Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen SPORT EN WEDSTRIJDEN het drukt tamelijk zwaar op de landeigenaren en het was daarom m.i. beter dat op beide plaatsen het halve werk zou worden uitgevoerd. De heer de Groot, zegt, als bestuurslid der Banne vrij zeker te weten, dat, zoo steun van gemeente en provincie wordt verkregen, de lasten niet heo- ger zullen worden. De heer Bakker is van meening dat wij, gezien de tegenwoordigen toestand, met het aannemen van het halve plan nog zeer voorbarig zijn, en wat betreft het niet reizen der Bannelasten daarvan is spr. nog lang niet van overtuigd. De voorzitter zegt, dat dit toch door de Banne wel kan wórden berekend, men moet niet uit het oog verliezen dat veel minder loon moet worden uit betaald en dat ook geen materiaal meer moet wor den opgebracht. De heer Francis is ook de meening toegedaan dat er meer kans is van slagen om van de Provincie steun te verkrijgen voor een groot werk dan wanneer dit van kleinen omvang is, hij kan best meegaan met het voorstel van B. en W., mits ook de pro vincie een-derde in de kosten bijdraagd. De heer Duyver zegt, dat hij, niet tegenstaande den slechten financieelen toestand, toch voor het voorstel is van B. en W., mits de provincie er ook in betrokken wordt. Het idee Bakker werd niet gesteund. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met inachtneming der voorwaarde betreffende de Provincie. k. Schrijven van Ged. Staten, geleidende een nota van opmerkingen omtrent de begrooting der gemeente voor 1931. B. en W. stellen voor aan deze opmerkingen in hoofdzaak van administratieven aard te voldoen. 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging der be grooting voor 1930, o.a. verhooging van den post T. B. C.-bestrijding, 400 gulden. Aangenomen. m. Schrijven van het Waterleidingbedrijf hou dende mededeeling dat de voorbereidingen om tot aansluiting van de perceelen in de Schagerwaard de definitieve berekening der kosten kan worden tegemoet gezien n. Voorstel van B. en W. om de gemeente voor 30 pCt. borg te stellen voor te verleenen voor schotten ten behoeve der tuinbouw De heer Francis meent dat een zoodanige steun regeling beter is als die welke in 1923 werd toege past en ofschoon spr. inziet dat door B. en W. in deze heel tactisch zal moeten worden opgetreden en er heel veel moeilijkheden aan zullen zijn ver bonden meetn hij, gezien de Provincie garant is voor 70 pCt., de gemeente niet achter moet blijven. De voorwaarden en bepalingen waarop de pro vincie zich garant stelt enz. werden allen voorge lezen, in verband met deze bekendmaking werden verschillende vragen gesteld en punten behandeld. In bedoeld schrijven was vermeld dat aan aan vragen na 1 Maart niet meer zou worden voldaan dan bij uitzonderingsgevallen. Het kwam den raad gewenscht voor om voor de koolbouw deze uitzon dering toe te passen en een lateren datum te stel len, aangezien het voor velen nog niet zal zijn uit gemaakt op 1 Maart of zij steun noodig hebben of niet en zal worden getracht dit veranderd te krij gen. De Heer Duijves vraagt of niet zou worden uitge keerd. Velen zijn er nu al om verlegen voor kunst mest, en hoe er gehandeld moet worden met hen die in 1930 hun bedrijf zijn begonnen. Voorzitter zegt dat hij inziet dat het een hoogst moeilijke taak zal zijn, elk geval moet op zichzelf worden behandeld en het crediet zal worden ver leend voor die bedrijven, welke dor de credietver- leening in stand kunnen worden gehouden. Door den Heer de Groot wordt naar voren ge bracht de mogelijkheid dat een groot gebruik zal worden