Iroek op Langendijl De Vrouw en de Mode Karenkarspel Een bedriegeiijk masker Voor onze Lezeressen Vrijdag 9 Jan. 1931, 's middags 4 uur, kwam de Raad der gemeente in vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter, burgemeester slot, opende met welkom en gebed, waarna lezing volgde der notulen. Ingekomen stukken. Van den heer G. Strijbis, dat hij zijn benoeming als lid der commissie tot Wering van Schoolverzuim aanneemt. Van Gedep. Staten dat het advies op de begroo- tting is verdaagd, en dat 50 pCt. hiervan reeds kan worden gebruikt. Van de Inspecteur der Directe Belastingen dat de Hoofdsom op de personeele belasting is geraamd op f 6800, opcenten f 5000 en op de grondbelasting f 3800, opcenten f 1400. Van Gedep. Staten bericht dat is besloten de Kanalisatie te maken en dat betreffende de toege stane bijdrage van f1800 nader bericht gedaan zal worden aangaande de betaling. Van de Vereen. „Het Witte Kruis", afd. Langen- dijk een adres om de bijdrage 10 cent per inwoner te willen brengen op 15 cent. Zulks in verband met de aanstelling van een 2e wijkzuster, daar gemeend wordt dat één zuster te kort is; dat de verpleging is toegenomen; aanschaffing hoogtezn, opdat men dienaangaande niet meer naar Alkmaar behoeft; de vakkundige behandeling hiervan. Door het niet tijdig inkomen van het adres, zoo- dat het voor deze vergadering niet kon behan deld worden, werd voorgesteld het te renvoyeeren naar B. en W.. Aldus besloten. Betreffende het adres van een 5-tal inwoners tot het plaatsen van een lantaarn bij of achter het huis van J. Kans, werd afwijzend op beschikt, daar het ter plaatse geen algemeene straatverlichting betreft. Punt 4 bevatte behandeling voorstel van B. en W. inzake borgstelling te verleenen tuinders-voorschot ten. Voorzitter deelde mede dat de stukken hierom trent ter inzage hebben gelegen en dat de uitvoering hiervan in de plaatselijke bladen heeft gestaan, zoodat men voldoende op de hoogte is gesteld aan gaande de bedoeling. In verband daarmede memoreerde voorzitter de slechte toestand in den tuinbouw de laatste 2 jaren. B. en W. stellen het ook op hoogen prijs dat Ged. Staten deze steunregeling in het roepen, waarbij de eisch gesteld wordt, dat de gemeente 30 pCt. dei- voorschotten waarborgt. Terwijl de Provincie 70 pCt. garandeert. Gemeenten welke hieraan niet meewer ken vallen buiten de regeling. Eventueele gevallen moeten behandeld worden in een gemeenschappelijke vergadering van B. en W. met een comm. uit de Boerenleenbank en tuin- bouwvereen. In verband daarmede vragen B. en W. de machtiging van den Raad. De heer Smak vraagt of er geen maximum aan gegeven wordt en of er een grens gesteld is. Vorzitter zegt ten opzichte van de persoonlijke credieten wel, overigens wordt het vertrouwen in B. en W. gesteld. De heer Koedijk was ook de gedachte toegedaan als Smak en is van oordeel dat wanneer iemand vrij kan van het crediet het dan ook niet te doen. Overigens juicht spreker de credietverleening toe, Hier kan van gediend worden een laag der bevol king en het is van groot nut voor enkele onzer tuinbouwers. Verder merkt spr. op dat het een mooi resultaat is van de tuinbouwvereen., temeer van de voor zitter, daar deze tevens daarvan ook de voorzitter was. Voorzitter sluit zich aan bij de opmerking van heer Koedijk en releveert nog hetgeen een dezer dagen door den heer Kooiman in één der gewes telijke bladen is geschreven, dat voorop gesteld wordt dat het geld niet voor niks gegeven wordt, maar er moet rente van betaald. Er