NET MEISJE JAN KOOY's Brandstoffenhandel Buitenlandsche Brieven zeer Tandarts Or. STEHR De heer Glas vraagt ook aangaande deze aangele genheid hoe dit in elkaar zit, daar hem was mede gedeeld, dat de menschen dachten, dat de grond hun ontnomen was. De voorz. zegt dat het niet is ontnomen, men blijft eigenaar, maar het hek was blijkens den ligger te vergezet. De rondvraag levert verder niets op waarna de voorz. nog het volgende zegt: Wij zijn hiermede aan het einde van deze verga dering gekomen en hoewel wij vrij zeker weer spoe dig zullen moeten samenkomen in verband met de tulnderscredieten, zal dit toch wel de laatste verga dering in dit jaar zijn. Terugziende op het afgeloipen jaar, is er veel dat somber stemt. Achteruitgang op bijna elk gebied. In zonderheid in den tuinbouw de hoofdtak van bestaan in ozen gemeente, beleven wij zeer zware tijden en we vragen ons af, wat daarvan het einde zal zijn, want we weten wat daar verder aan vast zit. Reeds op deze vergadering moesten we een besluit nemen dat daarmede verband houdt. Ik kan dan ook deze vergadering niet beëindigen zonder den wensch en de bede uit te spreken, dat de ze moeilijkheden een spoedig einde mogen nemen en dat het jaar 1931 ons zegen en voorspoed moge bren gen. De Almachtige God gedenke ons daartoe in Zijn gunst. Hiermede sluit ik deze vergadering. Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaal terrein Raadgevingen en wenken bij het vervaardigen van de balans en bij het berekenen van de winst of het verlies. Wij stellen ons niet voor alles wat ten dezen aanzien is op te merken, mede te deelen. Eenvoudig, omdat zulks niet kan. Het bedrijfsleven toont een zoo groote verschei denheid, is zoo sterk genuanceerd, dat het onmo gelijk is in een artikelenreeks als deze, met de te onzen dienste staande plaatsruimte, gesteld het ware mogelijk, het onderwerp geheel uit te putten. Teneinde aan dit bezwaar zooveel mogelijk tege moet te komen en de artikelenreeks zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan het doel, waarmede wij ons tot het schrijven zetten, verklaren wij ons bereid omtrent alle mogelijke kwesties, bij het ver vaardigen van balans en verlies- en winstrekening voorkomende, kosteloos advies aan iederen lezer, die zulks wenscht, te verstrekken. Brieven richte men tot de N.V. Accountantskan toor „Nationaal Bureau voor Adviezen", onder Di rectie van P. Siebesma R. de Vries. Leeuwarden. Men sluite postzegel voor antwoord in en ontvangt, indien mogelijk omgaand, in ieder geval binnen een week, uitvoerig antwoord. De adviezen, die wij verstrekken, zijn kosteloos. Wij wenschen van harte, dat er veel vragen zullen worden gesteld. Immers zullen onze raadgevingen en wenken practische waarde hebben, dan behoort de practijk ons bij ons schrijven tot richtsnoer te zijn. Wij kennen de practtijk; niet oppervlakkig, niet maar zoo een beetje van de buitenkant, maar grondig. Het is er echter verre vandaan, dat wij zouden willen beweren, dat wij zoo in de practijk door kneed zijn, dat wij geen lëering meer noodig heb ben. Integendeel, wij grijpen iedere gelegenheid, die zich daartoe voordoet, met beide handen aan. Vandaar onze wensch, een wensch, zoowel in het belang van den lezer, als in ons eigen belang geuit: Stelt maar vragen! Niet buitengesloten is het, dat een lezer zijn vraag later in een artikel ziet beantwoord. Wij beloven de meest volstrekte geheimhouding. Wanneer wij een vraag in onze artikelen beant woorden, doen