Goedkoope en dure tijden in de Zestiende eeuw Buitenland Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen heeft de heer S. de Boer be dankt voor zijn benoeming tot raadslid dezer ge meente ter vervulling van de vacature J. Kroon. Opvolgr van den heer de Boer is de heer Jb. Kroon. - OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is aan den burgemeester dezer gemeente, den E. A. Heer A. J. Wijnveldt, een maand ziekneverlof verleend wegens gezondheids- redenen. - lil Nieuwstijdingen DOODELIJK MOTORONGELUK. Te ongeveer half zeven is te IJmuiden de circa 40-jarige fotograaf van T. uit Amsterdam, met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een stilstaanden transportauto opgrereden. De motorfiets werd ge heel vernield. De heer van T. werd deerlijk verminkt en was op slag dood. De dame, die op de duo geze ten was, werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. INBRAAK TE BERGEN. Gisternacht omstreeks vier uur is ingebroken in de villa va nden burgemeester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen. De dief heeft zich toegang verschaft door het bnveraampje in de eetkamer. Hij heeft het geheele huis doorzocht en alles overhoop gehaald en is tenslotte de slaapkamer binnengedron gen. Toen de burgemeester wakker werd en het licht opstak, zag hij een onbekend persoon achter zijn bed staan. De burgemeester wilde zijn revolver grijpen, maar de man verdween door den tuindeur van de eetkamer die hij reeds van te voren had opengesloten. Vermist wordt eenige kleingeld en een spaarbank boekje. De politie, die onmiddellijk werd gewaar schuwd heeft nog egen spoor van den inbreker kun nen vinden. DE ONBEWAAGKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij het station Vree land werd gistermorgen te 10 uur een vrouw door een uit de richting Utrecht komende locomotief ge grepen en gedood. De naam van de vrouw is nog niet bekend. Wijvernemen nader dat de vrouw, die op den onbewaakten overweg te Vreeland door een uit de richting Utrecht komende locomotief gegrepen en gedood werd, de echtgenoote was van den groen- tenkoopman J. N. G., wonende te Abcoude. De on gelukkige was moeder van vier kinderen. ONGEVALLEN. In een brouwerij te Vlissingen heeft een doodelijk arbeidsongeval plaats gehad. Bij het stellen van een ketel in de brouwerij is door onbekende oor zaak de ketel, die vier ton zwaar is, omgevallen en neergekomen op een arbeider die onmiddellijk dood was. Een zekere 63-jarige G. G. C. te Horst is voor over gevallen in een sloot en in de modder gestikt. De man leed aan toevallen. HOOG WATER IN WEST BRABANT. Tengevolge van den langdurigen regenval in de laatste dagen is het water in West Brabant opnieuw op hoog peil gekomen en zijn vele landerijen weer onder geloopen. In de buurt van Kruisland staan verschillende graanvelden thans geheel blank en zijn de wegen, die in modderpoelen zijn herschapen totaal onbegaan baar. VERDACHTE BRANDEN. In den nacht van 27 op 28 December 11. was brand ontstaan in de woning van zekeren P. aan de Bre- dasche laan te Roosendaal. Daar bij politie-onder zoek bleek, dat die brand, welke tijdig door de po litie werd gebluscht onder verdachte omstandigheden had plaats gehad, werd P. aangehouden en ondanks zijn ontkennen op grond van verzwarende aanwij zingen naar het Huis van Bewaring te Breda overge bracht waar hij nog steeds in arrest wordt gehouden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het zelfde woonhuis wederom brand uitgebroken welke wederom tijdig werd gebluscht. In verband hier mede werd onmiddellijk de echtgenoote van P. ge arresteerd en in verhoor genomen. Gisteren heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Breda ter plaatse een onderzoek in gesteld. WERKLOOZENRELLETJES. Het werkloozen-agitatie-comité te Amsterdam had de werkloozen tegen Dinsdagavond opgeroepen voor een vergadering in het gebouw „Waterloo" op het Waterlooplein. Een paar honderd man had aan dien oproep gevolg gegeven. Tijdens de vergadering