31 I li 1931 Rechtzaken BuitenSandsch Overzicht spoedig op- ideerd. >n van deze gde verwekt, iren, werden •oet. het eskader de Janeiro lometer in 2 moesten da- op sleeptouw volle zee een ran kapitein verloren zijn dent van het it Balbo, de r, met dezen tuigen zullen ring te koop ift de Brazi- i bereid ver- pzicht natio- ansche vlieg- ellingcn hei- staan ernstig SN. ïhten mist in een Engelse1! doormidden sleepen, mis- dere schepen verloren wor- ITZ. Berlijn-Beu- i Gleiwitz in .en trein Beu- •ing was, wat verden zwaar nploye en 19 niet ernstig, er tr aging. tijdens een il gereden en troffen. PPIJNEN. ïoon boven de van hen zijn ;oomschip Lo- ersvaartuigen. dollar. JSTRIE. en- en indu- loonovereen- 31 Maart a.s. ie loonen met WINE. ia langdurige ven Fransche die aan de tenailletpas in in verrast. Point a Pitre brand is on- ORDENAAR den gesteld, isseldorf deelt >rdenaar Peter rvatie in een resultaten van moet worden Ie misdaden, ran beschuldi- NTPLOFFING irk in Totten- oorwegongeluk S leven kostte, rngen kwam in benzinetank- lef ontspoorde ontstond. Het van den goe- se ontploffing iver de rails zoo snel, dat ichinist en een men en levend rand gebluscht IERS. rijkskanselier i aanvallen op ïoedende voor- iclalisten doo! Jen heeft hier reide actie, ;oodat zij niet zwaar en drie ook ruiten in HER. I op zijn tocht auto-ongeluk erd zwaar be- VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Middagzitting van 5 Januari 1931. 80 balen aardappelen gekaapt. De eerste verdachte in 1931 had den politierechter, Mr. Krabbe, niet de eer aangedaan te verschijnen en werd zijn zaak, reeds dateerende van 1928 bij verstek behandeld. Het betrof den heer Cornells R., die een bezending aardappelen, bestemd voor Duitschland, 80 balen wat men noemt, achter over gedrukt, en de goede kwaliteit aardappelen listiglijk had vervangen door een minderwaardig soort. De heer Straatman, koopman te Medemblik, was in casu de benadeelde en werd als getuige ge hoord. Deze heer leed plm. f 1200 schade, waarop verdachte f 6.25 zou hebben afbetaald. Gevorderd werd in deze procedure, een lange lijdensweg noemde de officier het, 1 maand gevan genisstraf. Vonnis tegen verdachte, reeds eenmaal wegens valschheid veroordeeld, 1 maand gevangenisstraf. Het zwaard van Damoclqs tegengehouden! De taak van Mr. Krabbe werd overgenomen door Mr. Ledeboer en verscheen voor hem den heer Jan R., los werkman te Helder, wiens zaak tot op dezen dag werd opgeschort, teneinde alsnog te overwegen een voorwaardelijke straf op te leggen. Verdachte had zich aangesloten bij een geheelonthoudersver - eeniging en waren sindsdien geen klachten ingeko men, zoodat het opleggen van een voorw. straf kon worden geadviseerd. Gerequireerd als laatste consi deratie 3 maanden gev., voorwaardelijk met 3 proef jaren. Uitspraak overeenkomstig requisitoir. Een al te vrijmoedig oordeel. De niet verschenen heer Pieter A. J. K., wonende te Texel, had 20 Juli over het eiland uitgebazuind, dat zijn dorpsgenoot, Dirk Cornelis Brun, eigenlijk de gemeenste kerel van Texel was. De heer Brun was van meening dat deze critiek de perken van een zedelijke beoordeeling ver te buiten ging en deed klacht wegens die beleediging. Het bleek dat verdachte ook zijn hond op Brun had afgestuurd en daarvoor veroordeeld was tot f20 boete. De officier vorderde ook nog eens 20 gulden of 20 dagen waarbij de politierechter zich met hart en ziel aansloot. Om contanten verlegen? De 34-jarige, in manchestér uitgedoschte rond zwerver, de grondwerker Pierus H., thans verblijf houdende in het Huis van Bewaring, was op 5 Nov. te Enkhuizen opgetreden als zwijntjesjager en had een onbeheerd staand rijwiel ontvreemd, welke fiets het eigendom was van den melkslijter Simon Roos, Hij stond voor dit feit terecht en beweerde eigenlijk meer de bedoeling te hebben gehad om van de straat te komen. Hij was werkloos en geheel „Court d'urgent". Volgens den politierechter was hij echter niet alleen dienst- maar ook arbeidsweigeraar, wat Mr. Ledeboer treurig noemde voor een man met een postuur, waarop menig man trotsch zou kun nen zijn. Bovendien was hij niet vrij te pleiten van overdreven liefde voor sterken drank. