DE VOORTBEWEGING Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang lilim: firm» I. H. KEIZER. - Redacteur 1.1 KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Reven van de Week Buitenlandse!) Overzicht «r No. 15 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 62. DONDERDAG 29 JANUARI 1931 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden f 1.15. De trekschuit! - Misschien, als men ons land doorsnuffelt, ontdekt men ergens in een achter hoekje nog wel een levend exemplaar, dat daar stil zijn vaartje vaart, stille menschen vervoerend, trouw gebleven aan de oud-vaderlandsche spreuk „Zachtjes aan - dan breekt het lijntje niet." - Misschien, - zoo zeiden wij, want autobussen en rijwielen, lokaal treinen en stoomtrams hebben zelfs de kleinste dorpen uit hun isolement opgeheven Doch daarover later. Het zeilschip heeft het zeker langer uitgehouden en pas in 1869 werd zijn doodvonnis geveld. Gedeel telijk echter, want het zeilschip, het passagiersschip; de ranke, slanke, blank gevleugelde Oostinjevaarder prijkte in 1860 nog niet bij den inventaris van de rommelkamer. Zij dartelden toen-nog onder de Passaten en dobberden onder de Linie, dat het een lust was. Kapitein Bontekoe, de Nederlandsche Zeevaarder heeft er van verteld in zijn „Journael ofte Gedenck- waerdige beschryvinghe van de Oost-Indische Reyse bevattende veel wonderlijcke en gevaerlijcke saecken hem daer in wedervaren." Dit was wel in het laatst der 15e en begin der 16e eeuw, - maar het zeilen bleef. Tot op den 25en April 1859, toen De Lessept te Port Sa'ïd den eersten steek met de spade deed ter vereeniging van de Roode met de Middellandsche Zee. Het doodsklok je luidde voor de „witgewiekte meeuwen" het eerst op den 16 November 1869, zijn droeve tonen mengende in de fanfares en het feest gedruisch, waarmede de Khedive het Suez-kanaal deed openen. En iiet was met het ggilschip, zoq gezegd, voorgoed gedaan, toen de Maatschappij „Ne derland in werking trad en haar eerste boot op den 18en Mei 1871 uit Nieuwediep naar ons Indië liet Men had „de mail". - En men vertrouwde er zich geheel aan toe toen men van de Hollandsche kade op den stoomer kon stappen, recht uit naar Batavia, zonder „overstappen". De mailboot had het pleit gewonnen en het arme zeilschip had afgedaan, voorgoed. Men denke zich de verandering binnen zoo weinige jaren, in de betrekking tusschen moederland en kolonie, in de wijze waarop eene reis naar Indië en terug als onderneming of gebeurtenis in een men- schenleven werd beschouwd en geschat. Java en Nederland eenvoudig tot op een-derde van den af stand naar elkander toegehaald! - Wat een bespa ring van tijd, van ongemak, van onzekerheid, - en van tranen. - Scheiden doet wee; - ja, scheiden doet moeder ook nu nog wee. Maar toen moeder een vijftig jaar geleden haar jongen naar den Oost moest laten gaan, was het voor moeders gevoel en moeders zorg toch nog heel wat anders, dan op den dag van heden. Daar ging hij aan boord, met zijn rood beschreide oogen, en kroop weg in de muffe hut, die hem maanden lang tot verblijf zou moeten strekken. Daar nam de sleepboot hem op touw - langzaam, vooral langzaam. Daar zeilde hij, als 't den wind beliefde - bij vleugjes wel eens snel en dartel, maar ook dikwijls in het geheel niet, of den verkeerden kant uit, en meestal langzaam - zoo tergend lang zaam. Men had toch al reeds zoo lang moeten wachten op den Oostenwind! - Of hij ziek lag, of verging in den storm en reeds voor de haaien was - moeder zou er niets van weten. - Een haastig ge krabbeld lettertje misschien van hem, na vele weken aangebracht door een gepraaid schip. - Maar in den regel niets - in maanden niet - tot hij eindelijk uit Batavia zijn aankomst zou kunnen overbrieven. Dan was hij er, behouden aan wal. - Nu, ja, maar wat een tocht, wat een afstand, - als tusschen de eene planeet en de andere! - Men kon haast even goed dood voor elkander zijn. Wat een eindelooze Oceanen, wat een stormen en gevaren, wat een halve eeuwigheid van tijd tusschen hem en haar - zijn moeder. - Troosteloos gescheiden, een niet denkbeeldige kans op een wederzien in dit leven! En thans! - - Daar stapt hij op het breede dek van den zeevasten stoomer om binnen den kortst mogelijken tijd den afstand te verslinden. Hand drukken, afscheidskussen, zakdoeken en snikken - maar niet meer als eertijds: want - 't is immers bijna uit en thuis nu! 