MIJNH AROT's Voor Verstrooiing en Verpoozing een tweede rij vap bovenaf aan te brengen. Is de verlichting van bovenaf niet voldoende, dan kan vanaf den voet of zijkant ook weer onzichtbaar, zeer gemakkelijk licht aangebracht worden, waar door de verschillende voorwerpen veel beter tot haar recht komen. Ook het gebruik van licht hangt af van de te etaleeren goederen, bij een etalage met lichte stoffen kan met minder licht volstaan worden en aantreKkelijk mogelijk gemaakt worden. Een goede verlichte etalage trekt kijkers en doet koopen. In dit opzicht is ook het publiek verwend en moet het de adspirant-koopers zoo gemakkelijk en aantrekkelijk gemaakt worden. In de vertoonde lichtbeelden kwamen wel zeer dui delijk naar voren ae fouten die ten aanzien van de verlichting nog in vele etalages voorkomen; hin derlijk voor de kijkers, onpractisch en oneconomisch voor de winkeliers. Na de pauze werd een demonstratie gegeven van etaiageverlichting, waarbij overduidelijk bleek dat met een goed aangebrachte verlichting veel, zeer veel valt te bereiken. Aan het slot van deze bijzondere interessante en leerzame demonstratie gaf Spr. te kennen, dat er over 't algemeen te weinig waardeering voor het licht bestaat, veel geld wordt er vaak uitgegeven voor winkelbetimmering, inrichting etalage's etc., veel moeite troost men ziGh voor etaleeren; doch voor het licht, dat toch een groote rol speelt in de reclame, wordt weinig of niets voor uitgegeven. Aan de hand van verschillende cijfers toont spr. aan dat de verlichting toch heusch niet zoo duur is „maar omdat het nu eenmaal - duur heet" is het gewoon verschrikkelijk wanneer er eens een lamp blijft branden. Veelal wordt voor onnoodige een overbodige din gen veel geld uitgegeven, terwijl op het licht altijd bespaard moet worden. In dit verband haalt spr. een teekenend voorbeeld aan. Een; vriend en zijn vrouw gingen op een avond gezellig per taxie naar de schouwburg, na afloop ervan een stukje eten, een mooie avond, wat al met al een 15 pop had gekost - en plots onder het soupétje herinnert mevrouw zich, dat de ganglamp vergeten is uit te draaien, hevige ontsteltenis bij mevrouw, met als gevolg, dat de heele avond die f 15.00 had gekost werd bedorven door het brandende ganglampje, wat niet meer kostte dan twee-en-een-halve-cent aan stroom. Wij moeten onze etalage zoo aantrekkelijk moge lijk maken en daarbij speelt een goede en juiste verlichting een zeer groote rol. Een mooi verlichte etalage trekt kijkers en doet koopen., Spr. eindigt met den wensch dat het licht gebruikt mag worden, zooals het gebruikt kan en moet worden. Na afloop werd den aanwezigen gelegenheid ge geven de etalage-verlichting nader te bezichtigen en advies in te winnen. De voorzitter dankte den heer Noë, den vertegen woordiger van Philips voor zijn zoo mooie en nuttige causerie en demonstratie, de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Tijdens de pauze werdende aanwezigen vergast op gramophoon-muziek van het Tech. Bureau D. Schuitenmaker Jr. te Noordscharwoude. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Zuidscharwoude, 24 Januari 1931. Mag ik even in het kort ontwoorden op het schrij ven „Stemmingsbeeld" van Dinsdag Jl. Bij voorbaat mijn dank. De schipper uit Groentenland is met zijn scheepje „Stemmingsbeeld" In den storm van 15 Januari uit gevaren om het in nood verkeerende bootje der Provinciale Commissie genaamd „de Leiding" ter hulp te komen. Hij de schipper, heeft echter een de fect kompas en is uit de koers geslagen, waardoor hij in het anti-socialistisch kielzog is gekomen van schuiten, die evenmin als de zijne, zich in politiek