Heerhugowaard Plaatsel ijk Nieuws Verschillende belastingverordeningen werden ge wijzigd in verband met de niuwe financieele ver houdingswet. Al meerdere malen werd door spreker naar voren gebracht, dat deze wet voor vele gemeen ten een uitkomst zou zijn en thans zijn we zoo ver dat deze wet er gekomen is. Het is niet te zeggen wat de gemeente zou moeten aanvangen indien dit niet het geval was geweest, maar zeker is, dat deze wet de rots, waarop de ge meente staande blijft. Tevens werd door de gemeente besloten een re stitutie van 25 pCt. te verleenen van de landhuur over 1930; een gelijk besluit werd genomen door het Burgerlijk Armbestuur, waarop bereids de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten werd gevraagd. Voorts herinnert spreker er aan, dat verschillende arbeiders en ook kleine tuinders werdk hebben gezocht in de Wieringermeer en de Gemeenteraad een besluit nam de werkeloozen tegemoet te komen en maatregelen werden genomen om productief werk te verschaf fen; spreker acht dit beter dan een steunregeling; ook is getracht door eenige gemeenten om collec tief werk te verschaffen, doch hierover kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan daar nog geen positief resultaat is bereikt. Spreker wijst er op dat het voor de kleine gemeenten zeer moeilijk is om maatregelen voor werkverschaffing te nemenn en het is dan ook heel goed dat de kleinere ge meenten de hoofden bij elkaar steken. Door het Rijk rijn maatregelen genomen voor het inleven roepne van een steunregeling, doch spreker hoopt dat ook de helpende hand aan de kleinere gemeenten zal worden geboden. Met den Keuringskring van Barsingerhorn werd een overeenkomst aangegaan voor de verwerking van afgekeurd vee en vleesch. Besloten werd een bij drage te verleenen van f 200.— gedurende veertig jaar voor de kanalisatie. Aan den Minister van Waterstaat werd een motie gezonden in verband met een ongeval op de Vlot brug. Spreker zegt, dat dit ook de aandacht heeft getrokken van de Kamer van Koophandel en van den Minister een schrijven is ingekomen, dat ken nis is genomen van de motie en maatregelen zul len worden genomen. Aan Mej. de Vries werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres en Mej. van Ooijen werd als zooda nig benoemd. In 1930 had de opening plaats van het nieuwe Raadhuis en van het rijwiel- en voetpad. Tenslotte doet spreker nog mededeeling van het verleend eervol ontslag aan den gemeente-veldwach ter K. Slooten en de benoeming van B. C. Slooten als agent van politie. Over het algemeen is de toestand in de gemeeote minder rooskleurig geweest, doch daar moeten we niet teveel op terugzien; het is beter ons te scharen aan de zijde der optimisten en den moed er in te houden. De voorzitter spreekt vervolgens de beste wen- schen uit voor de Raadsleden in het nieuwe jaar, met hunne gezinnen en doet een beroep, dat allen zullen medewerken hem te steunen om alles te doep wat noodig is tot heil der gemeente. De heer Muluder dankt den voorzitter voor zijne wenschen aan de Raadsleden en hoopt dat de voor zitter in 1931 zooveel in zijn vermogen is zal doen tot heil der gemeente en het jaar in gezondheid met zijn gezin mag doorbrengen. Voorts brengt spreker een woord van dank aan Burgemeester en Wethou ders voor alles wat dezen tot steun van de burgerij hebben gedaan: De voorzitter dankt den heer Mulder voor zijne vriendelijke woorden en zegt tpe dat Burgemeester en Wethouders ook in het komende jaar alles zul len doen om te helpen. De voorziter stelt aan de orde de notulen der vo rige vergadering, welke onveranderd worden vast gesteld, en doet mededeeling, dat Mej. van Ooijen heeft bericht hare benoeming tot onderwijzeres aan te nemen; op 2 Januari j.l. opneming van kas en boeken van den gemeenteontvanger heeft plaats gehad; in kas moest zijn en was f 1302.67; door heeren Gedeputeerde Staten is besloten ot erkenning van de toegezegde bijdrage van f 200.