Uit den Omtrek SINT PANCRAS. j Op Vrijdag 23 Jan., 's namiddags 2 uur, had de jaarvergadering plaats van „De Tuinbouw" in het café van den heer Gerritsen. Aanwezig waren 110 leden. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opent de vergadering met de volgende woorden. Geachte vergadering, ik heet u allen hartelijk welkom. Alweer moeten wij onze vergadering houden onder zeer slechte uitkomsten van ons bedrijf. Waren de uitkomsten 1929-'30 ver beneden middel matig te noemen, de toestand 1930-'31 is ongetwij- 1 feld critieker dan ooit te voren. Twee zulke jaren achtereen zijn voor een groot percentage tuinbouwers niet te dragen. Onwillebeurig stelt ieder tuinbouwer zich zelf de vraag, waardoor deze ernstige toestand? Hierover hebben wij echter al verschillende be schouwingen in de bladen kunnen lezen. Allerlei gedachten en meeningen zijn in artikels en verslagen weergegeven. De een tracht de algemeene slechte toestand uit de diepte te kunnen aantoonen, een ander uit de verte, n.l. buitenland, een derde noemt het een ge woon na-oorlogsverschijnsel, hooge tariefmuren enz., zonder aan bovengenoemde beschouwingen iets te kort te doen, hebben wij hier oppervlakkig in onze eigen omgeving gezien en terdege gevoeld, wat er vooral in de laatste tiental jaren is gebeurd. Groote sommen geld zijn aan de z.g.n. midden stand, waaronder ook wij tuinders worden gerekend, onttrokken, in den vorm van hooge belastingen, opcenten enz., mede hierdoor hebben onze tuinbou wers voor het overgroote deel geen weerstandsver mogen. De overvloedige belastingen zijn aangewend door onze landregeerlng, zoowel als Gedep. Staten, om de salarissen en pensioenregeling op hoog peil te brengen voor een groep menschen, n.m.l. kamer leden, ambtenaren, onderwijzers, alsmede Burge meesters, gem. secretarissen, gem. ontvangers enz. Tevens zijn op de verhoogde loonen de sociale verzekeringen toegepast, waarbij dat al, onze tuin bouwers geheel zijn vergeten, behalve om er geducht aan mede te betalen. Aan de sociale verzekeringen zelfs dubbel. Voeg hierbij grondrente, hooge polderlasten met zeer hooge Hoogheemraadslasten waaraan is verbon den een voorzitterszetel met een salaris van pl.m. vijf-en-een-half-duizend gulden plus vrij reis en verblijfkosten, waar presentiegelden worden uitge keerd, en niet alleen de afgevaardigden, maar zooals men mij mededeelde de plaatsvervangers tegelijk ter vergadering verschijnen, terwijl wij meerdere leden onder onze tuinbouwers tellen, die zeer bekrompen leven, en bij lange dagen hard werken, de belasting penningen moeten leenen. Is het wonder met dit gebeuren, dat er geen tuin bouwbedrijf wordt uitgeoefend, of er worden groote of kleinere verliezen geleden, al naarmate de om vang van het bedrijf. Hiermede in verband zijn en worden onze tuinbouwbedrijven zooveel mogelijk in gekrompen inplaats van uitgebreid, hetwelk de wer keloosheid in niet geringe mate in de hand werkt. Is het wonder dat er alrveds tuinbouwers zijn ge kelderd, en op het punt staan te kelderen? Om dit zoo mogelijk te beperken wordt thans in gegrepen door verstrekking van tuinderscrediet, waarvoor de provincie 70 pCt. en gem. 30 pCt. als b°Vrij zeker is er op het moment geen beter middel tot redding te bereiken, en kan men eenerzijds dankbaar zijn, maar gezien de bepalingen, wat de credietnemer er wel en niet mee mag doen, mgt de verplichting het geheele bedrag terug te betalen en bovendien de volle bankrente wordt gevraagd. Nochtans zijn er personen die hiervoor zich de hulde betwisten, gezien het Raadsverslag van Broek op Langendijk waar openlijk de naam van een per soon werd genoemd, zoomede in ingezonden