0 «'«•Abdijsiroop AÏg Geen benauwdheid! Vervolg Kamer van Koophandel An 20e inee van ae eene xainer naar ae anuere. D.c is een veixeerue meuiuue en unit in aen ^rona neer Op leven ooven ^n stanu, wat tenslotte toeu ook zijn grenzen nefcii. in ae oescneiaener geworden woning, waar de saion verawenen is, aocn ae nuiskamer van meer beiang 'is geworaen, is ae waarae van eik si.uk ai- zonuernjK veei groover aan aesujüs en de nuisvrouw heen ae vreuguevoue pnenv, m geestelijken zin te groeien, opaat zij naar nuiagenoooen meer kan ge ven. Deze zijn immers, evenais naar vrienaen en kennissen, in de iinantieei ongunstige onistandig- heaen veel meer aangewezen op ae gezeliigneid in t huis. in een eenvouaige omgevmg nan veel oere.kt worden. Vooraanstaande kunstenaars en geleerden heDDen hun werk aikwyls gedaan in kleine huisjes. En te allen tijde heboen vrouwen als bv. de ducn- ters van Roemer Visscher hun huis tot een rijke bron van geestelijk leven voor hun huisgenooten gemaakt. Zoo begaafd is natuurlijK met iedereen, doen eik op haar eigen wijze kunnen de Huisvrou wen hun geest en persoonnjkneid toch wel zooveel ontwikkelen, dat zij hun huis een waarde geven, die hooger is dan alle gekochte weelde. (Nadruk verboden.) VOOR ONZE KINDEREN GESCHIKT SPEELGOED. Vroeger was speelgoed precies, wat de naam aan geeft, iets waar de kinderen mee konaen speien. De prijs was het eenige wat in overweging werd geno men. Aan de geschikheid van het speelgoed ais hu.p middel bij de opvoeding, werd weinig gedaent. Bij een jong kind is het zoo eenvoudig, en toch woraen daar de meeste fouten gemaakt. Het speélgoed moet direct tot de zintuigen van het kind spreken. B.v. door een sprekende kleur, door het geiuid, dat ermee kan worden voortgebracht, door de zacntneid van het voorwerp en nog door vele andere dingen. Op dezen leeftijd kan men het best zeer eenvoudig speelgoed geven dat echter met zorg gekozen is. Veie kinderen bijten op hun speelgoed. In dat geval ver mij de men wol, haar, knoopen en andere gevaarlijke aanhangsels, terwijl in het algemeen scherpe pun ten en randen worden afgeraden. Wanneer het kind ouder wordt, wil het al iets met het speelgoed kunnen doen, bv. het achter zich aan sleepen. De spieren hebben bij hun ontwikkeling nl. het opheffen en voorttrekken van voorwerpen noo ding. Het kind begint ook meer aandacht te "geven aan zijn omgeving Daarom zijn eenerzijds prentenooe ken, anderzijds stoeltjes, tafeltjes en wagentjes ge schikt. Voor meisjes zijn een popenwagen,, poppen- meubeltjes en poppenhuis aantrekkelijk. Verder be ginnen de kinderen hun handen te oefenen, zoodat o teekengerei en voor de ouderen timmergereedscnap j ming is met de "elders gélderïdb voorwaarden w ÜCX1 VcUU VTCg over het Alkmaaraermeer. Het stemt tot groote vreugde, dat de Tweede Ka mer den betrokken post goedkeurde en dat de Provinciale Staten zonder één enkele stem t^gen de voordracht van Gedeputeerde Staten hebben aan genomen. Weliswaar neemt door de betere wegen en mo derne transportmiddelen het vervoer per as toe, doch goede waterwegen zullen daarnaast m.i. nooazake- lijk blijven, waarop ik in mijn vorige nieuwjaars rede uitvoeriger wees. Nu de kroon op het werk gezet is, mag ik allen, die hebben bijgedragen om de uitvoering dezer plannen te bevorderen, namens de Kamer van deze plaats wel hartelijk dank zeggen. In het bijzonder voor den heer Hoogland en de leden van de be treffende commissiën uit de Kamer, die onver moeid voor de totstandkoming der kanalen ijverden, moet dit resultaat wel een groote voldoening zijn. Minder optimistisch zijn wij gestemd omtrent de tarieven van gas, electriciteit en water, die in ons district gelden. Vooral in de huidige omstandigheden drukken deze nog veel te zwaar op het bedrijfs leven en ik verzoek de Kamer in het komende jaar te willen medewerken om te trachten daarvoor gunstiger voorwaarden te verkrijgen. Uit de u bekende enquête, die in het