Laatste berichten De heer Kout stelt vervolgens voor, naar aan leiding van de onkosten vor kunstmest, de kosten hiervoor door ieder persoonlijk te dragen. De heer Kout maakt aanmerking op de groote uitgaven in verhouding tot het kleine aantal leden. Spreker stelt voor de salarissen met 50 pCt. te ver lagen. Dit voorstel gesteund, zal op de volgende verga dering op de agenda worden geplaatst. Rekening Kunstmest. Ten opzichte van de rekening voor de kunstmest wordt bij monde van den heer Reine rapport uit gebracht, luidende tot adviseering van goedkeuring. De rekening luid als volgt: Kunstmest omzet 1930. 7650 Kg Chüi; 18500 Kg Zwavelzure Ammoniak; 13550 Kg Kalksalpeter; 8950 Kg Super; 19450 Kg Patentkali; 11550 Kg Kalizout 40 pCt.; 6600 Kg Thomas-fosfaat; 300 Ureum; 19700 Kg Turf strooisel. Totaal 106.250 Kg. Ontvangsten: f7877.946; nadeelige exploitatie f24.296. Totaal f7702.24. Uitgaven gelijk aan dit bedrag tot f 7702.24 Conclusie is dat de prijzen der kunstmest steeds dalen. Omzet turfstrooisel wat dit jaar 6.6000 Kg meer, totaal omzet kunstmest 13.285 Kg minder. Totaal omzet in 1929: 112.925 Kg. De totaal omzet in 1930: 106.250 Kg. is 6.685 Kg. minder. De geldswaarde in 1929 f 9094.52; in 1930 f 7702.24. Dus in 1930 minder f 1392.29. Gemiddelde prijs in 1929 voor Chile f 12.01; Kalk f 10.90; Zw.zure mm. f1161; Super f3.13; Pat. Kali f7.37; In 1930 Chüi f 11.26; Kalk f 10.09; Zw.zure Amm. f 10.22; Super f2.85; Pat Kali f7.42; Thomas fosfaat r 3.27. Alzoo minder in 1930 Chüi f 0.75; Kalk f 0.81; Zw.zure Amm. f 1.38; Super f0.28; Pat. Kali pl.m. f 0.04. Bestuursverkiezing. Aftredende heeren W. Muller en C. de Boer Cz. Belde bestuursleden zijn met groote meerderheid herkozen en verklaren hunne herbenoeming te aan vaarden met dank in het in hun gestelde vertrou wen. De voorzitter feliciteert beide herbenoemden en tevens de vereeniging met deze keuze, daar de ge kozen personen steeds groote krachten en steun zijn geweest voor de vereeniging. Verkiezing bestuurslid L. G. C., aftr. de heer W. Muller. Met groote meerderheid van stemmen wordt de heer W. Muller herkozen, die deze functie aanvaardt onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen. Benoeming Commissies. Als leden der kunstmestcommissie worden her kozen de heeren: Jb. Twisker; A. Schrijver; W. Keppel. De heer P. Zeeman heeft bedankt als admini strateur wegens gezondheids redenen. Als leden van de Mandencommissie worden her kozen de heeren D. De Geus en Jb. v. Twuyver. Als leden Zetkoolregeling-commissie de heeren: W. de Ruiter Cz.; J. Klingeier; J. Muller. Voor zoover aanwezig verklaren de herbenoemden hunne benoeming te aanvaarden. Voorstellen Alg. Verg. L. G. C. De heer W. Keppel stelt voor geene loonsverhoo- ging toe te staan aan den veiling leider. De voorzitter merkt op, dat het geen loonsver- hooging gedt doch eene gratificatie. Het bestuur be zit hiertoe niet de competentie, daar het hier uit- suitend betreft de bloembollenvèiling. (Vervolg volgend nummer). Uit den Omtrek De spreker sloot zijn rede met een aansporing om nog dezen avond als lid van den R. K. Landar- beidersbond toe te treden. De voorzitter bracht den heer Dekker dank voor zijn vurige rede, welke in alle stilte was aangehoord, j Deelde nog mede, alsdat dat E.A. heer H. Nalet alhier op Vrijdag a.s. zal spreken over de Landarbeiderswet en sloot daarna op de gebruikelijke wijze de ver gadering. HEERHÜGOWAARD. Het feit dat in onze gemeente vrij wat gemengde bedrijven zijn