Abdijsiroop TuiiiliouwmeBn. „Ie West" Koedijk Stop vlug dien GRIEP-aanval Uit den Omtrek buitenlandsche zaken niet kon missen endaarom besloot men maar toe te geven en het verdrag te handhaven als compromis tusschen Zaimhis en de nationalisten werd echter overeengekomen, dat het verdrag in een sterk vertraagd tempo zou worden uitgevoerd, dit heeft echter eveneens de.Dmtsche 1.11iaar geweest voor den tuinbouw doch allerminst gun tuinbouwcursus) en de uitgaven 1779.90, waarbij zal terugdeinzen voor mee^ngsver^ 1 voor de tuinbouwers. Deze drukte heeft zich ook een Ducirage van j 5UU voor net rijwiel en voetpad. in „de Toekomst is ook het pachtvraagstuk be gelden bij he gemeentebestuur, dat alles heeft S°Qo iSia sproken. Spr. meent dat moet worden gebroken met Qm h« teBverleenen. Dit is met liefde ge- De schuld bij de boerenleenbank bedraagt ƒ400. de Prijsopdrijving van de huren. Dit wordt °£houd- n omdat de tuinbouw het hoofdmiddel van be- W «er ae„ pe^eeeeer »=o, Aan de orde komt het jaarverslag (20e) waaruit tegen de houding tegenover Koedijk, betreffende uiEgevueiu, uit -Dpriiin 7plfs Aan de orde komt net jaarverslag wo-c^u^ tegen uc uuuuin6 «wBv, gevoelens gehinderd en men spreekt te Berlijn zeixs Aan ae orae j ledental bedroeg l«7 het uit de hand verkoopen. van sabotage. SSaïïön e? Tü'bïgekomen 4, zoodat er ai De- De voorzitter vraagt of de vergadering adhaesie De houding van Lithauen. Het is in dit verband echter niet buitengesloten, dat Lithauen het verdrag met Letlandende voor bereiding tot het stichten van een Baltischen bond beschouwt als een welkom middel om zich tegen Duitschland te versterken. Dit beteekent nog niet, dat het ook inderdaad tot een Baltischen Bond zal komen; het is nog wel zeer mogelijk, dat de beide andere landen zich zullen terugtrekken uit vrees voor de Duitsche vijandschap. Toch zal Duitschland in de Memelkwestie als zoodanig weinig kunnen doen wanneer Lithauen onwillig is. Geweldadige middelen zouden geen blijvend resultaat hebben en het inroepen van de hulp van den ,V°!!L VÏÏ5 het verdrag te doen uitvoeren zal ook niet veel geven want de positie van Duitschland in den Volkenbond is niet bijzonder sterk en naastde Memelkwestie heeft het nog een groot aantal andere kwesties op zijn verlanglijstje staan waaronder enkele, die het veel nader aan het^art liggen. Aan den anderen kant kan men den 0^ü van Lithauen ook wel begrijpen; men behoeft slechts een blik op de kaart te werpen om te zien, dat het Memelgebied Sn tenigenWuitgang naar de zee isDe gaat meer om het prestige van het land, doch het Memelgebied is een levenskwestie. Omgekeerd is voor de welvaart van het Memelgebied het Lithau- sche achterland van groote beteekenis. Deze factoren zullen de Duitsche diplomaten in het oog moeten houden, wanneer zij met het ernstig verontruste Lithauen tot een .ergelljï verboden,. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op «en Wjzondere wijre wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie sli m - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken die ™w en rauw zijn in Uw keel. en Uw gestel ondervindt din gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. AKKER's „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fi. 1.50. Fi. 2.75. PL 4.50 mUSlROOP-BONBONS (Gcsfolde ^dusiroop» p ai gegaan zyn Genuoden werden 7 bestuurs- en 4 ledenverga- %ngj6f ebruari waren aanwezig 415 wagons produc ten en op 1 Decemoer jï. 3U1, waarvan 43 van bui ten aangevoerd (.vorige jaren geen aanvoer van buiten.) Het openbreken van het ijs was van weinig beteekenis. Aan den tuinbouwcursus werd toegevoegd een cursus voor poiiencuituur. Tevens werd een cur sus geopend voor bearyfsboekhouding. Het omzetcijfer der vereeniging bedroeg ongeveer I 380.000 minder dan het vorige jaar. Tenslotte werd in het verslag nog gewezen op de natuurramp van 12 Juni waardoor veel schade werd geleden, doch waar voor in deze gemeente ongeveer 90U0 werd uitge keerd door het Stormrampcomité. Na deze ramp volgde een regenperioae, waardoor de