afgeloopen jaar door onze Kamer' is gehouden naar de taneven van bedrijfswater, is U o.a. gebleken, dat van de 71 gemeente buiten ons district, waarvan opgaven werden verkregen, er 68 zijn, die zich in voordeeliger voorwaarden voor de levering van groote hoeveelhe den bedrijfswater mogen verheugen dan one Ge meenten. Ik vertrouw dat nog in den loop van dit jaar het P. W. N. tarief van 25 ets per M3. (onge acht voor welke doeleinden het water wordt aan gewend of welek kwantum wordt afgenomen) aan merkelijk verlaagd zal worden, opdat het bedrijfs leven ook te dezen opzichte niet langer in een belangrijk ongunstiger positie zal blijven verkeeren dan de elders gevestigde bedrijven. Het lijkt mij onjuist, dat de hooge kosten van de Provinciale Watervoorziening, die vooral ook uit overwegingen van hygiënischen aard geschiedt, in het bijzonder moeten drukken op de afnemers in de aangesloten 104 gemeenten en niet op de geheele provincie, het geen temeer klemt, wanneer men bedenkt, dat de dichtbevolkte centra van Amsterdam en Haarlem niet onder de aangesloten gemeenten vallen, en Zaandam (met 8691) en Alkmaar (met 7382 abonne menten) de plaatsen met het grootste aantal af nemers zijn. Een groot-afnemer te Alkmaar liet zelfs pompen slaan om bedrijfswater te winnen. Alhoe wel wij het standpunt van dezen afnemer kunnen begrijpen, moeten wij toch dien kant niet uit, want dan zouden de overblij venden op den duur mogelijk volkomen zuiver verdeeld te worden en de tarieven nog meer moeten betalen. De lasten dienen m.i. op een niveau gebracht, dat meer in overeenstem een welkom geschenk zijn. Bij kleine kinderen lette men op de geschikte afmetinge van het speelgoed. Ten overvloede noemen wij nog even de blokken- doozen. Wanneer een kind eenmaal naar school gaat vinden wij daardoor dikwijls nieuws aanknoopings punten voor geschikte geschenken. Platicine, knip- en lijmwerk en gymnastiektoestellen treden nu op den voorgrond. Het koopen van speelgoed is grotendeels een kwes tie van opmerkingsgave Wanneer men een kind kent en van jaar tot jaar met zijn ontwikkeling op de hoogte is, zal het niet zoo moeilijk zijn iets te kiezen, waar het werkelijk wat aan heeft. Het is geldverspilling wanneer men het kind pseelgoed geeft, waarvoor het te oud geworden is. zoodat het er niet door geboeid wordt of met iets, dat te moeilijk of ingewikkeld is, zoodat het er niet naar omziet. En tenslotte mogen wij er nog wel even de aandacht op vestigen, dat alle speelgoed degelijk gemaakt „lv.„ moet zijn, want een slechts weinig goedkooper stuk I derd speelgoed van mindewaardige kwaliteit zal al spoe dig in de vuilnisbak terecht komen, terwijl het de kinderen gewend achteloos met het gekregene om te gaan, waardoor ook het duurdere licht verwaarloosd wordt. De wegenverbetering in het District der Kamer hebben wij met belangstelling en waardeering ge volgd. Toch zouden wij, vooral wat de Provinciale wegen betreft, gaarne een belangrijk sneJer tempo van uitvoering zien. De verkeerscommiessie zou ik willen verzoeken vooral haar aandacht aan het bruggen vraagstuk in ons district te wijden. De klachten, die ons o.a. over de viocbregen te Alkmaar, Koedijk en 't Zand bereikten, zijn van dien aard, dat er aringend nood- zakelijki naar een afdoende verbetering dient te worden gestreefd. Met trots voor de kloeke ondernemen wil ik hier het invoeren van den 14-daagschen vliegdienst tus- schen Nederland en Indië noemen, waaraoor het mogelijk is geworden met de relaties i nde komnien vlotter contct te hebben, hetgeen ook door de ge legenheid tot het houden van telefoongesprekken met de overzeesche Gewesten ten zeerste is bavor- Geen hoestaanvallen, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Omtrent den arbeid der Kamer verwijs ik weder naar het uitvoerig jaarverslag, dat binnenkort zal verschijnen. Inzake het Handelsregister zou ik nog even wil len vermelden, dat het aantal dossiers op 31 