Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang y-5ia» ,1.1, - Uitgave: Firma 1.1 KlZtS, Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Koordscharwoude. Buitenlandsche Brieven 1500 OVERHEMDEN OPGERUIMD. V1H m LUN S Het Uitgebreid Lager Ouderwijs (WETTEN BUSTEHOUDERS koopjes Gevatte Koude 110; Coenraad an Amsterdam Jong, arbeider, 'ind 173. Z.Scharwoude NO. 4 TELEFOON INTEKCOMMDNAAL NO^-1-ZATERDAG 10 JANUARI 1931 r beroep, N. H lijk 24), Zijpe; 5and 53; Jacob r Heiloo (Bol- rhaar, zonder K. Huishoud- stb. R.K., naar :ema, arbeider, i Alida Krap, onsweg C 61. 12 1300 42 115 18 613 1326 613 1326 ngeschreven 4 len huwelijken 'loeger en Hil- azina Jaantje, uurtje Schuyt. i Raat; Mein- Helena Eliza- gen. van Arie 49 42 eboren: 15 m. rieden 3 m. en 5 m. 668 v. 3 m. 679 v. taal 1428 per- ecember '30. in Theodorus van Marinus s, z. van Jan 'antje, d. van is. echtgenoote LtnEiiijyR mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADVÊRTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. zich vergeten iroor Mathilde aar deze was stiefmoeder, at zij in zich woord noch ken. et gezin werd ïbroken twis- e. De laatste ld, terwijl de lde. De baro- slding zag zij bezit van de ;nd Mathilde ij begon zelfs - en moeder- endig en op- n aanhing, droomerijen reeds zoo in >g deelgenoot s eene vijan- kindsheid af urige vervul- en van hare was dus zeer >ba een blij- ,tte. van den va- r te bezitten, pgewekt. Zij loen wat ha- >n in zijnen ia te komen, op het voor ehagen, ong elijke eigen- die zij ver- ionen wat zij j niet bezat, igen om an- e's hoofdon- t werd, een voortdurend iwel zij zelve rent hen die i geheel ver aandoening laren vader, in hem een ille anderen, ïspraak ma- iare dochter tn ook later edelen trots, i liefde voor i streng, on- •on juist de it vervolgd). BRIEF UIT BERLIJN. (Bijzndere correspondentie.) BERLIJN, 5 Januari 1931. Zoolang er grenzen en in- en uitvoerrechten heb ben bestaan, zoolang heeft ook de strijd gewoed tusschen de ambtenaren, die belast waren met het innen der in- en uitvoerrechten en de elementen die er hun winstgevend beroep van maakten, be laste waren over de grens te smokkelen. De vrede tusschen de twee tegenpolen, douane en smokkelaars, zal pas bezegeld worden, wanneer over de geheele wereld de handel vrij zal zijn, voorloopig'een uto pistische toekomstfantasie. Een voor jonge en in opleiding zijnde ambtenaren zeer leerrijke verzameling, waarin alle ervaringen op het gebied van smokkelaars en smokkelarij zijn neergelegd, vindt men thans In het douanemuseum te Berlijn, waar de ambtenaren door middel van modellen, schetsen, têékeningen en berichten op de hoogte gesteld worden van aïle trucs. Toen wij de politietentoonstelling te Berlijn bezochten, hoorden wen van dit douanemuseum en besloten er eens heen te gaan. Het museum ziet er uit asl elk ander. Groote lichte zalen met lange tafels vol modellen en voor werpen, de wanden bedekt met schetsen, kaarten en foto's. Hier en daar staan geheimzinnige machines en toestellen waarover men zich tevergeefs het hoofd breekt. Als leek mag men het museum niet zonder meer betreden. Men heeft een bijzondere ver gunning noodig, die wij als persman echter spoedig hebben. Aan de geschiedenis is ook een groote plaats in geruimd. Zoo zagen wij alle vlaggen en wapens van de douane der verschillende landen, die voor dert oorlog in Duitschland een groote zelfstandigheid hadden, een geheel op zich zelf staande rijksdienst, vormden, en dit ook demonstreerde door eigen