NIEUWE 8 DE TOEKOMST Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang llim: firm 1.1. HEM. - Bitoltw I. H, KEIZER. Sintel Noordscliarwoude. TE ZUIDSCHARWOUDE N°' 11 TELBFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 20 JANUARI 1931 UMDUKER nillliVl DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent Jaarvergadering van de Tuinbouwvereeniging „de Toekomst" te Zuidscharwoude. Maandag 19 Januari j.l.. des namiddags half 2, hield bovengenoemde vereeniging hare jaarver ge- dering teen lokale van den heer Kramer te Zuid scharwoude. Aanwezig ruim een veertigtal leden. De voorzitter, de heer S. de Boer Kzn., opent de vergadering met de volgende rede: Mijne heeren, Namens het Bestuur heet ik u allen hartelijk wel kom op onze jaarvergadering. Het doet ons groot genoegen dat wij de opkomst goed kunnen noemen, want dat stellen wij ten zeerste op prijs. Ook de pers, hier tegenwoordig, die weer bereid is om onze besprekingen in hunne couranten te vermelden, hartelijk welkom. Mijne heeren, het is al meer dan 20 jaar dat Ik als voorzitter van onze tuinbouw de vergaderingen leid, in dien tijd hebben wij slechte en goede ja ook wel beste jaren gehad, we weten nu eenmaal dat het tuinbouwbedrijf, ofschoon een mooi en vrij vak, wat de opbrengst betreft, zeer riskant is, maar met een slecht jaar troosten wij ons er mee dat er weer een goed jaar op volgen kan. Maar een jaar als 1930 hebben wij zeker nog nooit gehad en willen wij hopen dat zoo'n jaar ook niet spoedig weer terug komt, want dan ziet het er slecht voor ons uit. Het vorige jaar, het seizoenjaar 1929-1930 konden wij ons verheugen in een oogst en dat bleek wel uit de telling van onze winterproducten; de voor raad was zoo groot als die nog nooit geweest was, maar het mooie voorjaar speelde ons parten, na de maand Maart gingen de prijzen van onze kool sterk naar beneden, zoodat men ten slotte kon zeggen dat het product onverkoopbaar was. Het spreekwoord zegt „eind goed al goed" maar van onze wintercampagne was het eind wel bitter slecht en dat is wel zeer bedroevend, want van de winterkool moet het kapitaal gevormd worden ten eersteen om den akker weer klaar te maken voor de nieuwe oogst, voor arbeidsloon vor onderhoud van het gezin enz. Zoodoendee gingen velen zonder geld het voorjaar in en was in de e erste plaats de hoop gevestigd op de nieuwe aardappelen. Het voorjaar was zeer gunstig voor den groei, zoodat nieuwe aardappelen en oude kool gelijk aan de veiling kwamen. De prijs van de nieuwe aardappelen was direct al niet hoog, de schuld werd gegeven dat er nog zooveel beste oude aardappelen waren, welke ook laag in prijs stonden. Al heel spoedig was de prijs van dien aard dat het in de meeste gevallen niet loonend is, maar toen de prijs waat staan bleef kon het er nog zoo wat voor, omdat de oogst best was. Maar toen kwam er weer een andere vrees en wel voor de ziekte in de aardappelen. Aanhoudend nat en broeiïg weer is zeer bevorderlijk voor de ziekte. Het scheen wel of die ziekte ons gegund was, toen enkel de vrees nog maar bestond, stond er een artikel in de krant dat alle aardappelen aan de Langedijk ziek waren en dat de veilingen stop ge zet waren; dat was op zijn zachtst uitgedrukt een zeer ondoordachte daad van dien krantenman, welke dan ook hier veel schade veroorzaakt heeft. Aanvankelijk scheen het nog of het goed zou afkomen met de ziekte, maar ten slotte trad plot seling de ziekte zoo hevig op dat het geen verhan delbaar product meer was. Dat is voor deze streek en wel voornamelijk voor onze vereeniging, omdat wij hier over het algemeen niet zoo vroeg