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. Zijn verdediger, Mr. Wijnne, verzocht rekening te willen houden met den tijd door verdachte in voor arrest doorgebracht. ^Vonnis 5 maanden revangenis- Extra kermisattractie op de Grosthuizer kermis. De 20-jarige landbouwer, Willem Gr., uit Avehorn had zich in den nacht van 6 op 7 Juli te Grosthuizen naar hartelust overgegeven aan het genot, dat de kermis schonk en was natuurlijk gaarne aanwezig daar, alwaar gedanst en gedronken werd. Ook was met dezelfde intentie tegenwoordig de heer Jan de Wit uit Medemblik en deze heer raakte in conflict met genoemden Willem Gr. met het resultaat dat hij van het toneel werd geslagen en bloedend in het aangezicht gewond. De getroffene constateerde te vens dat hem een oog was dichtgemept. Reeds tweemaal vroeg dat landelijk vechtpartijtje de aandacht van den politierechter, doch werd toen niet afgewerkt maar voor nader onderzoek verwezen naar den rechter-commissaris. Die instructie was nu beëindigd en presenteerde de officier deze bekende aangelegenheid opnieuw ten openbare zitting. Ge hoord werden als getuigen de beschadigde partij en nog vier andere lustige kermisgasten in het ge zellige locaal van Caféhouder Bakker, waaronder zich ook bevond Jacob Grooteman, broeder van verdachte. Gedurende e dbehandeling van deze zaak werd wel het licht in de zaal, doch niet in de_zaak zelf ontstoken, zoodat vrijspraak volgde. Voor de overmacht bezweken. Een tweetal vrachtschippers, Jan B. en Arie Str., varende met groenten van de Alkmaarsche veiling naar Amsterdam, schenen het op 31 Juli niet te kun nen verduren dat hun college, Theodorus Kuiper, had aangenomen een partij bloemkool naar Amster dam te vervoeren. Blijkbaar achtten zij zich door die concurrentie benadeeld en wisten zij den niets kwaads vermoedenden schipper op den wal te lok ken, alwaar zij hem qualificeerden als een onder kruiper en hem toen met vereende krachten van dik hout zaagt men planken gaven. De schipper Kuiper was tegên die twee stevige kerel niet opgewassen en moest dus de vlag strijken. Thans echter ver keerde hij in betere conditie en trad hij ?ds voor naamste getuige op tegen zijn terechtstaande mis handelaars, waarvan de heer Jan B. niet was ver schenen. De heer Arie Str. beweerde echter meer het doel te hebben gehad om de heeren B. en Kuiper, die elkande te „grazen" hadden, te scheiden. Het scheen evenwel dat hij deze schoone taak van „scheids rechter" wat al te hardhandig had ten uitvoer ge bracht. De andere getuigen hadden althans niet veel gemerkt van zijn prijzenswaardige intenties. De officier het telaste gelegde bewezen achtende, vorderde tegen de al te ijverige broodvechters ieder f30 boete of 30 dagen. Opgelegd werd aan J. B. f 20 boete of 20 dagen en aan A. Str. f 30 boete of 30 dagen. Los werkman debuteerde als ruitertikker. De 27-jarige los werkman, Joh. Anth. P. te Alk maar, vestigde in den avond van 18 October de aandacht op zijn belangwekkenden persoon door primo eenige ruiten te vernielen in het door den heer Goes, bakker aldaar, gebruik zijnde pakhuis en secundo een winkelruit te verbrijzelen in het per ceel van de firma Vroom en Dreesman. De heer P. stond heden deswege terecht, bewerende, dat de ruiten in het pakhuis waren vernield door een onge luk, plaats grijpende tijdens het moment, dat hij zich onleidig hield met het spelen van een „gezel schapsspel" door hem genaamd „kloeten" waarbij een steen als speelmateriaal wordt gebezigd. Op deze zelfde toevallige wijze sneuvelde de winkelruit van V. en D. De steen werd door den heer Seelen ge vonden in de etalage van de Confectie afdeeling en was thans keurig verpakt, als „corpus delecti" ter zitting aanwezig - voorts bleek dat de heer P. en zijn mede „Kloeteraars" vooraf eenige glaasjes bier hadden geconsumeerd. Aangezien de getuige de Graaf een verklaring aflegde in strijd met de door hem bij de politie afge legde verklaring, werd inspecteur Zoll opgeroepen, deze deelde echter mede dat het verhoor niet te hebben afgenomen. Op grond daarvan aanhouding der zaak tot 19 Januari ten einde den verbalisant te hooren. Een ongevraagd en ongewenscht oordeel. De niet verschenen heer Egedius v. d. Z. had te Wevershoof in den nacht van 9 op 10 Nov. in het openbaar de surveilleerende vertegenwoordiger der rijks- en gemeentepolitie beleedigd door hun kwa jongens te noemen. Deze heer staat op de zwarte lijst en ongunstig bekkend, maakt veel misbruik van sterken drank en is goed gesitueerd. Eisch dus een stevige boete en wel f70 boete of 70 dagen. Vonnis f 40 boete of 40 dagen. Het eerzaam „handwerk" misbruikt. De 33-jarige arbeider Hendrik R. te Uitgeest stond terecht ter zake mishandeling van den uitvoerder Verdonk, welke heer hij op 17 October in het café van den heer Heines ee nslag in het gelaat toe bracht, zulks naar aanleiding van het feit, dat de heer Verdonk geen aanleiding vond, hem als arbeider te engageeren. Te voren was de heer Verdonk nog zoo edelmoedig geweest den verdachte een borrel te offreeren. Ver dachte, die ver van diplomatiek optrad, beweerde in drift gehandeld te hebben, omdat hij met werk werd gepasseerd. De klap kwam zóó krachtig aan, dat de tanden door Verdonk's lip drongen. Eisch tegen den voor diverse feiten veroordeelde verdachte f 60 boete of 60 dagen. Uitspraak: f40 boete of 40 dagen. Achter de langooren heen gezeten. De 57-jarige los arbeider, Klaas H. te Koedijk, thans in voorarrest, welke persoon was getooid met een karakteristiek keelbaardje, wonderbaarlijk mid del tegen kiespijn naar hij meent, stond terecht wegens diefstal van eenige konijnen, eigendom van den veehouder P. L. de Wilde te Bergen, welk straf baar feit was gepleegd in den nacht van 10 op 11 November. Eenigen tijd te voren was verdachte op het erf geweest van den boer om werk te vragen en had toen zeker meteen „pools hoogte" genomen. Geadviseerd werd een voorwaardelijke veroor deeling. Echter werd als voorwaarde gesteld verdwij ning van den onhygiënischen kiespijnbaard. Naar het scheen, souffreert deze patient aan een chroni sche vervulling. Zijn vrouw heeft op deze reden alreeds de vlucht genomen. De zaak werd daarop gescrorst tot 19 Januari. Onaangename betitelingen. De heer Arie Boon te Broek op Langendijk werd op 1 Nov. niet aangenaam getroffen door de hou ding van zijn dorpsgenoot de 30-jarige bloemkool koopman, Gerrit B., die hem qualificeerde als een schurk, huichelaar en phariseeër. De reden van deze minder waardeerende beoordeeling bestond in de qualiteit bloemkqol door den heer Boon aan Gerrit B. geleverd. De mooie kool lag boven en onder bevonden zich de minder mooie exemp'laren. Eisch f 10 boete of 10 dagen. Vonnis f7 boete of 7 dagen. Wéér 'n bierfleschjes werper. De heer Dirk G., 'n 19-jarige landbouwerstelg te Anna Paulowna had zich te verantwoorden wegens mishandeling van den heer A. Slikker, die hij in den avond trots de waarschuwing van den politie rechter, een bierfleschje in het gelaat wierp, waar door Slikker bloedend werd verwond. De bierflesch jes-jongleur erkende het feeit dat gepleegd was in het Café van Mej. wed. Sanders aan den Rui- serweg te Oude Sluis en gaf den schuld aan zijn zenuwachtigheid. De politierechter achtte deze ze nuwstoring 'geen geldige verontschuldiging, doch zijn nadere verklaring bracht aan het licht dat verdachte was opgetreden om zijn broeder, die in de benauwdheid was geraakt, te verdedigen. De heer Slikker, de mishandelde werd door den rijksveld wachter de Beurs afgeschilderd als 'n persoon, die niet zoo bijzonder gunstig gunstig bekend staat. Hij wordt gesignaleerd als 'n ruziezoeker. Nadat alle getuigen waren verhoord., kwam