stukken in de N. L. Couratn waar 'n heele partij namen van personen werden aangegeven, dienende voor hen, die ondanks alles, helaas crediet moeten erlan gen, om de adressen te weten waar zij hun dank kunnen betuigen en Geachte vergadering, veel liever zou ik allen die over ons gesteld zijn, hetzij als regeerders, hetzij als collega's willen toeroepen: voorkomen is beter dan genezen; grijpt oogenblikkelijk van bovenaf in tot zoover naar beneden als eengszins geoorloofd is. Neem terug wat ge in jaren van schijnbare weelde aan genoemde groep menschen hebt gegeven, steunt met datgene de plattelandsch bedrijven, eerst daar waar de nood het hoogst dringt, dan eerst kan er opleving bereikt worden in het belang van het Ne- derlandsche volk in het algemeen en voor de tuin bouwers in het bijzonder. Tenslotte hoop ik van harte dat de tijd van ople ving binnen korten tijd zal plaats maken voor dit leven vol van bange zorgen voor groote armoede die vele tuinbouwersgezinnen bedrijgt. Toch hoe moelijk ook het hoofd omhoog, strijd met bescheiden te leven, en noeste arbeid yoor uw ge zinnen. Vast staat dat het onevenredige in het maat schappelijk leven gebracht, ook weer zal moeten worden hersteld. Thans leest de secretaris de notulen die onveran derd met dank aan den samensteller worden goed gekeurd. Naar aanleieding van de notulen worden enkele opmerkingen gemaakt, welke echter voor publicatie niet toelaatbaar zijn. Thans volgt het jaarverslag van den secretaris, M. H.l Bij deze heb ik het genoegen u een verslag te brengen over 1930. Kon ik verleden jaar zonder tegenspraak zeggen, het jaar was slecht (alleen de stookproductenteelt was loonend) die jaar bewees zen dat het nog slechter kan, 1930, het is afgezaagd om het telkens te zeggen, in de overtreffende trap. De toestand is abnormaal, zelfs zoo dat een van ons, voormannen, op een vergadering een politieke rede hield. Hij meende dat al kon hij 3 jaar geleden dit onderwerp, actieve Handelspolitiek niet aanroe ren, het nu wel mogelijk was. Zou dit waar zijn, zouden zij die meenden dat wij de politiek uit onze vergadering moeten weren veranderd zijn? Of zou de overtuiging van hen, die tegen bescher ming zijn, omdat zij meenen, dat protectie als mid del, om ons uit de put te helpen niet deugt, ver anderd zijn. Ik geloof het niet. Wat is dan veranderd, eigenlijk niks. Alleen wor den die zaken op den achtergrond gedrongen, men bemoeit zich er niet meer mee. Omdat er één gedachte is die ons in beslag neemt, omdat er een stem is die telkens op de lippen komt, een stem die zegt, zal ik ondergaan in den strijd of zal het gelukken, het hoofd boven water te houden Maar toch zou ik willen zeggen geen politiek. Mede als gevolg van den toestand heeft uw bestuur vergaderingen meegemaakt in Broek op Langendijk en Alkmaar. Onderwerp was daar: „De Nood der Tuinders". Resultaat Provinciaal crediet. In hqeverre dit een oplossing is met normale bankrente wil ik hier niet beoordeelen. Enkel wil ik dit zeggen, het is of het zou ten minste tot stand gekomen zijn, geheel langs organi- satorlschen weg, en al wil ik dit werk der S.D.A.P. niet kleineeren, dit aan den heer Zeeman a.e. zonder S.O.S. van Koedijk naar Zuidscharwoude, lees van Hart tot Zeeman zonder het voorstel Polak, was pre cies even vlug en even goed dezelfde reslutaten bereikt. Ik wil weer zeggen, in onze organisatie geen politiek. In onze vèreeniging ging het tamelijk rustig. Er werden 8 bestuursvergaderingen gehouden en 3 le denvergaderingen. Twee gewone en één buitenge wone op 15 Mei, met als onderwerp „Aardappelsor- teering. Zooals wij weten is dit punt op de Prov. vergadering