aii Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 5 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 13 JANUARI 1931 40e Jaargang Uitgave: Firma L H. KEIZER. - Redacteur IJ. KEIZER. - Bureel Heordscharwaude. StemmingsbeeSduitGroentenland Noordscharwoude Harenkarspel 15 NIEUWE LANGEDUKM COURANT deze courant verschijnt DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden f 1.15. AD VERTE NTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. en arm soldaat is een goed soldaat, placht mijn rste compagnies-commandant te zeggen. Wij min meer gesjochten landverdedigers keken blijkbaar wat vreemd op bij deze woorden van onzen soldaten- vader, die dat in de gaten kreeg en toen vervolgde: als je platzak bent, vraag je dan soms avond- of nhchtpermissie? Geen sprake van, om tien uur lig je broodnuchter onder de wol en slaapt dra den slaap eens gerusten, staat verfrischt op een je bent instaat een marschje van 40 K.M., model bepakt, te maken. Arme soldaten vindt je zelden in de petoet, ze issen op hun bullen, want ze weten, als er Iets eg is, kunnen ze het ontbrekende niet betalen. Kijk me daar die Mulder eens, kerel je hebt een leur als een vaatdoek. Zeker weer aan de zwabber iweest. En met grenzenlooze verachting in zijn stem ver- jlgd hij: Mijnheer Muller, student van beroep, oudt er een oppasser op na. Vent, je wolletje kun i>e niet eens opmaken, je bullen laat je poetsen. Kon je een ander voor je laten loopen, dan deed je dat ook nog. Wat 'n landsverdediger, stel je voor een ompagnie uit louter Muller's bestaand. I Inderdaad ls het niet alleen voor een soldaat goed, lat hij wat schraal bij kas is. Uit de geschiedenis is nenig voorbeeld te vinden, inzonderheid uit de ilgemeene, doch ook uit die van ons iegen land denk maar aan de 18de eeuw), dat rijkdom en oortdurende vooruitgang tot een vloek werd voor :en volk. Groot welvaart leidt zoo gemakkelijk tot een ver- ijnde beschaving, die in den regel een volk ver zwakt. Tegenspoed kan .daarom zeer nuttig, ja noodig ijn, zelfs zegen afwerpen. Men ziet de waarheid van et bovenstaande bevestigd in tal van families; de oorvaderen vergaderden schatten, waren steunpi- aren voor staat en maatschappij, muntten uit in elerlei opzicht en de kinderen rustten op de lou- eren om op eenmaal te ontdekken, dat het bezit emakkelijker verteerd dan verkregen wordt. Voor veler besef spreekt "het als het ware van „elf, dat er altijd vooruitgang moet wezen. Heel ons menschelijk bestaan hunkert er naar. 't Hoort blijkbaar zoo. En toch is het zoo niet. De geschiede nis gaat niet langs rechte lijnen, doch vertoont een zig-zag-curve, een op en een neergaande lijn. En het is zelfs de vraag, die velen bezig houdt, of die zoo fel bewogen lijnen wel vooruitgang toonen. Doch genoeg hierover, 'k wil het hebben over de op en neergaande lijn in ons tuinbouwleven. Dat we zeer moeilijke tijden doormaken, ieder tuinbouwer, en iedere koopman zal het volmondig beamen. Maar vergunne me nu eens, de goede zijde van de depressie naar voren te brengen. Neen onze aanvoering ter veiling. Hoe vaak is er gehamerd op het aambeeld: voert toch aan, straks zitten we met een veel te groot quantum en dan draagt het eind den last. Er moeten in Maart en April overvoerde markten, want nu gaat er veel te weinig weg. Men liet de leiders pra ten, de schrijvers pennen en lachtte hen nog uit op den koop toe. Is het niet zoo gegaan? Een arm soldaat is een goed soldaat en dezer dagen hoorde ik ironisch zeggen: een arme bouwer is een goede aanvoerder. Natuurlijk meende deze man het niet zoo kwaad, geen sprake van. Schuilt er echter geen waarheid in zijn zegen? Nu zien we in Januari een flinke bezette markt. Ja, maar de prijze nzijn zooveel beter, hoor ik zeg gen. Eilieve, wierp ik tegen: kan men bij een oogst als we in '30 hadden, het goed voor de heden geldende prijzen eigenlijk wel verkoopen? Dat was toch altijd het argument. Nu kan het ook niet en toch wordt er aangevoerd. Omdat we de centen noodig hebben. Maar vergun me de opmerking, dat het juist hieredoor zal blijken, dat het altijd raadzaam is den afzet te verdeelen over het heele seizoen. En dat zulks nu gebeurt, is van belang te achten, al betreur ik de oorzaak. Doch er is nog meer. Nu blijkt zonneklaar, dat