J. B. KöSTER OPRUIMING Nimmer zijn onze prijzen zoo laag gesteld als thans Koopt nu een Costuum, Overjas of Jongenspak - - Langestraat Alkmaar. Magdalenenstraat Köster's Volkszaak INGEZONDEN AGENDA De voorzitter zegt, dat dit wel de bedoeling was geweest maar het is hem door het hoofd gegaan, maar zoo de raad er geen bezwaar tegen heeft kan het nog wel worden behandeld, wat werd goedge vonden. Het gevolg van deze bespreking was dat in deze een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Bakker vraagt of de raad genegen is om voor de tantaarn bij zijn woning eenzelfde bijdrage zou willen geven als aan de andere lantaarn voor de straatverlichting wordt uitgekeerd. Spr. wijst er op dat de plaats aldaar nogal ge vaarlijk is ook, vooral met het oog op de brug welke geopend moet worden. Spr. zegt dat het zijn bedoe ling is de lantaarn den geheelen nacht te laten branden. De heer Francis merkt op dat op deze plaats reeds tweemaal bijna een ongeluk is gebeurd en meent dat niet mag worden nagelaten dit verzoek toe te staan. Besloten werd een bijdrage te verleenen van 5 gulden. Hierna sluiting. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARW OUDE. DAMESCLUB „T.O.N.E.G.I.D.O." heeft het plan opgevat in Maart een tentoon stelling te houden van handwerken door de leden van deze club vervaardigd. Gezien het groot aantal gereed gekomen mooie werkstukken belooft het wel iets goeds te worden. Het doel der vereeniging, haar arbeid naast aan gename ontspanning zooveel mogelijk ten nutte te brengen aan anderen, hoopt zij op deze tentoon - stelyling te laten blijken. werkstukken elooft het wel iets goeds te worden. ZUIDSCHARWOUDE. De Alkmaarsche damclub zal op een nader te bepa len datum een wedstrijd spelen te Zuidscharwoude. met Damlust. Bij die gelegenheid zat aan den heer W. Kuiper een medaille worden uitgereikt door de Alkmaarsche vereeniging welke hij daar heeft gewonnen. Nieuwstijdingen GRIEP IN HET GARNIZOEN TE AMERSFOORT. Naar 'wij Hernemen woraen de dienstplichtigen der infanterie, cue opgeroepen zyn tegen Maandag a.s. en oestemü Zyn voor net garnfzoen te Amersioort wegens h£t heerscnen van griep in dit garnizoen, voorioopig gelegerd te Ede. VERSCHRIKKELIJK DRAMA TE B1LTHOVEN. Moeder en haar beiede kinderen waarschijnlijk door een Inlandschen bediende, gedood. lit ihet Hbld. van hedenmorgen lezen wij het vol gende ontstellende bericht: Toen de heer Soeparwi hedenmiddag omstreeks 3 Uiir uit Utrecht waar hij studeert, te zijnen hiiizé aan de Koppellaan terugkeerde, nam hij bij het binnentreden van zijn wonmg een scherpe gasiuclit waar. ïn dé keuken trof hij zijn iölandscnen bedien de zwaar bloedend op den grond aan, terwyl'het gas uit de leiding stroomde. Onmiddellijk sloot hij de gaskraan af en snelde naar boven waar hij zijn vrouw en beide kinderen ongeveer 3 en 4 jaar oud, allen dood aantrof. Zij. waren eveneèens bloedend verwond, en ook hier hing een sterke gaslueht. De bediende gaf nog tee kenen van leven. Efe politie werd onmiddellijk gewaarschuwd ook de officier van Justitie was weldra aanwezig. Nadere bijzonderheden. Onze Utrechtsche correspondent meldde ons de volgende bijzonderheden Toen wij in den namiddag in de Koppellaan te Bilthoven aankwamyn, heerschte in deze voorname en anders zoo rustige buitenwijk een ongewone druk te. Voor het witte landhuis op no. 3 stond een lange file auto's en onafgebroken flitsten nieuwe licht bundels op in de duisternis, waar de menschen fluis terend het drama bespraken. De heer Soeparwi, die om 9 uur des ochtends van huis was gegaan, keerde tegen 3 uur in den middag terug. Toen hij zijn woning omliep bemerkte hij dat de voordeur op slot was. Bij de keukendeur con sta- teerde hij een hevige gasluchet. Na opening van deze deur zag hij hier zijn 24-jarigen inlandschen bedien de Sono bewusteloos op den grond liggen. Een gas slang lag nog in de onmiddellijke