Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang - Ililgmt: Firma I. II. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Buruel Huordscharwoude. Revue van de Week Buiienlandsche Buifenlandsch Overzicht No. 152 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO.'s^ WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. COURANT ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel mepr 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 23 December. Op Vrijdag 19 December J.I., des avonds te acht ure, is de Tweede Kamer dan zoover gekomen, dat zij door al de ontwerpen van het Rijks-budget voor 1«31 was, terwijl ten slotte de dertien afgevaardig den, op dien Vrijdag-avond in de zaal present, mi nister Reijmer konaen geiukwenschen met het zon der hooiaenjke stemming aangenomen zijn van het ontwerp oetreU'ende ae Amsterdam—Rijnverbinding, het kanaaipian Wijk bij Duurstede. Nadat de Defensie-Degrootmg na eindeloos-lijkende deiibera- tien voor den Senaat rijp was gemaakt. Ons Lagernuis moest nog op Maandag 22 dezer bijeenkomen voor het aiuoen van de Tarwe-wet. President Van Schaick kon intusschen aankondigen dat het vooruitzicht van op Maandag een zoovèeiste avond-vergadering te moeten houden, vrijwel kon worden prijsgegeven. Dat was een blijde tijding, want de Kamer neeft een campagne achter zien, reeds in October begonnen, drukker, meer inspan nend dan men in onze parlementaire annalen zal kunnen vinden. Het monster der veelpraterij heeft daar begrijpt men zeer groote scnuid aan. Bij dit onderwerp zal ik thai)s niet stilstaan. De benanneiing van de Defensie-begrooting ving op Dinsdag 1 dezer aan. 't Was een geluk, dat de ontwapening-kwestie (zoo kort geleden in den bree- de besproken, toen minister Deckers' z. g. Vlootwet op het tapijt was gekomen) thans slechts vluchtig kon woroen aangeroerd. Dat men haar bij Hoofd stuk VllI niet wenschte uit te schakelen, 't is in de afgeloopen week rijkelijk ervaren. Ik stip slechts aan, dat de Vrijz. democratische leider, Mr. Mar- chant, in zijn rede van lö dezer heeft doen uit>- komen, hoe hij 't met soc.-democratische opvatting eens is geworden, dat de Volksvertegenwoordiging ook haar beslissing moet geven alvorens men bij öorloogsgevaar tot mobilisatie zal mogen overgaan. Overigens verwijs ik voor deze debatten naar de vele en lange verslagen, daarover in de bladen gepubliceerd. in oen avond van 16 op 17 December heeft de Tweede Kamer de behandeling van de Watersiaats- begrooting op Vrijdag 12 dezer op zeer laat nach telijk uur afgebroken, voortgezet. Een amendement Van Braambeek, strekkend om het bedrag voor het Wegenfonds met een millioen te verhoogen werd door minister Reijmer ontraden en is Woensdag j.l. verworpen. In deze zitting heeft de minister van Waterstaat zijn beleid nader verdedigd. Ik teeken aan, dat gelijk trouwens een lid der Directie Spoorwegen reeds in een vraaggesprek heeft verduidelijkt voorloopig van verlaging der Spoorwegtarieven geen sprake zal kunnen zijn. Exc. Reijmer heeft ook nog aangekondigd, dat binnenkort een wetsontwerp in zake de Invaliditeits-verzekering van mijnwerkers zal worden ingediend. Deze verklaring geschiedde bij de afd. mijnwezen en werd met opmerkelijken nadruk uitgelokt door niemand anders en minder dan den voorzitter van den mijnraad, leider van de Katholieke fractie dr. Nolens. In de zitting van Donderdag 18 dezer is een motie Ter Laan, (geen belememring van het verzamelen in het openbaar door militairen van handteekenin- ges op een petitionnement) met 48-19 stemmen ver worpen; een motie van Zdelhoff (verbod van par ticuliere vervaardiging van munitie en oorlogstuig) afgewezen met 42-17 stemmen. In de avondzitting van Donderdag zijn het Zui- derzeefonds, de Staatsmijnen en het wegenfonds af gedaan. Vrij lang is bespiegeld over het finantieel aspect van de Zuiderzeewerken. Dj- van