J. B. MASTER OPRUIMING ONZE GROENTEVEILINGEN Het Uitgebreid Lager Onderwijs Nimmer zijn onze prijzen zoo laag gesteld als thans Koopt nu een Costuum, Overjas of Jongenspak - - groepen vertegenwoordigd te zien en dat de voor drachten zonder eenige bijbedoelingen zijn opge maakt. Na eenige discussie vereenigt de heer du Burck zich hiermee en wordt de voordracht met alge- meene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Kramer vraagt hoe de verhouding is van de gemeente Broek op Langendijk inzake de U.L.O.- School tegenover de andere 3 gemeenten. De Voorz. zegt, dat Broek op Langendijk inder tijd geweigerd heeft de UX£>.-School mede te exploi- teeren. Ten behoeve van de kinderen uit deze ge meente is reeds meerdere malen een bijdrage ge vraagd op dezelfde voorwaarden als Broek op Lan gendijk ook gelden ontvangt van deze gemeente inzake bijzonder onderwijs. Wel is een bedrag toege zegd van f25 per leerling wat aanmerkelijk minder is dan de werkelijke kosten. Dit is niet aanvaard omreden dan erkend zal worden dat dit voldoende zou zijn. De heer Kramer dankt voor de inlichtingen hem verstrekt en noemt het wel een reden om eens even stil bij te staan. Spr. is er wel voor het bedrag ad f 25 per leerling te accepteeren. De voorzitter zegt, dat dit verschillend kan wor den ingezien, als het een bijzondere school was, was men volgens de wet verplicht bij te dragen. Om deze kinderen te weigeren gaat niet daar de ouders hiervan dan de dupe zouden zijn. Spr. wenscht zich niet op koopmansstandpunt te stellen. De heer Kramer wenscht in ieder geval pressie op Broek op Langendijk uit te oefenen, opdat ten volle wordt bijgedragen. Het is eën kwastie van alles of niets. De voorzitter ontkent dit daar de stichtingskosten hier buiten staan. De heer Kramer brengt de mogelijkheid onder; de oogen om er een bijzondere UX.O.-School van te maken, dit als laatste manier om een oplossing te verkrijgen. Voorzitter zegt nog dat ook om de zaak mondeling te bespreken afwijzend beschikt is. De heer Zeeman doet het verzoek aan B. en W. een onderozek in te stellen of het mogelijk is om volgens de in 1928 aangenomen wet van Minister Kan een gedwongen samenwerking toe te passen, als Broek op Langendijk blijft weigeren. Verder of het mogelijk is om zich met den Minister van On derwijs in verbinding te stellen. Spr. heeft alle hoop dat met redelijk overleg wel iets te bereiken is. De voorzitter is van mening dat met dwang de animo niet bevorderd zal worden. Voorts zal aan een en ander nog onder oogen worden gezien. De heer Zeeman deelt mede dat deze week een afdeeling van den R. K. Landarbeidersbond is op gericht. Verschillende zaken zijn besproken, o.a. is reeds een ploeg gevormd van een achttal personen welke bereid zijn naar de Zuiderzeewerken te gaan. Spr. vraagt om medewerking van den Raad om reeds nu een besluit te nemen om in de kosten van ver voer tegemoet te komen. Tevens met de andere gemeenten in overleg te treden betreffende het vervoer. De Voorzitter antwoordt dat deze besprekingen niet in de rondvraag thuis behooren en het niet gewenscht is vooraf reeds maatregelen te nemen Door deze besprekingen noodigt men de menschen als het ware uit om met ee nadres te komen. Als de zaak urgent is zullen B. en W. zich niet weerhouden een spoedvergadering uit te schrijven. Spr. juicht het toe dat men zich gaat organiseeren en spreekt den wensch uit dat dit door anderen gevolgd zal worden. Hoewel de bedoeling van den heer Zeeman geapprecieerd kan worden moet een afwachtende houding worden aangenomen. De heer Zeeman zegt met de toezegging van den Voorzitter genoegen te nemen en geen spijt te heb ben dit onderwerp naar voren te hebben gebracht. Spr. vraagt nog wanneer de landverhuring van ge meenteland zal plaats vinden. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. zich spoe dig mee bezig zullen houden. De heer Groen vraagt den grootst mogelijken spoed van de plannen in de vorige vergadering be sproken om productief werk te doen uitvoeren daar dit een groot belang voor de gemeente is. Hierna volgt sluiting. Des avonds wordt men wijs Voor d'afgeloopen dag; Maar nimmer wijs genoeg Voor die nog komen mag. De belangstellende lezer heeft natuurlijk begre pen, dat het tweede artikel overgenomen was uit het geschriftje, waarop wij reeds eerde de aandacht vestigden. Met het doel natuurlijk belanghebbenden in de eerste plaats en ook belangstellenden in te lichten omtrent dit voor de jeugd zoo belangrijk onderwijs. Wij hebben ons afgevraagd of het noodig was nog verder de aandacht onzer lezers op dit onder wijs te vestigen. Wij hebben gemeend van wel. Te- waar dit onderwijs te Noordscharwoude kan worden genoten. Daar is gesticht door de drie gemeenten, Noordscharwoude, Zuidscharwoude en Oudkarspel een school voor meer uitgebreid lager onderwijs, op de plaats waar vooreen het openbaar lager onderwijs werd gegeven. Bestond deze school ver leden jaar nog uit een driejarigen cursus thans is het een school geworden met vier-jarigen cursus. Een feit, belangrijk genoeg om het te vermelden. Het moet toch waarlijk als een ding van belang wor den geacht, dat, waar men voorheen met een beperkt leerplan moest onderwijzen, thans kan onderwezen worden met een volledig leerplan. Dit wil zeggen, dat nu in alle M.UX.O.-vakken onderwijs wordt gegeven. Deze vakken zijn Fransch, waarmede in het eer ste jaar wordt begonnen, Duitsch, Engelsch, Boek houden, Wiskunde, Handelskennis, Algemeene Ge schiedenis. In het vorig artikel werden deze vakken reeds ge noemd, doch het wil ons voorkomen, dat wij niet ge noeg de aandacht kunnen vestigen op de te behan delen leerstof. Doch voor wij nu verder gaan het groote nut van dit onderwijs te bepleiten, willen wij er nog eerst de aandacht op vestigen, dat de school met drie-ja rigen cursus aan 32 leerlingen het diploma deed uit reiken na volbracht examen. Wat de school voor het platteland beteekent wil len wij thans nader onder de oogen zien. De schrijver van „Naar de UX.O.-school" zegt er het volgende van: U. L. O. NAAST H. B. S. In alle kleinere plaatsen, waar ook de meest in telligente kinderen op onze scholen zijn aangewezen bij gebrek aan een inrichting voor M. O., is het 't eenige voortgezet onderwijs. Daar krijgt men de vlugge, evengoed als de middelmatige en zwakke leerlingen en is de school als voorbereiding voor Gymnasium of H.B.S. tot een zegen geworden. De ouders kunnen hun kinderen nu" nog een paar jaar vasthouden, alvorens ze naar „de stad" te zenden. Ik kom dan vanzelf tot een tweede groep, zeker evenmin klein, tot hen die op 12 of 13-ja"ijcn leef tijd nog niet voldoende op eigen beenen kunnen staan en de weelde van het stelsel, dat vooral aan het Gymniasium maar toch ook aan de Middelbare scholen heerscht, nog niet kunnen dragen. Ik heb als hoofd van een opleidingsschool de meest frappante