de officier tot de neerslachtige-conclusie, dat de zaak op de zitting steeds zwakker en zwakker was geworden en dit verval van krachten' aanleiding gaf om vrijspraak te verzoeken, wegens bewijsgebrek. De politierechter onderschreef deze opvatting door Derk vrij te spre ken. Een allesbehalve galante behandeling door een achterneef. De 30-jarige landbouwer, Hermanus P. uit Nieuwe Niedorp verscheen in het reeds lang ingetreden winteravond uur voor den politierechter ten einde rekenschap af te leggen van het hem telaste geleg de feit, dat hij op 12 November aldaar Mejuffr. Ca- tharina Pooland, de ecfitgenoote van den heer A Botman, welke dame hij op 12 Nov., volgens dag vaarding bij de keel had gegrepen, op den grond geworpen en haar herhaaldelijk op het hoofd had geslagen. Dit gebeurde in het Café van Botman aan den Ooyevaarweg, alwaar beiden woonachtig zijn. Verdachte zat per rijwiel achter het jongetje van Schrama aan, waarop mej. Botman hem een kinder achtige lummel noemde. De beleedigde heer P. ging haar toen te lijf en ranselde onder meer 18 krul spelden uit haar golvende lokken. Mej. Botman moest zich onder behandeling van Dokter Pool stel len en zocht later haar toevlucht bij het beroemde geneeskrachtige bureau „Sporea". Zij overlegde een nota van f7.75 van geleverde zenuwdranken. Dr. Pool had geconstateerd dat haar heeiligbeen ge kwetst was maar „Sporea" moest de geschokte ze nuwen weder restaureeren. De verstandhouding tuiischen partijen is niet van de aangenaamste. De heer Herman P. beweerde uit noodweer te hebben gehandeld. Hij had haar niet geslagen maar afgeweerd omdat zij hem op den arm krabde. De rekening van „Sporea" gedekt door den handteekening van een mondarts! werd ge- De heer officier, hoewel verzachtende omstandig- heden aannemende, achtte het feit toch ernstig en requireerde f30 boete of 30 dagen, benevens toewij- zing van de vordering van Dr. Pool f 2.00. Verdachte werd daarop veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen en schadevergoeding aan Mej. Botman van f2.00 wegens medische onkosten. Aangezichtsslagen uitgedeeld. De 20-jarige landarbeider, (den titel „veehouder" wees hij nederig van de hand) Nicolaas Pieter K. te Wieringen had zich op 19 Nov. schuldig gemaakt aan mishandeling van den veehouder Boontjes, door hem een slag tegen zijn reukorgaan toe te dienen. De heeren kregen een eenigszins hoog loopende kwestie over de schapen van den „landarbeider", die over het land van Klein liepen omdat de af scheiding niet in orde was. Eisch f 15 boete of. 15 dagen. Vonnis conform eisch. De betrapte naaklooper. De 28-jarige timmerman, Joh. T., stond terecht naar aanleiding van de omstandigheid, dat hij zich op 24 Aug. geheel ontkleed had vertoond op den Kanaaldijk onder de gem. Bergen en alzoo zich had cshuldig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid. Deze slotzaak werd buiten tegenwoor digheid van publiek behandeld. Sluiting. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting der meervoudige strafkamer op Maandag 6 Januari 1931. De bezwaren zijn artikel 453. De uitgestelde zaak tegen den arbeider Willem K. te Alkmaar, die in hooger beroep was gekomen van een veroordeeling door den kantonrechter tot opzending naar een rijkswerkinrichting ter zake penbare dronkenschap bij herhaling, werd heden door de meerv. strafkamer voortgezet met het hoo ren van den heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar. Het rapport voor een voorw. veroordeeling luidde niet gunstig. Beter werd gevonden het uitgesproken vonnis voorloopig niet te executeeren en af te wachten de gedragingen van den veroordeelde. De verdachte opposant beweerde sinsdien zich zich niet meer aan misbruik van sterken drank te hebben schuldig gemaakt, doch volgens het rapport der Alkmaarsche politie zou verdachte in den nacht van i 31 December beschonken zijn aangetroffen in het I groot Nieuwland. Waarop de opposant repliceerde, dat hij op be- wusten datum zich te hebben bevonden in den Hel der, zoodat hij dien beschonkene niet geweest kon zijn. De waarneming der politie zou dus berusten op een mystificatie, wat echter, gelet echter op de ken merkende persoonlijkheid van verdachte, toch wel wat onwaarschijnlijk lijkt. Een feit is evenwel dat de Heeren in den verdachte geen overmatig vertrou wen stelden. De officier vorderde vernietiging van in eerste in stantie gewezen vonis op juridische gronden en vor derde 3 dagen hechtnis en 3 maanden opzending naar de rijkswerkinrichting te Hoorn. 