NIEUWE S „DE TOEKOMST Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 12 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 62. DONDERDAG 22 JANUARI 1931 40e Jaargang llitgm: Firma I. U. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. - Bureel Noerdscharwoude. Het Uitgebreid Lager Onderwijs TE ZUIDSCHARWOUDE RUIMT OP OVERHEMDEN na iedere an de Fa. ag aange legen" in langekon- van haar ïg stamp- rwachting ■m op zou t. Nu, de •en Schuit it bij een ivang van voorberei- [ing „hen- li. Het is n de lach de komi- i bijwijlen ren waren aan hen oor elkaar Ie tooneel- weten dat (behalve sbeeld van verbonden werk enz. s geweest, s kan niet tver decors iek en de as-in een sprookjes l. Pee, was 3d^ Staats- i, iets wat iting. Deze electriciën en al was ind, in een er. inie die de 3e met de omplimen- eneens en ;e spreken het mooie iord en gaf muziekles- den heer ank bracht arige man l med§ te levens was had uitge- en hopen >o'n succes er te doen ,De andere ■tige uit te s moeite te te tooien, haar voor en gevolge t heensuk- irgen en te hartstocht sn dag zou hoofdstad ;ing en het e de dron- randewijn- stond heen en en leest lat bij ver woordde de 1de: e!" riep de omhoog. iadige heer ggen," ant evrouw wil tar de stad ij wil niet ;en in stilte sht hij: Zij is toch, weefsel van .ar persoon, aartig stre- leid op zich aden. Maar haar nog geven tot werk, dat te denken, zoowel als n Max be- strekt geen sporen en vervolgd). DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. IV. Des avonds wordt men wijs Voor d'afgeloopgp dag;_ Maar nimmer wijs genoeg Voor die nog komen mag. In dit ons slotartikel over het door ons aanbevolen onderwijs nog enkele gegevens omtrent de betee- kenis van de U.L.O.-school voor de vorming van die talrijke burgerij, welke het lager onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maat schappij tracht. Nijvere maatschappij niet enkel in hare richting op landbouw, fabriek-, vlijt of handel, maar in den meest uitgebreiden zin genomen, is het daarbij blijkbaar om kennis der tegenwoordige wereld en om de toepassing op economische en technische diensten te doen. In „Naar de U.L.O.-School" wordt een kleine beschouwing gewijd aan „U. L. O. en Ambacht". En de daarin verstrekte gegevens zijn eveneens waard overwogen te worden. Afgescheiden van een verdere opleiding aan scholen voor bepaalde beroepen, afgescheiden ook van de vele mogelijkheden, welke het M.U.L.O.-di- ploma biedt, is de UX.O.-school ook zoo aan te bevelen voor hen, die een vak gaan leeren. De ambachtschool? Prachtig! Voor hen die niet gemakkelijk kunnen studeeren en die waarschijnlijk moeite zullen hebben, de UX.O.-school te doorloopen, dè school vóór zich de werkplaats opent. Maar voor een jongen, die behoorlijk leeren kan, adviseeren we, hem de UX.O.-school te laten volgen. Dat kost dan een jaar meer - maar dat jaar is niet verlorei> De meerdere ontwikkeling welke hij heeft opgedaan, geeft hem zijn leven' lang een voorsprong boven minder goed onderlegde mede arbeiders. Natuurlijk zullen zij, die de school op 16-jarigen leeftijd verlaten en dan het werkmanspak aantrek ken, aanvankelijk de minderen zijn van hen die gelijk met hen de lagere school verlieten en direct naar de werkplaats gingen. Maar na korten tijd hebben zij die ingehaald en strèven zij die verre voorbij - vooral als het leven talenkennis van heil eischt. Hoe dikwijls blijkt ons dat niet in gesprekken met De timmerman, die inziet hoeveel hij tekort komt, nu hij zelf „baas" is geworden; de beambte, die niet verder komen kan omdat hij gëen ontwikke- lings-diploma heeft; de bakker, die zich niet om hoog werken kan omdat hij in teeken- en schrijf kunst tekort schiet; de machinist, öie zoo'n werk" heeft met z'n studie voor hoofdmachinist en de verloren studiegelegenheid in zijn jeugd betreurt; de velen die ons komen vragen, of we niet een „avond-UX.O.