we elkander zoo bitter noodig hebben. Nu kan zich het beste van ons volk vertoonen. Hulpvaardigheid, naastenliefde, burger zin en daarnaast noeste vlijt, doorzettingsvermogen, ook berusting in het onveranderlijke. Mag men met gepaste dankbaarheid niet wijzen op de houding van ons Gewestelijk Bestuur? Op de bereidwilligheid der Provinciale Staten, om steun te bieden aan het bedrijfsleven? Daarnaast een activiteit van de tuinbouworgani satie, die terecht grootelijks gewaardeerd wordt. Het was een genoegen, ons blad van jJ. Zaterdag, spe ciaal de raadsverslagen, te lezen. Algemeen is men tot steunen bereid. Men hoorde nergens een critlsch oordeel. Indien er geen noodzaak was - och stellig had men in de Staten stemmen gehoord van een tegen stelling tusschen stad en platteland. En nu? In de Nederlandsche Mercuur vond ik van de hand van den heer Michiels een pracht pleidooi over de ge meenschappelijke belangen van beiden. Wie sprak in de Raden over bevoorrechting van èèn groep der bevolking boven andere groepen? Niemand, die zoo sprak, ondanks het feit, dat we in ons goede land bij de jongste stembus konden kiezen tusschen candidaten, behoorende tot 34 di verse partijen en ondanks het niet minder sprekende feit, dat de laatste volkstellingkaarten ons - kond deden, dat er zegge en schrijve 37 officieel erkende keerkgenootschappen in patria bij de overheid be kend staan. Deze eensgezindheid mogen we m.i. rekenen tot een gunstig gevolg van den nood der tijden. En dat is voorwaar geen geringe zaak. ijgen nog moeten mee betalen aan het verlies op die manier door de gemeente zal worden ge want de vermindering der pacht zou als het zou hebben minstens 1500 a 2000 gulden be- gen, en het is niet onmogelijk dit door andere astingverhooging binnen te krijgen. J3pr. zegt, dat echter zijn persoonlijke meening is'dat de verhuurder ook risico moet dragen en zou de toestand slecht blijven zou de verhuurder dat in deze de gemeente zedelijk verplicht zijn mede de fiiiancieelen strop te dragen. De heer Francis zegt dat hij eerst van meening was dat het gewenscht zou zijn de pacht te verla gen, maar bij nader inizien vindt hij dit zeer be zwaarlijk, aangezien de pacht niet abnormaal hoog is en men op deze manier andere landbouwers, die in even ongunstigen toestand verkeeren, zouden dïukken door een eventueelen lasteverhooging. ,De heer de Vries sluit zich volkomen aan bij het gesprokene van den heer Francis en ziet ook in dat zij, die het even benauwd hebben, dan nogmaals worden getroffen. De heer Duijver vraagt wat de rede is dat dit verzoek eerst heden wordt behandeld bedoeld schrij ven is toch reeds lang ingezonden, wat aangaat uitstel van betaling mist nu zijn doel omdat de huur met Kerstmis betaald moest worden. De voorzitter zegt, dat het betreffende schrijven het eenige was wat op de agenda moest worden geplaatst en wij vonden het overbodig hiervoor een vergadering te beleggen. Want wat aangaat de betaling met Kerstmis nu daar wordt nu juist niet zoo strikt de hand aan gehouden wat echter niet wegneemt dat hij toegeeft dat het verzoek let terlijk haar doel mist. h. Verzoek van een comité van de getroffene van de natuurramp van 12 Juni 1930 om inzage van taxatie en uitkeeringslijsten. Aangezien dit geheel buiten de gemeentelijke Zaterdagmiddag te 4 uur kwam de Gemeenteraad in een spoedvergadering bijeen. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent deze eerste vergadering in het Jaar 1931 en memoreert, dat zijn wensch in de vorige vergadering geuit, betreffende den toestand in den tuinbouw in vervulling schijnt te gaan gezien de andere weersgesteldheid met gevolg dat de prijzen der producten stijgen. Deze vergadering is op een bij zonderen dag en uur samengeroepen door een ingekomen schrijven yan het Provinciaal bestuur inzake de tuinders- credieten. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd met een woord van dank aan den samen steller. Mededeelingen. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mede, dat het rapport van het P. E. N., betreffende overname van het electrischnet is ingekomen, doch dat uit den aard der zaak' nog geen mededeelingen gedaan kunnen worden. Van Ged. Staten, is bericht ingekomen, dat het onderzoek naar de gemeentebegroting 1931 nog niet is afgeloopen. i Tuinderscredieten. Hierna komt aan de orde een ingekomen stuk van het Provinciaal bestuur betreffende de tuinders- 1 credleten. De voorzitter zegt, dat het een vanzelfsprekend I iets is dat B. en W. hier voor zijn en verwacht spr. niet anders dan dat ook de raad hierop goedgunstig zal beschikken, daar naar dit schrijven verlangend is uitgezien. De bedoeling is, dat het crediet verstrekt wordt door de Boerenleenbanken onder garantie van de provincie en de gemeenten met respect. 70 pCt. en 30 pCt. Met algemeene stemmen wordt zonder eenige dis cussie besloten dat de gemeente zich voor 30 pCt. garant zal stellen. De voorzitter acht het een gelukkig verschijnsel, dat met algemeene stemmen dit besluit is genomen. De uitvoering van een ander berust bij B. en W. De rondvraag levert niets op waarna tot sluiting wordt overgegaan. Vervolg Raadsverslag. Bovendien is het zeer moeilijk reductie te ver- leenen aangezien het maar enkele personen zijn die gemeentelanderijen in huur hebben en zoo re ductie zou worden gegeven, zouden zij die niet van de gemeente huurden en dus geen reductie zullen wel gemotiveerd is dit werk uit te voeren als hier van een-derde door de gemeente, een-derde door de Banne en een-derde door de provincie zou worden bijgedragen. De heer Francis merkt op, dat, zoo de provincie zich ook garant stelt hij zich er best mee kan vereenigen. De heer De Vries wijst er op dat de Oosterdijk en de Voorpolder door het drukke en zware ver keer, dringend verbetering behoeft, maar in Waar land zijn de wegen in goeden staat, zou het daar om niet gewenscht zijn wat te laten wachten, het is een verschil van een-derde, en daarom zou ik het willen bepalen tot het strikt noodzakelijke en niet meer aan de hand te halen dan wat noodig is. Het Bestuur der Banne ziet, zegt spr., volgens het ingekomen schrijven, ook in dat het in Waar land gewenscht is te straten, maar de noodzake lijkheid wordt er niet van ingezien. De voorzitter merkt op, dat het in Waarland een bebouwde kom is en er zijn er velen die dagelijks den weg langs gaan en zij stellen er zeker meer prijs op als die wordt verbeterd als een weg die geheel buiten de bebouwde kom ligt. Ik zou daar om ook liever zien dat eerst de bebouwde kom en daarna de buitenwegen werden verbeterd, ik kan inzien dat de Banne, met het oog op de kosten van onderhoud enz., een ander inzicht heeft. Maar al is dat het inzicht der Banne, dat is niet het idee van de subsideerende gemeente. De heer De Vries zegt, dat de toestand aan den Oosterdijk onhoudbaar is. De heer A. Dekker, wethouder, geeft te kennen dat het hem niet meevalt dat de heer de Vries zoo spreekt, waar ter plaatse ziet men dat in een be bouwde kom geen straatweg is, overal ziet men in bebouwde kommen straatwegen, reeds voor jaren terug, toen nog van gegn zwaar en druk verkeer sprake was, en het is zeker genoegzaam bekend, Aangezien aio geneei uuhch ug i bemoeiingen is wordt voorgesteld het stuk voor dat een grindweg in een bebouwde kom hoogst kennisgeving aan te nemen. I onaangenaam is, want het is in den regel stof of De heer Francis vraagt aan wie óf dit schrijven1 slijk, of het moet zijn dat er zoo juut nieuw grind is aangebracht en hoe inpleizierig dat is weten wy was gericht, waarop hij ten antwoord kreeg, van aan den Raad. j Spreker kan zich best indenken dat op de werk- zaamheden van de commissie critiek wordt uitge oefend, want het is heel moeilijk daarvan bevrijd te blijven, maar het moet niet gericht worden aan den raad, al hadden toevallig de Burgemeester en een paar leden een werkzaam deel in deze zaal.:, dit werd door hen uitgevoerd als particulier en als zoodanig staan zij bloot aan critiek, maar dit be treft niet den Raad. Wathouder de Groot meent ook dat dit schrij ven niet aan den Raad moest zijn gericht maar aan de Commissie van uitvoer. Spr. is er echter van overtuigd dat de commissie, waarin hij zelf ook zit ting had, naar best vermogen hebben getracht de zoo moeilijke opdracht zoo goed mogelijk uit te voeren, bovendien hebben wij niet enkel op eigen kracht gesteund maar hebben wij onze plannen en taxatie herzien met de heeren Veenstra en Hazeloop, die dan beiden als deskundig bekend staan, en wij daarom hun uitspraak boven de onze