Warmenhuizen De positie van den tuinder en het kwart procent Vergadering van den Raad der gemeente War menhuizen op Maandag 19 Januari 1931, n.m. 3 uur -1 G'::ie 2ntehuiï'.e. ütüiden E.A. Heer Nolet, Burgemeester, öeeieiaiis de heer Rijr. Aanwezig alle leden van den Raad. De voorzitter opende op de gebruikelijke manier de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden met een kleine wijziging goedgekeurd Over de notulen van de vergadering van 23 Oct. 1930 had de heer Molenaar een kleine opmerking. In die notulen werd gesproken, dat hij gezegd zou hebben, dat de opheffing van de openbare school te Schóorfdam een kleine bezuiniging zou wezem Dit moest zijn bezuiniging, omrede hy daarmee bedoelde dat in de toekomst dit een belangrijke bezuiniging zou geven. Op zijn voorstel werd het woordje kleine alzoo doorgehaald. 1. Ingekomen stukken. a Een verzoek van R. Sinnema om ontslag als hooisteker en schatter vergunningsrecht. Voorge steld het gevraagde ontslag met ingang van 1 Febr. 1931 te verleenen. Aldus goed gevonden. b Een schrijven van Ged. Staten tot verdaging van hunne beslissing ten aanzien van de gemeente- begrooting 1931. Mededeelingen. Door B. en W. is tot voorzitter van de gascom- missie aangewezen de Burgemeester. Punt II der agenda. Voorgesteld wordt tot leden van stembureau I te benoemen (Voorzitter, ambtshalve de burgem. de heeren P. Slot en C. Nannes. Tot plaatsverv. leden de heeren H. C. Rijs en T. Donis. Tot leden van stembureau II de heeren J. ae Groot tevens voorzitter, K. Molenaar en J. van Rijn. Tot plaatsvervangende leden de heeren J. H. ter Burg en D. Wildeboer. Tot leden van stembureau III de heeren J. Swan tevens voorzitter, F. Tesselaar en J. Turkstra. Tot plaatvervangende leden J. Paarlberg en A. Bierste- k6Tot leden van het hoofdstembureau de heeren Swan, de Groot, Slot en Nannes, plaatsvervangende leden Molenaar, van Rijn en Tesselaar. Wethouder de Groot stelde voor om deze voor dracht zoo aan te nemen. De heer Slot wilde, dat er over gestemd zou worden. Hij was er wel niet tegen om dit zoo aan te nemen, maar hij meende dat het stemmen bij acclamatie daardoor in de hand zou worden gewerkt. De stemming wees uit, dat de voordracht van B. en W. in zijn geheel was goedgevonden en alle leden met plaatsvervangers met groote meerderheid werden gekozen. Voor het stembureau I kreeg de heer Kool een stem als plaatsverv. lid, en de heer J. Slot ook een stem als plaatsverv. lid van het hoofdstembureau. Alle aanwezige heeren namen daarna hun benoe ming aan en was door de gehouden stemming, daar door de stemming volgens den voorzitter m goede handen. Punt III der agenda. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen de gemeente voor 30 pCt. borg te stellen voor de aan tuinders te verleenen voorschotten met rente en kosten zulks naar de regelen en de daarbij behoo- rende algemeene Voorwaarden vastgesteld door uea. De heer Molenaar zegde, dat hij de laatste zou wezen om critiek uit te oefë\en, maar toch wel de opmerking wilde maken dat het toch een gevaar lijke manier blijft om de kleine tuinders er bij te laDeze menschen heben geen behoefte aan werk maar wel aan geld om te laten werke ofn zelf te doen, en het met het tuinderscrediet mogelijk zou wezen dat zij op een andere manier werden ge- ^Dat^toch de voorzichtigheid was geboden omrede er met Februari nog wel meer werkeloozen zouden k°Wetliouder Swan meende, dat er nog wel iets zou te vinden zijn om bijvoorbeeld te laten werken met toeslag van'de gemeente De heer Molenaar zegt, dat dit alles nog wel theorie is, maar