- per jaar voor de Westfriesche kanalen; de beslissing ten aanzien van de gemeente-be grooting voor 1931 is verdaagd en machtiging is ver leend als bedoeld in het_2e lid van art. 211 der Ge meentewet d.i. machtiging tot de helft der uitga ven; de vergoeding voor de volkstellers is bepaald op Vii cent per getelden persoon en 5 cent voor den leider, met dien verstande dat het bedrag der be grooting niet zal worden overschreden. Niemand hierover het woord verlangende worden deze mededeelingen voor kennisgeving aangenomen Vervolgens komt aan de orde punt 3a: circulaire van heeren Gedeputeerde Staten betrffende verlee ning van tuindersvoorschotten volgens vastgestelde regelen. Burgemeester en Wethouders stellen voor een besluit overeenkomstig het voorstel van Heeren Gedeputeerde Staten te nemen. De voorzitter zegt dat door den Raad reeds een besluit is genomen, doch het is juister als aan den vorm wordt voldaan. Overeenkomstig het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming besloten. De voorzitter zegt, dat Bur gemeester en Wethouders al werkzaam zijn geweest en alles vrijwel gereed is. Zoo spoedig mogelijk zul len de aanvraagformulieren worden verzonden en alles zal in het werk worden gesteld, dat de credie ten zoo spoedig mogelijk worden verstrekt. De heer Hart heeft alle hulde voor het actieve werk doch zegt dat de menschen herhaaldelijk om geld vragen; Burgemeester en Wethouders hebben dat niet in handen en wanneer alles naar Gedepu teerde Staten is, dan is het geld er ook nog niet. De tuinders zijn dan nog niet geholpen. Verschil lenden hebben dringend geld noodig. Hoe denkt Bur gemeester het zich, als de credietverleening langer uitblijft dan zij zelf rekenen? Het werk wacht al en op 2 Februari moeten de werkkrachten weer wor den ingehuurd. Als de credieten er dan nog niet zijn zullen misschien vaste werkkrachten op straat komen. Kan in dit geval de gemeente voorgaart. Thans zijn nog kleine tuinders in de werkverschaf fing die zelf wel werk hebben, doch niet kunnen beginnen omdat zij geen geld hebben gekregen. Hoe denken Burgemeester en Wethouders dat te regelen? Wethouder Jb. Visser zegt dat de kleine tuinders al is aangezegd, dat dit de laatste week is in de werkverschaffing. De voorzitter merkt op, dat dit buiten de orde en de tuindersvoorschotten aan de orde zijn. Of op 2 Februari de zaak geregeld is kan niet worden uit gemaakt. De aanvragen mo£t,en eerst voor het ver krijgen van gegevens naar de Boerenleenbank daar na naar de Provinciale Commissie en dan naar de Provinciale Staten. Spreker stelt zich voor deze zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. Het College zal in dezen diligent zijn. Onderzocht zal worden of de gemeente regelend mag optreden. De heer Hart is voldaan met deze toezegging en acht het voor de hand liggen dat Gedeputeerde Staten dit goedkeuren. Ook neemt spreker genoegen «met de toezegging van Wethouder Jb. Visser Hierna komt aan de orde punt 3b: verzoek van heeren Gedeputeerde Staten tot nadere wijziging van de verordening op de begrafeninsrechten. De voorzitter memoreert dat een paar jaar ge leden deze verordeinig werd gewijzigd en het gevolg is geweest dat de inkomsten de uitgaven hebben overtroffen. Hiertegen verzet zich art. 31 der be- graafwet. Gedeputeerde Staten meenen dat nog meerdere posten voor verlaging in aanmerking kó- mBurgemeester en Wethouders stellen voor par. 5 te doen vervallen (vergoeding voor het stichten van voorwerpen enz.) en par. 6 wordt par. 5. De heer Hart kan zich