Sint Pancras Zuidscharwoude Vrijdagmiddag 2 uur Vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den E.A. Heer J. Kroonenburg, Burgemeester. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter opent de vergaderin gmet éen woord van welkom, den wensch uitsprekende dat het jaar 1931 een opleving mag geven, zoodat de toe stand in deze gemeente zich zal verbeteren. De notulen van de vorige vergadering worden door den Voorzitter gelezen eri onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Van Ged. Staten bericht dat tot den aanleg van het kanaal Alkmaar-Kolhorn is besloten. De gemeente is nu tot 1969 verschuldigd f 200 per jaar bij te dragen. Van Ged. Staten bericht, dat de behandeling der begrooting 1931 is verdaagd. Men kan de heift der bedragen van de begrooting opnemen. Van de Vereen. Gezinsverpleging te Schoorl, ant woord op ons schrijven, dat besloten is een ver pleegster aan te stellen voor Koedijk en St. Pancras. Eenige advertenties zijn al geplaatst. Als lid van 't bestuur, wordt de Burgemeester met algemeene stemmen aangewezen. Van de Inspecteur der directe belastingen be richt dat de voorloopige opbrengst der Personeele belasting is geraamd op f 3600. Die der grondbelasting op f2200 aan opcenten f 1200. VOORZITTER deelt mede, dat correspondentie is gevoerd met Notaris Van Weel te Bloemenaaal over den verkoop van het stukje grond ten benoeve van het transiormatorhuisje. Er is bericht ontvangen, dat de acte is gepas seerd, zoodat de koopsom wel spoedig zal kunnen worden tegemoet gezien. VOORZITTER deelt mede, dat de acte van den verkdöp van het land in den Beverhoog is ge passeerd. De koopsom is ontvangen. Deze is met f3000 van ander verkocht vast goed op de Boeren leenbank geplaatst voor één jaar vast. Van Gedep. Staten goedkeuring op de onder handsche verhuring door het Burg. Armbestuur. Van de gemeente Alkmaar een schrijven, dat onze gemeente iri de opgave voorkomt om met Alkmaar samen te werken betreffened art. 18 der Wet op besmettelijke ziekten, ni. gezamenlijk ziekenbarak ken plaatsen. Hierop zal nader worden teruggekomen. Van den heer P. Kooy Jz., verzoek een stuk grond te mogen koopen gelegen aan de Achterweg. Op vobrstel van B. en W. zal den heer Kooy worden bericht, dat hij 't stuk grond kan koopen voor f600, onder voorbehoud der overeenkomst met den tegenwoordigen huurder. VOORZITTER deelt mede, dat als raadhu.s- schoonmaakster is benoemd mej. Muurling. Van den heer J. Wit bericht, dat hij de nuur van het bij zijn huis gelegen stuk grond aannemt vo^r f 12.50 per jaar. Bovenstaande stukken voor kennisgeving aange nomen. Door 't vrij komen van 10 snees land zal op voor stel van B. en W. een openbare inschrijving wor den gehouden. De inschrijving zal gescnicden voor den tijd van één jaar. Voorstel toekenning aan Jantje Booy toeslag op haar pensioen tot f 125.00 en verleenen aandenken, b.v. eenvoudige stoel. Deze toesiag geidt voor den betrokkene levens- Z.Ê.A. meent, dat een aandenken een waardige weerxlank bij Mej. Booy zal vinaen. De hee rbNEL merkt op, in vorige vergadering gezegd te hebben, of het niet gewensent is Mej. Booy een enveloppe met innoua te overhandigen. Nocntans houdt spreker zich hieraan vast en mern», dat zij hieraan ook meer heeft. Weth Duif beschouwt het meer als het geven van een aandenken en acht zuIks gevoeglijke!. De heer SNEL zegt, dat als het toch op een stoel moet uitdraaien, het er éen zal zijn, waarvan ze kan zeggen, dat hij lekker zit. thans op dekoopJavoorbehoudhetaeBshrdlucmfwyp Weth. v. KAMPEN zegt, wat de reden is. dat er thans op de convocatie niet staat vermeld „e^n enveloppe met inhoud",, dat spr. toen dit geval in den Raad is besproken, niet aanwezig was, uaar hij eerde was vertrokken. Weth. DUIF spreekt zich nogmaals uit over het geven van een aandenken. 