der Waar den uitte den wensch, dat de minister in den loop van 1931 volledig op de hoogte zal stellen eventu eel niet een credietaanvrage zal komen. Deze opvat ting scheen wel over een te komen met 's ministers inzicht. De ramingen voor de Zuiderzeewerken wor den telkens overschreden. Voor het stopzetten der grootsche onderneming gevoelt niemand iets. met uitzondering dan misschien van Plattelander Braat Het was op Donderdag 18 December jl. dat mr. van Schaick zich des avonds en des nachts door vi- ce-praesides Schaper en mr. Beumer deed vervan gen. Voor de eerste maal „tijdens de moordende Kamercampagne" zegt de overzichtschrijver van een onzer groote bladen terecht. De eerste Kamer heeft op Woensdag 17 dezer ge debatteerd over minister Deckers vlootontwerp en deze wetsvoordarcht zooals men weet ook wel vlootwet genoemd den 18den jl. goedgekeurd Voor het pro en contra zie men de bladen Tenslotte kwam de Vrijdagzitting van 19 dezer met de goedkeuring van de defensiebegrooting, alsook gelijk reeds hierboven gememoreerd van het Amsterdam-Rijn-ontwerp. In ruim ander half uur hadden de acht sprekers die waren inge schreven, hun gevoelens ontvouwd Een half uur lat»r was het ontwerp goedgekeurd. Zelfs zulke dingen weet de reces-stemming ook al openbaart zich deze dan niet uiterlijk zeer sterk te bereikpn Minister Reijmer heeft nog verkalard, hoe h« tus-' schen het kanaal de keus moest doen tussche'n twee z.i. gelijkwaardige plannen. De Zuiderzee bracht de beslissing. Als voordeel van het Duurstedeplan mag ook zei de minister op de rivierkruisingen worden gewezen. Tegenover een bescheiden lokaal kanaal door de vallei bleek Z. Exc. van waterstaat niet onsympathiek gestemd te zijn. Het waren in den vollen zin van het woord nu de donkere dagen voor Kerst! Ook figuurlijk opgevat. De kaarsjes gaan vlammen in de denneboomen De kerstpotten van het Heilsleger zijn opgesteld Houden wij ondanks de grijze, grauwe mist, die o' a. de scheepvaart bij Rotterdam in de jongste dagen zoo sterk belemmerde, aan het licht, dat straks door alle nevelen zal gaan stralen. Volgens de goede jaar kreeg de rijkskas f 2.379.642 minder binnen dan over dezelfde periode van 1929è Men weet mi nister de Geer heeft tijledlijk uitblijven van accres voorspelt. Over het ontwerp Tarwewet heeft minister Ruijs, zich in zijn memorie van antwoord uitgelaten, dat meer crisis-maatreegelen te wachten zijn. Een tijds duur van drie jaren acht de bewindsman voldoende. Z. 1. behoeft men niet beducht te zijn voor belangrij ke broodprijsstijging. Een ontwerp is komend, houdend nadere bepalin gen omtrent heffing van statistiekrecht. De commissie-Rutgers (bereffende wijziging van de Lager Onderwijswet) is met haar zeker omvang rijken arbeid gereed. Hier mag toch wel het „beter' laat dan nooit worden uitgesproken. Uit de Personalia: Minister jhr. mr. D. J. de Geer bereikte op 14 dezer den zestigjarigen leeftijd. Prof. R. Casimir is ter gelegenheid van zijn aftreden als rector van het Ne- derl. Lyceum te den Haag, met groote warmte ge huldigd Het oud-kamerlid Stenhuin heeft zich weer bij de SDAP aangesloten Mejuffrouw B Versluijs te Delft, heeft het vliegbrevet ontvangen de eerste vrouw in Nederland, die deze bevoegd heid kreeg. De oud-minister mr. B. J. Kan, se cretaris-generaal in Algemeenen Dienst is benoemd tot lid van den Raad van State. De 23-jarige mej Voet, te Overveen, is de eerste vrouwelijke veearts in Nederland geworden. De benoeming is te wach ten van den luit. kolonel der genie J. C. Hardeman eerst aanwezend ingenieur te Arnhem tot comman dant van het eerste Genie-Commandement geves tigd te Breda. Uit de doodenlijst: J. Wentholt, oud-minister van Marine, gep. vice-admiraal, 83 jaar, den Haag. W. Fenenga, oud-directeur van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. 