NIEUWE 1 Persil Het jaar 1930. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier tfci 25 cent 39e J aar gang Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacleur I. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. wordt goedkooper, rkost vanaf 1 Januari 1931 nog slechts per pakje PUftOL PUROL tüf tien Omtrek 1 om mij re Maje- llen dien No. 154 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 30 DECEMBER 1930 LANKEDUMiilHJRM DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. In de „Groene Amsterdammer" vonden wij eenige weken geleden een plaat, voorstellende de dood, die gezeten op een stoel tusschen vaten dynamiet en buskruit in afwachtende houding, zich de vraag stellende „Wanneer?" Het was deze plaat, die ons in gedachte kwam toen wij ons de vraag stelden, wat het jaar 1930 ons eigenlijk wel gebracht heeft. Een afwachtende mensch, gezeten tusschen tonnen graan, vaten petroleum enz. die onverkoopbaar waren maar ook tusschen vaten dynamiet en buskruit ziehier de mensch van 1930 gekarakteri seerd. Onzekerheid op alle gebied. Onzekerheid op eco nomisch, onzekerheid op politiek terrein. Zou de toeneming der werkeloosheid eindelijk eens tot staan worden gebracht, zou er eindelijk eens een einde komen aan de toenemende malaise in land bouw, nijverheid en handel? Het was de vraag, welke men zich het geheele jaar door stelde. Zou de politieke hemel eindelijk eens opklaren, zou eindelijk eens de onzinnige wedstrijd in bewapening worden gestaakt? Het was een andere vraag, waarmede zich de politici in 1930 doorloopend bezighielden. En intusschen werd de economische toestand met den dag slechter dag na dag groeide het leger der werkeloozen, geen week ging er voorbij, of er werd weer ee nof andere fabriek gesloten, langzaam maar zeker werd iedere hoop op een spoedig herstel ver nietigd. En ook wij Nederlanders kwamen tot de conclusie, dat Nederland geen oase in de woestijn, geen eiland in den oceaan kon blijven. Eén industrie was er, die bloeide de oorlogsin dustrie. Op het gebied der defensie werd een af wachtende houdinng aangenomen. Rusland ging voor: de bevolking van Leningrad werd van gas maskers voorzien en ook onze minister sprak het uit, dat eindelijk eens een begin- met den aanmaak van gasmaskers ter bescherming van de bevolking tegen luchtbombardementen moest worden gemaakt. De voorbereidende ontwapenings-conferentie leed een volledig fiasco. In Duitschland en Oostenrijk zagen we een ont zettende vrees aanjagende versterking van het fas cisme. De Duitsche verkiezingen gaven aan de na- tionaal-socialisten meer dan honderd zetels in den Rijksdag: de nationaal-socialistische partij werd in één slag de op één na de sterkste partij en niet te ontkennen is haar invloed ook op de Duitsche bui- tenlandsche politiek. „Het Volk" meldde eeniige weken geleden, dat thans de sociaal-democratische partij zich aangordt tot den strijd tegen de natio- naal-socialisten, maar daarbij zeer terecht de vraag of het niet te laat is. Het einde der democra tisch regeeringsmethodes in Duitschland schijnt werkelijk in zdcht te zijn Denken wij even aan het verbod van de film „Van het West Front geen nieuws". In Oostenrijk heeft de klinkende verkiezingsoverwinning der soc. het fascisme nog eenigszins kunnen keeren, maar ook daar looptt naar het ons voorkomt de democratie op haar laatste beenen. De Zeppelin-tochten brachten ons in herinnering, dat het Duitsche Volk nog over eerv groot initiatief beschikt. Al schijnt het met de Do X behaalde succes nu niet bijzonder groot te zijn. Vergeten we niet te vermelden de ontzettende mijnrampen in Alsdorf en Saarbrucken, waarbij zoo vele mijnwerkers