weg, dat eens te meer dmüidelijk aan het licht is getreden hoezeer het republikanisme veld wint, ook in het leger. Dit laatste is natuurlijk al bijzonder gevaarlijk voor de regeering, aangezien deze zonder steun van het leger niet beginnen kan en een revolutiönnaire beweging, die de steun van de militairen heeft, al bij voorbaat op succes kan rekenen. Wellicht moet ook in dit ver band de maatregel der regeering begrepen worden, die troepen uit Spaansch Marokko heeft laten over komen. Dat dit niet tot blijdschap der Spaansche troepen geschied kan zijn, is direct begrijpelijk. Reeds wordt dan ook gemeld, dat de troepen hier over blijken van ontevredenheid hebben gegeven. Er bestaat echter voor de Spaansche revolution nairen eeen groot nadeel, hunne verdeeldheid. Wat totnogtoe gebeurd is in Spanje, betoogingen van stu denten, acties van socialistische vaavereenigingen, van ontevreden militaire junta's etc., toont wel dui delijk aan, dat er waarschijnlijk wel een meerder heid bestaat, die een omverwerping van het huidige regïèm met vreugde zou begrooten, doch tevens, dat dit pas kan geschieden wanneer zij een aaneenge sloten front gaan vormen en niet hunne krachten verspillen met partieele pogingen, waarmede altijd wel kan worden afgerekend. En het lijkt ons wel waarschijnlijk, dat de tijd niet ver meer is, dat de haat tegen het huidige bestuur grooter zal zijn, dan onderlinge tegenstellingen, waardoor een bestuursverandering onmiddellijk mo gelijk zou worden. Immers, de pogingen, die Beren- guer in het werk heeft gesteld om een normale koers in te leiden na de dictateur van Primo de Rivera zijn volslagen mislukt. Landbouw, handel en nijver heid verkeeren in een toestand van malaise. De po- seta is gedaald. De regeering treedt zeer scherp op tegen alle propagandisten der republiek, als daar zijn, socialisten, communisten, anarchisten, syndi calisten etc. En het is algemeen bekend, dat men met dwang en harde maatregelen wel martelaars doch geen bekeerlingen kweeken kan. En het bloed der martelaren Hoe de juiste toestand op het oogenblik echter Is kan moeilijk beoordeeld worden, omdat een scherpe' censuur de voor het buitenland geschikt geacchte berichten afweegt en de overige onderdrukt. Dat deze toestand echter critiek is, zal niemand ontken nen, evenmin, dat het in de eerstvolgende wekéh gaan zal om behoud of val van de monarchie. Want dat koning Alfonos dan in het amtelooze leven zou moeten treden, lijdt geen twijfel. Daarvoor is hij ip de oogen van het publiek te zeer identiek met en verantwoordelijk voor de dictateur en alle gevolgen daarvan. Plaaiselijk Nieuws Broek op Langendijk. Dl SLOT Pz. In den vroegen morgen van den achttienden; December 1930, heeft in hoogen ouderdom de Heer DSlot Pz. te Broek op Langendijk, liet tijdelijke met het eeuwiga verwisseld. ji [Met den Heer Slot is een man van de oude ^garde heengegaan, die veel heeft beleefd en het doorleefde, dank zij een uitnemend geheugen, wist weer te geven. In de volle kracht van zijn leven nam hij in zijn kring een vooraanstaande plaats in. Zoo was hij jarenlang directeur der C;oop. Boerenleenbank Bij zijn aftreden werd, hem den titel van .eere directeur toegekend. Ook in de plaatselijke tuinbouwvereeniging. „Groentecultuur trad hij op den voorgrond. De Kerk had de liefde van zijn hart, eveneens het Christelijk onderwijs. In volle Vrede is de heer Slot ontslapen. Broek op Langendijk. Wij vernemen dat het hoofdbestuur van de Sehippersvereeniging „Schuttevaer" nadat op de laatste jaarvergadering door de afdeeling Lan gedijk zulks is verzocht, heeft besloten, de eerst, volgende Jaarvergadering aan den Langendijk te doen houden. Deze Jaarvergadering zal een feestelijk karak ter dragen, aangezien de bekende voorvechter [Mr. H. 7 meen ge dan 40 jaar met eere de vereeni ging gepresideerd heeft. Ordkarspel. De waarnemend directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Broek op Langendijk maakt bekend, dat een dezer dagen aan .ie werkplaats van den heer P. Eezelman, dijk' A 212, laan het jwnrdcinde der gemeente, een brievenbus zal worden geplaatst, welke na afloop van elke be stelling zal worden gelicht. .