vaarwater begeven, althans zij doen alsof Met een doodonschuldg gezicht verklaart deze schipper, dat mijn schrijven van politiek door- en doordrenkt i^. Hij ziet verband tusschen Prov. Staten-verkiezingen en mijn „Ingezonden." Hij zal met kracht en klem er tegen opkomen zoo de S.D. A.P. deze zoo treurige zaak zal exploiteeren. Enz. enz. Wat heb ik geschreven? Niets anders dan hoe het verloop der credietverleening is geweest. De gebeur tenissen op tuinbouwgebied met data er bij. Hoe ver der de kwestie zich op politiek gebied in de Staten heeft voorgedaan is nader uitgewerkt. Wie brengt nu de zaak in politieke sfeer? Dat doet dè schip per, hiervoor aangeduid. Hij wilde zoo gaarne dat de zelfvoldaanheid van het Prov. Bestuur uit de Veilingen op juisten grond berustte, opdat zij als „de redders des vaderlands" zouden .kunnen fungeeren. Ik houd niet van vleierij, evenmin acht Ik het goed zich met anderer veeren te sieren en gaf toen weer hoe het verloop der dingen is geweest. Het is waar dat de S.D.A.P.-fractie veel aan het initiatief heeft gedaan. Zonder deze daad had nooit de zaak zoo vlot verloopen, was de credietverleening in openbare zitting zoo spoedig aan de orde geweest. Wanneer dit een politiek succes voor de S.D.A.P. is, welaan, dan is dit uit de naakte feiten naar waarheid en in reinheid geboren. Om er meer over te schrijven is m. i. z., na al wat er in uw blad van Donderdag 22 Januari over is geschreven, overbodig. Toch heb ik één wensch, nl. dezedat de „beelden schrijver" niet aan inbeelding gaat lijden, dat hij objectief is gebleven en niet vooringenomen is tegen een richting, welke de zijne niet is. Dit is nu de tweede slipper van dezen schipper. Eerst die, waar hij over den bond van landpachters schrijft als een organisatie, die de „klassenstrijd" voert, de meerder heid is notabene of a.r. of lib. plus 1 r.k. in het bestuur. Wanneer zoo geschreven wordt, dan is de Politiek toch zoo voor het tasten. Neen, A. T., doet u niet mee aart hetze tegen de S.D.A.P. Het zakelijke voorop en allen geijverd voor betere toestanden, maar bovenal de leiding actief. Er is nog veel te doen. Laten A. T. en de zijnen den moed bezitten om op te te doen dragen door de pachters tuinders en land bouwers met minder dan 1200. Waarom deze tob- bers geen staatspensioen. Bezie de daden uwer a.r partij genooten in den lande, en laat de S.D.A.P. maar met rust. Geen anti-socialistische tendenz door a.r. bril bekeken In uw Stemmingsbeelden. De zalving van eensgezindheid enz. heb ik niet noodig. Aan afbraak doe ik niet mee. Deze demonstratie is goed voor menschen, die de S. D. uitsluiten, daar waar zij als tuinders hun goede taak kunnen en zullen verrichten. M. de R., nogmaals mijn dank. Hoogachtend, P. ZEEMAN HOOFDLIJN-TABLETTEN 60 ct. KIESPIJN-TABLETTEN 60 ct. LAXEERTABLETTEN 60 ct. ZENUW-TABLETTEN 75 ct MAAG-TABLETTEN 75 ct. WANNE£R kunnen we op het ijs loopen? Bij Apoth. en drogisten, waschlijn, de groote stukken toch te kunnen op han I gen? En waarom kon de kleine meid haar oppen- I wasch die zij toen zelf had opgehangen, niet meer j afnemen'? (Nadruk verboden.) OPLOSSINGEN Aan de Redactie van de Jeugdru briek (Redactie Courant.) Voorzien van volledig adres en ouderdom Voora.l duidelijk opgeven wat het antwoord is. DE „LEVENSGEVAARLIJKE" TREIN! Bijna alle groote uitvindingen hebben hetzelfde lot gehad; bestreden en bespottelijk gemaakt werden zij allen zonder uitzondering. Tegenwoordig is het vanzelfsprekend, dat men op één middag honderde Kilometers met den trein aflegt en zelfs nog groo- tere snelheden bereikt per vliegtuig. Zonder ver bazing accepteeren wij het feit, dat de radio