behoeft anderszins geen valsche schaamte te wezen om het te gebruiken, daar het de bedoeling is om de menschen op de been te houden. Verder brengt voorzitter den heer Koedijk dank voor de vriendelijke opmerking. Er was veel te doen geweest, betreffende de nood der bouwers, maar spr. heeft het met aangenaamheid verricht. De heer Kamp vraagt of de credietv.erleening ook is voor menschen welke reeds geld genomen hebben. Voorzitter zegt, dat het juist van dezulken is, er is een clausule in de missieve welke daarop slaat. De heer Smak zegt, dat hij het ook heeft doorge lezen en vond het een beetje eigenaardig, daar er anders altijd een som op staat, het is nu zeker blanco crediet. Voorzitter zegt dat het concept zoo is toegezonden en B. en W. hebben het nog wel het vertrouwen van den Raad om de gevallen op zich zelf te behan delen. Wethouder Oyevaar zegt, dat de moeilijkheid op komt, wijl we niet weten wie er komt. De heer Zuidam ziet er geen kwaad in en kan zich met het voorstel vereenigen. Niemand meer het woord verlangende werd over eenkomstig voorstel B. en W. aldus besloten. Alvorens tot de rondvraag over te gaan deelde voorzitter mede dat er nog een adres ingekomen was van de Chr. Besturenbond. Des morgens waren enkele werkeloozen op het gemeentehuis geweest, welke te samen met 8 personen, werk kunnen krij gen in de Wieringermeerpolder. En werd verzocht een subsidie te verstrekken voor de reiskosten. Door spr. werd aan hun meegedeeld dat het niet de ge woonte is om zoo spoedig reeds de stukken te be handelen, maar wenschtte in dezen een uitzondering te maken en zal pogen het af te werken. In het adres werd gewaagd, dat de reiskosten f 40 per week bedragen, en werd verzocht een tegemoet koming verzocht van f25.00. tegenover ait verzoen staan. In de vorige vergauering is ai gezega dat er weinig te oereinen vait met p„o- auctiex werk. in de naaste toekomst zal er ook wei nig voor de landarbeiders te doen zijn, daar er nog een paar moenijke maanden aankomen. öpr. vindt het te prijzen dat de menschen hun eest doen om arbeid te oexomen en stenen dan ook voor oe gevraagde som toe te staan. De heer Zuiuam juicnt het van harte toe, en i vindt het een verachting voor de gemeente. De heer Smak gaat er ook volkODmen mee accoord j en laat het aan ts. en W. over. De heer Zuidam wil B. en W. machtiging geven, j om. wanneer er meer komen, aldus te nanuelen. De heer Kamp speekt zien ook in denzelfuen geest uit. Aldus besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Kamp dat hij niei weet hoe het met werkeloosheid staat en hoeveel werkeloozen er zijn. Deze 8 personen gaan er nu ai, maar er zullen er wel meer zijn, en deze zullen ook in behoeftigen toestand verkeeren, we kunnen die menschen toch ook niet voorbij loopen. Voorzitter zegt, dat deze besluiten welke genomen zijn wat betreft de uitkeering en het nu pas geno men besluit, ten opzichte der werkeloozen, onze Raad en B. en W. toch geen vingerwijzing behoeft om hun plicht waar te nemen. De heer Smak vraagt of het rapport van de P. E. N. reeds aanwezig is. Voorzitter deelt mede dat het j.l. Zaterdag is ont vangen, hetwelk nog niet voor mededeeling vatbaar is. Verder zegt de heer Smak dat er een ijzeren plaat is in de sluisdeuren, welke steeds losgenomen wordt, zoodat het bijwijlen gebeurt dat het heele bedrijf stop staat. Voorzitter zegt, dat zulks va.n technischen aard is, waarop door hem nog geen antwoord kan gegeven worden, maar er zal getracht worden, na deskundige voorlichting, zoo spoedig