SPIRITISME Raad HARENKARSPEL Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang Uitgave: firma i. KEIZER. Redacteur I. tt. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Psychometrische Seance OVERHEMDEN Ziek 4- RESTANTEN CORSETTEN HOUDERS BUST MIJN HARDT" NO. 16 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 88. ZATERDAG 31 JANUARI 1931 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per S maanden ƒ1.15. ADVERTENT IEN VaD 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De afd. Alkmaar der Ned. Vereeniging van Spiri tisten „Harmonia" had tegen Dinsdag en Woensdag jJ. een Psychometrische Séance uitgeschreven welke werd geleid door Mevr. Akkeringa uit Den Haag. De voor dit doel zich uitnemend leenende kleine zaal van het Loge-gebouw op de Ged. Nieuwesloot, was beide avonden geheel gevuld met belangstellen den of wellicht ook uitstluitend leden der afdeeling. Of het aan ons lag, kunnen we niet zeggen, maar er lag iets rustigs, een stilte over de zaal, die, in verband met het voor velen geheimzinnige onder werp, eenigszins den sfeer bepaalde onder welke deze séance plaats vond. De opening geschiedde door den voorz., met een kort woord, dat tegelijk het welkom Inhield aan mevrouw Akkeringa en de aanwezigen, die uitgenoo- digd werden zich rustig te houden en door hunne houding wij dip g te geven aan dezen avond; waarop het woord werd gegeven aan mevrouw Akkeringa. Zooals zij, hoogst eenvoudig gekleed, slank van gestalte, met ernstig vriendelijken blik haar audi torium overziet, nadat zij rustig en bedaard haar plaats achter de tafel heeft ingenomen - is het niet denkbeeldig, dat wij in haar zien een tusschen- persoon bij spiritische onderzoekingen of proef nemingen. De theoretische onderstellingen van het spiritisme ziin: ten eerste, dat de mensch na den dood bewust en individueel vooftbestaat ten tweede, dat de Ziel na den dood niet volstrekt lichaamloos is, maar een fijner astraal lichaam heeft, ten minste in den eersten tijd na het sterven; ten derde, dat onder bepaalde omstandigheden gemeenschap mogelijk is tusschen de levenden en de geesten der gestorvenen. Deze gemeenschap kan plaats hebben op verschil lende wijze: le. Doordat de geest, die zelf onzichtbaar blijft, op voor ons merkbare wijze op de materie inwerkt, -bijv. door bewegen van voorwerpen, kloppen, spelen op muziekinstrumenten, schrijven en dergelijke; 2e. d.oor z.g. „materialisatie", d. i., dat de geest jin een'stoffelijk lichaam zichtbaar wordt; 3e. door een menschelijk medium te inspireeren en zich tot werktuig te maken. Wij zouden dezen avond hebben een psychome trische séance, waaraan vooraf ging een inleiding van mevrouw Akkeringa. Zij wekt direct onze belangstelling door met ons alle voorbereidingen te maken voor een reis naar Indië. Ieder doet dat op zijn manier, na vooraf de noodige inlichtingen te hebben ingewonnen en er met anderen over te hebben gesproken, na te heb ben overwogen wat noodig is voor de reis; het komt er niet op aan hoe, men komt toch te Tandjong Priok aan. Zoo maken wij allemaal de reis naar de eeuwigheid en God lof! de Hemelpoort is niet gesloten. Onze belangstelling is altijd gericht geweest op het leven na dit leven en door spiritische ervaringen kunnen wij iets weten van dat onbekende land. Heerlijk, als de tijd eenmaal is gekomen, wanneer wij moeten overstappen, dat wij daartoe dan ook bereid worden bevonden. Maar, om er iets meer van te weten, hebben wij instrumenten noodig. De Bijbel is zeker wel het mooiste spiritische Boek, dat bekend is. Waar door ons wordt gesproken van medium, daar spreekt men in den Bijbel van profeten en zieners. Mediums zijn instrumenten, die helpen als tusschenpersoon tus schen den geest en den mensch en wel op verschil lende manieren. Mr. van Rossum, die in deze rich ting vele en diepgaande onderzoekingen deed kwam reeds tot 38 verschillende manieren van medium schap. Wat de psychometrische séance betreft is het oordeel zeer verschillend, zij openbaart zich in de gaven van helderziendheid en profetie, van terug blikken en het ontraadselen van dingen en feiten, maar in elk geval openbaart zij zich als een geest van goedheid met de aanmoediging die gave uit te geven. En zij heeft zich geopenbaard, zóó, dat een professor, die er zeer twijfelachtig tegenover stond, de verklaring aflegde: „voor mijn verbaasde geest iS een wonder gebeurd." Wij behoeven