'De VOORZITTER zegt, dat het toch gegouen moest worden in den vorm van een aandenken, van daar dat een stoel als zoodanig wordt werd voor- Deneer LEK acht 't voorstel van B. en W. beter, daar het is van blijvenden aard. Wellicht is het al iets naar aanleiding van het gezegde van den heer Snel. De VOORZITTER stelt voor, de zaak te regelen tot volle tevredenheid van de leden. Aldus wordt besloten. Benoeming commissie plaatselijk schooltoezicht. DuDbenai: P. de Ruyter; C. v. d. Tak. J. ten Hoeve; Mej. B. Bood. Js Snjker; P. Hartman. G. Booy Jz.; R. Vis. vr. A. Volkers; vr. Js. Burgers. VOORZITTER zegt, dat naar aanleiding van de weinige kracht, die van deze commissie uitging, ooor de omstanuigneoen en tevens dat de tyd van ai- treding onder het hoofd zijn gezien, tnans deze voordracht aan den Raad wordt voorgelegd Daar stemming ooor geen der leden wordt ver langd, woruen oe onder no. 1 genoemde personen bij acclamatie aiszoodanig benoemd. Benoeming armvoogden: Aanbeveling Burgerlijk Armbestuur: per. aftreding Jb. Duif. 1. Jb. Duif. 2. D. Hartman. Vac. bedanken S. Nol. 1. Jb. Kloosterboer Dz. 2. G. Booy Jz. VOORZITTER kan niet nalaten zijn verwondering omtrent dit bedanken te_uiten, daar dit vrij plotse- '"ifet schrijven, waarin de heer Nol het bedanken meldt, staat als reden: „door andere bezigheden. Z E A zegt den heer Nol dank voor hetgeen hij gedaan'heeft in het befóng van het Armbestuur. De heer SNEL vraagt wade reden van dit be- ^DeWORZITTER, niet andrs wetende als hetgeen in de brief staat en waarin de heer Nol beuankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer SNEL zegt, vernomen te hebben, dat de heer Nol bedankt heeft, omdat het praatje ging dat hij als armvoogd door velen is gepasseerd. De VOORZITTER zegt, op praatjes niet te moeten afDealheer LEK mist op de voordracht personen van links en stelt voor aan de no. 1 G. Booy Jz. toe te voegen. De armvoogdij is goed bezien toch meer iets van links, daarom ziet spr. gaarne alle partijen vertegenwoordigd. Armvoogdij en Diaconie zijn steeds zaken van rechts geweest en ziet spr. toch iets gevaar erin en acht het beter als armvoogdij links en D aconie rechts is hierdoor wordt een zuivere verhouding verkregen en de zaken tusschen beide zeer goed kunnen worden besproken. De VOORZITTER zegt, dat het armbestuur door tweetal aan te stellen aan de v?et heeft voldaan. Met de zienswijze van den heer Lek gaat spr. niet accoord. Het ligt in de lijn van de wet dat er tus schen de beide instellingen samenspraak wordt gehouden. Maar bepaalde kleur is nog nooit naar voren gekomen. Voorheen was Armbestuur links, maar door t vallige omstandigheden,, waaraan de neer lek mis er en ook wel schuld heeft is dit rechts geworden: c Het voorstel Lek wordt door den heer Snel ge steund. De heer MUURLING kan zich niet begrijpen, dat er in dit geval naar links of rechts wordt gekeken, daar het liefdadige instellingen zijn, samenwerking noodig is, doch niettemin en ten overvloede af zonderlijk worden geadministrateerd. Het gaat er om, goede armvoogden te hebben. Weth. DUIF zegt, dat de heer Lek er een zaakje van wil maken en acht zulks absoluut niet op zijn plaats. Spreker kan ook geen enkele rede hiervoor vinden, daar er nimmer klachten zijn gehoord. Het behoeft ook nooit