Decem ber 1930 bedroeg 8397, terwijl het aantal ter inzage verstrekte dossiers se|.ert de instelling van het Handelsregister totaal heeft bedragen ruim f 34.000. De cursus in de Spaansche taai, die de Kamer gedurende twee jaren heeft gehouden en waarvan verschillende leerlingen zeer gunstige resultaten dank zij de uitstekende lessen van mevr. J. L var* Sluys-Barbiers, werd aan het einde van het vorige jaar opgeheven, daar er voor een nieuwen cursus te weinig deelname bleek te zijn. Mijn rede wil ik niet besluiten, alvorens de heeren Grunwald, Wagenaar en Koning, die door ziekte niet aanwezig kunnen zijn, namens U allen van harte een spoedig herstel toe te wenschen. Voor de aangename samenwerking, die de Kamer in het afgeloopen jaar van verschillende Colleges Middenstandsvereenigingen en andere organisaties mocht ondervinden, is zij ten zeerste erkentelijk. De ondervonden medewerking van de pers zij hier te vens met waardeering genoemd. Nadat ik nog onzen secretaris en zijn staf gaarne een woord van dank breng voor de wijze, waarop zij zich wederom van hun plicht hebben gekweten, wensch ik U allen een in elk opzicht gezegend jaar 1931 toe! (Applaus) S. W. ARNTZ. De Zuiderzeewerken, waaraan einde September 5136 arbeiders werkzaam waren, worden met groote voortvarendheid door gezet. Op 21 Augustus 1930 lag de Wieringermeer droog nadat de bemaling onafgebroken zes maanden was voortgezet en er in totaal ruim 600 millioen M3 water door de beide gemalen was uitgeslagen Hoe zeer de techniek ook op dit gebied is voortgeschre den, blijkt wel uit het feit, dat onze voorvaderen die de kunst van het inpolderen toch ook reeds terdege verstonden, vier jaren bezig waren om de Haarlemmermeer, die globaal 18 duizend H.A. meet op 21 Juli 1852 droog te krijgen op heb peil van' i beneden A. P., terwijl thans in zes maanden globaal 20 duizend H. A. zijn drooggemalen, waarvan het peil van 5 M. beneden A.P. in de drie diepst gelegen polderafdeelingen moest worden bereikt De Posterijen waren zoo actief om op 1 December ja. het eerste poststation „Wieringermeer" in het nieuw verkregen gebied te openen. De uitvoering van het Westfriesche Kanalenplan vorderde dermate, dat in de vergadering van de Provinciale Staten van 17 December werd besloten over te gaan tot den aanleg van de kanalen Stolpen- Schagen, Schagen-Kolliorn, Alkmaar-Huijgendijk Omval-Huij gendij k, Huijgendijk-Oudkarspel en Oud- I De heer Kolster zegt de tolk te zijn namens de i geheele vergadering en dankt den voorzitter voor zijn rede. Het spijt spreker dat de voorzitter mee- rendeels een ongunstige weergave van vele bedrijven I heeft gegeven, doch is een gevolg van de wereld- depressie, die ook terugslaat op dit district. Echter I in het buitenland is het nog erger, hiervan ge- tuigen de groote rampen, waarvan Nederland is j vrijgebleven. Spreker hoopt dat de rede die het volgende jaar I zal worden uitgesproken, gunstiger moge zijn en dat i de leden zullen medewerken in die richting, die zal leiden tot verbetering. I Spreker dankt voor de gelukwenschen en richt deze wederkeerig tot den voorzitter, zijn gezin en j zaken. I (Applaus). i De voorzitter deelt mede dat een schrijven is ingekomen van den heer Wagenaar, houdende de beste wenschen voor 1931. De heer kolster brengt de wenschen over van den heer Grunewald, de heer Schmalz die van den heer Koning. lrPe notulen van de vergadering dato 22 October 1930 worden zonder op- of aanmerkingen ongewij zigd goedgekeurd. Verkiezing van vorzitter en onder-vooritters der Kamer voor het jaar 1931. De heer S. W. Arntz wordt als algemeene voor- zitter herkozen en verklaart onder dankzegging zijn herbenoeming te aanvaarden. Tot voorzitter van het Grootbedrijf wordt herko zen de heer Kolster, tot voorzitter van het Klein bedrijf de heer Schmalz. Nadat de herbenoemden door de leden geluk ge- wenscht zijn, richt de voorzitter eenige hartelijke woorden tot de