zijn, een groote schade. Maar in dien tusschentijd was er nog een grootere ramp gebeurd. Het begin van den regentijd, als ik het zoo noemen mag, is begonnen op den 12en Juni, toen hebben wij hier zulk hevig weer gehad gepaard gaande met harde regen en hagelslag, waardoor Vele vruchten op den akker verwoest waren. Ook enkele onder ons hebben daar groote directe schade door geleden, maar indirecte schade hebben Wij zeker allen gehad. De regen viel in zulke massa's naar beneden dat het water van de akkers stroomde en veel vruchtbaren grond mee spoelde. De tuinbouw staat steeds bloot aan natuurrampen, maar wij willen hopen dat zoo'n ramp zich niet spoedig herhaald. Middenzomer stond het er dan ook slecht voor, uien en peen waren laag in prijs, de groei van de winterkool was niet best en bovendien was de ziekte (draaihartigheid) hevig opgetreden in de verschillende koolsoorten. Menigeen zal zich met vreezen afgevraagd hebben, arbeiders, maar daar komt nog zooveel bij, alles Twaalf maal is het bestuur bijeen geweest, waarbij wat moet dat mworden, het was niet mogelijk om wat de tuinbouw aan materiaal gebruikt enz. komen bijna altijd alle bestuursleden tegenwoordig waren 00k de lasten daarvan op hunne schouders. Veel is Tevens zijn bijgewoond de algemeene vergadering eenig geld te maken en er was bitter gebrek aan. De tuinbouwvergadering van onze zustervereeni- ging te Koedijk heeft den stoot er aan gegeven dat er besprekingen gehouden werden om raad te schaf fen en om middelen te zoeken die verbetering Kon den brengen. In de eerste plaats en wat voor het tegenwoordige wel het belangrijkste is, is bereikt door Prov. Staten weer borg willen teekenen voor een crediet, ten minste voor 70 pCt. als de betrokken gemeentens voor 30 pCt. als borg willen teekenen. Hiervoor dank en hulde aan Prov. Staten en allen die daaraan hebben mede gewerkt. Onze gemeente heeft zich ook uitgesproken voor het verleenen van dat crediet, waarvoor wij onzen grooten dank bren gen aan ons gemeentebestuur. Nu zullen wij spoedig een oproeping krijgen om dat crediet aan te vragen. Ik weet niet of bij Prov. Staten en bij de gemeente de grootte van het toe te staan kapitaal bepaald is, maar toch zou dezen raad willen geven. Die crediet- aanvrage bepaale eerst zorgvuldig wat hij noodig heeft, want wij moeten wel bedenken dat het weer terug betaald moet worden en ten tweede zou ik diegene die zich zelf nog kunnen redden, b.v. door een persoonlijk crediet of het nemen van een hypo theek, aanraden het ook zelf te doen en geen ge bruik maken van het Provinciaal crediet. Dit zou anders ten slotte kunnen leiden tot een zoo groot aangevraagd kapitaal, dat er eenigszins besnoeid moest worden en dat zou diegenen die het bepaald van de Provincie moeten hebben, kunnen benadeelen. er echter van de zijde van de regeering nog niet gedaan voor de tuinbouw, wanneer wij enkel maar nemen het verzoek om verlaging der spoorvrachten; dit is wel een verschil met Duitschland waar de vrachtprijs reeds beduidend lager was als bij ons en waar het met 1 Januari nog meer verlaagd is, maar wij willen hopen dat ook ons land de vracht- piijs voor land en tuinbouwproducten, beduidend zal verlagen. Maar met dit al zijn wij nog niet uit de benarde toestand vandaan. De meesten van ons hebben veel te weinig kool in de schuur, zoodat het met hooge prijzen zelfs niet goed kan worden, toch zou het wel een aangenamer toestand geven wanneer wij weer flinke prijzen voor onze kool konden maken, maar tot heden gaat dit nog niet, de prijzen zijn niet geheel slecht te noemen voornamelijk niet van Rood en Deen, maar