vlaggen en wapens. De wapenborden der douanesta tions waren soms prachtig bewerkte stukken hout snijwerk met levendige kleuren. Thans zijn zij nog slechts getuigen van het verleden. Men kan er ook de uniformen der douaneambtenaren uit de 19e eeuw zien en hun wapens en rangdistinctieven. De wapens, degens, karabijnen en pistolen, geven duidelijk blijk van de gevaren waaraan de douane ambtenaren bij hun werk zijn blootgesteld, doch te vens van het telkens weer opkomend streven om hen bij het actieve leger in te lijven. Thans dragen de Duitsche douaniers een groene soldatenjas en een zwarte lange broek. Zij zijn bewapend met een de gen in zwartzijden foudraal en een revolver aan hun riem, doch de geheele inrichting der organisatie van deze tak van dienst is toch sinds 1919 principi eel veranderd. Uit den ouden tijd zagen wij ook nog voorhistorisch aandoende geldkisten met inge- wikklde sloten, kunstwerken uit een rustiger tijd. Verder waren er oude stempels, matijrzen voor plom bes en brandmerken voor vee en groote colli, bijna alle uit de hand gesneden en getuigend van een verrassenden kunstzin. De grootste plaats is echter uit den aard der zaak ingeruimd aan de verzame ling modellen. Hier vindt men bijna alles, wat voor de ambtenaren belangrijk en leerzaam is en ook voor den leek zeer belangwekkend is. Zoo ziet men modellen van clandestiene stokerijen w.o. een on- deraardsche en een geheel van koper vervaardigde voor een kelder. Verder ziet men drukinsallaties, fotografische ateliers, suelpersen, etserijen steendruk kerijen, enz. die gebruikt werden om douanemerken banden voor sigarettenblikjes en plakzegels na te maken. Het smokkelen of clandestien bereiden van alcohol en het namaken van belastingzegels schijnen het meest winstgevend bedrijf te zijn. Anders zou den er ook niet telkens opnieuw zulke groote kapi talen in gestoken worden. Wanneer de overtreders echter ontmaskerd worden en op den langen duur wordt elke- clandestiene stokerij ontdekt en elk smokkelaarschip aangehouden, dan komen zij er ook niet af zonder hooge geldboetes en dikwijls zeer langdurige gevangenisstraffen. Men kan zich al elesk geen voorstelling vormen van de hoeveelheid werk die aan het innen der in- en uitvoerrechten verbonden is. Zoo zijn verschillende waren ingedeeld in belastingklassen, die door zeer gevoelige instrumenten moeten worden bepaald. - Het is bekend dat men voor alcohol betaalt naar het gehalte aan alcohol, doch wie heeft ooit gehoord van een dradenteller, die de dichtheid van het weef sel moet bepalen? Hoe meer draden er geteld worden hoe dichter het weefsel en hoe beter de kwaliteit is, hoe meer belasting men ook moet betalen. Een andere interessante bijzonderheid was de wijze van afsluiting der schepen, die in een haven komen met belastbare waren aan boord en worden afgesloten, voordat zij verder het land invaren. Op de plaats van aankomst worden dan de waren door de douane onderzocht en de verschuldigde som vastgesteld. Op een groot aantal tafels waren zoogenaamde grens- curiosa uitgestald, d. z. modellen van plaatsen en gehuchten waar de grens dwars doorheen loopt. Zoo bevindt zich te Bardel aan de Hollandsch- Duitsche grens een huis, dat voor de helft op Hol- landsch en voor de andere helft op Duitsch grond gebied staat. Ergens anders staan de stallen van een boerenhuis op Hollandsch en het huis zelf op Duitsch gebied. Op een groote kaart zien wij den „ooievaars- snavel" een zeer lange strook Tsjechisch grondgebied die bij Fugau