wij dit steeds op een zoodanige wijze, dat het geen lezer, ook den naasten buurman van den vrager niet, mogelijk zal zijn naar het geval, hetwelk wij op het oog hebben, zelfs maar met kans op succes te gissen. Wie ons een vraag stelt en onoder geen beding wenscht, dat wij met één woord het onderwerp van de vraag zelfs maar aanroeren, berichte ons dit bjj het stellen van de vraag. Wjj zullen den wensch van den vrager eerbiedi gen. Na dit voorwoord, steken wy van wal. Wy beginnen met de opmerking, dat het voor iederen zakenman (wy zullen dit woord vaker ge bruiken en bedoelen met dit woord iederen onder nemer, zoowel den kleinen als den grooten) nood- zakeiyk is van tyd tto tyd balans te maken. Dit toch is het eenige middel om van tyd tot tyd te weten „hoe de zaken er voor staan". Zeker, ook de liquide middelen, de kas- en bank gelden. wyzen in een bepaalde richting. Wanneer men een stabiele zaak heeft, een zaak tot het drijven waarvan een vry stabiel bedrijfs- kapitaal verelscht wordt, kan men uit de aanwe zigheid van een belangryk bedrag aan liquide mid delen (kas- en bankgelden) concludeeren, dat de zaak er goed voor staat en een regelmatige groei van deze middelen zal men met een bevredigenden gang van zaken mogen gelqkstellen. wy vragen echter, welke zaak, vooral in onzen tyd, dit stabiele karakter vertoont. Integendeel wordt er geklaagd over steeds meer bedryfskapitaal, dat noodig is, gevolg van een algemeene vermindering van de koop- en de be- taalkracht van de afnemers. Tot iederen zakenman richten wy den welge- meenden raad: „Stel van tijd tot tijd een balans samen." In bovenstaande vestigden wy er de aandacht op, dat de zakenman alleen in staat is, zich een oor deel te vormen omtrent den gang van zaken. Vooral, wanneer hy niet eens in zyn leven, maar regelmatig balans maakt. Zonder nog het zakenleven met een spel te ver gelijken (dit doende, zouden wy een groote onkun de met het zakenleven verraden) veroorlove de lezer ons. dat wy althans in één opzicht het zaken doen met een spel, met een knikkerspel vergeiyken. Zoowel bij het zakendoen, als by het knikkerspel is het om de winst te doen. Wie het knikkerspel beoefende, bepaalde ook van tyd tot tyd zyn winst of zyn verlies. Dat deed hy heel eenvoudig. Hq telde telkens na afloop van ieder spel het aantal knikkers. Dit tellen van de knikkers in het knikkerspel, is wat men in het zakenleven balans maken noemt. In den grond der zaak is er geen verschil tusschen tellen van knikkers en balans maken. Het verschil Is slechts gradueel. Balans maken is heel wat moeiiyker werk dan knikkers tellen. Hoe vaak dient-men balans te maken? Minstens aanmaal per jaar en indien mogelqk, vaker. Wy ontveinzen ons allerminst de moeiiykheden, 'die het vervaardigen van een balans mede brengt. Er zyn zaken, waarin het zelfs moeite kost eens per jaar balans te maken. Zaken met groote en dan nog moeilijk te inven tariseeren voorraden. Hoe groot de moeiiykheden overigens mogen zyn, my'n houde vast aan den regel: Eens per jaar ba lans. Men bedenke verder, dat de moeiiykheden vaak grooter schynen, dan zy in werkelijkheid zyn. Niet zelden vindt deze omstandigheid zijn oorzaak in het feit, dat de zakenman van nature een biykbaar ingeschapen afkeer schqnt te bezitten, tegen alles wat naar administratie ruikt. Indien mogeiyk, stelle men vaker dan eens per jaar een balans samen. Voor een bakker byvoorb'eeld zullen geen over wegende bezwaren bestaan om tweemaal per