PUROL PUROL BEURSOVERZICHT INGEZONDEN AGENDA Predikbeurten Groentevervoer Znidseliarwonde. In den vroegen morgen van Donderdag, tus- schen vijf en zes uur, toen de zoon van den win kelier Wi. K. zicbl naar 'de vroegmis had bege ven heeft men (dief of dieven) zich toegang ver schaft tot de woonkamer en terwijl' de Keer KI. nog sliep heeft men uit bet bureau hard geld ge stolen. Men is blijkbaar bijzonder brutaal te werk gegaan, daar de deur van de bedstede werd dicht gedaan, en het bovenstuk van het bureau buiten werd gebracht. Noordscharwoude. 2den Kerstdag ongeveer 5 uur des namiddags. lEen dichte fijne sneeuw valt en geeft ons toch nog, al is het laat, een witte kersrtf.jf' |Op verschillende plaatsen zijn in de woningen de kaarsjes aan den kerstboom ontstoken en spre ken ons van het einde der donkere dagen en hert komende licht. Ben juffrouw loopt met haar fiets aan de hand door het dorp ii\ de nabijheid van He Mosselen- brug. v i 'Zij ziet daar bijT een der bewoners de kerst boom branden en heeft geen erg in de auto die in zeer en zeer matige vaart de Mosselenbrug af komt. Te laat bemerkt zij het voertuig, geroep, een aanrijding, fiets en juffrouw liggen in de sneeuw. Oogenblikkelijk rijdt de auto achteruit, stopt en de bestuurder stapt uit. Onderwijl was de juffrouw weer opgestaan, en leunde door schrik bevangen tegen een muur. B,en glaasje water dat haar werd aangeboden, knapte haar weer wal» op, en het ongeval, dat geheel buiten de schuld van den bestuurder had plaats gevonden, behoorde hiermede weder tot het verleden. NOORDSCHARWOUDE. Onder leiding van Ds. O. J. Staal heeft hier het Kersfeest voor de kinderen plaats gehad in de Ned. Herv. Kerk. Een prachtige verlichte en versierde en met vele geschenken beladen kerstboom prijkte in het kerk gebouw en talrijke kleintjes wachtten met kloppend hart af, welk pakje zij wel in ontvangst zouden mo- nemen. De dames van de Zondagsschool hadden schier handen tekort om de vele tractaties rond te deelen. Door de meisjesclub werden verschillende liederen ten gehoore gebracht, terwijl de kinderen menig maal hunnen lieve stemmetjes lieten hooren met eenige liedjes. Dit feest kenmerkte zich door het heugelijk feit van het tien-jarig bestaan van de Zondagsschool en werd aan Mej. Ootjers namens de dames van de Zondagsschcool een prachtig bloemstuk aangeboden. Het feest had een prachtig verloop en vele bezoe kers waren tegenwoordig. Met welgevallen kunnen allen, die tot het welsla gen medewerkten op dit feest terugzien en vele kleintjes zullen de edele schenkers, die door hunne gaven zulks mogelijk maakten, dankbaar herdenken. OUDKARSPEL. In de Ned. Herv. Kerk werd het Kerstfeest voor de kinderen op waardige wijze gevierd. Ds. Zillinger Molenaar, in wiens handen de lei ding berustte, opende het feest met het Bijbelsche Kerstverhaal. Nijvere handen hadden eene prachtige, electrische verlichte Kerstboom opgesteld en de talrijke kinde ren, het waren er 86, keken hunne oogjes uit. De dames van de Vrouwenclub deelden, met kwistige hand de vele traccties fond en ook de meisjesclub had een werkzaam aandeel genomen door het zingen van verschillende liederen, hetgeen aan het feest veel luister bijzette. Ter afwisseling werd orgelspelten gehoore ge bracht. Ook door de kleintjes werden vele kerstliedjes ge zongen. Ook nu weer was de clou van het feest „de prijs- uitdeeling". Menig kinderhandje werd gevuld met een of ander warm kleedingstuk, waarvoor door de leden van de Vrouwenclub het geheele jaar ijverig