mogelijk hierin te voorzien. Hierna sluiting. FEUILLETON Onwrikbaar sterng tegenover zichzelven in alles wat de wetten der eer betrof en bezield met een bijna overdreven achting voor zijn naam en zijn ge boorte was hij ridderlijk in al wat hij deed en eisch- te van allen die hem obringden, dat zij, evenzeer als hij, uiterst kiesch en gevoelig zouden zijn, omtrent alles wat ook maar in het minste een schaduw kon werpen op zijn of hun eigen eer. Hij zelf bezat een groote mate van zelfbeheersching en elke uitval van toomlooze drift of hartstochtelijke overijling was in zijn oog een fout, waaraan vooral hij zich nooit schuldig mocht maken, die tot den hoogefen stand der maatschappij behoorde. Wanneer daarom de kleine Mathilde in haar drift stampvoette en luidkeels schreeuwde en haar zwakke moeder de voetstappen van den baron hoorde na deren dan sloot zij de kleine in haar armen en be loofde haar al wat zij begeerde, mits zij bij papa's binnentreden toch vooral bedaard en vriendelijk zou zijn. De deur ging open en de vader zag het zoo plot seling lief geworden kind, zonder te vermoeden, dat het zoo even een kleine furie was geweest en hem nu een bestudeerde rol voorspeelde. Hoorde Mathil de haars vaders voetstappen niet meer, dan gaf zij zich aanstonds weer over aan haar toomlooze en boosaardige drift. Eens had een bediende zich over het dametje beklaagd en was deze door haar vader gestraft. Maar de moeder wees terstond de deur aan den vermetele, die het gewaagd had, te Buiten dit alles nog, gewende Mathilde er zich Vergadering van den Raad der Gemeente Haren karspel op Vrijdag 9 Januari, 's namiddags 3 uur. Aanwezig alle leden benevens bij hooge uitzonde ring 3 belangstellenden. Voorzittër opent de vergadering op gebruikelijke wijze en maakt van deze gelegenheid gebruik de leden een voorspoedig en zalig nieuwjaar, toe te wenschen en hoopt dat het nieuwe jaar veel zal goedmaken wat in het oude bedorven is. Daarne werden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Gedep. Staten geleidende het door de Kroon goedgekeurde besluit tot plaatsing der gemeente voor de heffing van de gemeente fondsbelasting in de tweede klasse. b. Schrijven van Gedep. Staten geleidende het goedgekeurde besluit tot het aangaan eener geld- leening van f9600. c. Sschrijven van Gedep. Staten geleidende het goedgekeurde besluit tot aankoop van grond van Dr. Groenhart. d Processenverbaal van kasverificatie bij den Gem Ontvanger en bij den administrateur van het electrisch bedrijf op 12 en 18 December 1930. Aan wezig in overeenstemming met de boeken resp. f 1409.33 en f 252.43. e Verzoek van A. C. van den Hooft om eervol ontslag als onderwijzer te Dirkshorn in verband met zijn benoeming te Delft Voorgesteld wordt dat ont slag te verleenen tegen 1 Februari. De heer Francis zegt, dat het jammer is dat Mees ter van de Hooft onze gemeente gaat verlaten, hij was voor het onderwijs een uitstekende kracht en de verhouding met de kinderen was van zeer vriend- schappelijken aard. Spr. hoopt dat wij weer ëen goede kracht terug- zullen krijgen. De heer De Vries vraagt of het mogelijk is om in zulk een korten tijd weer een ander te benoemen. Voorzitter zegt, dat sollicitaties zijn geplaatst en dat daarop ook schrijvens zijn ingekomen en wij zullen zoo spoedig mogelijk in de vacature trachtten te voorzien. f. Verzoek van het Bestuur der pluimveevereen. Ons Belang" om gratis gebruik van een schoollo- caal te Dirkshorn voor het houden van een cursus in pluimveeteelt. Voorgesteld werd