aangenomen. Maar omdat de meerderheid zoo klein was niet in zijn geheel uitgevoerd. In hoeverre deze sorteering voor de tuinders winst opleverde weet ik niet, al zullen wij wel mee moeten doen in den wedstrijd in sorteering en verpakking. Het buitenland dwingt ons hiertoe. Rest mij nog te zeggen, dat onze voorzitter bedankte als bestuurslid der L. G. C. en ondergeteekende in zijn plaats kwam. Ik wil eindigen met den wensch uit te spreken, dat 1931 een goed jaar mag zijn, dat ons weer uit den afgrond zal redden. De rekening van den Penningmeester luidde: een ontvangst van f2143.23. Uitgaven f 1948.86. Batig saldo f 194.37. De heeren J. v. d. Woude en A. Verduin hebben de rekening in volkomen orde bevonden en bij monde van den heer J. v. d. Woude wordt de penning meester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De heer van der Woude maakt.de opmerking dat de cursus van het vorige seizoen zooveel heeft ge kost wat de secretaris weerlegt met op te merken dat dit komt door het tekort aan deelnemers, waar door rijkssubsidie achterwege bleef, en wij dit voor eigen kosten hebben gedaan. Ook had van der Woude posten opengehouden van bloemkoolzaad. Voorzitter antwoordt, dat in middels de kwitanties ter inning zijn aangeboden. Ook voor het stullehakken is geld uitgegeven en niet ontvangen, dus de penningmeester moet krap per in deze toezien. Het nieuwe bloemkoolzaad kan thans worden be trokken, en nu stelt Jb. D. Kloosterboer voor om, gezien de malaise dit niet onmiddellijk te innen, doch uit te stellen tot den zomer, wat na eenige bespreking werd vastgesteld op 15 Juli. Punt 5 is thans aan de orde. Ingekomen stukken en mededeelingen, als mede- deeling wordt bekend gemaakt de Armvoogden de landhuur over 1930 met 20 pCt. hebben verlaagd, dus dit kan worden terug ontvangen, wat met applaus werd begroet. Van de Tuinbouwvereeniging „De Toekomst te Zuidscharwoude is een schrijven ontvangen om met medewerking van het hoofdbestuur een landelijke vergadering te beleggen met medewerking der Prov. Comm., met de punten Sociale lasten, als b.v. tuin bouwers met minder inkomen als f1200, vrij te maken van zegels plakken voor hun arbeiders, ten koste van de Staat. Verlaging der spoorwegtarieven. Benoeming van een Directeur-Generaal van Land bouw. Een uitvoerpremie op de Toltarieven. Dit stuk werd voor kennisgeving aangenomen. Punt 6. Salarissen en presentiegeld werd zonder eenige bespreking 't zelfde gelaten. Punt 7. Voorstellen voor de algem. vergadering der L G. C. De heer K. Madderom bracht 't idee naar voren om de aardappelen in kratten aan te voeren. 't Product zal veel mooier aan de markt komen, doch hoe 't uit te voeren dat zal de vraag zijn, de handel zal zich natuurlijk in deze moeten uitspreken. De heer M. Zeegers dacht dat als de aanvoerder de aardappelen zelf in de kisten doen, de fraude in de hand zal worden gewerkt. Hier zal echter de groote vraag komen, wie moeten de kisten aanschaffen, wordt besloten dit op de agenda te plaatsen, doch eerst nog overleg te ple gen met Koophandel. De heer Jb. de Vries wenschte het punt zomertijd nogmaals op de agenda te plaatsen, veiling en bou wer hebben dit niet noodig, doch de transport werkt ons in dit verschrikkelijk tegen. Jb. Wagenaar wil dit nog verder doorvoeren en aan de regeering verzoeken de zomertijd af te schaf fen, bezuiniging is 't thans niet meer, alleen genot en daar is 't toch niet voor noodig. Aldus zal worden Nu volgt de bestuursverkiezing, aftredend zijn A. Hoogland en Jb. D. Kloosterboer, die met resp. 100 en 92 stemmen worden herkozen. Als hoofdbestuursleden worden herkozen de heeren Jb. Duif en A. Hoogland met 72 en 91 