gevallen gezien van kinderen, die niet al leen de bekwaamheid, dus de vereischte parate ken nis, bezaten om toegelaten te worden, maar inder daad ook de noodige aanleg en intelligentie en die toch hopeloos mislukten bij gebrek aan geschiktheid, wat op deze plaats niets anders zeggen wil dan, geschiktheid om nu reeds door den klasseonderwijzer te worden losgelaten; leerlingen die mislukten, om dat ze niet meer dag aan dag aan den tand werden gevoeld, door iemand, die hen voldoende kende om te weten, wat zij presteeren konden en die daar nu ge- lees mis-) bruik van maakten, door hun vele vrije tijd te verbeuzelen en verder te besteden aan sport en spe.l En wie de jongens en meisjes kent, als ze van de L. S. komen, weet, hoe weinigen er dan geschikt zijn om de leerstof tot zich te nemen als die niet zeer eenvoudig wordt voorgezet herhaald en nog eens herhaald. Zoodat ik maar zeggen wil, dat voor heel wat kinderen de overgang naar het M. O. minstens een paar jaar zou moeten worden verlegd. Blijft dan over de zeer groote groep van middel matig -en minder begaafden. Bij den grooten drang naar het M. O., kwamen er tal van kinderen op de H. B. 8. die er niet thuis hoorden, die het peil van de klas verlaagden, en het vaak na korten tijd moesten opgeven Dat er bij de ouders een drang is naar hoo^er-op, dat men zich geen kosten bespaart om z'n kind de breedste ontwikkeling te doen geven die mogelijk is valt te waardeeren. Maar van alle leerlingen der la gere school is maar een klein aantal, wellicht ge middeld niet meer dan 50 procent, geschikt voor het M. O. Toen dan ook heele drommen de H. B. S. binnen stapten, werd het aantal 11. dat doubleerde, onrust barend hoog - het aantal dat het einddiploma kon halen, zeer gering. Men kreeg de selectie op de H. B. 8. zelf, in plaats van bij de toelating. En nu is dit een kwestie van welbegrepen eigen belang - voor de Middelbare scholen, voor de lagere school, voor de ouders.voorde betrokken leer lingen vooral, &-t zij terstond komen waar zij thuishooren. Dat zij niet een paar jaar verbungelen op een school waar zij het niet kunnen bolwerken. En als een kind, vaak omdat het nu eenmaal „deftig" staat z'n kinderen op de M. S. te hebben, daar meegezeuld wordt, misschien door privaatlessen of studieleiding, om na een paar jaar tot de conclusie te komen, dat het toch werkelijk neit gaat, dan zijn dat jaren, die een onmetelijke bron van kinderleed en kinderverdriet hebben geschapen. Jaren waarin veel levensvreugde en jeugdgenot is opgeofferd aan ij delheid van de ouders. De fout zit niet bij de H. B. 8. Die heeft er recht op, dat slechts deugdelijk ma teriaal wordt gezonden. Materiaal, dat niet maar alleen een goede vooropleiding heeft genoten, maar dat ook aanleg en intelligentie bezit, d.w.z. werk en denkvermogen heeft. Als men met terzijdestelling van verkeerde eer zucht, alleen het toekomstige levensgeluk van zijn kind in het oog vat en hun de werkkring weet te doen kiezen, die met zijn aanleg en lust strookt, dan zullen jaren van verdriet, van bittere ontgooche ling kunnen worden ontgaan. Verspilde levenskracht en doellooze in spanning is in onzen tijd vooral een spookbeeld. Wel heeft de UX.O.