was gewerkt. Uiterst voldaan ke erden de kinderen huiswaarts. Ook de Vrouwenclub zal met voldoening op dit feest kunnen terugzien. Uit den Omtrek iSjnt Maarten. Ter wille van de biljartliefhebbers was alhier een handicap biljartwedstrijd georganiseerd, wel ke plaats vond in café „Kust en Lust" van den heer Zwakman. Ben 18-tal liefhebbers hadden, zich opgegeven en kampten dan ook) om de prijzen, wélke uit con tan ten bestonden. Ook heel wat kijklustigen waren aanwezig zoo dat het geheel een gezellig aanzien gaf. Na heel wat spannendei en ook minder mooie partijen werden de prijzen gewonnen door de heeren, g. Groot le, prijs, P. Biesboer Sr. 2e, M. Barten Bz. 3e, Cl de Vet 4e en K. Numan öe terwijl de jonge heer B. dei Vet de door d'en hr. Zwakman uitgeloofde 25 sigaren verdiende voor de hoogste serie. iSSnt Maarten. Verloren een gouden ring! met inscriptie: Bartel 13—4, 1930. Inlichtingen ter secretarie verzocht. Binnenland VACCINATIE-BEPALINGEN. Verlenging van de opschorting. In de Mem. v. Antwoord op het Voorl: verslag ,0. b. van gisteren) over het wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepa lingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den llden Febr. 1928, zooals zij zijn gewijzigd bij de wetten van 29 Dec. 1928 en van 30 Dec. 1929 verklaart de Minister van Arbeid, H. en N. dat er z.i. geen aanleiding bestaat, ten aanzien van dit voorstel tot tijdelijke opschorting der verplichting tot vaccinatie een ander standpunt in te nemen dan j voorheen. Dat een herhaling der opschorting practisch zou j leiden tot afschaffing der wettelijke verplichting tot inenting, kan de minister geenszins toegeven. In elk geval zou hij zulke ontwikkeling niet bevorderen. Hij Is integendeel een warm en overtuigd voorstan der van het herstel der verplichting, zoodra de om standigheden zulks toelaten. Pogingen van de prin- cipieele tegenstanders der vaccinatie om tot afschaf fing der verplichting .te komen, zullen dan ook bij hem op een kracvhtig verzet stuiten. Ook de minister heeft het volste vertrouwen in 't 1 werk der Encephalitiscommissie uit den Gezond- heidsraad. Daar deze commissie bestaande uit per- j sonen, die op dit terrein tot de meest deskundigen j behooren, vertrouwt dat voortgezette studie en de j practijk in de naaste toekomst nieuwe gegevens zul len verschaffen, moet het resultaat van dezen ar beid worden ^fgewacht. Winterhanden j Wintervoeten Ruwe Lippen schrale Neus Nieuwstijdingen EEN MISGREEP. Bij een juwelier op de Laan van Meerdervoort werd gisteren plotseling de winkeldeur opengewor pen en kwam een man den winkel binnen. Hij deed een greep in een collectie bijouterieën, welke ultge- stlad waren en ging er van door met een collier, dat later een imitatie-collier bleek te zijn. -pk man holde weg docch werd achtervolgd. Ge durende deze achtervolging wierp hij het collier weg, maar zelf wist hij te ontkomen. VERDUISTERING Bij de Haagsche politie heeft zich aangemeld een 46-jarige ambtenaar bij de coöp. ver. „Centraal Be heer". die bekende zich schuuldig te hebben gemaakt aan verduistering van ruiip f 800.00 ten nadeele de zer instelling. KERMIS TE LEEUWARDEN. Voorstel tot afschaffing verworpen. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft in zijn gehouden vergadering een voorstel om de kermis af te schaffen zoodra de ccontracten\zijn vervallen ver worpen met 15 tegen 10 stemmen. MEISJE VERDRONKEN, Te Lambertschaag (bij Medemblik) is het lijkje van het zesjarig meisje L. Schuring gevonden. Het kind is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt. Buitenland! Spoorwegongeluk. D>e sneltrein van Bsggia ((Calabrie) naar Na pels is in do nabijheid van Paolo ontspoord. De locomotief en de tender stortten van den spoor dijk. Be machinist en de stoker werden gedood, terwijl drie passagiers en vijf leden van het trein personeel gewond werden. Er werd onmiddellijk een hulp trein uitgezonden. Aardbeving in Argentinië. Het N.W. van Argentinië, is door een hevige aardbeving geteisterd. Er werden 35 menschen gedood en 70 gewond. De stad L'a Poma, die on geveer 1500 inwoners telt, moet geheel ver woest zijn. Er is een hulpexpeditie, onderweg. De bestrijding der werkloosheid in Duit.schland. Nadat de Hamburgsche senaat,' een diepgaand onderzoek had ingesteld naait de mogelijkheden tot bestrijding der werkloosheid; is men tot de conclusie gekomen, dat een, verkorting van den arbeidstijd der arbeiders in dienst van de Ham burgsche openbare bedrijven het meest doeltref fende middel tot bestrijding ider werkloosheid is. De betrokken arbeidersorganisaties verklaar den zich accoord met het denkbeeld van Iden s<^ naat en hebben medewerking toëgezegcl. Mfet ingang van 4 Januari 1931 zal de arbeids tijd in alle openbare bedrijven en ondernemingen worden verminderd tot 44 uur per week en voor de daardoor vrijkomende loonbedragen zullen nieu we arbeiders in dienst worden genomen. De stad Hamburg zal door dezen maatregel reeds dadelijk 1500 werkloozen te werk kunnen stellen. DE PAUS OVER OORLOG EN NATIONALISME. De paus ontving de kardinalen, die hem geiuk- wenschen overbrachten met het Kerstfeest. Na hiervoor in zijn antwoord dank gebracht te hebben, roerde de paus verscheidene vraagstukken aan, die tegenwoordig de geesten bezig houden, met name de algemeene malaise op economisch gebied en de werkeloosheid. Hij verklaarde te hopen, dat de wolken, welke men thans aan de horizon ziet, niet alle voorboden van een storm zijn en spoorde de volken tot broederlijke samenwerking aan. Den geloovigen, die in Rusland en Mexico lijden te dragen hadden, wenschte hij den innerlijken en uiterlijken vrede van Christus toe evenals aan allé andere staten der wereld.' Hij zegende ieder streven om een betere toekomst te doen gloren. Hij zeide niet te geloven aan de mo gelijkheid van een nieuwen oorlog, daar hij zich niet kon voorstellen, dat er een staat was, die vervuld was van de vreeselijke gedachte van menschen- moord. Een dergelijke gedachte zou tevens met zelf moord gelijk staan, want als er zulk een staat was, zou hij, de paus, den Heer smeken dezen staat te straffen. De paus sprak er verder zijn leedwezen over uit, dat de anti-katholieke proselietenbeweging in Rome kon optreden, ofschoon de wet een dergelijke be weging verbiedt. Echter twijfelde hij niet aan de winst van het werk voor de bescherming van het geloof. Tenslotte kondigde de paus een aanstaande en cycliek over het christelijke huwelijk aan. DE MIJNRAMP TE ALSDORF. Voor steun der nagelaten betrek kingen 1.600.000 M. bijeen. Blijkens een officieele mededeeling is thans voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van den mijnramp te Alsdorf, met inbegrip van de gel den, beschikbaar gesteld door het Rijk, den Prui sische staat en de Eschweiier mijnwerkersvereeni- ging, een bedrag van 1.600.000 M. bijeengebracht. Voor de verdeeling der gelden is een commissie in gesteld, onder voorziterschap van den regeerings- president, terwijl gedelegeerden van de overheid, van het mijnestuur en van de