't Is haast een „overvliegertje" geworden. - Een salon vol menschen omdwarrelt hem met gezelligheid, muziek en conversatie. Hij spijst als een heer aan een table d'höte. Wat zee krijgt hij te zien en heel veel kusten van vreemde landen. Hoogst interessante tocht! Het jonge mensch amuseert zich zoowaar! - En om de vijf of zes dagen een brief naar huis, tot moeders geruststelling en opvroolijking. Dan, na evenveel weken als destijds 90 jaar te den Haag - Jhr. F. M van Spengler gep maanden, zit de jongen al zijn paitje te drinken en majoor van de marechaussee, oud-hoofddirecteur zich met diverse sambals zijn mond te verbanden. y.an Rijks-werkinrichting te Veenhuizen. 72 jaar Een dag of wat later reeds brengt de volgende urg' mail hem een brief van moeder en een postpak ketje. Het wordt tusschen he m en zijn moeder een keuvelen van week tot week, gezelliger, vertrouwe lijker en hartelijker haast nog dan praten. En in geval zijn moeder hem mocht toeroepen: „Kom!" - de telegraaf is er ook nog -, dan kan hij haar binnen vier weken als 't niet eerder is, om den hals vallen. Zóó het varen in 1860 - en zóó het varen thans. Londen thans naast de deur. Amerika een wipje. Indië heen en terug, binnen den tijd van een wat ruim genomen zomervacantie. 27 Januari. Als de Senaat in den avond van Dinsdag 27 Janu ari bijeenkomt, - ter inleiding van enkele openbare vergaderingen, waarin over zeer belangrijke ontwer pen zal moeten worden beslist, - dan zal president De Vos van Stee'nwijk een woord van eerbiedige hul de brengep aan de,nagedachtenis van baron J. J. G. van Voorst tot Voorst, - den senator en gewezen leider der Eerste Kamer, van wiens overlijden ik in in mijn jongste weekkroniek nog melding kon maken en wiens uitvaart, waar de Prins der Nederlanden aan deelnam, en die door een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin werd bijgewoond, blijk gaf van diepe vereering voor den ontslapen opper-offi- cier, in alle kringen der Maatschappij gevoeld. Ge neraal van Voorst's opvolger in den Senaat zal - daar ir. Feber, het Tweede Kamerlid em in deze eerst-aanbod - zal bedanken, zeer vermoedelijk zijn de heer F. L. D. Maard, wethouder van Rotter dam. Het voorloopig verslag over de Tarwewet is door de Eerste Kamer uitgebracht, - en de ontvangst van deze wetsvoordarcht tot het bieden van steun in crisisperiode aan den landbouw was - in den senatorialen kring - nu niet bepaald enthousiast, maar toch ook niet zonder waardeering van bedoe lingen en pogingen der regeering. Over de Tarwewet zal - daarvan kan men zeker zijn, - het extra-parle mentair kabinet Ruys de Beerenbrouck niet strui kelen. Meer strijd wordt vermoedelijk minister Verschuur met de nieuwe drankwet in de Tweede Kamer be schoren. Het eindverslag over dit ontwerp is uitge komen. Exc. Verschuur denkt er niet aan, zijn be zwaren tegen de plaatselijke keuze prijs te geven. Het rapport prof. Rutgers c.s. over de wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 is te langen leste volgens last van minister Terpstra in zijn geheel ge publiceerd. Zooals reeds aangekondigd, werden ee- nige minderheidsnota's ingediend. De tijding dat het disconto van de Nederlandsche Bank tot 2.5 procent dus met een half procent is verlaagd, scheen in Nederlandsche finantieele krin gen niet als zeer belangrijk te zijn opgevat Trouwens, er heerscht nu - in periode van mist, van influ enza, van crisis en malaise - een dorre, doffe stem ming van „laisser allez" - waarboven zich slechts zeer weinigein weten te verheffen. Over een jaar krijgen we te Genêve de „heusche- lijke" ontwapeningsconferentie. „Ernst of kortswijl?" - vragen de sceptici. Laten wij er het allerbeste van hopen. Uit den kring der royality" kwam de tijding, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich op Zaterdag 24 dezer naar Mecklenburg heeft begeven en daar eenigen tijd zal vertoeven. Personalia: Prof. dr. J. G. Heenig is door de Nooit-Meer-Oorlog-Federatie voorgedragen tot can didaat voor den Nobelprijs voor den vrede. - Mej. Mary Lelyveld, een 18-jarige H.B.S.