jaar balans te maken. Maakt men vaker balans, dan heeft men ook vaker gelegenheid na te gaan of de stand van zaken al dan niet bevredigend is. Is er een „gat" in een zaak, dan is men eerder in staat dit „gat" óp te sporen en dicht te maken. Wanneer dient men balans te maken? Wanneer zulks het best schikt. Mocht het nooit best schikken, dan op den dag, waarop men er het best schikken van kan maken. Velen zullen er de voorkeur aan geven het boek jaar te doen samenvallen met het kalenderjaar. Dezulken maken bq voorkeur balans tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Doe het echter niet op de Kerstdagen. Zoo deze dagen voor U, lezer, al geen bqzondere beteekenis hebben, beroof U dan toch niet van een paar heer- lyke vacantie-dagen. Deze vacanttie-dagen heeft de doorsnee-zakenman zoo noodig. Vooral in onzen gejaagden, zenuwsloopenden tqd. Beslist vereischte is het evenwel niet om tusschen Kerstmis en Nieuwjaar balans te maken. Dit toch zou den handelaar in brandstoffen al heel slecht schikken. Het is dan de durkke tqd. Groote voorraden liggen opgeslagen. De brandstoffenhandelaar make dan ook bq voor keur balans in den zomer, op 1 Juni of 1 Juli bq- voorbeeld. „Mag dat wel van de belastingen", „moet het boekjaar niet van 1 Mei1 Mei loopen", zal menige lezer vragen. De beschikbare ruimte is verbruikt. Geduld lezer, tot een volgend artikel. Marktberichten Uit de Pers Voor ditmaal biyven we eens kort bq honk. Nimmer nog gaf ik een knipseltje uit een Provin ciaal Orgaan, nu wil ik de Schager Courant eens citeeren. In een der Veilingsoverzichten vond ik de vol gende beschouwing over de quaestie van het thans aan den Langendijk aan de orde. De zaak is nog hangende, zelf schreef ik er in ons blad nog niet over. Het blad scchrqft: „Een ander punt, dafc den laatsten tyd aan de orde is gekomen, is het bekende, of zoo ge wilt, beruchte 1U procent, dat de bouwer aan den koop man moet afstaan voor contante betaling. Nieuw is deze quaestie niet, want meermalen reeds is ze een onderwerp van discussie geweest in de vergadering van den Noordermarktbond, waar de stemirSng een zoodanige was, dat men er vierkant mee wilde bre ken. Deze korting voor contante betaling is o.i. uit den tyd en als ze in dezen vorm nog voorkomt, dan kan dit geschieden als een middel om koopers te lokken. In den handel toch komt korting voor con tante betaling voor als tegenstelling met het koopen op crediet. Wie eerst na 2 of 3 maanden wenscht te betalen, moet hooger prijs besteden dan hq, die contant betaalt. In den prqs per 2 of 3 maanden is de rentederving voor den koopman verdisconteerd. Het koopen op crediet komt aan onze veilingen niet voor. De groentehandel leent zich daar al bqzonder slecht toe. Koopt een winkelier van een grossier op 2 of 3 maanden (op tyd) dan ligt daarin opgesloten de veronderstelling, dat de winkelier, het ingekochte in kleine hoeveelheden verkoopende zelf zqn geld eerst na verloop van eenigen tyd zal ontvangen. De groentehandelaar nu verkoopt de door hem gekochte groenten niet aan hen, die nog een geruimen tqd op hun geld behoeven te wachten, als zq ze weer opnieuw verkoopen. Zoo wyst alles er op, dat het gebruik van deze korting, voor contante betaling wel billqk kan zyn geweest in een tyd, waarin het is ontstaan, doch dat er in de tegenwoordige om standigheden geen enkel plausibel motief meer kan worden aangevoerd om de instandhouding van het procent te rechtvaardigen." Op één zinnetje wil ik