aardappelen die behoorlijk aan den prijs waren, ziek werden. De organisatie stond echter machteloos hier tegen over en de regeering bleek doof te zijn Tenslotte is door de Provincie inge^epen door het verleenen van voorschotten. De omzet in 1922-1923 toen ook provinciaal crediet werd verstrekt bedroeg f 176.0U0 in 1929 over de eerste 5 maanden 154.000 en in Donderdagmiddag vergaderde de Tuinbouwvereeni- ging „de West" in de zaal van den heer Groot alhier Tegenwoordig waren 73 leden. De voorzitter, de heer W. Visser heet allen hartelijk welkom, inzonderheid den burgemeester en de pers, en spreekt den wensch uit, dat de goede dingen die besproken zullen worden wereldkundig zullen worden. In het afgeloopen jaar zijn vele dingen be leefd waarop spreker niet verder zal ingaan, doch wil wijzen op een bijzondere vergadering in het vori ge jaar, die wel vruchten heeft gedragen, doch het is jammer dat he zoolang duurt. Sinds de oprichting der tuinbouworganisaties zijn veel dingen tot stamd gebracht en spreker wil in dit verband wijzen dat de organisatie tegenwoordig zoo noodig is en de leden hun organisatie hoog moeten houden. Er gebeu ren den laatsten tijd dingen die niet in het belang der organisatie zijn. Voorts wil spreker er nog op wijzen, dat alsmaar gesproken wordt over crisis, doch meent dat de tuinbouw daar weinig last van heeft. De crisis ont staat hoofdzakelijk door overproductie doch de kool gaat elk jaar nog weg en wat de kool betreft bestaat eventueele overproductie nooit langer dan een jaar. Dit is een voorrecht. Wij moeten weer met nieuwen moed beginnen en onzen blik vooruit wenden. Het is meer voorgekomen dat op een slecht jaar een heel goed jaar volgde. Spreker hoopt dat dit jaar de ar beid van den tuinbouw weer gezegend wordt. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en aldus vastgesteld onder dank voor de uit voerige weergave. De heer Jb. Otto vraagt naar aanleiding van de notulen of nadere inlichtingen kunnen worden ver sterkt inzake het verzoek om ontheffing van grond belasting waarop de Secretaris mededeelt dat op 20 Augustus een verzoek werd verzonden en nadat op 10 November nog eens was geschreven op 27 November een afwijzende beschikking werd ontvan gen Na correspondentie met eenige leden van het college van Provinciale Staten «erd verwezen naar den heer van der Slys waar de stukken thans zijn. Na deze mededeeling stelt de voorzitter voor voor deze vergadering een presentiegeld van 50 cent per lid te betalen waarmede de vergadering accoord g Hierna volgt de rekening. De voorzitter vraagt of de heeren die deze rekening hebben nagezien een rapport willen uitbrengen, waarop door Jb. Verwer wordt medegedeeld dat d erekening in orde is be vonden en een woord van lof toekomt aan den penningmeester, voor zijn nauwkeurige administra- W Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 1929.02 waaronder 400 van de boerenleenbank en ruim 400 voor den Hierna wordt overgegaan tot de bestuursverkiezing en de verkiezing van een marktbestuurslid. De heer M. Mulder zegt eenigszins ontstemd te zijn in verband met de openingsrede van den voor zitter, daar deze ites gezegd heeft, dat hem slecht aanstaat, nl. dat er dingen gebeuren, die onorganisa torisch zijn. Wat bedoelde de voorzitter daarmede? De voorzitter ze)_,t dat dit punt op de agenda staat en dan vanzelf aan de orde komt. Als bestuursleden worden met groote meerderheid herkozen W. Visser, C. Prins, en W. Butter, die allen deze herbenoeming aanvaarden. Als marktbestuurslid wordt herkozen de heer W. Visser die deze benoeming aanneemt en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens komt in bespreking de onderhandsche VeDe°'voorzitter zegt in zijn openingswoord al vaag op dit punt te hebben gewezen. Vele menschen zyn niet tevreden. Wanneer op bonnen verkocht wordt moeten ook bonnen door de leden worden gevraagd, en die bonnen moeten van dienzelfden dag zyn. Spreker heeft onderzocht of bonnen verstrekt wer den, doch het bleek dat sinds de vorige week geen bonnen waren