Duitsche misère en Hollandsche zorgen Langs de Straat VERSTOPPING INGEZONDEN Voor onze Lezeressen Na den len Januari van elk jaar pleegt „de Stan daard", het bekende A. R. Hoofdorgaan, in een serie hoofdartikelen den toestand van de groote landen de revue te laten passeeren. Deze artikelen trekken altijd weer de aandacht, en inzonderheid zou ik zeggen dit jaar. Wie de schrijver er van is, is vrij onbekend; dat het iemand is van veel kennis en begaafd met een buitengewoon helder oordeel, zal ieder toestemmen, die deze pracht-artikelen leest. laeestêiersKnd'dmaeR.9o3 gtawatSaemUif en Waar het vrij bekend is, dat velen van de lezers van dit geen Standaardlezers zijn, wil ik enkele grepen doen uit het hoofdartikel van de Standaard van Dinsdag 13 Januari, dat handelt over „Duitsch- Enkele cijfers. De ondersteuning van de ruim drie millioen werkloozen vordert een bedrag van 3'/j milliard Mark per jaar. Aan herstel kosten moet 2 milliard worden be taald. Het verloor door het verliezen van den oor log al zijn koloniën, één achtste deel van zijn grondgebied, alsmede zijn bedrijfskapitaal, waar onder ongeveer 40 milliard Mark Duitsch vermogen in het Buitenland. Om ieder duidelijk te maken, wat het bovenstaan de zeggen wil, gaat de Standaard na, wat in soort gelijk geval bij gelijke druk van Nederland zou worden gevorderd en komt tot het volgende resul taat, de gevallen zouden gelijk staan, als Neder land verloor: al zijn koloniën, zijn handelsvloot, zijn rechten, eigendommen en vorderingen op het buitenland inclusief de effecten, 25 pCt. van al zijn directe en indirecte belastingen, accijnsen en ze gelrechten. Als men dat alles zich goed voorstelt, moet men nog verwonderd zijn, dat er nog geen groote onge lukken zijn gebeurd. Niettemin wordt het bij den dag klaarder, dat de toestand er zeer critiek is en de jammerlijke toestand ginds, drukt in niet geringe mate op den tuinbouw in ons land, misschien het zwaarst in onze provincie. Als men zich de Duitsche toestanden poogt voor te stellen,, dringt zich onwillekeurig de vraag naar voren, of een verandering van onze handelspolitiek tegenover Duitschland wel gewenscht is. Meer en meer blijkt, dat Duitschland niet anders kan doen, als het doet, wil de anarchie niet haar intrede doen. Velen gelooven, als er geen grondige verandering komt in de thans geldende vredesverdragen en er geen groote verlaging van herstelbetalingen wordt toegestaan, er voor Duitschland en ook voor Europa geen hoop op normale verhoudingen en toestanden Dezer dagen las ik in „Der Fruchthandel", dat de voorraden in Duitschland van roode kool zoo goed als verbruikt zijn. Voor ons in koolland een niet onaangenaam be richt. We kunnen gerust zeggen, dat bij normale toestanden in dit seizoen vrij zeker voor de in Noord-Holland aanwezige voorraden zeer goede, zelfs hooge prijzen te bedingen zouden zijn. Alles wijst daar op, als een behoorlijke vraag en niet te groote voorraden. Als dan 't weer nog wat wil mee werken, zijn alle factoren gunstig. Edoch, onze hoofdafnemer heeft practisch zijn crediet verloren. Reeds eerder maakte ik melding van het feit, dat de Noord-Hollandsche exporteurs op initiatief van de Vereen, van Koophandel de wenschelijkheid hebben bésproken, verscherpte betalingsconditiën voor de Duitsche afnemers vast te stellen. Dit heeft tot geen algemeen resultaat geleid, dat de toestand echter tot groote voorzichtigheid noopt, bewijst wel, dat enkele voorname exporthuizen on danks het niet slagen van