vakvereeniging er zitting in hebben. PEPER ALS WAPEN. Een bedrag van 8800 M. buit gemaakt. In de wijk Uhlenhorst te Hamburg werd heden morgen een 18-jarige banklooper door man aange vallen, die hem een handvol peper in het gezicht gooide, een actetasch met 8800 M. ntrukte, op de achterplaats van een gereedstaande motorfiets sprong en met zijn helper verdween. De aard der tegenwoordige scherpe dalingen kan niet duidelijker bewezen worden dan door het feit, dat niet alleen aandeelen worden getroffen, maar juist de laatste weken in minstens even sterke mate alle mogelijke vaste rentedragende papieren (obli gaties en preferente aandeelen)) voorzien van het eens zoo aangebeden, thans als een waarschuwend teeken bekend dollar-symbool. Honderden Amerikaansche finantieele instellingen bedreigd door het gevaar eener vertrouwenscrisis, moeten tot iederen prijs een dusdanig saldo aan li quide middelen in voorraad hebben, dat zij aan een evenetueele run het hoofd kunnen bieden. Dit geldt niet alleen voor het zeer groote bankconcern dat o.a. de hier zoo populaire waarden der Chicago Milwau kee en St. Paulsspoorweg onder haar vleugelen had waarvan de koersen dan ook vrijwel in het niet zijn verdwenen, maar o.a. ook gangmaker was bij de hausse in Anaconda Copper en Kennecott, die dan ook op de laagterecords zijn aangeland. Naast zulke allergrootsten staan tallooze kleinen en kleintjes te sidderen op hun grondvesten, en het zijn inzonder heid groote posten onverteerde obligaties (undiges ted securities) die nu plotseling aan het daglichcf komen en op duidelijke wijze de voosheid van het in Amerika gangbare emissiestelsel bewijzen De koers aftakeling in deze rubriek was dan ook enorm. Be paald goede objecten als 6 procent Convert. Obl. intern. Hydro Elecrtic System daalden tot 83 proc. in een minimum van tijd, na half April dezes jaars nog 107 procent te hebben geloden. De eenige maan den geleden a pari uitgegeven 5 procent converteer bare Obl. Cities Service per 1950, (dus met een nog veel korteren looptijd dan ge hier in groote posten gehouden soorten per 1958 en 1969) golden bene den 70 procent, terwijl het nog niet volmaakt uit gesloten is, dat het conversierecht nog eens eenige waarde krijgt. Wat te zeggen van 6.5 procent Bewag op 65; 6:5 procent Sachsische Werke op 66 procent; 7 procent Rhein Elbe Union op 77.7 procent; Rheinisch West- falische Electric Werke op 80 procent; 6:5 procent winstdeel obl. Siemens en Halske op 90 procent of 7 procent Leipzig op 70 procent? Wij hebben ons dan nog niet tot de beste dollarobligateis bepaald, en het is duidelijk dat hier ieder verband tusschen koers en waarde verloren is. Kenmerkend is, dat de 6.5 procent obl. Kali Syndicaat 94.7 procent Guldens- obl. Zeiss Stichting op 100 en zelfs 6 procent Krupp in Marken nog op 70 procent zijn gebleven. Natuur lijk wordt vrijwel alles meegetrokken maar stellig geldt het hier niet zoozeer een Duitsche vertrouwens crisis als wel geforceerd Amerikaansch aanbod. De ze abnormaliteitsrevue kan uit de gelederen der aandeelen natuurlijk ad libitum worden aangevuld. Met het oog op den naderenden beleggingstij d van begin Januari leek het ons echter beter van pas om nog eens in het ij zonder de aandacht te vestigen op deze vaste rente dragende papieren, ook al be hoort er bij de zeer lage koersen moed toe om ze nog als srieus trommelmatriaal aan te bevelen. Toch behoeft aan de soliditeit van de overgroote meerderheid der zooeven besproken papieren niet te worden getwijfeld. Om