afgegeven. Het is de plicht van het bestuur hierop toe te zien, doch het is minder prettig om bij de leden te vragen of bij de leden wel een bon is afgegeven. Zoolan gde onderhandsche verkoop be stond was het in de macht van den koopman, de kool op prijs te houden. Nadat de veilingen er ge komen zijn is dit anders geworden. Wanneer nu de koopman komt, kun je de kool evengoed veilen ook. Het is het belang van de leden niet op de bonnen te verkoopen en doen ze dit wel, dan moeten zy er vooral om denken een bon te vragen. De heer P. Zwetsman zegt, dat het wel onmogelyk schijnt om die bonnen weg te krijgen. De praktyk heeft uitgewezen dat de bonnen niet worden ge bruikt op de wijze als de bedoeling is geweest, van de organisatie. Het doet spreker genoegen, te hooren dat sinds de vorige week geen bonnen zijn verstrekt. Doch worden wel bonnen verstrekt, dan is het de plicht van het bestuur toe te zien, dat deze bij ver koop Uit de hand worden afgegeven, in derband met het besluit dat door de organisatie is genomen. Wanneer bonnen worden verstrekt op de wijze zooals deze gedacht is, bestaat er geen bezwaar. De Noor- dermarktbond geeft alleen bonnen voor by levering op denzelfden dag. De L.G.C. wil de bonnen weg hebben en geeft ze ruimschoots uit. De voorzitter zegt de leden te willen wyzen op hun plichten. De heer Hart' zegt, als vertegenwoordiger van een firma midden in het gedrang te zitten. Hy heeft bonnen en koopt op bonnen. Hij is nog jong in het vak en het kan wel zijn dat hij een keer niet aan de bonnen denkt. Ook kunnen er andere redenen zijn dat de bonnen niet tijdig in handen van de verkoopers zijn. Het is gewenscht dat de leden er om denken een bon te vragen. Als zij dat doen dan zal hij er zelf ook krapper op leten. Wat betreft het gedicht in de „Langedijker Courant" merkt spreker op dat hij het voor zijn brood doete. Wanneer hy kool koopt moet hij kool hebben van een bepaalde srt en gewicht. Hij koopt maar niet raak. Het is naar zijn meening het beste den handel de hand te reiken en samen te gaan, dan dezen dwars te zitten. Het kan wel verkeerd zijn krap toe te zien op het bonnenstelsel. De voorzitter zegt dat de redenering van den heer Hart scheef loopt. Dit is hem van zijn standpunt niet kwalijk te nemen. We kunnen den handel de hand wel rijken maar moeten ook om eigen portemonnaie denken. De onderhandsche verkoop is een kanker. Spreker had den indruk dat de heer Hart alles kocht. We hebben hier altijd een goed figuur gesla gen (de heer Hart: gedwongen) an hebben zelf gewild dat de bonnen weg gingen. Het is ons belang zoo min mogelijk op bonnen te verkoopen. De heer W. de Geus wijst op den eigenaardigen toe stand te Warmenhuizen. Daar wordt meer uit de- hand verkocht dan op de veiling. Er is voor gevoch ten om dit weg te krijgen, met de zomerproducten ging dit maar met de winterproducten niet. De voorzitter zegt dat we hier met onze organisa tie hebben te maken. De heeren Sluys en Kooy vonden de regeling in War menhuizen wel goed, doch de voorzitter zegt, dat dit het systeem van Warmenhuizen is. De heer Jb. Otto zegt nog dat een zustervereeniging met een verwijt komt over het verkoopen zonder bonnen doch wij nemen dat verwijt niet. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur geen voorstellen heeft voor de algemeene vergadering der L.G.C. en vraagt of nog een algemeene verga dering moet) worden gehouden ter bespreking van den beschrijvingsbreif. De vergadering is voor het houden eener algemeene vergadering. De hr. Jb. Otto vraagt of het marktbestuur nog voor stellen heeft, waarop de voorzitter mededeelt dat deze op den beschrijvingsbrief komen. Van de tuinbouwvereeniging „de Toekomst" is in gekomen een schrijven waarin aan de L.G.C. ver zocht wordt via de Prov. Commissie een landelijke vergadering te houden in den Haag. Tevens wordt voorgesteld dat tuinbouwers met minder inkomen dan 1200 worden ontheven van hun verplichting opgelegd door de sociale wetten, terwijl tevens wordt voorgesteld te bewerken dat er een uitvoerpremie