-school nog heel wat knapen tot een goed einde gebracht, d.w.z.; tot een einddi ploma - die schromelijk waren mislukt op Gym. of H. B. S. En zij stelt daar een eer in! In ons volgend artikel nog enkele mededeelingen omtrent de beteekenis van dit onderwijs voor het vak. Langestraat Alkmaar. Magdalenenstraat Foster's Volkszaak Getrouwd: Elbert Vlug en Reintje Schoenmaker. Willem Rozing en Neeltje Doodeman. Overleden: Hendrika de Jong, 60 jaar, echtg. van Jacob Groen. Willem Kaan, 69 jaar, wonende te Noordcsharwoude, echtg. van Dieuwertje Barten. - Arend Albertinus Jansen, 1 maand, zoon van Cor nells Jansen en Everdina Willemina Peters. Jan Kroon, 72 jaar, echtg. van Immetje Berkhouwer. Antje Diepsmeer, 83 jaar, wed. van Dirk Hagenaar. Ingekomen personen: J. Berkhout van St. Maarten L. Weerstand van Enkhuizen. A. C. Winder van Alk maar. N. Eeken van Oude Niedorp. C. M. Ochque van Oudkarspel. C. Bruin van Harenkarspel. H. C. Witte van Maastricht. 8. Balder van Heerhugowaard. S. J Sneekes van Oudkarspel. T. Bijpost van Sijbekarspel J. Roozendaal van Heerhugowaard. C. Groenveld van Heerhugowaard. A. Dekker van Heerhugowaard. C. J. Komen van Hillegom. Vertrokken personen: G. Visser naar Schoarl. R. Schoenmaker naar Noordscharwoude. T. Koop man naar Limmen. P. van Duin naar Koedijk. G. Mettes naar Delft. J. A. Mettes naar Noordschar woude. J. Weser naar Alkmaar. 8. Herder naar Ida- arderadeel. A. M. H. C. Immink naar Castricum. J. Stins en zoon naar Noordscharwoude. A. P. M. Proost naar Harenkarspel. H. gekker naar Broek op Lan gendijk. C. Berkhout naar Bakhuizen. C. C. Seijts anar Ursem. G. Stins naar Oudkarspel. N. Doodeman naar Castricum. D. Mooij naar Bloemendaal. W. P. Bout naar Amsterdam. M. Visser naar Alkmaar. K. E. Leskow naar Duitschland. J. Kasten en gezin naar den Helder. M. de Groot naar Kampen. AGENDA Vergadering van de A. R. Prop. Club op Dinsdag 20 Jan. in de Chr. School aanvang 7 uur. Agenda: A. Slot P.A.Pz., inleiding art. 2 Ons Pro gram. A. Glas Az. Politiek overzicht. De Ger. J. V. „Eben Haezer" te Dikrshorn vergadert Maandag 19 Januari des avonds van 7.30-9.30. Agenda: P. de Geus Gel. Bel. art. 11. „Dat de H. G. waarachtig en eeuwig God is." Ger. J. V. „Soli Deo Gloria" Broek op Langendijk K. Troost M. O. schets 66 overheid en maatschappij. Afdeeling 2. Agenda voor Zondag 18 Jan. 1931. z K. Visser Gel. Bel. art. 10. „Dat Jezus Christus waarachtig en Eeuwig God is." C. Kijuk Maatsch. Ond. 1 schets 4 „Het Huisgezin" Ger. J. V. „Soli Deo Gloria" Broek op Langendijk Afdeeling I. Agenda voor Zondag 18 Januari. Vr. Jo Pluister Gew. Gesch. schets 52. Vr. Jo van der Haar M. O. I schets 10. Agenda Chr. Ger. J. V. Spreuken 9:10 a. Donderdag 22 Januari des avonds 7 uur Ds. J. L. de Vries van Bussum. Predikbeurten Uit den Omtrek KRABBENDAM. Woensdagavond vergaderde de a. r. kiesvereeni- ging. De vice-voorz. de heer A. L. Jonker opende op de gebruikelijke wijze het samenzijn. Nadat de punten notulen en mededeelingen waren afgedaan kregen wij een tweetal verslagen over elders gehou den vergaderingen te hooren. Na de pauze leverde K. Dekker een opstel over „Huwelijk en huwelijks wetgeving" Met aandacht werd geluisterd en een aangename gedachtenwisseling volgde. Tenslotte wekte de voorz. alle aanwezigen nog op, vooral present te zijn op 27 Januari, wanneer de heer Schouten van Rotterdam hier hoopt op te tre den. Hierna volgde sluiting der vergadering door den heer J. Biersteker. ALKMAAR. Voor het Mercuriusexamen boekhouden Dec. 11. te Amsterdam gehouden, slaagde de heer N. A. Zuurbier te Bergen, opgeleid door den heer A. van der Meij, leeraar M. O. te Alkmaar. HEERHUGOWAARD. Loop