ondervoorzitters. Ook tot de pers richt spreker woorden van waar deering. De heeren Kolster en Schmalz danken den voor zitter voor de tot hen gerichte woorden. ^Vaststelling der vaste commissiën voor het jaar Op voorstel van den heer Kuiper worden de on derscheidene leden der vaste commissiën bij accla matie herkozen. Ingekomen stukken: a. Mededeeling van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement „het Noord zeekanaal", in antwoord cp het door de Kamer ge daan verzoek dat de beide groote kettingponten over het Noordzeekanaal te Velzen voorloopig in de vaart zullen blijven, terwijl de kleine vrijvarende pont binnenkort door een nieuwe vrijvarende zal worden vervangen. Noordhoiland voor den door de Kamer toegezonden finantieelen steun voor de uitvoering der West friesche kanaalplannen. De heer Grondsma vraagt wanneer een aanvang met de werkzaamheden wordt gemaakt: De heer Nobel deelt mede dat de afmetingen zijn gedaan en in kaart gebracht. Omtrent het tijdstip der aanvang is nog niets bekend. c. Bericht van den directeur-Generaal der pos terijen en telegrafie dat besioten is tot vestiging van een hulppost-, telefraaf- en telefoonxantoor in het westelijk deel van Anna-Paulowna en tot ver vanging van het bestaande hoofdkantoor in het oostelijk deel der gemeente door een hulpkantoor voor drie diensten. d. Afdruk van een adres van de K. v. K. te Gouda gericht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin wordt verzocht te bevorderen dat de Kamers van Koophandel ten spoedigste wor den ingelicht over wijzigingen in buitenlandsche douanetarieven en -voorschriften. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Afschrift van een adres van de Nederlandsche K. v. K. te Londen, gericht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake de organi satie van den economischen voorlichtingsdienst. Wordt voor kennisgeving aangenomen. f. Kennisgeving van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, inzake wijzigingen in de telefonische aflevering van telegrammen. De tegenwoordige regeling inzake bovengenoemde aflevering is als volgt. De Telegrammen, welke per telefoon zijn afgele verd, worden thans - op verzoek - bovenaien koste loos per post, in de eerstvolgende bestelling, aan huis bezorgd. Wenscht men na de telefonische overbrenging dadelijke bezorging van het telegram, dan kan zulks geschieden tegen betaling van 10 cent voor elk telegram, indien de bezorging geschiedt binnen den kosteloozen bestellingskring. Voor bezorging buiten dien kring is het bodeloon verschuldigd, dat wordt geheven voor de bezorging van telegrammen van dezelfde bestemming. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de tele fonische aflevering, welke kost uiteraard vlugger gaat dan de aflevering per besteller. g. Afschrift van een schrijven van de Gemeente Alkmaar aan den Bond van op Coöp. Grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland, om trent de beschikbaar stelling van een lokaal voor het houden van een kaasbeurs. Bij wijze van proef wordt tot wederopzeggens veregunning verleend om kosteloos gebruik te ma ken van de z.g. kleine Waag voor het houden van een kaasbeurs op Vrijdag van iedere week van des voormiddags 9 tot des namiddags 12V2 uur, onder voorwaarden: 1. dat ook anderen den leden van den Bond, gelijke voorwaarden als de leden, van de beurs ge bruik mogen maken; 2. dat de aanwijzingen van den Directeur van het Marktwezen omtrent het gebruik stipt worden opge volgd; 3. dat beschadigingen aan of vermissing van eiegendommen van de gemeente of van derden op uwe kósten door den dienst der gemeentewerken worden hersteld of vergoed. h. Afschrift van een adres van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland inzake de wegen belasting, gericht aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal met verzoek daaraan adhaesie te wil len betuigen. Door Mr. Moens wordt een breedvoerige toelichting gegeven, waaruit