82 jaar, Amsterdam D Brouwer, directeur van de N. V. Nederl. Boek- en Steendrukkerij, 67 Jaar, den Haag. Uit de Jongste criminalia teeken ik aan. dat - een 80-jarige oude man bij Ommeren door bandie ten in zijn huisje werd overvallen. De roofbuit be droeg precies zeven gulden. Een huishoudster te Middelburg Is in arrest ge bracht onder verdenking den man, bij wien zij in betrekking was, via arsenicum naar betere gewesten te hebben willen expedieeren. Da gevallen van straatroof in groote en kleine gemeenten zijn met den dag toenemend. Wel merkwaardig Is, dat namens de Inbrekers die kort geleden bij den heer Wilton te Voorburg een groot bedrag vermeesterden, door bemiddeling van Haagsche advokaten is gevraagd om den be roofde een deel der buitte koop aan te bie den. De offerte schijnt te zijn afgeslagen. Te Rotterdam zijn vier personen in arrest genomen verdacht van handel in verdoovende middelen. als steeds. Steeds meer zoekt Italië toenadering tot Hongarije en de verschillende Balkan-landen, om 'n weieens onaangename gevolgen gehad, o.a in het tegenwicht te vormen in Ooet- ei wrngemua ™fe?„ «hS tegen het Franeche blok der Kleine Entente, waartoe die door het EÏÏ&ST ïaïïïu ta hëóhSS werd genomen, omdat hij zich niet aan de bepalin v r.waartoe ook de anderer gehate.nabuur van Italië, Joego-Sla- vie behoort. In Polen heerscht de dictatuur met be hulp van een willig Parlement, en ondanks alle Vol kenbondsverdragen staan de Duitsche en Oekrinsche minderheden er aan de willekeuringste vervolgingen bloot. In Duitschland regeert het kabinet Bruning met behulp van paragraaf 48 onder de Noodverordenin gen, die eigenlijk een soort „democratische" dicta tuur met goedvinden vv.n het Parlement mogelijk maaken. .In Engeland gaat men het nieuwe jaar in, terwijl dè Ronde Tafel Conferentie nog midden in haar werkzaamheden zit. Waarmee deze zullen eindigen, kan nog niemand zeggen, maar vast staat, dat het Indische voluk bezig is, onder de beschermende vleu- gels van Groot-Brittannie uit te kruipen en dat het Britsche Koloniale Rijk, al zal het misschien direct niet ineenstorten, op zijn grondvesten wankelt. De De Labour-regeering heeft alleen reeds voor zoover het Indi betreft, een moeilijke taak, die niemand haar zal benijden. En daarbij stapelen zich de bin- nenlandsche moeilijkheden meer en meer op. De De Liberalen eischen nu eindelijk de hun toegezegde wijziging van de kiesweta, en de eigen Labourpartij, en vooral de daarin georganiseerde vakvereenigingen eischen de eveneens toegezegde wijziging of intrek king van de gehate vakvereenigingswetten. Een voorstel hiertoe is reeds aanhangig gemaakt, maar komt pas het volgende jaar in behandeling. De kans is groot, dat het verzet van Liberalen en Conservatieven hiertegen zoo groot zal zijn, dat de regeering MacDonald bij de behandeling van deze voorstellen eindelijk zal struikelen. In Frankrijk is de radicaal-socialistische Senator Steeg, voormalig Gouverneur van Algiers, erin ge slaagd, een kabinet te vormen, waarvan voor het buitenland het voornaamste is, dat Briand weer aan de Quai d'Orasay komt te zetelen. Een lang leven zal het kabinet-Steeg niet beschoren zijn, want bij de twee stemmingeji, die tot nog toe ln de Fransche Kamer plaats vonaen, is de nieuwe regeering slechts met een uiterst gering stemmenverschil aan een nederlaag ontkomen. In Sp.