gemaakt van dezen steun. Het kan wel loo- pen tot een bedrag van 60 of 70 duizend gulden De Heer Francis zegt in te zien dat het echter moeilijk is een lemiet te stellen, want dan zou het gevolg kunnen zijn dat de een wel kreeg en een an der niet, omdat het bedoelde bedrag was bereikt. Besloten werd dan ook geen bedrag te bepalen. Nadat nog enkele punten deze zaak betreffende werden besproken dankt de Voorz. den raad voor het in B, en W. gestelde vertrouwen en zegt dat zij zul len trachten dit vertrouwen waardig te zijn. Bij de rondvraag vraagt de Heer Duijves of er overleg is gepleegd met den Voorzitter der Banne inzake he tewerk stellen van werkeloozen aan het Kerkplateau. Spr. zegt dat hij er een heeft heen ge zonden, maar het bleek dat hij er niet langer kon blijven dan 1 dag, ofschoon er toch werk genoeg schijnt te zijn. De Heer de Groot geeft toe dat er werk genoeg is, maar het is moeilijk om ze er te plaatsen, in verband met het aanwezige materiaal wat daarvoor noodig is. De Vorzitter zegt dat hij er met den Voorzitter der Banne over zal spreken. Hierna volgt .sluiting. De koren moeten op het juiste moment de mo tieven overnemen van soli en duetten, als een ver duidelijkende nuanceering. En al deze factoren moeten tot een massaal ge heel worden gevormd om een operette te kunnen doen genieten door hen die zijn opgekomen om haar de opvoering te luisteren. En - zoo is het gegaan tijdens de opvoering van „De klokken van Corneville". Na de ouverture, waarnaar het een genoegen was te luisteren, gaat het scherm op, en werden de aanwezigen gedwongen al hun aandacht te be palen bij de spelenden en zingenden. Zonder uitzondering willen wij aan het adres van de zes hoofdpersonen een woord van alle waardee ring brengen voor hun zang- en gebarenspel. Zij hebben op de meest vlotte en verdienstelijke wijze zich van hun taak gekweten. Maar daarnaast mogen wij niet vergeten de koren, waarop de directeur kan bogen - en de meisjes, die zoo af en toe uit de koren meer op den voorgrond traden. Het geheel was van losse bevalligheid, zonder dat ook maar één moment het verband verloren ging. „Caecilia" heeft opnieuw haar kunnen en willen gedemonstreerd op een wijze, die het bijwonen van dezen avond tot een waar genoegen heeft gemaakt, Er was zoo'n vlotheid van beweging, zoo'n zuivere samenzang, en uitbeelding der rollen, dat „Caecilia met het grootste vertrouwen de eer die haar toe komt, voor zich mag opeischen. Maar daarbij willen wij toch ook recht doen we dervaren aan de anderen. Costumes en grimage waren schitterend, waar voor eere toekomt aan de firma Ridderikhof van Hoorn. Maar datzelfde mogen de heèren Slikker Boot voor zich opeischen, die in hun reeds noemde functie hebben medegewerkt. En ook het orkest dat'zich op de meest lofwaar dige wijze van zijn taak heeft gekweten. Maar last not least - de directeur - de heer J. Zaal, die het geheel moest omvatten, en dat alleen mogelijk is aan geschoolde krachten zooals hij Nogmaals - „Caecilia" heeft onder zijn leiding een avond gegeven, waarop men met trotsch mag terug zien. ZUIDSCHARWOUDE. De Kolf clubs, aangesloten bij den Langendijker Kolfbond, zetten heden haar match in de vierde ronde voort in de kolfbaan van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De uitslag volgt hier met tus schen haakjes het in de vorige drie ontmoetingen behaald aantal punten en den stand, zooals die nu is: OUDKARSPEL. De Operette-Vereeniging „Caecilia". „De Klokken van Corneville." Na maanden van ernstige studie, is „het werk alweer door „Caecilia" verricht met de opvoering van