en on'- SINT MAARTEN. Vrijdag vergaderde de tuinbouwver. „de Groente teelt" in café Halfweg. Aanwezig 27 leden. Te ruim half acht opende de voorz. de heer D. Swart deze vergadering en heette leden en pers welkom. Spr. bespreekt in zijn openingswoord de slechte tijden voor den tuinbouw en brengt in herinnering dat hierdoor Prov. en gemeente bijspringen om aan hen die dit noodig hebben geldelijken steun te verschaf fen. Liever zag spr. dat de regeering steun gaf doch deze schijnt thans doof en kan in tegenstelling met de oorlogsparen nu de tuinbouwers niet vinden. Daar spr. echter al meer van deze slechte tijden heeft gekend, die door goéde werden opgevolgd, ziet 1923, hoopt hij dat ook die thans plaats zal ma ken voor betere tijden en geeft hierna het woord aan den secretaris den heer L. Barten, welke de notulen der voorgaande vergadering voorleest die de goedkeuring der vergadering verkrijgen, evenals het hierna volgend jaarverslag waaruit ik aanstip dat de vereeniging 78 leden telt, 2 leden en 3 be stuursvergaderingen werden gehouden. Hierna wordt een schrijven van B. en W. dezer gemeente voorgele zen, behelzende het verzoek om iemand uit het be stuur aan te wijzen die deze heeren van advies wtl dienen bij de aangevraagde tuinderscredieten. De hr. L. Barten werd door het bestuur aangewezen en nam dit aan. Uit het verslag van den penn. bleek dit jaar te zijn ontvangen 596.87 uitgegeven 577.80 zoodat de vereen, in kas had 19,06. Bij de regeling bezoldiging bestuur is dit bij het oude gebleven en wel voorz. f 15, secretaris 25 en penn. ƒ15. De aftredende bestuursleden de heeren D. Swart L. Barten en G. Bij post werden allen herbenoemd, waarvan de twee eerstgenoemden de benoeming aan vaardden, en aan den laatste wegens ziekte verhin derd, kennis van zijn benoeming zal worden gege ven. De heer D. Swart aftr. bestuurslid van het Centraal bestuur, wordt bij acclamatie herkozen, en aanvaardde dit eveneens. Op voorstel van het bestuur wordt besloten om den heer van Herwijnen van Sint Pancras uit te noodigen om een zgn. praat avond te houden en wel ongeveer half Februari. De leden worden verzocht zoo mogelijk punten ter bespreking aan het bestuur op te geven. Voorstel 10 afkomstig van het C. B., om bij open water goede kool na te veilen, eht puntje waar elk jaar veel over gesproken werd, bracht ook hdeen de tongen weer los en had na lange discussie tot resultaat dat men tegen dit voorstel stemde. Daar geep. voorstellen voor de algemeene vergadering gedaan werden, volgde rondvraag, waarbij de heer Swart mededeelde, dat een voorstel om de boeken van den- betaalmeester door een accoutant te doen nazien geen instemming vond, daar door hem zijn boeken zoo eenvoudig en practisch waren ingericht, en voor ons gewone menschen best waren na te gaan. Hierna sloot de voorz. met dank voor de op komst deze vergadering. EENIGENBURG. SINT MAARTEN. Zaterdag vergaderde de tuinbouwvereeniging „De Noord-West" in het café van den heer Visser. Aan wezig met bestuur 26 leden. Voorz. opende met een welkom aan leden en pers deze bijeenkomst en zegt dat de tijden voor den tuinbouw al heel slecht zijn te noemen ja zelfs zoo, dat Prov. en gemeente zich genoodzaakt hebben gezien om in te grijpen en zij in den vorm van tuinderscrediet aan de noodlij denden steun zullen verleenen. Hopende dat het jaar 1931 gunstiger mag zijn voor den tuinbouw geeft voorz. het woord aan den secretaris, die de no tulen leest welke zonder op- of aanmerkingen wor den goedgekeurd. Een schrijven van den heer van Herwijnen om over plantenziekten een cursus te geven of om een zgn. praatavond aldaar te geven wordt heel voorzichtig aangehouden tto het best eerst geïnformeerd heeft naar de kosten. Voorts wordt gelezen een brief betreffende verlaging spoor wegtarieven, waarbij wordt medegedeeld, dat na