ons lezingen of muziekuitvoeringen uit andere landen in huis brengt, dat men een gesprek voert met een zakenvriend in Argentinië of Oost-Indië - maar jaren geleden - en niet eens zoo héél veel jaren geleden - was dat alles nog slechts toekomstmuziek. Zoo moest ook de spoortrein talrijke hindernissen overwinnen, voor zij haar weg geeffend had. Toen de verschillende vaklieden tegen den bouw van de eerste spoorweg Manchester-Liverpool pro testeerden, was dat hun recht. Zeer zeker was het geen gemakkelijke taak het „kattenmoeras" te door kruisen met een stevigen dam. Maar toch waren de ingebrachte bezwaren tamelijk kinderachtig. Zoo vroeg men b.v. aan Stephenson, of het niet buiten gewoon gevaarlijk zou zijn als er een stier op de spoorlijn liep? „Zeker", antwoordde deze, „maar alleen voor den stier!" Een ander lid. van de techni sche commissie merkte op, dat bij regenweer het water in de schoorsteen zou dringen en het vuur zou blusschen, zoodat de trein niet verder zou kunnen rijden. Men zou de locomotief wel, zooals reeds werd voorgesteld, met doeken kunnen bedek ken, maar die zouden door den wind al heel spoe dig weggeblazen worden. En bovendien dreigde er steeds gevaar voor een vreeselijke ontploffing. Ook een aantal vijanden hadden slechts bezwaren die uit eigen baat voortvloeiden. Over de landerijen waardoorheen de spoorweg gelegd zou worden, hiel den de Lords hun vossenjachten en de spoortrein mocht hun amusement niet in den weg staan. Niet geheel zonder reden zagen ook de exploitanten van de diligences en andere rijtuigen een gevaarlijke concurrent in dezen spoorweg en de landbouwers vreesden, dat door het verdwijnen der paarden als transportmiddel de afname van hooi sterk zou ver- minderen. Zelfs in de kerken werd gepreekt tegen de plannen van Stephenson. De meest belachelijke bezwaren had men tegen de spoortrein. Hier beweerde men, dftt de koeien in de nabijheid van een spoordijk niet meer zouden willen eten en dus den hongersnood zouden sterven. De kip pen zouden geen eieren meer kunnen leggen; de zwarte vergiftige rook van het spoormonster zou de zuivere lucht verpesten. De vonkenregen uit de schoorsteen van de locomotief zou minstens duizend branden stichten. Ook de doktoren hadden hun bezwaren. - Het I schokken en schudden van de wagens zouden de hersenen der passagiers ernstige schade berokkenen en het snelle voorbijvliegen van de boomen en van I het landschap zou een factor zijn die het procent aantal krankzinnigen aanmerkelijk zou verhoogen. Weliswaar ging hen dat niet veel aan - dat was een zaak, die de aanstaande spoorweg met zich zelf moest uitvechten, doch de autoriteiten waren toch zedelijk verplicht maatregelen te nemen ter voor koming van het feit, dat een onschuldig voorbijgan ger slachtoffer zou worden van het zenuwschokken de schouwspel van een voortrazende spoortrein. - Daarom moesten in leder geval aan beide zijden van den spoorweg hooge schuttingen worden aan gebracht. Maar tenslotte heeft de spoorweg zich ondanks alle moeilijkheden weten te handhaven en zij heeft zich zoodanig ontwikkeld, dat men tegenwoordig werkelijk verbaasd staat als men leest, welk een strijd daarvoor noodig is geweest. Uit ratelende, klepperende, plompe locomotiefomnsters zijn thans moderne reuzen ontstaan, wier geheele vorm op snel heid is berekend en die in een honderdkilometertem po door de landen jagen, gehoorzamend ar/n een. klein klepje of kraantje, dat de machinist om draait. steeds betrouwbaar en zonder de minste pech te hebben, terwijl de vroegere locomotieven soms hal verwege de af te leggen weg plotseling stil stonden en niet verder konden. De