bovengenoemde Operette. Maanden van toewijding en willen moesten voor afgaan aan een opvoering zooals deze thans is ge weest. Maar het zijn ook maanden van opoffering ge weest. Niet alleen voor den directeur en leden, maar ook vor de heeren Slikker de tooneelleider en Boot voor het instudeeren der dansen, en het orkest van dames en heeren voor de instrumentale begeleiding. Het is en blijft altoos toch een groote onderneming om een operette in studie te nemen, omdat alle aandacht moet worden besteed aan den zang, en daarnaast aan spel. Deze twee moeten elkaar in alle opzichten aan vullen om een goed, vlottend geheel te bereiken. Maar direct daarnaast staan de tooneelaanklee- ding en costumes, die volkomen in het kader moeten passen van het stuk, en daaraan het eigenaardige en imponeerende decorum verleenen. Het orkest heeft de taak om te zorgen voor een muzikale illustratie en zich geheel dient te regelen 1 naar wat er met het gezongene wordt bedoeld, zon der te overheerschen. 1 Onder Vrienden, Oudkarspel. K. Quant (418) 157 575 O. Bakker (360) 114 474 S. Evers (381) 136 517 K. Kroon (358) 124 482 J. Schrieken (399) 117 516 A. Eecen (380) 120 500 (2296) 768 3064 Volharding, Oudkarspel. P. Kat (314) 108 422 P. Langedijk (346) 128 474 P. Gelder (308) 113 421 Jb. Gelder (308) 121 429 C. Vlug (345) 138 492 P. Quant (325) 105 42 (1955) 713 2668 Ons Genoegen, Noordscharwoude. F. Mulleboom (363) 126 489 Jb. Hopman (370) 127 497 A. Moeijes (337) 132 469 C. Balder (322) 139 461 S. Markel (328) 93 421 P. Jes (350) 118 468 (2070) 735 2805 Vriendenkring, Noordscharwoude. C. Langedijk (471) 135 576 C. Pranger (399) 135 534 G. Langedijk (374) 152 526 G. Hop (455) 110 515 T. Pranger (439) 135 574 T. Kostelijk (390) 131 521 (2948) 798 3246 Op Maat, Zuidscharwoude. P. Molenaar (384) 155 539 P. Goet (405) 139 544 J. Reyne (359) 128 487 K. de Boer (353) 113 466 P. Glas (297) 130 427 C. Berkhout (331) 144 475 (2129) 809 2938 Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude. G. Mettes (431) 157 588 W. Kraakman (356) 135 521 J. Zijp (349) 127 476 Jn. Bergen (367) 109 476 C. Kraakman (342) 104 446 Jb. Zijp (329) 118 447 (2204) 750 2954 ZUIDSCHARWOUDE. De verkoop van postzegels en -kaarten ten be hoeve von 't misdeelde kind heeft in deze gemeente opgebracht f223.25. Het Comité brengt tevens langs dezen weg een woord van warmen dank en hulde aan de dames die zich zoo onvermoeid met dezen verkoop hebben belast. SINT PANCRAS. Wanneer men de tijden van malaise in oogen- schouw neemt, en den min of meer gedrukten han del, dan zou men zoo meenen, dat dit stempel ook gedrukt wordt op de postkantoren, voornamelijk dan wat betreft, den telegraafdienst, waarvan dooi den handel toch het meeste gebruik wordt gemaakt. Maar in deze gemeente viel hiervan niets te ont dekken. Het aantal in 1930 behandelde telegrammen is precies even groot als dat van 1929, terwijl gecon stateerd kon worden dat het postkantoor is voor uitgegaan. OUDE NIEDORP. Zijdewind. R. K. Coöp. Boerenleenbank. Overzicht over de maand December. Gedurende de maand December werd aan Spaar geld ingelegd een bedrag van f38642.58 en terugbe taald f 46595.13. Aan voorschotten werd terugbetaald een bedrag van f 13431.50 en verstrekt f 7080. SINT MAARTEN. Bij de op Zondag alhier gehouden stemming voor een ouderling en Diacon, zijn de afgetreden heeren, Jb. Witsen en P. Jonker, alszoodanig herbenoemd. HEERHUGOWAARD. Evenals op andere plaatsen, wordt er door zaken- menschen ernstig over gedacht een winkeliers-, vak- en neringvereeniging op te richten. Een aantal be langhebbenden