zoover te gaan of het om links of rechts gaat. De heer SNEL zegt, als het afgaat op het praatje, dan is het zeer terecht dat de heer Booy aan de voordracht van no. 1 wordt toegevoegd. De VOORZITTER verzekert van personen te heb ben vernomen, die verklaard hebben, veel meer bij Nol te zijn geweest dan bij de anderen. Aangaande het gesprokene van den heer Muur ling, merkt de heer Lek op, dat in de schoolkwestie destijds de heer Muurling iets heeft gezegd over den candidaat, en heeft spreker aangenomen dat het toen ging tegen de o.l. school en er dus ook po litiek in het spel was. De heer Muurling ontkent ten stelligste, dat het terwille van de politiek was, doch ging het voor spreker om den rechten man op de rechte plaats te krijgen, hetgeen dus een geheel andere kwestie was. De voorzitter stelt voor om het voorstel Lek in stemming te brengen Echter op verzet van enkele leden blijft dit achter wege daar het een vrije stemming betreft. Hierna wordt tot stemming overgegaan, en wor den de heeren Jb. Duif en Jb. Kloosterboer Dz. als zoodanig benoemd. Vaststelling verordening G. O. aan de Gem. Lichtbedrijven. De voorzitter deelt mede, dat de verordening door de commissie van beheer wordt voorgelegd, die geheel in overeenstemming is samengesteld met de afd. Lan gedijk van de organisatie van werknemers. Genoemde commissie geeft in overweging de veror dening ongewijzigd goed te keuren, daar eventueele wijzigingen noodzaken weer naar de organisatie te rug te moeten gaan. De voorzitter leest hierna de verordening voor. De heer Snel vindt het eigenaardig dat alle ge meenten er thans voor zijn, hetgeen toch eerst niet het geval was. Afgescheiden hiervan is spreker voor goedkeuring. De voorzitter merkt op, dat alles ophoudt, zoodra de meerderheid er voor is. De heer Muurling zegt, dat Sint Pancras er tegen was doch als minderheid er voor moet zijn. De heer Snel is van meening dat er geen nadeeli- ge gevolgen aan verbonden zijn, indien de raad er voor is. Hierna wordt de verordening goedgekeurd. Voorstel garantie 30 procent voor tuinders- crediet. Aanvraag woordvoeren Lek. De voorzitter deelt mede, dat een uitvoerige mis- sieve is ingekomen van Ged. Staten, welke reeds vol ledig in de kranten heeft gestaan. Deze missieve be treft het verleenen van crediet aan tuinders, door provincie en gemeente. (Wijverwijzen hiervoor naar ons nr. van 6 Jan. 11. Verslaggever.! Z.E.A. deelt vervolgens mede, dat het aantal exem plaren een lOOtals, voor het aanvragen van crediet reeds zijn besteld, ofschoon spreker hoopt, dat dit aantal niet benoodigd zai zijn. De gemeente zal dus aansprekelijk zijn voor de 30 procent. B. en W. dienen hun voorloopige beslissing, genomen in eèn commissie, bestaande uit B. en W., een vertegenwoor diger van de Boerenleenbank en een vertegenwoordi ger van de tuinbouwvereeniging, in bij den secreta ris van de Provinciale commissie, den heer W. BalK, die op zijn beurt de aanvragen doorzendt naar Ged. Staten. Het komt er nu op aan, of de raad bereid is, de gemeente garant te stellen. Het woord wordt door den voorzitter verleend aan den heer Lek. Deze spreker zegt, zeer kort te kunnen zijn, daar het spr. niet bekend was, dat deze zaak reeds in deze vergadering zou worden behandeld, daar spr. dan waarschijnlijk het woord niet had willen voeren Spr. heeft zulks alleen gedaan uit een oogpunt van spoed achter de zaak te willen zetten, echter is spr. nochtans bevreesd dat de credietverleening niet voor 1 Maart zal plaats hebben. De voorz. merkt op, dat Ged. Staten na 1 