&m*-v s Noordscharwo ude. Door den heer A. Kwadijk, gemeenteraadslid alhier s.d.a.p. zijn des volgende vragen gedaan aan den Burgemeester Ondergeteekende, van oordeel, dat. ide nood in den tuinbouw steeds nijpender wordt kennis genomen hebbende van het voornemen vam Gied. Staten, om stappen te doen tot leniging van dien nood, door een crediet van 70 .procent te verleenen, on'der beding, dat door de betrokken gemeenten de overige 30 procent gegarandeerd worden; dat de nood onder de arbeiders eveneens steeds grooter wordt; heeft de eer U de navolgende vragen te stellen en- zou het zeer op prijs stellen in de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering Uw meening daaromtrent te mogen vernemen; le. acht U het niet gewenscht, reeds nu den Raad een uitspraak te laten doen over een eventueel te verleenen crediet aan de tuinbouwers in den zin als boven is omschreven? 2e. acht U het niet gewenscht, de werkloozen te helpen door wrekverschaffing of steun verleening? 't Welk doende, met de meeste hoogachting, A. KWADIJK, gemeenteraasdlid S.D.A.P. Noordscharwoude. Men zal reeds een paar weken hebben ontdekt, dat de hier gevestigde Centraal Bioscoop geen films meer aankondigde en derhalve stil stond. Maar dit had zijn oorzaken. De ondernemers waren er namelijk op uit om zich geheel nieuw materiaal aan te schaffen, materiaal in den vorm van de meest moderne machines voor projectie van de films. Thans zijn de ondernemers in hun pogen geslaagd en hebben zich voorzien vaneen installatie, die er mag zijn en waarop zij met trotsch kunnen neerzien. Het zijn machines die de projectie van het beeld zeer ten goede zullen komen. Maar bij goede apparaten behooren ook goede rol prenten, en in dit nummer wordt door de onderne mers aangekondigd dat de eerste film die door mid del van de nieuwe machines op het doek zal worden gebracht, getiteld is „Bange dagen" een episode uit de laatste dagen van den oorlog. Met de a.s. feestdagen zal worden gegeven de alom bekende en bej-oemde film „Zeemansvrouwen" een film die mede zijn beroemdheid heeft te dan ken aan het Hollandsche tooneelstuk van dien naam We waren in de gelegenheid een kijkje te nemen en kwamen tot de overtuiging dat de Centraal Bios coop thans in staat is het publiek werkelijk iets goeds en fijn afgewerkts te brengen. Door deze machines is men in staat gesteld een mooi rustig beeld op het doek te brengen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Vermelden we alleen nog dat Zondag a.s. de opening plaats heeft. Oudkarspel. Het comité dat zich eenige jaren terug heeft ge vormd om actief werkzaam te zijn wanneer de tijd daar is voor. het misdeelde kind, kwam gisteravond- weder bijeen ter bespreking van het plan de cam pagne in de komende dagen. Men is zoover gevorderd, dat weder een aantal jonge dames zullen worden uitgenoodigd het comité behulpzaam te zijn met het verkoopen langs de huizen van de diverse postzegels, en de mapjes met ansichtkaarten. Mocht het comité het vorig jaar op een flink succes bogen, ondanks de slechte tijden hoopt de commis sie, dat men wederom het liefdewerk zal willen steu nen omdat het hier gaat voor het arme en misdeelde kind. Dezer dagen kan men de meisjes verwachten en er wordt gehoopt, dan men hen zal willen ontlasten van den voorraad postzegels en ansichtkaarten. We zijn thans in den tijd, dat er wederom veel postzegels noodig zijn voor het verzenden van de nieuwjaarskaartjes. Voor het verzenden daarvan heeft men anders noo-i dig een postzegel van 1.5 cent. Laat men voor het zegelen van de envelopjes nu de 3-cens zegels ge bruiken, waarvan de helft ten goede komt aan het beoogde doel. Koopt daarom uw zegels van de jongedames, die ze bij u aan huis komen aanbieden. Zuidscharwou i e. De zangvereeniging „Gemengd Koor" herdacht Woensdag avond haar 30-jarig bestaan in de con-' certzaal van