dit verzoek in te willigen wat algemeen werd goedgevonden. g Verzoek van de huurders van gemeentelanden om reductie op den huurprijs voor 1930 en uitstel van betaling van de huur tot 1 April. Voorts verzoeken van de huurders J. Blkdijk en J. C. Mooy om de huur over 1930, voor zoover die de getaxeerde waarde overtreft te mogen voldoen in vier jaarlijksche termijnen. B en W. stellen voor het verzoek om reductie op den huurprijs af te wijzen, doch voor de betaling tot 1 April a.s. uitstel te verleenen. Ook bestaat geen bezwaar tegen de verzoeken van Blokdijk en Mooy. De voorzitter r/jgt, dat deze zaak door B. en W. in den breede is besproken en overwogen maar het gaat hun inziens niet aan,, ofschoon zij er ten volle van overtuigt dat de toestand op het oogenblik slecht is maar om tot vermindering der huur over te geen meenen zij dat de uitslag der uitkomsten eerst bekend moeten zijn. (Wordt vervolgd). KNIPPATRONEN VERKRIJGBAAR. Van alle in deze rubriek afgebeelda modeplaatjes zijn papieren knippatronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 48. De prijs hiervan bedraagt f 1.- voor kinderen f0.80. Men wordt verzocht het bedrag in postzegels of per postwissel vooruit te voldoen. Bij bestelling moet behalve het nummer va nhet plaatje, ook de verlangde maat duidelijk worden opgegeven. Aanvragen te richten aan „het Patronenhuis" - Theresiastraat 424, 's-Gravenhage. BIJ DE PLAATJES. 1H B ii weldra aan in Marie slechts een dier wezens te zien die zich geduldig haar beleedigingen moesten laten welgevallen, en haar niet te min dienen en verma ken; want Marie deed dit alles zonder dat het ooit in haar opkwam om haar vader ook maar met een enkel woord te zeggen, welk een kwelgeest Mathilde was, als hij haar niet zag. Marie hield zoo innig veel van haar vader, dat zij liever alles verdroeg dan dat zij hem zou bedroeven door de ontdekking, dat zijn kleine afgod zoo geheel anders was dan hij zich voorstelde. Ebba daarentegen die volstrekt geen lust had om Mathilde's slachtoffer te worden, en bovendien zelf haar kleine grillen had, waarom zij al aanstonds zich veel meer tot Marie getrokken voelde, snelde, zoodra Mathilde boos en stout was, naar haar oom en bracht haar klachten ln. Het gevolg hiervn was wel is waar af en toe een heilzame tuchtiging voor Mathilde, maar tevens een gedurig toenemende afkeer der barones voor Eb ba de oorzaak dier straf. Ebba werd bij zulke ge legenheden steeds door Leonore ondy: vier oogen in het verhoor genomen en met straf bedreigd,.zoo zij het weder wagen dorst zich over Mathilde te be klagen. Jaren verliepen onder dit voortdurend twistgeding tusschen den baron en Leonore. De vrouw van den overste, die zoo vaak zij haar broeder bezocht den afkeer opmerkte dien Leonore tegenover Ebba voed de en tevens Mathilde's bijna hartstochtelijke ijver zucht, bood aan, haar nicht tot zich te nemen, maar daarvan wilde de baron niets weten. Eenmaal had hij beloofd Ebba's tweeden vader te zullen zijn, en dit wilde hij ook blijven. Dan, een oud spreekwoord zegt: „der vrouwen wil is Gods wil" en de waar heid ervan werd ook door Leonore bekrachtigd, daar het haar eindelijk gelukte door haar aanhou dende klachten over Ebba's gebreken, des barons in genomenheid te verzwakken, heowel hij nog altijd het kind een groote toegenegenheid bleef toedra gen. No. 627. Hier zien wij een rok van zwart satijn met een nauwsluitend van ovren uitgesneden boven stuk en een klokkend onderstuk. Er wordt een blouse van ivoarkelurige crepe satin bijgedragen. Die