hiermede wel vereenigen. Wethouder W. Visser vraagt of ook het aanvra gen van vergunning voor het plaatsen van gedenk- teekenen enz. vervalt, waarop ontkennend wordt ge- «gemeen Ned Verbondtot vaststelling eener verordenin op openbare aankon digingen. Daar een desbetreffende verordening voor deze gemeente niet van beteekenis is, stellen Bur- gemeeseer en Wethouders voor dit verzoek vopr ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Benoeming leden hoofdstembureau en stem- bureaux. Aanbeveling hoofdstembureau: Burgemeester, ambtshalve Voorzitter; Jb. Visser, W Visser, P. Hart, M. Mulder, leden; S. Smit, J. Commandeur, A. Groen, plaatsvervangende leden. Aanbeveling leden Stembureau I: Burgemeester, ambtshalve voorzitter, Jb. Visser, M. Mulder, leden; P. Hart, A. Sloof, plaatsvervan gende leden. Aanbeveleing leden Stembureau II. W Vi sser, Voorster; J. Commandeur en A. Groen, leden; N. Oud en A. Schuur, plaatsvervan- ^De Voorzitter vraagt of iemand stemming verlangt of candidaten wenscht toe te voegen. Niemand hierover het woord verlangende wor den de aanbevolenen bij acclamatie benoemd 5 Vaststelling pensioengrondslag K. biooten. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 6. Benoeming lid plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding van het lid K. J. de Geus. Door B. en W. worden aanbevolen: 1. K. J. de Geus. 2. Jb. Steijn. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie zich met deze aanbeveling vereenigt Hierna wordt overgegaan tot stemming. Met ai- gemeene stemmen wordt benoemd K J. de Geus, die met zijn benoeming in kennis zal worden ge- St Aangaan kasgeldleening. In de begrooting is reeds een bedrag opgenomen en voorgesteld wordt B. en W te machtigen, als zulks noodig is een kasleening van ten hoogste flO.OOO aan te gaan Overeenkomstig het voorstel wordt zonder hoof delijke stemming besloten. Tenslotte deelt de Voorzitter nog mede, dat is ingekomen een schrijven van de Koedijkers-Vak liedenpatroons Vereeniging van fen volgenden n- houd: Is het den Raad bekend, dat bij et ovherlij- den van den heer Schuit op kosten van de gemeente een kist is besteld in Alkmaar? Zoo ja, wat zijn de motieven daarvoor. Wie be- steeld de kist? Wie betaald en wie steekt de provisie. °PIs het mogelijk, dat dergelijke handelingen in het vervolg niet meer voorkomen? De Voorzitter zegt, dat de kist niet voor rekening van de gemeente is besteld en overigens alles ge leden heeft een leidende functie in die vereeniging, doch het staat hem vrij al dan niet mededeelingen ^AkThêt van gemeentewegè geschiedt ligt het voor de hand dat het in de gemeente blijft. De heer Hart heeft er met verwondering naar geluisterd en staat paf. De begrafenis is opgedragen aan de begrafenisvereeniging en de meest econo mische weeg wordt gevolgd. Spreker is bij den Burgemeester geweest en heeft gevraagd of de meest economische wijze moest worden gevolgd, waarop deze heeft gezegd van wel. Dit was voor de gemeente goedkooper. Destijds is aan de vaklie- den in de gemeente prijsopgaaf gevraagd van ta rieven en kwaliteit. Hierop wenschten zij met in te gaan een daarom is het aan den laagsten inschrijver buiten de gemeente opgedragen. Deze vaklieden weten heel goed dat voor een kist door hun geen provisie wordt betaald en zij moeten waar maken dat van de bedoelde kist wel provisie is gegeven. Spr. begrijpt wel dat zij meenen dat hij de provisie opstrijkt, doch dit moeten zij maar waar maken. De Voorzitter zegt, dat de begrafenisvereeniging heeft besteld, maar een andere vraag is, of het niet mogelijk was in de gemeente te bestellen. Is het niet mogelijk om tot een vergelijk te komen. Die vraag over de provisie is niet op zijn plaats. Dit moet waar gemaakt