'n Overtreding uit de oude doos opnieuw opgepoetst. Voor de zooveelste maal diende deden weder het overtredingszaakje tegen de 2e jonge dienstbode, mej. Hemrina K„ geboren te Alkmaar en wonende te Alkmaar, welke jongedame door den kantonrech ter aldaar was veroordeeld wegens het rijden zonder licht te Bergen in den nacht van 23 Juli 1929. De rijksveldwachter Vermeulen, die intusschen weer 'n paar jaar ouder was geworden, had het feit gecon stateerd en proces-verbaal .opgemaakt. De veroor deelde, die zich ten onrechte gestraft achtte, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, doch de behandeling in appel moest om verschillende om standigheden telkens worden uitgesteld. De appel lante beweerde nie zonder licht te hebben gereden, doch onmiddelijk bij het bespeuren dat het licht weigerde, te zijn afgestapt. Zij was bezig met den Heer die haar vergezelde, de lantaarn na te zien, toen de rijksveldwachter verscheen om proces-ver- baal op te maken. De verbalisant bieef echter pertinent bij zijn pro ces-verbaal. Hij had de juffrouw zien rijdn op een onverlicht rijwiel en haar van dit rijwiel in dien toestand zien afstappen. De Heer Vermeulen merk te hierbij op, dat de houding van appellante des tijds niet zeer welwillend was. Nadat nij op de over treding had gewezen, kwam pas de andere persoon in gezelschap van mej. K. er bij. De heer Jacohus Veen, 'n arbeider te Alkmaar, die niet al te best met den president scheen te kunnen opschieten en bezwaren ontwikkelde tegen den ge- bruikelijken eed, teekend daarop het bekende for mulier en volstond na voorlezing met de belofte. Deze getuige sloot zich geheel aan bij det ver klaring van mej". K. en liet uitschijnen dat de ver balisant het al of niet opmaken van hea proces verbaal afhankelijk stelde aan de erkentenis, dat wél zonder licht was gereden. Hij verdacht den ver balisant van leugens te debiteeren, 'n manier van uitdrukken, waarop de president aanmerking maak te. De heer Veen bleef bij zijn opmerking en be weerde zelfs een tegenstander te zijn van het mis bruik zonder licht te rijden. Hij verkeerde echter in dit speciale geval in de meening, dat hier ten on rechte proces-verbaal was opgemaakt en bleef bij die opvatting. Na een langdurig onderzoek verkreeg tenslotte de Heer officier het woord, die na de diverse verkla ringen de revue te hebben laten passeeren, tot de conclusie kwam, dat de laatste getuige*zich op een verkeerd standpunt stelde, zooals uit zijn optreden moest worden gedistilleerd. De officier hield zich dus aan de verklaring van den rijksveldwachter, die als een vertrouwbaar ambtenaar kon worden aange merkt en vorderde per saldo bevestiging van het vonnis der kantonrechters f 5 boete werd door den officier gevorderd. Kennelijk bestaat in strafrechtkringen verschil van opvatting omtrent de interpretatie van de wa penwet of een windbuks beschouwd moet worden als een schietwerktuig.dat gelijk wordt gesteld met een wapen, waarvoor machtiging wordt vereiscnt. Het schijnt dat sommige rechtbanken in hooger be roep de in eerste instantie veroordeelden vrij spre ken. De officier hield zich echter aan het zijn in ziens juist gewezen vonnv van den Kantonrechter te Helder en requireerde, zooals gereleveerd, beves tiging van het gewezen vonnis. Een onbetrouwhare geveltourist. De 25-jarige ladderacrobaat, Johannes T., een klein mannetje, woonachtig en