Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Kamer- kroniek 39e Jaargang Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Rechtzaken Provinciale-Commissie Noord-Holland No. 155 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 WE LAMDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Tarwcwet. De Tweede Kamer is. op reces gegaan, nadat zij haar oordeel over de Tarwe wet had uitgesproken. Een oordeel, dat nu niet bepaald gunstig was. Toch is het wetsontwerp aangenomen en wel met 58 tegen 31 stemmen. Slechts een onbelangrijk amendement van den heer Hellenberg Huban heeft 'in den oor- spronkelijken tekst een kleine wijziging gebracht. We krijgen derhalve een maal en menggebod. Onder een maalgebod is dan te verstaan de ver plichting om bij het vermalen van tarwe een be paald percentage inlandsche tarwe te vermalen, terwijl een menggebod bestaat in de verplichting tot het mengen van een zeker percentage meel of bloem van inlandsche tarwe door meel of bloem van andere herkomst. Ongetwijfeld bestaat de mogelijkheid, dat als gevolg van deze wet een uitbreiding aan den tarwe- bouw zal worden gegeven. Maar de Minister van Buitenlandsche zaken is voor deze uitbreiding niet bang. De regeëring zietniet op tegen een redelijke uit breiding van den tarwebouw, met alle voorzichtig heid tegepast. Zal als gevolg van de tarwewet de prijs van het brood tijsgen? Daarover bestaat ver schil van opinie. Mag men Mr. Boon gelooven, dan zal de prijs van het kropbrood met 3 a 3'/a cent stij gen. Zekerheid bestaat er niet, hoewel menigeen vreest, dat de consumenten wel degelijk de gevolgen aan den lijve zullen ondervinden. Intusschen bestaat er ook nog een gevaar, dat er gemoeid zal worden. Het wetsontwerp bevordert volgens Ds. Kersten de mogelijkheid van knoeien en het denatureert de balen geimporteerd meel, die hun beteekenis danken aan de alom bekende merken. Zal de kwaliteit van het brood verandering ondergaan? Ds. Kersten, die in dit opzicht niet sceptisch was, meende nochtans, dat men bij vermenging met meer dan 10 pCt. bloem van inlandsche tarwe wel tot een andere wijze van broodbereiding zou moeten overgaan. Hij zou het percentage gaarne hoog gesteld zien. Een wensch, waarmede de heer Braat het natuurlijk geheel eens was. Die zou het maximum tot 50 pCt. willen ver hoogd hebben en stond in dit opzichct geheel te genover den heer Oud, wiens amendement, de 25 tot 15 te reduceeren, verworpen werd. Er was ook nog een amendement-Boon, dat aan de meelimporteurs meer vrijheid van beweging wilde geven, een amendement, waartegenover de heer Colijn b.v. zeer sympathiek stond. Maar ook dit amendement werd per saldo ver worpen. „Ik betreur ten zeerste", verklaarde de heer Colijn, „de houding van den minister." Het heeft de minister en de bestrijders van het amen dement aan voldoende argumenten ontbroken. Ik wil echter het wetsontwerp niet ingetrokken zien, daarom zal ik tegen het amendement stemmen." Het was trouwens in deze stemming, dat tal van afge vaardigden hun stem aan de amendementen ont houden hebben. Men wilde nu eenmaal den steun, welke de mi nister in dezen vorm aan den landbouw wilde ge ven, niet aan dezen onthouden. Vermelden wij tensidtte, dat bij de eindstemming de- geheele rechterzijde vóór het wetsontwerp ge stemd heeft, evenals de socialisten van der Heide, Hiemstra en Schapen, de liberalen Biereman van Rappard, de vrijzinnig-democraat Ebels en de plat telander Braat. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken van zitting 16 December. Camille van B., arbeider, Alkmaar (In voorarrest). Zedenmisdrijf art. 247 Wetb. van Strafrecht, 4 maanden gevangenisstraf. Bernard H., werkman (zwervend, thans gedetineerd) rijwieldiefstal, 2 maanden gevangenisstraf. J. N. van B., klinker te Alkmaar, mishandeling met een mes 4 maanden gevangenisstraf. Jos. Anth. Th. van A. J., Amsterdam, verduiste ring 5 maanden gev. voorwaardelijk met 2 proef jaren en f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Anna IJ., huisvrouw C. L., zonder beroep, Alkmaar, zedemisdrijf Art. 250bis Wetb. van Strafrecht 2 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren en f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Klaas K., werkman Bovenkarspel, zedemisdrijf art. 247 wetb. van strafrecht. Vrijgesproken. A. J. B., Registratieklerk te Hoorn, valschheid in geschrifte, 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Verduistering vrijgesproken. De controle op het kantoor werd van weinig beteekenis geacht. Nieuwe zaken op 6 Januari. Plaatselijk Nieuws OudkarspeL Hoor de Noordhollandsche Cinema die met ie kerstdagen haar openingsvoorstelling te Zuid- scharwoude gaf in het lokaal van den heer Kra mer met de film „Het legioen der gedoemden" en daar groote triomfen' vierde, zal op Nieuw jaarsdag in de tooneelzaal van „Het Huis te Brederode" alhier een "tweede, avond wonden ge geven met deze film, die op zoo ovdfrveldjgende wijze het publiek weet te boeien. Hel is een film met een, schitterende muziek- en geluidsillustratie, en men zal het zich waarlijk niet berouwen, morgenavond naar de tooneelzaal van den heer Vis te gaan, waar men kan genieten van fijn en verfijnd filmspel. Tevens zal ten gehoore worden gebracht de muziek van de in Amsterdam zoo beroemde film „iSous les toits de Paris" Het zullen voor de bezoekers waarlijk eenige uren van aangename verpoozing beteekenen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar do in dit nr. voorkomende advertentie. BROEK OP LANGENDIJK. Den 2en Kerstdag had des middags in de Doops gezinde Kerk te Broek op Langendijk het Kerstfeest plaats voor de kinderen der Zondagsschool. De Kerstboom was prachtig versierd. De kinderen zon gen mooie Kerstliederen en verheugden - zich zeer over hun geschenken. De predikant vertelde het Kerstverhaal. Het feest werd opgeluisterd door den mooien zang van mejuffrouw N. de Boer te Zuidscharwoude. Aan het eind bracht de leeraar den dank der gemeente over aan de Zondagsschoolleidsters voor hare toewijding. Het wa:; een gelukkig geslaagd Kerstfeest. uit de Veiiingen in .Dinsdagmiddag half twee hield bovengenoem de Commissie hare Jaarvergadering in het Land- bouwhuis te Alkmaar. Do voorz. de heer P. Slot, Burgemeester van Broek op Langendijk opent met een belangrijke rede, die wij ini haar geheel in ons volgend nr. zullen opnemen. Do voorz. stelt voor,, de notulen wegens uit gebreidheid, en twee vergaderingen bevatten, nl. i de Jaarvergadering en de buitengewone verga- j dering, deze in handen te stellen van de kascon- i trolecommissie. Hierdoor wordt den secretaris 't voorlezen bespaard en tijd gewonnen voor deze vergadering. Aldus wordt besloten. Verslag boekjaar 1929—1930. Voor de hande lingen, samengesteld door den heer iW'. Balk, stippen we aan, dat de omzetten' der aangesloten veilingen in Noordholland over het dienstjaar 1929 hebben bedragen in. totaal f 22.047.BOfj. 15 tegen f25.541 .271.30 in 1928. Het verslag wordt goedgekeurd. Eiindrekening van het boekjaar 19291930. Bte balans sloot op 30 Juni' 1930 op een bedrag van f37'894.82. P'e exploitatierekening op een be drag van f 6792.12 met een batig saldo van f656.486, hetwelk is toegevoegd aan de reser ve voor algemeene onkosten. Do bescheiden zijn nagezien en conform ac- coord bevonden door den accountant van het •Centraal Bureau en door de commissie van con trole, bestaande uit de heeren J. Visser Gzn. en S. Boer Dz. De eindrekening wordt goedgekeurd Vaststelling der contributie voor 19301931. Het bestuur stelt voor de contributie weer t© bepalen op 1 40e procent Van den olnzet met een minimum van 10 gulden. Aldus wordt besloten. Vaststelling der begrooting voor, 1930—1931 D|e begrooting sluit in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van f4825. Wordt goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Wegens periodiek aftreden van de Leden J. PP. Nijssen en J b. van Baarssenr Op de aanbeveling voort de vacature van het lid J. P. Nijssen; plaatst het bestuur den aftr Wegens het zich niet meer beschikbaar stel len van het lid Jb. van Baarsen, wegens vertrek naar elders, wordt dooi* de afslagvereeniging „Deemster, Purmerend en Omstreken" de heer A. Bakker Wz. te Beemster genoemd. Door de vellingsvereeniging te Zwaag wordt als candidaat gesteld de heer T,. Groot van Hem. Hel stembureau wordt gevormd door de hh. Brugman en Koolhaas. De heer Nijssen wordt met algemeene stem men herkozen, terwijl de heer Groot met meer derheid van stemmen wordt benoemd. Beiden verklaren onder dankzegging hun be noeming te aanvaarden. Door den heer Hazeloop wordt vervolgens de uitkomst kenbaar gemaakt van de proeven me^ soorten aardappelen, onvatbaar voor wratziekte. Dit uitvoerig rapport werd reeds eerder in ons blad 'opgenomen. Verslagg. Door een 'der aanwezigen wordt de vraag ge steld, wat de beste geelvleezige aardappel ie. De heer Hazeloop antwoordt, dat dit het soort Robijn is. D'eze is rood van schil dóch geelvleezig. D;e opbrengst is 350 kilogram. Aardapeplziekte kwam in dit soort niet voor. Ben bezwaar is er, aan verbonden en wel dat het soort pas laat gerooid kan worden. Inlichtingen en mededeelingen over de even- tueele vrijstelling van sociale lasten. De voorz. wijdt in den breed© uit omtrent het verloop der credietverleening.van Rijkswege van 70 procent en is| een dezer dagen de brief - ge richt aan alle gemeentebesturen, te verwachten omtrent de bijdrage der resteerende 30' procent. Voorts deelt spr. mede,- dat aan Ged. Staten het verzoek is gericht de subsidie te verhoogen met 15000 gulden, ten behoeve van den Neder- lanuschen tuinbouw voor het deelnemen aan ten toonstellingen in binnen- en buitenland. Hierom trent is nog geen 'besluit genomen. Voorts wijst spr. er op, dat uit de Kamerver slagen ten duidelijkste is gebleken, dat vrijstel ling van sociale lasten allerminst te verwachten is. Dok uit een onderhoud met den minister en Centraal Beheer is naar voren gekomen, dat te dien opzichte zeer weinig te bereiken is. Fien voorstel van da afslagvereeniging Beem ster, Purmerend en Omstreken, luidende „Bespre king minimumprijs. Toelichting. Het bestuur der afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken, is van oordeel, dat met klem bij de provinciale commissie als zijnde het aangewezen orgaan' aangedrongen moet worden om meer algemeen regelend op te treden voor vaststelling van minimumprijzen voor allerlei producten en bestaande) nader onder de bogen te zien. Prae-advies van het bestuur. Gezien de proeven met enkele producten al reeds genomen is het bestuur van oordeel, dat het stellen van minimumprijzen wel resultaat geeft, wanneer die redelijk worden gesteld, het welk is de bereiken: in onderling overleg m^t veilingen van hetzelfde product, dat daarvoor geschikt kan zijn. Die voorz. deelt mede, dat een schrijven Is in gekomen van „Koophandel" waarin wordt, aan gedrongen op de invoering van minimumprijzen De afgevaardigde van de voorstellende ver. de heer de Boer juicht dit schrijven toe en zou de invoering dier prijzen niet alleen wensehen voor Noordholland maar voor geheel Nederland en verzoekt het bestuur hiertoe stappen 'te doen Spr. zou ook gaarne deze prijzen ingevoerd zien o.m. voor sp'inazie, zooals' te Purmerend, waar deze bedraagt 10 cent per kistje van 10 kilo. Het is o.m. voorgekomen, dati de spinazie geen mi nimumprijs behaalde en weggegeven, is aan di verse inrichtingen, hetgeen door de kweekers is betreurd, daar de handel hieridoor a chteraan kwam. Beter ware het, als het voor veevoeder wegging of vernietigd werd. 