toch willen wij hopen dat wij nog wat goed vriezend weer mogen krijgen, want dan hebben wij een kans dat de prijzen iets om hoog gaan. Mijne heeren er wordt thans gesproken van een crisistijd die niet alleen hier, maar zich overal openbaard. Overal heerscht werkeloosheid en slapte in zaken, overproductie en lage prijzen. Het is thans een moeilijke tijd voor alle menschen die eenige leiding hebben te geven en bestuurders van Ge meente, Provincie en Land om den toestand zoo te organiseeren dat het ieder bevredigen kan. Maar dit wordt veel gemakkelijker gemaakt en dan wordt het zelfs een mooie taak als men van alle kanten van de menschen medewerking krijgt. Er is thans In onze voorjaarsvergadering is voorgesteld het 1 voor ieder mensch een taak, wanneer allen het goede pachtvraagstuk eens in studie te nemen. Haast overal in de lande is de pacht en koopprijs van het land te duur, naar verhouding er van gehaald kan worden. Toch was het voor uw bestuur niet ge makkelijk om daar iets op te vinden dat tot ver betering kon leiden. De tijd, den benarden tijd heeft mede geholpen dat er kans bestaat dat er eenige verbetering kan komen. In de eerste plaats is na lange studie een pacht wet aan de Tweede Kamer voorgesteld en aange nomen. Al bevredigd deze wet ons nog niet, toch is het een stap in de goede richting die zeker reeds tot verbe tering zal leden. Dit is geen crisiswet of crisis maat regel, maar een wet die al lang verwacht werd. Het is dan ook wel hoog tijd voor ons land dat die wet er gekomen is, want duur land met gevolg hooge pachten, brengt zeker een algemeene arme land en tuinbouwbevolking. Toch zijn er al weer vereenigingen die er bij de Eerste Kamer sterk op aandringen om die wet niet aan te nemen, daar zij meenen dat die wet een verslechtering is voor de verhuurders. Dit zal ook zeker waar zijn, want als het voor den huurder verbeterd, zal het voor den verhuurder minder minder goed zijn, ofschoon wanneer wij het goed bekijken er voor beide partijen verbetering in ligt. Dit neemt echter niet weg dat er ook groote bij eenkomsten worden gehouden waar de hoop en de wensch uitgesproken wordt dat de Eerste Kamer de wet wel zal aannemen en ik geloof dat ook wij ons wel aan dien kant kunnen scharen. Ook is naar Noord-Holland over gewaaid den Bond van Landpachters. Ik was met het bestaan van dien Bond niet bekend, maar nu ik ze heb leeren kennen, heb ik er mij direct als lid bij aan gesloten. Het is hier niet de plaats om voor die zaak propaganda te maken, maar toch wil ik den wensch uitspreken dat ieder huurder en ook ver huurder die zaak bestudeerd, opdat men er een goed oordeel over kan vellen. Zoo is dan wel het pachtvraagstuk van alle kanten bekeken, er zal aangedrongen moeten worden, dat de strijkgelden bij verkoopingen niet meer gesteld worden, de stroppen en de hooge prijzen die daar door soms betaald worden, komen ten slotte weer ten laste van den pachter. De publieke verhuringen en het verhuren bij inschrijven moet verdwijnen, want daardoor wordt door den pachter, bij gebrek aan land, een pachtsom beloofd die zelfs in rede lijke jaren niet opgebracht kan worden, zoodat den pachter steeds in zorgen zijn bedrijf uitoefend. Daar het pachtvraagstuk in onze vergadering gebracht was, meende ik goed te doen deze enkele punten naar voren te brengen. Dan is er nog een onderzoek ingesteld naar het vrijstellen van de sociale lasten. Het resultaat is geweest dat de wet zooals die er thans is, het niet toelaat en bovendien was er heel wat moeite en kosten aan verbonden. Toch meen ik dat daar nog wel eens actie voor gevoerd kan