geen geesten op te roepen, want zij zijn om ons heen. Zij omwolken ons al getuigen; zij komen uit zich zelf en zweven als helpers om ons heen. Ons leven op aarde is maar een voor bereiding, wij worden geleid en beschermd door onzichtbare helpers. En op „de groote reis", wanneer wij „overgaan", wordt ons aangeraden zoo weinig mogelijk ballast mede te nemen, onder welke wor den verstaan de minder goede eigenschappen van en de ongerechtigheden in den mensch. En zij ver tellen het ons, wanneer wij daarmede zijn behebt, 't geeft maar onrust aan de overzijde van het graf en zij geven ons wijze lessen mede, om ons leven beter te maken en ons van het verkeerde af te wen den en ons van die verderfelijke ballast te ontslaan. De psychometrische séance levert ons het bewijs, dat niets van onze daden, onze karaktereigenschap pen verloren gaat. In het boek des Gerichts wordt het werk uwer liefde neergeschreven, maar wan neer wij halstarrig en onboetvaardig en verstart doorgaan verkeerheden te begaan, dan wordt in het boek der toekomst onze schuld vermeld. Wij brengen U de blijde boodschap, dat de dood niet bestaat, maar dat gij altijd door uw geliefden die zijn „overgegaan" wordt omringd. Wij gaven in korte trekken weer, hetgeen door mevr. Akkeringa in haar inleidend woord werd me degedeeld. Zeer aandachtig werd naar haar betoog geluisterd, verduidelijkt door voorbeelden en erva ringen door haar zelve beleefd. Het waren hare geesteskinderen, waarmede zij haar inleiding ver luchtte als zoovele guitige illustraties. Meermalen be riep zij zich op 't Bijbelwoord, waarmede zij wilde aantoönen, dat het spiritisme tegelijk wil zijn een wetenschap, omdat het verklaart tal van anders onverklaarbare psychologische verschijnselen; - een ethiek, het bewustzijn, dat zelfs ons denken invloed heeft op anderen en ons verantwoordelijkheidsbesef verhoogt; - een religie, omdat het Spiritisme zou bieden troost tegenover den dood, die geen volkomen noch blijvende scheiding is en zekerheid geeft om trent ons voortbestaan en een zalige hereeniging met hen, die ons lief zijn. Toen kwamen de wonderbaarlijke Spiritistische experimenten, wonderlijk door de minitieuze nauw keurigheid van de beschrijving en het nocmën der-- personen die, reeds „overgegaan" - (gestorven) als geest voor het zuivere medium-oog verscheen. Won derlijk door de juiste karakterteekening en de omschrijving der gemoedsaandoeningen, der kwellin gen en onrust, vreugde en voldaanheid, die het medium schetste en ontvouwde der geesten, die steeds waakten over hun geliefden op aarde. Het was een echtgenoot, een moeder, een vader, dochter of zoon, waardoor als het ware werden verklaard tal van anders onverklaarbare psychologische ver schijnselen. Uit de voorwerpen, mevrouw Akkeringa ter hand gesteld, openbaarde zij even nauwkeurig, laten wij zeggen, elk geheim, voor zoover het in het openbaar kon worden medegedeeld. Een moeder werd gerust gesteld omtrent de operatie, die haar zoon in Indië had ondergaan; - een ander werd gewaarschuwd omtrent het karakter van zijn verloofde, die uit berekening haar liefde huichelde; - een derde, werd gewaarschuwd omtrent de gezondheid van zijn dochtertje, welke boodschap het medium van grootmoeder, die reeds was overgegaan, had ontvan gen. Het ontbrak niet aan wonderbaarlijke onthul lingen en voorspellingen, waarbij zelfs de juiste namen werden genoemd, die het medium werden toegefluisterd. Door de betrokken personen, aan mevrouw Akke ringa geheel onbekend, werden haar verklaringen ten volle bevestigd en erkend. Toen kwam het sluitingswoord, een opwekking om lid te worden van de Spiritistische vereeniging en een woord van dank en een „tot wederzien" aan Mevrouw Akkeringa, die na afloop der séance nog velen een particulier onderhoud toestond. Gezien de kennismaking met het corps op Konin ginnedag 1930, verwachten we niet anders of het zal op deze hare eerste uitvoering alle muziekliefhebbers vergasten op een welverzorgd programma. De toe- gangsprijs is zoo gesteld, dat een ieder, welke van muziek houdt, zich niet zal terug houden om deze uitvoering bij te wonen. Laatste Restanten enz. enz. tegen spotprijzen. VAN DER LIJN'S Heerenmodehuis naast Victoriatheater. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en aidematen. Influenza, Griep, Rheumatische pij- uen, alsook vastzittende Iloest: in al deze ge vallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. bij Uw Drogist Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Met verwijzing naar de advertentie, voorkomende in het nummer van dit blad, zal het Chr. fanfare corps, A.D.V.E.N.D.O. haar eerste openbare uitvoe ring geven in de Geref. Kerk, op Woensdag 4 Febr. Door Wethouder Dekker wordt een desbetreffend advies overhandigd afkomstig van den Administra teur van het G. E. B., waaruit bleek dat de afstand van het net tot bedoelde woning 100 M. bedraagt, de vermoedelijke kosten zullen zijn 80 gld. Na eenige bespreking besloot men te informeeren of de H. S. M. de kosten voor het maken van de gewenschte licht- A-van-VALKENBURG'S e A --iLEVERTR LEEUWARDEN Vergadering van den Raad der Gemeente Haren karspel. De voorzitter opent de vergadering op gebruike lijke wijze, de notulen werden gelezen en- vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Circulaire van Ged. Staten betreffende het verleenen van voorschoten aan akkerbouwers onder garantie van provincie en gemeente. Aangezien in de gemeente geen akkerbouw als hoofdbedrijf wordt uitgeoefend stellen B. en W. voor terzake geen voorzieningen te treffen. Wat werd goedgevonden. b. Verzoek van den heer D. Talsma in den Smeu- gelpolder om aansluiting van zijn perceel aan het electrisch net te Waarland. B. en W. stellen voor dit verzoek aan te houden tot daaromtrent advies is uitgebracht door den adm. van het bedrijf. punten wil dragen, gezien de bewoner dit niet op zich wil nemen. c. Verzoek van J. Mors te Tuitjehorn om begun stigd te worden met meer gemeentewerk. B. en W. stellen voor het smidswerk aan de school te Kerkbuurt om het andere jaar, te beginne in 1931 aan adressant op te dragen. De voorzitter geeft te kennen dat bedoelde smid de laatste jaren geen werk heeft gehad. De heer de Vries zegt", dat er met de verdeeling vtfh gemeentewerk wel eens wat meer haperd. Ook de heer Duin schijnt bijna nooit voor gemeentewerk in aanmerking te komen. De heer Duijvers zou liever om de beurt een be paald bedrag laten verwerken. Wethouder de Groot meent dat het gewenscht is dat door het schoolbestuur ook het interieur der school zou worden bijgevoegd dan is het wat meer de moeite om jhet werk om het andere jaar te geven. Na eenige bespreking werd besloten om de voor komende werken om de beurt te laten uitvoeren. d. Verzoek van D. van der Gulik te Waarland, om stroomprijsverlaging voor zijn radiodistributie bedrijf. B. en W. stellen voor dat verzoek te behandelen nadat de rekening van het bedrijf over 1930 zal zijn ingekomen. Na eenige bespreking werd dit goedgevonden. e. Mededeeling dat de bouw van een nieuwe brug in het voetpad is aanbesteed en gegund aan J. van Loenen voor f290. Wethouder de Groot wijst er op dat het de be doeling was dat de aannemer ook gebruik zou maken van werklooze arbeiders, het schijnt echter dat hij zich hier niet aan houdt, tot heden is hiervan niet het minste te merken. De voorzitter zegt dat hem hiervan niets is be kend en doet toezegging dat hij hierna zal informee ren. fSchrijven van Ged. Staten geleidende de goed keuring besluiten der vorige vergadering betreffende het vèrleenen van tuindersvoorschotten. In verband met een gedane aanvraag zal aan de reeds opgegeven Bank en de Boerenleenbank van Zuidscharwoude worden toegevoegd. Benoeming van een onderwijzer aan de school te Dirkshorn. De voordracht luidt: 1. W. F. C. Wiese te Alkmaar. 2. A. A. Hollanders te Schiedam. Met algemeene stemmen werd no. 1 van de voor dracht benoemd. In dienst treding zoo mogelijk 1 Februari. Benoeming stembureaux. Door B. en W. wordt voorgesteld de stembureaux aldus samen te stellen Hoofdstembureau Voorzitter H. Nolet; leden J. de Groot, A. Dekker. C. Francis en S. J. de Vries. Plaatsverv. A. Duijves, C. Bakker en Doodeman. Stemdistrict I. Voorzitter H. Nolet. Leden C. Fran cis, S. J. de Vries. Plaatsverv. J. Dam, J. Smit. Stemdistrict II. Voorzitter A. Dekker. Leden D. Doodeman, P. N. Raas. Plaatsverv. P. de Jong en P. Nieuwboer. Stemdistrict III: Voorzitter J. de Groot. Leden C. Bakker en A. Duijves. Plaatsverv. Ch. G. M. Immens P. Hof. De voorgestelde werden met algemeene stemmen benoemd. Rondvraag. De heer Doodeman zegt, dat het hem bevreemd dat een bespreking over het plaatsen van een wegwijzer bij de groene paal in Waarland niet op de agenda was geplaatst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1