n.l., tuinbouw en boerderij, heeft er toegeleid, dat de afd. der Holl. Mij. van Landbouw en de Coöp. Maalderij „De Goede Verwachting" samenwerking hebben gezocht tot het houden eener openbare vergadering, welke Vrijdag a.s. zal worden gehouden en waarin door Ir. T. P. Huisman, algem. secretaris der Holl. Mij. van Landbouw, zal behan delen het onderwerp: De positie der veehoudersbe- drijven in verband met de landbouw crisis. SINT PANCRAS. Tulpen per vliegtuig naar Engeland. Den 19en Januari is de eerste proefzending snij bloemen, groot 45 doozen Copland, door bemiddeling van de vrachtvaartdienst „Westfriesland" naar Schiphol verzonden om vandaar per K.L.M.lvlieg- tuig te worden overgebracht naar Engeland. De zen ding ging per auto van den heer J. Wit naar Schip hol. Het is de bedoeling deze proefzendingen, zoo de prijs eenigermate bevredigend is, te herhalen. Door omstandigheden kon aan het voornemen nog geen gevolg worden gegeven, dat iemand met de zending naar Engeland ging. Het ligt in de bedoeling, dat dit de volgende maal wel gebeurt. W ARMENHUIZEN. Groote Propaganda-vergadering R. K. Volksbond Op Vrijdag j.l. was als spreker uitgenoodigd de heer Dekker, Hoofdbestuurslid van den Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit". De voorzitter, Jac. v. Baars betuigde zijn tevreden heid over de groote opkomst, waarmede de den heer Dekker het woord verleende. In zijn rede liet genoemde heer uitkomen, dat de R. K. Landarbeiders ook recht hebben op een col lectief arbeidscontract. Dat arbeidskracht geen koop waar is, maar een persoonlijk bezit, hetwelk niet verkocht kan worden, maar daarvoor in ruil moet worden gegeven, een menschwaardig bestaan. De werkgevers moeten niet alles over de condities hebben te vertellen en de arbeiders niets. Daling van de loonen beneden het redelijke, mag niet geduld worden. De loonen van de arbeiders mogen geen sluitpost zijn van de begrooting. Organisatie van de R. K. Landarboids is een gebo den iets. De overheid moet de organisatie in de hand werken. Het gemeentebestuur van Warmenhuizen, moet ook aan het verstand gebracht worden, de organi satie te bevorderen. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Spanjaard, slaagde voor het Mercurius-diploma Boekhouden. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer R. Kooy, slaagde Za terdag 17 Januari voor het te Amsterdam gehouden Doctoraal examen in de Geneeskunde. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering Ziekenhuisverpleging. De vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" ver gaderde Maandagavond ten lokale van den heer J.' de Bakker. Aanwezig met het bestuur 38 personen. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opent met een hartelijk woord van welkom deze 6e jaarvergadering. Het is thans zes jaren zegt voorzitter, dat de vereeniging heeft bestaan. In den beginne was aües nieuw en kon dan ook geen statistiek van de kosten gemaakt worden, teneinde de begrooting sluitend te Het vorige jaar is het punt contributieverhooging ter sprake gekomen evenals dit nu wederom het ge val zal wezen. Spr. vraagt zich af of men tegenwoor dig meer gebruik maakt van de ziekenhuizen nu blijkt dat men met de huidige contributie niet toe kan komen. Door tijdig ingrijpen bij ziektegevallen zal men misschien in de toekomst goedkooper wer ken, daar dit ten voordeele van de volksgezondheid is. Spr. hoopt op aangename besprekingen in het belang der vereeniging en verklaart de vergadering voor geopend. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd met een woord van dank aan den samensteller. De rekening van den penningmeester. Door den heer Klater wordt verklaard, dat een en ander is nagezien en volkomen in orde bevonden. De ontvangsten hebben f2169.816 bedragen, de uit gaven f 2146.75 alzoo een batig saldo van f 23.066. Het bezit der vereeniging is met f 318.46 achteruit gegaan. De heer Stoop vraagt inlichtingen over gezins leden (kinderen), welke in die gezinnen vrijgesteld worden waar meer als twee kinderen beneden 16 jaar lid zijn, n.l. of dit ook van invloed is op de finacieën der vereeniging. Verder vraagt spr. of de vereeniging ook recht heeft op hetgeen in art. 47 der Ziektewet vermeld staat, n.l. dat bij uitkeering volgens de Ziektewet, iemand die in een ziekenhuis verpleegd wordt, 2/3 gedeelte van de uitkeering moet afstaan. De voorzitter antwoordt, dat wat eerst genoemde vraag betreft, dit van weinig invloed is gebleken en wat de andere vraag betreft zich dergelijke ge vallen nog niet hebben voorgedaan. De penningmeester, de heer P. van Dijk, wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Het Jaarverslag. De secretaris, de heer D. Kansen, brengt het jaarverslag uit. Gememoreerd wordt, dat door vele ziektegevallen contributieverhooging noodzakelijk is. 4 bestuursvergaderingen en 1 ledenvergadering werden gehouden. Het aantal gezinnen dat bij de vereeniging is aangesloten is vermeerderd met 23 en was per 1 Januari 1931 317. Het geschil betref fende overname van een lid van de vereeniging te Oudkarspel is in ongunstigen zin beslist voor de vereeniging alhier. Het hoofdbestuur der federatie heeft in deze be slist. Op de algemeene vergadering, werd aan de afgevaardigden geen gelegenheid gegeven deze zaak te bespreken. Het verslag eindigt met den wensch, dat er in 1931 weinig zieken mogen komen. (Applaus) De voorzitter dankt den secretaris voor de juiste weergave in het verslag en hoopt eveneens op een goed jaar voor de vereeniging. De heer Stoop is van meening dat de leden wel recht hebben op een duidelijke uiteenzetting van het geschil met Oudkarspel De heer Kansen zegt, dat dit puntje voldoende op de vorige jaarvergadering reeds voldoende besproken is. De zaak is deze, dat er op de algemeene verga dering geen gelegenheid is gegeven om er over te spreken. De voorziter zegt, dat in de federatie is aangeno men dat bij overschrijving van een lid het verhuis- biljet vanwege het gemeente-sercretariaat ook in orde moet wezen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren J. Kuiper en J. Kramer als zoodanig her kozen met nagenoeg algemeene stemmen. Een bestuursvoorstel om de contributie te verhoo- gen tot 20 cent per lid en per maand werd bi; acclamatie aangenomen. In die gevallen waar be zwaren zijn de contributie in eens te voldoen, kan zoo gewenscht met het bestuur en de boede overleg gepleegd worden. Met 20-15 stemmen werd een voorstel van het bestuur aangenomen om in die gevallen waa;.in een maximum aantal verpleegdagen van 42 wordt be reikt een half jaar tijd te bepalen, alvorens men weer voor verpleging in aanmerking komt. Over dit punt werd een vrij langdurige discussie gehouden. Bij de rondvraag werd door den heer J. Zijp een nderzoek gevraagd bij de Kamer van Koophandel betrefende art. 47 der ziektewet zooals besproken is. Hierna volgt sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond j.l. hield Ds. Verwaal van Alkmaar een lezing voor de Chr. J. V. „De Heere