worden, want veelal zijn de tuinders inkomsten niet hoog, tenminste niet van dien aard dat zij die zware lasten kunnen dragen. De tuin betrachten en schouder aan schouder optrekken jo<jr al hetgeen dat tot verbetering kan leiden dan £#«r in deze crisistijd veel verzacht kunnen wor den. Het heeft mij en zeker ons allen getroffen dat onze Burgemeester en Wethouders het initiatief genomen hebben om een flinke reductie te geven op de huursom van de gemeente landerijen, daarc voor willen wij hier van deze plaats onze groote dank betuigen, want dat zijn zeker maatregelen welke de heerschende nood eenigszins lenigd. Hierop zijn ook al de andere instellingen gevolgd, mede door actie van den plaatselijken Bond van Landpachters. Wanneer ieder zoo zijn taak begrijpt dan kan er nog veel terecht komen, d.w.z. dat wanneer men ziet dat van alle kanten medewerking wordt ver leend, men met meer vertrouwen de toekomst te gemoet gaat. Mijne heeren wij zitten thans in een. zeer moeilij ken tijd, het baat ons niet als wij daar al met elkaar over jammeren, neen wij moeten moedig voorwaarts, want dit moet gezegd worden moed is er voor noodig, maar toch kunnen wij hoop koes teren op de toekomst, ons bedrijf is altijd een loo nend bedrijf geweest en zal het ook wel blijven, al komen er tijden dat voor een zeker product het getij verloopt, dat men de bakens moet verzetten. De zon schijnt achter de wolken en die zal ook voor tuinders wel weer eens helder door de wolken heen Met de wensch dat ook deze middag mag getui gen van algemeene samenwerking en eensgezind optrekken voor datgene dat tot verbetering kan leiden, verklaar ik de vergadering voor geopend. De notulen der vorige vergadering, d.d. 1 Sept. 1930, worden na voorlezing door den secretaris, den heer C. de Boer Cz., onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. Hierna volgt het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris en hetwelk van den volgenden inhoud is: Jaarverslag van de Tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuidscharwoude over 1930. Vergadering. Evenals vorige jaren moet weder verslag worden uitgebracht van de werkzaamheden onzer vereeni ging over het afgeloopen jaar en rust op mij weder de plicht hiervan een overzicht te geven. Gewaagde het vorig jaar het verslag van zeer droevige omstandigheden op tuinbouwgebied, helaas is dit tot nu toe niet veranderd, en kan zeker worden geconstateerd dat dit jaar nog slechter uitkomsten heeft gebracht, althans het laat zich niet aanzien dat de winterproducten ons zullen redden. Dit neemt echter niet weg, dat straks weer met nieuwen moed zal mc/ten worden aangepakt, in de hoop dat betere tijden zullen aanbreken. Mijne heeren in de eerste plaats wil ik mede- deelen dat door het herkiezen der aftredende leden geen verandering in het bestuur is gekomen. Onze vereeniging telt 99 leden, 2 eere-leden en 6 donateurs. Gehouden zijn 4 ledenvergaderingen, respectie- en landbouw betaald niet alleen voor hun eigen velijk bezocht door 51, 32, 37, 51 leden. 1 der L. G. C. en Proeftuin, terwijl, tengevolge der ttuindersmalaise een algemeene bestuursvergadering der L. G. C. en een algemeene vergadering der Prov. Commissie door het bestuur zijn bijgewoond. Evenals vorige jaren zijn weer coöperatieve in- koopen gedaan als: kunstmest, steenkool, manden enz. Ofschoon vorige jaren tweemaal rattenserum werd uitgelegd, is dit jaar met één keer volstaan, daar de resultaten wel wat twijfelachtig waren, en zijn dientengevolge door de vereeniging rattenknippen aangekocht, welke den leden zijn verstrekt tegen 10 cent reductie. Van de