jongste voortbrengselen der locomotieftechniek zijn de koolstoflocomotieven, Ook de electrische lo comotieven raken meer en meer in gebruik. Steeds grootere afstanden bouwt men om tot electrische lijnen. In sommige streken van Duitschland en Zwitserland bijvoorbeeld ziet men in het geheel geen andere locomotieven meer, als electrische. De electrische motorwagen geeft geen rook, doch be trekt de. voortstuwende kracht uit een dunne draad leiding, zij heeft geen brandsfot mede te voeren, zij is steeds gebruiksklaar en hoeft niet eerst onder stoom te komen, enz. Vast en zeker zal binpen enkele jaren het geheele spoorwegbedrijf in de groote lan den, vo. .ral in die landen die over veel krachtcen trales beschikken (waterturbines) op de electrische treinen zijn ingesteld, zoodat de koollocomotieven in het gdrang zulen raken. (Nadruk verboden.) 856 keer het getal om, en trek dit 658 van het oorspronkelijke getal af, dan is de rest 198 Dit getal weer omgekeerd, geeft 891 hetgeen, opgeteld bij het vorige 1089 geeft. Deel dit getal door 3, dan krijgen we 363 (het gezochte getal.) Ieder jaar gebeuren er talrijke ongelukken met kinderen die door het ijs zakken en levenloos wor den opgehaald Dat komt, omdat we tenslotte nieuws gierig zijn om eens te kijken of het ijs al sterk ge noeg is om er op te kunnen loopen. Daarom kan het geen kwaad eens te bespreken, welke dikte het ijs moet hebben om ons te kunnen dragen. Voor 'n kind van ongeveer twaalf jaar is dikwijls een dikte van drie centimeter al genoeg. HetM is echter beter dat zij nog een beetje wachten, voordat zij de schaat sen onderbinden. Middelmatig zware volwassenen kunnen bij een dikte van 4 centimeter op het ijs loo pen. Erg zware mens/hen, moeten wachten totdat het ijs een dikte van 5 centimeter heeft gekregen. Bij dikten van 4 tot zes centimeter moet men er toch steeds op blijven letten, dat er op bepaalde ijsoppervlakte niet te veel menschen staan. Reeds meerdere malen Is het voorgekomen, dat een ijslaag die op zichzelf de vereischte dikte had, doorbrak omdat de belasting op een bepaalde plaats te groot (Nadruk verboden.) Probeer het nu maar eens met een ander getal. *as. Vooral het midden van een met ys bedekt water is gevaarlijk, daar het ijs geleidelijk naar het midden toe dunner wordt. Is Let ijs 10 centimeter dik, dan dreigt er geen gevaa/' meer, zelfs indien er een groot aantal menschen by elkaar op een plek staat En by veertine tot vijftien centimeters dikte kunnen er reeds verhuiswagens over het ys ryden. (Nadruk verboden.) „DE NAUTILUS" NAAR DE NOORDPOOL Jules Verne en de werkelijkheid. Jules Verne de bekende Fransche schryver was de man die in zyn boeken steeds cfe vtor dien tijd meest fantastische luchtkasteelen opbouwde. Ook tegen woordig worden zyn boeken door de jeugdige, ro man tisch-aangelegde lezertjes nog steeds veel ge lezen. Dan kunnen we ons wel indenken, hoe zyn boeken inslagen, toe ner nog geen sprake was van duikbuite, vliegtuigen, raketten, radio en lucht schepen. Zelfs tegenwoordig bezitten zyn boeken nog een sprookjesachtigen inhoud, hoewel wy toch wel gewend zyn aan de vorderingen der techniek. Jules Verne zal het wel nooit gedroomd hebben, dat zyn hersenproducten nog een werkelykheid zou- I den worden. j En nu, binnen enkele weken, gaat men ertoe over één der meest bekende scheppingen van Jules Verne I te verwezeniyken. In een tijd, toen er nog geen duikbooten bestonden, schreef deze jFranschman i zyn „20.000 Mylen onder zee", waarin kapitein Nemo, de heerscher van de „Nautilus", de ongekroonde ko ning der zeeën, overal ter wereld rondreist. En nu zal deze geschiedenis werkelykheid