komt. Gevraagd wordt adhaesie te betuigen. De heer Butter zegt, dat het de bedoeling is de monstratief naar den Haag te gaan, op eigen kosten. De heer P. Zwetsman zegt, dat de vrijstelling van de sociale lasten besproken is in de vergadering van de Provinciale commissie en daar wel licht in schijnt te zijn. Hiervoor is wetswijziging noodig en er werd op gewezen dat dit niet zoo gemakkelijk zou gaan doch gezien de noodige wetswijziging in ver band met hulp aan de Lloyd acht hij het niet zoo moeilijk en hij hoopt dat de hoofdorganisatie niet betuigt met dit schrijven, waarop de heer Butter opmerkt dat er spoed gemaakt moet worden. De heer Hart zegt, dat, als adhaesie wordt be tuigd, dan ook moet jyorden gedaan wat Zuidschar- woude en hij hoopt op het bestuur te kunnen reke- n6De heer Jb. Otto zegt dat het altijd te lang duurt en meent dat dit zoo ies, omdat in het hoofdbestuur teveel menschen ziten die geen tuinbouwer zijn. De voorzitter acht dit onjuist. De heer Jb. Zwetsman vraagt of het wel juist is in zijn geheel aan dit schrijven adhaesie te betuigen Er wordt beweerd dat de sociale lasten op den tuinbouw drukken, doch Is dit wel juist. Zijn deze lasten niet in het arbeidsloon neergelegd. Naar zyn meening betalen de arbeiders de premie. Zuidschar- woude vraagt adhaesie voor uitvoerpremie, waar be landen we als die er zou komen. In weerwil van den crisis kan ons bedryf loonend zyn. Spreker is het er niet mee eens. De heer Hart wijst er op dat het gaat over tuinbou wers met een inkomen van minder dan 1200 doch de heer Zwetsman zegt dat dit niet weg neemt, dat de arbeider betaalt. De voorzitter merkt op dat bij een inkomen van ƒ1200 geen sociale lasten op de arbeiders worden gelegd en er alles voor te zeggen is die lasten van de tuinbouwers af te wentelen. De door den heer P. Zwetsman voorgestelde motie wordt niet aangenomen. De heer Zwetsman zegt, dat door de Provinciale commissie minimumprijzen zijn vastgesteld, doch zou de voorwaarde opgenomen willen zien, dat de orga nisatie die productne vernietigd als de minimumprys niet wordt opgebracht en den minimumprijs uitbe taalt en verzoekt voorts een duidelijke toelichting op den beschrijvingsbrief. De voorzitter is het hier volkomen mee eens. Ver schillende malen is dit punt besproken doch het is niet tot daadzaken gekomen. Voorts zegt de heer P. Zwetsman nog, dat het be sluit over de aardappelsorteering niet zooveel last veroorzaakt heeft rils gedacht was, doch zou het beter gevonden hebben dat de tuinbouwers eerst geraadpleegd waren, dan was het waarschijnlijk ach terwege gebleven. Wanneer wordt nagegaan wat aan de veilingen gbeurd kunnen we constateeren, dat aan den veilingleider 250 toelage is gegeven wegens werkzaamheden in verband met de bollenveiling. Aanvankelijk meende spreker dat die persoon dit werk er nog wel ko nheben en een toelage niet noo dig was, doch het is gebleken dat hij er uren van zijn nachtrust voor heeft opgeofferd. Tenslotte vraagt hij of voorstellen in verband met de reke ning kunnen worden gedaan. De voorzitter zegt, dat vragen aangaande de re kening kunnen worden gesteld. De salarieeenng be rust bij het marktbestuur, doch eventueele wenschen kunnen in acht genomen worden. De heer Mulder merkt op, dat dus wel entiek kan worden uitgeoefend maar geen veranderingen kun nen worden aangebracht. De voorzitter zegt, dat de begrooting kan worden beoordeeld. Wat betreft d etoelage van 250 merkt spreker op dat he geld niet wordt weggesmeten, doch men moet roeien met de riemen die men heeft. Voor het bedrag zijn overuren gemaakt. Vragen betref fende een en ander worden op verzoek toegelicht. De heer Hart meent dat het op den weg ligt, dat de vereeniging medezeggenschap heeft en vraagt of de begrooting op den beschrijvingsbrief kan worden geplaatst. De voorzitter zegt, dat dit zal worden gevraagd, en merkt terzake de aaldappelsorteering op, dat die sortteering is ingevoerd om te kunnen concurreeren, tegen België en Italië De heer Zwetsman heeft al gezegd, dat dit niet is tegongevallen. Het