\nje schijnt de regeering wel weer meester van de situatie te zijn, maar het blijft er broeien en gisten en ondanks alle geruststellende verklaringen van den dictator generaal Berenguer krijgt men den indruk, dat de republikeinen steeds grooter aan- nang in alle kringen der bevolking vinden. Maar in het komende voorjaar zullen er verkiei'ngen zijn- misschien zullen deze eenige verandering in dé situatie brengen. Zoo gaat Europa het nieuwe jaar tegemoet, woelig, Op aanvrage van de Nederlandsche justitie is te nnnKri-ür '1" "=&cl"ucw wueug, Brussel een Belg onder valschen naam reizpnrt i onveilig. Wat ons te wachten staat weten van zijn bed gelicht, die in Nederland tallooze in,fi'1maar u noodig zijn, dat de volken, die braken moet hebben gepleegd. verlangen, hun regeerders daarvan doordrin- De uitgever-verspreider van voor de eerbaarheid P°? g' op krachtige wijze zullen kwetsende schrifturen, te Amsterdam gevestigd is wrZaZ, v, voeren van een politiek van veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, walrran Ifslnternati^naaf en het eigen land zoowel 8 malden voorwaardelijk, met drie jaren proef- 1 tijd onder steylg toezicht te doorleven. Ter exem- plaire correctie. Zouden rechters van den ouden stempel het noemen Uit de misere-rubriek van de week teeken ik nog aan dat op de Haagsche Groothertoginnelaan een Jeugdige advocaat-procureur door het slippen van zijn motorfiets verongelukte. i 1111 In een Nijmeegsehe transformatorenfabriek stak H." een 17-jarige arbeider zich door roekeloosheid een öfS@3iRn mes in de maag, met doodelijken afloop. «IIWWCII Tal van felle en kleinere branden gelijk iedere week des jaars. De roode haan blijft kraaien het oude jaar uit het nieuwe in! Dat er malgré tout toch nog zin voor e^Hr aangetroffen blijkt wel uit een kwasl- iigQ. ?6]de F0gl?g omRembrandt die 260 jaar geleden in staat van faillissement stierf voor een rechtbank up to date te doen rehabilitee- ren. De-mop is immers „onbetaalbaar." Mr.' ANTONIO. gen van het asylrecht hield en als agent provocateur .werkte onder de ln Zwitserland verblijf houdende Duitsche socialisten. De regeering van den Zwit- ersschen Bondsstaat greep echter in en Wolgemuth werd spoedig weer op vrije voeten gesteld. Nu be schuldigden de regeeringen van Duitschland en Rusland gezamenlijk de Bondsregeering, dat zij staatsgevaarlijke opruiing bevorderde; men eischte opheffing van het asylrecht. Zwitserland bleef echter op zijn stuk staan en stelde ais eenige con- sesjsie een speciale dienst voor de controle der vreemdelingen in. Het is natuurlijk een vanzelf sprekende voorwaar de van het asylrecht, dat de politieke vluchtelingen geen daadwerkelijk aandeel in de politiek meer ne men, geen complotten smeden, geen aanslagen of staatsgrepen voorbereiden. Hun vrijheid in de bal lingschap gaat niet verder dan tot vrijheid van geweten en hoogstens tot de propaganda voor hun ideeën langs vredelievenden weg. Hierover koestert men in Zwitserland, waar een onbeperkte vrijheid van drukpers heerscht, natuurlijk andere ideeën dan in het Italië van Mussolini. Juist omdat Bassa- nesi niets anders heeft gedaan dan het verbreiden van producten van diezelfde drukpers, n.l. van pam fletten, die het Italiaansche volk op de hoogte moes ten stellen van de werkelijke aard van het fascis me koos de openbare meening in Zwitserland partij voor hem en kan men zich daar dan ok niet begrijpen, waarom de Bondsregeering tot de uit wijzing besloot. De publieke opinie houdt zich nd. niet op met zulke fijne onderscheidingen, of Basse- nesi door een vliegtuigongeval toevallig op Zwit- sersch gebied neergekomen is of dat hij daar op zettelijk heen is gevlogen om bescherming te zoe ken. In het laatste geval zou de Bondsregeering in het geheel geen reden hebben om heb het asylrecht te weigeren, dat wel verleent is aan zooveel duizen den. die daardoor hebben weten te ontkomen aan doodstraf en geeseling, aan gevangenisstraf en be rechting door een politieke rechtbank. Wanneer de Bondsraad dit uitwijzingsbesluit handhaaft, zal Zwitserland veler sympathie verliezen, vooral in Tessino, waar velen de maatregelen der fascistische regeering reeds hebben kunnen leeren kennen! (Nadruk verboden). HET ZWITSERSCHE ASYLRECHT. Mijnheer Trotzki uit Café Central". Aan het einde van het jaar past het, eens achter ons te zien naar het jaar, dat voorb ij is. Het Kerst feest wordt gevierd, en alom kinkl weer het oude „Vrede op