nabijheid. Doodelijk beangst liep de heer Soeparwi - die juist de vorige week slaagde voor het doctoraal exa men veeartsenijkunde en Zondag zijn promotiefuif zou geven - de trap op naar de slaapkamer. Hier vond hij de deur op slot. Vertwijfeld bij den aanblik van de vele bloedsporen op den trap rende de heer Soeparwi naar een buurman, die met hem meeging naar de woning. Ook deze trachtte tevergeefs de slaapkamerdeur te forceeren. Een smid werd ge haald, maar ook die gaf zijn pogingen op, waarna hij de deur instrapte. Een ontzettend schouwspel deed zich daarop aan de binnentredenden voor. Op den grond, onder het bed lag het lijk van mevrouw Soeparwi geb. Soeminah raden Roro met messteken op beest achtige wijze gewond, in de nabijheid de lijken van de beide zoontjes, Soebagio en Soebroto, resp. 4 en 3 jaar oud, eveneens door messteen gedood. Uit alles bleek dat een hèToige worsteling aan het bloedbad mioet zijn vooraf gegaan want op het behang en elders in de kamer vond men groote bloedvlekken. Onmiddellijk na het ontdekken van de misdaad werd de politie gewaarschuwd, evenals het parket in Ut recht. De rechter-commissaris, mr. Wijnstroom en de of ficier van Justitie mr. Fabius waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Inmiddels was door een plaatselijk geneesheer dr. van_Dam, getracht den huisbediende, die nog teekenen vfefi leven vertoonde, met zuurstof bij te brengen. Gedu rende zijn vèrvoer naar de neurologisch! klitüek van prof. Bouman kwam de man reeds half tot bewust zijn. De burgemeester van de Bilt, baron Van der Borch tot Verwolde van Vorden, dien wij nog even spraken, kon ons onitrent de vermoedelijke toe dracht met zekerheid nog niets zeggen. Prof. Baart de la Faille, vertelde hij ons, was juist bezig de sec tie op de lijken te verrichten, en eerst dan zou men misschien een juister inzicht in de motieven die tot het drama hebben gevoerd, kunnen krijgen. Het vermoeden bestaat, dat de bediende den moord op mevrouw Soeparwi en de beide kinderen heeft gepleegd en toen de hand aan zich zelf heeft De ontzetting in de burt is algemeen, temeer daar het hier een Indische familie betreft* die zeef in aanzien stond en een teruggetrokken leven leid 1 de en als buitengewoon humaan bekend stond, i Nader vernemen wij nog, dat de lijken der slacht- offers naar Utrecht zijn overgebracht, waar prof. j Baart de la Faille vandaag de sectie zal verrichten. Gisteren heeft nog slechts een vdbrloopige uitwendi ge schouwing plaats gehad. Omtrent den toestand van den huisbediende kon 1 de behandelende genesheer gisteravond nog niet mededeelen of er kans bestond hem in het leven te i houden. Om halfelf was hij nog niet ten volle tot bewustzijn gekomen. EEN CADEAUTJE VAN EEN ONBEKENDE. Door een Ingezetene van Middelstum, zoo wordt i vandaar gemeld, althans volgens den poststempel, is aan den Raad van Arbeid te Groningen een brief verzonden, in houdende 2 papiertjes van f 10, zonder nader bericht of bestemming. Nu heeft de R. van Arbeid dezen brief met inhoud teruggezonden, met verzoek om afzender en advies. De afzender zal zich nu bekend moeten maken, om nadere gegevens te verstrekken. WEER EEN LIEFDESDRAMA. Poging tot doodslag. Hedenmiddag te ongeveer half een h'eeft te Gro ningen een ernstige poging tot doodslag plaats ge had, welke met den directen dood van het slachtof fer geëindigd zou zijn, indien er geen hulp van bui tenstaanders was komen opdagen. In genoemd perceel diende'als werkvrouw de 40- jarige Eefke Koerts, vrouw van den 55-jarigen P. van der T., gepensionneerd Oost Ind. militair, wonen de in de Alberstraat. Het huwelijk tusschen deze beide menschen waa niet gelukkig. De vrouw had haar man verlaten, en woonde in de Nieuwe Ebbinge straat. Er was sprake van een scheiding, waar de man echter niet in wilde berusten. Hij deed her haalde pogingen om zijn vrouw te bewegen weer bij hem terug te keeren. De verhouding