NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 9 DONDERDAG 15 JANUARI 1931 40e Jaargang p^ira (i^ m, Finn] 11| K[|Z[R - Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Koedijk TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 62. LAMID1JKER (IIIHUI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Dinsdag 13 Januari j.l. vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente des avonds ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer Jb. Kroon, loco burgemeester. Aanwezig waren alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt de beste wenschen uit voor de gemeente en de raadsleden voor het jaar 1931. Voorts merkt spr. op, dat de leden misschien wel vernomen hebben, dat de burgemeester ongesteld is. Spreker hoopt dat het Z.E.A. gegeven moge zijn weer spoedig in goede gezondheid aanwezig te zijn. Vervolgens roept spreker de clementie der verga dering in en hoopt .dat de. leiding hem niet al te zwaar zal zijn. Na aan de pers het welkom te hebben toegeroepen wordt bij loting uitgemaakt dat de stemmingen zullen aanvangen bij den heer Zaagman. Hierna worden de notulen van de vergadering d. d. 23 December 1930 ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Schrijven Van Dr. v. Hesteren, arts te War- menhuizen, houdende de mededeeling, dat Burge meester Wijnveldt, wegens ziekte buiten staat is zijne werkzaamheden te vervullen. In verband hiermede deelt'de voorzitter mede, dat het Dag. Bestuur genoodzaakt was een tijdelijk secretaris aan te stellen, daar de tegenwoordige ambtenaar voor deze functie niet is berekend. De omstandigheden noodzaakten deze functionaris on middellijk te benoemen. Thans stelt spreker voor, deAe tijdelijke ambtenaar door den Raad te benoemen. De heer Zaagman zegt, tot zijn spijt te hebben gehoord,, dat de voorzitter in zijn openingswoord gezegd heeft, dat de leden „misschien" wel van de ziekte van den burgemeester hebben gehoord. Spre ker heeft het dan ook gelezen in de kranten. Echter duidt spreker de beide wethouders niets ten kwade doch had liever gezien, dat zulks in een andere vorm was gegoten, opdat de raadsleden tijdig van deze ongesteldheid op de hoogte waren. Spreker vraagt of er op het Raadhuis een regle ment van orde is, dat voorziet in zulke gevallen en maatregelen genomen kunnen worden. De voorzitter deelt mede, dat de beide wethouders kennis hebben gekregen dat de burgemeester onge steld was en het bericht van den dokter is inge komen, hetwelk ter inzage is gelegd voor de leden. Spreker heeft ten overvloede bij de opening hier van mededeeling gedaan, voor die leden, die wellicht geen tijd hebben gehad de stukken in te zien. Weth. Bakker zegt, dat de beide wethouders op Zondagmorgen bij den burgemeester zijn ontboden en de mededeeling ontvingen, dat de burgemeester voorloopig een maand rust moet houden. Hierdoor werden zij voor het feit geplaatst met het oog op de zeer drukke werkzaamheden, welke vooral in den eersten maand van het jaar zoo omvangrijk zijn, te voorzien in een plaatsvervangend secretaris. Spreker was, evenals de andere wethouder, van meening, dat het in deze kleine gemeente onnoodig was de leden op de hoogte te stellen, daar zulks toch zeer spoedig algemeen bekend is. Opdat de werkzaamheden ter secretarie goed zou den worden behartigd, is het Dag. Bestuur er toe overgegaan een tijdelijk secretaris aan te stellen. De heer Zaagman zegt, dat het er niet om gaat, hoe de zaak is behandeld, doch wel om het regle ment van orde, of dit in die gevallen voorziet. De Voorzitter zegt, dat er een reglement van orde aanwezig is. De heer Zaagman zegt, dat. er één is voor den Raad, maar niet één, dat voorziet in deze ge vallen. Spreker kan zich best vereenigen met de tijde lijke aanstelling, doch zegt nogmaals, de zaak, zooals die thans is verloopen, omtrent de bekendmaking, liever in een andere vorm te hebben zien genoten. De voorzitter biedt den Raad aan de volgende voordracht voor de benoeming van een tijdelijk ambtenaar: 1. J. P. C. Kroon. 