veel moeite hiervoor te hebben gedaan het nog al tijd bij de Maatschappij in onderzoek is. Voorts deelt voorz. de actie mede, betreffende het kwart procent korting der contante betaling, hetwelk nu in bespreking bij den Vierbond is gebrachet. Voorz. meent dat naast heht voordeel als nadeel bestaat dat de positie van den betaalmeester hierdoor wel wat zwakker zal komen te staan. Uit de rekening van den penningmeester bleek een ontvangst groot 194.24 een uitgaaf nadeelig saldo ƒ39.32. Hierna voldge een keurig jaarverslag in mineur door den secretaris gelezen, waaruit bleek dat de vereeniging dit jaar 10. leden had verloren en er thans 88 telt, dat 15 leerlingen den, cursus (tweejarigen) in 1929 volgden waarvan thans nog 8 leerlingen over zijn Voor de algemeene veragdering was of waren geen voorstel(len) en kwam de regeling zetkoolen in be spreking. Algemeen keurde men het werk en de regeling der commissie, hiervoor eenige jaren terug ingesteld goed, doch. door den slechten tijd werd het loon dezer, naar aller tevredenheid werkende commissi van ƒ5 op ƒ3 teruggebracht. De heeren Jb. Strooper, C. Kos en J. C. Pronk hiertoe aange zocht door voorz. om wederom als zetkoolcommissie te fungeeren namen dit allen weer aan. De heeren K. Kalf en A. Nottelman beiden aftredende best.- leden werden als zoodanig herkozen, eveneens de hr, Nottelman als lid van het Centr. Bestuur, hetwelk zij zich liten welgevallen. Het puntje „naveilen open water' kon de goedkeuring der vergadering nier wegdragen en werd verworpen met 7 voor en 18 tegen., Het aslaris bestuur voorz. 15, penn. 15 en secretaris 40 werd na eenige discussie gehand haafd, eveneens de ƒ2.50 voor iedere afgevaardigde naar de algemeene vergadering. Door voorz. werd medegedeeld, dat door het bestuur de hr. Nottelman was aangewezen om B. en W. van advies te dienen bij de behandeling aanvragen tuinderscredieten Na de rondvraag die niets opleverde sluit de voorz. met dank voor de opkomst deze vergadering. SINT MAARTEN. Het woonhuis van wijlen den heer R. Bommer is uit de hand gekocht door den heer Chr. Hoogland alhier. WARMENHUIZEN taris, de notulen der vorige vergadering gelezen, die waren dien avond gekomen om bij deze bijeenkomst jaarverslag gelezen, dat onder dank aan den samen tegenwoordig te zijn. Het fanfarecorps opende deze steller wordt goedgekeurd, avond door een paar nummers ten gehoore te bren- Naar aanleiding van dit verslag wordt op gen Daarna voerden verscheidene sprekers het vraag van den heer J. Keiffen geantwoord, dat alle woord o a de Edel Achtb Heer Nolet, als hoofd der meerderjarige mannelijke met-leden met een spaar- Iemeente!'?oSr vanTesteren als medicus dezer geld van meer dan f500, 1/4 procent minder genie- ninnt-q Vervolgens notaris Pinxter als vriend van ten. Pastoor ïasance en tenslotte de eerw. heer Kapelaan Rekening en Verantwoording, der Parochie, welke den vertrekkenden pastoor een Deze laten wij hier in haar geheel volgen, portefeuille met een inhoud f 250, overhandigde als blijk van waardeering voor den vertrekkenden Het stembureau bestaat uit de heeren A. Swager, K. Hemke en A. Brouwens. De uitslag van de stemming is dat de aftredende met 76 van de 83 uitgebrachte stemmen wordt her kozen, terwijl 5 stemmen op den heer J. Lindeboom, l op den heer J. Sijpheer en 1 blanco werd uitge bracht. Ook de heer Kooij neemt zijn herbenoeming onder dankzegging voor het geschonken vertrouwen aan. Rondvraag. De voorzitter wenscht nog iets mede te deelen namens bestuur en Raad van Toezicht. Het gebeurt meermalen dat men geld noodig heeft en dan pas aanvraagt. Men weet het wel niet altijd DE REKENING ONTVANGSTEN. Inhoud der kas op 31 Dec. v. h. vorig jaar Ontvangen van de Spaarbank Terugbetaalde voorschotten Ontvangsten in loopende rekening: a. van de medeleden 86227.34 b van de Centrale Bank 228189.61 c. van jaar-deposito C. B. 50000.