even den nadruk leggen. „De groentenhandelaar nu verkoopt de door hem gekochte groênten niet aan hen, die nog een ge- ruimen tqd op hun geld behoeven te wachten, als q ze opnieuw verkoopen." Ware het zoo! hoor ik onze kooplui zeggen. Wat zouden we het gemakkelqk hebben, als we Jantje contantje" konden handelen. Dan had „Koophandel" vorige week geen circu laire behoeven te verzenden en hadden de leden van die vereeniging niet behoeven te beraadslagen over de middelen, om op tqd hun duiten voor geleverde producten in handen te krygen. Dat niet op tyd soms heelemaal niet betalen, is een plaag, ja de nachtmerrie van eiken koopman. In de practyk is het wel een beetje anders, dan in de theorie. En aan de quastie van het 'I, procent zit veel en veel meer vast. Daar hoop ik als de tijd daar is wel eens wat over te zeggen. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Radiotelefoondienst Nederland-Nederl: Indië. De waarnemend Directeur van het Post, Telegraaf en Telefoonkantoor te Broek op Langendqk maakt bekend, dat in het Telegraaf en Telefoonkantoor te Alkmaar een Radiospreekcel in gebruik is genomen. In deze cellen kunnen vier personen tegelijk aan een gesprek deelnemen. Brief uit New-York. Deze stad is zoo vol van allerlei dingen, dat ik eiken dag zou willen rondwandelen om het gade te slaan. Vreemdelingen komen hier en vinden de stad verschrikkeiyk. Alles is eender, zeggen zy, en zij weten niet beter. De straten en avenues, de verschil lende wijken en voorsteden, zy allen hebben echter een verschillende atmospheer en hun eigen karak ter. New-York heeft binnen haar grenzen typische gedeelten van Parijs, Berlqn, Londen en Amsterdam. „The Village" is het gedeelte van New-York, dat haar naam kreeg door de dorpsachtige entourage. Kleine kronkelende'straatjes met lage twee-verdie ping huisjes, binnenplaatsjes en hofjes, die je aan Holland herinneren. Hier wonen de artisten, schil ders en dichters, mussici en auteurs van alle natio naliteiten. Zeis de straten hebben hier geen num mers doch individueele namen. Je waant je in een andere stad, in een ander land. Het is tien uur des avonds. Een man loopt door Barrow Street. Hq speelt een guitaar. Twee passen achter hem komt zqn vrouw en nog twee passen verder komt zqn kind. Het kind zingt een Italiaansch lied en de man speelt de begeleiding. Dé vrouw eet een sinaas appel. Door een tuimelraam kqken we in een kelder gewelf. Er brand een geweldig open houtvuur en een man zit in zqn pyama achter een schryfmachine terijl een meisje aan de vleugel zit. In een schilders-studio is een groot rommelig ge zelschap. Een neger, twee japanners, een paar re porters, een bankier met artistieke neigingen, een handvol schilders en dichters, een politie-agent, die tenor zingt en een dozqn meisjes van twyfelachtige nationaliteit en leeftqd. Het gesprek springt met angstwekkende sprongen van de nieuwe tariefwet op „birth control" en van dat onderwerp (hetgeen met een vrijmoedigheid besproken werd die ons, ve teraan dat we zyn op dit gebied, doet blozen) en ik weet niet wat. Dat is de Village in New-York. Bohémiens en ander soort vagebonden met een eigen overtuiging en den moed om er aan vast te houden. Park Avenue verschilt hiermede als maan en zon. In een chique apartement van 18 kamers en vier badkamers slenteren wy rond van salon tot salon en van badkamer tot bar! „Socciety", de elite van New-York heeft een partytje en het is dull en saai, totdat zij onder den invloed