stemmen. Het laatste punt, varia, levert niet veel op. C de Wit wil nog dat de honden vast worden ge houden, wat zal worden bijgevoegd aan het verzoek aan den Off. van Justitie. T Bakker wijst op het besluit van het Hoofdbe stuur om de veilingleider f 250 toeslag te geven voor de bollenveiling, dit keur ik ten zeerste af, in deze tijd van malaise nog opslag, 't is het toppunt. De secretaris meende dat als S. de Boer dit als extra werk kan doen, de bewering als zou de veiling- leider zijn geheele persoon aan de veiling moeten geven niet opgaat. Jb. Duif noemde de groote werkzaamheden die er aan de bollenveiling zijn. T A. Schuur dacht, indien dit zoo erg is zal de L. G. C. daaronder moeten lijden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. W ARMENHUIZEN Algemeene Jaarvergadering „De Noord". Onder voorzitterschap van den heer W. Gutker vergaderde de tuinbouwvereeniging „De Noord" j.l. Vrijdagavond in het Veilingskoffiehuis alhier. De Secretaris de heer N. Molenaar. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en sprak de hoop uit dat te te voeren besprekingen mogen zijn in het belang van onze tuinbouw. Spreker wenscht zich niet uit te laten over de huidige malaise omdat dit reeds zeer veel gebeurd én in de couranten én door ons zelf. Hierna kreeg de secretaris de gelegenheid de no tulen der vorige vergadering voor te lezen welke door de vergadering zonder op- of aanmerking wer den goedgekeurd. De heer G. Groet vroeg naar aanleiding van de verstrekte mededeelingen van den voorzitter over de Tuinderscredieten of een tuinder die eigen huis heeft doch niet bezwaard met hypotheek nog in aanmer king komt voor credietverleening. De voorzitter kan hierop geen positief antwoord geven en zeide, dat de daartoe ingestelde plaatselijke commissie het wel zal uitmaken. Een vaste regeling daaromtrent is niet genomen. De heer Slot zeide hierop nog even, dat bij voor baat zooiets niet is uit te maken. De commissie neemt een ruim standpunt in. De heer C. Hink informeert nog of de tuinders ook gelden kunnen verkrijgen op loopende rekening, De heer Klant beantwoordde deze vraag door te zeggen dat er heelemaal geen sprake is van loopende rekening. Deze credietverleening heeft een geheel ander karakter dan loopende rekening. Het heeft er niets mee te maken. Finantieël Verslag. Volgens dit verslag bedroeg de ontvangsten f 633.83 en de uitgaven f 647.05, alzoo een nadeeliè saldo van f 13.22. Op de balans komt o.a. voor een post met een van f 1650. Bij monde van een der leden van de commissie tot nazien van de rekening werd geadviseerd de re kening en verantwoording van den penningmeester goed te keuren. Alzoo besloten. Jaarverslag. Aan dit jaarverslag ontleenen wij o.a. dat per 1 Jan. 1930 het aantal bedroeg 223 en per 31 De cember 1930 199 alzoo een achteruitgang van 24 leden. Deze achteruitgang van leden moet men toe schrijven aan de aansluiting van de afdeeling L. T. B. aan de centrale Veilingsvereeniging welke aan sluiting het vorig jaar heeft plaats gehad. Het jaarverslag werd door de vergadring, onder dank aan den secretaris, aangenomen. Verkiezing bestuursleden wegens periodieke aftre ding van den heer P. Hink en het bedanken van de heeren C. Nannes, Joh. de Groot en C. Tesselaar. Met een meerderheid van stemmen zijn benoemd de heeren: P. Hink, P. Slot, A. Hopman en B. van Duin. Genoemde heeren verklaarden hunne benoeming te aanvaarden. Verkiezing van een lid voor het Centraal Bestuur wegens periodieke aftreding van den heer K. Mole naar. Met een overgroote meerderheid van stemmen is de heer K. Molenaar weder herbenoemd. Deze heeft zijn benoeming aanvaard. Verkiezing van afgevaardigden voor de vergadering van de Centrale Veilingsvereeniging. De uitslag van deze stemming wordt later bekend gemaakt. Voorstellen voor de algemeene Vergadering der Centrale Veilingsvereeniging. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur geen voorstellen voor de algemeene vergadering der Cen trale Veilingsvereeniging heeft en vraagt of de leden nog voorstellen wenschen in te dienen. De heer G. Groet brengt naar voren het verstrek ken van premie voor het leveren van goede kool voor 31 December. De voorzitter deelde mede, dat reeds eerder in den Vierbond het verstrekken van premie ter sprake is gebracht. Er zijn zooveel moeilijkheden naar voren gekomen, dat de besprekingen in de vergadering van den Vierbond gestaakt zijn. j heer K. Molenaar zegtt, da iets dergelijks eerst door den Vierbond goed op touw gezet moet worden, en daarna in de vereenigingen te behandelen. Andere voorstellen werden niet ingediend. Bespreking naveilen. De voorzitter gaf een toelichting waarin dit punt op de agenda geplaatst is en geeft daarna het woord aan de vergadering. De heer B. van Duin als eerste spreker verklaarde voor het naveilen in dit seizoen tenzijn absoluut niet uit de hand verkocht wordt. 3 voorzitter verklaart, dat in bijzondere omstan digheden een enkele bon verstrekt wordt. Het dagelij ksch bestuur heeft eerst over deze kwestie vergaderd', dit bestuur achtte een dergelijk besluit van zoo groot belang, dat zij daarover geen beslissing wenscht te nemen. Daarom was een ver gadering belegd van het Centraal Bestuur. Zeer lang heeft dit bestuur over dit punt besprekingen gevoerd en tenslotte met een meerderheid van stem men besloten het naveilen van goede kool in dit seizoen in te voeren. Alvorens dit besluit ten uitvoer te brengen wenscht het Centraal bestuur eerst het oordeel van hare leden te hooren. De praktijk heeft wel bewezen dat het hier uitgevoerd kan worden. De heer K. Molenaar begint eerst te memoreeren hoe hij er toe gekomen is het voorstel in te dienen. Voor een 14 dagen geleden - aldus deze spreker - kreeg ik den indruk, dat er een groote vraag naar goede kool was. Aan den vraag naar bepaalde soor ten kool kon redelijkerwijs niet worden beantwoord. Daar de heer Molenaar, als veilingleider, weinig bonnen mocht verstrekken, leidde dit voor de koop lui tot groote moeilijkheden. De groote aanleiding van het indienen van dit voorstel is de zeer geringe voorraad van goede kwa liteit kool. Spreker geeft de leden in overweging dit voorstel te steunen teneinde het Centraal Bestuur te machtigen - wanneer zij dit oordeelt - tot na veilen over te gaan. Thans is wel een noodzaak aan wezig. Bij groote vraag kunnen de kooplui zich niet behelpen. De heer P. Hink o.a. is wel voor dit naveilen mits de levering plaats vindt op den dag van verkoop. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit ook de bedoeling is. Spreker verklaart nog eens dat het voorstele alleen is voor dit seizoen. Er moet bij groote vraag iets gebeuren, meer bonnen geven of naveilen. Spreker viindt dat het beter is, dat de verkoop plaats vindt in de veiling den buiten de veiling. De heer P. Slot zegt, dat de gevolgen van het naveilen toch niet gekeerd kunnen worden. Het gaat er thans om moeten wij afwijken van het in dertijd door de Algemeene Vergaderiing genomen besluit om niet meer na te veilen, tenzij bij dicht water. Spreker viindt dat de toestand thans niet anders is dan andere jaren. Hij wenscht de leden nog eens te herinneren aan het besluit van de algemeene vergadering en vraagt zich af of wij thans wel op den goeden weg zijn. De heer D. Hink bespreekt de voordeeelen van het naveilen