kwamen reeds bij elkaar tot het houden van voorloopige besprekingen. Het resultaat hiervan is geweest, dat alle belanghebbenden in de gemeente per circulaire uitgenoodigd zullen worden tot het bijwonen eener vergadering, waarin men hoopt, dat de oprichting totstand zal komen. WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen is de ZeerEerw. Heer B. A. Lasance, Pastoor der R. K. Kerk alhier, benoemd als zoodanig te Diemen. KRABBENDAM. Zondag 11 Januari was voor de Gereformeerde Kerk alhier een blijden dag. Na een vacature van ruim vier maanden mocht zij n.l. in Ds. Bosma haren nieuwen predikant ont vangen. Des morgens werd candidaat Bosma tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. Lugtigheid van Leens: met een schoone predikatie over Jeremia 1 vers 4 en 5. Nader bepaalde de bevstiger zijn gehoor bij le. de Goddelijke roeping tot het ambt. 2e. de tijd waarop die roeping geschiedde, en ten slotte bij eht doel van de roeping. Na afloop van deze predikatie had de bevestigings plechtigheid plaats, en werd ds. Bosma toegezongen ps. 134 vers 3. Ds. Lugtigheid richtte zich daarna met enkele gepaste woorden achtereenvolgens tot de ouders van ds. Bosma, tot ds. Bosma als vriend en tot de gemeente. Het was een aadoenlijke ure. In den avonddienst verbond ds. Bosma zich aan de gemeente met een predikatie over Johannes 17 vers 18 en lb. tot en met 3 een bede om kracht tot véoltooiing van zijn werk a. voor de menschen, b. voor God. Hierna richtte de jeugdige predikant zich tot zijn ouders, tot ds. Lugtigheid als bevestiger, tot burge meester Nolet en wethouder de Groot, en verder tot den kerkeraad, en den heer Turkstra hoofd der cshool, en tot de gemeente. Namens den kerkeraad werd ds. Bosma toege sproken door ouderling Dijkstra, terwijl ds. Dragt namens de kreken van Noordscharwoude en Dirks- horn en de classis Alkmaar sprak, en aan predikant en gemeente zijn gelukwenschen aanbood. De heer Turkstra nam tenslotte ook nog het woord en gaf de verzekering dat ds. Bosma waar beider arbeid in de opleiding van de jeugd nauw verwant op zijn vollen steun zou kunnen rekenen. Hier na werd de dienst beëindigd. Het kerkgebouw was zoowel des morgens, maar vooral des avonds stamp vol. KRABBENDAM. Nader kunnen wij thans melden dat het kamerlid Schouten, alhier op Dinsdag 27 Januari hoopt op te treden in de Gereformeerde kerk, met als onder werp „Tijden van Revolutie.' Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad, die tijdig zal geplaatst wor den. GROOTE BRAND TE SCHERMERHORN. Drie perceelen in de asch gelegd. De Alkm. Courant schrijft: De rust, waarin het landelijk dorpje Schermerhorn in den regel verkeert, werd Zondagavond verstoord op twee verschillende manieren. Terwijl toch het deel van het dorp feestvierde, werd de andere zijde opgeschrikt dor het luiden der brand klokken! Brand in Schermerhorn! Het middernachtelijk uur was reeds lang voorbij, de doffe één-uurslag van de torenklok had ook reeds over de huizen gegalmd, toen plotseling een vuurzee de oude kerktoren het verlichtte. Ijlings schoten de brandweer en autori teiten toe, om het vuur te bestrijden, maar tever geefs! de woede van het element was niet te stillen. Een telefoontje waarschuwde ons en het spreekt vanzelf, dat we onmiddellijk naar Schemerhorn snelden, waar een ongewone drukte heerschte. Drie perceelen lagen grootendeels tegen den grond en een benauwde rook maakte het verblijf in de buurt lang niet aangenaam. Even informeer en. De rijksveldwachter werd op zijn schouder getikt, we zeiden wie we waren en onmiddellijk was hij