1 Met liet oos op het Kerstfeest zal ons volgend nummerinplaatsvanQinsdag Woensdag verschijnen. De Uitgeefster. GRATIS Hike Breijer'i Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Uilgm: Firma 1.1. KEIZER. Mrctnr I. H. KEIZER. NIEMEUER'S Bureel Noordscharwoude. De kortste dag. I ons Keg's Thee en 'ja pond Keg's Koffie ontvangt U 2 ONS FIJNSTE AMANDEL SPECULAAS Bij lederen winkelier verkrijgbaar! Deze reclame is geldig t.m. Woensdag 31 Dec, 930 KEG's THEE KEG's KOFFIE Mient 17 Alkmaar zijn Tal. 526 §goeglpass@rBde Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Korsetten Plaatselijk Nieuws NO. 151 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 NIEUWE LANGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1J5. ADVERTENTIF.M Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Morgen '21 of Maandag 22 December zal de dag 7 uur en 37 minuten lang zijn. De kortste dag dus van het geheele jaar. De' zon komt later op, gaat eerder onder en maakt den; dag korter, den luacht langer. De dag begint astronomisch met den middag, volgena de burgerlijke tijdreke ning echter reeds den daaraan vooraf gaanden middernacht. Hoe meer men den kortsten dag nadert, hoe meer men, ook den winter tegemoet gaat, en die den 21sten van wintermaand als da tum van zijn komst, zijn intrede, doet. De natuur is ingesluimerd en haar winterslaap ingegaan. Na de zonnige dagen kwamen die van mist 'en negen en najaarsstormen, gevolgd door de periode van sneeuw en ijs. Nog enkele dagen scheiden ons van het Kerstfeest, gevolgd weldra door den laatsten dag van het jaar. Dan wordt de balans opgemaakt. Eien jaar zal zijn heengegaan en wijt rusten even om er \we- derom drie honderd vijf en zestig tegemoet te treden. Zoo gaat liet, jaar in jaar uit, is hei: de eeuwen door gegaan, zonder stilstand. Het moge nog zoo'n kort tijdsverloop zijn, maar als wij het tikken van de klok beluisteren, hebben wij te bedenken, dat geen enkele' tik, geen enkel uur meer terugkeert. Dp seconden worden minu ten de minuten urende uren dagen de dagen weken; de weken maanden: de maaniden jaren; de jaren eeuwen; geregeld naar de heilige ordonnantiel Gods, zoo goed als het komen en gaan in Z,ijn hand ligt, van eeuwigheid tot eeuwigheid als Hij is. Een zucht, een ademhaling, een harteklop keert niet meer terug. De speelsche jaren, keeren niet weder: de dartele jeugd gaat voorbij; na \de 'Lente .de Zomer, na de Herfst de Winter. In het. beursgebouw te Amsterdam staat de spreuk: „Beidt uw tijd! Is 't niet alsof de kortste dag ons dat toeroept Zegt de klok het ons niet alle dagen? Tik-takü Voorbij een uur!! De kortste dag! De langste kan hij worden bij Vlijt en arbeidzaamheid! Wie het knapst en het vlijtigst was maakt den langs ten dag. Dat kunnen wij immers drio honderd vijf en zestig maal doen in een, jaar! Daar stond in 't bosch een sierlijke beukeboom, die de roem was van al het geboomte. Zijn for- sche stam was glad) en zuiver en van de aller fijnste kleur. Hij was een trotsche boom, zooals hij zich stout en krachtig verhief boven alzijn geburen hij was een vriendelijke boom, zooals hij zegenend tot een liefelijk looverdak de beval lige takken uitstrekte, als noodigde hijf allen om zich onder zijn lommer te verkwikken. Wie in het bosch kwam, gingi den beukeboom bezoeken en wie den beukeboom niet gezien had -- ja, wat had die gezien! Daarom benijdden al ;de hoo rnen des wouds den, fieren beukeboom, die zoo veel eer genoot enj door alleii zoo geliefd werd door zijn schoonho. Menig klein boomken zuchtte met wangunst: acli, zal ik ooit zoo groot en schoon worden, als gij 'En .menige lage struik