DE VOORTSEWEGIHS Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang Een wijs woord voor iederen dag RESTANTEN CORSETTEN OVERHEMDEN ier in den er zooveel ag zag ik Zeeman, aar voren gelaten en t zal in de ïaand een ontving ik t het ver- rschillende te krijgen i te schrij- wat of we aan ten le en ten 2e er en stel- rolgen: m der ma- ede Kamer pachtwet, i, Staten- :eld; Bureau (H. ii. or hen die gelegenheid aar we ook gelegenheid iken en hij daar goed tl voorzitter iet nu nog zijn betoog, ring komen renvergade- toe omrede ouwvereeni- heb ik de rake zouden ien heer P. ze aan het i want deze racht maar punten niet ursleden van ndat ze hem e Algemeene de Algem. ter v£tn het ter S ot_z ch ring standen voorzitter, de oord de ver- r nog waren ring; er was taris van „de maar kon ze geloven want Zeeman. vergadering zelf ook had, amer Sz. id ingelicht, ankbaar voor ister Slot als i dat hij heel ig alles nogal dingen naar dat er door k nog nooit vast. ;emeester Slot gheden. og zei: Indien van de Prov. hij verdween ;e vergadering Kamerleden, vodigd zouden vergaderden, vergadering te en de Tweede komen; deze niet met den ie Prov. Com- t hij door den .er van Broek komen, want 'ommissie. Hij it kon en door etzelfde. ou vinden had ;e als Statenlid ot het lenigen door alle leden mmen werden October, jrgadering van ,s veranderd in ïst niet donker mt soepel, id geopend en wie vroeg toen oeg het woord nendheid, alsof >en in de gele- te brengen, en tig aangenomen stelling Sociale wil ik nu niet gzaam bekend, dat de paarden s de beste nog cht er aan ge- irtelijken dank. oogachtend, I VRIES Jr. No. 13 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 24 JANUARI 1931 NIEUWE 8 mmm DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel mepr 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Heeft het leven een bepaalde zin? - Ja, voor wien het een geeft! (Schopenhduer) (Prangois Kooimans). De bekröning van de levenskunst is: goed te kun nen sterven. (Dante) De Liefde g$eft kracht; zij doet ons moedig dra gen, wat zonder ons haar hart zou breken. Wordsworth). Niet alle moeders begrijpen, wat jongens zijn, hoe licht hun gevoel van eigenwaarde is gekwetst, hoe vroeg zij zich reeds „man"'gevoelen, en hoe zij hun geheimzinnigheden en dwaasheden kunnen hebben waarbij men niet te zeer moet ingrijpen. (Bulwer) Wel spreken is een deugd, wel zwijgen ook een konst; die hier de mate in treft, verkrijgt een groote gonst. (Vondel) Weest waakzaam van geest, opdat de geheime nissent van dezen tijd voor U niet zonder vrucht voorbijgaan. (H. Bernardus, „Serino de Pass. Dom", nr. 1) Mét'geweld kan men paleizen verwoesten, maar zelfs geen varkensstal opbouwen.- (Creulich), En onwillekeurig denken wij aan Hildebrand's aan den heer Schut, ontwerper der revue en Direc- vriend, schipper Rietheuvel, bijgenaamd „de Mot- teur der vereeniging een parcht haardstoel aange- tige". Zijn trekschuit was er nog, maar - haar dagen boden- waren geteld, gezelligheid en humor sineen met verschillende sprekers, en wel de voorz. van haar haan f. glngen met den bond voor staatspensionneering, de voorz. van haar heen. Met zich zelf verlegen, bespot en he- Nut en Genoegen, dito van den zang, complimenteer schaamd, doorkroop de trekschuit nog wel de wate- den allen de vereeniging met haar 10-jarig bestaan ren, o.a. die van schipper Mosk langs de Grootesioot e? deze Prachtig geslaagde revue en gaven tevens van Schagerbrug naar Alkmaar, - maar het jagertje stoffelijke blijken van waardeering voor hetgeen zone niet meer en rie imni» net i™ v, symphonie steeds m het belang der respectievelij g n t meer en „de knol liet den kop hangen, ke vereenigingen had gedaan. Het-was de heer Schut De hoo-o-o s met een aantal o's bij een brug of bij die hierna aan elk dank bracht voor hun geboden een schoeiïng, klonk uit den mond van den schippers- hulP> waarbij in de eerste plaats werd genoemd de knecht, - Teunis heette hij, - en ook dit bevel aan ^eer directeur van de zafigvereeniging, voor Tusschen de trekschuit en de meest moderne mailstoomer, - de diligence en de stoomtram, - de omnibus en deh spoortrein, den