blijkt, dat verschillende wenschen omtrent de verlaging van de belasting van wegen kaarten, waarmede spreker zich volkomen kan ver eenigen. Met een wensch, betreffende de verlaging voor autobussen kan spr. zich niet vereenigen. Thans wordt betaald f8.00 per 100 K.G., verzocht wordt verlaging tot f6.00. Voorgesteld wordt adhaesie te betuigen met uit zondering van de autobussen. De heer Kuiper is er voor ook hieraan steun te verleenen, daar spr. van meening is dat de bedrijfs resultaten over het algemeen niet zoo gunstig cijn en tenslotte het een broodwinning betreft. Hieruit volgt een gedachtenwisseling en wordt omtrent dit punt geen overeenstemming bereikt en wordt tot stemming overgegaan omtrent het al of niet stemmen voor dit punt. Met 7 tegen 5 temsmen wordt besloten het adres te steunen met uitzondereing van het laatste punt i. Afdruk van een adres van de K. v. K. te Tilburg, gericht aan den voorz. van den Raad van Minister,?, waarin wordt aangedrongen op wijzi ging van de Nederlandsche Handelspolitiek. In den aanvang van dit adres wordt er op gewe zen dat de reorganisatie onzer handelspolitieke uit- rusting nog steeds op zich laat wachten en niet langer kan worden volstaan met het nu eens hier dan eens daar aanbrengen eener correctie. Op de eerste plaats isno odig dat de Regeering zich de middelen verschaft, om vooral naar onze welvaartsbronnen door handelspolitieke verhoudin gen bedreigd worden, onverwijld te kunnen ingrij pen. Welke maatregelen bovengenoemde Kamer ur gent acht, is uit hare vroegere adressen ter zake van de Nederlandsche Handelspolitiek aan de Re giering voldoende bekend. Eenerzijds moet het be drijfsleven wat de binnenlandsche markt betreft, beveiligd worden tegen abnormale mededinging van het buitenland, anderzijds moeten de exportbelan gen worden behartigd en willekeurige achterstelling of uitsluiting onzer producten op buitenlandsche markten worden voorkomen door een actieve han delspolitiek. In tal van landen zijn de tariefmuren, den be- faamden geest van Geneve ten spijt, tot een zoo danige hoogte opgetrokken, dat het gevaar voor dumping op vreemde markten daardoor sterk is toegenomen. Verder wordt in het adres gezegd: De aan de Regeering te verleenen bevoegdheid moet naar ons oordeel zoowel impliceeren het heffen van een verhoogd invoerrecht, als het uit vaardigen van een invoerverbod, zoo noodig gepaard met een stelsel van contingenteering, zooals dit in het Schoenwetje op alleszins bevredigende wijze was geregeld. Voorzooveel de Ger^eefsche conventie tot afschaf fing van in- en uitvoerverboden zich hiertegen mocht verzetten, zullen de noodige maatregelen moeten worden genomen, om ons ten deze weder om den oodige vrijheid van handelen te verzekeren. De huidige stand, dat alleen ons land met Amerika, Engeland, Japan, Noorwegen en Portugal aan deze conventie gebonden zijn, is onhoudbaar, vooral waar volgens de door de Regeering gegeven interpreatie wij zelfs het recht missen om invoerrechten toe te passen tegenover landen die zelf niet geratificeerd hebben. In dit verband willen wij eveneens ernstig bezwaar maken tegen het blijkbaar bij de Regee ring bestaande voornemen, om ook de z.g.n. „Han delsconventie" van Geneve ter ratificatie aan de Staten-Generaal voor te leggen. Ten deze sluit onze Kamer zich geheel aan bij het adres van 15 October 1930 der drie groote landbouworganisaties - de Christelijke Boeren- en Tuindersbond deKatholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité-, die te recht betoogden, dat uit deze ratificatie voor Ne derland alleen nadeelen en geen voordeelen kunnen voortspruiten. Ook onze Kamer is vap oordeel, dat de Neder landsche exportbelangen ten zeerste zouden zijn gediend, als aan het steeds verder verhoogen der invoerrechten door Geneve een einde was gemaakt. Tenslotte wordt erop aangedrongen dat met be kwamen spoed de noodige wetsvoorstellen bij de Staten-Generaal door de Regeering