der bevoilkng over 1930. Over het afgeloopen jaar nam de bevolking toe met 102 inwoners, zijnde vrijwel 2.8 procent. Bij gelijke toename in 1931 ko men we dit jaar boven de 5000 inwoners. Op 31 Dec. 19"29 hadden we 4804 inwoners, en wel 2478 mannen 2326 vrouwen. Er werden geboren 79 m. 61 vr. terwijl overleden 17 m. 21 vr. aldus een toename van 62 m. 40 vr. Ingekomen zijn 167 m. 153 vr. terwijl vertrokken 154 m. 166 vr. een vermeer dering dus van 13 m. doch een vermindering van 13 vr. De bevolking steeg hiermede tot 4906 inwoners, nl. 2553 m. en 2353 vr. In den loop des jaars wer den 26 huwelijken gesloten. HEERHUGOWAARD. - VERBETERING. In het verslag der laatstgehouden raadsvergadering wordt de bijdrage der gemeente voor de kanaalplan nen genoemd f2050 per jaar, dit moet zijn f3050. Voor Keepen. Hecren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Pui ol- poeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 cent per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. OUDKARSPEL. Zondag 18 Januari. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature Winkel. Geref. Kerk. voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. A. Dragt. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Gem. Des avonds 7 uur ds. Zillinger Molenaar van War- menhuizen. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 ds. A. E. van Baaien. Bed. H. Avond maal. Nam. 2.30 uur ds. A. E van Baaien Dankzeg ging H A. Doopsgez. Kerk Voorm. 9.45 uur ds. A. de Jong. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 3 uur ds. J. Drenth. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur ds. J. Donner. HEERHUGOWAARD. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur candidaat Bakker van Santpoort. SINT PANCRAS. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur ds. Jellema. Groentevervoer LAADPLAATS BROEK OP LANGENDIJK. Buitenland Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Geboren: Anna Catharina dochter van Nicolaas van Straaten en Anna Maria Bekker. Johannes Martinus, zoon van Johannes Martinus Zijp en Ag nes Peereboom. Alberdina. dóchter van Cornells de Ruiter en Neeltje Kostelijk. Ondertrouwd: Willem Rozing, weduwnaar van Wil helmina Lieftlng 49 jaar, arbeider te Castricum en Neetlje Doodeman 44 jaar. DE RAMP VAN DEN MERAPI. De secretaris van het Merapi-comité deelt mede, dat gisteren telegrafisch honderdvijftigduizend gul den ter beschikking is gesteld van den gouverneur van Midden-Java, met verzoek, deze en nog later te remitteeren gelden, aan te wenden ter leniging van de nooden van de slachtoffers van de Merapi-uit- barsting. Binnen enkele dagen zal een tweede verantwoor ding van de later ingekomen gelden gegeven worden. Het gironummer van het comtié waarop men bij dragen kan storten, is 172.700. Zaterdag 10 Januari Maandag 12 Januari Dinsdag 13 Januari Woensdag 14 Januari Donderdag 15 Januari Vrijdag 16 Januari Totaal LAADPLAATS NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag 10 Januari Maandag 12 Januari Dinsdag 13 Januari Woensdag 14 Januari Donderdag 15 Januari Vrijdag 16 Januari Totaal 24 wagons 10 wagons 15 wagons 25 wagons 17 wagons 38 wagons 2 wagons 21 wagons 15 wagons 25 wagons 12 wagons 113 wagons OVERZICHTEN EH PRUSHOTEERIHGEN OP LANGENDIJK. 16 Januari. 2000 kilogram roode kool f 2-6.10 35000 kilogram gele kool fl.30-f3.70. 60000 kilogr.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2