een gezamenlij optreden, nu zelfstandig anderen conditiën hebben gesteld. Het is zoo ver gekomen, dat men heelemaal niet vreemd heeft op te zien, als op eenmaal een groote „kracht" intreedt; dat de Rijkskanselier bij zijn be zoek aan Oost-Pruisen als 't ware door den Rijks- weer stap voor stap moest worden bewerkt, geeft te denken. Voeg daarbij het feit, dat de oude beproefde Duitsche trouw, eerlijkheid en hoogstaande morali teit (ondanks de bekende „grosze Maul") van vóór 1914 zoo goed alse geheel is verdwenen, en men begrijpt, dat het voor de kooplieden een onbezonnen hoogst riscante zaak moet heeten, hun Duitsche klanten zonder kapitaal, op crediet te leveren. Uit den aard der zaak drukt dit alles zeer op het bedrijfsleven hier. Een groot voorrecht mag het heeten, dat Noord- Holland niet meer uitsluitend op Duitschland is aan gewezen, al kunnen we dit land onmogelijk als af zetgebied missen. Er wordt door de kooplui hard gewerkt, om het goed te plaaten. Zoo zien we dat Duitschland's misère Holland in zorgen brengt. 'k Begrijp niets van onzen bedrukten, verlichten, door velen donker geheeten tijd, dien we doormaken. Lees ik een krant van een jaar oud, tien tegen een, of zij bevat een lofrede op het mode woord „efficiëncy". Wat dat beteekent Een heeleboel werk verrichten in den kortstmoge- lijken tijd met de minste kosten. Als bij wijze van spreken een man met een jongen een week kunnen doen, is het dom twee mannen in dienst te nemen. Geen twee kruideniers, geen twee bakkers, geen twee vroedvrouwen, dokters, apothekers, als één kruidenier, één bakker etcf het werk af kan. Geen 100 kamerleden, als vijftig al genoeg hoo rnen, enz. enz. enz. Ga je zoo door, dan bemerkt ge ras, er is nog al wat aan vast. Maar in een courant gedateerd in het pas begon nen jaar, lees je zoo geen aanbeveling meer van die zoo hemelhoog geprezen methode. Integendeel, nu heet het, dat is een van de vele oorzaken, die de werkeloosheid brachten. Tegenwoordig veranderen de inzichten nog vlug ger dan de damesmade. En dat wil wat zeggen. Laatst liep ik door ons goede Broek op Langendijk te peinzen over bovenstaande dingen. 't Woord efficiëncy zat me in m'n hoofd. Dat kun je zoo ereis hebben, niet waar. 'k Kwam van het Noordeind en nu viel mijn oog op een grooten ketel, gelegen op een onbebouwd terrein, midden in 't dorp. 'n Stoomketel vraag ik. We hebben toch goedkoope electrische kracht, wat ter wereld kan iemand nu toch bewegen een stoomketel in dienst te stellen? Dat ware niet gerekend met „efficiëncy". 'k Sloeg de plank glad mis, maar die ketel moest dienst doen voor benzinetank. Meer noordelijk, nauwelijks 200 M, meende ik ook al een benzine-verkoop gelegenheid te hebben gezien. Ik wandelde door en zoowaar, nu op nog geen 150 M. meer verder vond ik weer zoo'n benzine reservoir. Zie je deze dingen, dan denkt ge onwillekeurig, dat iedere Broeker er minstens een Ford voor dage lijks gebruik en een Cadillax voor extra-gelegen heden op nahoudt. Door informatie kwam ik te weten, dat in de environs van de Spoorstraat diverse tanks liggen, die gezamenlijk een 30 a 50 H.L. auto-doen-puffend- vermogen inhouden. Van de Sluis wil ik niet sprekerv, daarover sprak de Raad zich uit, en met dat oordeel kan ik me uitstekend vereenigen. Veiligheid vóór alles. Met dit alles wil ik piaar zeggen, dat wij Broe- kers ons laten meevoeren met eiken wind van eco nomische leer. Wij behoeven in dat opzicht ons dus ook niet te herzien. Leve de concurrentie, die ons brengt: goedkoope benzine, goedkoope melk, goedkoop brood enz. Wie begrijpt onzen tijd? Ik snap er niets van. Nieuwstijdingen DE FRANSCHE SPOORWEGEN EN DE GROENTEUITV OER. De Fransche spoorwegen hebben vrachtverlagin gen ingevoerd voor bloemkool, die als ijlgoed van Fransche stations naar België, Duitschland en verder gelegen landen vervoerd worden. Wij hebben vroeger al eens melding gemaakt van de bloemkooltreinen van de „Nord". Blijkens een recente aankondiging vertrekken deze snelgoederen- treinen van stations in Bretagne (Nosroff, Saint Pol- de-Leon, Taulei-Henvic, Paimpol en Saint-Malo) des namiddags tusschen 20 min. voof vijf (Bosroff) en 10 min. voor acht (Saint Malo). Gesteld dat de trein, die dagelijks rijdt, Maandag avond van St. Malo vertrokken is, dan bereikten de wagons Woensdagmorgen half vier Brussel, zeven uur Antwerpen, te één uur Rotterdam, half twee Den Haag, drie uur Amsterdam. Het gedeelte, dat Oostwaarts gedirigeerd wordt, bereikt, het vertrek op Maandag stellende, Dins dagavond half negen Luik, Woensdagmorgen 2uur Aken, half vier Keulen, één uur Dusseldorf, zes uur Essen, Donderdagmorgen twee uur Bremen, drie uur Hamburg en vier uur Berlijn. (Hbld.) VERKIEZING PROV. STATEN IN NOORD-HOLLAND. De verkiezing van leden van Prov. Staten in de provincies Noord-Holland is vastgesteld op Woens dag 22 April a.s. De bouwers werden wijzer; Men richtte toen een veiling op, Waar iedereen kon koopen: Dat was de spijker op den kop, De zaak ging beter loopen. Ook concurrentie kwam daarbij, I Het werd een Eldorado, Maar in den winter was men vrij; Men liet dat nog maar gaan zoo. Verkocht de kool aan soorten dan, Een, twee of vier te samen; En wachtte dan soms maandenlang, Totdat ze er om kwamen. Verkocht men in December reeds, Dan was dat heel gewoontjes Dat men in Maart pas leveren kon, Daarvoor kreeg men geen loontjes. Maar ook dat was men langer zat, Dat werken voor een ander. En schiep weer order en heel gevat, Zette men het .voor elkander. Tuinbouwvereenigingen tot een bond vereend, Besloten flink te handelen. Eén voor allen, allen een, En allen gelijk uit wandelen. De veiling toch, hun ideaal Daar moest men alles veilen, En iedereen, ja, allemaal, Ze kwamen ook te veilen. De Handel moest dus heel gedwee, Alles in de Veiling koopen, En dat viel in 't begin niet mee! Maar om kool kon ze niet meer loopen. De leiders van de Veilingen toch, Zij keken met Argusoogen, Wie of brutaal eens wezen mocht, Dat kon men niet gedogen. Toch, ja, waar is dat toch gebeurt, Men toch weer ging verkoopen, En zonder dat men werd bekeurd, De koopman weèr ging koopen. Gebeurd dat bij de L. G. C. Dat is niet te gelooven; Die gaat met elk besluit toch mee, Dat moest men toch belooven? En toch gebeurt het op Koedijk, Zooals men vroeger déé, Daar haalt men 't besluit zoo door het slijk, Dóet men dan daar niet mee? O, Leider, van de L. G. C. Weet wat daar gaat gebeuren, Of telt zoo'n bagatel niet mee, Als men 't besluit gaat smeuren. Verkoopen doet men alle daag', Dat is toch wel bekend; Maar dat weer als vroeger gaat, Was dat U ook bekend? Weer wachten tot men leveren moet, Al is het reeds verkocht: Dat gaat, dunkt mij, toch heusch niet goed, Ik dacht dat dat niet mocht. En belt er iemand U dan op, Die dat ter harte gaat, 'k Dacht, Gij stond dan minstens op uw kop. En was verbazend kwaad. Maar och, wat heb ik mij vergist, DRAADLOOZE IN HET VATIKAAN. De werkzaamheden voor den bouw van den draadloozen zender in de Vatikaansche stad zijn