in het bijzonder voor Warmenhuizen en stelt voor het voorstel met handen en voeten aan te grijpen. De heer P. Slot zegt, dat hij de kwestie bekeken door den bril van een tuinder en speciaal als voor zitter van de Veiling. Spreker heeft zich niet uitge sproken als voor of tegenstander van het systeem van naveilen, doch wenscht rekening te houden met de andere vereenigingen. De voorzitter zie/t het anders als de heer Slot en meent, dat er wel een bijzondere reden aanwezig is en ligt zijn reden om na te veilen nader toe. De heer Klant vraagt zich wel af of het wel in de haak is dit besluit te nemen. In de algemeene Ver gadering is een besluit genomen van alleen na te veilen bij vriezend weer. Deze spreker vindt het niet fair thans door een meerderheid van stemmen het naveilen weer in te voeren, en vreest, dat bij aan neming van dit voorstel er groote kans bestaat dat er leden zijn van de buitenvereeniging die hun goed naar Noordscharwoude brengen. Met eenige cijfers motiveert spreker zijn standpunt. Men moet deze kwestie bezieen van het standpunt der geheele orga nisatie en meent, dat wij thans wel degelijk op den verkeerden weg zijn. Na lange discussies werd ten slotte besloten tot stemming over te gaan, met als uitslag dat het Centraal Bestuur met 37 tegen 9 stemmen machti ging werd verleend tot naveilen in dien zij dit noodig oordeelt. Daar de rondvraag niet veel bijzonders opleverde ging de voorzitter over tot sluiting der vergadering nadat hij eerst de aanwezigen dank had gebracht voor de aangename besprekingen en sprak de hoop uit, dat de besprekingen moge blijken in het belang van de tuinbouw. KOEDIJK. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer Groot alhier een propagandavergadering gehouden van de afdeeling Koedijk van den Bond voor Staats- pensionneering. De voorzitter, de heer Hart, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, inzonderheid aan den heer Bruin, Voorzitter van de Federatie „Alkmaar en O." en Mevrouw Portegies die het aangename gedeelte van den avond zal verzor gen en die, hoewel te Koedijk nog onbekend, volgens de recensies in de bladen geen onbekende is. Voorts de Tooneelvereeniging „de Roos" die in tegenstelling met andere jaren, hedenavond niet zal medewerken, doch waarvan de medewerkenden als gasten tegen woordig zijn. Er werd gezocht naar verandering van het programma, omdat de kosten van de Tooneel vereeniging nog al hoog waren, niettegenstaande de leden alles gratis deden, doch de kosten aan de uit voering zelf verbonden waren nog al hoog. De voor- ziter heet ook welkom eenige dames die bereid zijn gevonden een vaandel te maken, dat hadenavond wordt aangeboden. Voor hier verder op in te gaan zou spreker drie vragen willen stellen en wel ten eerste: Is het Staatspensioen wel in de volle belang stelling van het Nederlandsche volk? Ten tweede: Wordt door ieder voldoende deel genomen aan dezen mooien strijd? Ten derde: Is het wel de goede tijd er voor? De eerste vraag meent spreker wel bevestigend te kunnen beantworden. Wat de tweede vraag betreft meent hij dat dit veel beter ifloet worden; hij meent dit te moeten wijden aan gemakzucht, sleur en louw heid. De bond moet sterker gemaakt worden; er moet meer van uitgaan; er moet meer kracht en beroering in komen. De 3e vraag moet z.i. bevestigend worden beant woord: de maleise, verarming en inzinking is de lichtzijde, dat het yoor Staatspensionneering een heerlijke tijd is. Verschillende menschen die altijd hebben gemeend wel buiten staatspensionneering te kunnen, ondervinden thans dat zij er toch ook wel behoefte aan hebben. De bond voor Staatspension neering heeft geen