stond nog een honderdtal in groepjes op het plein om na afloop der bijeenkomst mee te trekken. Te gen half tien liep de vergadering af. Op het plein was veel politie, waaronder eenige ruiters. Het doel van de werkloozne was om naar den Dam te trek ken. In groote groepen gingen zij door de St. An- thonie- Breestraat waar de politie een deel uit eendreef. Ook in de Hoogstraat en in de Damstraat werd tegen de betoogers opgetreden. Door allerlei zijstraten werd tenslotte de Dam bereikt. Met een achttal ruiters werd gepartouilleerd en zoo nu en dan gechargeerd. Ook in de moliggende straten wer den de betoogers verjaagd. Op den O. Z. Voorburg wal werd met steenen naar de politie geworpen. Een charge waarbij flinken klappen vielen volgde. Op den N. Z. Voorburgwal Paleisstraat, Nieuwen Dijk het Damrak zelfs op de Martelaarsgracht, werd de 1 menigte waaronder zeer veel nieuwsgierigen ver spreid. Tegen half elf werd het al veel rustiger op den Dam en omgeving. Tegen elf uur rukte een 1 groot deel van de politie in en keerde de rust weer. Nadat den Vorigen avond in het Brongebouw een protestvergadering was gehouden, waar o.a. het raadslid Overstegen en mr. Simon de Jong uit Am- 1 sterdam het woord voedden, hebben de werkloozen 1 te Haarlem den geheelen dag weer in de stad ge- demonstreerd. Daarbij is het op drie plaatsen, nl. op de Groote I Markt, Parklaan en den Jansweg tot botsingen met i de politie gekomen waarbij deze van de blanke sa- i bel en den gummistok gebruik maakten om de me- i nigte uiteen te jagen. j Een inspecteur van politie die een persoon wilde arresteeren omdat deze weigerde door te loopen, is daarbij gewond, omdat juist op dit moment een agent den man met zijn sabel eenige klappen gaf, waarvan een den inspecteur op de rechterhand trof. Hij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd waar hij is verbonden. De arrestant is in bewaring gesteld. Gistermiddag is te Leiden door het P: A. S. met toestemming der politie een demonstratie gehouden van werkloozen, aangesloten bij die organisatie. Het werkloozen-agitatie-comité trachtte aechter de ze zeer ordelijk verloopen demonstratie in de war te sturen waarbij het herhaaldelijk tot botsingen tusschen politie en werkloozen kwam. De politie - maakte van sabel en gummistok gebruik en deelde harde klappen uit. De leider van het W. A. C. werd gearresteerd en naar het hoofdburaeu overgebracht Dank zij het optreden van de polit.ie waren de relle tjes spoedig gesmoord. VERKEERSONGEVAL. Een jongen gedood. Gistermiddag reed het acht-jarig zoontje van den heer T. Thies te Assen in de Groningerstraat op een oude fiets. De jongen raakte het stuur kwijt en kwam te vallen juist vlak voor het wiel van een passeerenden woonwagen. Het wiel ging den jon gen over het hoofd waardoor hij oogenblikkelijk gedood werd. AUTO VAN EEN DIJK GEVALLEN. Op den Waaldijk bij Yzendoorn is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een familie uit Kesteren had uit Tiel een auto ontboden,.teneinde eenige familie leden naar Tiel over te brengen ter bijwoning van een familiefeest. Toen de chauffeur op weg naar kesteren op den hoogen Waaldijk bij Yzendoorn reed, slipte de auto en stortte van den dijk. De wagen kwam met een zwaren slag tegen een woning aan en bleef daar ernstig gehavend liggen. De chauffeur werd door de voorruit van de auto er door het venster van de woning geworpen en kwam in de voorkamer terecht. Met een gebroken pols, verschillende andere kwetsuren en in hevig over spannen toestand werd de man naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. VERBRAND. Te Rijsoord ten huize van H. Smit heeft het 2'/r- jarige dochtertje een ketel kokend water van de kachel over zich heen getrokken, waardoor zij deer lijk werd verbrand. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor het leven. VERDRONKEN. In de Oostendamsche haven is onder de gemeente Hendrik Ido-Ambacht, vermoedelijk ten gevolge van de gladheid van het bevroren dek, de ongeveer 50 jarige echtgenoote van den schiopper Z. de Snoo te water geraakt en verdronken. DIEFSTAL IN EEN KERK. Woensdagochtend is in de R. K. Kerk aan de Elandstraat te Den Haag tijdens den dienst op heeterdaad betrapt bij het stelen van een dames taschje een twintigjarige werklooze chauffeur. In den laatsten tijd waren meermalen aangiften van dergelijke diefstallen in kerkgebouwen bij de politie gedaan. De aangehoudene heeft bekend, in den laatsten tijd eenige malen dergelijke diefstallen te hebben gepleegd in de R. K. kerken aan den Bosch hout en de Parkstraat. HET ONGEVAL OP DE LAAN VAN MEERDER VOORT TE DEN HAAG. Er is melding gemaakt van het overlijden van een 65-jarigen man die op de Laan van Meerdervoort hoek Tasmanstraat door een auto werd aangereden. Thans heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee geneesheeren van het ooglij dersgesticht aan de Laan van Meerdervoort wegens overtreding van art. 405 -Wetbek van Strafrecht (het niet-ver- leenen van hulu aan iemand, die in levensgevaar verkeert). In het jaar 1528 werd in Alkmaar de eerste steen gelegd voor de oude Friesche Poort, welke echter tijdens het beleg der stad in 1573 plat geschoten werd. Bij het bouwen van deze poort werd, volgens het register van kerkmeesteren, voor vracht van 1000 metselsteenen 8 penningen (2'/s cent) betaald. Een timmermansbaas verdiende zes stuivers per dag en de knechts slechts de helft of drie stuivers daags. Een metselaar kon niet meer dan een shilling per dag bedingen, terwijl de opperman zijn werk voor drie stuivers daags verrichten moest. De vrouwen, die daarbij hielpen, vermoedelijk om steenen te dra gen en aan te brengen, ontvingen niet meer dan een stuiver per dag of een schelling voor de geheele week. In het jaar 1500 kocht men op de markt te Alk maar een koe voor vijf rijnlandsche gulden, en een kalf voor elf duiten. In 150 werd „gekeurt en geordonneert" dat „nog I Delfts, nog Haerlems, nogte Goudsbier hooger ver- i kocht zou mogen worden dan een halve braspen ning het mingelen en het Alkmaersbier een halve stuiver het mingelen." In 1557 daarentegen was er groote benauwdheid in deze stad „vermits den duuren tijdt"; het last rogge gold 117 goudguldens, en de poorten werden 's nachts bewaakt, opdat geen brood uitgevoerd zoude worden, „alsoo geen rogge meer in de stadt was, en 't broodt werdt van tarw en garst onder een gemengt gebakken, ten welker einde reeds den 13 January van de vroedschap was geresolveert, 10, 12 a 14 last rogge te koopen, daervan brooden te bakken, en deselven aan de arme luiden te geven." In Februari werd bevolen 20 a 24 last rogge voor de stad te koopen. In Mei werd wederom 12 last gekocht, de helft voor de armen, de andere helft om onder de inwoners te slijten. Vervolgens „werd nog 4 last graen belast te koopen, en order gestelt wegens 't verkoopen van brood voor de Poorten." (Bbld.). Land- en Tuinbouw MOETEN WIJ DE BEMESTING NALATEN. De land- en tuinbouw maakt een zware tijd mee! De prijs der meeste producten zijn momenteel te laag om ze met succes te kunnen verbouwen, ge ven dikwijls zelfs verlies. Het is onder deze omstan digheden niet bemoedigend een nieuw oogstjaar te gemoet te gaan. Nu hooren wij van enkelen de vraag stellen of het niet gewenscht zou zijn het komende jaar de be mesting, d.w.z. de kunstmestbemesting achterwege te laten. Zou het verstandig zijn het met de be mesting maar eens te schipperen of de hand. te lichten? Gaan wij eens zorgvuldig na welke factoren den kostprijs onzer producten beinvloeden, dan zijn daar naast de bemesting: de pachtprijs, het zaad- en pootgoed, de grondbewerking, de verpleging van het gewas, het oogsten, het transport. Deze blijven bij een hooge of bij een lage opbrengst steeds ongeveer dezelfde. Met andere woorden, als men de bemesting naliet, zou men weliswaar een klein bedrag uit sparen, maar deze bezuiniging wreekt zich bij den oogst sterk. Immers is het aantal te oogsten kilo's laag, dan is de kostprijs omgerekend