waar moet men dan de grens be palen en vindt dit een gevaarlijke stap. Aanstonds moet er crediet worden gegeven dat er toch daarvan wel enkele posten zullen wegblijven. De voorzitter meent, dat met laten werken met toeslag er telkens twee worden geholpen ofschoon hij toch wel meent, dit toch altijd moeilijke gevallen zouden kunnen worden. Ten slotte vraagt de heer Molenaar of er alwat aan landhuur is ontvangen. De reden waarom hij dit vraagt kan hij hier zoo niet direct uitdrukken, maar zou maar zou B. en W. in overweging willen geven, binnenkort met een voorstel aangaande de pachtverlaging in den Raad te komen en dit dan een beslissend karakter zou ^Daarop deelde de secretaris mede dat al de huur van het weiland ongeveer was betaald maar van het bouwland één of twee huurd.ers hadden voldaan. De voorzitter zegde toe, dat dit punt in de eerst volgende vergadering van B. en W. ter sprake zou worden gebracht. Door geen der leden werd meer gebruik gemaakt van de rondvraag, waarna de ver- dering in comité ging en deze door den voorzitter gesloten werd. Het spreekt vanzelf dat ik als bestuurslid van den N. M. B. beter met deze organisatie bekend ben en ik zal mij dan ook hoofdzakelijk hierbij be palen hoewel ik er van overtuigd ben dat bi.onze zusterveilingen 'n evenzeer actief bestuur werkzaam EERE WIE EERE TOEKOMT. Mijnheer de Redacteur, Uit den Omtrek Doorben nachtvorst waren de wegen gistermor- he?geenVvcwrafoolc^oor^het'snèlverkeer veel gevaar 0PEenrdeer autobussen geraakte op den Twuyverweg aan het glijden en kwam in de berm van den weg t0EeCn toe auto op dat oogenblik daar ter plaatse zijnde kwam in onzachte aanraking met de autobus. Beide wagens beliepen eenige materieele schade Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De voorzitter deelde de vergadering daarna mede alsdat de provincie voor 70 pCt. en de gemeente voor 30 pCt. garant moest zijn en de heeren met de bepalingen verder wel bekend zullen zijn. En dat naast de twee bestaande boerenleenbanken hier te plaatse ook de boerenleenbank te Schoorl zullen worden Aangeschreven voor de bewoners van Schoorldam die daarbij zijn aangesloten. Vervolgens dat deze maatregelen wel niet met blijdschap waren aangenomen maar, maar dat men toch wel mei rmee instemde om op dergelijke "~*de=u.-s door de crisis heente helpen, en hoopte, dat binnen afzienbare tijd zij dan hun voor schot met rente zouden kunnen afbetalen, en zelfs daarnaast nog iets over te houden. Daarop sprak de heer Slot, dat het niet zijn be doeling was dit in de breede te bespreken maar hij enkel wilde zeggen, dat hij uit symphatie dit voorstel wilde steunen en onderschreef de laatste woorden van den voorziter. De heer Molenaar sluit zich volkomen aan met het -ia. 1i. onn/lOT' crpm - INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HÏerbijRzend ik U een ingezonden stuk met vrien delijk verzoek om opname in uw blad. Het is wel naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Wagenaar, voorzitter van Koop handel", opgenomen in uw courant van Dinsdag 13 Januari dat ik -u beleefd verzoek opname dezer regelen in een van de eerstverschijnende nummers van uw courant, waarvoor ik U bij voorbaat dank Z0fk behoef na al datgene wat reeds door den heer Wagenaar. in bedoeld stuk is geschreven over de woording van de contante betaling en het korting systeem niets meer te schrijven. Alleen dit wil ik er uit overnemen en vaststellen dat de contante betaling aan den Langendijk, gelijk de heer Wagenaar reeds heeft geschreven dertig jaar bestaat en niet gebaseerd is op een contractueele