Nieuwjaarsgroeten Open brief Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier vaneen 39e Jaargang «ümi: hm 1. H. iffla - total LI KEIZER. - kml Mstiimilt. In het nummer van nns blad dat Woensdag (Oudejaarsdag) zal verschij nen ter vervanging van het nummer van Donderdag, bestaat gelegenheid tot het a 50 cent De Uitgeefster Speciaal Corsetten - Magazijn N°' 153 TELBFOON mTKRCOMMCNAALNofljL*** Z\ TER DAG 27 DECEMBER 1030 NIEUWE S LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprlj s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: VaD I5 regels 75 cent; elke regel meer 15 centi GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. bedreigt ons land; de ondergang van het meeren- deel der pachters, die thans nog drijven op onder ling crediet en de spaarpenningen der ouders. Een gevaar, waartegen geen, 'burgerwachten, helpen, bedreigt ons land, als zooveleni het demo raliseerende pad, van ondernemer tot nietsbezit- tend proletariër worden opgejaagd. Verpachters! In naam der menschelijkheid, in het belang onzer samenleving, bezint u en neemt, het besluit uw pachters te helpen in hun wor steling tegen den maatschappelijken ondergang, die dreigt. Gunt uw pachter een behoorlijke be looning voor zijn arbeid en risico dat hij loopt. Stelt op die basis, door middel van onpartij dige taxatie, de huur vast. Het is voor sommige pachters misschien reeds te laat, voor velen is hete hoog tijd. Hoe het spoedig! Doe het goed!' Namens de afdeeling Öudkarspel van Bond van Landpachters in Nederland: G. IJFF, Voorzitter. N. KAAN, Secretaris. Oudkarspel, 27 December 1930. aan de Verpachters aan den Langendijk. Als Bestuur der afdeeling Oudkarspel van den Bond van L andpachters in Nederland, doen wij langs dezen weg een ernstig beroep'op U;„ Ons is bekend, dat zeer vele pachters van lan derijen in groote zorg en moeilijkheid verkeeren De algemeen gevoelde crisis treft hen het zwaarst. Velen hunner hebben al enkele jaren de beloofde pacht niet uit hun bedrijf kunnen maken. Telkens moest er geld bij. De gehoopte betere tijden bleven uit. Integendeel grijpt de cri sis steeds verder om zich 'heen, zoodat vele pach ters met den ondergang, bedreigd worden. Som migen sleepen nog ban oadera of-bloedver wan-— ten, die borg voor hen zijn, mede in hun val. Feu zee van zorg en "kommer gaat over onze landen. De arbeids- en levensvreugde van vélen maakt reeds plaats voor wanhoop en wrok. Zelfs de landerijen kunnen niet meer verzorgd worden, zooals het eigenlijk behoort. Er dreigt een ramp, .die ettelijke pachters tot proletariërs zal maken en. de economisch-sociale verhoudingen van thans tot in haar grondvesten zal doen schokken. In het belang derf pachters, die in den regel lang en hard werken; in het. belang van hun vrouwen en kinderen, ja, van heel hun familie; in het belang der productie en der verzorging van den bodem; in liet belang van ons volk, dat een welvarende, rust en orde minnende plattelandsbevolking niet missen kan; i verpachters, laat gevoelens van menschelijk heid u nopen het voorbeeld van sommigen te vol gen. Geeft uw pachters een deel der pacht over 1930 'terug of scheldt hun het schuldig geble ven© "kwijt. i Gij dient daarmede tenslotte ook uw eigen belang. De verpachters hebben er ook' belang bij, dat er een pachtersstand is, die finantieel het bedrijf behoorlijk kan uitvoeren. Zooalsi het thans is, zal dat met velen niet lang meer gaan. Tallooze ders weten stellig niet, hoe erg "het mét h<u«n pachters er wel voor staat. Ze meenen, dat als de paehter de huur betaalt, del zaak wel in orde is. Als ze eens wisten, hoe de 'laatste jaren die pachtsom bij elkaar komt. Hoeveel slapelooze nachten, zorg en tranen het vaak kost. Verpachters, spreekt eens met uw huurders