van deze werkelijke koopjes te profiteeren zal men zich vermoedelijk niet al te lang dienen te bedenken, daar zulke ontwrichte verhoudingen niet lang gehandhaafd kunnen blijven. Het is ook denkbaar dat vele verkoopen geschieden voor win- dowdressing ten faveure der balansen per ultimo December. In dat geval zou de markt begin Januari wel eens een ander aspect kunnen krijgen. Diti tusschenspel van dten naageestigen plicht om de troostelooze aandeelenmarkt gedetailleerd te „ver slaan." De suikerafdeeling was zeer teleurgesteld over de huoding der Duitschers, al mag deze zeker niet on verklaarbaar worden geacht, daar Duitschland zich ter uitvoering der oorlogsschatting tot iederen prijs buitenlandsche betaalmiddelen moet verschaffen. H. O YENS ZONEN, AMSTERDAM. CURSUS VOOR DEN BLOEMBOLLENKWEEKER Mijnheer de Redacteur v.d. N.L. Courant. In uw vorig nummer las ik een klein stukje over deze cursus van bloembollenteelt en bollenzikten. Wat echcter in edoeld stukje stond, had men reeds kunnen lezen in de advertentie's die voorheen wer den geplaatst. Liever had ik gezien dat daarin iets meer omschreven was geweest het veelzijdige nut waartoe deze cursus kan dienen. Echter zij het mij vergund dit nu te doen en tevens op een paar enke le andere dingen te wijzen die daarmede verband houden. In de eerste plaats heb ik zoolang gewacht deze cursus uit te eschrijven, omdat ik in stilte hoopte dat een der plaatselijke vakvereenigingen dat zou doen. Ecchter nocch de pl. Tuinbouwvereeniging, noch de afdeeling van Bloembollencultur in deze streek liet iets in dezen geest van zich hooren. Toch bleek het wel op de laatst gehouden ledenvergade ring van Bloembollencultuur dat men belang stelde in gezondheidsverklaringen en keuringen ten velde van bloembollen al zou dat dan officieus f 15.— per hectare moeten kosten. Alsof men met één zoo'n keuring te velde gezond gewas verkrijgt? Zaker heeft een dergelijke keuring weerde, maar niet om ziekte te bestrijden die tij dens de keuring het bollengewas dan al lang onder „de leden" heeft. Hoewel de tijd al lang verstreken was om een door het Rijk gesubsideerde cursus aan te vragen, heb ik gemeend toch de gelegenheid open te moeten stel len voor onze bollenkweekers om een dergelijke cur sus te kunnen volgen. Dit te meer door dat dit vakbelang ook door en kele kweekers werd ingezien en mij vroegen een der gelijke cursus te willen geven. Toen heb ik gemeend niet langer te moeten wach ten, daar het nu nog de tijd is om een cursus te kun nen volgen. Het belang om te weten hoe de verschil lende bollenziekten optreden en bestreden kunnen worden, kan toch niet ontkent worden. En is het geen groote onverschilligheid wanneer men zoolang ~zou wachten totdat eerst weer de een of andere bollehziekte de cultuur bederigt zooals wij dat ken nen bij köol, wortelen en uien? - Jgfij staan thans aan het begin van deze belang rijke cultuur in onze streek en kunnen nu nog door de ziekten goed te leeren kennen de practische ge volgen van nadeelen voorkomen wat ons in kool-, wortelen- en uienteelt zoo enorm veel heeft gekost. Zou men inderdaad begrijpen hoeveel ziekten men door inkoop door besmetting op zijn land kan halen. Wij hebben hier voor deze cultuur nog vrij zuiver land, maar dit is gauw en voor jarenlang te smet ten. In de Bollenstreek is men dan ook de laatste jaren gaan inzien dat men meer aandacht diende te schenken aan deze zaak, wat hun door wetenschap pelijk onderzoek geen klein beetje geld heeft ge kost. Het was dan ook voor mij een verblijdend teeken, dat een mijner collega's, waarmede ik dezen zomer een opleidingscursus in het bollengewas bezocht, thans te N. Scharwoude een cursus geeft in dit vak waar 50 a 60 personen de lessen volgen. In H.Hugowaard worden op 't oogenblik twee der gelijke cursussen gegeven. Mij dacht dat dit ook kon te Broek op Langendijk. Het cursusgeld, f 1.50 per perso:on, is zelfs één gul den lager dan een door het Rijk gesubsideerde cur sus. Van dit bedrag moet de zaalhuur (f 2.