bereid ons bizonderheden mee deelen, voorzoover deze tenminste bekend waren. Tegen 1 uur vannacht, zoo ongeveer Vertelde onze zegsman ons, werd een ongeveer 9-jarig meisje van den heer G. de Groot, winkelier, wakker en zag, dat brand was uitgebroken. Verschrikt riep ze haar vader, die natuurlijk ijlings wat kleeren aantrok toen zijn kinderen in veiligheid bracht. De brand was echter reeds zoo fel, dat de kinderen door een luik in den zijmuur naar buiten moesten worden gebracht. Ondertusschen woedde de,brand verder. Hij had prachtig voedsel gekreegen in de voorraden petro leum en olie, welke in den winkel waren opgesla gen. Mede daardoor stond de brandweer van Scher merhorn, die onmiddellijk ter plaatse was, machte loos. Zij richtte beide stralen op de vuurzee, maar deze deed precies wat zij niet mocht. Zij tastte ook links en rochts staande perceelen aan. De toestand werd kritiek en de hulp van de Beemster werd ingeroepen. Zoo gauw mogelijk waren de twee brandspuiten uit die plaats aanwezig en met dikke waterstralen werd het vuur aangetast. Helaas, ook dat hielp niet veel en tegen den morgen was alles een groote ruïne. Het winkelhuis van de Groot en het woonhuis van den heer de Reus waren een troostelooze massa geworden. En van het café van den heer C. v. d. Oord, ,,'s Lands Welvaren" ge- heeten, was het voorste gedeelte totaal uitgebrand. Een troostelooze: massa, zeiden we. Inderdaad, zoo was het. Hier en daar stond nog een brokje van een muur, hier kwam het restant van een bed te voor schijn, daar stond een helf verbrande tafel, in een kast stond nog het restant van een eetservies, maar alles was waardeloos geworden. Een piano, in de gelagkamer van het café, stond stil te snikken, als ware zij er van overtuigd, dat haar geluid voor altijd verstomd was. Een biljart was van het groene laken ontdaan en troonde nu te midden van half ver brande stoelen en andere meubelen,. Alleen het ver gunningsbewijs van het café praalde ongeschonden i aan den muur JO-Jarig Jubileum August de Laat. Op 17 Januari zal de populaire Tilburgsche Hu morist-Conferencier, August de Laat, zijn 20-jarige artisten-loopbaan herdenken in het Feestgebouw „Scala" te Tilburg, Tuinstraat 47. Naast een uitgebreid Comité, heeft zich uit vele vooraanstaande personen een Eere-Comité gevormd, onder Voorzitterschap van den heer Henri ter Hall, zoodat het den heer August de Laat, die vooral den laatsten tijd zeer populair is geworden door de Radio en Grammaphoon, op dezen dag aan belang stelling wel niet zal ontbreken. EEN MEISJE DOODGEREDEN. De chauffeur doorgereden maar later aangehouden. Zaterdagavond is te Mladen bij Nijmegen een ern stig ongeluk gebeurd. Met de tram van den Maas buurtspoorweg die ongeveer half negen van Nij megen vertrekt, was meegekomen de 18-jarige dienst bode Anna Oomers, wonende te Mladen, Juist toen het meisje de tram verlaten had, passeerde een per sonenauto uit Nijmegen. Het meisje werd door de auto, die een vaart van 60-70 kilometer had, gegre pen en een eind weegs meegesleurd. Vreeselijk ver minkt werd het terzijde van den weg geslingerd waar het eenige oogenblikken later overleed. De autobe stuurder reed door doch werd in het dorp Malden aangehouden. Het bleek, dat door de kracht van de botsing de bumpers en de radiator waren ingedrukt en een der lampen was verbrijzeld. De eigenaar van de auto verklaarde door de dikke rookwolken van de tram niets gezien te hebben. De machinist daarentegen verklaarde, dat de locomotief geen rook verspreidde en de tram bovendien behoorlijk verlicht was. Het lijk van het