Maart geen aanvragen meer zullen behandelen, dat ook dit college spoed betracht. Ook door B. en W. is deze zaak met spoed aange pakt, omdat tot spijt onomwonden kan worden ge zegd, dat vele personen niet alleen zonder geld maar ook diep in de put zitten. Als de raad het voorstel goedkeurt en de biljeten zijn ontvangen, kunnen de aanvragen onmiddellijk in de commissie worden be handeld Weth. Duif acht de aansporing van den heer Lek niet noodig, daar door B. en W. reeds alle mogelij ke spoed is betracht. De heer Muurling acht het nu slechts het nemen van een officieele beslissing, daar enkele vergade ringen terug, toen een verzoek om steun aan tuin bouwers door den raad is geweigerd, daar de bespre kingen door de provincie reeds gaande wa,ren, allen in beginsel besloten, om eventueel voor 30 procent garant te zijn. De heer Lek zegt, dat als hij te veel heeft gedaan, hij er zich toch niet al te veel van zal aantrekken. De voorzitter zegt, dat B. en W. toch niet eerder met de stukken hebben unnen komen, voordat deze er officieel waren. De heer Snel wil degenene die nu reeds in nood ver keeren, direct helpen, daar het thans zeker is, dat het crediet er komt, en daar velen reeds geen cre diet meer hebben bij bakker, kruidenier enz. De voorz. legt er nog eens nedrukkelijk de klem toon op, dat het te verleenen crediet in geen geval mag worden aangewend voor huishoudelijke 'zaken De hee,r Snel merkt op, dat toch het loon kan worden opgeëischt. Bij een vorige maal- toen steun werd afgewezen, waren toch al enkelen aangewezen voor een crediet. Daarbij komt nog, dat iedere ge meente gerechtigd is. tot het geven van een voor schot in tijden van nood. Den voorzitter is hieromtrent niets bekend. De heer Koelemeij zegt, hoe mooi het ook is, zullen B. en W. toch over alle gegevens omtrent de per- trent de xzeao vbgkq mfwy vbgwyk xbzgkqj xbgkqj sonen moeten kunnen beschikken De heer Snel meent toch, dat aan de allerminsten f 50 in voorschot gegeven kan worden. De heer Lek acht zulks niet mogelijk, buiten de commissie mo, doch zou gaarne alle spoed zien in deze zaak. De voorzitter zegt, dat urgente voorstellen steeds door B. en W. met grooten spoed zijn behanedld. De heer Snel is van gedachte, dat de raiffeisenbank zooals de zaken thans staan, bereid zal zijn, eerder in te grijpen. Dat is de bedoeling va nspreker, dat degenen, die niet in aanmerking voor crediet ko men ook niet door de gemeente worden geholpen. De voorz. merkt op, dat het toch niet mogelijk is, daar de commissie officieel nog niet bestaat. De heer Muürling merkt op, dat als het zal gaan, zooals de heer Snel zegt, ylan zullen er gevallen zijn, dat de gemeente op eigen risico een voorschot heeft gegeven. De heer Snel acht het niets erg, als er f 1000 zou worden uitgetrokken om direct hulp te verleenen. De voorz. zegt, dat zulks wel mogelijk is, als er aanvragen door de commissie zijn behandeld, waar door eenige handeliding wordt verkregen. Weth. van Kampen memoreert dat destijds de Boerenleenbank genegen was rentelooze voorschotten te verstrekken, toen was er van dit crediet nog geen sprake. Toch is spreker er sterk voor dat eerst een uitsrpak van de commissie wordt afgewacht, daar naar kan dan gehandeld worden. De raad kan nu B. en W. machtigen, in deze ruim van opvatting te zijn, ejt te helpen waar zulks moge lijk en onmiddellijk noodig blijkt. Het voorstel, dat de gemeente voor 30 procent garant is, wordt hierna met algemeene stemmen aan genomen. Tevens wordt aan B. en W. machtiging verleend, tot de wijze van handelen