werkzaam te Enk huizen, stond op de plaats der zondaren naar aan leiding van het minder aanbevelenswaardige feit, dat hij op of omtrent 22 November van het vorige jaar uit de oninwg van den logementhouder, J. M. A. Wolters aldaar, had ontvreemd een ijzeren geld kistje, inhoudende eenige spaarbankboekjes, 'n be- Chdg van 135.00 in papier en specie, 'n psaarpotje inhoudende f 0.75, benevens een oiocknoot. Bedoeld kistje met inhoud was door den glazenwasscher, die veel bij Wolters over de vloer kwam en dus op de hoogte was van de situatie, gepeuterd van onder de matras in de bedstede. Hij was het aanvankelijk nog niet met zich zelf eens en stelde zijn knoopen: doen o f niet doen, en plaatste eerst het kistje in den tuin, maar ten slotte schonk hij gehoor aan de stem des verderf en brak het kistje open en eigende zich den inhoud toe, terwijl hij d e spaarboekjes verbrandde. Volgens opgaaf van verdachte zat hij door ziekte van zijn vrouw in geldelijken noor en kon hij aan de verleiding geen weerstand bieden. Het bleek echter wel dat de zwakke broeder reeds eenige malen, ook voorwaardelijk was veroordeeld wegens vermogensdelicten ook de uitvoering der voorwaardelijke straf was gelast, zooals de president den verdachte ernstig voorhield. De heer officier, na verhoor van getuige en ver dachte het woord verkrijgende bleek niet zoo hemel hoog tegen den verdachte op te kijken, noemde, mede op grond van diens twijfelachtige antece denten, het feit tamelijk ernstig en had geen reden anders dan 5 maanden gevangenisstraf te requiree- ren. Verdachte die het laatste woord mocht hebben, weer er nog op dat hij getuige Wolters had gewaar schuwd het kistje weg te nemen. Tegenwoordigheid van onbevoegden niet gewenscht. Na de verschijning van den 65-jarigen kaalhoof- digen en zwaarhoorenden arbeider Hendrik Sn. uit Enkhuizen, bleek het al' spoedig dat de nog aanwe zige belangstellenden op de publieke tribune niet lang meer van hun bevoorrechte positie gebruik zouden kunnen maken, aangezegde heer Sn. volgens de tegen hem in extenso uitgebrachte dagvaarding een rekening had te yereffen, die verband hield met artikel 247 van het Wetboek van Strafrecht, welke zaak behoorde tot de rubriek, die op deugdelijke gronden met gesloten deuren wordt behandeld. Er werd dan ook ontruiming van de zaal gelast en het eenige, dat we nog kunnen en willen mede- deelen is, dat Mr. Thomas uit Hoorn zich had belast met de verdediging van den verdachte. In alle zaken uitspraak op Dinsdag 20 Januari. Vrijpostige honden niet tot de orde geroepen. De 20-jarige vrachtrijder Petrus de G., te Egmond aan Zee, had volgens relaas van den jachtopziener van den Heer v. Vliet, op 17 Augustus in het jacht veld in.de duinen honden laten rondsnuffelen en deze nieuwsgierige huisdieren alstoen niet terug ge roepen. Voor dit feit was hij door den kantonrechter veroordeeld tot f 15 boete en van dit vonnis in hoo ger beroep gekomen, welk appel heden werd behan deld. Appellant, die destijds in gezelschap was var, zekere Engelsman, 'n pensiongast, beweerde evenals bij eerste behandeling, dat het niet zijn doel was geweest om konijnen te stroopen en ontkende dat zijn herdershond een konijn had doodgebeten. Een hond behoorde aan appellant en de andere aan genoemde Engelsman, 'n jongmensch uit den Haag als we ons niet vergissen. De Heer Officier wierp juridische bezwaren op tegen het in eersten aanleg gewezen vonnes, ri- quireerde vernietiging en weder opnieuw veroordee ling tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De strooplustige grondwerker. De 24-jarige zwaar gebouwde grondwerker Willem O. te Wieringen, was door het kantongerecht te Helder veroordeeld, omdat hij zich op 11 Januari 1929 aldaar op een openbaren weg had bevonden, terwijl hij in het bezit was van een zware wind buks en daarbij behoorende patronen. De rijks veldwachter Hazelaar hield hem aan op grond dat hij in een zijner zakken een doode meerkoet