overeenkomst maar dat dit een ingegroeid stelsel is oorspronkelijk alleen ontstaan met een combinatie van Handelaren en de Broeker groenteveiling. De stichting van de veilingsvereeniging te War- 1 menhuizen, Obdam en den Noordermarkt Bond is van veel lateren datum. j Dat dit kortingssysteem op een zeer losse basis i was overeengekomen blijkt wel uit het geschrevene 1 van den heer Wagenaar. Was het aanvankelijk 1 successievelijk is dit woorden van den voorziter. i was het aanvankelijk 1 successieveiyx is au De heer Molenaar sluit zich volkomen aan met het bedrag vermindert tot 1/4 Een wet van Meden gesprokene en wordt het vervolgens zonder stem- gn Perzen was hier niet op van toepassing en het ming aangenomen. j is inderdaad wel te betreuren dat dusdanige over- Een gelijkluidend circulaire was ook binnen ge- eenkomsten welke toch zeker van ingrijpende betee- komen speciaal wat betreft de akkerbouwers. j ^enjs zyn geworden niet beter zijn vastgelegd. Algemeen was men van oordeel, dat hier niet Hierdoor verkracht men elkanders vermeende enkel akkerbouwers zijn en de tuinders dus allen by rechten en leidt het vaak tot moeilijkheden, een tuinbouw vereen, zijn aangesloten en dit schrij- j De drie later gestichte veilingen, zooeven genoemd, ven voorloopig is aangehouden. hebben traditioneel hetzelfde kortingspercentage Punt IV. Voorgesteld wordt aan J. Donkers voor u- to Rrnpk het bezoek van zijne kinderen op de Bijz. School te Warmenhuizen een tegemoetkoming te verleenen over 1930 van f 13.32 en aan J. B. Mastehng van f 20.00. Aldus besloten. o Punt V. Voorgesteld wordt aan de wed. Taaselaar voor een half jaar ontheffing hondenbelasting te verleenen tot een bedrag van f 3.00. Wordt goed gevonden. rn„ Aan de rondvraag gekomen vraagt weth. Swa.n of het niet dienstig zou wezen om de werkloosheid hier ter sprake te brengen en hoe ver men daarmee W^3pgvoorstel van den voorzitter brengt wethouder de Groot verslag uit in welk stadium men hier mede verkeerde. Op het oogenblik waren 10 inge zetenen aan het slooten bij twee patroons. Dat er door bemiddeling van de arbeidsbeurs 15 of 16 bij de Zuiderzeewerken geplaatst zouden kun nen worden, en indien dit voor de werknemers doen lijk zou zijn, dit dan een goede oplossing wezen zou. On voorstel van den secretaris zou eerst eens worden onderzocht hier de toestand daar voor de menschen is, naar aanleiding van een ingezonden stuk in het Noord-Hollandsch Dagblad, daar de om standigheden voor de menschen niet zoo rooskleurig zouden zijn. Ook deelde de voorzitter mede alsdat het mis schien mogelijk zoude zijn dat eenige werkloozen m de duinen te werk zouden kunnen worden gesteld, dat hij dit voor deze plaats heel geschikt zou achten. De heer Slot meende toch hier te moeten spreken i/iïq v»n nnt vnnr de gemeente hebben traditioneel netzenae KorungaiJc^ci,ua5v vastgesteld als het gangbare aan de veiling te Broek op Langendijk. Hierdoor, nu juist, sprak niet de liefde voor dit kortingsstelsel, maar wel de vfeezende concurrentie van de veilingen onderling, dit met het oog op de bestaanszekerheid van de nieuw opgerichte veilingen. Nu in den loop der jaren gebleken is dat alle hier genoemde groenteveilingen recht van bestaan heb ben al heeft dan onderscheidelijk de eene veiling bij den andere een grootere vlucht genomen, zi] kunnen allen beschouwd worden als veilingsin- richtingen van blijvenden aard en bestaan en hier naar hun eigen huishouding inrichten. Als gevolg hiervan werd in de laatstgehouden algemeene vergadering van den Noordermarktbond een voorstel behandeld om