stelden. Spreker meent dan ook dat hij een woord van protest moet laten hooren aar. hen die den burgemeester en den heer Dam bscritiseeren, Als ze critiek willen uitoefenen, dat ze het dan maar doen aan de schatters. De Heer de Vries zegt, dat hij van stond af aan gezien heeft dat bedoeld comité voor een uiterst moeilijk geval stond, en dat al de betrokkene zich met de regeling niet konden vereenigen kan hij best begrijpen, ik voor mij wil niet beoordeelen of het goed is gegaan, maar waarom krijgen de be trokkene geen inzicht van de betreffende stukken, als de commissie direct wat meer openbaar was geweest en hadden gezegd op grond van die en die cijfers zijn wij hiertoe gekomen had werkelijk gewenscht geweest. Het voorstel om bedoeld schrijven voor kennis geving aan te nemen wordt daarna z.h.s. aange nomen. i. Verzoek van R. K. Kerkbestuur te Waarland om voor 1 Mei 1931 in bruikleen te mogen ontvan gen een terrein voor het onderwijs in lichamelijke ofeningen ten behoeve van de school aldaar. B. en W. stellen voor dit verzoek voor nader onderzoek aan te houden, wat wordt aangenomen. j. Verzoek van het bestuur der Banne Haren karspel om voor de uitvoering van ongeveer 3000 meter straatwerk, waarvan de kosten worden be groot op rond f60.000 een bijdrage te verleenen van een derde gedeelte. B. en W. stellen voor rente en aflossing te be talen voor een-derde en ten hoogste f20.000. af te lgssen in 20 jaar. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is dit werk uit te voeren in de voorpolder, de oosterdijk en ongeveer 1000 M. in Waarland. Spr. meent dat het allen en zeker weet dit heel goed de heer de Vries, die dagelijks in Waarland komt. Ik kan mij dan ook niet indenken wat hem beweegt zoo te spreken. In de km van Waarland wonen niet minder dan 27 neringdoenden, die allen toch ook hun reizigers krijgen, er is hier tamelijk wat leven. Nu mag de Vries zeggen, de wegen kosten bij ons veel meer aan' onderhoud dan in Waarland, maar dat komt m.i. ook, omdat er veel meer werk van wordt gemaakt, als bij ons grint is aangebracht dan zien wij de wegwerkers in weken niet meer, terwijl ze hier geregeld aan het bijwerken zijn, ik ben er steeds tegen geweest dat de buitenwegen werden bestraat terwijl het in de bebouwde kom nog grintwegen zijn. De heer Francis is van meening, dat als wij bij de Provincie aankloppen voor een groot plan, wij meer kans van slagen hebben dan wanneer het een klein plan betreft en bovendien Waarland heeft evenveel recht dan een ander deel. Wethouder de Groot meent ook dat het gewenscht is de bebouwde kom te bestraten. De heer Dekker zegt, dat hij steeds heeft ge tracht om de bestrating goed ter hand te nemen en het werk in eens uit te voeren, want met een subsidie van 2500 gulden, dan een gedeelte hier en dan daar, verwekt veel meer ontevredenheid, ook wijst spreker er op dat grint voor den weg in Waarland ook niet gewenscht is. Er gaan thans 230 kinderen school en dat zal met Mei zeker 260 zijn, zij allen gaan den weg langs en o dat pas opgebrachte grini is zulk een bekoorlijk speelgoed en er komt dan ook buitengewoon veel in de wal en in de sloot terecht. De heer de Vries. De heer Dekker stelt het nu zoo voor als zou ik er niet voor zijn als Waarland zou worden bestraat, maar dit is niet het geval ik heb op het oog den nood der belastingbetalers, als het kan zou ik er ten volle mijn stem aangeven, maar ik meen dat wij moeten wachten tot de toe stand wat minder ongunstig is. Ook is spr. van meening dat men in Haarlem liever een-derde van 40 dan van 60.000 gulden zul len bijdragen. De voorzitter zegt, dat hij het niet gewenscht acht onderscheid te maken, op de eene plaats is het misschien uit het eene en op een andere plaats weer om een ander rede gewenscht. De heer Bakker kan zich er best mee vereeni gen als het werk zal worden uitgevoerd want in Waarland is er werkelijk behoefte aan, maar zegt spr., hoe zou het zijn als wij er eens 2 jaar over deden, misschien was het ook nog voordeeliger in verband met een mogelijke prijsvermindering van materiaal enz., en spr. ziet niet in dat de Provincie wel steun zou verleenen als het in één en niet als het werk in twee jaar zou worden uitgevoerd,

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1