in Saksen ver in Duitschland in dringt. Al dergelijke dingen hebben de bijzondere aandacht der smokkelaars en voor de bewaking ervan is een evenredig groot aantal ambtenaren noodig. Het is onbegrijpelijk, dat de wederzijdsche regeeringen deze grenzen niet beter een eenvoudiger laten trekken door gemegngde commissies. Op de 20 of 30 menschen, die in zoo'n grensgebied wonen, komt het toch voor geen enkel land aan en de finantieele uitgaven zouden door zoo'n regeling be langrijk beperkt kunnen worden. Een voorbeeld van zoo'n regeling is Schaffhausen, dat staatsrechterlijk tot Duitschland behoort en alleen ten aanzien van de douane tot Zwitserland. Ok hier heeft men dus tegen het trekken van nieuwe grenzen opgezien, (terecht, want het betreft een belangrijke plaats) doch men heeft tenminste op verstandige wijze de onnoodige moeilijkheden voor de douane weten op te heffen. .(Nadruk verboden.) enz. worden tegen spotprijs naast Victoriatlieater ZIET ETALIOE. Des avonds wordt men wijs Voor d'afgeloopen dag; Maar nimmer wijs genoeg Voor die nog komen mag. Er is een boekje verschenen, onder den titel „Naar de U. L. O. School", geschreven door den heer J G. van Ginkel, Hoofd der U. L. O. en der Lagere School van de Nijmeegsche Schoolvereeniging Het is een geschriftje, dat reeds door zijn inlei dend woord de aandacht trekt. Met zeker gezag, waaraan stellig niet mag worden getornd, zegt de schrijver in het voorwoord: „Als het uwe bedoeling is, voor uw kind te zoeken, de plaats waar het thuis hoort, als u zoekt „de School, waar uw kind een goed leer ling kan zijn," dan wil ik trachten bij U waar deering te wekken vóór- en belangstelling in dezen mooien tak van onderwijs. Het spreekt haast wel van zelf, dat dit boekje niet is geschreven voor de Nijmeegsche ouders alleen. Voor alle ouders, die wonen in plaatsen waar een V. L. O.-School is gevestigd en de aaste omgeving zijn de in dit geschriftje verstrekte gegevens van groot nut. En wij zullen de vrijmoedigheid nemen enkele appeltjes te schudden van dezen boom uit buurmans boomgaard, omdat wij meenen, dat de smaak van deze vrucht U zal bekoren. En wij pluk ken er de beste vruchten af en wij vragen, heel bescheiden, proeft eens, - ze zullen U bevallen. Maar voor wij ze U aanbieden, vragen wij U verder een scherp mesje te nemen om ze van de schil te ont doen. Niet te dik schillen, anders gaat er te veel van de vrucht verlorerh Men slijpt het mesje vooraf -op een niet al te ruwen steen. Doe 't met geduld en overleg en de vrucht wordt nog bekoorlijker om er in te bijten. Hoort gij, ouders, de klanken van het aardige liedje nog uit het oude schoolgebouw: ,,'k Wil in dien donkeren stal niet zijn, - ik haak naar lucht en zonneschijn?" - Die plaats is u niet vreemd, daar ontvingt ge uw onderwijs, daar werdt ge gevormd naar verstand en hart. Daar werd een deel van de taak uwer opvoeding overgenomen, daar werdt gij geleid op een wijze, die U nog altijd met genoegen en vreugde doet gedenken de dagen uwer jeugd. Gij herinnert U dien zorgeloozen tijd nog, gij wilt nog wel eens met uwe herinnering leven in dat tijd perk van blijde dartele onbezonnenheid, toen het leven zoo rustig heenvlood en' de bestaanszorgen geen plooien groefden in 't voorhoofd uwer ouders, zooals nu. - Toen hadt gij nog belangstelling voor het ontplooien der ruige knopjes die zich repten om :in de zonneschijn hunne glanzende zijden blaadjes te laten blinken. Toen luisterdet gij nog naar den lustigen wildzang, die overvloed vonden