-scholier te Am sterdam, is gekozen en gehuldigd tot Miss Holland dus het mooiste Hollandsche meisje van dit - De gemeentesecretaris der hoofdstad,- de hr. J. J. Roovers, bere'ikte den 65-jarigen leeftijd, maar blijft nog in functie. - De gevierde schrijver van pit tige marine-schetsen, de oud-zeeofficier A. Nerumeus Buning te den Haag ontving pp zijn 85-sten verjaar dag tal van blijken van vriendschap en waardeering. - Bij Kon. Besluit is den heer Ch. J. I. Weiter op zijn verzoek en met dank eervol ontslag verleend als vice-president van den Raad van Indië. Men weet, de heer Welter is herhaaldelijk genoemd onder de genen, die in aanmerking zouden komen als opvolger van jhr. de Graaff op den Buitenzorgschen onder koninklijken troon. - Tot Burgemeester van Rheden is benoemd de heer W. T. C. Zimmerman, burgemees ter van Enkhuizen. - Geruchten loopen, den oud burgemeester van den Haag, mr. J. A. N. Patijn, aanwijzend als a.s. Nederlandsch gezant te Rome - Generaal F de Bas de ruim 90-jarige publicist op militair gebied, is ernstig ziek. Uit de doodenlijst: W. de Jongh, Dzn., 73 jaar, oud-directeur van de Billiton-Mij. te den Haag. - Anna Pavlova, de gevierde internationaal beroemde Russische danseres, op 46-jarigen leeftijd te den Haag. waar zij was aangekomen teneinde een af- scheidstournee door Nnderland te maken. - Louis B. J. Mooi, de eenmaal zeer populaire en vermaarde tooneelkunstenaar, die door Jan Eduard de Vries in 1853 in Plankeland werd binnengeleid, op 93- jarigen leeftijd te Amsterdam. - Mr. W. Vissering, oud-secretaris van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, 80 jaar, te den Haag. - Luit. Ge neraal b. d. van het Indische Leger L. J. Resner, Uit de jongste misdadigheidsnova teeken ik aan: dat het getal inbraken en zakkenrollerij angstwek kend blijft stijgen. Bij een kleermaker aan de Heerengracht te Am sterdam is een kostbare bontjas en nog heel wat meer gstolen. - Te Eindhoven zetten de krakers een brandkast met waarde van ƒ2200 op transport De vier scnuldigen bij dit avontuur zijn gepakt en het grootste gedeelte der waarde is acnternaald. Te Amsterdam trachtt e een sinjeur door dames van middelbaren leeftijd tot het ondernemen van reisjes over te halen en haar vervolgens voor diverse huwelijksplannen te interesseeren, goede winst te maken. Een der dames zou door den guit voor een halven ton gouds zijn opgelicht. De man is in arrest gesteld en een niet onbeduidend deel van het geld schijnt terecht te zullen komen Het gratieverzoek voor kapitein Borren, die - weet men - n. a. van het op Curagao 'gebeurdetto een dag gevangenisstraf was veroordeeld- is door de Kroon afgewezen. De kapitein had zelf geen gratie willen vragen. - In de Wouwermanstraat te Haarlem had een drama „d'amour" plaats, waarbij een meisje zeer^ gevaarlijk is gewond. De dader is in arrest ge- Van de droeve inbraken, in de afgeloopen week gepleegd, dient nog te worden gememoreerd een in het huis van den kassier van de boerenleenbank te Nieuwe Niedorp, waarbij de bejaarde kassier door de bandieten gekneveld werd en zij een roofbuit van f 1U.000 wisten te incasseeren. De roode haan heeft zich in de derde Januari- week van 1931 op geweldige wijze doen gelden. Een papierfabriek te Eerbeek werd in de asch gelegd. - Te Meppel is het uitgebreide magazijn der firma Vroom en Dreesman door het vuur vernield. De :schade moet eenige tonnen bedragen. Te Venlo werden een matrassen-makerij en een speelgoedfabriek prooi der vlammen. De