-school" zouden kunnen oprichten om hen ten slotte te leeren, wat zij hadden moeten leeren op 13 tot 16-jarigen leeftijd! Waar de zevenjarige leerverplichting bestaat, waar duizenden vragen om de acht-klassige grondschool, daar zeggen wij Vóór het beroep, vóór het ambacht, eerst de zes- klassige lagere school en dande vier-klassige U.L.-school Wij hebben aan de hand van gegevens, door een bevoegd deskundige neergeschreven, het nut van het uitgebreid lager onderwijs willen aantoonen, in het belang van allen, die zich zorgen maken over de toekomst hunner kinderen. De vraag hoe lang de toestand waarin wij thans leven nog zal duren is minder belangrijk dan de vraag: Hoe komen wij er door? Het zal zaak zijn daarbij te overwegen, dat men om den vrede te bevorderen, zich ten strijde moet' uitrusten. Men heeft daarbij te bedenken en dit als een feit aari te nemen, dat men niet meer zal zien de tijden die achter ons liggen. Er is een periode afgestoten en een periode met een eigen karakter is komende. Zich wapenen dus om aanstonds met meer zeker heid en beter toegerust den bestaanstrijsd te kun nen voeren. En daarvoor is noodig geestelijke en verstandelijke ontwikkeling. De UX.O.-school is daarvoor de aangewezen plaats. De voorrechten, verbonden aan het bezit van een diploma M. U. L. O. zijn vele. Wij spreken van M. U. L. O. omdat op onze UX.O.- school het volledige leerplan van die onderwijsin richting wordt behandeld. Men overwege eens ernstig het oordeel van den heer Rienks, Hoofd-Inspecteur van het L. O.; dat toch zeker niet gering moet worden geschat. „Wat de lagere school niet kan door den te lagen leeftijd der leerlingen, zoodat zij reeds op zich zelf zonder voortgezet onderwijs haar doel ten deele mist; - wat de middelbare school niet wil, daar zij is ge worden, en wel en moet zijn, een instituut voor voor bereidend hooger onderwijs; - dat neemt de M.UX.O.-school op; zij roept die leerlingen tot zich, die door welke omstandigheden dan ook, vroeg tot een doel, tot aansluiting aan de levende maatschappij moeten komen. in hoofdzaak bewerken hier maatschappelijke fac toren de natuurlijke en gêwenschte indeeling en het zou voor vele kinderen een zegen zijn, - ook voor velen, die dan met een vaak overdreven qualificatie „begaafd" worden genoemd, - als tijdig voor hen de algemeene ontwikkeling en de aansluiting aan hun doel in het maatschappelijk leven gezocht werd langs den weg van het M.U.L.O." Wij hopen er in geslaagd te zijn de belangstelling voor dit onderwijs te hebben gewekt en meerdere waardeering voor de waarlijk zware en moeilijke taak der leerkrachten aan onze UX.O.-school ver bonden. En wellicht is het voor U aanleiding om over uw Zoon, uw dochter eens te gaan praten met het Hoofd der UX.O.-School te Noordscharwoude, die gaarne alle verdere inlichtingen zal verschaffen. Gedachtig aaii het: „Verspilde levenskracht en doellooze inspanning is in onzen tijd vooral een spookbeeld!" Stuurt uw kind naar die school waar het een goed leerling kan zijn. (Vervolg) Hierna punt 8. Voorstellen Algem. Vergadering L. G. C. De heer W. Keppel heeft gelezen dat de veiling leider f 250.- salarisverhooging ontving, dit vindt hij in den tegenwoordigen toestand niet goed, er moet bezuinigd worden. De voorzitter antwoordt dat dit geen salarisver hooging is, maar een gratificatie, wat verband houdt met he bollenveeiling. Bovendien beslist hier over niet de Algem. Vergadering. De heer Klingier vraagt of de leden hierin dan niet erkend worden, want men zou dit telkens kunnen doen, waarop de voorzitter zeide dat dit ook zoo niet is, want zoover loopt dat niet. De heer W. Keppel besprak nu de wenschelijkheid om bij strenge winter wel keur maar geen boete te heffen. Hij illustreerde een geval dat geen eigen schuld is. De heer Jb. Kramer vindt het ook niet goed, dat onschuldige menschen er in loopen. De voorzitter antwoordde o.m. dat bedoeld geval ingrijpen wettigde en dat wij over handelaars net zooveel zegginschap hebben als