in de mate- .looze voorraadschuren der rijke natuur. - Voor hen geen dure tijden! - Toen - en nu! - Hebt gij wel eens overwogen, wat het door U genoten onderwijs voor uw latere leven en uw toekomst heeft beteekend. Hebt gij niet dikwijls in stille mijmerij, in eerlijke bekentenis moeten ge tuigen: „ik had er nog meer van kunnen genieten?" En hebt gij in dat stille uur van zelfoverdenking, jtoen ge tot U zelf inkeerdet, niet meermalen uw zedelijken en geestelijken rijkdom, wat gij zijt, kent en bezit, al uw gedachten, ieder Woord, iedere daad door u verricht eens op de weegschaal gelegd? Herkent gij ze niet, al uwe schijnbaar mislukte, iuwe onvoltooide en uwe miskende en misschien nooit gewaardeerde werken, uwe vervlogen illusiën, uwe onbereikbare idealen? Daar stormt uw kind de kamer binnen en 't is met uw stille overpeinzing gedaan. De werkelijkheid ziet er anders uit dan het rustige verleden, waarin ge zoo graag een oogenblik vertoefdet. Maar uw zoon of dochter heeft een goed werk verricht met 'u tot de werkelijkheid terug te roepen. Het was wel een hard ontwaken - want de jubel van uw kind deed nog Sterker het besef tot u doordringen, dat het ook een toekomst heeft en dat het binnen afzienbaren tijd zal gedaan zijn met zijn vrije, blije jeugd. Neen kind, denkt ge onwillekeurig, het zal voor jou minder gemakkelijk gaan dan met ons. Gelukkig maar, denkt ge er dan wellicht bij, dat het dat minder zwaar zal gevoelen, dan gij zelf het ziet. - En gij belooft U zelf, zoo veel als in uf vermogen is, het te helpen, te steunen en voor te bereiden op zijn marsch door het leven. Want ook hij moet door den diepen, snellen levensstroom en worstelen door het volle menschen gedrang. En nu beseft gij en begrijpt gij, dat het uw plicht i's, ge- At Vfijl iCtTBlIS steund door uwe groote liefde voor hem, uw kind, iT»lwl BIMI 1*1 wllw naar uw draagkracht en vermogen, naar zijn aard en aanleg, toe te rusten om op zijn marsch, dien hij gaan moet, de moeilijkheden te kunnen overwinnen of te dragen, die ook hem niet zullen worden ont houden. Nu klinkt het duidelijker in uw oor, de melodie van het blatende dier, dat niet in den donkeren stal kan tieren maar naar lucht en zonne schijn haakt. En dan wilt ge leven om te kunnen leven, dat is zichzelf gedragen voelen door het besef de belan gen van uw kind, zijn toekomst en zijn levensgeluk te hebben bepeinsd en bevorderd tot zijn heil en uw eigen rust. En dan hebt ge u te haasten. Gij zult uw tijd nog noodig hebben, zoo zult ge u zelf moeten bekennen, om uw tuintje te wieden. En dan ziet ge in uwe verbeelding voor lederen schralen distel een geu- rigen vrucht, voor iedere wilden doorn een bloeien- den boom. Zoo moet het worden, daarnaar moet ik streven, daarvoor moet ik nog leven. Dat is de vrucht uwer overpeinzing, Wij zetten boven dit artikel: „Het Uitgebreid Lager Onderwijs!" In bovenstaande beschouwing hebben wij getracht U ernstig de vraag te doen stellen: Wat moet mijn zoon of dochter worden?" Wellicht brengt deze vraag er U toe, eens ernstig te overwegen of de U. L. O.