2. W. J. K. Hussum. No. 1 der voordracht wordt met algemeene stem men benoemd. De heer Kroon, aanwezig zijnde, verklaart deze benoeming te aanvaarden. In handen van den voorzitter legt de heer Kroon de vereischte belofte, waarna algemeene felicitatie V°De heer Kroon dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart de werkzaamheden naar beste krachten en wetenschap te zullen ver vullen. Spreker roept de medewerking der leden in en hoopt dat met welwillendheid, vooral den eersten tijd, op zijn werk zal worden neergezien, daar het voor een functionaris in den beginne steeds moeilijk is zich in te werken in een vreemde werkkring. b. Adres van het Bestuur van „Het Witte Kruis om verhooging van bijdrage per inwoner tot 15 cent in verband met aanstellen van een 2e wijkver pleegster. De Voorzitter deelt mede, dat het toestaan van deze verhooging een ingrijpende aangelegenheid is wat betreft de gemeentefinantiën. Het beteekent een verhooging van 10 cent per inwoner tot een totaalbedrag van f 183.20. Gezien echter het groote belang van de zieken wordt voorgesteld het verzoek in te willigen. De heer Kostelijk bevreemdt het, dat eene verhoo ging van 10 cent wordt gevraagd, terwijl voor de eerste wijkz. 'n subs. v. 5 ct. p. inw. is verleend hetgeen volgens spreker ook voor de tweede kan gelden. Gezien de vele subsidies, die worden toege staan, zou spreker uit voorzichtigheid met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden liever niet verder willen gaan. Wethouder Bakker geeft toe dat een donkere en sombere toekomst tegemoet wordt gegaan, doch zal daarom alles moeten worden aangewend om de zieken de noodige hulp te verschaffen. Voorts merkt spreker op, dat de zuster, die er thans is, betaald wordt uit eigen middelen en het bestuur van „Het Witte Kruis" het in dezen tijd niet raadzaam acht de contributie te verhoogen, doch eene subsidie te vragen, die de kosten eener tweede zuster geheel dekken. Het blijft vrijwel hetzelfde of de contributie of de subsidie wordt verhoogd, beide moeten toch worden opgebracht door de inwoners. De heer Rijper gaat volkomen met het voorstel van B. en W. mede, doch zou er nog een andere bedoeling aan willen toevoegen. Misschien dat spr. hierdoor te veel op het terrein van „Het Witte Kruis'' treedt, doch waar het werk steeds door één zuster is verricht, zullen twee zusters het werk zeer gemakkelijk af kunnen. Daarom zou spr. de kraam- verpleging voor de groote gezinnen er aan willen verbinden. De heer Zaagman acht eene directe beslissing moeilijk en vraagt naar een rapport van „Het Witte Kruis" om hieruit een conclusies te kunnen trekken. Het is volgens spreker een heeie stap betreffende de gemeentefinantiën, doch met het oog op de lijdende menschheid gaat spreker volko men accoord met een verhooging der subsidie. De heer de Boer is van meening dat de werk zaamheden der'wijkzuster steeds omvangrijker wor den mede met het oog op het bedienen der hoogte- zon, waarvoor de patiënten voorheen naar Alkmaar moesten. Mcgelijk kan het verzoek van der. heer Rijper worden ingewilligd, daar spreker meent dat het alreeds gebeurt, dat de verpleegster in som mige gevallen hulp verleent. Spreker wenscht echter het bedrag toe te staan afgescheiden of het verzoek wordt ingewilligd of niet. De Voorzitter acht de verhooging noodig. „Het Witte Kruis" heeft alles gedaan om de gemeente St. Pancras er bij te betrekken, hetgeen echter niet gelukt is. Door de uitbreidingen der verplegings- artikelen o.m. ook de aanschaffing van de hoogte- zon is de verpleging aan den Langendijk op hoog peil gebracht. Ook in B. en W. is de kraamverpleging ter sprake gekomen en zou het een goed idee zijn om een wenk in die richting te geven. Er zijn vele gevallen, zooals de t.b.c. gevallen, waar de verpleegster reeds komt. De heer Kostelijk is het volkomen eens met den heer Rijper en zou een dringend verzoek aan het bestuur willen richten om dit punt in overweging te nemen. Wethouder Bakker zegt, dat het bestuur van meening is, dat een tweede zuster noodig is. Volgens spreker ligt het niet op den weg van de ziekenverpleging en zal dus een vereeniging voor kraamverpleging in het leven diene te worden ge roepen. Mocht het wel mogelijk zijn, zou zullen de twee zusters het lang niet afkunnen. Spreker acht echter de bepaling