over bouwers. Nadat de heer Jb. Kramer de vraag stelde wat of er tegen het oordeel Keppel was, werd het voor stel aangenomen, n.l. Ie keer met fouten wel keur maar geen boete; voor de 2e keer wel boeten. De heer Jb. Verkroost wilde dat het lid dat er onschuldig inliep geen groote boete moest betalen, dit is vergoeden, en wou dit verzoek richten aan de L. G. C. De voorzitter zegt dat dit bericht gewoon moeilijk is. Het is een geval van voor 2 jaar. Als de keur meester gehandeld heeft, dan is er voor het bestuur geen sein meer aanwezig, want hier was geen twijfel. Bovendien is beroep nagelaten. Na nog eenig gepraat, werd de gedachte van den heer Verkroost niet ondersteund. De heer Kostelijk stelt voor: Het ter bespreking brengen op de Algem. Vergadering en daarna ter Nederl. Tuinbouwraad om - in samenwerking met den zuivelbond - bij de regeering op uitvoerpremie aan te dringen, waardoor de uitvoer ten zeerste wordt bevorderd en de invoerrechten zoo niet ge heel, dan toch gedeeltelijk worden teniet gedaan. De voorzitter zegt in zijn antwoord dat dit urgent is, maar bij premie zijn de producten nog niet verkocht» Dit is evenwel een moeilijke zaak. Het voorstel Kostelijk werd ondersteund zoodanig, dat het een voorstel voor de Algem. Vergadering woordt. De heer P. Zeeman stelt voor: 1. De Algem. Vergadering spreekt zich uit, dat al het mogelijke moet worden gedaan om tuinders met een zuiver inkomen van minder dan f 1200 vrijstelling van premiebetaling voor invaliditeits- en ziektewet te verleenen en dit door den Staat te doen overnemen. 2. De Algem. Vergadering gehoord de besprekin gen over het optiem van openbare verpachting spreekt zich uit dat ten spoedigste met dit stelsel moet worden gebroken. Na eenige bespreking aangenomen. De heer A. Kout informeert naar het Bonnenstel sel. Veel wordt hiervan te Koedijk gebruik gemaakt. De voorzitter antwoordt dat indien het op Koedijk niet goed gaat, dan moet men het daar maar goed maken. Het bonnenafgeven is minder dan verleden l jaar. De heer Jb. Kramer laakt de houding van den heer Zwetman van Koedije, die destijds gezegd heeft voor de afschaffing van het bonnenstelsel te zijn, en tevens dat hij verkoopt met en zonder bonnen. Spreker vraagt zich af; gaat men in Koedijk wel ernstig wel een en ander na? Hij wil dit ter L. G. C. vergadreing ter sprake brengen bij de rondvraag, want het gaat niet op dat men zoo handelt. Als ter plaatse geen maatregelen genomen worden dan moet de L. G. C. maatregelen nemen. De voorzitter zegt dat in de Algem. Vergadering te St. Pancras besloten is het bonnenstelsel af te voeren. Echter, er waren kooplieden, die zelfs ge kocht hebben zonder betaalmeester. Spreker vindt dit een schande. Voor de-contante betaling is zoo veel gewerkt. Aangaande Zwetman, zeide de voor zitter dat deze dat niet gezegd heeft, maar het is hem verweten. Ten sterkste drong hij er op aan met geen bonnen en ook niet uit de hand te verkoopen. De heer Kliffen: Dan deugt onze organisatie niet. Overtreders behooren geen anderhalve maar 5 pCt. te betalen, als zij weer over de veiling gaan. Spreker noemde een employé van een firma, die 's middags in het dorp 4-ponds kool kocht, dat noem ik uit de hand verkoopen. Nu gijrig men over tot het bespreking heffing entree gelden nieuwe leden. Besloten werd dat een entreegeld zou geheven worden van f 3.00 tot een maximum van f 5.00. Dit is noodig gevonden omdat de vereeniging een fonds bezit, en een vrij entree zou dus onbillijk tegenover de leden zijn. Het volgende punt betrof: verzoeke vrijstelling van liggelden. De voorzitter ligt toe dat dit verzoek inkwam van de vereeniging Onderlinge Hulp bij ziekte. Onder applaus werd besloten dat dit verzoek zoo spoedig mogelijk bij de L. G. C. zal ingediend worden. Voorstel Landelijke Vergadering. De voorzitter deelt mede, dat de heer Jb. Kramer hierover een referaat zal houden: De heer Jb. Kramer begint met te zeggen dat hij dit ook