— d. van verkochte waarden 1000.- f. op de res. gebrachte winst 1560.96 Pastoor. De Pastor dankte daarna voor de hartelijke af scheidswoorden van de verschillende sprekers en voor de offervaardigheid, niettegenstaande deze slechte tijden. Vervolgens kreeg ieder nog gelegen heid om persoonlijk afscheid te nemen. Daarop volgenden dag werd de nieuwe Postoor afgehaald door het 'geheele kerk- en Armbestuur, waarbij tevens tegenwoordig v»s de Kapelaan der Parochie en NotarisPinseter van Schoorldam. Bij aankomst in het Patronaatsgebouw werd Pa stoor Brinkman door een stoet bruidjes ingehaald en speelde de fanfere eenige nummers. Daarna zongen de schoolkinderen een welkoms- d. Van de Centrale Bank li* wert vervolgens I» W &5» specliie.tle Pastoor een bloemenmand aangeboden. De Edelacht bare heer Nolet hield een welkomsrede alsmede de Eerw. Heer Kapelaan. Daarop dankte tenslotte de Pastoor voor de prettige ontvangst en hoopte hier in deze Parochie een ieder het leven zoo aangenaam mogelijk te kunnen maken en vertrouwde daarvoor de hulp van allen. Ten slotte volgde een handdruk aan een ieder der aanwezigen en was deze pretige ontvangst beëin digd. 3764.27 147838.83 14735.— Ontvangen rente: a. van voorschotten b. in loopende rekening van coupons 1450.03 5312.50 50.— Totaal ƒ548520.04 UITGAVEN. Uitgegeven aan de Spaarbank Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening: a. aan medeleden ƒ123243.61 b. aan de Centralè Bank 167317.53 Uitgegeven rente: a. aan de Spaarbank c. in loopende rekening Bijdrage C. B. (zonder bijdr. Waarborgt. Salaris Kassier Diverse uitgaven volgens specifatie Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 11230.61 407.34 85.13 700.— 702.18 1560.96 6896.38 Totaal ƒ548520.04 DE BALANS BEZITTINGEN. Plaatselijk Nieuws Inhoud der kas op 31 Dec. Uitstaande voorschotten: Hypotheek f J1550.— Borgstelling enz. 115105 Te goed in loopende rekening: a. rekeninghouders c. jaar-deposito C. B. d. Aandeelen Centr. Bank f. Deposito Oblig. C. B. g. Overige Waardepapieren koers 31 Dec. i. Meubilair 73500.— 100000.— 70.— 7000.— BOERENLEENBANK NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de Boerenleenbank met 82 leden. voorzitter, de heer G. Barten, opent de verga- derin en zegt ongeveer het volgende: M. H. Op den avond van dezen dag wordt, er voor de 22e maal een algemeene^ yerfa^aKiïg gehouden van onze plaatselijke boerenloent.» loopen hier mede aardig naar een jubileum to-, o hopen dat met ons allen dat 25-jarig bestaan mogen be leven en meevieren. Echter zoover zijn we nog niet. In de 22 jaar welke ik altijd de jaarvergaderingen heb geopend, heeft men niet veel pessimistische woorden van mij gehoord. Het ligt ook niet in mijn gewoonte, hoewel er toch ook Wel eens reden voor is geweest. I7u zullen sommigen misschien denken dat het niet mogelijk is om optimistisch te zijn, maar toch ben ik weer niet pessimistisch gestemd. Als men gauw een klein jaar lang de verschil lende vergaderingen - en die zijn er ontzettend veel gehouden - en de gesprekken der bijeenkomsten nagaat, dan is het altijd maar weer de crisis. Nu zeg ik niet, dat de crisis er niet is, maar het maakt een heel verschil hoe men het beschouwt, beziet en denkt. Als een ziek mensch maar steeds hoort „wat ben je toch ziek" dan houdt dat de genezing tegen. Nu gaat mijn vergelijking niet in alle deelen op, maar dat ligt toch ook in de gesprekken van het oogenblik. Dan raakt de energie verloren, het vertrouwen in de toekomst, tenminste het verzwakt er door, en ook de credietwaardigheid. En dit zijn toch allen dingen die noodig zijn om op te wekken. Op maatschappelijk gebied zijn we nog lang niet ziek, voelen sommigen zich niet lekker, en meenen zij niet buiten den dokter te kunnen. Overdaat schaadt. En in de