in eeuwigen nacht zoo jammer lijk om het leven kwamen. Spreken wij over tyït vliegwezen, dan komt ons voor den geest de vreeselijke ramp van de R 101 en zijn wij in Engeland aangeland. Wij denken dan aan de vele, vele mmoeilijkheden, waarmede de Engelsche industrie te kampen heeft en aan het betrekkelijk geringe succes der Labourregeering in haar pogingen tot liquidatie der werkeloosheid. Wij denken aan woelig Britsch-Indië en aan de Ronde-Tafelconferentie, waarbij de z.g.n. Congres- Partij niet tegenwoordig is en waardoor aan alle hoop, dat de Britschc-Indische kwestie zal worden opgelost, eigenlijk de bodem is ingeslagen. Ook de Conferentie met Canada is op niets uitigeloopen, terwijl we maar weer afwachten, wanneer Egypte weer eens van zich zal laten spreken. Palestina baart Engeland ook al niet minder zor gen. Om blijkbaar de Arabieren gunstig te stemmen, werden den Jooden allerlei hindernissen bij hun pogingen tot vestiging eener nationale woonplaats in den weg gelegd waarover de Zionisten alles behalve te spreken zijn. De tegenstelling Joden-Arabieren brengt ons op het nationaliteitenvraagstuk. We denken aan Polen en aan de verdrukking van D.uitschers en Oekrai- ners. Trouwens schijnt het regeeringssysteem ondet leiding van generaal Pilsudski in het algemeen wel van forsch aan te pakken te houden en van ver kiezingen zooals wij die hier kunnen schijnt in Polen geen sprake te zijn. Met alle mogelijke middelen werd eene .meerderheid geforceerd. De oppositie-leiders hebben veel te verduren speciaal op de gevangenen in Brest-Litowsk schijnt men het yoorzien te hebben. Spanje is in revolutie. Nog is dictator Berenguer er in geslaagd zich staande te houden. Maar dat per Saldo de republikeinen of wat veel erger is de communisten er in zullen slagen het bewind ten val te brengen lijkt ons na hetgeen wij over de zaak lazen welhaast zeker. Het is slechts een kwestie van tijd. Het idee van de dictatuur het fascisme voooral zou door een dergelijke val een zeer gevoelige nederlaag lijden. En dat het fascisme in Italië reeds gevoelige ne derlagen geleden heeft is aan geen twijfel onder hevig. Het fascisme staat en valt met de onkreuk baarheid der leidende personen; het eischt groote leiders, welke onomkoopbaar zijn. In den aanvang had het fascisme dergelijke leiders. Maar wij weten maar al te goed, dat wanneer ëen partij zich ont- j wikkelt, wanneer het aantal aanhangers grooter I wordt, de kwaliteit van den aanhang vermindert. En zoo schijnt het in Italië reeds zoover te zijn gekomen, dat op vele plaatsen reeds sprake is van corruptie. De slechte economische verhoudingen schijnen aan een en ander niet vreemd te zijn. Om uit de misère te komen is men tot een loons-verla- ging overgegaan, terwijl met alle kracht aan een 'prijsverlaging wordt gewerkt. Het Russische bolsjewisme ergerde de wereld, door zijne verkoopprijzen zoodanig te stellen, dat van dumping werd gesproken den verkoop beneden kostprijs. Bovendien vergastte het de wereld op een proces, als nooit gezien het proces tegen de z.g.n. Industrie-partij. Algemeen werd aangenomen, dat dit bestemd was voor binnenlandsch gebruik; de bevolking moet in verband met het z.g.n. Vijf-jaren-plan den buikriem nog maar wat nauwer aanhalen. De Zweedsche luciferskoning Kreugel deed de we reld versteld staan van de groote kapitalen, waar over hij beschikte. Aan vele, in armoede verkeerende regeeringen leende hij fabelachtige sommen, waar tegenover hij het lucifersmonopolie dan verkreeg. Fabelachtige sommen werdn verspeeld in Frank rijk, het land dat geen werkeloosheid kent. Het aantal finantieele processen was legio, waarbij uit kwam, dat vele