worden inge diend. genoeg is en haalt aan wat in Geneve is schieü. Tenslotte trekt de heer Grondsma zijn voorstel1 in, daar binnenkort door de K. v. K. toen een uuspraak zal moeten worden gedaan. j. Schrijven van den Directeur-Generaal der Pos terijen, op een door de Kamer gedaan verzoek, dat in het verkeer met Belgie geen briefteiegrammen kunnen worden gewisseld, daar de Belgische aamini- stratie tot invoering daarvan niet wil overgaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen, k. Antwoord van den Directeur-Generaal der 4 Posterijen, dat sedert 23 Augustus 193U giro-quitan-i tien bij tweede aanbieding Dij een bankier betaal-1 baar kunnen worden gesteld. Deze proef blijft eenter voorloopig tot giro-quitantiën beperkt, aaar een derde aanbieding van gewone quitantiën niet te onderschatten bezwaren met zich mede brengt. 1. Afschrift van een open brief van den Eedera- tieven Bond van Winkeliersorganisaties in het Ko loniaal Warenvak, gezonden aan het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, inzake de leveranties van de industrie aan coöperatieve vereenigingen. In dit schrijven wordt erop gewezen dat het nog een veel voorkomend verschijnsel is, dat, speciaal bij belangrijke industrieën en handelsondernemin gen, waaraan groote personeelen zijn verbonden, personeelcoöperaties bestaan of worden gevormd met het doel te experimenteeren op het terrein van den kleinhandel, teneinde hare leden in staat te stellen allerlei artikelen van huishoudeiijxen aard beneden de normale klein handeisprijzen te betrekken. De personeelen dezer instellingen ondermijnen het kleinbedrijf met hunne coöperaties op een wijze, welke de perken der reëliteit overschrijdt en dus ten sterkste afkeuring verdient. Verzocht wordt maatregelen te nemen om te komen tot aigeheele opheffing' dezer personeei- cooperaties. Ais voren. 6. Rapport van de heeren Arntz en Ringers van hun bespreking met de Directie van het Provinciaal Waterleiaingbedryf van Noord-Hoiiand omtrent, de tarieven voor levering van water voor inaustrie gebruik. De heer Arntz deelt mede een onderhoud te hebben gehad met de heeren v. Oldenoorg en Men- 1 sink. Breedvoerig zijn de tarieven besproken, eenter weinig resultaat is bereikt en is een eventueeie wijziging der tarieven voorloopig niet te vei wach ten. Zoodra echter de IJsselmeer zoetwater zal be vatten zal een bedrijf worden opgericht voor water ten dienste van de industrie, waardoor ae groove bedrijven goedkoop water zullen kunnen betrexken. De heer Raat is van meening aat altnans dit rayon in zeer ongunstige omstandigneden verkeert wat betreft de tarieven. Het zal echter heel wat jaren duren alvorens het bedoelde bedrijf tot stand zal zijn gekomen en xan spreker niet accoord gaan met hetgeen is toege zegd. spreker stelt voor dat de K. v. K. zich zal wen den tot Prov. Staten met het verzoek deze zaak ernstig in studie te nemen, opdat de industrie dezer Kamer van Koophandel verlost wordt van de hooge tarieven. De voorzitter acht het wenschelijk dat haaraan zal voorafgaan een conferentie met de afgevaard.guen van de Kamers van Koophandel te Hoorn, Zaan dam. Spreker zet uitvoerig uiteen dat het alle aan He en 11 Be hu in de jaar Voor blijken ling ont on9 Zilv cem bet- mens on dank. Broek o| 10 Ja Wegei het alon leiding heeft, zich niet neer te te leggen bij de ic beslissing van het P. W. B., daar het alleszins on billijk is, dat eveneens de plattelandsgemeenten de hooge tarieven moeten betalen door da c de ge meente Amsterdam en Haarlem eigen bedrijven be zitten. De heer Kolster merkt op, dat door den heer de Raat alleen de grootbedrijven zijn genoema. Spreker zou alle verbruikers voor lagere tarieven in aan merking doen komen. De heer Scheffel acht het wenschelijk ook de K. v. K. te Haarlem uit te noodigen, daar een gedeeite buiten eigen bedrijf is. De heer Raat acht het dringend noodzakelijk een bres te maken in de hooge tarieven en