allereerste plaats zijn wij geroepen om onze zelf zooveel mogelijk door heen te slaan. Dat is altijd zoo geweest en zal altijd wal zoo blijven. Men moet den toestand niet zoo bekijkèn dat er nergens meer een lichtpunt is. Op onze a.s. tuin bouwvergadering zal ik daar wel meer van zeggen. Hoe donker het soms ook is, altijd is er nog een lichtpunt. En zoo is het ook nu. De wil van ons zelf moet zijn om er ons zooveel mogelijk doorheen te slaan. Wij hebben - en dat pleit voor de nuttigheid van deze instelling - in Noordscharwoude een boeren leenbank, die er wezen mag, al zeg ik het zelf. Ook in Noordscharwoude zijn er nog velen, die bij een niet te lang voortduren van dezen toestand, zich er doorheen kunnen slaan. Niet te ontkennen valt dat de jaren '27 en '28 toch schitterende tuin- bouwjaren zijn geweest. Toen is van de leden veel spaargoed binnen ge kregen, en wij hopen daarmede den biechten, tijd door te komen. Voor hen die niet zoo hebben geprofiteerd hopen we, dat ze genoeg credietwaardig zijn om door dezen tijd heen geholpen te worden. Wij moeten nu de lichtpunten zien. Na regen komt zonneschijn, na slechte jaren komen er weer betere. We mogen den moed niet opgeven. Ik hoop dat men niet pessimistisch zal vergaderen, maar dat men de zaken van de boerenleenbank in optimistischen geest zal behandelen. Wij beginnen dan ook met aan de leden 25 cent in vertering en vrij rooken te geven. Met een hartelijk welkom aan de leden en pers en een prettige afhandeling van de agenda wenschen- de, verklaar ik deze vergadering voor geopend. Totaal 324022.38 Schuld aan de Spaarbank Schuld in loopende rekening: arekeninghouders b. Centrale Bank c. Reservefonds 277697.16 13217.50 15500.50 15528.45 Totaal ƒ324022.38 BALANS VAN DE SPAARBANK VORDERINGEN. Te vorderen v. de Coop. Boerenleenbank 277697.16 277697.16 De heer Y. Kaan zegt, dat er f 2078 winst is ge maakt welke weer op de reserve zal worden gebracht. Maar is het de bedoeling van de bank om steeds zoo'n hooge winst te maken? Wanneer men de halve winst op de reserve bracht, zouden met de andere helft de voorschotten met een half procent kunnen worden verlaagd. De voorzitter antwoordt dat ook door het reserve fonds meer winst gemaakt wordt. Stichtingskapitaal 277647.16 50.— 277697.16 vooruit, maar wel de meeste malen wanneer het noodig is. Het zou zeer op prijs worden gesteld wanneer men weet wanneer het geld noodig is, dit vooruit dan aan te vragen. Dan zégt de voorzitter, dat de bank 183 leden telt, terwijl onderaan staat dat wanneer men niet aan wezig is f 1.00 boete wordt geheven. Dit is door het bestuur steeds door de vingers ges- zien, maar er komen hoe langer hoe meer verhinde- De kassier zegt dat men eenigszins met 2 beenen ringen. Het bestuur zal het ook nu nog laten loopen in één kous zit. maar laat een ieder het in zijn geheugen prenten, De C. B. zegt steeds dat er winst gemaakt moet dat ze niet meer verzuimen worden en men een reserve moet vormen, terwijl Hierna worden door den heer J. Sypher als secre- het idéé van de inspectie steeds is dat een 1/2 pro cent van het balanscijfer winst moet zijn. Spr. voelt er zeer veel voor om de reserve zoo sterk mogelijk te maken, omdat men daarvan in de toekomst kan profiteeren. We bestaan nu 22 jaar en hebben nog geen f 22000 reserve. Dat is dan toch niet zoo erg. De heer Ootjers zegt, dat wanneer men vooruit had geweten hoe het gegaan zou zijn dat dan ook het percentage misschien lager was gesteld. Spr. prefereert dit echter niet, want de bank moet om safé te zijn een flinke reserve maken. Dat moet een stevig fonds zijn. Door den héér Kaan wordt voorgesteld, onder steund door den heer C. Borst, om de halve winst op de reserve te plaatsen en met de andere helft het percentage voor de voorschotten en credieten in loopende rekening te verlagen, zulks