politieke personen vaak bij die finantieele schandalen betrokken zijn. Zelfs de val van het Ministerie-Tardieu schijnt er het gevolg van te zijn geweest. België wordt meer en meer de satelliet van Frank rijk. De voorgenomen militaire werken hebben alle oogen op het Belgenland gericht. Over de oorza ken van den doodelijken mist is men het nog steeds niet eens geworden. Ook de machige Unie kent thans de werkeloos heid. In. de V.S. ontbreekt wat men noemt de' tradi tie en een groot leger van werkeloozen is daarom daar veel gevaarlijker voor de orde dan in West- Europa. Langen tijd heeft men de werkeloozen zon der uitkteering gelaen, maar op het oogenblik heeft daar het eten uit de staatskas zijn beslag gekregen. De drooglegging riep de dranksmokkelarij in het leven; geen week gaat er voor bij, of we vernemen een nieuw middel, dat de smokkelaars uitvonden om de politie om den tuin te leiden, wanneer zij hun zeer winstgevend bedrijf uitoefenen. In Zuid-Amerika beleefden we evenwel „revoluties" als er staten zijn, terwijl de revolutionnairen in Guatemala ons ervan doordrongen, dat ook Midden Amerika niet van alle revolutionnaire smetten vrij is. De opstandige Koerden veroorzaakten strubbe lingen tusschen Isralitische staten en wel Turkije en Perzië. In China herstelden verschillende gene raals op de bekende wijze de orde, terwijl de andere Mongolen, de Japanners, niet alleen last hadden van een aardbeving doch ook nog van de opstandige Formosanen. Trekken wij ons terug in ons kleine landje, dan beginnen wij melding te maken vanden radio- strijd. Hij toont ons hoe een klein land groot, ik bedoel zeer klein, kan zijn. Wij kunnen ons werke lijk niet goed meer herinneren wat zich op dit gebied in 1930 heeft afgespeeld. Maar het resultaat kennen we wel: we weten, dat het thans zoover gekomen is, dat er heibel is bij de V.A.R.A. en bij de A.V.R.O. Schijnbaar om spoediger tot samenwerking te geraken! Het Vlootplan van Minister Deckers verwekte in Nederland nogal eenige beroering. We kregen een petitionnement van de S. D. A. P. waarop heel wat handteekeningen verzameld werden. Nochthans ;s het vlootplan er doorgekomen in Tweede Kamer en binnenkort een aanvang worden gemaakt met dèn bouw van een derden kruiser en een flotielje-vaar- tuig. Voor den Nederlandschen landbouw was 1930 al lerminst gunstig, hetgeen voor een niet gering deel moet worden toegeschreven aan de moeilijkheden om over de opgerichtè tolmuren heen te springen. Zoowel Duitschland als Frankrijk gaan steeds meer den protectionistischen weg op. Een gevoeligen klap dreigde onze Nederlandsche veeteelt te zullen krij gen door het tusschen Duitschland en Finland ge sloten handelsaccoord. Door de krachtige houding der Nederlandsche regeering werd echter het ge vaar afgewend. In het Nederlandsche parlement werd de crisis in den landbouw het geheele jaar door besproken. We kregen verlaging van den sui keraccijns, eene nieuwe pachtwet en tarwewet. Of een en ander den boer uit zijn netelige positie ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 centl GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. het zelfwerkend Waschmiddel, zal verlossen, wordt zelfs door den grootsten optimist in twijfel getrtokken. De ondanks de actie van den Volkenbond maar j steeds hooger wordende tolmuren in Europa heeft I Nederland en de Scandinavische landen dichter bij j elkaar gebracht. Eenige dagen geleden zijn de j Nederlandsche, Belgische en Scandinavische dele- gaties voor de tweede maal in Oslo bij elkaar ge- i weest om een overeenkomst tot tolvrede te sluiten. Op het gebied van het vliegwezen heeft Nederland in het afgeloopen jaar heel wafc