slachtoffer, eenig kind van een weduwe, is overgebracht naar het lijkenhuisje. De auto bestuurder werd, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. AUTO IN DE VAART GEREDEN. Een fietsrijder de oorzaak. Zondagochtend omstreeks half negen werd op den Hoornschenweg nabij Delft de 15-jarige wielrijder Jan Schenkeveld. doordat hij plotseling van richting veranderde, aangereden door een auto uit Schip luiden. De chauffeur raakte het stuur kwijt en reed met de auto, waarin ook zijn twee dochters zaten, in de Vlaardingsche vaart. Met veel moeite werden zij gered. De wielrijder, die verschillende verwon dingen had bekomen aan hoofd en handen, werd in het St. Hypolitusziekenhuis te Delft verbonden. De auto is later gelicht KIND VERBRAND. In het gezin van den arbeider. J. Hofman te Maar huizen, gemeente Winsum, liep het vierjarig doch tertje tegen een petroleumstel, waarop een pan met kokende melk stond. Het kind kreeg den ge- heelen inhoud van de pan over het lichaam en is later aan de gevolgen overleden. INBREKER AANGEHOUDEN. De hoofddader van den diefstal met braak, Vrij dagavond gepleegd in de wonin gvan den land bouwer Hoogeboom te Schipluiden, is Zaterdagavond te Den Haag gearresteerd. Een gedeelte van het gestolen geld, ongeveer f 100, is teruggevonden. De rest is nog zoek. De aangehoudene is ter beschik king van den burgemeester van Schipluiden gesteld. OU HEETERDAAD BETRAPT. De gemeentepolitie -te Beverwijk heeft Zondag morgen de daders van de in den laatsten tijd ge pleegde inbraken op heeterdaad betrapt. De daders, een 14-jarige, een 18-jarige en een 19-jarigen jongen, alle drie uit Beverwijk, hebben een heele serie inbraken gepleegd, zoowel te Bever wijk, Wijk-aan-Zee-en-Duin, als te Velsen en hebben hun misdrijven bekend. Sporj, en Wedstrijden. IIOLLANDIA 4-D. T. S. 3 5-4. Onze hoop, om één van onze zwaarste concur renten met een kluitje in t riet te sturen, is niet vervuld. Voor H. is de uitslag eenigszins geflatteerd, terwijl wij een eervolle nederlaag kregen. H. was een goed spelende ploeg, maar zij zijn „massel" geweest. D.T.S. telde 3 invallers. Adspiranten namen de plaats in, vooral J. Schrieken een complimentje voor z'n beste werken. Hij was de eenigste, die de gevaarlijke en snelle linksbuiten van H., steeds buiten gevecht kon stellen. Jan Plakman in 't doel, natuurlijk als altijd, „monster". Middenlinie moet achter de voorhoede aan! Jullie blijven veel te veel achter. Na de rust hebben de heeren hun taak ernstig opgevat en 3 doelpunten maakten. De volgende keer spelen jullie zoo, dat de voorhoede verband met jullie heeft, en dan zullen de 5 andere er wel voor zorgen, dat doelpunten gemaakt worden. De volgen de keer spelen we dus zoo, dat we moeten winnen, natuurlijk eerlijk blijven, en dan aan de voorhoede gelegenheid geven om hopen keeren de keeper te laten visschen. Want van het doelpunten maken moet het komen, en niet van het doelpunten voor komen. De rechts- en linksbuiten moeten eerder voorzetten, als de verdedigers, niet kunnen voor blijven. Binnentrio gewoon. Jo Cainas, "the little fightu", jongen, wat blijf je toch ellendig klein! Vraag je vader eens, of die er een dosis wil geven, want je moet de lucht in! Over den wedstrijd het volgende: Bij afwezigheid bondsschei^srechter, fluit de heer Volten. Jammer, dat hij voor de 12de D.T.S.-'er doorging met z'n witte overhemd. Na nog geen kwar tier spelens was 't al 3-0 voor H. Daarop was Maakal de gelukkige maker van het eerste tegengoaltje. Toen 4-1. De achterhoede mag den keeper niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2