-School voor uw kind niet mogelijk de school kan zijn, waar het naar aanleg en aard en geschiktheid het meest op zijn plaats is. Omdat deze belangrijke tak van onderwijs wordt gewaardeerd om den ernst van zijn werkers en de degelijkheid der organisatie, die zich in geenen Brillen. Bij ons hebben wij meer raadsleden dan in de omliggende gemeenten, waar in elke gemeente er zeven zijn. En wat was nu mijn plan, denkt ge wel, waarde lezer? Ik zou hen allen eens door een bril willen laten zien.. Het zal natuurlijk heel moeilijk zijn voor ieder een passenden bril te runden. Ik zal dus reke ning moeten houden met kleur en beginsel der respectieve raadsleden. Maar ze zijn er wel, natuur lijk! Voor eiken neus is een bril te vinden. Maar het zal blijken toch niet zoo gemakkelijk te zijn, want, al te dikwijls immers staat er een neus op een gezicht van verbeelding, om het met Hilde- brand te zeggen. En welke soort bril moet daarvoor gekozen worden? - Niet gemakkelijk, - dat zult ge mij moeten toegeven. - Maar laten wij eens passen! - De heeren kunnen, indien het niet voegt, den bril verruilen. - En of - er een nemen, die - beter staat, - meer indruk maakt of eigenlijk hoort op den neus waarop hij gezet wordt. - Dan hebben wij eerst den gouden bril, waarvan de glazen door breede gouden randen een soliede, vooral soliede, gouden pennen voorzien zijn. De gouden bril - zoo geloof ik stellig, heeft een verleden gekend - zonder bril - Hij was vier jaar raadslid - beregende, dat hij in die vier jaar zijn best had gedaan om de belan gen der gemeente te behartigen; - overdacht, dat hij, door zijn invloed, althans door zijn stem, de totstandkoming had bevorderd van - ja - wat eigen lijk - nu ja, dat het vermenigvuldiglngscijfer niet verhoogd was; T en - nu hij jarig werd, - hij had zich al eens in dien geest uitgelaten, - had hij een gouden bril gekregen. - De gouden bril heeft hem van gedaante doen verwisselen; - deze verkondigt zijn - voornaamheid. Door die omlijsting van edel metaal loopt hij meer in de gaten. - Daarbij komt nog, dat hij is verziend, - Hij zou den uit vinder van den bril, - Salvino degli Armati, een vorming voor de praktijk van het leven in de maatschappij, tot behoorlijke ontwikkeling van het opgroeiend geslacht. Waarover in een volgend num mer meer. deele beperkt tot schoolsch-theoretische ontwikke- Florentjjn graag nog als portret in zijn kamer ling, maar gericht is op - en verband houdt met de Qf kantoor ophangen. - Wie past dezen bril? - *•-*■ J" Geneer U niet, - het maakt furore! ~~Dan volgt de „alwetersbril". Een brilletje, zoo licht als een veer, op een vrij breeden neus, wiens top verbaasd naar omhoog ziet. Ovale glazen. - Hu weet alles beter, heeft op alles wat aan te merken, en is sterk in het gesticuleeren, minder sterk in woorden en zwak in gestie. - Die bril en die neus doen 't 'm eigenlijk! Past die wellicht op een der wijze neuzen? Daan komt de knijpbril. Met een licht hoofdzwaaitje, - rechts of links - wordt de bril met den linkerhand van den neus genomen; - En dan even met het hoofd in de hoogte, alsof hij over zijn bril heen ziet, komen heel gemoedelijk de woorden langzaam uit den mond. - Bestraffend en weerleggend, maar eenvoudig raak, - met een tikje ironie, - Zal een der vroede vaderen zoo'n bril passen en - goed staan? - Zoo'n bril is rechtszinnig en vormt een groot contrast met het moderne lorgnet, de modebril, hangende aan een gouden kettingtje. Deze wordt gedragen op een jeugdigen neus, die eenige verbeelding toont. Het hoort er zoo bij als men aan de tafel met het groene laken komt te zitten. Zoo'n bril is bescheiden of brutaal. In het laatste geval onuitstaanbaar en zonder doorzicht en er varing. Wat boekenkennis en een citaatje vormen zijn oordeel over zaken, die den voorzitter doet vra- Bij gevatte Koude in Hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vast zittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1