'Gok voor andijvie zou 41 s minimum gesteld moe ten worden 2.5 cent per kilo. De voorz. acht deze vergadering ongeschikt o!m in details te treden en prijzen vast te stellen en moet zulks gebeuren' door de betrokken vei lingen. Het is wel juist om in overleg te treden met de veilingen, maar niet juist om op deza vergadering een uitspraak te doen. Het bestuur stelt daarom voor, dat de vergadering zich uit spreekt voor invoering van minimumprijzen, j waarna het bestuur stappen kan doen om hier- j toe te komen. D© lieer Jong zegt namens de vereeniging te Greolebrcek met het bestuursvoorstel te kunnen meegaan. Die heer Schoenmaker merkt op dat de tuin bouw niet heeft gezondigd om lager te gaan dan de minimumprijs doch juicht overleg plegen toe. D'e heer van der Deuren Zwaag wenscht lan delijke bespreking mede ten aanzien van krnis- De afgevaardigde van „Ons Belang" Opperdoes zegt, dat er geen minimumprijzen kunnen worden bepaald als er geen verplicht veilen is. Die voorz. is van meening, dat het toch moei lijkheden met zich meebrengen zal, indien de producten de minimumprijzen niet halen. De klok loopt dan doo.r en de producten blijven on verkocht. Als daarna echter uit de hand kan wqrden verkocht, al brengt het dan niet veel op krijgt men toch nog iets. Daarom zal dit punt met alle voorzichtigheid dienen te worden be handeld. Niettemin zal de vaststelling van mini mumprijzen van groot belang zijn. Die heer Slot Warmenhuizen stelt de vraag of een eventueele invoering van kracht is voor producten waarbij slechts enkele veilingen betrokken zijn. Be voorz. antwoordt hierop bevestigend cu acht het den meest organisatorischen weg indien zulks geldt voor alle veilingen zonder uitzonde ringen. De heer Klant Warmenhuizen meent, dat het thans de bedoeling is, om in principe uit te maken dat minimumprijzen worden ingevoerd. De voorz. bevestigt zulks. Hierna wordt het bestuursvoorstel aangeno- men j Alvorens den heer Valstar het woord de ver- teenen, richt de voorz. woorden van dank en waardeering tot het scheidendei bestuurslid, den 1 heer Baarsen. De heer van Baarsen dankt voor de tot hem gerichte woorden en brengt) op zijn beurt dank aan het bestuur voor de prettige en aangename samenwerking en aan de afgevaardigden voor het in hem gestelde vertrouwen. Rede van den heer Valstar over het onderwerp JDIfl TUINBOU W "EN- HE HANDELSPOLITIEK). Die beer Valstar vangt, zijn rede aan met er op te wijzen dat de handelspolitiek jarenlang het heilige huisje is geweest van de politieke par tijen. Jaren heeft het geduurd alvorens de han delspolitiek in de tuinbouwvergaderingen is aan geroerd. Personen van allerlei richtingen en kleur hebben als tuinbouwers last gehad van deze po litiek. |3pr. heeft eenige jaren gewacht alvorens de handelspolitiek in het midden te brengen echter de wenschelijkheid hiervan trok meer en meer onze aandacht. Dit heeft tengevolge gêhad, dat er vinnige brieven en ingezonden stukkein hier omtrent zijn verschenen in „de Tuinderij'." Toen 1925 het nieuwe Duitsche tarief in wer king trad, heeft dit een geheel anderen toestand doen geboren worden en het noodzakelijk ge maakt, dat wij niet langer koud bleven voor de handelspolitiek. Dit tarief is hoogst onvoordeelig voor onze producten. Echter werd ons', troost gebracht. Ie er werd gezegd datf ook de 'consument er een portie aan zou betalen. Inderdaad heeft het in den beginne iden schijn gehad alsof dit zoo was. 2e. Er werd opgemerkt, dat de tuinbouw een bedrijlf is dat zich, wel weet aan te passen en zich weet om te zetten. 