zooals door weth. van Kampen is aangegeven. Werkloozen. Aanvraag woordvoeren Lek. De voorzitter zegt, dat het punt werkloozen in deze gemeente zeer urgent is, waartoe de slechte toestanden hebben geleid. Z.E.A. memoreert hetgeen in de raadsvergadering van 6 Juni 1929 ten opzichte der werkloozen is be sloten, nml. dat degenen, die zich voor 1 Juli niet bij een werkloosheidsverzekering had aangesloten, ook geen steun zouden ontvangen. Dit besluit werd toen met algemeene stemmen aangenomen en ook de heer verklaarde hiermede volkomen accoord te gaan. Vanaf 5 December jl. zijn de georganiseerde werkloozen door de gemeen te te werk gesteld aan werkzaamheedn betreffende de bermen van de wegen. Hieraan wordt 3 d)agen per week gewerkt, en wel van 8 tot 4 uur tegen een loon van f3 per dag, de overige dagen kun nen zij stempelen. Dit werk kan nu met de vorst moeilijk worden voortgezet. Het is daardoor in B. en W. besproken, wat nu gedaan zal kunnen worden Het is ter oore van B. en W. gelftmen, dat thans de gelegenheid wederom is opengesteld, van gemeente wege werkloozen te werk te stellen aan de Zuiderzee werken. Reeds een "der ingezetenen is op eigen ini tiatief daar aan het werk en heeft ook eenige in- lichtinge verstrekt. Verschillende arbeiders hebben tezamen een woning gehuurd, eten gezamenlijk dus zoo economisch mogelijk. B. en W. stellen voor den werkloozen gelegenneid te geven daarheen te 'gaan. Nu geldt de vraag hoe gaan ze heen en hoe ko men ze terug. In Koedijk gaan zij per autobus ie- deren "dag heen en terug, maar er zijn er ook die er blijven en wonen zooals reeds door spr. is ge noemd. De gemeente Koedijk vergoedt voor de huis vesting f 0.30 per dag. Nu rijst tevens de vraag, of er huisvesting is. Het loon gaat in aangenomen werk en kan er tot f4.50 per dag worden verdiend. Het werk is hoofdzakelijk greppels steken. Wie het meeste presteert, wie het meeste ver dient. Ingeval er nu een bur rijdt, is er een bezwaar dat er onder de werkloozen geen chauffeur is. Mo gelijk dat H. de Wit van het zuideinde die taak op zich wil nemen. B. en W. hebben reeds getracht een autobus te krijgen, waarvan mol gen de uitslag is te verwachten. De kosten bedragen bij voldoende deelname f 3 per week per persoon, en stellen B. en W. voor deze kosten voor rekening der gemeente te nemen og.de volgende voorwaarden: gehuwde georganiseerden hebben vrij vervoer. ongehuwde georganiseerden dragen f2 bij. gehuwde ongeorganiseerden en ongehuwde on georganiseerden betalen volle f 3. Volgens opgave van heden zijn er 10 georganiseer de en 7 ongeorganiseerde werkloozen. Er zal nu worden gevraagd aan de werkloozen of zij bereid zijn naar de Zuiderzeewerken te gaan. Zoolang er geen gelgenheid tot huisvesting is, zal het vervoer per bus geschieden op de voorgestelde regeling. Z.E.A. raadt aan, dat een ieder laarzen en een schop meeneemt. Spr. memoreert vervolgens dat door het B. A. een ronddeeling onder de armen heeft plaats ge had. Thans vragen B. en W. een crediet van f 500 af te dragen aan het B. A. en zoodra de tijd het noodig maakt weer een uitdeeling in overleg met het B. A. te doen plaats hebben. Deze .uitkeering bepaalt zich niet alleen tot de werkloozen, doch geldt voor alle minder gesitueerden. Vermoedelijk zal deze plaats hebben in natura door bonnen voor levensmiddelen en brandstoffen. De heer Lek zegt, zich niet te dureven verzetten tegen heta voorstel, doch vraagt wat er gedaan wordt indien het gaat winteren. Spr. zou ook dit willen ondervangen. De voorz. merkt op, dat het werk