morde bitter omdat die hooge kruin meer zonneschijn genoot dan, hij. Doch als de zon haré laatste stralen op den top des edelen beukebooms wierp, dan voer een ang- 10-18 cents per half ons VOOR FIJNPROEVERS stige huivering door dien forschen stam en een bange zucht ruischte door. zijn loover. En wan neer het donker en stil was geworden in het bosch en alles sliep, dan vernam men ©en aanhoudend tikken en kloppen nabij den beukeboom. D'e jon ge boomkes in het ronde dommelden zorgeloos 2[Qort, gelijk de vogels tusschen hunne takken. Doch de steenvalk waakte met zijn huisvrouw en zij beluisterden dat tikker,, en kloppen aan den beukeboom en fluisterden geheimzinnig: Hoort gij dat? Dat heb ik reeds zoovele nachten gehoord! sprak de steenvalk merkt gif dat nu pas op.. Laat ons eens gaan zien, hernam de dame en de nachtvogels zetten zich in de beuketakken en zij zagen ho© een kleine specht dien blanken stam doorboorde en hoe zijn rusteloos knagen reeds een groot gat' had gemaakt. En die grootsche boom, de roem, van al het geboomte, was machteloos tegen dien kleinen vogel .met, zijn scherpen snavel, die hem alle nachten kwam martelen. De specht volhardde en liet niet van. hem af, want hij wist, dat er in dien fieren h ooi- gen beukeboom een week hart was en hij had de' teederste plaats gezocht en gevonden..... Alle nachten groef hij dieper wonde en boorde ten laatste door tot in, het hart des booms, en daar ging hij zich nestelen om zijn merg te verteren. De trotsche krachtvolle boom vermocht, niets tegen den wreeden vogel, die steeds dieper in zijn boezem woelde; maaf niemand die den boom kwam bewonderen, zag de smartelijke wonde, die aan zijn levenskracht knaagde. Niemand, ver stond den droeven klaagtoon van zijn nachtelijk ruischen niemand zag hoe die open wond hem folterde als de slagregen viol, die nu diep in zijn stam kon doordringen. D'e wandelaar, die be schutting bij hem zocht en hoog tot hem op zag, dacht er niet aan, dat die weldadige bescher mer geen hulp vond, voor eigen pijn. Zoo wor stelde de beukeboom en spande zich in bij .da gen en nachten om de wonde te verbergen en ze te heelen; maar nauwelijks was zij een weinig omkorst of de onverbiddelijke vogel was weer 'daar, en in de diepste stilte van den nacht klonk zijn rusteloos boren door het bosch - en breeder wend de wonde era dieper teerde de kanker. Het hartemerg des booms verdroogde en vér ging, totdat het verderf de schors begon te be reiken. Toch spande die fiere boom al zijn krach ten weer in met de lente, en de gefolterde lachte met zoo minnelijk gelaat en sierde zich met, het weligs te jonge groen ate tot een blijden feestdag. De wandelaars gingen wederom, naar den boom en vlijden zich in zijn lommer en zeiden Zie, hij blijft, altijd dezelfde! Maar die boom wist wel beter. Eta als het najaar kwam, strooide^ hij mildelijk zijn duizend zoete nootjes rond voor (de anno kinderen die hem prezen en riepen: Gij goede boom, blijft altijd even mild en rijk! Maar die boom wist wel beter De nacht kwam aan,' de wind stak op^en als hij met moedwillige woestheid het sierlijke loo- verkleed verscheurde, waarmede de verkwijnende stam zijn hartewond verhulde toen ruischte door liet vallend loof de pijnlijkste zucht, die hem ooit was ontgleden en de nachtwind droeg idie j (onverschillig van weikon prijs) Bij aankoop van id prijzen van 48, 12, 39, 25 cent per ons. in prijzen van 70, GO. 55, rd). 