heeft gedaan in de bestuursvergadering wat de geheele goedkeuring van het bestuur had. Toen is mij verzocht dat op de ledenvergadering te I behandelen waaraan ik gaarne gevolg geef. Spreker begint met te zeggen toen 29 September een buitengewone vergadering door 10 leden werd aangevraagd met als onderwerp „de Nood in den Tuinbouw" door den heer Zèeman 4 voorstellen "zijn ingedient. Ten eerste: directe steun van do Regeering. Ten 2e: aanneming van een goede pachtwet. Ten 3e: vrijstelling van sociale verzekering bene den een \pkomen van 1200 gulden. Ten 4e: bij het Centraal Bureau ook te verzoeken steun te verleenen. Daarop hebben wij een buitengewonen bestuurs vergadering gehad waar deze punten uitvoerig zijn besproken en is er nog als punt aan toegevoegd ver laging spoorvrachten. Daar werd ons gevraagt om een provinciale ver gadering te houden in plaats van een vergadering der L. G. C. Wij hebben daarop deze provinciale vergadering gehad. Daar is door verschillende spre kers het woord gevoerd en was men bewust van den ernst van den toestand. Door den Burgemeester van Koedijk werd aangedrongen vooral spoed te maken daar in zijn gemeente de nood hoog was. Door Zee- men, door Kooiman, door van der Weert (Bussum) door ieman uit de Beemster werd ook aangehaald, dat de Regeering in haar taak te kort schoot. Ook door mij is gezegd: in 1914 wist de Regeering ons heel goed te vinden; toen heeftt zij ons verschillende verplichingen opgelegd, als scheurplicht, binnenland- sche voedvoorziening, nog kan men in het Raadhuis de platen zien hangen: Nederlandsche land- en tuinbouwers red de nederlandsche bevolking van hongersnood en daarboven „verbouw koren". Tot heden heeft de regeering niets gedaan. Spreker zet in den breede uiteen, dat de hulp hier niet alleen betreft een streek- maar ook een lands belang, en wijst in dit verband op verschillende Sta ten, waar de regeering al 't mogelijke doet om eigen land- en tuinbouw op te voeren. Daarom moeten wij houdeyi een landelijke verga dering met dezelfde eischen. Door de provincie wordt steun verstrekt, door de gemeenten wordt reductie gegeven, door de verschil lend zedelijke lichamen wordt ook steun toegezegd. Daarmede wordt ten sterkste bewezen dat de nood hoog is.' Wat doet de regeering? Wij moeten deze landelijke vergadering kracht bijzetten door er allen heen te gaan. Wij moeten betoogen, desnoods met groote opschriften waarin onze eischen duide lijk uitkomen. Door den heer Valstar is in de laatste vergadering van de Proy. Commissie gezegt, dat als het moet hij er zich niet tegen zal verzetten. Welnu, laten wij toonen, dat het ons ernst is. Ik heb gezegt dat de leiding moet worden aangemoedigd die vergadering te houden, voornamelijk wat punt 1 tot 3, directen steun, betreft, en afwenteling van de sociale verze kering. Voor onbeschutte bedrijven beneden een inkomen van 1200 gulden per jaar. De vergadering nam daar met algemeene stemmen aan zich te wenden tot de L. G. C. om deze landelijke vergadering aan te vragen. Spreker kreeg een hartelijk applaus en ook een woord van dank van den voorzitter. In zijn betoog stelde de spreker tevens als een VAN DER LIJN'S Heepenmodehuis naast Victoriatheater. Restanten enz. enz. tegen spotprijzen. i eerste voorwaarde tot succes, dat op den eisch om een landelijke vergadering te houden, adhaesie i wordt betuigd door die zusterverenigingen. Onder applaus werd besloten de noodige stappen I te doen. De heer P. Zeeman zegt dat de heer Kramer eigen lijk nog veel meer had moeten zeggen en wijst er op aan de hand van cijfers dat de regeering wel iets doen kan. Doch keurt spreker de houding in deze van den tegenwoordigen minister af, dit tot eenige i daadzaken moet worden gedwongen. Hij hoopt dat op de Landelijke vergadering een en ander goed I wordt uiteengezet enz. Rondvraag. Hierbij teekenen wij het volgende aan. De heer Jb. Kramer zou adhaesie willen vragen aan zustervereenigingen en zag gaarne een uit- voerig verslag in de courant. I De heer J. Klingeier vraagt of de uien met L. C. B.