het kortingspercentage, hetwelk tot heden als een vrijwillige reductie aan den handel werd vergoed voor de contante betaling, te verlagen van 1/4 op 15/100 procent. Tegelijkertijd werd hieraan gekoppeld om het totaal te heffen veilingspercentage te verhoogen van 1 5/10 op 1 65/100 procent. Door deze uit te voeren maatregel kwam in de kas van de desbetreffende veilingsvereeniging 1/4 procent meer van het totale jaarlijksche omzet- C^Deze verwachtende beschikbare middelen waren inderdaad noodi;|. De Noordermarktbond is een flinke bloeiende organisatie en kan uit den aard der zaak veel doen. Maar vergeet niet geachte lezers dat juist een dusdanige organisatie zoo ont- zettend veel moet doen opdat het vooruitgaande i peil waarop deze organisatie zich beweegt, behouden ""dp"heer Slot meende toch hier te moeten spreKen blijft en zich in de naaste en verre toekomst kan j ever pen eieen bouwer die nu ook voor de gemeente blijven doen ontwikkelen. wprkte Uit deze had hij het minder sympathieke 1 Het lijkt mij niet ondienstig om in dit verband woord geboord dat deze dit noemde een mooie bij- eens uit te stippelen welke positie de tuinder verdienste en het toch niet de bedoeling was van inneemt tegenover Tien handel en in dit verband B en W dat de werkverschaffinge zoo opgevat vrijelijk zijn rechten kan laten doen gelden op het m'npst worden Hii meende, dat er toch nog wel ge- dubieuse kwart procent. noeg andere zouden wezen, die het noodig hedden Noodig is nog te vermelden dat het geschil tus- vnor de verdienste schen handel en veilmgsorgamsatie na de aangeno- te sluiten. procent. S Voor eenige jaren terug toen bleek dat in het belang van handel en scheepvaart een vergrooting van de scheepsruimte noodig was en de haakmotoren aan den Langedijk vrijwel algemeen met de helft vrachtinneming werden vergroot heeft het N. M. bestuur niet geaarzeld bij het gemeentebestuur van Noordscharwoude aan te dringen op vergrootmg van de aldaar liggende sluis. De gemeente als eigenares van genoemde sluis was niet ongenegen deze te vergrooten maar vorderde een garantie bedrag van den N. M B. tot dekking der rente benoodigd voor de kostende uitbreiding. Tot heden is door den N. M. B., ziende dit belang uit een oogpunt van handel, scheepvaart en tuin bouw, over 9 jaren f 6500 bijgedragen Op de rekening over het jaar 1929 welke op de laatstgehouden Bondsvergadering aan den leden werd overgelegd, prijkt een post van f 1820 voor het openhouden van het vaarwater aan de laad plaats. Hiervan is zoowel geprofiteerd door den handel, den schipper, als door de tuinders. Niette genstaande deze hooge uitgaaf werd f 100 gesub sidieerd aan de schippersvereniging voor het openhouden van den vaart Langedijk-Alkmaar. De telefoonbeambte aan de veiling, plus extra verbinding met Broek op Langendijk, bijdrage nachttelefoon, electrisch verwarmde stoven m de veiling, vorderen minstens een bedrag van f800 a ^Wat* door onze veiling in de afgeloopen vier jaren I is bijgedragen aan reclame voor tuinbouwproducten, hetwelk toch zeker in eerste instantie een taak eenoemd mag worden van den handel zelf, laat fk hier volgen. In 1927 f 2930.97; in 1928 f3002.52; in 1929 f2461.16; in 1930 f2218.48. Een bedrag van ruim flO.OOO is m genoemde jaren aan dit werk door den N. M. B. alleen bijgedragen. Ook is aan deze veiling een keurmeester aange- steld die toch zeker ook in het belang van den handel werkzaam is, evenzoogoed als in dat van den tuinder. Dit instituut komt den N. M. B. op f 1500 per jaar. De laatstgehouden nieuwbouw aan genoemde vei ling heeft gekost