bewijs is geleverd dat de aardappelen mooier zijn. De heer Beets wil aan de L.G.C. voorstellen een actie te voeren opdat het water beter op peil wordt gehouden. De L.G.C. zou zich daar toe tot de be trokken waterschappen kunnen wenden. Spreker zou dit punt op den beschrijvingsbrief geplaatst wil len zien. De voorzitter zegt, dat hij als reden van den hoo- gen waterstand heeft hooren beweren, dat dit ligt aan het gemaal te Aartswoud, dat, in tegenstelling met andere gemalen, niet gemoderniseerd is. Daar door is dit gemaal niet in staat binne een korten tijd het water te loozen. Spreker wijst er echter op dat het dit jaar bijzonder regenachtig is geweest. De heer Beets voegt er nog aan toe, dat het niet zijn bedoeling is een lager peil te krijgen, doch dat maatregelen worden genomen dat het water gau wer weg is. Aldus zal dit punt worden toegelicht. De heer P. Zwetsman vraagt of het nog niet mo gelijk is .dat minder controleurs in dienst zijn. Die menschen, kosten een kapitaal aan geld en dit drukt op de producten en het is niets waard. De voorzitter kan hierover geen inlichtingen vér strekken daar de controleurs door het U.C.B. worden Aan den geest der vergadering bemerkte spreker dat er een geest heerscht van volhouden. De voor zitter heeft dit reeds geuit in zijn openingswoord en spreker gelooft dat we inderdaad daaraan moeten vasthouden en wijst op de spreuk in het Nederland- sche wapen „Ik zal handhaven" en voegt er aan toe „Eendracht maakt macht." Wil men deze laatste spreuk tot de zijne maken, dan moet de organisatie hoog worden gehouden. Tevens heeft spreker een mooi geluid gehoord, nl. gezamenlijk optrekken. - Reeds meerdere malen is bewezen dat de aanhouder wint. De tuinbouw moet niet bij de apkken neerzit ten maar vasthouden aan een groot optimisme dat weer een andere tijd zal aanbreken. Hierna dankt de voorzitter voor de aangename besprekingen den wensch uitsprekende, dat deze mogen strekken tot heil der tuinbouw in het alge meen en der vereeniging in het bijzonder. SINT PANCRAS. Het valt erg mee. Zooals de trouwe lezers van de raadsverslagen, en ook die van Sint Pancras zal zijn gebleken, werd er in de laatstgehouden vergadering nogal afgegeven op het werken aan de Zuiderzeewerken, zulks aan de harid van mededeelingen voorkomende in het dag blad „Het Volk." Niettegenstaande dat werd er door den gemeente raad toch een regeljng getroffen voor het vervoer van werkloozen die bij de Zuiderzeewerken te werk gesteld wenschten te worden. En van deze regeling wordt dan ook nu een goed gebruik gemaakt De arbeiders worden per autobus-iederen dag naar Kolhorn gebracht en weer vandaar gehaald. Niettegenstaande de waarschuwing in „Het Volk" is me ndan toch naar de Zuiderzeewerken gegaan. En wat verklaren de arbeiders, die daar nu hun werk verrichten? Dat het niet zoo erg is als men heeft voorgespie geld - dat het erg meevalt. Misschien kan deze verklaring er toe bijdragen, dat nog meerderen van deze werkgelegenheid ge bruik maken. Het hangt er maar vanaf hoe men het bekykt. In welke stemming de arbeiders verkeeren nu zij in hun onderhoud kunnen voorzien, door aan de Zuiderzeewerken verbonden te zijn, mag blijken uit het feit, dat zij dezer dagen Aiet muziek naar hun arbeidsveld zijn vertrokken. Wie zoo met opgewektheid zijn dagtaak verricht, voor hen wordt de arbeid ligt. Plaatselijk De heer P. Zwetsman weet niet hoe dit euvel kan worden opgelost doch meent dat de keurmeester dit werk evengoed kan doen. Wanneer de wagons bij het verladen werden gecontroleerd, en de bouwers aansprakelijk bleven voor de producten, zou het m.i. beter zijn. De voorzitter is het hiermede niet eens. Als de wa gon nu gereed is, is er geen verhaal meer op de bou wers. Deze kunnen z.i. de verantwoordelijkheid niet aanvaarden. Vervolgens heeft de benoeming van afgevaardigden plaats. Aangewezen worden de bestuursleden en C. Beets, P. Zwetsman, Jn. Otto, C. Pranger, G. Kuit, P. Hart, D. Sluis, S. Smit, N. Kok, M. Koger, S. Dekker, W. Slotemaker, D. Kuiper, IJ. van Leijen en