over deze dingen. Laat u eens door betrouwbare en onpartijdige deskundigen voorlichten. Dan zal menigeen uwer schrikken en weige ren het geld te ontvangen, dat nu kalm opgestre ken wordt, omdat ,,de huurder het immers op tijd brengt, net als anders." Valsche schaamte; vrees, niet weer te kunnen inhurenen misschien andere factoren, weerhou den dikwijls den pachter den juisten stanld van zaken aan den verpachter bloot te leggen. Onderzoek zal u er echter van overtuigen, dat billijkheid en menschelijkheid vorderen, dat over het afgeloopen jaar clementie wordt betracht en dat er voorts alle reden is voor de toekomst de> vastgestelde huur te herzien. Ons Bestuur weet te spreken namens véle, zeer vele pachters onzer dorpen, wanneer wij u ern stig vragen: bewaart den Langedijker pachters stand voor ondergang, zoover het in uw vermogen ligt, door uw huurders een flinke verlaging van pacht toe te staan.' Gij verzacht daarmee veel leed en ellende, en voorkomt een geestesgesteld heid bij de verarmende pachters, die u straks wel eens meer zouden kunnen doen verliezen dan een hooge pacht erf die wel 'eens meer zouden kunnen breen dan alleen goede verhoudingen. "Fen ramp, veel grooter dan die van Bprculo, Mimi 17 Alkmaar Iel. 526 Vertrouwd -adres voor goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Beeldhouder- Corsetten Plaatselijk Nieuws Noordscharwou le. Op den 2den kerstddag hield de Cihr. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" haar eerste open bare uitvoering in de Ger. Kerk alhier. Ongeveer half acht opende haar eere-voorzitter ds. Dragt het samenzijn met gebed en liet zin gen net eerste vers van den lofzang van Zacharius waarna hij met een enkel woord de zangvereeni- ging bij het publiek inleidde, en de jonge ver- eeniging zij bestaat pas een jaar moed in sprak, nu zij den; vuurdoop stond te ondergaan. Ook nam Z. Eerw. de gelegenheid wa,ar om het publiek mee te deelen, dat onvoorziene omstan digheden oorzaak zijn geworden, dat geen muzi kaal trio zal optreden, maar dat 'de zang zai worden afgewisseld door orgelspel, te geven door de heeren 0. Barten en J.ac.i Jong Jr. Nu lieten de zangeressen en zangersi onder lei ding van den heer Paul Kok zich hooren, die in 'het zingen van een elftal liederen het publiek- dat in aanmerking genomen de weersgesteldheid, goed was opgekomen, een aangenamen avond heb ben bezorgd. 'Eem felicitatie aan directeur en leden voor hun prestatie. "Wel waren er momenten van onzekerheid in énkele nummers, maar daar staat tegenover, dat over 'het algemeen alles goed tot zijn recht kwam Vooral de nos. 3, ,,Bergschoon", 7 ^Droomend kind", 10 ,,Het Russische Vesperkoor" en |iet laatste „Middernacht" werden zeer goed vertolkt' terwijl bv. „Zomeravondvrede" ons het minst kon bekoren. f Jammer, dat de tenoren tegenover de andere partijen iets te zwak! waren, wat vooral in de pianissimo's tot uiting kwam. Ook ee(h enkel vlekje in den juisten samen zang kwam soms naar voren, terwijl' ook aan de wijze van ademhaling wel eenige aandacht mag worden geschonken, opdat het iets minder hoor baar geschiedt. Te roemen viel echter de goede en beschaafde uitspraak Alles bijeengenomen ooki de wijze waarop «le organisten ons hebben bezig gehouden, verdient -hier te worden genoemd roepen .wij «Soli «Beo Gloria een tol? weerziens toe. Na het samenzingen van een tweetal kerst liederen en dankgebed door ds. Diragt, ging het publiek voldaan huiswaarts. Broek op Langendijk. Tweeden kerstadg, des namiddags, werd voor de kinfderen der chr. zondagsschool, het kerst- feest gehouden in de Ned. Herv. kerk. Bis. van Baaien opende met Psalmzang1 en ge bed, deed daarna dé vertelling van Jezus' geboor te, waarna afwisselend werd gezongen en, de 'kin deren vérrast met een versnapering, spel of lees- tboekje. Onderwijzer Kouwen deed een vertelling van „de kleine postillon" eo( sloot dit voor de kin deren zoo blijde feest op de gebruikelijwke wijze. Broek op Langendijk. v' Dinsdag 23 December werd door de Nat. Cihr. ^•geheelonthouders vereeniging, afdeeling Broek op I. angendijk, een lichtbeeldenavond gegeven in 't .