geraken en daarna verkiezen wij het gezelschap van kaaiwerkers. De beschaafdheid biykt slechts een. vernis te zqn en de goede manieren verdampen met de alcohol- nevelen. De fyne geestigheid van de Village ont breekt en het wordt een Yankee-plan van je welste. Maar morgen zqn het weer „society" menschen, dames en heeren, die thee drinken bq Sherry en dineeren in de St. Regis en waarom ook niet? In de Italïaansche stad wonen meer Italianen dan in Rome. Het ruikt er naar knoflook, uien, spaghetti en bologne. In de Chineesche stad hebben ze tonóorlogen en zq beschieten elkaar vanuit Chi neesche balconnetjes en wasscherijen! Riverside Drive heeft haar quota van „bad women With nice dogs." Kinderen van rijke menschen wor den er gelucht terwyi de kindermeisjes met honge rige oogen naar de matrozen op de voor anker liggende oorlogsschepen in de Hudson kqken. De Bronx heeft haar Joodsche bevolking, die in steeds grooter getale uit de beneden Oosthoek van New-York naar het Noorden trekt. De zakenwyken zelf krijgen zoo langzamerhand enkele apartement- huizen, waar de „toilers" kunnen wonen zonder eerst uren ver per ondergrondsche naar hun huizen bui ten de stad behoeven te reizen. Langs de Vqde Avenue zqn de rijke clubs waar de oude heeren opgeblazen, met roode gezichten en witte snorren, voor de enorme ramen zitten en naar buiten turen zonder ooit iets te zien. Wolkenkrab bers zqn in aanbouw, onverschillig in welke richting je kykt. Veertig, vyftig, zestig, zeventig verdiepingen snellen zy naar boven. IJzerwerkers maken levens- gevaarlqke jongleurskunsten op stalen balken, vyftig verdiepingen boven de straat waar zes Duitsche blaaspoepen „O, myn lieber Augustin" spelen. Langs de rivier, op verschillende pieren zyn hon derden auto-cadavers opgestapeld, die door de ge meente op platbodemige schuiten 20 K.M. ver den oceaan worden ingesleept en daarna over boord ge- dompt. Kleine jongetjes halen soms wielen af, of eenstuur voor hun home-made wagentje. De boven- grondsche trein snelt langs de derde verdieping van „tenement" huizen, huurkazernes geven een kalei- doscoop te zien, die de wildste verbeelding over treft. De tafereelen varieeren van geboorten tot overlqden in alle phasen van ons menschelijk be staan, die er tusschen deze twee gebeurtenissen kunnen plaats vinden. Broadway schittert in haar brillanten pracht lang na middernacht met onaf zienbare reeksen auto's. Times Spuare met een queu van werkeloozen, twee duizend menschen lang, die gratis door een krant broodjes en koffie worden verstrekt, terwyi rondom er handenvol geld ver kwist worden. 8 uur 's ochtends met slechts twee geliefden, zacht fluisterend. Wy passeeren de twee en vlak daarop klinkt een gillende politiefluit. wy kqken om en de twee zyn verdwenenover de leuning, diep, diep beneden, zien wq een steeds wqder wordende kring in het donkere water. Een racende politieboot met een scherp zoeklicht zwaait onder een pier uit aan de New-Yorksche kant en wq loopen door. Is zelfmoord een oplossing? Onze vriendin zegt: maladjusted! Onze vriendin weet niet zoo veel. New-York, zoo zoet en lief tusschenbeide, zoo hard en wreed op andere tyden, wq houden van je. Er is zooveel tragisch, zooveel goedheid en zoo veel onverdraagzaamheid, zooveel schoons en zooveel leeiyks, er is zooveel, zooveel - NOORDERMARKTBOND. 29 December. 2200 küogram uien. uien f 1.80-f 2.10 drielingen f 1.60. Grove f2.60. 24000 kilogram roode k. i f 4.20-f 6. 