lokaal- en den electrischen trein ligt een lang en rusteloos tijdperk. Met de „snip" naar Alkmaar, wie der oudste Lange- dijker inwoners zal zich dat niet meer herinneren, was een zeer gemoedelijk tochtje. Later ging het per wagen, die van Hotel „De Burg" afreed en weer later ging het met de door paarden getrokken tiam van „Balder." - Deze moest het wederom aan den wagendienst van De Boer te Zuidscharwcude over laten de reizigers naar Alkmaar te vervoeren, en deze wagendienst moest weer opgeheven worden toen het personenvervoer met den lokaaltrein van Broek op Langendijk naar Alkmaar plaats vond. De heer Hoogeboom van Oudkarspel onderhield den dienst met zijn wagen op Broek op Langendijk en naar het station Noordscharwoude tot eindelijk de auto-omnibusdienst der Firma Kok, Tuinman en Wilken werd ingevoerd, tengevolge waarvan het personenvervoer langs de z.g.n. Broeker lijn en ook de wagendienst van Hoogeboom moesten worden opgeheven. Wij zullen het nu niet hebben over den onderlin- gen concurrentiestrijd maar over de voortbeweging in het algemeen. Men kan gerust aannemen, dat de onderlinge wedijver der verschillende onderne mers, die het Verkeer dachten te verbeteren en er hun bestaan in trachten te vinden overal heeft bestaan. Er is veel veranderd en verbeterd, het gaat nog steeds in stijgende lijn. Per luchtpost gaan thans onze brieven naar Ned.-Indië en omgekeerd en bin nen veertien dagen zijn deze aan hun adres bezorgd. Reeds wordt er over gedacht met luchtschepen een geregelden dienst te openen van Duitschland op Amerika - aanstonds bestaan er geen afstanden meer. Dit kan ongetwijfeld nu alreeds gezegd wor den. Voorwaar, ons volk laat zich niet vastroesten. Verstaan wij onder beweging een zich verplaatsen van het eene punt naar het andere, dan moet erkend worden, dat de middelen en vermogens hiertoe in de laatste vijftig jaren vermeerderd zijn op een schaal, die de oudste onzer inwoners een gat in de lucht doen slaan. In de tweede helft der vorige eeuw, laten wij zeggen van 1850 tot 1900 bleven slechts twee toestellen tot persoonlijk vervoer zich zelf gelijk en onveranderd, n.L 'smenschen beenen, in wier uiterst primitieven stijl van zich achter elkaar aan te slingeren geen merkwaardige verbetering ontstond, en dan - niet te vergeten - de oud-eerwaardige vigelante. Dit tijdperk kenmerkte zich door den overgang van de stervende trekschuit en het ziel togende zeilschip op het vliegende zee-salon - van de diligence op den harmonica-trein - van het voet- Wandelen op de velocipède en - in de laatste dertig jaren van electrischen trein op het luchtschip. den jagersjongen werd niet meer gehoord. In den stuurstoel - daar kon men vertellen. In de „roef" zelf, waar oude jonge juffrouwen en juf frouwen zaten, gebaarde en ongebaarde jonge en oude mannen, luisterde men graag naar de scherts in den stuurstoel. De schipper stond met zijn rug tegen den roerstang en „grapte" hard mee. Een kostelijke grap is mij bekend gebleven. Daar klonk het waarschuwend hoo-o-o! De jaaglijn viel met een bocht in het water. De schuit legde aan een „waterstoep" aan, waarop een boerevrouw, die den schipper verzocht een blompot met een „mooie blom" er in uit Alkmaar mee te nemen. De schipper, nogal vergeetachtig, droeg Teunis, den knecht, op er voor te zorgen. Maar - toen de vrouw den vol genden dag op den wal stpn'd ei} naar haar „blom potje" vroeg, bleèk het,, dat de „bestelling" was ver- getèn. De schippersknëcht: Je wou een rnöoi7 potje hebbe, niet?! - Hij - dit was dan de bloemist - zou i_ 3T vjioa leege blompot en dat komt voor mekaar, - Er wordt langs dén „rietschoot" gevaren, waar wel wat te vinden was. - Een paar gele en rose bloemen gluren door het groene riet heen. Hoo-o-o! - De jjtgersjongen begrijpt nieta van. De jaaglijn bocht weer in 't water. Teunis snijdt de bloemen af, of trekt ze met wortel en al er uit en plant die in ,den leegen bloempot uit het ruim, na er wat zand van een molshoop in te hebben gedaan. Teunis is slim; de schipper gniffelt, en na 'n poosje staat het potje in den stuurstoel. - Een lust der oogen! - Een puntig houtje, zooals dat