f 95000, terwijl hiermede nog maar gespoken mag worden van een gedeeltelijke vernieu wing en een gedeeltelijke voorziening in de be- h°Hiermede komen wij juist zoo goed te voelen welke eischen gesteld worden aan een groeiende organisatie. Steeds blijkt na eenig tijdsverloop dat alles weer te bekrompen is opgezet. Na verloop van eenige jaren zal dan ook blijken in verband met het ontstane onderhoud en de inrichting van het bestaande veilingsgebouw dat wij weer voor een grooten nieuwbouw zullen komen Het nieuwgebouwde betaalkantoor met inrichting vorderde een uitgaaf van f25000. Deze nieuwbouw was noodzakelijk gezien de hoogst primitieve zete ling van onzen betaalmeester in het oude gebouwtje. Een bestuursvergadering van den N. M. B. bij te wonen stond gelijk met het proces hetwelk in het rookhok van den slager wordt voltrokken. Last not least, werd tot heden aan den handel 1/4 procent vergoeding gegeven, van het gekochte product voor de contante betaling. Na hetgeen de heer Wagenaar hierover heeft geschreven mag ik toch zeker niet vaststellen dat dit kwart procent dienstbaar wordt gemaakt als compensatie voor een later betaling. Ergo mogen wij hier toch niet concludeeren dat ook door de tuinders gezorgd wordt voor de betaling van rente voor het benoo- digde handelskapitaal van den handelaar. In dit verband kan ik niet nalaten even te wij zen op de credietregeling, nog van zoo recenten datum, ten behoeve van de tuinders, bevordert door de overheid. Door deze tuinders die hiervan zullen gebruik moeten maken zal het gangbare rentetype moeten worden betaald. Het is wel een scherp contrast. Ook deze tuinders dragen, ieder naar zijn aanvoer, bij in het kwart j procent, hetwelk den handel ten goede komt. I Dat het moeielijk is voor den handel om de noodige zekerheid te verkrijgen dat gedane zen- dingen, naar het buitenland richtig worden afbe- taald, geef ik Wagenaar gaarne toe. Maar is dat moeilijker vraag ik hem in gemoede af dan de positie van den tuinder? Zijn deze zoo zeker, en voóral in den tegenwoordigen tijd, na een bevredigende' uitkomst. Ook zij moeten vroeg in het voorjaar beginnen met uitgaven voor ploegen,bemesting en arbeids loon. De tegenwoordige toestand geeft toch wel aanleiding om dit eens ernstig te overwegen. Zoo juist werd mij bekend dat in de gemeente Koedijk nog geen 2000 zielen tellende en bestaande uit een nijvere tuindersbevolking 94 aanvragen zijn inge diend tot verkrijging van credieten met borgstelling van den Overheid. Handelaren, overweeg dit en zie. uw uiterlijk wel- varende handelszaken eens aan. M. de R. ik "zal mij, om geen misbruik van uw gastvrijheid te maken, bekorten. Alleen den laatsten zin van den heer Wagenaar behandelend, den band tusschen betaalmeester en handel deze zou ik nog gaarne willen weerleggen. Wanneer inderdaad van een band sprake mag zijn tusschen deze twee personen dan zal die kunnen voortduren alleen met dit verschil, dat in den ver volge door den betaalmeester, bij latere betaling dan de geldende termijn van 2 dagen, rente zal moeten worden bijgerekend. Hierdoor zal de prikkel om contant te betalen blij ven bestaan aangezien de handel bij latere be taling een rente berekening op zijn rekening zal vinden. Dit laatste daar gaat het ook bij den heer Wagenaar om, als- zekerheid voor de richtige na koming, aan den betaalmeester heeft het geen zin daar blijft het bedrag altijd te laag voor. Waarom hierdoor de geheele contante betaling in gedrang zal moeten komen is mij onbegrijpelijk. Ik hoop dat ik met dit al duidelijk heb gemaakt, dat de toestanden