•'café van den heer Jdg Boer. Na opening door den heer P. Dirkmaat werd' 5eerst een kindervoorstelling gegeven en latei- voor de ouderen, waarin duidelijk naar voren 'kwam de ellende welke ontstaat in de huisgezin nen, wanneer misbruik gemaakt wordt van ster ken drank. t Een opwekkend woord werd gesproken om toe -te treden als lidj of begunstiger om alz^c^o deze ^vereeniging te steunen in den strijd tegen kofaing '"^ü^f&hoL Betreurd'werd dat-zoo ^weinig wrsone». aanwezig waren, op deze zoo nuttigei en leerrijke •avond, welke op de gebruikelijke wijzewerd Zuidseharwoude. "Wje vernemen dat bij belanghebbenden een adres circuleert met verzoeU aan den raad, om de gemeente garant ta s'tellen voor 30 procent ten behoeve van het te verleenen tuinderscredieti. Zuidseharwoude. Hét Burgerlijk Armbestuur heeft goedgunstig beschikt op het verzoek; van de tafd. van den Bond van Landpachters, om 40 procent reductie te geven op do huur van 'de landerijen van 'dit armbestuur. De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk zal, zijn we goed ingelicht, 50 procent geven van de pachten hoven f 4" per snees. Noordscharwoude. gisteravond hadden wij het zeer groote ge- ïioegen weer eens 'te kunnen pro'fiteeren van "het optreden van „Het Kleine Tooneel" van Nrd.- seharwoude in de tooneelzaal van „Concordia" alhier 1 Opgevoerd werd „Blanke Ballast" een tooneel- spel in drie bedrijven van Afrika's westkust, ge schreven naar het boek! van dien naam. Reeds langen tijd terug hadden wij de diverse reqensics gelezen, "toen het stuk met zoo'n bui tengewoon succes in Amsterdam werd opgevoerd Evenals ons, zal het ook' anderen, die het boek gelezen hebben, vergaan zijn,, dat zij met span ning dc vertolking van dit stuk tegemoet zagen. Met het oog op' de luttele werkuren, die ons dee Zaterdags door de arbeidswet zijn toegestaan en ook omdat adere copie nog een plaatsje in dit nummer moet vinden, zal men het ons niet euvel duiden, wanneer we een beschrijving van den in houd achterwege laten. Zooals wij van „Heti Kleine Tooneel'' ge wend zijn, was er voor een keurige persplaats gezorgd, en maakten wij het ons gemakkelijk om te kunnen genieten va nhetgeen zou worden gebo den. Want dat het genieten zou worden, daarvan hielden wij ons bij voorbaat overtuigd. Daarvoor stond de naam van', „Het Kleine Tooneel" ons borg. Fin we zijn niet bedrogen uitgekomen. In tegendeel. Zuidseharwoude. Men schrijft ons: Het was niet zonder schroom, dat pve met de Kerstdagen een Paramountfilm gingen bij wo men in de tooneelzaal van „De "Roede Leeuw" waar de film „Het legioen der gedoemden" zou geprojecteerd worden. Een Langedijker Onder neming, voor enkèle dagen) tot stand gekomten4 iheeft het aangedurfd haar intrede in de bioscoop wereld te doen, want de eischen der mocterne techniek zijn superieur en vragen vele finantieele offers. Dé zaal was, tjokvol en de verwachting gespannen, na wat er over in dit blad geschreven was. Eierst kregen wij eenige films met luimigen inhoud. Nu grappig waren! ze, en de projectie zelf? Wel onze schroomvalligheid veranderde al heel spoedig, want de verfilming was subliem, van hinderlijke 'trillingen geen sprake. Alles was perfect in orde. Vol vertrouwen was nu onze aandacht gevestigd op de 8-acter. Het is een ver- Ral -van een jongen, die zich, voegde bij de groep jonge menschen, die met het harde lot van het leven hadden