te verbinden aan de verleening eener verhoogde subsidie niet mogelijk. De heer Rijper is van meening dat Weth. Bakker misschien niet op dp hoogte is, hoe de kraamver pleging werkt. De verpleegster komt alleen 's mor gens en 's avonds, doch blijft niet bij de patient. Spreker is van oordeel dat het werk gemakkelijk erbij kan worden gedaan en hebben juist die pa- tienten zeer zeker hulp noodig, meer nog als ge vallen van een begin van t. b. c. De voorzitter zegt, veel te gevoelen voor kraam verpleging doch weet niet of het samen kan gaan met ziekenverpleging en stelt voor de verhoogde subsidie te verleenen. met het verzoek de toevoeging van kraamverpleging in overweging te nemen. De heer Zaagman merkt op dat in gevallen waar hulp noodig is, zulks kan geschieden in overleg met de verloskundige en in sommige gevallen met de doctoren. Met allen voor wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. c. Missieve van Ged. Staten ter erkenning van de bijdrage van f 600.- voor het Kanalenplan. d. Missieve van Ged. Staten, houdende verdaging van de beslissing over de gemeente-begrooting. 1. Missieve van den Inspecteur der Directe Be lastingen, betreffende geraamde zuivere opbrengst grondbelasting en personeele belasting. De voorzitter deelt mede, dat de opbrengst der eerstgenoemde belasting is geraamd op f 5600, op centen f1400, die der tweede genoemde f5200, op centen f1200. f. Schrijven van het bestuur van de „A. N. G. O. B.", bevattende verslag over 1930. g. Schrijven van "Knegt en Zonen te Amsterdam, houdende dankzegging aanvrage storm-verzekering. h. Bericht van G. Langedijk, houdende aanne ming benoeming lid plaatselijke commissie van Toe zicht op het L. O. i bericht van W. F. G. de Ruiter, P. Heertjes, j. v. d. Abeele, J. Kuilman, M. Bommer en J. v. Hout, houdende aanneming benoeming tot lid van I Commissie tot Wering van Schoolverzuim, j De voorzitter uit den wensch dat deze leden wederom met genoegen deze functie zullen vervullen in het belang van het onderwijs. j. Bericht van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van de wijziging der Begrooting 1930. k. Schrijven van D. T. S., houdende mededeeling van accoordgaan met de voorwaarden door den De Voorzitter hoopt, dat D. T. S. zal handelen geheel naar genoegen van den Raad. 1. Schrijven van de heeren van Zoonen te Oude- Niedorp en van W. Bakker te Berkhout, dat zij niet in aanmerking kunnen komen voor benoeming tot tijdelijk Secretaris. De voorzitter deelt mede, dat de benoeming als- zoodanig nogal moeite heeft veroorzaakt daar het niet zoo gemakkelijk was een functionaris te krij gen. De beide bovengenoemde heeren waren tot hun spijt verhinderd. Spreker brengt hun een yoord van dank voor hunne welwillendheid, daar zij, indien het hen mogelijk ware geweest, de functie hadden aanvaard. m. Mededeeling van B. en W., dat J. P. C. Kroon door hen is benoemd tot tijdelijk ambtenaar. Benoeming lid Burg. Armbestuur. Wegens periodieke aftreding van den heer KI. Bruin als lid van het Burg. Armbestuur is de vol gende voordracht samengesteld: 1. KI. Bruin. 2. P. Kuilboer. Met algemeene stemmen wordt de heer KI. Bruin alszoodanig benoemd. De voorzitter merkt op, dat de heer Bruin bereids een 14-tal jaren in het B. A. zitting heeft gehad en steeds een onpartijdig standpunt heeft inge nomen. Voorstel van B. en W. ter garantie van tuinders voorschotten. De voorzitter zegt, dat het voorstel behelst de garantiestelling der gemeente van 30 pCt. der te verleenen credieten aan de tuinders. Dit vooiftel is alweer een ingrijpen in de gemeen tefinantiën, veroorzaakt door de buitengewone slechte toestand doordien de meeste tuinders te weinig kool hebben. Voor degelijke, flinke personen is het misschien redding. Spreker heeft een onder houd gehad met een bestuurslid van de Boeren leenbank, die van gedachte was, dat er niet zoo veel tuinders, hiervan gebruik zullen maken, niet tegenstaande moet de Raad goedkeuring verleenen om de gelegenheid om voorschotten te verstrekken open te stellen. De heer Rijper is van gedachte, dat het toch niet kan worden afgestemd en de korstjes al geweekt zijn en het wel hetzelfde zal zijn als met