Rijksseruminriehting te Rotterdam werd echter de mededeeling gedaan, dat het serum niet op de juiste manier werd uitgelegd, waarom door het bestuur nog een kleine proef is genomen en op de door den rijkseruminrichting aangegeven wijze is uitgelegd, doch resultaat is niet geconstateerd, zoodat het zeker wel overweging verdient of hier mede zal worden doorgegaan. Hoewel stemmen opgingen tot het aanschaffen van een poterbewaarplaats en inlichtingen hier omtrent door het bestuur zijn ingewonnen, is het zoover niet gekomen daar het te kostbaar werd ge acht voor onze vereeniging. Wat de inventarisatie onzer stapelproducten be treft, kan ik u mededeelen, dat alle biljetten zijn ingevuld, zoodat alle medewerking hierin wordt verkregen. Van de gelegenheid om kunstmest op crediet onder oogstverband te betrekken, is dit jaar door twee leden gebruik gemaakt, een heeft onze reserve hier voor reeds dienst gedaan. In vereeniging met Oudkarspel en Noordschar- woude wordt dezen winter een bloembollencursus ge houden. Ofschoon hiervan door een vijftigtal personen wordt gebruik gemaakt bedraagt het aantal deel nemers uit Zuidscharwoude slechts drie. We zullen echter hopen, wanneer een volgend jaar nogmaals de gelegenheid voor een dargelijke cursus wordt geopend, de animo hiervoor toch wat grooter mag blijken, want dat tegenwoordig een dergelijke cursus nuttig en noodig is, behoeft toch zeker niet aan getwijfeld te worden. En hiermede mijne heeren heb ik getracht in het kort te releveeren, wat onze vereeniging het afge loopen jaar is gepasseerd en wil ik eindigen met den wensch, dat de malaise in den tuinbouw haar toppunt heeft bereikt en we een betere tijd mgen tegemoet gaan. Ik heb gezegd. De voorzitter brengt den heer C. de Boer Cz. dank voor zijn overzichtelijk jaarverslag. Mededeelingen. Ingekomen is een bericht van verhindering van het eerelid den E.A. Hyer A. L. van Spengler, Burge meester van Zuidscharwoude. Het volgende punt der agenda vermeldt de reke ning van den penningmeester, de heer H. Schrijver. Hieruit ontleenen wij, dat de ontvangsten en uitgaven sluiten op een bedrag van f 902.16. De reserve vermeldt: saldo f 196.79. Aan contributie f94.41, rente f7.35, alzoo in kas f 298.55. De heer Reine brengt namens de commissie tot het nazien der rekening, verslag \it en adviseert tot goedkeuring. De voorzitter beantwoordt eenige vragen hem gesteld, op afdoende wijze. Hierbij werd door een der leden gezegd, dat de bijdrage aan den proeftuin ad f 20.00 wel geschrapt kan worden, meenende dat dit van weinig belang is. De voorzitter weeerlegt dit, gezien de reservebaten gemeld in het jaarverslag van dit lichaam. De heer W. Muller brengt hierop als afgevaardigde naar de vergadering van den Proeftuin, verslag uit van de handelingen, die het vorige jaar, hebben plaats gehad. De voorzitter brengt den heer Muller dank voor zijn uitgebreid verslag. Tevens wordt door een der leden aanmerking ge maakt op de post, uitgegeven voor rattenverdelging. Ook dit punt wordt door den voorzitter weerlegt, tevens verwijzende naar het jaarverslag van den Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de ge meentesecretaris aanwezig is in opdracht van den burgemeester, die mededeelt dat werkeloozen tewerk kunnen worden gesteld, die zullen modderen, de verkregen slik wordt beschikbaar gesteld voor 40 ct. per drie kwart kraam. Gegadigden kunnen zich staande vergadering opgeven aan den heer C. de Boer Cz. Nadat een 13-tal zich hiervoor hebben opgegeven, brengt de voorzitter het gemeentebestuur dank voor het initiatief.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1