thans voltooid. De feestelijke inwijding zal den 6en Februari geschieden. Dit is tevens de jaardag van de verkiezing van den tegenwoordigen Paus, Pius XI. Verwacht wordt, dat de Paus op dien dag zijn eerste radiorede tot de katholieken zal houden. De warmte in Batavia. De gemiddelde temperatuur in Januari was twee graden Celsius boven het gemiddelde van de jaren 1866 tot 1925. De hoogste temperatuur werd bereikt op 10 Januari 1931, n.l. 33,2 gr. Celsius. (Celsius 33,2 graden is Fahrenheit ongeveer 91.8). (Hbld.). gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met MUNHARDT'S L A X EERT A RLBTTEN Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De geschiedenis herhaalt zich. Wanneer men hoort hoe 't vroeger was, Van oude grijze bouwer, Met 't verkoopen van hun Tuingewas, Dan schokte, men de schouders. Hun noeste vlijt werd schraal beloond, Wie kocht er de producten? De handel die was onbeschaamd; En plukte er de vruchten. Men gaf het zoo maar mee ter vracht; Op prijzen moest men wachten. En menigeen slaakte zucht op klacht, Ook slapelooze nachten. Want of het goed ging of ook slecht; Dat kon men nooit bespeuren! Men was des handels groote knecht, Daar kon men dan mee geuren. Maar och. het viel toch nooit eens mee, De markt was altijd minder; En men aanhoorde heel gedwee, 't Was overvloed daarginder. Betaalde Sijmen wat men wou, En meestal lage prijzen. Toen stak men d'handen uit de mouw, Het eenigst wat U zei; Dat men dan toch de bonnen mist, Is anders alles vrij? Gij, die toch altijd zoo met klem, Dat vjeilen heeft bepleit, Waar is, O Leider, dan uw rem, Die hem daarvan bevrijdt? Ik kan toch heusch niet denken, Al ben ik nog zoo stout, Hieraan uw goedkeuring te schenken, Gij zijt toch' wijs en oud? Ook mag ik niet verwachten, Dat gij loopt aan een band, En Handél het besluit verkrachten, Wie heeft de touwtjes in de hand? Treed op dan, o heerscher, en roep er 't halt; j Dat mag zoo niet langer meer gaan, Genomen besluiten handhaven. Je Maintendrai, en breng die zaak tot staan. NOORDSCHARWOUDE, Jan. 1931. J. Schrale huid en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met AKKER'» KLOOSTERBALSEM bjjt niet! Geen goad zoo goed. nacht verzachtenden KLOOSTERBALSEM Geen goad zoo goed.' Winterteenen De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest Geen goad too goed WAT ETEN WIJ DEZE WEEK? ZONDAG. Tomatensoep, biefstuk spruitjes met kastanjes, aardappelen, caramelvla. MAANDAG. Gehakt, groene kooltjes, aardappelen, broodpud ding. DINSDAG. Runderrollade, andijvie, aardappelen, gort met ro zijnen. WOENSDAG. Kbud vleesch, gestoofde prei, aardappelen, rijn struif. VRIJDAG. Preisoep, schelvischschotel, witte boonen met zure saus, aardappelen. VRIJDAG n. Preisoep, witte boonen met zure saus, aardappelen, ha vermoutkoekjes. ZATERDAG. Rookworst, stamppot van boerenkool, havermout en aardappelen, beschuit met bessensap. Tomatensoep. Noodig: 1 kalfspootje, 1.75 liter water met zout, busje tomaten puree, 1 uitje, 50 gram boter, sap van een halve citroen, 45 gram bloem. Inplaats van vleesch trekken we bouillon van een kalfspootje zoo dat we een anderhalve liter overhouden. Boter smelten en het uitje er in frui ten, echter zoo, dat het licht gekleurd blijft, bleem toevoegen en tomatenpuree en langzaam de bouillon tseeds blijven roeren, daar we een mooie gelijke soep moeten krijgen, het laatste de citroen sap. Alles nog een half uur op een zacht vuur koken. Rijnstruif. Noodig: 4 eieren, 4 lepels bloem, 4 lepels