3e. Betere verpakking en -sorteering zullen hel pen de moeilijkheden te overwinnen, waardoor de concurrenten de zwaarst© slagen zullen krij gen. De uitkomst is echter anders gebleken. In den tuinbouw is langzamerhand naar voren gekomen de noodzakelijkheid om de moeilijkhe den, door de tarieven opgelegd, te overwinnen. In brochures welke den laatsten tijd veelvuldig zijn verspreid, wordt geschréven, dat de tuin bouw, gezien de uitkomsten der laatste jaren, er nog niet zoo slecht aan toe is, gezien ook de meerdere uitbreiding hiervan. De boer is echter de schuld van deze uitbrei- fding. In alle deelen van het land legt men zich meer en meer hierop toe en is dit wellicht een bewijs, dat het in den landbouw -nog slechter gaat. De invoerrechten op onze exportartikelen drukken ten zeerste op onzen export» )En zijii deze zooals na 1 (Januari f 180 óp een wagon kool niet meer te dragen, hierbij uitgeschakeld -,de tijd dat een wagon f2000 opbrengt. Boph in de zen tijd dat f500f600 wordt gemaakt, werkt zulks verwoestend op onzen export. Een bedrag van f240. op een wagon aardap pelen is een toestand,- die hopeloos- is. Be vooruitzichten te dezen opzichte zijn zeer slecht. De hoop wa4 gevestigd op Geneve, deze is echter in rooki vervolgen, ondanks de pogto- gmgen uoor landen, waar tuinbouw van, beteeke nis is. Ondanks een gehoopte verlaging )ps er een uitbreiding der tarieven gekomen. Tenslotte is ieder land zijn eigen weg hierdoor ingedrongen. iMet koortsachtigen ijver gaat de militaire be wapening voort, maar met deze ook de econo mische bewapening. D© voortdurende verhoo ging der tarieven baart zorg voor de toekomst,. Het baat niet voor het oogenblik dat Neder land en meerdere kleine landen hiertegen op komen, steeds gaan wij meer en meer achteruit,. Op de laatste conferentie heeft Duitschland enkele verlagingen toegestaan maar in geen geval voor agra rische producten. De Nederlandsche regeering heeft hierbij eenvoudig land- en tuinbouw over het hoofd gezien. Niemand weet wat er uit den tegenwoordigen hek senketel tevoorschijn zal komen. Sterk teekenend is het feit, dat Colijn, die in 1927 zijn grootste krachten gaf om de booze geest in Ge neve weg te nemen, zich heeft teruggetrokken, het geen voor Nederland zeer nadeelig was. Duitschland is niet het eenigste land, dat zich op het standpunt der agrarische producten stelt, ook Frankrijk is dezelfde meening toegedaan. Practisch genomen behoudèn alle landen zich het recht voor omtrent deze producten. Het is daarom ongewenscht zich langer afzijdig te houden en geen tegenmaatregelen te nemen. Toen in 1925 getracht werd handelsovereenkomsten met Duitschland af te sluiten, was er geen mogelijk heid om onderhandelingen te voeren anders dan op den grondslag van de door ons verleende vredieten, Het is thans een toestand die niet langer kan worden geduld. De regeering heeft zichzelf machteloos gelaten en had zich moeten wapenen, doch dit is achterwege gebleven, deels door gebrek aan een goede voorlich ting. Onze economische voorlichcting is in een dermate desolate wanorde, dat het onmogelijk is onderhande lingen aan te knoopen. Bij de behandeling der begrooting is door den minister toegezegd, dat een economische voorlich tingsdienst zoo spoedig mogelijk in het leven zou worden geroepen, echter is er tot heden nog niets gebeurd. De regeering moet volledig op de hoogte zijn, echter ontbreekt dit geheel. Wij missen het middel om de hooge eischen der tarieven te weren. De geurilla-oorlog die de Zuivelbond op korten tijd heeft gestreden, heeft in het buitenland wel indruk gemaakt. Deze actie is gevoerd geheel los van alle andere organisaties, echter is hieruit geboren een commissie van verweer. Het is daarom toe te juichen, dat overleg wordt gepleegd met andere landen. En al zijn de kleinere landen bijeengebracht, resultaten zijn er weinig van te verwachten. In tuinbouwkringen komt men meer en meer tot de overtuiging dat er gehandeld moet worden. Handelspolitiek zal' nu voor de crisistoestanden niet veel geven, doch op den duur een belangrijke rol spelen. Het is zeer juist als de tuinbouw zich meer en meer gaat roeren, opdat de regeering zal inzien, dat ze zich weerbaar moet maken tegen het buitenland dat slag op slag klakkeloos maatre gelen neemt. Daarvoor zal een dubbel tarief noodig zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1