Aarde", maar inmiddels bewapenen de zich tot den oorlog en is Vrede in Europa verre te zoeken. Niet dat het oorlog is, maar evenals voor 1914 zijn de internationale verhoudingen oodanig gespan nen, dat iedereen, vreezend dat het oorlogsgevaar inderdaad dreigend is. zich in wezen eigenlijk reeds Frankrijk omstreeks 1828 in betere verhouding tot aanpast aan het denkbeeld, dat de volgende oorlog Rusland wenschte te komen, bewees het de Ochrama er dan ook inderdaad zal komen. gaarne een dienst, eenige nihilisten uit te leveren Helaas zijn de omstandigyheden, die het oorlogs- Hetzelfde „Asylrecht" uit politieke overwegingen gevaar grooter maken, sterker dan de pogingen, om vinden wij in Oostenrijk, waar de politieke politie het oorlogsgevaar te verminderen. De poging te Ge- zorgvuldig lette op de tegenstanders der eigen néve gedaan, heeft althans slechts geringe resulta-* monarchie, doch de Russische anarchisten te Wee- BERN, December 1930. De uitwijzing van den Anti-fascistischen Italiaan Bassanesi, die tot verscheidene maanden gevange- nisscraf was veroordeeld wegens net overtreden der lueni-vtgrKeersregeis, heelt de publieke meening stern bezigg enouuen. De Zwitserscne Bondsstaat heeit er van ouusner een eer in gesteld, een toe- viucntsoord te zijn voor aiie menscnen, die in annere landen door de regeering vervolgd worden wegens hun politieke overtuiging of wegens daden, die zij op grond daarvan geuaan heoüen. Juist Zwitserland, dat een Kiein en in oe Internationale pontieK macnteioos land is, benoeft niet vreezen voor net verwijt, dat het van het asylrecht om poli tieke redenen misoruik maakte; dit verwijt zou oe groote mogendheden onder bepaalde omstandig heden wel treffen. Zoo hebben It ankrijk en Enge land evengoed tegenstanders van het Tsaristische régime op hun grondgebied geduld als Zwitserland, doch deze landen hadden daarbij geen altruïstische bedoelingen; zij stonden destijds in de Internatio nale politieken tegenover den Tsaar. Doch toen ten opgeleverd. De voorbereidende ontwapeningscon ferentie heeft haar werkzaamheden beëindigd en een ontwerp-Ontwapeningsconventle opgesteld, die het onderwerp der besprekingen zal uitmaken van de Algemeene Internationale Ontwapeningsconferentie die waarschijnlijk in 1932 bijeen geroepen zal worden nen ongemoeid liet om St. Petersburg een beetje te Intimideeren. Nu was het wel waar, dat de Ween- sche politie deze menschen, die hun dagen door brachten met in café's sigaretten te rooken, ontel bare mélanges te drinken en kranten te lezen, voor zeer ongevaarlijke dwepers hield. Toen men een wL!SanASn bereikt,e resultaat stemt echter weinig Oostenrijksch minister eens mededeelde, dat men in oude en mooie kersttraditie De rijksmiddelen brachten over November jl een bedrag van f5.748.67 minedr op dan in slacht maand 1929. Over de elf laatste maanden van dit hoopvol. Alle voorstellen, die zouden kunnen leiden tot eenige werkelijke beperkingen of verminderingen der bewapening, werden verworpen. Het eenige po sitieve resultaat is, dat een voorstel werd aangeno men om de oorlogsbegrootingen te beperken, om op deze indirecte wijze tot beprking der bewapening zelf te komen. Een schamel resultaat, vooral als men weet, dat sommige landen reeds een zoo groot deel van hun begrootingen voor bewapening besteden, dat zij hun oorlogsuitgaven moeailijker nog hooger zouden kunnen schroeven. In Italië heerscht het facistisch regime nog steeds en Mussolini's redevoeringen zijn nog oorlogszuchtig Rusland te strijden had tegen een Republiekeinsche beweging, antwoordde hij lachend: „Een republiek in Rusland! Wie zou die moeten uitroepen? Mis schien Trotzki uit Café Central?" Mijnheer Trotzki uit Café Central heeft Inderdaad de republiek ln Rusland uitgeroepen, ook al tracht mijnheer Stalin zijn naam uit de geschiedenis der revolutie te schrappen. De groote mogendheden