8200 kilogram gele kool f2.30-f2.50. 23000 kilogram deensche witte kool f2.60-f2.80. I 30 December. - 10000 kilogram uien. Drielingen f 1.40-fl.60 uien fl.40-fl.90. Nep f3.50-f3.60. Grove f 2.20-f 2.40. 2000 kilogram peen f 1.30-f 1.50. 131200 kilogram roode kool f 2.90-f 6.30. 35400 kilogram gele kool f 2.20-f 3.30. 60600 kilogram deensche witte kool f 2.40-f 3. 450 stuks bloemkool f 6.20-f 6.70. i LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 29 December. - 17000 kilogram roode kool f 1.20- f5.10. 23000 kilogram gele kool fl.10-f3.20. 7000 ki- I logram deensche witte kool fi.10-f2.90. 5500 kilo- gram uien. Uien f 1.40-f 2.20. Grove f 1.80-f 2.20. drie lingen f 1.20. nep f 2.90. 1100 kilogram bleten f 4-f 6. 1000 kilogram peen f 1.90. 30 December. - 700 stuks bloemkool, reuzen f5.20 f 6.10. 51000 kilogram roode kool f 1.80-f 5. 25000 ki logram gele kool f 1.50-f 3.40 27000 kilogram deensche witte kool f 1.20-f 3. 12600 kilogram uien. grove f2 -f2.30. uien f 1.50-f 2. drielingen f 1.10-f 1.20. nep f2.60. 2300 kilogram bieten f2.60-f4.80 1000 kilo gram peen f 1.90. - ALKMAAR. 27 December. - Aanvoer 110000 kipeleren, pry zen 56-58 küogram f6.10-f6.60. 58-60 kilogram f6.40- f6.70. 60-62 kilogram f6.60-f6.90. 62-64 kilogram f 6.80-f 7.60. bruine kleine eieren f5-f6. aanvoer 8000 eendeieren Prijzen f5.60-f5.80. - AMSTERDAM. Marktoverzicht der vorige week inge zonden door Jac. Knoop, Beëedlgd Ma kelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158, Telef. 81451, Amsterdam. Afgelopen week was er goede vraag met hoogere prijzen voor alle soorten en kunnen zoowel de land bouwers als de handel over de aardappelhadel einde 1930 tevreden zqn. Ik wensch hierbq alle lezers van dit blad een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar 1931. 29 December werden de volgende prijzen gemaakt per H.L. Zeeuwsche bonten f 4.00-4.25; idem blauwen f4.00- 4.25; idem Eigenheimers f 3.80-4.00; idem bonten en blauwen poters f 1.90-2.10; Flakkeesche eigenhei mers f 3.90-4.00; idem poters f 2.25-2.50; Spuische eigenheimers f 4.00-4.10; idem poters 2.40-2.50; Vlaamsche klei Industrie f 2.80-3.00; idem eigenhei mers f 3.50-3.70; idem bonken f 2.60-2.75; Ypolder blauwen f2.50; Noord Holl blauwen f 2.50-2.80; Frie- sche borgers f 3.40-3.75; Noord Brab. zand Industrie f 2.00-2.25; Blanke Drentsche zand per 50 Kg. f 2.30 -2.50; donkere dite f 2.00-2.20; dito bonken f 1.70- Groenievervoer Laadplaats Noordscharwoude. Zaterdag 20 December Maandag 22 December Dinsdag 23 December Woensdag 24 December 25 en 25 Feestdagen 11 wagons 3 wagons 7 wagons 14 wagons Totaal 35 wagons ^dveHentiën Direct gevraaod Inlichtingen geelt Otto's advertentie Bureau Broek op Langendijk. TE KOOP aan de Melkstraatte Zuidscharwoude met erf en grond groot 2 60 Aren. Te aanvaarden vrij van huur 1 Mei a s. Te zien bij den bewoner den Heer H. J. Erkainp. Te bevragen bij L. B. Carpentier, beëeoigd Makelaar, Bloemendaallaan, Barneveld. Alkmaar, Bergerweg 16 TELEFOON 351 tegenover de Ambachtschool. Is inplaats van Donderdag Nieuw jaarsdag. VRIJDAG 2 JANUARI te conselteeren, te OUDKARSPEL, No. 351, ten huize v./h. Wed. K. DE GEUS te spreken. en autotransport SINT PANCRAS- Telefoon 200 Bovenweg29l Voordeelig adres voor brandstoffen, hetwelk juist tegenwoordig van het grootste belang is. HET ADRES van de echte Friesche en Drentsche reuklooze korte turven. Voordeelige prijzen op aanvraag uit de schuit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3