zal 't voor zien", over zijn reis naar Palestina. Spr. schetste op de hem eigen, onderhoudende wijze hoe hij verleden jaar met een reisgezelschap van de Ned. Chr. Reisvereeniging het Heilige Land - had bezocht. Hij voerde de aanwezigen mee in den geest op zijn tocht vanuit Beiroet over den Libanon naar Damas- kus en vandaar uit langs de zee van Tiberias waar de ruïnen van verschülende steden de Profetiëen van Jezus duidelijker deden spreken. Langs Naza reth en zooveel andere uit den Bijbel zoo bekende plaatsen ging de reis naar het zuiden naar Jeru zalem, ook nu nog het centrale punt van het Heilige Land. Van verschillende bezienswaardigheden wer den de bijzonderheden meegedeeld, o.a. van de Omar-moskee, de Klaagmuur en de Heilige Graf Kerk, waarna spr. aan het slot van zijn lezing er op wees dat een bezoek aan Palestina wel de gewijde historie duidelijker doet spreken, maar toch steeds de gedachte heenwij st naar het Hemelsche Kanaan waarheen de Heüind allen is voorgegaan die hun vertrouwen in Hem stellen. DE N.-H. CINEMA. Met „De Patriot." Een goedkoope voorstelling. Schreven wij de vorige week dat deze onderneming uitsluitend met goede füms komt, het publiek weet dit te waardeeren, daar de jongste vertooning voor een geheel gevulde zaal plaats had. En juist dit stel sel van de onderneming waarborgt haar succes. Een in alle deelen doorgevoerde perfectionneering geeft aan deze en aan de andere nog komende films de hoogste waarde en beteekenis. Wij weten nu dat beslag is gelegd op de meest ver fijnde rolprenten waarin Pola Negri en Emil Jan- nings hun beste kunnen demonstreeren. Het gaan zien van deze film beteent iets goeds gaan zien. Draaide de „Patriot" dan voor een volle zaal, de ondernemers hebben gemeend, ook nu weer een herhaling te moeten geven, in het vertrouwen dat ook de «gehuwden met hun inrichting kennis zullen gaan maken. En om dit mogelijk te maken, wordt Zaterdag a.s. de tweede voorstelling gegeven in de tooneel zaal van den heer Kramer te Zuidscharwoude. De entrée is gesteld op 50 cent waarbij alles is inbegrepen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentei. NOORDSCHARWOUDE. Opening nieuwe zaak. Woensdagavond hoopt de heer M. Piersma van Oudkarspel een tweede schoenen zaak te openen te Noordscharwoude in het perceel, waarin voorheen was gevestigd de hoedenzaak van Gez. Schaap. Op het gebied van schoenwerk bezit de heer Piersma een uitstekende reputatie en ook nu weer tracht de heer Piersma zijn naam eer aan te doen door het brengen van uitstekend prima schoenwerk. O.a. van het bekende fabrikaat Folff en andere eerste klasse fabrieken. De bekende Dr. Scholt's voetverzorgingsartikelen zijn in groote verscheidenheid voorradig. Wat echter Piersma presteert op het gebied van maatwerk wordt op duidelijke en overtuigende wijze gedemonstreerd door het keurig verzorgde schoen werk hetgeen tentoongesteld is. Voorts is een groote voorraad diverse, schoen- creams aanwezig. Het interieur van de winkel heef een danige verandering ondergaan. Langs de wanden bevinden zich stellages, waarop de lange rijen doozen zijn gerangschikt. Een glazen wandvitrine bevat de voet- verzorgings artikelen, terwijl één stellage welke door een gordijn aan het oog is onttrokken uitsluitend het reparatiewerk bevat. In de ruime etalage is heel wat op schoengebied te bewonderen. Een uitstekende verlichting aangebracht door het Electrotechnisch Bureau van den heer D. Schuiten maker Jr., verhoogt in de avonduren het