worden. Spreker zou het meer op prijs stellen als in een dergelijk geval in de gemeente kon worden besteld. De heer Hart zegt, nogmaals, dat de goedkoopste oplossing is gezocht. Wethouder Jb. Visser merkt op, dat in dit geval wel prijsopgaaf had kunnen worden gevraagd, waar op de heer Hart opmerkt dat direct moet worden gehandeld en geen tijd is voor heen en weer loopen. Wethouder W. Visser zegt, dat hij zich het stand punt van de vaklieden wel kan indenken. In de gemeente is de toestand niet best en de ambachts- leden verdienen ook graag wat. In dit geval hadden de kosten kunnen worden gevraagd. De heer Hart merkt op dat de vaklieden bij de vereeniging moeten komen, doch zij willen niets. De heer Smit merkt op dat Hart vrij uit gaat. Hij heeft er den Burgemeester over gesproken en deze heeft het goedgevonden. De heer Hart zegt dat de scnuld alleen bij de vaklieden zelf ligt. De Voorzitter zegt nadere inlichtingen te zullen inwinnen en sluit de discussies, waarna hij den Raad dankt voor de aanwezigheid en de aangename besprekingen en de vergadering sluit. Dinsdagmiddag, 2 uur, vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente te/i raadhuize. Voorzitter de Edelachtbare heer W. v. Slooten burgemeester, tevens secretaris. Afwezig de heer Kooy. De Voorzitter opent de eerste vergadering in dit jaar met de gebruikelijke wenschen voor het welzijn der gemeente voor 1931 en heet allen hartelijk welkom. Ook de pers heet spreker welkom en hoopt, dat de besprekingen zooals altijd met de noodige aan dacht door haar zal worden gevolgd. Hierna volgt voorlezing van de notulen der vorige vergadering welke ongewijzigd worden vastgesteld Ingekomen stukken. a. Goewkeuring van Ged. Staten aangaande de aanvulling der bouwverordening. b. van hetzelfde College mededeeling, dat de beslissing omtrent de goedkeuring der gemeente begrooting is verdaagd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Van hetzelfde college sehrijven, houdende me dedeeling dat de kanalisatieplannen zilllen worden uitgevoerd. De gemeente Heerhugowaard zal gedurende 40 jaren een jaarl. bijdrage verlenen van f2050. d. Verzoek van het bestuur der Christ. School om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van nieuwe meubelen. Nadat door den voorzitter eenige inlichtingen, welke zijn gevraagd,, zijn verstrekt wordt besloten de genoemde kosten ad f 190.30 toe te staan. Voorts deelt Z.E.A. mede, dat naar aanleiding der cijfers op 1 Januari j.l. de bevolking is vooruit gegaan en wel met 201 zielen. Het aantal inwoners bedraagt 4906. Voorstel B. en W. tot het instellen van nachttarief bij het G. E. B. voor kracht. Ingevolge het in de laatstgehouden vergadering van den Raad besprokene tot wijziging van het tarief voor het gebruik van kracht bij het G.E.B. dezer gemeente in dier voege dat voor krachtwerk tuigen gedurende de nachtelijke uren tusschen 12 en 6 uur dit voor zeven cents per K.W. uur beschik baar te stellen, blijkt dat de Commissie van Be heer hiertegen eenige bezwaar heeft. Tegemoetkoming is de C. v. B. wel bereid, doch aan den anderen kant moet worden gelet op de tegenwoordige gebruikers van krachtstroom, daar, wordt het nachttarief tot zes uur opengesteld, ook zij zullen vermeenen lager tarief te mogen vragen. Het goedkooper tarief ad 7 cent per K.W. uur zal kunnen worden ingevoerd, doch alleen tusschen de uren 11 uur 's avonds en 4 uur 's morgens en daar voor stermeters of dubbeltariefmeters plaatsen waar dat noodig of gewenscht is. De huur van die meters kan worden bepaald op 50 cent per maand voor één phase en 75 cent voor drie phase meters. Voor verwarming zou dit tarief gebruikt kunnen worden in de genoemde uren, doch zal in dien tijd hiervan weinig gebruik worden