den heer P. Kramer alsHuitvoaeSring betreft^' Z°°Wel Wat herdenkin& Wij komen Zaterdag nader op een en ander terug BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdag 16 December 1930, 's avonds half acht, werd een vergadering gehouden van de Jjsclub „Wintervermaak", ten huize van den heer S. Maakal. Voorzitter, de heer J. Wielings, opent met een welkom en inzonderheid aan de eere-voorzitter, den heer S. Wagenaar en Pers. Na lezing der notulen werd overgegaan tot het I weergeven der verschillende jaarverslagen. Uit het verslag van den secretaris stippen we der- halve aan, dat in het afgeloopen jaar 1 leden- en 1 l bestuursvergadering zijn gehouden. Het ledental i bedraagt 540 leden, 46 hebben er bedankt wagens huwelijk, vertrek en overlijden, terwijl er 32 leden waren welke de contributie niet wenschten te be- i talen. Wat deze laatsten betreft zal, bij ijs en weder dienende, wanneer men gebruik wenscht te maken van de baan, dubbele contributie worden geheven. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het saldo in kas van 19281929 was f 82.25. De ont vangsten hebben bedragen f281.50. De uitgaven f 84.58. Alzoo in kas een batig saldo van f 279.17. Medegedeeld werd dat hierin niet zijn begrepen de contributie-gelden der leden welke eenigen tijd terug zijn opgehaald; dit bedrag bedraagt pl.m. f 325.—. Bij monde van den heer Vinke werd medege deeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden en adviseert tot goedkeuring. Tot kasnazieners van het volgende jaar werden benoemd de heeren J. de Graaf en G. Koedijk Dz. Door den magazijnmeester werd mededeeling ge daan van het aanwezige materiaal der ijsclub. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren A. ten Bruggencate, P. de Har- tlgh en J. Wielings met groote meerderheid van stemmen herkozen, welke met dank voor het ver trouwen in hun gesteld, de benoeming weer aanna men. Door den penningmeester werd mededeeling ge daan, dat de ijsbaankaartjes in een anderen vorm zijn gedrukt. Bij de rondvraag werd door den heer Troost naar voren gebracht om, wanneer er dezen winter weer geen ijs komt, in Maar een gezellige avond te orga niseeren, zulks ook daar dit de band der saamhoo- righeid weer verstrekt. De heer Bruggencate is geen tegenstander hier van, maar zou toch gaarne ziien dat de zuinigheid in dezen betracht werd, daar het nog maar een paar jaar geleden is, dat men aan de loop moest om geld, daar de kas leeg was. De heer S. Wagenaar wenscht liever te wachten tot de vereeniging 25 jaar heeft bestaan, om dan bij het zilveren jubileum zulks niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Werd algemeen goedgekeurd. De heer S. de Graaf vraagt inlichtingen aan gaande een ijsbaan op het bitenland, zulks ook in verband met het mindere gevaar, wat daaraan ver bonden is. Voorzitter zegt dat de gedachcte wel heel mooi is, maar het wordt vee lte duur, hetwelk voorname lijk is gelegen in de verschillende landeigenaren Tevens werd nog opgemerkt dat een baan op het buitenland heel lastig is vanwege de vele scheuren, welke daarin zullen voorkomen. Niets meer van belang aan de orde zijnde, sluit voorzitter met woorden van dank voor de aange name besprekingen, de vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoote, zuster G. Mulder, behaalde 11 Dec. j.l. het Staatsdiploma voor kraam- verpleging in de Rijksklinieken te Utrecht. BROEK OP LANGENDIJK. De Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Broek op Lan gendijk vergedert op Donderdag 18 Dec., 's avonds .7.30 uur, in de Nieuwe zaal. Agenda Opening. Notulpn. Ingekomen stukken. Bijbelinleieding. Onderwerp van L. v. Zwijdam. Voordracht door KI. Bak Jz. Bespreking propaganda avond. Rondvraag. Sluiting. Komt allen ter vergadering. Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. In deze gemeente komen weer een paar gevallen van Roodvonk voor, een geval te 't Veld in het ge il n FB' en 8en t6 Zijdewind in het gezin van Sint Panccras. <3footSt^ Mulder behaalde 11 December jl. het nieren te utrecht amverpleging in de RÜkskli- Buitenland Passagierstrein verongelukt. Tien (Dolen tevoorschijn gehaald. Bij -'antibanoz is een passagierstrein mét' -een goederentrein in botsing gekomen. Verscheide ne wagens werden vernield. Tien personen we.r- <i^n gedood, 'achttien zwaar gewond, van wie zes ernstig. Het opruimingswerk duurt voort. -Men vreest dat er zieh onder de ruines «too-- meer slachtoffers bevinden. Luik's mistmysterie. Kien officieel onderzoek naar de oorzaken van de sterfte- en ziektegevallen.. Gister werd een commissie van deskundigen be- treltende den mist gevormd. Zij' bestaat uit hoog leeraren en een deskundige op het gebied van de veeziekten. De commissie is. belast met het op sporen van de oorzaken van de sterfte- en ziekte gevallen als gevolg van den mist» en moest vast stellen of de mist alleen daarvoor aansprakelijk moet worden gesteld, dan wel off de mist ver°df- tige bestanddeelen bevatte. Slneeuw in de Ver. Staten, Hoor sneeuw en hagel is de temperatuur sterk gedaald. In verschillende plaatsen van Oklahoma Kansas, Colorado, Wyoming en New Mexic.o, is alles in sneeuw* gehuld, als ter..voorbereiding van een traditioneel© kerstmis in "de sneeuw Te Denver was de temperatuur 25 graden on der nul. - Dl? criminaliteit onder de* Parijsche bankiers Hét Fransche ministerie van Justitie heef*, een communique uitgegeven, waarin verklaard wordt dav alleen te Parijs op het oogenblik reeds 181 bankiers in staat van beschuldiging zijn.' Eleij 35-ta,J bankiers bevindt zich in hechtenis. Here Sensationeel© publicatie werd gedaan aan de hand van een rapport van, den Procureur Ge neraal Algemeene mobilisatie in Spanje. Trolepen naar de woeligste punten. Die staking duurt voort. Die algemeen© mobilisatie is Maandag te Ma drid afgekondigd. Maandag zouden 320.000 man op de been zijn gebracht, die naar de woeligste punten in Jupanje zouden, zijn gezonden' met het consigne, de orde tot iedOren prijs te handhaven. De bpaansche regeering zou de uitlevering van maoor Franco eischen. Sterke politietroepen te jMiadrid'. Uit Hendaye wordt aan „La France" te Bor deaux gemeld; Uit Madrid aangekomen reizigers xverklaren dat 'de toestand kalm is. doch dat stgrke politietroepen op de voornaamste punten der stad zijn samengetrokken. i i Telefoonverkeer hersteld Het interlokaal telefoonverkeer ié in allé' pro vincies hersteld. „ER KOMT NOOIT MEER OORLOG!" Kellogg is uit Oslo te Berlijn aangekomen, waar hij een paar dagen zal blijven. In een onderhoud met een medewerker van de „Voss. Ztg." sprak de oud-minister der Ver. Staten van zijn groote vereering voor Stresemann en van de vorderingen, die zonder twijfel ten opzichte van de internationale vredespolitiek en de arbitrage kunnen worden geconstateerd. „De volken van Europa zijn vredelievend gezind", zeide hij. „Het zal nooit weer tot een oorlog komen, daarvan ben ik vast overtuigd. Ik geloof, dat alle staten, die tot het Kellogg-pact zijn toegetreden, het ook zullen nakomen." Geen staat is volgens hem bereid ten aanzien van de ontwapening zóó ver to gaan als de Ver. Staten. De pacificatie van Europa schrijdt voort en de Ver. Staten streven er krachtig naar, dezen vreedzame beweging te bevorderen. De gisting, die onder vele volken heerscht en eenige onzekerheid veroorzaakt, berust in hoofdzaak op de economische depressie. Duitschland heeft dus niet het monopolie van een economische crisis. Zij valt overal te bespeuren, maar zij zal voorbijgaan en met haar de onzeker heid in vele landen. Nieuwstijdingen «mom POGING TOT VERGIFTIGING? Naar het huis van bewaring te Middelburg, is overgebracht de huishoudster B„ verdacht de W. te 'sHeer Arendskerke, bij wien zij heeft ingewoond, van het leven te hebben willen berooven door hém voedsel voor te zetten, waarin zij rattekruid had ge daan. De vrouw ontkent opzet en zegt, dat er ejen vergissing in het spel is. De man proefde een akeii- gen smaak en spuwde het voedsel uit. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De bestuurder ernstig gewond. Woensdagnacht is de heer B. Monsma te Óüdkekk met zijn auto tegen boomen gebotst. De wagen werd verbrijzeld. De bestuurder werd ernstig gewond.»vDe dokter achtte overbrenging naar een ziekenhuista Leeuwarden noodzakelijk. ONDER DE STOOMTRAM. Beide voeten afgereden. Woensdagavon te ongeveer zes uur is een manufac- turenhandelaar te Elburg, door te vroeg uitstappen uit de stoomtram, onder de wielen gekomen, zoodat hem beide voeten boven de enkels werden afgereden. OOK „DOODENDE MIST!" In verband met de publicaties over „doodende mist"-vergiftiging te Luik, modderregen in Limburg, enz., schrijft de heer J. J. Verstappen, boom.:weeker te Someren (N.-Br.), aan het te Helmond verschij nende dagblad „De Zuidwillemsvaart", dat hij op Zaterdag 22 November j.l. des morgens te 9 uur a half 10 het volgende meemaakte: „Ik was op genoemden dag werkzaam op het land, toen ik plotseling overvallen werd door een buitengewoon warmen luchtstroom; net zoo warm als naar ik meen op het heetst van den zomer. Daarop volgde een ondragelijke atmosfeer, bezwan gerd met gas of zoo iets, welke pl.m. 2 minuten aanhield. Hij trok echter vooruit ongeveer gelijk een windhoos van het Zuiden naar het Noorden. Toen ik het nakeek leek het op een rookachtiggrfjs en 't flikkerde gelijk in het warmst van den zomer als men ver de hei of peel in kijkt. Ik ben toen dadelijk van mijn werk gaan loopen naar de naastbij zfjnde boerderij met een zakdoek voor den mond. Onder weg kwam opnieuw genoemde damp me tegemoet echter toen veel minder. Ik vertelde daar mijn buitengewone ervaring. De landbouwer had die bui tengewone warmte ook gevoeld, was zelfs in den „schop" gaan zien, daar hij meende, dat er brand was. Ook waren er nog twee jagers in de nabijheid die deze hitte gevoeld hadden, maar niet (tie on draaglijke lucht hebben waargenomen. Ik heb er nog verschillende menschen naar gevraagd, maar niemand heeft iets bijzonders gemerkt. Ik denk, dat „het" daarna weer de lucht is ingegan. aOp de plaats waar ik mij bevond, was het echter zop erg dat, mdien ik er 5 minuten in had moeten zijn ik zeker gestikt zou zijn." Binnenland POSTVLUCHTDIENST OP NED. INDIë. Het zevende vliegtuig te Cairo. Het zevende vliegtuig, de P.H.-A.E.O., is Woensdag om 7.25 uur uit Athene vertrokken, te 13 uur te Mer- samatroe aangekomen, heeft om 14.10 uur zijn vlucht voortgezet en is om 17 uur te Cairo geland. Het vijfde retourvliegtuig te Bagdad. Het vijfde retourvliegtuig is gistermorgen om zes uur uit Djask vertrokken, landde om tien uur te Boesjir, vertrok vandaar om 11.05 uur en arriveerde te 15.15 uur te Bagdad. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Wijziging in de verdeeling der opbrengst. De centrale propaganda-commissie voor de Wel- dadigheidspostzegels maakt bekend, dat de verdee- ling der opbrengst van de postzegels en briefkaarten die thans verkrijgbaar zijn, onder goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, bij wijze van proef voor één jaar het systeem van verdeeling aldus wordt gewijzigd, dat voor alle groepen van kinderen die in aanmerking komen voor een deel in de opbrengst, de leeftijdsgrens wordt bepaald op achttien jaar. iiit°i^I}.emen-Ivan deze proef ia men hoofdzake- w fflei^d°°r de oveiweging, dat een actie „voor het kind bij het publiek niet de gedachte wekt aan minderjarigen van 18—21 jaar. Paar„de gevolgen v?n deze wijziging vooraf niet volledig zijn te overzien, zal voorloopig Slechts een proef voor een jaar worden genomen. HET GEVONDEN SCHIP TE UTRECHT. o,^he?irihS,d„r'^KK^ster' een geleerde. van naam op rn n 8 g bled en öud-conservator van een depr ®erl«ntsche( musea, die toevallig jn ons land.vere f°®fcte' weten te bewegen een onderzoek in te stól- te" naar het aan de Van Hoornekade gevondèh ®cbip' dat hlJ een „wunderbares Sehiff" noemde:<*n Ha iirw meening uit het jaar 500 dateert; tOok -Ur Jan 1 Rotterdamsche Scheepvaart museum is deze meening toegedaan. Dr. Koster

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2