ver sierd wordt door open zoomen en een strik aan den hals. In het midden wordt over dit ensemble nog een 'n mouwloos zeer kort jasje gedragen van zwart satijn met een rondgeknipte schoot, dat door drie parel moeren knoopen met een ceintuur met een gesp gesloten wordt. No. 628. Rechts wordt er een tuniek van witte crepe satin over gedragen, die ver over elkaar slaat en door een wit ceintuur met een zwarte gesp geslo ten wordt. De gedrapeerde kaarg en de eenigszins wijduitloopende mouwen vertoonen biesjes van zwart satijn. Onder de nieuwe stoffen belooft vooral plaid in de komende lente zeer populair te worden en ook te blijven en een garderobe zal zonder deze practlsche stof niet volmaakt zijn. Plaid wordt niet alleen voor sport kleeding doch ook voor meer gekleede costumes verwerkt. De fabrikanten overstroomen ons met een groote verscheidenheid in weefsels kleur en patroon. Er zijn zware en lichte weefsels^ teere en harde kleuren, grove en fijne patronen en sommige doen bepaald futuristisch aan. Het ge ruite effect wordt op tweed even gaarne gezien als op mousseline de soie. Wanneer men weinig voor dit soort stoffen voelt en er liever een geheele japon van neemt, zougden wij toch aanraden deze mode, waar zij zoo populair belooft et worden, eenisgzins te volgen door althans enkele japonnen met plaid te garneeren. Daardoor zullen zij dadelijk chic en modern staan. Voor de lente zullen wij het plaid-effect vooral zien in zijden en dunne wollen stoffen. Er werd ons o.a. een zeer voorjaarsachtig aandoende japon getoond, van helder groene wol met fijne» ruitjes in grijs, geel, oranje, zwart en wit. Een japon van zijde staat echter ook zeer elegant en men behoeft niet te vree zen, dat plaid dan vreemd of kinderachtig staat, j Men kan ook een japon opfleuren en monderniseeren door er plaid als garneering op aan te brengen. Men ziet ook veel plaid blouses van wol of zijde op effen rokken of bij mantelpakken. Sonw ziet men een zijden blouse en een wollen rok met hetzelf de patroon, zoodat het ensemble oppervlakkig gezien een japon uit een stuk lijkt. In ensembles zien wij ook veel plaid-prepe bluses en met dezelfde plaid geverde mantels. Zoo zagen wij een elegante trois-pieces, bestaande uit een zachtblauwe wollen rok met een blouse van plaid- crepe, terwijl de driekwartlange mantel van de stof van den rok gevoerd was met de stof van de blouse. In het plaid-effect van deze blouse was al leen weinig groen Toch werd de aanwezigheid van de ze modekleur in het patroon gereleveerd door een groen leeren ceintuur, dat kunstig uitgesneden was Verde worden vele wollen japonnetjes opgefleurd door een plaid scarf, waarvan de uiteinden los han gen. De stof is dikwijls dezelfde als die van de effen gekleurde japonnen en een der kleuren van de plaid moet met die effen kleur overeenkomen. GEKLEEDE JAPONNEN. Bij meer gekleede japonnen zijn de streepjes in de plaid soms haarfijn. Wij zagen een japon van lichtgrijze crepe met lichtblauwe ruiten. Bij nadere beschouwing bleken er echter ook fijne witte roode bruine streepjes door te loopen, waardoor het ge heel ongemerkt veel levendiger werd. De japon werd afgemaakt door blauw kristallen knoopjes in den vorm van kleine bloempjes en door een kraag en een ceintuur van blauw fluweel. Fluweel wordt trou wens veel gebruikt alsgarneering op voorjaars-ja- ponnen, vooral voor ceintuurs. Een fluweelen lint als ceintuur staat ook gekleed zonder een gesp met imi tatie-juweelen en misschien zal het straks zelfs min of meer