daar niet zoo gauw wordt stilgelegd,, Het zoute water maakt het werk mogelijk. Voorts komt de heer Lek neer op de slechte toe standen voor de arbeiders en leest een stukje voor uit een der nieuwsbladen „waarin door een arbeider op enkele n\sst\nden gewezen wordt, zooals de toe stand, waarin de barakken verkeeren. Voorts dat de arbeiders vanaf de plaats, waar de autobus hen brengt, een urn: over de enkels door de modder moet worden geloopen, alvorens op de plaats van bestem ming te zijn. Tegen zulke toestanden is, volgens in zender, niemand bestand. De voorz. zegt te zijn ingelicht, dat men per fiets een kwartier noodig heeft, en het is dus wel noodig, dat een ieder zijn fiets daar heeft. Voorts brengt Z.E.A. onder de aandacht der leden de vorige keer buiten zijn boekje te zijn gegaan, door ook aan werkloozen, die nog geen half jaar ge organiseerd waren een bedrag van f 9 uit te keeren zooals aan de anderen, echter hebben de wethouders hierop geen aanmerking gemaakt. De heer Lek acht het beter, indien de voorzitter den toestand voor de arbeiders niet al te rooskleurig voorstelt. De voorzitter zegt, alleen die gegevens te hebben medegedeeld, welke spreker heeft gekregen. Z.E.A gelooft ook niet dat het daar een mooie dienst is, maar het gaat om een gelegenheid tot werken. Mocht het evenwel misloopen, dan staan toch de f 500 nog disponibel. De heer Muurling juicht het voorstel van B. en W. toe als deze menschen dagelijks heen en weer gaan. Het voorstel wordt hierna aangenomen en zijn alle georganiseerden hieronder begrepen, ongeacht de bepaalde tijd van aansluiting bij de organisatie. Hierop volgt eene discussie waarbij de heer Lek nog pleit voor een kindertoeslag voor de werkeloozen en wordt tevens besloten het genomen raadsbesluit omtrent het zich aansluiten bij de organisatie in de toekomst toe te passen. Thans hebben de ongeorga niseerden nog gelegenheid als lid toe te treden. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Een spoevergadering bijeengeroepen. Wethouder J. Kroon herdacht Vrijdagavond te 7.30 uur kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. Er is 1 vacature door het overlijden van wethouder J.Kroon. De voorzitter opent met een woord van welkom en zegt de gebruikelijke Nieuwjaarswensch achter wege te moeten laten en in de plaats hiervan een condolatie tot de leden uit te spreken wegens het smartelijk overlijden van wethouder J. Kroon, eenige weken geleden. Helaas, zegt spr., zijn mijn wenschen tot herstel van een vrij langdurige ziekte niet in werkelijk heid overgegaan. 35 jaren heeft hij de belangen dezer gemeente behartigt, waarvan 23 jaren als wethouder. Zijn zienswijze heeft steeds achting af gedwongen en is het voor ons thans een weemoe dige gedachte, dat dit werkzaam leven plotseling is afgesneden. Maar allen en spreker in het bij zonder zullen zich in het onvermijdelijke moete; schikken. Gaarne had ik op den doodenakker eenige woorden willen spreken, doch het was niet in den ,.tii overledene dit te doen. Spr. betreurt het dat tijdens zijn leven geen waardeering na een langen tijd van dienst tot uiting is gekomen. Spr. meent ook in den geest van de overledene te moeten handelen door geen officieele vergadering van rouw bijeen te roepen en acht het beter deze weinige woorden van waardeering thans uit te spreken. Spr. hoopt dat de besprekingen nu en in de toekomst in den geest van den heer Kroon zullen worden gehouden. Wij zullen zijn nagedachtenis nimmer vergeten. Deze toespraak werd door de leden staande aan gehoord. De voorzitter