-- of zelfs f 2.25 Chr School- per avond betaald worden, even als de advertentiekosten en leermateriaal. Misschien dat het in een café voor lager prijs kon, maar neemt niet weg dat de lesgever financieel al heel weinig beter van worden zal. Het is dus ten dienste van ons vak dat deze ge legenheid tota bezoek openstaat, en het- is te wen- schen dat noch financieele, noch persoonlijke re denen leiden moeten tot verzuim van deze zaak. Aan den kant van het onderwijs heeft het dan niet aan bereidwilligheid ontbroken. Mijnheer de Redacteur, u dankend voor de ver leende plaatsruimte en verwijzend naar het voor 't laatst geplaatste advertentie. Hogachtend, P. GLAS, Tuinbouw-vakonderwijzer. Broek op Langendijk, 26 Dec. 1930. Ger. Jengel, veree naging; „|Soli Dleo Gloria" Afdeeling I. Broek op Langenjdijk.' Agenda voor Zondag 28 December 1930. Vr. Jacob Glas gew. gesch. schets 50 „Pink steren." i Vr. Klaas "Wagenaar ;M'. O. schets 9. Zondag 28 December. Broek op Langendijk. Chr. Ger. Kerk. voorm- 0.30 en nam. 3 uur ds. J. Drenth. Oudejaarsavond. 7 uur'ds. J. Drenth. Nieuwjaarsdag voorm. 9.30 uur ds. J. Drenth Doopsgezinde kerk geen dienst. Oudejaarsavond 6.30 uur 'ds.. A. de Jongh. Nieuwjaarsdag geen dienst. Ned. Herv. Kerk voorm.. 9.30 uur ds. A. Ei. van Baaien doop, nam. 2.30 uur de heer J. van Kempen van Haarlem. Oudejaarsavond 7 uur ds. A. E|. van Baaien Nieuwjaarsdag voorm. 9.30 uur ds. A. E. van Baaien. Bevestiging van kerkeraadsleden. Ger. kerk voorm. 9.30; uur leesdienst nam. 7 uur ds. J. Donner. Voorbereiding. Oudejaarsavond 7 uur ds. J. Donner. Nieuwjaarsdag voorm. 9.30 uur Db. J. Donner Bevestiging van ambtsdragers. Heerhugowaard. Ger. Kerk. voorm. 9.30, uur prof. dr. A. G. Honig van Kampen, nam.- 2.30 uur leesdienst. Sint Pancras. f Ger. Kerk voorm. 9.30 uur ds. Dbnner van Broek op Langendijk. nam;) 3 uur dezelfde. Herv. kerk voorm. 9.30 en nam. 6-30 uur ds. Jellema. Oudejaarsavond 7 uur d3. Jellema. Nieuwjaarsdag voorm. 9.30 uur ds. Jellema Bevestiging van kerkeraadsleden. Zuidscharwonde. Geen dienst. 1 i i Noerdseharwoude. Geen dienst. - i Oudejaarsavond 7 uur ds.' öj. J. Staal. Col lecte voer Emeriti weduwen en wezen. Nieuwjaarsdag geen dienst. Ger. kerk, voorm. 9.30 leesdienst, nam. 7 uur ds. A. Dragt. LAADPLAATS BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 6 December 14 wagons Maandag 8 December 5 Dinsdag 9 December 8 Woensdag 10 December 3 Donderdag 11 December 9 Vrijdag 12 December 14 Zaterdag 13 December 10 Maandag 15 December 3 Dinsdag 16 December 10 Woensdag 17 December 9 Donderdag 18 December 9 Vrijdag 19 December 8 Zaterdag 20 December 8 Maandag 22 December Dinsdag 23 December 10 Woensdag 24 December 11 Nlarktberichfcen WARMENHUIZEN, 24 Dec. Aanvoer 6700 Kg. roode kool; 2e srt. 0.702.70; kale 0.70—1.40; 2100 Kg. gele kool; le srt. 2.00—2.10; 5000 D: Witte kool; le srt. 2.70—2.90; 2e srt. 1.90 2.00; uitschot 1.60—1.90; 1150 Kg. uien; Drielingen 1.40; Uien 1.50; Grve Uien 1.90

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2