verdrongen worden door de toenemende neiging om fluweel als garneering te gebruiken. De voorkeur voor zwart zagen wij ook hier gede monstreerd in een japon van zwarte wollen stof met ruiten van groen, donkerrood en marineblauw. Over het algemeen is de verscheidenheid van kleu rencombinaties onbeperkt. Slechts bij de stoffen voor avondjaponnen zien wij plaids in twee kleuren over heerschen. Daar zijn trouwens op het oogenblik effen en gebloemde stoffen of kant nog meer gewild dan plaid, wij zijn nog te veel gewend geruite stof fen als minder gekleed te beschouwen. Men toonde mij echter twee avondjaponnen van plaid, die de vergelijking met elke andere glansrijk konden door staan. De een was van witte mouseline de soie met fijne dichte ruitjes in lfichter en donkerder bruin terwijl de andere licht koraalrood was met ruitjes van eenige tinten grijsgroen. Beide vertoonden dus het weekleurensysteem, hoewel er wel vatriatie was in de tinten. De stoffen voor avondjaponnen vertoon den of kleine, dicht opeenstaande ruitjes of groote, flauw aangegeven ruiten. i Nadruk verboden.) VOOR DE VROUW MET SMAAK. HUIS EN PERSOONLIJKHEID. Ieder heeft iets kenmerkends in zijn karakter, wat op de een of andere wijze terug zal werken op zijn omgeving, meer of minder bewust of onbewust. Bij de huisvrouw uit zich deze invloed vooral in de inrichting van haar huis. Men kan dan ook hieruit eenigszins het krakter opmaken van de vrouw, aan wier leiding de inrichting van het huis is toever trouwd. Vele vruowen beseffen echter niet welke mogelijk heden hun hier geboden worden. Zij denken, dat een mooie of gezellige inrichting voor alles een kwestie van geld is. Doch wanneer zij er even over nadenken zullen zij zelf inzien, dat hoe meer" de geldwaarde van de meubels en de smaak van den kamerarchi tect op den voorgrond treden, hoe minder men van de persoonlijkheid en de individueele smaak der huisvrouw bemerkt. Stel u echter eens even een eenvoudige maar met smaak ingerichte kamer voor. Wij worden bij het betreden ervan dadelijk prettig aangedaan. Een juis Zoo hadden de meisjes, Mathilde haar veertiende en Ebba haar dertiende jaar bereikt, toen Leonore's broeder graaf Hjelm, die verscheiden jaren in En geland geleefd had, een bezoek aan Zweden en aan zijn zuster bracht. Gedurende zijn verblijf bij deze hield hij zich veel bezig met de drie opgroeiende meisjes en trachtte haar karakters te leeren kennen. Al zeer spoedig zag hij in hoe verkeerd zijn zuster zich gedroeg ten opzichte van de opvoeding dezer kinderen, en hij sprak haar hierover zeer ernstig aan. Dit had geen ander gevolg ,dan dat Ebba wie de graaf bijzonder genegen was, door zijn zuster nog meer gehaat werd. Op zekeren avond gingen de meisjes onder toezicht van haar gouvernante in een schuitje uit hengelen. Ebba ving heel wat visschen, Mathilde geen enkelen en dit ergerde haar zoo, dat zij uit nijd al de door Ebba gevangen visschen in het water terug smeet. Ebba die niet weinig blijde met haar vangst was geweest werd natuurlijk bitter bedroefd en begon te schreien. „Schaam u Mathilde, wat zijt gij hatelijk. Dat moest papa eens weten"- riep Marie onwillekeurig toen zij Ebba's verdriet zag. „Door u verkies ik piij niet te laten uitschelden schreeuwde Mathilde en wierp de hengelroede zoo driftig van zich, dat zij Marie er mede in het ge zicht sloeg. „En pas op dat ge nu uw mond houdt," vervolgde zij nu. „of ik zal over u klagen." „Maar ik zelf wil mijn mond niet houden" riep Ebba driftig. „Dat moet gij maar eens