naar het oor deel van het bestuur. Thans wordt artikel 41 voorgelezen waaruit blijkt, dat bij de winstverdeeling ieder jaar wordt nagegaan of de reserve 1/4 pCt. bedraagt van op de bank ge deponeerde en door de bank opgenomen gelden, op de balans van het voorgaande boekjaar voorko mende. Wanneer dat bedrag bereikt is kan de winst b« besluit van de algemeene vergadering worden be steed in het algemeen belang der leden. Het genoemde bedrag is echter nog lang niet bereikt, zoodat het voorstel niet ontvankelijk wordt verklaard en wordt besloten de winst op de reserve over te brengen. Door den heer H. Swager worden inlichtingen gevraagd over de post diverse uitgaven. Spr. vondt het bedrag nogal hoog. Door den kassier wordt een volledige specificatie gegeven, waarmede de heer Swager ten volle te vreden is. Verkiezing van een lid van het bestuur (aftr. de heer K. Opperdoes). De voordracht bestaat uit de heeren: K. Opperdoes. Jn. Kliffen. Jn. Vlug. Het stembureau bestaat uit de heeren K. Wage naar, J. Lindeboom en H. de Geus. Uitgebracht werden 81 stemmen, waarvan 80 op den heer Opperdoes en 1 blanco, waarna de herko- zene verklaart zij nbenoeming te aanvaarden onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Verkiezing van een lid van den raad van toezicht (aftredend de heer A. Kooij). Voordracht: N. Kooij. Jb. Jong. Jn. Lindeboom. De heer J. Ootjers zegt, thans in opdracht van het gemeentebestuur met een verzoek tot de bouwers te komen. We leven op 't oogenblik in moeilijke omstandig heden, waardoor ook werkeloosheid ontstaat. Om daarin te voorzien, is het de plicht van den Gemeen teraad mdebehulpzame hand te bieden. Het ligt in de bedoeling om dit te doen door mid del van productief werk. Het gemeentebestuur wenscht degenen die daar voor in aanmerking komen te laten slikken. Door het gemeentebestuur wordt voor ieder drie kwart 40 cent betaald, en 40 cent door de afnemers. Ook is het de meening dezen modder zooveel mo gelijk te gebruiken voor het land bij de huizen. Daardoor bereikt men een tweeleedig doel. De menschen worden aan werk geholpen en de voor- en achterburggracht wordt vrij gemaakt van mod der. Derhalve vraagt spr. of er nog bouwers zijn die dezen modder willen hebben. Het resultaat is dat verschillenden zich daarvoor als afnemers opgeven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering onder dank voor de prettige bespre kingen en aangename afhandeling van de agenda. NOORDSCHARWOUDE. De aangekondigde uitvoering van de adspiranten- afdeelingen onzer Gymnastiek-Vereenigingen heeft plaats gehad voor een meer dan volle zaal. Door den voorzitter, den heer A. Ootjers, werd deze middag geopend, die in de allereerste plaats dank bracht aan de Gemeentebesturen van Noordschar woude en Oudkarspel voor de verleende subsidie, waardoor het mogelijk was op den ingeslagen weg voor het geven van geven goede gymnastiek voort te gaan. Tevens werd gememoreerd de volle mede werking van de heeren doctoren waar het betreft het onderzoek van de kinderen, wanneer zij aan gymnastiek gaan doen. Doch van hun kant verwach ten zij de volle medewerking van den directeur en stelden het volste vertrouwen in hem om te be- oordeelen of de kinderen aan een medische behan deling moeten worden onderworpen. Door alle afdeelingen werd hierna een nummer ten beste gegeven en kunnen we gerust zeggen dat er onder de uitstekende leiding van den bekwamen directeur een mooie middag is geparfeerd. Alle oefeningen hadden de volle aandacht der aanwezigen, terwijl de oefenstof met veel animo en opgewektheid wordt verwerkt. Tot slot werd gegeven een pakkend tableau, waaraan door de ongeveer 130 adspirantleden werd meegedaan. De meisjes waren alle gedekt door een hulletje, de jongens gekleed in matrozenpakje, ter-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2