worden. I Op een Amerikaansche werf wordt een duikboot ge bouwd, waarmede Sir George Hubert Wilkins naar j de Noordpool zal varen. De commandant van het schip, de Amerikaansche Marine-officier Sloan Da- menhaven is naar Frankryk gegaan, naar de klein zoon van wylen Jules Verne en heeft hem uitge- noodigd, om naar Amerika te komen en daar de onderzeeër met den naam „Nautilus" te doopen. De kleinzoon van den schryver heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal bovendien de reis naar de Noord pool medemaken, zoodat dus de kleinzoon zal mede maken, wat de fantasie van den grootvader heeft geschapen. (Nadrhk verboden). Dat klinkt erg moeilyk maar jullie zult zien, dat er niets aan is. Men neemt een gewone wynflesch en steekt den hals daarvan in den mond, waarin men krachtig blaast. Dan sluit men den hals onmid- deilyk af met den dui\n, voordat de in de flesch ge blazen lucht weer kan ontsnappen. Houdt men nu da opening van den hals by een brandende kaars, en terkt men plotseling den duim weg, dan stroomt de lucht uit de flesch en blaast de kaarsvlam uit Zooals je ziet - erg eenvoudig. Je moet alleen maar weten hoe het gaat. (Nadruk verboden.) Een groote wasch met hindernissen. De familie Janzen was bly, dat zy eindelyk kon ver HET WEEKPRAATJE VAN OOM MAARTEN. Beste neven en nichten: Jullie moet maar niet gek opkyken, als je briefje eens een week langer biyft liggen, want ik kryg er zoo veel, dat ik ze niet allemaal tegeiyk meer kan vbeantwoorden. Voor we echter verder gaan, moet ik huizen naar hun nieuw huisje. Alles in dat husje jullie er nog even op wyzen, dat op elk briefje, dat was nog nieuw en natuurlyk ook mooi. Zoo gaat het meestal met alles wat nieuw is. Zelfs een nieuwe vuilnisbak kan nog wel mooi zyn, tenminste als men hem met andere vuilnisbakken vergelykt Want naast een schildery van Rembrandt komt die schoon heid natuurhjk niet to haar recht. In ieder geval, de Janzen's wareo vnlknmeo tevreden, of eigenlyk, zy zouden volkomen tevreden geweest zyn, als er niet een onnadenkend dienstmeisje en een even on nadenkend dochtertje waren geweest, die hun geluks droome op allerlei manieren tarchtten te verstoren. Vandaag was het al heel erg. Het was de eerste groote waschdag in het nieuwe huis Mevrouw Janzen was opgewekt begonnen en dat was al een byzonder- heid.want als er iets was, dat zy verafschuwde, dan was het wel een groote wasch. Maar in het nieuwe huisje zag zy alles in een nieuw licht. De wasch zag er al, nadat zy een paar uurtjes op het bleekveld je had gelegen, wit als neéuw uit. Me vrouw Janzen had een splinternieuwe waschiyn gekocht. Toen kwam het dienstmeisje naar haar toe en vertelde haar dat er geen palen in den tuin waren, om de iyn tusschen te spannen. Mevrouw Janzen was woedend, dat zy het meisje niet direct kon tegenspreken, en zy werd nog veel woedende^, muziekinstrument! Wat betreft „doorn" of „doren" toen zy in den tuin gekomen, bemerkte, dat het beide 8°ed- hoewel natuurlyk de juiste oplossing meisje inderdaad gelyk had. „doren" is. Pryswinnaars van de serie D. waren ,Tradescantia" en „Duimelot" (gefeliciteerd, hoor!). ik van je kryg, onverschillig of je me al meer hebt geschreven, moet vermeld staan: 1). Je naam en voornamen. 2). Je schuilnaam. 3). Je ouderdom. 4). Je woonplaats (straat, nummer, stad). Denken jullie nog eens aan myn portretje? de raadsels waren niet erg moeilyk daarom kreeg ik een heeleboel goede antwoorden. Hieronder volgen de oplossingen. LETTER D. 1). De tong uitsteken. 2). Boren, koren, toren, doren, horen. 