ver voerde en constateerde na fouilleering dat hij ook een windbuks bij zich had. De meerkoet verklaarde hij gevonden te hebben. Deze zaak diende nu in hooger beroep naar aanleiding van het door ver oordeelde aangeteekende appel. Bevestiging van het Hoewel een overzicht als dit geen aanspraak mag maken op ook maar eenigszins volledig te zijn, zou de onvolledigheid deze week al te groot zijn, wan neer het overlijden van Maarschalk Joffre gepas seerd werd, de man, die op het verloop van den oorlog en daarmede op onze geheele moderne tijd een beslissenden invloed uitoefende. Slechts be trekkelijk weinigen van de groote mannen uit dien bloedigen tijd zijn thans nog in leven. Moge met hem tevens de geest, die het oorlogvoeren mogelijk maakte afsterven. - wij zijn er van overtuigd, met dezen wensch ook het verlangen van den overleden krijgsman voor den toekomst te vertolenken. De steeds verder doorvretende economische ma laise heeft over de geheele wereld een staat van onrust geschapen, die telkens weer tot botsingen aanleiding geeft. Waar de werkeloosheid reeds on rustbarend groot is en de vooruitzichten geens zins rooskleurig zijn, is het begrijpelijk, dat degenen, die nog werk hebben en die reeds onder zware lasten leven van drukkende belastingen en prijzen, die nog steeds niet voldoende willen dalen, benevens den psychischen druk van niet te weten wat de toekomst brengen zal, in een gespannen geestes toestand verkeeren, die T>ij de geringste aanleiding tot conflicten aanleiding geeft. Vooral omdat de pro paganda der politieke partijen nu juist niet kal meerend op de gemoederen pleegt te werken. Zoo is het dan nu bijv. in het Ruhrgebied tot een wilde staking gekomen, die weliswaar niet van bui tengewoon ernstigen aard is, doch die voldoende aantoont hoe de gevoelens zijn. Het betreft hier een voorgestelde loonsverlaging van 8 pCt., die door dé werknemers niet kan worden aanvaard.. De communisten maakten van deze gelegenheid gebruik om door felle agitatie een vrij groot aantal arbeiders tot staking te bewegen, waar zij in slaag den, ondanks het feit, dat de andere vakverenigin gen het stakingsparool niet uitgegeven hadden, doch wilden trachten J/angs den weg der onderhan delingen tot een oplossing te komen. De staking schijnt echter haar hoogtepunt al gepasseerd te zijn en haar einde te naderen. Ook in Engeland in de kolendfytricten van Zuid- Wales en in de katoenindustrie zijn de stakingen aan den gang: oorzaak: werktijden, salarissen, ratio nalisatie. Het gaat niet aan te dezer plaatse uitvoe rig over al deze stakingen te schrijven. Eerder lijkt het ons van gewicht onzèn aandacht - sinds geruimen tijd - weer eens naar Britsch indie te wenden, of liever naar de Ronde Tafel Confe rentie, die reeds langen tijd te Londen doende is een oplossing te vinden van dit ingewikkelde vraag stuk. Waar de tot nu toe gevoerde besprekingen hoofdzakelijk van bij zonderen en technischen aard waren, was er weinig gelegenheid daarop in te gaan. Thans echter heeft Lordt Reading, de gewe zen onderkoning van Indië, en lid van de Liberale partij een verklaring afgelegd, die voor de resul taten der conferentie waarschijnlijk van groot be lang zal zijn. In de laatste instantie kwam deze verklaring hierop neer, dat Lord Reading er een voorstander van is om Britsch Indie een stelsel van verantwoordelijke regeering toe te staan, gelijk Sir Bahadur Saproe, dit onlangs ter conferentie had aangegeven. Aangezien nu de labourpartij in ieder geval even ver zal gaan in hare concessies als libe ralen, kunnen wij hieruit met vrij groote zekerheid concludeeren, dat de in de verklaring van Lord Reading vervatte denkbeelden ook inderdaad ver werkelijkt zullen worden. Hoe de conservatieven er nu over mogen denken is vrijwel onverschillig, aan gezien Labour en Liberalen een volkomen meer derheid vormen, waartegen zij niets kunnen uit- richte.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3