hebben dus van het asyl recht weieens misbruik gemaakt, Zwitserland kon dat echter niet doen en daarop baseerde het ook zijn asylrecht, dat het bijna als een asyiplicht opvatte. Deze opvatting heeft voor Zwitserland zelfs DANKBAARHEID OP THANKSGIVING DAY. Nieuws van hier en overal. NEW-YORK, December 1936. Thansgiving Day is voorbij. De dag waarop Ame rika dank zegt voor haar gezondheid, werkeloos heid, Wall Streett, Bankroovers, Jazz, ex-president Colidge's kranten-artikelen, Bobby Jone's en wat hebben we nog meer, werd naar behooren gevierd. Enfin, in leder geval hebben wij feest gevierd. Sterke drank is belangrijk lager in prijs en de toevoer, vooral uit Engeland is enorm toegenomen. De poli tie hield slechts 21 raids en er werd voor eén bedrag van 150.060 Dollar aan likeuren ln beslag ge nomen. Er was plenty over en kalkoen was vrij goedkoop. Kalkon Is het nationale voedsel ln Ame rika op Thanksgiving Day en ik kreeg een vleugel Ik was natuurlijk erg dankbaar voor die vleugel' vooral omdat een kalkoen zooveel grooter is dan een musch. Op den dag zelf was ik ook al dankbaar I dat ik nog in leven ben. Er zijn natuurlijk een massa andere dingen waar voor ik dankbaar had kunnen zijn, doch ik kon er niet zoo gauw aan denken. De directeur van de Sing Sing gevangenis kwam voor den dag met een krantenartikel, waarin hh zegt dat de New-Yorksche politie 10.000 bandieten persoonlijk kent en dat zij niets doen om ze in de gevangenis tae helpen, waar trouwens reeds lang geen plaats meer is. De New-Yorksche politie heeft dus ook iets om dankbaar te zijn. Te samen met het allernieuwste schandaal, waaruit bleek dat zij een zeshonderd meisjes en vrouwen veroordeelden voor zedenmisdrijf, dat nooit gepleegd werd, slechts omdat zij geen losgeld aan de politie wilden geven na die arrestaties op valschen grond, Ik zeg te samen met dat schandaal, hebben zij genoeg ingre diënten om een lekkere jus over hun kalkoen te gieten Dn indigestie zorgt wel voor haar aandeel, nadat de feestpartij over is. De marine academie heeft zeshonderd marineoffi cieren beeedigd, waarvoor geen plaats Is in de vloot (of zelfs het leger). Mijn Thanksgiving Advies was om ze portiers van bioscopen te meaken aft de regeering wat meer goud op hun uniformen kon bekostigen. En dan hoorde ik op Thanksgiving dat Amerika over de heuvels op weg is naar het armen huis. Over de heuvels.nog al liefst. Als Ik over heuvels moet, blijf ik liever thuis. Amerika is er echter nog zoo kwaad niet aan toe. Europa behoeft voorloopig nog geen schepen met voedsel te sturen zooals Amerika dat de laatste tien jaar naar Euro-' pa en het Oosten deed. Amerika is vol optimisme als gewoonlijk. Zelfs als de wolf voor de deur staat hopen ze dat hij genoeg haar heeft om er een bonté jas van te maken. Frankrijk is er ook nog niet zoo kwaad aan toe. Het leent b.v. een billioen aan Engeland. Ik vraag me af, of dat eigenlijk niet een gedeelte is van de oorlogsschuld, die zij nog steeds maar niet aan Amerika betalen moet! Het billioen is nog al liefst in goud! Vroeger, in de voortrekkers-dagen kreeg je goud, waar je het graven kon. Nu krijg je het waar je het leenen kan. De dagelij ksche oplaag van de Daily News, een z g Tabloidkrant van klein formaat en vol kieken en schandaal, bedroeg op 1 October 1.312.457. Ook een reden tot dankbaarheid. Het is de krant, die zijn reporters het beste betaalt van alle kranteft in de wereld! De boeren hebben geen reden tot dank baarheid. De regeering helpt ze niet. Dat Is jammer. Als de boeren nu voor een .70 millioen Dollars muizen zouden willen koopen om het te vele graan op te eten, zouden zij misschien steun krijgen. Wie weet' Italië heeft ook reden tot dankbaarheid. Er Is geen werkeloosheid, omdat Missolini het probleem heel eenvoudig oploste. Hij bestelde een nachtwaker voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1