gepresteerd. Want de opening van een geregelden postvliegdienst op Ne- derlandsch-Indië is waarlijk wel de vermelding waard. Hierbij dient te worden herinnerd aan moei lijkheden, welke ons door dë Turksche regeering in den weg werden gelegd. De eerste Nederlandsche vliegenier Evert van Dijk vloog over den Oceaan. Nog nooit is er zooveel regen gevallen als in 1930. Talrijke overstroomingen waren er het gevolg van. Zelfs is er gevaar geweest dat de dijk bij Lobith zou doorbreken, hetwelk een ontzettende ramp zou hebben veroorzaakt. Nieuw was voor Nederland, dat het vliegbrevet kon worden uitgereikt aan een vrouw. Zooals ook voor de eerste maal het doctoraat in de handels wetenschappen werd verworven door eene Neder landsche schoone. Een vrouwelijke veearts was eveneens een novum. Tenslotte vermelden wij nog de veroordeeling van kapitein Borren tot één dag hechtenis, aan welke zaak onafscheidelijk verbonden is die onbekende jongedame, welke aangeboden heeft die ééne dag voor den veroordeelden kapitein te gaan zitten. Winterhanden Wintervoeten Ruwe Lippen j schrale Neus KOEDIJK. 28 December werd alhier een St. Nicolaasfeest gegeven voor de schoolkinderen. Nadat de Sint te paard langs het dorp was gere den begaf hij zich naar de zaal van den heer Groot waar alle kinderen reeds netjes waren ge plaatst. De voorzitter van de St. Nicolaas Commissie opende met een woord van welkom en een woord van dank voor de van het publiek ondervonden 'medewerking. Hierna verscheen de goede Sint met zijn knecht op het tooneel en werden hem door de kinderen eenige welkomsliederen toegezongen. De voorzitter deelde daarna mede, dat door de Wed. van der Zeijden een pop beschikbaar was ge steld. Daarbij was een verzegelde brief waarin de naam was vermeld. De meisjes der school mochten naar den naam raden. Tevens was nog een pop en een boek beschikbaar die in de zaal zou worden verloot. Nadat de kinderen nogmaals hadden gezongen las St. Nicolaas de kinderen een verhaaltje voor. Hierna begon de uitdeeling van verschillende cadeautjes aan de kinderen, waarvan verschillenden een liedje ten beste gaven voor Stt. Nicolaas. Nadat 3 klassen waren voorzien had de verloting plaats van het boek en de pop. Hett eerst werd een nummer getrokken voor de pop. Daar dit nummer aan een schooljongen behoorde koos deze het boek, en werd opnieuw een nummer getrokken voor de pop; ook toen was het een jongen die de prijs won doch deze weer ter beschikking van de commissie stelde. Na de derde trekking won Mej. E. Melder- Tiesjema, die gretig haar prijs in bezit nam. Vervolgens verzocht de Voorzitter den gemeente secretaris om de gezegelde enveloop, waarin de naam van de pop voor de schoolmeisjes was ver meld, te openen. Na opening bleek dat 2 meisjes den juisten naam hadden geraden en bij loting viel de prijs ten deel aan Guurtje Hartland. Daarna werden de overige kinderen van een ca deautje voorzien, terwijl door de kinderen van de hoogste klassen eenige liedjes voor de Sint werden gezongen. Tenslotte dankte de voorzitter der commissie voor de ondervonden medewerking van het publiek, dat, niettegenstaande de malaise, gezorgd had dit feest weer kon worden gehouden en aan alle medewer kenden inzonderheid ook aan Mej. de Vries, onder wijzeres, die haar medewerking had verleend, aan de damesleden en verschillende anderen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit feest. Het hoofd der School dankte namens de kinderen St. Nicolaas voor zijn komst, waarna de klndefen nog een liedje zongen en de Sint vertrok. De Commissie mag weder met genoegen op dezen goed geslaagden middag terug zien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1