kennis gemaakt, die ten einde raad hun leven dienstbaar maakten, aan hun land als piloten en spionnen neerlaten in het vijandelijke kamp. Hij meende bedrogen te zijn in de liefde ien verkoos de zooeveini genoemden pilotendienst te vervullen. De film laat ons zien, dat ten slotte de spion, dien hij neerlaten moet, het meisje was, waradoor hij meende bedrogen, te zijn. Het slot was dat beiden met behulp van Fransche vlieg- ïiachines nog juist bijtijds aan de doodstraf ont snapten. Wij herhalen, de verfilming geschiedde op uitstekende wijze, Het is een, vertooning waar spanning in zit. Vooral het slot brengt de men schen in vervoering. Als toegift nog een lach film Een luide bijval mochten de ondernemers in ontvangst nemen. Deze eerste zoo bij uitstek geslaagde filmavond zal zéker leiden tot herha ling van projecties, hetgeen trouwens ook in de bedoeling van de ondernemers ligt. het inleidend muzikaal gedeelte gaai het scherm op, en worden wij verplaatst, «Tiaar de Westkust van Afrika, waar de brandende zon 'haar demoraliseerende stralen neerzendt op de luttele blanken die daar werken voor hun maat- scnappfflth ftïïrtrëëfrJjjfelllMy wm'dért geglépeu1 HUm de degenereerende toestanden die daar heersohen. Het eerste bedrijf is meer als een inleiding te beschouwen, als een schildering van het leven en wierken 'daar terwijl in de twee volgende bedrij ven het onderwerp in zijn scherpste teekénin- gen en sehakeeringen wordt' uitgesponnen. Het zijn flitsen van een lijden en strijden in den bungalow, die daar voor ons op 'het tooneel is getooverd. Men laat ons zien, het drankmonster, waar in vergetelheid wordt gezocht, het ontzettende verlangen naar de beschaving, waarvan men ge heel is afgesneden, en de den mannen alle kracht ontnemende inlandsche vrouw. Moraliteitsbegrip en zedelijkheidsgevoel wor den daar op andere schalen gewogen door hen, i'iie met de beste voornemens! hun taak hebben aan vaardt, maar onherroepelijk ten onder gaan, in deze verzengende hel. Hoe meesterlijk hebben de personen, diet, in dit stuk optreden hun rollen uitgebeeld,, op welk een sublieme wijze hebben zij een' tipje opgelicht van 'den sluier, die als een dichte nevel hangt over het leven van den blanda daar. Meesterlijk zeiden wij, hebben allen gespeeld ;Efn wanneer wij dit herhalen willen wij in het bij- der lof en hulda brengen aan Witzel, de man "cliei reeds lang heeft opgegeven ta strijden tegen wat hem en anderen ondermijnt, de man, die de nieuwe lingen, die naar deze verre gewesten' worden ge zonden, ziet ten onder gaan, gegrepen door het wreedaardig manster van Afrika'^ westkust, waaraan niet valt tel ontkomen. |Maar ook aan de eenige vrouwelijke speelster, een woord van welverdiende hulde voor haar creatie. f Men spare ons hetf, noemen van de vele mo menten die tot hart en ziel spraken, die op een wijze, ver boven het dilettantisme uitgaande, werden uitgebeeld. Maar de grimeering heeft zeker niet minder bijgedragen tot de vervolmaking van "het geheel. Schitterend. Hoe spoedig was het keurig wit te pak, niet veranderd in een, ongewasschen goor kleedingstuk, onverschillig, als men geworden is zoowel voor innerlijke als voor uiterlijke bescha ving. I e tooneélrequisieten waren geheel en al in overeenstemming met plaats van het gebeuren, en. de personen die daar hun leven leefden. Het was de realiteit van een stukje maatschap pij, aan ons westerlingen onbekend, dat door „Het Kleine Tooneel" tot leven werd! gebracht. 'Eten leven, dat waard is verlengd te worden, door middel van vele opvoeringen in verre om geving. i Alle lof en hulde zij uw deel. Cudkarspel. Dinsdag is alhier de heer D. achter zijn huis te water geraakt en verdronken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1