visioenen, maar idealen en die vervliegen nooit. Wanneer wij zien, met hoeveel gerustheid de amb tenaren hun levensloop gaan, omdat zij weten dat hun pensioen wacht moeten wij wakker worden om dit ook aan anderen te verzekeren. Vervolgens deelt de voorziter mede, dat in een bestuursvergadering ter sprake kwam het aanschaf fen van een vaandel. Spreker stelde zich in verbin ding met Anne (Mej. Davids-Wortel) en na eenig praten zou deze '\e handwerkvereeniging „W. O. E." polsen. Dit had tengevolge dat de dames bereid werden gevonden een vaandel te maken, als zij een ontwerp hadden. Het ontwerp werd gemaakt' door P. Kok en zoo kwam dit vaandel klaar. De voorzitter brengt namens het bestuur dank aan de dames voor hun werk, aan Kok voor zijn ont werp en aan L. Visser, die gratis een stok leverde. Spreker vindt het voor een vereeniging als Koe dijk, met 215 leden wel noodig dat er een vaandel is en toen het vaandel bezorgd werd dacht hij, er zijn nog te weinig leden op Koedijk. De kosten van het vaandel bedroegen slechts f 17.70. Het werk dat er aan gedaan is, is geheel gratis verricht, en daar om meende het bestuur aan de dames en heeren voor hun werk een klein geschenk te moeten aan bieden. De dames (3) ontvingen een doos bonbons, P. Kok een kistje sigaren en L. Visser een vulpot lood. Tenslotte spreekt de Voorzitter den wensch uit dat de vereeniging veel genoegen van het vaan del mag hebben, doch nog liever zag hij dat het spoedig kan worden opgepakt omdat het geen dienst meer behoeft te doen en het doel bereikt is. Hierna treedt op Mevrouw Portegies die voor draagt: „Het slachtveld"; „het Hondenasil"; „Zijn eerste gulden" en „Tranen". Uit de stilte in de zaal tijdens en het applaus na de voordrachten blijkt wel dat deze zeer in de smaak vielen. Vervolgens wordt een rede gehouden door den heer Bruin, die verschillende argumenten van te genstanders van Staatspensioen weerlegt en be pleit, dat het benoodigdè bedrag voor Staatspensioen, zooals dit gewenscht wordt, gemakkelijk beschikbaar was, indien wat minder voor oorlogsmateriaal werd uitgegeven. Ook hij meent dat er meer van den Bond moet uitgaan; het gaat te langzaam. Het gaat ten koste van ouden van dagen. Iemand die altijd zijn best heeft gedaan moet geholpen worden. Tenslotte wijst hij nog op de z. i. overbodige ambtenaren bij de Raden van Arbeid, die niet aan Staatspensionneering willen medewerken, omdat zij meenen dat hun brood in gevaar is. Spreker eindigt met den wensch dat spoedig de zon mag opgaan voor hen, wier levenszon ondergaat. Hierna deelt de voorzitter mede, dat verschillende geschenken voor de vereeniging zijn ingekomen, waaronder een taart, 2 tulbanden, een melkstel, een bloemvaas, 2 fruitmanden, een bloemenbak, een doos zeep, een boek enz. Voor 5 cent werden num mers verkrijgbaar gesteld ter verloting van die ge schenken. In totaal waren er 25 prijzen. Tijdens de pauze werden deze n/mmers verkrijgbaar gesteld. Na de pauze trad weder op Mevrouw Portegies met: De Zondares; Verloren Spel; De Speelpop en Een dag bij Sien. Ook deze voordrachten vonden een dankbaar ap plaus. Vervolgens had de verloting plaats. Tot slot trad nogmaals op Mevrouw Portegies met fragmenten uit: „Van het Westelijk Front geen nieuws" en „Vrede", waarvoor ok weder de volle be langstelling was. De voorzitter dank alle medewerkenden en hoopt dat deze avond weder van invloed is geweest, dat weer een nieuwe geest is wakker geroepen. Mevrouw Portegies roept hij een vaarwel en tot weerziens toe. Zeer zeker kan de afdeeling Koedijk met genoegen, op deze nuttige en aangename avond terug zien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4