de kana lisatie, en het in zekeren zin door Ged. Staten wordt opgelegd. De heer de Boer hoopt, al is het een ingrijpen in de gemeentefinantiën, dat het tenslotte toch voor- desl zal opleveren voor de gemeente en dat de tuinders met steun in hunne bedrijven kunnen blij ven. Of de steun voldoende zal zijn, is volgens spre ker een vraag. Spreker vindt de opvatting van Ged. Staten wel eigenaardig dat er geen vaste norm per H. A. is genomen. De voorzitter zegt, dat iedere tuinder die er voor in aanmerking komt, 1/6 van de opbrengst 1928-1929 kan krijgen. Iemand met een grooter bedrijf, ont vangt dus meer. De heer de Boer zegt, dat het zijne bedoeling is, dat de behoeften om een bedrijf op gang te brengen, dezelfde zijn, daar de hoeveelheid kunst meststoffen, arbeidskrachten enz. voor iedere Ö.A. gelijk zijn. De heer Zaagman heeft de voorwaarden grondig bestudeerd en gelooft als deze aan de aanvragers worden voorgelegd, velen zach zullen terugtrekken. Ook van de zijde der Boerenleenbanken kunnen bezwaren rijzen tegen sommige voorschotnemers. Spreker betreurt dat in een land- en tuinbouwend land zooals Nederland een dergelijke credietverlee- ning niet van de Regeering uitgaat. Spreker zal ook, gezien de zeer scherpe voorwaar den, niemand aanbevelen er toe over te gaan, daar de menschen als 't ware voor de slachtbank staan. Ook is juist datgene uitgeschakeld, juist het punt waar het om gaat, n.l. dat niets wordt gedaan tegen de armoede, die bij velen zoo heerscht, doch alleen wordt beoogd het landsbelang en dat van den tuinbouw. Spreker zal niettemin zijn stem gev$n aan het voorstel, opdat velen nog een kans zullen krijgen om hun bedrijf uit te oefenen. De voorzitter zegt het eens te zijn wat betreft de zware voorwaarden, doch is de heer Zaagman toch even abuis. Iedere bouwer, die voor zichzelf werkt, mag iedere week hiervoor arbeidsloon opgeven, evenzoo voor zijne kinderen en knechts, die in zijn bedrijf werk zaam zijn. Toch vraagt spreker zich af wie er zullen komen. De heer Kostelijk vindt de steunregeling geen ent waard. Er worden menschen geholpen, die het misschien nog één jaar uithouden. Spreker becritiseert de regeering die in oorlogstijd f 1000 van een wagon goed opeischte en nu de cri sis daar is, nu moet de gemeente nog voor 30 pCt. garant zijn. Als deze tijd nog 2, 3 jaren duurt zal de gemeente de 30 pCt. er bij moeten leggen. Spreker vindt de steun van rijkswege meer dan treurig. De voorzitter is het eens met de heeren Zaagman en Kostelijk, doch de voorwaarden worden nu een maal zoo voorgelegd, waaraan weinig valt te doen. De steun moest uitgaan van het Rijk en niet van de Provincie. Waar dit nu wel het geval is, kunnen wij de Provincie niet anders dan dankbaar zijn, voor deze steunverleening. De heer Kostelijk acht het nemen van een besluit verbazend moeilijk, niet wetende waarvoor de Raad kan komen te staan. Weth. Bakker vindt het voor B. en W. een zeer lastige positie, daar er menschen zullen komen die men persoonlijk graag zou willen helpen, doch noodgedwongen afgewezen moeten worden. De heer Rijper zegt, het onbillijk te vinden, dat de kleine lieden voor het hoofd worden gestooten, daar zij ten achter staan bij de grootere.Zij toch waren immers genoodzaakt in 1928 en 1929 hun kool te verkoopen, omdat zij het niet konden uit- zingen. Wie tenslotte van de hooge prijzen hebben geprofiteerd zijn de groote bouwers. Spreker zal zich niet onttrekken aan het voorstel. De heer Boer ach het beter dat de voorwaarden niet zoo pessimistisch worden opgenomen. Degenen, die er maar half van kunnen profiteeren, moeten het doen. De heer Zaagman zegt uit artikel no. 11 der voorwaarden de conclusie te hebben getrokken dat B. en W. en het bestuur der Boerenleenbank een geweldige zware taak op de schouders is gelegd. Ook art. 12 vindt spreker lang niet optimistisch. De heer de Boer blijft er bij, dat niet alxeen de Raad maar ook de tuinders de voorwaarden niet al te pessimistisch moeten beschouwen. De voorzitter zegt naar aanleiding van de onbil lijkheid genoemd door den heer Rijper, dat Ged. Staten nu zijn gekomen met dit voorstel, waaraan niets te veranderen valt. Spreker is het eens met den heer Zaagman, dat men er niet zoo licht moet over denken. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van de afd. van de Landpachtersbond. Waar in de vorige vergadering is besloten mgt het betalen der pacht clementie te gebruiken en hiervan uitstel is verleend te 1 April, stellen B. en W. voor het verzoek voor~kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. B.en W. vragen machtiging over te gaan tot het eenvoudige repareeren van het brandhuisje en zplks zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. De heer Kostelijk zegt, dat reeds eenigen tijd geleden besloten is niet tot nieuwbouw over te gaan, doch het huisje te repareeren. Toen is door den voorzitter opgemerkt, dat het materiaal natregendé. Spreker vraagt zich af, waarom het nu zoo lang moet duren, daar toen is gezegd, dat het zoo hoogst roodzakelijk was. Als dat zoo was, waarem wordt het materiaal dan aan verrotting blootgesteld, daar dit toch het gevolg ér van is. De heer Zaagman sluit zich volkomen hierbij aan. De voorzitter weet zich niet meer precies te her inneren of die woorden zijn gezegd. De heer Kostelijk dringt er op aan, tvaar destijds gesproken werd van hoogstnoodzakelijk, een besluit dienaangaande dan ook met spoed dient uitge voerd. Weth. Bakker zegt, dat het Dag. Bestuur van meening was, dat in de naaste toekomst toch tot nieuwbouw zou moeten worden overgegaan. Dit was de reden dat een uitnoodiging was gezonden aan de leden om onder leiding van een deskundige het huisje bij daglicht nog eens te bezien. Niet alle leden hebben aan de vriendelijke uitnoodiging ge-^ hoor gegeven en vraagt spreker de meening van de toen aanwezige leden. De heer d? Boer erkent dat het hem niet meeviel doch meent dat met reparatie kan worden volstaan. Sprek-r is er niet voor om een bedrag van f800 te voteeren voor een nieuw huisje. De voorzitter sluit de discussies waarna het voor stel wordt goedgekeurd.' Rondvraag. De heer Rijper zegt van een ingezetene het ver zoek te hebben ontvangen aan den Raad te ver zoeken toestemming te verleenen de boom, staande voor het huis van spreker, en kwijnende is te mogen rooien. Dit geschiedt dan gratis en wordt hiermede aan een werklooze werk verschaft. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Rijper merkt nog op, dat door de laag hangende takken veel last wordt veroorzaakt aan de telefoondraden. Weth. Bakker, na de beste wenschen voor een spoedig herstel van den burgemeester te hebben geuit, deelt mede van den burgemeester de op- opdracht te hebben ontvangen, dat de werkzaamhe den ter secretarie tot op den laatsten dag bij zijn. Hierna sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de ondervonden medewerking der leden, waardoor zijn taak als voorzitter zoozeer is vergemakkelijkt. Dinsdag middag vergaderde de Raad voltallig. Voorzitter de heer P. Kikkert. Secretaris de heer A. Sloof. De voorzitter opent de vergadering en zegt, dat hij de traditie getrouw allereerst een terugblik wil slaan op het afgeloopen jaar en dit jaar in zekeren zin een belangrijk jaar aan gebeurtenissen is ge weest, doch ook voor vele menschen een nachtmer rie is geweest. Met deze simpele woorden is het jaar 1930 getee- kend. Voorzoover betreft de voornaamste besluiten, noemt spreker het besluit tot aansluiting van den Achterweg aan het waterleidingnet, waardoor thans alle wegen aan dat net zijn aangesloten. Voorts werd vastgesteld een niuwe onderwijsverordening; een overeenkomst werd aangegaan met de gemeente Alkmaar voor gaslevering, bij Raadsbesluit van 24 Juli j.l. De hoofdleidingen en aftakleidingen zijn ge reed en het ligt in den lijn, dat thans de rijst: wan neer komt het gas; spreker zal het prijs stellen wanneer spoed wordt betracht, daar de menschen er thans op wachten. In verband met den natuuramp van 12 Juni werd door den Raad besloten een bijdrage van 20 pCt. van het schadebedrag in de gemeentae, voor reke ning der gemeente te nemen. De voorzitter spreekt er zijn genoegdoening over uit, dat het storm-ramp- comité het geheele schadebedrag heeft uitbetaald. ZIE VERVOLG VIERDE PAGINA.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1