gemaakt en de moeite dus weinig loonen. De heer Tromp merkt op, dat een voorstel is voor de C. v. Beheer. Het is niet van belang, doch een voorstel is het niet direct. Spreker kan zich met het voorgestelde vereenigen, doch vermoedt dat het ge bruik niet van zoodanigen aard zal zijn dat zulks loonend is om hiervoor een nieuw tarief in te stellen. De voorzitter Zegt, dat niet wordt voorgesteld dat er een groot gebruik zal zijn, doch degenen, die.er gebruik van maken, hebben er voordeel van. De heer Tromp merkt op, dat voor degenen, die een electrische melkmachine hebben ,tot 's morgens 6 uur goedkoop tarief en 's avonds het duurdere tarief moeten betalen. Voor hen zoo tot 6 uur een voordeel zijn De voorzitter wenscht alle voorzichtigheid te heb ben met het oog op de reserve, vooral daar het tarief in deze gemeente heusch niet zoo hoog is. De heer Kostelijk vindt de uren voor practische toepassing niet gelukkig gekozen, daar het toch de bedoeling is, 'dat er gebruik van zal worden ge maakt. Spreker zou willen bevorderen, dat het tarief werd bepaald voor de uren van 11 's avonds tot 6 uur 's morgens, vooral met het oog op den melktijd in de wintermaanden. Spreker vraagt wat de nachttarieven zijn. De voorzitter zegt, dat de P. E. N. die tarieven ter veraangenaming van de verbruikers om hen er toe aan te zetten zich bij de P. E. N. aan te sluiten. Voor overname van het bedrijf door de P. E. N. voelt spr. niets en merkt dit terloops op ofschoon dit niet met de zaak te maken heeft. De heer Tromp stelt voor dit punt aan te houden en eens een onderzoek in te stellen bij de omlig gende gemeenten hoe lang daar het nachttarief geldt. Besloten wordt het voorstel van B. en W. aan te houden en in handen te stellen van de C. v. B. voor nader onderzoek. Voorstel B. en W. tot het aansluiten van den woning van den veldwachter aan het telefoonnet. Na aanleiding van ingewonnen informaties is eene doorverbinding voor de woning van den veldwachter in de sfer- en nachturen met het telefoonstation noord mogelijk, waarvan de kosten bedragen f25, terwijl de aansluiting aan het net kantoor Heer hugowaard f 24 zal kosten. Besloten wordt de doorverbinding te doen aan brengen. Garantie Tuinderscrediet. Voorstel B. en W. om hun te machtigen om inge volge het z. g. tuinders-crediet, aan de Boerenleen banken garantie te verleenen voor de verleende credieten aan tuinbouwers. Door den voorzitter wordt de missive van Ged. Staten voorgelezen. Den leden zijn de voorwaarden toegezonden, De heer Kostelijk merkt op, dat het opnemen van voorschotten in termijnen bij de Centrale Bank te Utrecht niet mogelijk is. Spreker weet niet hoe het met de Bank te Eindhoven is. Daar de schuld bekentenis door beide banken is samengesteld zal deze hierin wel voorzien. Spreker acht het niet in het voordeel van den credietnemer indien het volle bedrag direct moet worden opgenomen, daar de geldende rente 4V» pCt. is en voor gelden welke op de spaarbank worden geplaatst, indien het volle bedrag niet direct door den credietnemer wordt verbruikt, slechts 3'/s pro cent wordt uitbetaald. De heer Tromp zegt het hiermede volkomen eens te zijn. De heer Kostelijk is van meening, dat er wel niet veel op dc spaarbank zal worden geplaatst door velen het volle bedrag hoog noodig hebben. Conform het voorstel wordt aldus besloten en is di gemeente voor 30 pCt. garant voor de te verleenen credieten. De heer Kostelijk memoreert dat bij de bespre kingen van dit onderwerp door Ged. Staten eenige leden van meening waren, dat met het toestaan der credieten de crisis ten volle was opgelost. Echter moet het worden beschouwd als eene hulpverleening, Benoeming lid Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. Smit, Aanbeveling: 