37'/s, 32Vs en 24 cent per halfp pak. Keg's Griesmeelper pondspak 18 cent. Keg's Javarijst 25 Keg's 3 min. Havermoutn 22i/2 Keg's Z' lfrijzcud Bakmeelper pak 18 Deze reclame is geldig ie St. Pancras, Broek op Langendijk, Noord- en Zuid-Scharwoude en Oudkarspel. ©ene verschrikking mag hij: niet voor ons zijn. De heerlijkheid der wereld gaat voorbij, maar bemoedigend klinkt het: Dïurf te leven, kwel u niet Met te veel gedachten; Werk uw werk en zing uw lied 'Onder blij verwachten. er over het bosch naar de -'zee Het kleine geboomte had het echter gehoord en zeide: Wal zucht gij sterke en moedige! dit lichte windje kan u niet deren, die zoo menig harden storm hebt getart Maar die beukeboom wist wel beter .Die wind wend feller en hield aantoen brak een wilde rukvlaag los en slingerde zich om de hooge breede kruin een knal galmt door het bosch en de schoon© stam breekt splinterend van ,een ate een riet want hij was inwendig ver teerd. Al het kleine geboomte stond ontzet eïi riep: Dat hebben wij niet geweten!. Ein al het kleine gevogelte vond het' wonderlijk en zong: Hoe is ons fraaist paleis gevallen! Maar de steenvalk en, zijn huisvrouw .knikten elkander veelbeteekenend toe: zij hadden wel van den specht geweten. Dit is de geschietlenis van den beukeboom. De kortste dag breekt weldra aan! Maar Vertrouwd adres voor: BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond werd vanwege de zoo nuttige vereeniging „Het Witte Kruis" in het café van den heer Jn. de Boer, de film vertoond, waarin het een en ander op het doek werd gebracht, betrekking hebbende op het wite kruis. De zaal was tamelijk gevuld met belangstellenden. De voorzitter van de afd. Langendijk, de heer S. Wagenaar, meende voor dat de film werd afgedraaid een paar woorden te moeten zeggen aangaande het doel van dezen avond. In 't kort samengevat kwam het hierop neer, dat de vereen. „Het Witte Kruis" gewis is een vereeniging die veel doet voor de lijden de menschheid, doch die niet in staat is zoo te doen, als dat hier wel behoard te geschieden. Op een be volking van ongeveer 7500 inwoners aan den Lan gendijk, hadden wij ter verpleging slechts een wijk zuster, en spreker meende met het oog op het vele werk voor de zuster, dat het beslist onvoldoende was. Vergeleken met andere plaatsen was het zielen tal aan den Langendijk wel zoo groot, dat er min stens plaats en werk was voor een tweede zuster. Daaraan zijn verbonden financiëele moeilijkheden en om die te ontzeilen was door het bestuur al reede geprobeerd, overeenstemming te krijgen met het naburige Sint Pancras. Door omstandigheden geheel buiten het bestuur om, was die zaak van de baan geraakt. Het bestuur is echter zoo door drongen van de noodzakelijkheid van een tweede zuster, dat zij nu meende alle pogingen in het werk te stellen om daartoe te geraken. Daartoe moet worden gemaakt „Propaganda". Want wanneer wij allen onze schouders er onder zetten, is er gemak kelijke kans van slagen. Het bestuur meende van aldus: De zaak staat hier aan den Langendijk: zoo, dat de vier gemeentebestu ren, elk op hun begrooting een post hebben uitge trokken voor het Witte Kruis of wijkverpleging van 5 cent per inwoner, en wanneer dat bedrag nu eens werd verhoogd met 10 cent een gebracht werd op 15 cent, dan was de zaak voor elkaar. Er was door het bestuur een begrooting opgemaakt, en indien wij nu op deze manier van de 4 gemeentens te zamen ontvingen 7500 maal 10 cent, een bedrag aldus van f 750.—, en de provincie geeft daarop 50 dan hadden wij ons doel bereikt, en kon aangesteld worden een twee wijkzuster, die er broodnoodig is. De voorzitter riep alle aanwezigen op daarvoor propaganda te maken. Alsnu werd de film vertoond, waarin wij aller eerst te zien kregen „Een zuster", een Wijkverpleeg-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1