deelt mede, dat van Mej. de Wed. J. Kroon bericht ingekomen is van het overlijden van haar man. De notulen van de vorige vergadering worden on verandert goedgekeurd. De voorzitter deelt verder mede, dat een schrij ven is ingekomen van 5 raadsleden tot het houden van een spoedvergadering, teneinde de mogelij kneid te scheppen tot uitvoering van productiefwerk door hulpbehoevende tuinders en werkloozen. B. en W. hebben een en ander reeds eerder onder oogen gezien en denken evenals vorige jaren de vaart te laten uitdiepen in samenwerking met de Banne. Verder akkers te doen ophoogen door slik en zoonoodig ook te baggeren voor bemesting. Er hebben zich ofiicieel nog maar weinig werke loozen aangemeld. Rekening zal worden gehouden met georganiseerden tenopzichte van ongeorga niseerden, tevens van jeugdigen tegenover ouderen. In ieder geval zullen B. en W. diligent zijn. Spr. hoopt dat de raad i deze vertrouwen ln het college stelt, opdat, wanneer dit noodzakelijk is, maat regelen genomen kunnen worden. De heer Groen zegt, dankbaar te zijn voor de mededeelingen van B. en W. Spr. deelt mede, dat door de 5 raadsleden, welige deze vergadering heb ben aangevraagd iets anders voorgesteld worat. Spr. stelt daarom voor in comité-vergadering over te gaan. De voorziter zegt hier gaarne aan te voldoen. De heer Zeeman vraagt nog het woord en zegt, dat hij door omstandigheden niet op het adres, waarin de vergadering werd aangevraagd kon tee kenen. Het heeft spr. zijn volle sympathie. Spr. brengt nog eenige objecten naar voren tot bestrijding der werkeloosheid n.l. het stoppen van z.g. stinkslooten of lienten met zand, het ophoogen van hetHerkepad enz. Hierna gaat de raad in comité wat ruim 2 uur duurde. Wij vernemen hieromtrent dat plannen tot be strijding der werkeloosheid zijn te verwachten. Te 10.15 wordt, de vergadering heropend. De Voorz. deelt mede dat door het Burg. Arm bestuur besloten is een reductie van 40 pCt. van de landhuur over 1930 te verleenen aan hen die in deze gemeente woonachtig zijn. Verder is de be doeling om als het land uit de huur is, dit niet meer publiek te verhuren, doch de pacht onderling vast te stellen en het bij loting toe te wijzen. De heer Kramer vindt het eigenaardig dat het B. A. een dergelijk besluit neemt, daar gelaten de goede bedoelingen. Spr. vraagt of het besluit niet te wijzigen is. De Voorz. antwoordt dat het meer dan toejui ching verdient dat dit besluit genomen is. In deze is het B. A. bevoegd een besluit te nemen. De heer Groen sluit zich aan bij den heer Kramer. Spr. acht het verloten een verkeerde manier. De heer Zeeman zegt volle sympathie te hebben voor het besluit van het B. A. daar geheel gebroken is met de openbare verpachting, wat spr. een ver keerd systeem acht. Spr. vindt het jammer dat ook de gemeene hiertoe niet heeft besloten. De Tuindercredieten. Van de afd. van de Bond van Landpachters is een adres ingekomen met verzoek dat de gemeetne zich voor 30 pCt. garant stelt voor de te verstrekken tuinderscredieten. Door B. en W. wordt voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen daar inmiddels van het Prov. bestuur voorstellen zijn ingekomen. Aldus besloten. Hierna komt aan de orde het beschrijven van Ged. Staten inzake de credietverleening, waarbij wordt medegedeeld dat de Prov. Zich voor 70 pCt. garant stelt en de gemeente wordt verzocht zich garant te stellen voor de overige 30 pCt. De heer du Burck vindt het een vanzelf sprekend iets om hiertoe te besluiten. Spr. vindt het jammer dat het voorstel niet