probeeren, gij, die bij mijn ouders genadebrood eet. Mama zal )i dan uit het huis doen jagen, want gij zijt niets meer dan een bedelkind en Meer had Mathilde niet den tijd om te zeggen, eon flinke slag van Ebba's hand klonk op haar wang Buiten zich zelf van woede wierp Mathilde zich op haar en bij die heftige beweging verloor Ebba het evenwicht en viel in het water, waarbij zij van te plaatsing der meubels, hier en daar wat bloemen, kleedjes en eigengemaakte kussens, een artistieke hoewel weinig kostbare wandversiering, waarvan de kleuren passen bij het behang, zoon kamer kan al reeds de persoonlijkheid va nde vrouw des huizes uitdrukken en zal deze doode voorwerpen tot iets levends maken. Wie er gevoel voor heeft, zal de vele kleine trekjes goed opmerken. Hij ziet bv. dat men met piëteit lieve dooden gedenkt of oude familie souvenirs bewaart. Het streven naar zindelijkheid, de vlijt en de ordelijkheid en nog veel meer wordt opgemerkt. Uit den indruk die de inrichting van het huis maakt. En die indruk hangt voornamelijk af van de vrouw des huizes. Vooral nu de huizen zooveel kleiner zijn en zoo- velen met finantieele moeilijkheden te kampen heb ben, moet de vrouw zich bewust worden van haar verantwoordelijkheid op dit gebied. In de jaren van voorspoed die aan den wereldoorlog vooraf gingen, eheft men ook in de inrichting der woningenteveel naar weelde gehaakt. Thans is veel van die weelde niet meer in overeenstemming met de veranderde levensomstandigheden, de lagere inkomsten, de_ klei nere kamers, het gebrek aan personeel Dikwijls wordt het wel als hinderlijk aangevoeld doch om de een schrik Mathilde's kleed vastgreep en haar dus met zich meetrok in het natte element. De beide roeiers hadden de meisjes er spoedig weer uit en brachten ze druipnat thuis. De barones kreeg een zenuwtoeval van schrik en wist later de zaak zoo voor te stellen, als ware Ebba op Mathilde toegestoven en waren ze op deze wijze beiden in het water gestort. De gouvernante waagde het niet de barones tegen te spreken, en zoowel het verhaal van Marie als dat van Ebba werd voor een verdichtsel gehouden, dat zij alleen hadden uit gedacht omdat zij Mathilde niet mochten lijden. De baron was ditmaal zeer toornig en beval dat Ebba tot straf voor haar vergrijp niet aan zijn tafel zou eten. Leonore maakte van d?ze gelegenheid gebruik en zocht hem te overreden, het meisje uit zijn huis te verwijderen. Zij weende en smeektea Zij zeide niet in rust te kunnen leven zoolang Ebba's driftig, ont- stuimk karakter zulk een schadelijken invloed bleef uitoefenen op Mathilde's zachten aard. Terwijl het nog altijd te vreezen stond dat Ebba door haar nei ging tot gewelddadigheden eindelijk Mathilde nog eenlg lichamelijk letgsl zou toebrengen. Toen de graaf, Leonore's broeder, de scheve en val sche voorstelling had aangehoord, die zijn zuster maakte omtrent den aanleg en het karakter der meis jes, sprak hij ernstig met den baron, toonde dezen de ongelukkie gevolgen die ontstaan zouden als hij Ebba nog langer in huis hield, en bood terufcond aan daar hij ongetrouwd en kinderloos was, haar aan te nemen en tot zijn erfgename te benoemen, mits hij haar als zijn pleegkind mede naar Enge land mocht nemen. Zoowel de overste als diens vrouw ondersteunden he voorstel van den graaf, trachtten den baron over te halen zich toch niet te verzetten tegen een maatregel zoo hoogst voordeelig voor Ebba's toe komst. Eindelijk dan ook gaf hij zijn toestemming. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5