3). Een spotvogel (meerdere oplossingen mogeiyk) 4). De hoed (of „pet" natuurlyk). Zy die by raadsel 3 de volgende oplossing gaven: boren, koren, doorn, horn; hebben het eigenlyk niet goed, hoewel ik 't maar eens door de vingers heb gezien en ze heb laten meeloten. Want een „hoorn" is een hoorn van een dier, van een koe, een ram, of een neushoorn. Een „horen" is daarentegen een EEN MERKWAARDIGE REKENSOM. „Hu zullen jullie zeggen, „sommen maak ik op school al meer dan me lief is." En toch, geloof me, zullen jullie allemaal pleizier hebben in het hieron der volgende rekenkunstje. Let maar op. Men neemt een getal van drie cyfers. Het komt er niet op aan hoe hoog of hoe laag het getal is. komen tegen hen, die wel mooie woorden doch geen als het maar drie cyfers heeft. Bovendien moet het daden laten zien, die nog durven te stemmen tegen cyfers va nde eenheden kleiner zyn dan het cyfer deze gebrekkige pachtwetten, tegen de benoeming van de honderdtallen dus het eerste cyfer moet van een Directeur Generaal van Landbouw, tegen grooter zyn dan het laatste cyfer. De uitkomst Regeeringshulp der credietverleening zyn, die negee van het hieronder volgende rekenkunstje is dan ren den eisch om de lasten der sociale wetgeving niet steedi 363. Probeer het maar eens. „Maar zie je dan niet, dat er in den tuin zes groote sterke boomen staan?" zei zy uit de hoogte tegen het meisje. En het dienstmeisje verdween ten tweeden male in den tuin. Haar zielerust werd ech ter opnieuw ernstig verstoord, toen het meisje terug kwam en verklaarde, dat zy de lyn zoo strak mo- geiyk tusschen de boomen had gespannen Bovendien was de lyn zoo hoog gespannen, dat zy er byna niet by kon. Vier dekens en lakens kon zy echter niét ophangen, omdat zy geen palen had om de lyn op te houden. Daarom hingen de groote stukken dan ook op den grond. Mevrouw Janzen was werkelyk ver legen met de zaak, maar gelukkig, zy vond een uit weg. En zoo kon zy wel zeggen, dat zy al strydende haar zielerust weer veroverd had. Dat zou echter niet lang duren, want den volgen den morgen kwam haar dochtertje de rust weer ver storen. „Mamma' zei de kleine, „ik heb myn poppen- wasch gisteren zelf aan de nieuwe lyn gehangen. Emma heeft een stoel onder de lyn gezet, en daar ben ik op geklommen. Als ik dan op myn teenen ging staan, kon ik het net op de hjn doen. Toen ik vandaag de wasch wilde afnemen, heeft Emma me weggejaagd omdat ze het zelf wilde doen. Toen ik begon te huilen wilde ze pas ophouden, en toen heeft ze myn wasch laten hangen. Maar toen ze de stoel neerzette, zoodat ik erop kon klauteren, kon ik hee- lemaal niet meer by de lyn en toen wilde Emma me niet meer helpen." Welken raad gaf mevrouw Janze haar dienstmeisje om ondanks de ontbrekende steunpalen voor de Tradescantia krygt de prys toegestuurd, omdat hy zoo veraf woont. Duimelot moet hem maar op het bureau gaan halen en deze jeugdrubriek meebren gen, als bewys. En nu de raadsels. LETTER F. 1) Mgn vroeg eens aan een jongen, wat hy ge geten had. Het antwoord wees op een goede eetlust. Hy zei namelyk: „Een halve os, een halve hoen en een vierde gedeelte van een raap. Wat had die jongen gegeten? RUILHOEKJE. Op verzoek van enkele lezertjes opent Oom Maar ten hier een ruilhoekje. Alles kan geruild worden, Verkadeplaatjes, sigarenbandjes, plakzegels, enz. Aanvragen te richten aan de Redactie Courant (Oom Maarten) Ruilhoekje. Geen bonnen-of plaatjes insturen, alleen opgeven, wat er te ruilen valt. Duideiyk naam, adres, stad, aantal voorwerpen en waartegen te ruilen opgeven. Gevraagd Verkadeplaatjes van „Terrarium" (1 groote tegen 3 kleine). 100 Sigarenbandjes aangebo den tegen Verkade's Terrarium (5 bandjes tegen 1 pU.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5