gebruikelijk is, houdt de „schoone blom" gezelschap. Er staat wat opgeschreven dat de naam moet beduiden van de schoone bloem. - De vrouw staat al te wachten. „Nou?! - vraagt zij. - „Hier, vrouw!" - Durig hoor! - zegt de knecht, waarmede hij wil zeggen, dat de „blom" niet goedkoop is. - Hoe hiet-ie? - vraagt de vrouw. - 't Staat er op! - zegt Teunis. - Hé, - „Kanta- Sloota!" - Mooi is-ie! - Nou! - zegt de vrouw. Betaalt en Teunis krijgt nog een fooitje! - Is er kostelijker humor? - En dan de blozende wangetjes van juffrouwen en oude jongejuffrouwen, wanneer het roefje daverde van den lach over een al te gedurfde grap, door een vrolijken snaak verteld. Of - en dit gebeurde ook - wanneer de lastertong „onder geheimhouding" in het „roefje", geheel ge vuld met grage luisterden - zijn gift zaaide, die de hoofden in beweging bracht. - „Ja, ja", - zei de één; - „och! och!" - zei de ander, „wat je zegt!" - zei een derde. - Dan was er even stilte. - ieder kreeg zoo zijn beurt! - Maar het was geen zenuwschokkende reis, - allen bereikten zoo hunne bestemming en men gleed z'n doel tegemoet, langs melkende boerin netjes, poldermolentjes, kerktorens en boerehoe- vekes aan den waterkant. Ja, ja, een ware schildpad onder de vervoer middelen was die oude trekschuit, - even taai als langzaam. de muzikale verzorging der revue. VAN DER LIJN'S Heeren modehuis naast Victociatlieater. RUIMT OP Restanten enz. enz. tegen spotprijzen. De revue was geheel door hem getoonzet, Voor waar een grootsch werk, waarvoor hém een prachtig bloemstuk in mooi geel koperen pot werd aangebo den. Ook de heer Appel de stille werker bij de re vue die met alle geduld en ongedachte kennis van zaken het grootste gedeelte der tooneelbenoodigdhe- den had uitgedacht en gemaakt, ontving hiervoor des voorz. hartelijken dank en als blijk van waardee ring een voetenzak. Ook de heeren B. Schut welke als schilder zijn krachten had gewijd aan de zaak en J. de Vries en J. Bij post voor het vele werk verricht kregen hiervoor dank en een cadeautje, terwijl op het ein de de kastelein en diens vrouw, beter gekend als Ab en Antje, dank werd gebracht voor de groote toeschietelijkheid door hen te allen tijde en bij alle gelegenheden betoond en voor hun opofferende medewerking bij de voorbereiding dezer revue in 't bijzonder. Hierna was het ten einde en volgde nog een gezel lig, bal tot ot.sl OUDKARSPEL. De „Markerspelers" van Bergen hebben, zooals wij reeds meer hebben geschreven, zich een goeden naam verworven op den Langendijk, Vooral met de vertolking van „de dienstknecht in huis" „de Distel" en andere stukken. Thans komt dit gezelschap van Bergen weer en wel op Zaterdag 31 Januari in de tooneelzaal van den heer C. Vis. Opgevoerd zal worden „de Oceaanvlucht' een mo dern spel van lucht en oceanen in 4 bedrijven van Henri van Wermeskerken e,n speelt in den tijd van de Oceaanvluchten. De entrée is vastgesteld op 0.50, zoodat er voor ve len gelegenheid bestaat, yan het mooie spel van deze vereeniging'te genieten. Voor nadere bijzonderheden Verwijzen wij naar de a.s. Dinsdag in dit nummer te plaatsen adverten tie, EEN NIEMEIJER'S ALBUM. DE SCHATTEN DER AARDE. Iedereen weet, dat er steenkolenmijnen en zoutmij nen bestaan, doch slechts aan enkelen is het ge gund deze zeldzaam interessante bedrijven nader in oogenschpuw te nemen. Er doet zich nu echter een mooie gelegenheid voor om kennis te maken met deze bedrijven, zonder het risico van een reis door de mijnschachten. De N.V. Stoontabaksfabriek NIEMEIJER te GRO NINGEN toont U in haar album „DE SCHATTEN DER AARDE" op buitengewoon interessante en dui delijke wijze het geheel bedrijf van een steenkool mijn en een zoutmijn. Zij voert u eenige uren door deze geweldige bedrij ven en boeit u door den prettigen vorm, waarin het geheele verhaal is gegoten. De beschrijving wordt aangevuld door 120 plaatjes, welke zijn uitgevoerd in koperdiepdruk en uitmunten door duidelijkheid. In de tekst is tevens nog een aardige geschiedenis verwerkt van twee vrienden, welke beide verloofd geraken, zoodat het boek dubbel interessant is om te lezen. Zoowel de album als de plaatjes zijn gratis ver krijgbaar op de bons, welke zich in de alom be kende STERTABAK, FRIESCHE HEERENBAAI, enz. der FA NIEMEIJER bevinden. We voorspellen deze uitgave veel succes. Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws SINT MAARTEN. Zoo is dan de drukke periode van instudeering en opvoering der revue „O. G." voor symphonie- en andere medewerkende leden weer achter den rug en kan de penningmeester zijn balans opmaken en zien of het een batig saldo geeft of op den koop toe nog een tekort. Wij willen hopen dat he eerstgenoemde het resultaat is. Voor een goed bezette zaal werd de "2e opvoering dan gegeven .en had minsténs evenveel succes als Zondag. Zij, die Zondag ook de opvoering hebben meege maakt, merkten dadelijk op, dat onze Kwast en Jo- pie nog veel eter op dreef waren dan den lsten keer en door hun grollen en gekke gezegden de aanwezi gen tot in hooge mate vermaakten. Daar reeds de courant van Dinsdag jl. een verslag in detail bevat van de revue volsta ik heden met te vermelden, dat deze ook thjins eenvsucces was en allen met groote voldoening op het door hen gepresteerde kunnen terugzien. Na afloop der opvoering werd bij monde van den heer W. Roggeveen oud-voorzitter der vereeniging NOORDSCHARWOUDE. Door de adspirantenafdeelingen van onze Gym- nastiekvereenigingen „Hercules' en „Hygiéa" wordt morgenmiddag een uitvoering gegeven in de zaal van den heer J. de Bakker alhier. Voor vele ouders zeker een aanleiding om de vorderingen van hun kinderen op turngebied te kunnen gadeslaan. NOORDSCHARWOUDE. Reeds meerdere malen hebben wij onze pen in dienst gesteld van de reclame voor de Noordhollandsche Ci nema en ook nu aarzelen wij niet, om dit weer te doen. Zooals uit de in dit nummer voorkomende adverten tie blijkt, wordt hedenavond in'de tooneelzaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude, een goed- koope voorstelling gegeven van de reeds eerder in ons blad besproken en met zooveel succes op het wit te doek gebrachte rolprent „de Patriot." Wij 'zouden zoo zeggen, nu de gelegenheid er is, neemt die dan ook waar en brengt hedenavond een bezoek aan de Noordhollandsche Cinema, om te kunnen genieten Van een werkelijk goede film. Zij is het ten volle waard en he genot is evenredig aan wat geboden wordt. Men leze de advertentie. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Wij hebben voor ons liggen den kalander 1931 door de Nederlandsche Spoorwegen uitgegeven. Het bekende gevleugelde wiel is in een gouden cirkel aangebracht. Op den Omslag, naast „kalender 1931", in gouddruk. Deze kalender in zwarten druk uitgevoerd, is een lijvig boekwerkje geworden, dat door de keurige I uitvoering te aandacht trekt. De pagina's zijn als verleden jaar, versierd met keurige foto's, 52 in getal, waarnaast is aangegeven alles wat maar behoort tot de werkzaamheden der Nederlandsche Spoorwegen. I Daaronder is de kalender uitgevoerd, de data aange- vende en plaats biedende voor verschillende aan- teekeningen. De eerste foto trekt al direct de aandacht. Een machtige locomotief met als onderschrift: „De mees ter verzorgt zijn stalen ros." Het zijschrift verduidelijkt deze foto, zooals alle zijschriften, die naast de foto's prijken. Zoo zijn er op het gebied van snel- en vrachtvervoer, goedkoope reizen, reclame, snelle verbindingen tusschen ver schillende plaatsen met de nieuwe nachtsnelgoede- rentreinen. Alles wat maar behoort tot vervoer, goedkoope reizen, vacantie- en abonnementskaarten, uitstapjes, verzekering van goederen, rijwielkaarten en het vervoer van rijwielen, bagage en vooral ook groentenvervoer, waarop de aandacht wordt geves tigd door een paar artistiek uitgevoerde foto's van de laadplaatsen Broek op Langendijk, Noordschar woude en Bovenkarspel, enz. enz. maakt, - deze kalender tot een completen wegwijzer voor allen, die reizen en trekken, voor nijverheid en handel, voor den kleiasten tot den grootsten industrieel en econoom. Het is niet alleen een frappant idéé geweest dezen kalender het licht te doen zien, maar de groote zorgen aan de uitvoering besteed, de breede opvat-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1