P. Brou wer. Bij de rondvraag verzoekt de heer P. Zwetsman in lichtingen betreffende den plantenziektenkundigen dienst. De voorzitter zegt toe ,in de volgende vergadering de noodige inlichtingen te zullen verschaffen. De heer Mulder spreekt zijn afkeuring uit over de opgenomen stemmingsbeelden uit Groentenland. Eerst werd opgenomen een stuk betreffende den bond van landpachters waarin werd gezegd, dat dit niet zoo erg noodig was en er een politieke tendenz in zit. Dit komt niet te pas. Het moeten stemmings beelden blijven. Laatst weer over Zeeman betreffende de tuindersvoorschotten waarin ook weer werd ge zegd dat er politiek in zat. Spreker meent dat het tsemmingsbeelden moeten zijn en spreekt er zijn afkeuring over uit. De voorzitter zegt dat de Stemmingsbeelder dit maar moet verantwoorden. Hierna deelt de secretaris nog mede, dat voor taaie gele nog een stroak beschikbaar is (zulks in verband met de zetkoolregeling.) Tenslotte geeft de voorzitter het woord aan den burgemeester die in de eerste plaats dankt voor de bijzonder welwillende wijze waarop hij welkom is geheeten en zegt deze vergadering met onverdeeld genoegen te hebben bijgewoond Spreker constateerde Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Bij het een dezer dagen te den Haag gehouden Post-radicaal-examen slaagde onze plaatsgenoot de heer Aid. Dekker adj. commies P. T. T., waarmede hij de volledige bevoegdheid voor commies P. T. T. heeft verkregen. BROEK OP LANGENDIJK. Bij het een dezer dagen gehouden examen boek houden te Alkmaar, slaagde o.m. onze plaatsgenoot de heer Joh. Huitema. ZUIDSCHARW OUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Kist Az., slaagde te Amsterdam voor het examen Duitsche Handelscorrespondentie (Mercurius) ZUIDSCHARWOUDE. Alhier zijn een aantal werkloozen te werk gesteld door het laten uitdiepen der Voor- en Achterburg gracht. De bouwers zullen de helft in de kosten bijdragen. DE LICHTAVOND. Donderdagavond 1.1. had de aangekondigde licht- avond, die door de Winkeliers-, Nering- en Vak- vereeniging was georganiseerd, in „Concordia" plaats. Vele belangstellenden waren opgekomen om dezen leerzamen avond uitgaande van de Philips-licht- fabrieken bij te wonen en na een hartelijk woord van welkom door den voorzitter werd het woord gegeven aan den heer Noë, vertegenwoordiger van Philips, die in een leerzame en onderhoudende causerie het groote nut van verlichting schetste. Allereerst werd door spr. behandeld de winkelver- Uchting, voor dit doel. is de „Phihilite", de z.g.n. matglas-lamp, die haar licht naar alle kanten uitstraalt, waardoor toonbanken, wanden, kasten etc. behoorlijk verlicht zijn de aangewezen lamp. Overeenkomstig de winkel en daarin aanwezige goe deren kunnen een of meerdere lampen aangebracht worden. De etalage verlichting vereischt de bijzondere aandacht. Licht is een goede reclame, doch veelal laat de toepassing daarvan veel te wenschen oyer. Het verkeerd aanbrengen van lichtpunten, is vaak de grootste fout. Niet de lichtbron moet het lok middel zijn, doch de artikelen in de etalage, daarom mag de lichtbron nooit zichtbaar in de etalage zijn en moet deze onzichtbaar gemaakt worden. Geen onbeschermde of naakte lampen mogen in de etalage voorkomen, deze zijn niet alleen hinderlijk voor de kijklustigen, doch onvoordeelig, omdat deze licht bundels grootendeels uitstralen op de straat en voor de etalage verloren zijn. In dit verband wijst spr. op het gebruik van diverse lampen, zooals de heldere gloeilamp, (het gerichte licht) met spiegelreflector, die speciaal wordt gebruikt voor etalage's met glin sterende artikelen, terwijl (het verstrooide licht) de z.g. Argenta-lamp, wordt gebezigd voor etalages van niet-glinsterende artikelen. Voor een goede doelmatige etalage-verlichting is het noodzakelijk aan de voorzijde, boven aan, van buitenaf onzichtbaar, de lampen met reflector aan vori^verg£Sering.aHetrafgeloopen8jaM,tisd^5iidru& te brengen; bij een diepere etalage is het gewenscht

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4