-merk weer in Rotterdam gekeurd moeten worden. De voorzitter zegt, dat het met de tegen- woordige regeling niet in orde is, maar dat een andere regeling in bewerking is. Over het L. C. B.-merk wordt een tamelijk lange beschouwing gehouden. De heer Swart vervalt in een lange causerie en noemt het een wassen neus, comediew^rk, dat een sleur geld kost. Laat men komen tot afschaffing. Wij hebben nooit geweten, dat het zooveel kosten moet, wij wisten niet dat een leger ambtenaren i noodig was en zooveel geld kost, dat wij betalen De voorzitter zeide, dat Swart er lang over ge sproken had, hoewel hij beweerde dit niet te kunnen. Ik ben genoodzaakt - aldus de voorzitter - je te bevrijden. Ge weet het ontstaan zeker wel niet, zooals de andere leden. Wij willen controle op de producten en niet dat ons goede producten ver mengd worden met slechte kwaliteiten van colle ga's, enz. Wij zagen in dat controle onder merk goed zoude zijn. De buitenlandsche markt vraagt naar een goed product en daar moeten wij voor zorgen. Vroe ger zeiden wij bij verkoop: „ziezoo, ik ben er af.', doch ze kwamen nog bij de eters, en dan onder vonden wij de gevolgen. De heer Swart ging evenwel door en zeide dat de koopman zelf voor het L. C. B.-merk moet zorgen en niet wij. Wij moeten het goed wel aan de markt brengen. En dan de reclame, hoe goed ook bedoeld, het kost veelgeld. Onze producten moeten reclame maken. De koopman's belang brengt mee dat hij voor verdere reclame zorgt, en noemt een firma. De voorzitter antwoordt maar weer, zeer terecht, zeide hij: dat Swart op een firma wijst, die voor afzet alles in het werk stelt. Wij moeten niet naar het oude terug. Wanneer wij niet begrepen hadden destijds, lagen wij nog in ernstige mate onder den modder. Wij konden eerlang onze uien wel verkoopen en niet het zuiden. Italië en andere landen be schermen hun tuinbouw, maar daar is de controle veel scherper. Amer\ka heeft een goede afzet, mede door controle. Wij moeten zorgen dat wij in een goed jaar klaar zijn. maar ook in een slecht jaar. Over dit punt volgde nog een nalezing, waarop de heer P. Zeeman het woord verkreeg. Genoemde heer bepleitte de wenschelijkheid om de kunstmest welke door de credietnemers benoodigd zal zijn, door tusschenkomst der Coöp. Kunstmestvereeniging te betrekken en vraagt hiervoor de medewerking van de Boerenleenbanken een en ander in overleg met de plaatselijke commissie. Verder vraagt hij of de kwestie van het 1/4 pCt. der contantebetalingen, besproken in „De Vierbond" spoedig in behandeling komt. Wat bedoelde de voorzitter met z'n idee „fonds vorming" ten einde bij buitengewone omstandig heden, bij misère toestanden, gelijk wij thans be leven, te kunnen helpen. Dit punt was 2 Oct. te Alkmaar volgens spreker ontijdig aan de orde ge steld. Hij las nog iets uit de gewisselde stukken in in de Prov. Staten voor, waaruit blijkt dat de idee om extra percentage op de veilingsproducten aldaar wel wenschelijk werd gevonden, vooral in de toe komst. De voorzitter betuigde zijn volle instemming. Wat het 1/4 pCt. betreft, dit komt in behandeling bij de voorstellen op de a.s. Alg. Vergadering. Het derde punt wordt, na uitvoerige toelichting van den voorzitter, waaruit blijkt dat ook bestuur het beter acht, tot betere voor een extra heffing, aang| houden. Nu deelt de voorzitter mede dat het lid Bak zich aanbeveelt als vrachtvoerder van minderwaardige producten naar de veiling. Dit werd goedgevonden en zal de heer Bak in nader overleg treden met de De voorzitter vond nu gelegenheid to sluiting over te gaan. Hij heeft iedereen ruimschoots gelegenheid gegeven zich te uiten en was het een aandachtige en zakelijke vergadering, waarvoor hij tevens dank zegde. Het was inmidels half zeven geworden toen men huiswaarts ging.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1