aan onze veilingen na een ver loop van dertig jaar zoo geheel veranderd zijn. De organisatie beheert met het inzicht van een domineerende vooruitstrevendheid hetwelk tot he den steeds in het belang van tuinders en handel is geweest eischt veel geld en zal ook in de toe komst nog veel zorg baren. Nog even wil ik mijn excuus maken, dit is althans mijn persoonlijk gevoelen, dat wij geen overleg heb ben gepleegd met „Koophandel", omtrent deze aan gelegenheid. Hoewel mijn meening onverwrongen vaststaat dat in dit geschil door Koophandel nummer aanspraak mag worden gemaakt op een overeenkomst, noch aanspraken kunnen gelden op eenigen rechtsgrond, noch op de historischen oorsprong, om de eenvou dige reden, dat de tijden zoo ster zijn veranderd en de bemoeienissen zoo gewijzigd: kan er niet an ders overblijven dan de schuld op ons te nemen voor een bepaalde onbeleefdheid jegens koophandel. vergun mij nog eens een plaatsje in uw hier in den omtrek door de Tuinders in het bijzonder zooveel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Toen ik „de Langedijker Courant" inzag zag ik daar een ingezonden stuk van den heer Zeeman, deze komt met verschillende dingen naar voren maar naar mijn meening heeft er veel uitgelaten en dat kan hij dan ook niet anders, want dat zal in ae loop van dit stuk wel blijken. Nadat ik in de loop van Augustus maand een paar ingezonden stukken geplaatst had, ontving ik van den heer Zeeman een briefkaart met het ver zoek om eens bij hem te komen om de verschillende dingen te bespreken en om meer lijn te krijgen tot verbetering van den toestand. Daar heb ik direct aan voldaan, om nu te schrij- 1 ven wat we daar overwogen hebben en wat of we goed dachten daar wil ik nu niet op ingaan ten le heeft niemand daar iets mee te maken en ten 2e zou dit maar napraat wezen. We kwamen echter overeen met elkander en stel den punten vast die ik hier nu wel laat volgen: Inleiding. Algemeene Toestand, oorzaken der ma laise enz. a Voorstellen; Adressen aan de Tweede Kamer en Gemeenteraden enz., om verbetering pachtwet, instellen pachtcommissies. b. Uitnoodiging Tweede Kamerleden, Staten leden en Burgemeesteren. i c. Fondsbesprekin*: i le. Hoe zijn de N. U. M. gelden verdeeld; 1 2e. Is er een bedrag in het Centraal Bureau (H. J. Houtkoop). d. Hulp aan tuinders voor: a. Bemesting; b. uitstel pacht en andere betalingen. e. Vrijstelling Sociale verzekering voor hen die een inkomen hebben beneden de f 1200. Dit wilden we en zouden we als we er gelegenheid voor hadden en kregen verdedigen, waar we ook kWDen6len Sept. kwam Zeeman al in de gelegenheid om er in „de Toekomst", over te spreken en hy heeft het dan ook naar ieders meening daar goed gedaan, ook naar de meening van den voorzitter van „de Toekomst" want zooals ik het nu nog I lees dankt deze Zeeman hartelijk voor zijn betoog. Er zou echter geen Algem. Vergadering komen van de L. G. C. maar een Algem. Besturenvergade- ring en daar kon Zeeman niet naar toe omrede hij geen bestuurslid is. van een Tuinbouw ver eeni- Maar voor deze plaats zou hebben heb ik de punten die op deze vergadering ter sprake zouden komen naar Koedijk gebracht, naar den heer P. Hart, deze heeft mij toen beloofd om ze aan het bestuur van „de West" te overhandigen Want deze hadden veel S.O.S. klanken voortgebracht maar eenige voorstellen hadden ze niet De heer Hart behoefde echter deze punten niet weg te brengen, want ze zijn door bestuursleden van de West" bij hem vandaan gehaald; omdat ze hem kwamen vragen of hij niets wist voor de Algemeene j Besturenvergadering. I Zoo