aspect van de zaak, die zeer zeker eene aanwinst voor onzen winkelstand genoemd mag worden. De stoffeernig is uitgevoerd door den heer C. On- des, terwijl de heer K. de Vries het schilderwerk verrichtte. Naast de winkel bevindt zich de reparatie inrich ting, voorozien van de allernieuwste machines op dit gebied, welke bediend worden door eerste klasse vakkundigen. Wij twijfelen er niet aan of de heer Piersma zal zich mogen verheugen in eene groote cliëntèle en wij wenschen hem veel succes in zijne nieuwe onderneming, die getuigt van durf en onderne mingsgeest. Per Telefoon MUNCHEN, 20 Januari 1931 (V.D.) SNEEUWLAWINES IN HET DUITSCHE HOOGGEBERGTE. TWEE NEDELANDERS OMGEKOMEN. Tengevolge van den grooten sneeuwval in het hooggebrgte hebben talrijke ongevallen plaats gehad doordat veel lawines zijn losgeraakt. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat sedert Zondag avond 2 Nederlandsche skiloopers vermist worden, die van een skitocht in het Arlberggebergte iiiet meer zijn teruggekeerd. Het zijn de heeren Rink en Poilak uit den Haag. Verscheidene reddingsbrigades zijn uitgezonden om naar de vermisten te zoeken, Deze brigades hebben in het afgezochte gebied veel lawines gezien, zoodat aangenomen moet worden, dat de beied toeristen door een der lawines zijn bedolven en om het le ven gekomen. Uit Garniskh wordt gemeld, dat de Kreuzeck ski- looper uit Starnbergh zekere Baur eveneens onder een lawine is geraakt en dood is gevonden. Nieuwstijdingen DIJKDOORBRAAK BIJ RAAMSDONK. Het dorp geheel overstroomd. Meer dan zestig woningen in het water. Uit Raamsdonkveer wordt aan „De Volkskrant" gemeld. De storm die de laatste dagen met ongenadige felle kracht over de uitgestrekte polders gierde en hët water hoop opstuwde tegen de dijken, is niet gaan liggen zonder een ernstige verwoesting achter te laten. Het naburige Raamsdonk-dorp is daarvan het slachtoffer geworden. Het dorp is getroffen door een watersnoodramp, die in omvang en gevolgen zeker zoo erg is als de overstrooming in 1916. Zaterdagavond ongeveer acht uur is er een groot gat geslagen in den rivierdijk van de Donge. Het water stroomde met kracht naar buiten, liep ten slotte over de dijken heen waardoor binnen een half uur de geheele Zuidpolder één woeste zee was. Na een half uur had het water reeds de Broek straat bereikt en vond hier een verderen uitweg naar de hoogere polders. Het gevaar werd nu dreigend. De vloed bleef aanhouden, overstroomde de bui tenwegen en stortte zich ten slotte met kracht door het dorp. De Havenstraat, Kerkstraat e.a. straten staan nu geheel onder water. De angstige bewoners werden zoo snel door het water overvallen, dat zij het gevaar niet konden overzien. De noodklok geluid. Evenals bij den watersnood in 1916 werd om tien uur de noodklok geluid. De landbouwers slaagden er nog in het vee in veleligheid te brengen en moesten zelf naar den zolder vluchten. Meer dan zestig woningen staan in het water en zijn geïsoleerd. Er is bevel gegeven om de woningen met den meesten spoed te ontruimen. De R. K. Kerk in het water. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het water ook de R. K. kerk van Raamsdonk-dorp be- MEPPEL 20 Januari 1931 (V.D.) GROOTE BRAND. HET V. D.