per 100 Kg. veel hooger dan wanneer men zich bij een doel matige bemesting van een goeden oogst verzekerd. Hier zou de zuinigheid de wijsheid zeer bedriegen. Houden wij dan ook rekening met bovenstaande dan zullen wij zien, dat bij een normalen prijs van een product, onverschillig welk, weglating der be mesting verlies, oordeelkundig^ bemesting winst geeft. Dit zal te meer het geval zijn als de land bouw op een gezondere basis komt te rusten, welke tijd zeker aanbreekt, hopen wij dat deze niet meer ver af is. Een volledige bemesting, een bemesting met stik stof fosforzuur en kali is dus een eerste eisch. Daar om ma.g geen van deze drie voedingsstoffen wegge laten worden om van een volledige, rendabele op brengt verzekerd te zijn. Op gene dus bezuinigen, maar vooral op de stikstof niet. Daar deze de duur ste voedingsstof is zou men daartoe te licht bereid zijn. „Er is geen ongeluk zoo groot, of er is nog geluk bij", zegt een oud spreekwoord. Een groot geluk is n.l., en hiermee dient men terdege rekening te hou den, dat de prijs der stikstofhoudende meststoffen zeer laag is, vooral van de nieuwe luchtstikstofmest- stoffen; kalksalpeter, kalkammonsalpeter, ureum, leunasalpeter en nitrophoska (de laatste is een vol ledige meststof, bevat dus behalve stikstof ook fosforzuur en kali. Een kilo stikstof uit deze mest stoffen kost slechts ongeveer 3/5 van den prijs voor den oorlog. Een groot voordeel is het tevens, dat men door de keuze deze stikstofmeststoffen ze kan geven in een vorm en op een tijd, die het best bij gewas en bodem passen. Zaak is het daarom voor den landbouwer door uitgebreide proeven dit na te gaan en zich zoo veel mogelijk laten voorlichten omtrent den aard en werking dezer meststoffen. Bovenstaande in het kort samenvattende, geven wij de landbouwers dan ook dezen raad; Laat de bemesting niet achterwege, bezuinig niet op de stikstof! DE DO X SPOEDIG De commandant van de Do X Cchristiaansen, die de Kerstdagen thuis was, is wederom naar Lissabon vertrokken. Hij heeft verklaard, dat er 15 of 16 Ja nuari een proefvlucht gemaakt zal worderf. DOODELIJK VLIEGONGEVAL. In de Perzische golf is een Engelsch militair vlieg tuig naar beneden gestort. De vlieger is hierbij om het leven gekomen. Dit is het eerste militaire vlieg ongeluk in 1931. In 1930 zijn 63 militaire vliegers door ongelukken om het leven gekomen. DE OCEAANVLUCHT VAN HET ITALIAANSCHE VLIEGTUIGESKADER. Om 7 uur is het Italiaansche vliegtuigeskader te Natal aan de Westkust van Brazilië aangekomen. De groote massale vlucht is geëindigd. Ongetwijfeld is dit van de Italiaansche luchtvaart een mooie prestatie. De vlucht over den Atlantischen Oceaan heeft 17.3 0 uur geduurd, maar verliep direct na den start Maandagnacht te Bolama (Afrika) zeer vlot. Wel moesten twee vliegtuigen wegens panne een noodlanding maken, maar ze werden al spoedig op gepikt en de bemanningen waren ongedeerd. Begrijpelijkerwijs heeft het welslagen van deze vlucht in Italië en Brazilië groote vreugde verwekt. Toen de toestellen te Natal gedaald waren, werden de vliegers met groot enthousiasme begroet. Sinds het vertrek uit Italië heeft het eskader ruim 8000 kilometer afgelegd. Tot Rio de Janeiro moet nog over een traject van 2350 kilometer in 2 etappes gevlogen worden. Een van de machines die onderweg moesten da len werd door het s.s „Antonio Mosti" op sleeptouw genomen. Het andere vliegtuig dat in volle zee een noodlanding moest maken, en waarvan kapitein Liugi Boer de cbninandant was, moet verloren zijn De bemanning is evewel genred. Over den tocht schrijft de ccorrespondent van het Berliner Tageblatt te Rome nog, dat Balbo, de Italiaansche minister voor luchtverkeer, met dezen tocht een bepaald doel beoogt. De vliegtuigen zullen namelijk aan de Braziliaansche regeering te koop worden aangeboden. Vermoedelijk heeft de Brazi liaansche regeering fcich hiertoe reeds bereid ver klaard. De tocht zou dus in tweeërlei opzicht natio nale propaganda zijn. Men wil