geamendeerd kan worden daar aan hen, aan wie in 1923 reeds een crediet verstrekt werd, thans geweigerd kan worden. Spr. zijn gevallen bekend waarbij geen onwil in het spel is. De Voorz. antwoordt dat er wel aanleiding toe ge weest zal zijn dat Ged. Staten deze voorwaarden ge steld hebben. De heer Groen stelt de vraag of de bedrijven, welke in 1923 een vrediet verstrekt is, en wat thans nog niet afgelost is, nog levensvatbaarheid hebben. Het klinkt hard doch het zal misschien een ver- voorwaarden gesteld hebben. Gelukkig kunnen uit zonderingen gemaakt worden. Spr. vraagt nog of de Prov. geen hooger garantie had kunnen stellen, daar 30 pCt. voor sommige gemeenten bezwaarlijk zal zijn. De Voorziter zegt, dat er toch een belangrijk per centage voor de Prov. opkomt. De heer Zeeman zegt dat door de Prov. Staten aan Ged. Staten de voorwaarden zijn overgelaten om evenals in 1923 credieten te verstrekken. De Prov. doet niet te kort doch de regeering doetj haar plicht niet. Het is toch ook een landsbelang, zegt spr. Spreker vraagt of het de bedoeling is dat B. en W. overleg zullen plegen met de belang hebbenden uit de verschillende organisaties. De Voorzitter bevestigt dit. Met algemeene stemmen wordt besloten zich vooi] 30 pCt. garant te stellen voor de credieten welke door de Boerenleenbanken verstrekt zullen worden. Ingekomen stukken. Van het Fanfarecorps „Genot door Kunst" dankbetuiging voor de verleende subsidie; Van Ged. Staten goedkeuring der klassificatie in-| zake personeele belasting; Proces-Verbaal van kasopname bij den Gem. Ontv.i De ontvangsten bedragen f72.360.205, de uitgaven f 71.532.21, alzoo een batig saldo van f 827.995. Van de gemeentebesturen van Noordscharwoude en Broek op Langendijk zijn afrekeningen inge komen van het Bijz. Onderwijs; Van het Alg. Ned. Verbond tegen het gebruik van vreemde namen op huizen en dergelijke; Van den Voorz. van het hoofdstembureau, da de heer S. de Boer Kzn. zijn benoeming als li< van de gemeenteraad niet aanneemt; Van het gemeentebestuur van Alkmaar inzake; het exploitatie tekort van het Centr. Neutr. Zieken huis, wat voor deze gemeetne een bedrag is val f 14^80; Van Ged. Staten dat geen goedkeuring word: gehecht aan het raadsbesluit om het maximuc aantal vergunningen per 1 Jan. 1931 vast te stel len op 4. Dit blijft alzoo op 2 bepaald. Van de Comm. van Beheer der Lichtbedrijven da afwijzend is beschikt op het verzoek om de notulei dezer vergadering vor de raadsleden ter inzage tf leggen, van dezelfde Comm. een bericht dat hej Georganiseerd Overleg is ingevoerd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Rondvraag. De heer Dijkhuizen vraagt of het P. E. N. rap' port reeds is ingekomen. De Voorz. antwoordt dat dit pas is ingekomen e' in het bestuur reeds behandeld is. Hierna volgt sluiting. Vrijdag Raad dei Aanwe: Voorzit i en gebed Ingeko: Van d« als lid de aanneem Van G tting is kan wor< Van de Hoofdson op f 6800 I f 3800, O] Van G Kanalisa stane bij worden i Van d< dijk een te willen de aanst wordt da toegenon dienaang de vakki Door t dat het deld woi naar B. i Aldus Betref) het plaa huis van het ter betreft. Punt 4 inzake bi ten. Voorzi) trent ter hiervan zoodat n gaande i In ver slechte t B. en W Staten de eisch voorscho garandei ken vall Eventi in een i W. met bouwveri de mach De hei gegeven Vorzit) credieter B. en W De he als Sma vrij kan Overiger Hier kaï king en tuinbou; Verdei is van zitter, d was. Voorzi heer Kc dagen c telijke t wordt d maar er Er bel

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4