1. P. SMIT. 2. P. BLAUW. Met algemeene stemmen wordt de heer P. Smit als zoodanig herbenoemd. Bespreking Donkere Weg, overname en verlichting. De voorzitter deelt mede dat in het Polderbestuur meerdere halen de slechte toestand van den Donke op het tamelijk drukke verkeer. Pogingen zijn aangewend eenige stukjes grond in handen te krijgen om enkele krommingen uit den ren Weg ter sprake is gekomen mede met het oog weg te nemen. Echter zijn de pogingen vruchteloos Weth. Kroon is van meening dat de polderlasten al zwaar genoeg zijn en vindt eene samenwerking alleszins gewenscht. Spreker is er sterk voor, dat het Polderbestuur het beheer over de uitvoering heeft. Weth. Wijnker sluit zich bij den vorigen spreker a£De voorzitter wil probeeren eene uitkeering te krijgen van het Wegenfonds. De heer Kostelijk zegt dat hij het afsnijden van de groote bocht deze grond aan de eigenaren kan ko men, die deze misschien niet bij hun land kunnen ^Spreker is er voor de grond die beslist noodig is voor de verbetering trachtten te koopen voor 50 ct. per Meter en 25 ct. per Meter voor den weg. De voorziter zegt dat deze prijs komt op f 125.— per snees, de eigenaren vragen f 175.— Niettegen staande kan er toch nog onderhandeld worden. Uit een oogpunt van werkverschaffing zal de uitvoering niet zoo heel veel kosten. De heer Groenland stelt voor dat B. en W. en het Polderbestuur de zaak onderhands regelen. De voorzitter zegt, dat er eene kostenberekening zal worden gemaakt. De heer Tromp kan zich heel goed vereenigen met het voorstel, waarbij de gemeente meer zal bijdra gen dan de Polder, daar de Polderlasten al zwaar genoeg zijn. Besloten wordt dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met het Polderbestuur en terzijner- tijd eene kostenberekening aan den Raad zal wor den voorgelegd. De voorzitter zegt verheugd te zijn dat de Raaa de schouders zoo flink en krachtig onder deze zaak zet en zegt toe allen spoed te zullen betrachten. Spreker hoopt dat de eigenaren zullen medewer- Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting on der dankzegging aan de leden voor hunne opkomst en medewerking. Volgens Z.E.A. is het geschikt genomen een ge meentebelang en gaat het te ver, wanneer de polder de verbetering aanbrengt ten koste van de Inge landen. In het Polderbestuur is daarom naar voren geko men deze zaak ter sprake te brengen in den Raad en zoo mogelijk medewerking te verkrijgen. De be langen zijn minstens zoo groot voor de gemeente als voor den Polder. De heer v. Langen deelt mede dat door spreker aan het Polderbestuur is voorgesteld, dat de ge meente den grond zal koopen en den aanleg en on derhoud voor gezamenlijke rekening te nemen. Het Polderbestuur was er niet voor, doch wel dat de grond door de gemeente wordt gekocht en de aanleg bekostigt, het onderhoud te nemen voor re kening van den Polder. De voorzitter meent dat het eene goede werkver schaffing is. NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond werd voor de Tuinbouwvereeni- gingen van Oudkarspel en Noordscharwoude door den heer P. H. Dohmen van het Inlichtingenbureau voor Chilisalpeter, Bijkantoor Amersfoort een le zing gehouden met als onderwerp: „Bemesting in den tuinbouw". Deze lezing werd gehouden in de zaal van den heer J. de Bakker. De heer Ootjers heet de talrijke aanwezige leden der tuinbouwvereenigingen, inzonderheid den spr. ker hartelijk welkom, alsmede, de tuinbouwonder- wijzers, de pers en verdere belangstellenden. Spr. deelt mede, dat burgemeester Wijnveldt, die steeds een der trouwste bezoekers is en op wiens tegenwoordigheid wederom was gerekend, heden af wezig is wegens ongesteldheid. Spreker uit de beste wenschen voor een spoedig herstel. Voorts juicht