de Italiaansche vlieg tuigindustrie aan buitenlandsche bestellingen hel pen zonder deze zou ze in haar bestaan ernstig worden bedreigd. AAN DEN GROND GELOOPEN. In het Nauw van Calais is in een dichten mist in de nabijheid van de Engelsche kust een Engelsch vrachtschip aan den grond geloopen en doormidden gebroken. Pogingen, om het schip af te sleepen, mis lukten. De lading kolen werd door andere schepen overgenomen. Het schip zelf moet als verloren wor den beschouwd. TREINBOTSING BIJ GLEIWITZ. Woensdagmiddag laat is de sneltrein Berlijn-Beu- then bij het verlaten van het station Gleiwitz in botsing geweest met den binnenkomenden trein 3eu- then-Gleiwitz. Hoewel de snelheid gering was, wat de botsing hevig. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd. In totaal werden er 1 employe en 19 passagiers gewond; de kwetsuren zijn niet ernstig. Het verkeer onderging geruimen tijd vertraging. De uit Beuthen komende trein is tijdens een sneeuwjacht door een onveilig signaal gereden en heeft den anderen trein in de flank getroffen. DE TYPHOON BOVEN DE PHILIPPIJNEN. Het aantal slachtoffers van den typhoon boven de Philippijnen bedraagt thans 150: 27 van hen zijn verdronken bij het vergaan van het stoomschip Lo- zano en dertig opvarenden van verkeersvaartuigen. De schade bedraagt tenminste 1.250.000 dollar. LOONSVERLAGING IN DE INDUSTRIE. De eigenaars van verscheidene zaken- en indu- striebedrijven hier ter stede hebben de loonovereen- komst met de arbeiders opgezegd per 31 Maart a.s. Het doel van deze opzegging is om de loonen met ingang van 1 April a.s. te verlagen. SLACHTOFFERS VAN EEN LAWINE. Militaire ski-afdeelingen hebben na langdurige pogingen de lijken van de zes bedolven Fransche skiloopers gevonden en geborgen, die aan de Fransch-Italiaansche grens bij den Chenailletpas in de Alpen door een sneeuwlawine werden verrast. VEERTIG HUIZEN IN DE ASCH. Oorzaak van den brand onbekend. Een hevige brand verwoestte te Point a Pitre veertig huizen. De oorzaak van den brand is on bekend. DE DUSSELDORFSCHE MASSAMOORDENAAR wordt verantwoordelijk voor zijn daden gesteld, Het persbureau der justitie de Dusseldorf deelt mede, dat de Dusseldorfsche massamoordenaar Peter Kürten, die geruimen tijd ter observatie in een sanatorium heeft vertoefd, blijkens de resultaten van het onderzoek als verantwoordelijk moet worden beschouwd voor de door hem gepleegde misdaden. De justitie is thans bezig de acte van beschuldi ging samen te stellen. TREINBOTSING VEROORZAAKT ONTPLOFFING Drie menschen verbrand. Op het station Northumberland Park in Totten- ham (Londen) heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat drie menschen het leven kostte, Een goederentrein met benzinetankwagen kwam in: botsing met een locomotief,die een benzinetank wagen duwde. Deze laatste locomotief ontspoorde met de ntankwagen, waardoor brand ontstond. Het vuur sloeg over op den tankwagen van den goe deren trein waardoor een vreeselijke ontploffing volgde en de brandende benzine over de rails stroomde. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat drie treinbeambten, waaronder een machinist en een conducteur niet meer weg konden komen en levend verbrandden. Eerst na 3 uur kon de brand gebluscht worden. COMMUNISTEN-AMOKMAKERS. Tijdens de aanwezigheid van den rijkskanselier te Insterburg deden de communisten aanvallen op nat.-socialisten en niets kwaads vermoedende voor bijgangers, waarbij o.a. drie nat.-socialisten dooï dolksteken zwaar gekwetst werden. Men heeft hier te doen met een systematisch voorbereide actie, De daders verdwenen spoorloos, zoodat zij niet konden worden gevat. In totaal zouden vijf personen zwaar en drie licht gewond zijn. De daders sloegen ook ruiten in en riepen: weg met de regeering! AUTO-ONGEVAL VAN LUTHER. Rijksbankpresident Dr. Luther had op zijn tocht van Honingbergen naar Allenstein een auto-ongeluk Luther bleef ongedeerd de wagen werd zwaar be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2