misère-rubriek bevat nog heel wat meer stof tot het in herinnering brengen van jobstijdingen, buiten en behalve die betreffende brandschade. Uit Zwitserland kwam het bericht, dat twee Ne derlandsche toeristen op een skitocht bij Runs- bruck zijn omgekomen. Het zijn de heeren Rink uit Rotterdam en Polak uit Amersfoort. Bij Haarlem is een bestelauto bij een onbewaak- ten overweg door een trein gegrepen. De bestuurder is op slag gedood. Tot de jobstijdingen moet ook worden gerekend het bericht, dat de gefailleerde Haagsche Landobuwbank hare gestie niet zal kun nen hervatten, terwijl den aandeelhouders op zijn hoogst een kwart van het bedrag, waarop ze oor spronkelijk recht konden doen gelden, zal worden uitgekeerd. Tot de jongste verschijnselen des tijds behoort het op reusachtige schaal toenemen van' de hoen derfokkerij. Vooral voor het keuterbedrijf is dit een zeer belangrijke factor. Voor de slachtoffers van de Merapiramp is voorloo pig genoeg geld ingekomen. Gaat de nood weer nij pen, dan zal men weer een „cri de coeur" doen hooren. De nationale weldadigheid zin tot hulp bieden, - ze blijven ontuitputtelijk. Toch brachten de Weldadig heidspostzegels in 1930 ad ƒ139.000 juist ƒ20.000 minder op dan over 1929. In dezen tijd van crisis en misère moet het zoo niet uit de lengte, dan toch wel uit de breedte komen. „Tertium non datur" Een derde uitweg is er nu eenmaal niet MR. ANTONÏO. Ghandi en de andere leiders van het al-Nationaal Congres zijn in vrijheid gesteld. Deze stap was in zeker opzicht te verwachten. Want weliswaar is men te Londen aan de ronde tafel tot overeenstemming gekomen, doch wij wezen reeds in ons vorig overzient erop dat de groote volksmassa in Indië te Londen niet vertegenwoordigd was en dat de grootste en meest populaire organisatie, het Al-Indisch Congres zelfs geweigerd had om aan de Ronde Tafel-confe rentie deel te nemen. Na de overeenkomst tusschen Mac Donald en de Indische vorsten, die wel te Lon den aanwezig waren was het dus van het eerste belang de Congresbeweging voor het nieuwe plan te winnen. Eerste voorwaarden Uüor de Britsche regee ring was daarom, de stemming in Indië zoo gun stig mogelijk te beinvloeden, en dat ging natuurlijk niet als men inmiddels den leider der volksbeweging de als een heilige vereerde Gandhi, in de gevangenis opgesloten zou laten. Zoo is dus Gandhi in vrijheid gesteld en met hem alle bekende leiders der Con gresbeweging, etwrijl de Congresorganisatie zelf. die tijdens de ongehoorzaamheidscampagne verboden was, weer is toegelaten Of dit alles voldoende zal zijn om de leiders van het Congres, voor de nieuwe con- constitutie te winnen? Men zal moeten afwachten hoe zij erop zullen reageeren. Reeds thans hebben eenige nationalistische bladen verklaard, dat de in vrijheidstelling der leiders niet voldoende is doch dat een algemeene amnestie dient te worden afgekon digd voor de vele tienduizenden, die in de afgeloo pen maanden wegens politieke actie gevangen zijn genomen. Ook voldoet het huidige ontwerp in geen enkel opzicht aan de door het Congres gestelde ei- schen. Reeds thans is bekend, dat iemand, als Jawa- harwal Nehru, die wel tot de radicaalsfe leiders be hoort, er in geen geval mee accoord gaat, Omgekeerd ADVERTENTIEN: VaD 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. iet de vraag, of de leiders van meening zijn dat een gespannen toestand als de laatste jaren en vooral de laatste maanden in Indië heeft bestaan met succes voor de nationalistische actie nog langer kan blijven voortduren. Met spanning kijkt men dus thans in Engeland, en vanwege de belangrijkheid mag men wel zeggen, in de geheele wereld, naar wat het al-Indisch Congres zal besluiten. Te Genève hebben de Duitschers hun klachten bij den Volkenbondsraad kenbaar gemaakt, over de be handeling die hun stamverwanten in Polen, speciaal in het voor den oorlog Duitsche Opper-Silezië tijdens de jongste Poolsche verkiezingscampagne van de zijde der Poolsche nationalisten hebben