suiker, halve liter melk, pakje vanille suiker. Eierdooiers met suiker en vanille suiker kloppen tot het een schuimig geheel is, daarna de bloem er door mengen en heel langzaam de melk, tot hgt een mooi beslag zonder klontjes wordt. Eiwit heel stijf kloppen en door het beslag roeren. Hier worden 4 groote of meerdere kleine koeken van gemaakt, die echter slechts aan een kant worden gebakken. Tel kens twee koeken met de ongebakken kant op elkan der. Koud opdienen. Schelvisch schotel. I Noodig: 50 gram boter, 35 gram bloem, 1.5 liter wa- i ter waarin de visch gekookt is, half kopje melk of i room en ongeveer naar verkiezing 50 gram geraspte Parmezaansche kaas. Schelvisch in ruim water met zout gaarkoken en ze van de graten ontdoen. Een sausje maken van de boter en bloem met het vischwater en de melk of room, er zoo noodig wat zout bijdoen en een minuut of 10 door laten koken. Een vuurvaste schotel met boter inwrijven en met paneermeel bestrooien en daar de visch in overbrengen en deze geheel met de saus overdekken. Men kan hier nog ongeveer 50 gram geraspte kaas bv. Parmezaansche over strooien en de schotel in de oven mooi bruin laten worden. Havermoutkoekjes. Noodig: 150 gram havermout, 150 gram bloem, 3 eieren, 1 eetlepel suiker, tikje zout, Delfrite, 2.5 dl. De havermout wordt in het water ongeveer een uur geweekt, daarna bloem suiker, zout en de goed geklop te eieren erdoor roeren, en er zoo noodig nog wat water aan toevoegen tot men een dik beslag heeft, zooals bv. voor drie in de pan. In de koekepan een blokje Delfrite warm laten worden en daarin eenige koekjes tegelijk op een niet te hard vuur aan beide kanten mooi bruin bak ken. Warm opdienen met basterdsuiker of wat jam. Moccataartje zonder oven. Noodig: 200 gram zachte biscuits, bv. Colombijn- biscuits. 150 gram boter, 150 gram basterdsuiker, 3 eetlepels sterke koffie extract. Voor deze taart nemen we bv. een klein hooikist pannetje of biscuitsbusje en beleggen de bodem met biscuits en zetten ze ook tegen de opstaande kanten. De boter tot room roeren en de suiker er door roeren tot men een zacht gelijk mengsel heeft gekregen daarna druppel voor druppel het extract. Op de bis cuitsbodem legt men een laagje creme, daarna weer bicuits, creme, enz., zoo, dat de laatste laag uit bis cuits bestaat en er nog creme overblijft om het taartje als het uit den vorm is genomen mede te be strijken. Op de laatste laag biscuits wordt nu een bordje gelegd met iets zwaars, bv. een kannetje wa ter om de biscuits en de creme op elkaar te laten drukken en zoo wordt alles op een koele plaats gezet tot den volgenden dag. Alvorens het taartje daarna te keeren wordt de biscuits gelij-k afgesneden en na het keeren worden de zijkanten met de achtergehou den creme bestreken en met chocolade hagelslag be strooid. GENEZING VAN LICHAAMSGEBREKEN IN HET ZWEMBASSIN. Een orthopedische kliniek te New York die gratis kreupele kinderen behandelt, maakt op grooten schaal gebruik van gymnastische oefeningen in een zwembassin. Dit is een bak van 4 bij 8 meter die in de gymnastiekzaal staat en van ruwen steen ge maakt is om uitglijden te voorkomen. Door den op- waartschen druk van het water verliest het lichaam nl. grootendeels zijn gewicht en kunnen de kinde ren verschillende oefeningen doen, waartoe anders hu krachtlooze rachitische lichaampjes niet in staat zouden zijn. Zij worden aan den hengel gehouden of steunen op onder water staande tafels.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4