kregen wij dan den 8en Sept. de Algem. Bestuursvergadering. En daar we wisten dat de Voorzitter van het Marktbestuur (ambtshalve) Burgemeester S ot_z ch sceptis had uitgedrukt op deze vergadering stonden wij dubbel sterk. De vergadering begon en nadat de ^voorzitter, ae heer S. de Boer Kz., met een gepast woord de ver gadering had geopend, vroeg hij of er nog waren die voorstellen had voor deze vergadering; er was er één die voorstellen had n.l. de Secretaris van „de West", want deze gaf een brief over maar kon ze niet verdedigen, dat wou ik heel best geloven want ze kwamen zoo via mij over Hart van Zeeman. Dus was ik de eerste spreker op deze vergadering om deze punten te verdedigen aie ik zelf ook had, daarbij gesteund door den heer Jb. Kramer Sz. Zuidscharwoude die? Zeeman ook had ingelicht, waar ik Kramer, persoonlijk nog erg dankbaar voor Op deze vergadering was Burgemeester Slot als bezoeker maar liet toen alweer blijken dat hij heel weinig voor de voorstellen voelde, en zag alles nogal optimistisch in. Dat er verschillende dingen naar voren kwamen dat hem niet zinde, en dat er door mij vragen gedaan werden daar ik nog nooit antwoord op gehad heb dat staat wel vast. Ik vond het echter jammer dat Burgemeester Slot weggeroepen? werd door andere bezigheden. Maar voor dat deze weg ging toch nog zei; Indien jullie een Algem. Vergadering willen van de Prov. Commissie dan is het mij goed, en hij verdween van het tooneel. Alzoo werd besloten om een zoodanige vergadering aan te vragen, tevens dat Tweede Kamerleden, Statenleden en Burgemeesters uitgenoodigd zouden W Het'Bestuur van de Prov. Commissie vergaderden, en besloten om wel een Algemeene vergadering te houden maar om niet uit te noodigen de Tweede Kamer- en Statenleden. Dus daar mocht Zeeman ook niet komen; deze zat onderwijl wel stil thuis maar niet met den geest en schreef den secretaris van de Prov. Com missie om een uitnoodiging, tevens liet hij door den heer S de Boer Kz den Burgemeester van Broek op Langendijk vragen of hij mocht komen, want deze is Voorzitter van de Prov. Commissie. Hy kreeg van den heer Balk dat het niet kon en door S. de Boer van Burgemeester Slot hetzelfde. Voor dat deze vergadering plaats zou vinden had Zeeman bij de party fractie, waar deze als Statenlid by behoorde, voorstellen ingediend tot het lenigen van den nood der Tuinders en welke door alle leden van deze fractie met algemeene stemmen werden aangenomen; dit gebeurde den len October. Den 3en October hadden wy de vergadering van de Prov. Comm. De voorzitter, burgemeester Slot was veranderd in zyn optreden, zag hy eerst de toekomst niet donker nu wel, kortom hy was wat men noemt soepel. En nadat deze de vergadering had geopend en er gevraagd werd wie het woord wil, wie vroeg toen het woord? Nu P. Zeeman, deze vroeg het woord en kreeg het woord met alle voorkomendheid, alsoi er niets gebeurd was en deze was toen in de gele genheid om al zyn ideën naar voren te brengen, en dezen werden byna zonder uitzondering aangenomen en ook wel aangehouden, o.a. vrystellmg Sociale Wetgeving. De gevolgen van al deze besluiten wil ik nu niet nader aanroeren, deze jsyn genoegzaam bekend, maar toch moest dit van myn hart, dat de paarden die de haver niet krygen doorgaans de beste nog Z^Ik vind, dat Zeeman al zyn kracht er aan ge geven heeft, misschien nog wel meer. U mynheer de Redacteur myn hartehjken dank. Heer Hugowaard. P. KOSTELIJK Pz. Bestuurslid van den N. M. B. Hoogachtend, Jb. DE VRIES Jr. St. Pancras, 15 Jan. 1931.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6