-GEBOUW GEHEEL VERWOEST. Een hevige brand heeft in den afgeloopen nacht in het magazijn van Vroom en Dreesmann, staande aan de Zuidzijde, hoek Heerengracht, totaal verwoest Omstreeks kwart voor 1 is de brand, die vermoe delijk door een te hard brandende kachel is ontstaan uitgebroken. Het vuur greep met ontzettende snel heid om zich heen Toen de brandweer arriveerde sloe gen de vlammen aan alle zijden uit het gebouw. Dit gebouw is een groot pand van drie verdie pingen en was eerst sedert eenige jaren geheel ge reed gekomen. Vroeger stonden op dezelfde plaats 6 perceelen, die successievelijk bij het gebouw werden getrok ken. Het vuur was zoo hevig en de hitte zoo fel, dat de ruiten va nde tegenover gelegen perceelen spron gen. De daklijsten van deze gebouwen brandden reeds toen de brandweer ter plaatse kwam, maar zij slaag de erin dezen brand in den kiem te smoren. Ook aan de overzijde van de Heerengracht sprong van een bloemenmagazijn een ruit. Met 9 stralen tastte de brandweer het vuur aan. Men vreesde het vuur niet te kunnen mester blij ven en werd assistentie gevraagd aan Zwolle. De motorspuit uit deze gemeente behoefde echter geen dienst te doen. Gedurende den geheelen ancht duurde het blus- schinf/jwerk. Het geheele gebouw is verwoest en is niets anders dan een smeulende puinhoop, die he denmorgen nog werd nat gehouden. Alleen een klein gebouwtje is blijven staan. De zeer groote schade wordt door verzekering ge dekt. Slechts een klein aantal toeschouwers was getui ge van dezen brand, daar door het brandalarm systeem alleen de brandweer en de autoriteiten ge waarschuwd worden. Gisteravond bij het sluiten van het gebouw werd er geconstateerd, dat er een kachel nog te fel brand de, en dit moet dan ook de oorzaak zijn van deze catastrofe. RECTIFICATIE. In het Ingezonden stuk onder den titel „De Ge schiedenis herhaalt zich" in ons blad van Zaterdag 17 Januari no. 10 komt een storende fout vor. Daarin leest men: „De handel die was onbeschaamd" hetgeen echter moet zijn: „De handel die was onbeschroomd." reikt. De geheele omgeving staat nu blank. Het is niet mogelijk om het kerkgebouw te naderen, zonder vlotten of een boot. De Diensten konden Zondag niet doorgaan. De verbinding tusschen Raamsdonkveer en het dorp is totaal verbroken. De spoorlijn bedreigd. Ook de spoorlijn Zwaluwe-Den Bosch ligt niet geheel buiten gevaar voor het opstuwende water. Er wordt voortdurend langs de lijn gewaakt. De trei nen komen met eenige vertraging binnen. Een schip vaart vast in den dijk. Een schip, dat de Donge afvoer, werd door de krachtige zuiging van de doorbraak aangetrokken en liep vast in het gat van den dyk. Gistermiddag was het schip nog niet los. Door dezen toestand wordt het dempingswerk zeer bemoeüijkt. Er is een versterkte politiemacht gekomen. Onder leiding van den burgemeester van Raams- donk, de heer Moons, nemtfi de bewoners deel aan het werk om de dijken te versterken en het gat in de Donge te dichten. DE STORM. Urk onder water. Van het kleine eiland Urk (81 H.A. groot, met ruim 3200 bewoners) is door den stormvloed onge veer 2/3 gedeelte, het omkade weideland tot den weg benoorden het dorp, overstroomd. Ook ditmaal had het hoger gelegen dorp geen last van het water, dat Zaterdagnacht 12 uur tot 1.79 M. boven voleze steeg. De visschersvloot was hier in behouden haven. Marken onder water. Het eiland Marken is Zaterdagmiddag te om streeks 3 uur onder geloopen, zoodat de voetpaden onder water staan en het verkeer per roeiboot moet geschieden. De visschersvloot was binnen, zoodat er geen ngelukken voorkwamen. Schade aan de duinen. De storm heeft aan de duinen onder Noordwijk aanmerkelijke schade toegebracht. Toen Vrijdag-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2