zegt dat het toch niet aangaat een bedrijf sociaal te mot verc biljarten stand te ter plaat etitiën, Aan ei kunnen likken mzet en itrekt d( e Oudoi Mien dii an, vers belasten op indusdanige wijze zooals thans geschiedt, ochten temeer waar in Brabant voor het industriewater 6 [vijlen cent en in Alkmaar 22'/a cent per Kubieke meter J moet worden betaald Hierna wordt besloten een conferentie te houden met alle bovengenoemde Kamers. Aanwijzing van 3 leden van de onderwijscom missie der Kamer om zitting te nemen in het be stuur van de Stichting „opleiding winkelpersoneel". De heer de Raat deelt mede, dat door het groo.e succes de kosten zeer hoog zijn, waardoor aange- klpt is bij de Gemeente voor een subsidie. Evenwel kan alleen subsidie worden verstrekt, mits het voor een vereeniging van onderwijs is. Spreker stelt voor tot stichting over te gaan zooals boven omschreven en het bestuur samen te stellen uit drie leden van de vereeniging van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstand als mede uit 3 leden der onderwijzende commissie der K. v. K. t.w. de heeren Nobel, Arntz en Scheffel. Aldus wordt besloten. Hierna wordt het woord verleend aan den heer Grondsma voor het uitbrengen van een verslag van de vergadering voor actieve Handelspolitiek, gehouden op 9 December 1930 te Den Haag, waarop spreker als luisteraar aanwezig was. Spreker geeft een kort maar zakelijk overzicht van de gevoerde besprekingen. De voorzitter dankt den heer Grondsma voor zijn keurig neutraal weegeven. De heer Scheffel deelt mede, dat nog is ingekomen een schrijven van de Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken". Houdende het verzoek een adres te stemmen, gericht aan de Directie der Ned. Spoorwegen, waarin wordt aangedrongen de bepaling „geen wagons ter vervoer meer aan te nemen, welke met een ge wicht van meer dan 12000 K.G. zijn beladen", op te heffen. Spreker deelt mede, dat intusschen door den Inspecteur een gunstige beschikking is genomen en wagons, met een totaal gewicht van 26000 K.G., waarvan het gewicht voor de wagon van 11000 KG. wordt afgetrokken en dus 15000 K.G. voor lading overblijft, in het verkeer voor Warmenhuizen zijn toegelaten. Nog is ingekomen van het bestuur der Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht een circulaire, hou dende de mededeeling dat door den Raad van Be heer een prijsvraag is uitgeschreven betreffende een verhandeling over de ontwikkeling van tentoon stelling en jaarbeurs in de 19e en 20e eeuw en de functie van de jaarbeurs in het huidig handels- verkeer. Van de uitgegane stukken noemen wij: Schrijven aan den Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in het Arrondissement „Het Noordzee kanaal", met verzoek bij het pontveer te Velsen duidelijke dag- en nachtsignalen te willen laten plaatsen. Hierop is Inmiddels bericht ontvangen, dat ge tracht zal worden aan het verzoek tegemoet te komen. Adhaesiebetuiging aan het adres van de K v K te Middelburg, gericht aan den Minister van Water staat, beoogende verlaging te verkrijgen van het telegram-adres en postboxrecht. Inmiddels werd bericht ontvangen, dat het ver zoek in onderzoek is genomen. Adres aan de directie der Nederlandsche spoor wegen, waarin de Kamer opnieuw aandringt op ver betering der stationsaccomodatie te Uitgeest. Rondvraag. ïewoond Zuidschai orden v staling t |en kante C. KI Verwij kerden mede, op de gevest Een iec lijk me De heer Grondsma stelt voor ongevraagd adhaesie te betuigen. De voorzitter acht het gewenscht geen discussie hieromtrent te voeren. Op verzoek van den heer Schmalz geeft de heor Grondsma een korte definitie omtrent zijn stand- Deh,eej; Hoogland besprekt het hooge briefpo-t voor briefkaarten in verhouding met het porto voor brieven. Spreker dringt aan op verlaging. De heer Kolste| is van meening dat dit punt bij de Nederlandsche Posterijen reeds in bespreking Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6