ondervonden Aan het onderwerp zaten heel wat gevoelige kan ten en men vreesde, dat er te Genève heel wat scher pe woorden tusschen de vertegenwoordigers van Duitschland en Polen zouden worden gewisseld Ech ter hebben zoowel de Duitsche minister van buiten- landsche zaken dr. Curtius als zijn Poolsche collega Zaleski een gematigdheid betracht, die de atmosfeer zuiver hield en niet vertroebelde door de vele harts tochten, die in Duitschland en Polen worden opge wekt als er sprake is van de bruchte grens die op min of meer willekeurige wijze bij het tot stand komen van het verdrag van Versailles door de overwinnen de mogendeheden tusschen biede landen is getrok ken. Voorloopig is het resultaat bevredigend voor Duitsch land. De Volkenbondsraad heeft geconstateerd, dat de Polen hun Duitsche minderheid inderdaad heb ben behandeld op een manier, die zeer veel te wen- schen overlaat, een aantal punten is opgesteld in zake verbetering van den toestand en bestraffing van de schuldigen, omtrent de uitvoering waarvan Polen in de komende Raadszitting in Mei a.s. rap port moet uitbrengen, zoodat Duitschland voorloopig tevreden kan zijn over het resultaat van zijn actie. Vermelden wij voor de volledigheid nog de voor- loopige besprekingen van de Europeesche studie commissie voor de verwezenlijking van Briands denkbeeld tot het vormen i?an een Europeesche Unie. Mede op initiatief van Briand hebben de ver tegenwoordigers der vier groote mogendheden we-, derom een vredesverklaring afgelegd. Inmiddels wordt overal de bewapening voortgezet, in de aller eerste plaats in het land van den vredesapostel Briand, in Frankrijk, Uw Kindje Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Nieuwstijdingen DE SPOORWEGRAMP. De toestand der gewonden. Naar wij vernamen is de toestand van alle gewon den in het Academisch Ziekenhuis bevredigend. Dit geldt ook voor den hoofdcunducteur Meijer. De heer R. Kamphuis houdt ook nog steeds ver blijf in het ziekenhuis. Hij heeft 3 ribben gebroken een een schouderfracteur opgeloopen, doch zijn alge meene toestand is redelijk wel. Een tragische bijzonderheid. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is nog dat de heer R. Moreès, die een beenbreuk kreeg en thans ook in het Acad. Ziekenhuis wordtt verpleegd, heden in het huwelijk zou treden. Het onderzoek. Het onderzoek door de commissie van de Ned. Spoorwegen, waarin ir. E. F. baron van Haersolte en ir. B. S. van Zanten, resp. de inspecteurs van het vervoer en der tractie, zitting hebben duurt nog voort. Daarnaast staat het onderzoek van politie en justitie. De gewonde Hoofdconducteur Meijer. Maandag omstreeks helfeen verliet de 57-jarige hoofdconducteur J. Meijer, die reeds 32 jaar con ducteur is geweest, welgemoed zijn woning, schrijft de „Lw. Chrt." Hij had anders een vrijen dag, zoo werd ons verteld, doch moest invallen voor een collega. 's Avonds echter kwam hij niet op den gewonen tijd thuis, doch een collega kwam mej. Meijer mel den, dat de trein van Groningen op Nieuweschans een ongeluk had gehad en dat haar man ernstig gewond was. Natuurlijk gaf dit in het huis aan de Torenstraat een groote consternatie en in angstige spanning ging men den avond in. Wel had Meijer na de ramp zijn horloge - het was op vijf minuten over zeven blijven staan - gegeven aan zijn collega Muller, wat er. op wees, dat de getroffene na de ramp nog volkomen bij kennis was, wel werd over komst, niet onmiddelijk noodzakelijk geacht, maar toch, de familie - Meijer heeft drie dochters en een zoon - zat met klimmende ongerustheid naar nieuwe berichten uit te zien. En toen er des nachts om één uur een telegram kwam: toestand redelijk wel ver trok ondanks deze geruststellende mededeeling de zoon onmiddellijk naar Groningen - Mej. Meijer kon wegens een lichte ongesteldheid het huis niet ver laten. Van slapen kwam natuurlijk niet veel. Maar toen wij de familie bezochten, was de ongerustheid wat geweken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1