spreker tot dat de jonge garde zoo goed vertegenwoordigd is, waarna spreker het woord verleent aan den heer Dohmen. Deze spr. vangt aan met dank te brengen voor de woorden van welkom tot hem gericht en hoopt erin te zullen slagen de aanwezigen eenige oogen- blikken nuttig en prettig bezig te houden. Spreker zal dan een lezig houden namens het Inlichtingenbureau voor Chilisalpeter, gevestigd te Rotterdam, Oosterkade 14, die door deze avonden, door het verspreiden van brochures, aanleggen van proefvelden enz. tracht bij de land- en tuinbouw eenige inzichten te brengen omtrent de bemestings leer. Hoe meer inzicht, hoe grooter het gebruik van kunstmest is. Zoo dient het bureau naast het tuin- dersbelang ook het belang van den producent. Spreker memoreert, dat het ongeveer 100 jaren geleden is, dat de eerste zending Chilisalpeter van Chili is uitgevoerd. Hoe het winnen en de fabri cage van deze kunstmest plaats heeft, laat op dui delijke wijze de film van dezen avond zien. Spr. vangt aan, met er op te wijzen, dat iedere tuinder zooveel mogelijk van zijn gewassen tracht te halen, doch zal zij ervoor hebben zorg te dragen dat de levensbehoeften der gewassen in voldoende mate aanwezig zijn. Een eerste vereischte is veel zon en vooral ook lucht, waarom het dan ook aan te raden is om de 4 a 5 jaren, eens flink diep den grond om te spitten opdat de lucht kan indringen. Voorts is water van veel belang, want waar dat niet is, vindt men woestenij. De glasbouw heeft zich sedert 1912 enorm uitge breid waardoor de warmte kan worden beheerscht hetgeen niet mogelijk is in den grond. Het is een feit, dat z.g. „vuile grond" veel minder warmte bevat, waardoor aan de opbrengst der gewassen een groot nadeel wordt toegebracht. Vele bestanddeelen bevinden zich in den grond die ten goede komen van den groei der gewassen, doch deze zijn niet alle in voldoende hoeveelheden aan wezig, dientengevolge moeten deze door middel van kunstmeststoffen worden aangevuld, waarvoor 4 soorten staan, die overbekend zijn n.l.: Kali, fos- forzuur, kalk en stikstof. Betreffende de stalmest merkt spreker op, dat hiervan niet te gauw te veel van kan worden ge zegd, echter komen de voedingsstoffen niet in de genoemde verhouding voor. Spreker behandelt hierna de verschillende eigen schappen der Chilisalpeter, die voldoende bekend moge worden geacht, daar deze in groote hoeveel heden in de omgeving worden gebruikt. Ten opzichte van concurreerende stikstofmest stoffen nam spreker een zeer fair standpunt in. Nadat van de gelegenheid tot vragen stellen door eenige der aanwezigen gebruik is gemaakt, dankt de heer Ootjers den spreker voor zijn rede, die in elk opzicht heeft voldaan en een goed beeld geeft hoe een goede bemesting van groot belang is. Hierna wordt de film vertoond: „De Salpeternij verheid in Zuid-Amerlka." Deze film brengt in beeld het geheele bereidings proces vanaf het ruwe product tot het gezuiverde Chilisalpeter, zooals dat in den land- en tuinbouw wordt gebruikt. Tevens toont deze film de aardigste" tafereelen van het leven in de „Pampa", alsmede wat op cultureel en hygiënisch gebied voor de be volking wordt gedaan om hun het leven in deze woestijn zoo aangenaam mogelijk te maken. Tot slot een komische film „Het spoor dat groeide welke op kluchtige wijze toont de ervaringen van een handelsreiziger, die zijn product op het platteland komt aanbeveelen en verkoopen. Hoe de man ge plaagd en achtervolgd wordt, doch eindelijk in het nauw gedreven, alles zich ten goede keert. Het geheel was een uitnemende geslaagde avond een de vele aanwezigen, ruim een 100-tal, keerden voldaan huiswaarts. Verrijkt met meerder kennis voor hun bedrijf.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6