tusschen beiden was zeer gespan*- nen getuige het feit, dat de politie zich er ook al eens mee heeft moeten bemoeien. Vanmorgen was de vrouw bezig de gang beneden aan de trap van het boyenhuis te dweilen waarbij, dfe buitendeur openstond. Van der T. is toen weer kor men opdagen, en de bewoners hoorden tusschen béiden, een ehftige woordenwisseling ontbranden, die nog steeds heviger werd, totdat de man tot handtastelijkheden overging. Hij had een groot mes getrokken waarmee hij zijn vrouw te lijf ging. Zij kreeg éen snede over den pols en toen zij de trap pen opvloog stak de onverlaat haar eerst in de bee nen en daarna in den rug. Dit laatste geschiedde met zulk een kracht, dat het mes doorsloeg, zoodat het onbruikbaar werd. Als een wildeman sprong de man op de vrouw om haar met zijn handen verder letsel toe te brengen. Ondertusschen waren verschillende omstanders toegeloopen. Twee gingen het huis binnen en een hunner sloeg de aanvaller met zijn klomp op het hoofd, waarna zij hem overmeesterden. De politie was nu ook ter plaatse en bracht den dader naar het hoofdbureau aan het Martinikerhof. De man aan wiens krachtdadig optreden door het slaan met den klomp, het is te danken, dat het drama niet nog ernstiger omvang nam, is een voer man van de firma Dikema en Kamphuis, genaamd' H. H. Oynhuizen die aan de Hooge der A kolen moest bezorgen en juist langs het huis reed. Hij hoorde het spektakel e/i sprong met zijn kameraad P. Snijders van den wagen af om de vrouw hulp te verleenen. De vrouw was er ernstig aan toe en werd in deernis wekkenden toestand opgenomen. Nadat dr. Rookma ker de eerste hulp had verleend, werd zij per rijwiel brancard naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De politie stelt een nader onderzoek in, onder leiding van den commissaris den heer Moolenaar, die met den hoofdinspecteur en den Inspecteur Blank ter plaatse was. Het spreekt vanzelf dat dit voorval in het drukke middaguur een groot aantal niewsgierigen deed sa- menstroomen. De politie zorgde ervoor, dat het terrein direct behoorlijk werd afgezet. DE WASSENDE RIVIEREN. De Waalkade te Nijmegen is weer ondergeloopen. De toestand van de Maas bij Grave is weer uiterst critiek. De Brabantsche dijken loopen eveneens groot ge vaar te zullen doorbreken. De Beersche overlaat gaat weer werken. De toe stand is op vele plaatsen zeer zorgwekkend. DE DOOD VAN ANNA PAWLOWA. Na een indrukwekkende dienst in de Russische kerk is het stoffelijk overschot van Anna Pawlowa naar he crematorium van Golders Green te Londen over gebracht waar de laatste ceremoniën hebben plaats gehad. De aandoening was zeer groot vooral toen de vroegere balletmeester van Anna Pawlowa naar de baar toekwam om er een bos witte lelys op te leggen welke hij eerst kuste. e tVIiULNAAitUiU ISiJ SUH/lUtW. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor den aameg en de verbetering van een weg van Scnagen naar net Niedorper Veriaat in de gemeenten bcna- gen, Barsingernorn, Harenxarspel, en Oude Nieüorp ued. Staten van Noo'ranoliand hebben deze onteige ning verzocht. In hoofdzaak zal de bestaande weg van Schagen over Zijdewind naar het Niedorper Veriaat worden gevolgd. De weg zal een kruinbreedte krijgen van ongeveer 15 meter met taluds en 'zoo noodig bermsloo ten. AANRANDING. Een 14-jarig meisje uit Reeuwijk dat te voet op weg was naar Gouda, is op den Bodegravenschen weg meegelokt door een automobilist die Zonder dat het kind dit opmerkte den weg naar Rotterdam insloeg en op dien weg haar aanrandde. Halverwege Rotter dam liet hij zijn slachtoffer achter, na haar geld te hebben gegeven voor de autobus naar Gouda. Een boerenarbeider die het schreiende kind passeerde nam het meisje mede op den bagagedrager van zijn fiets om haar terug te brengen naar Gouda. Ook deze man zou het kind hebben aangerand. De automobilist die het meisje heeft medegnomeu is aangehouden en heeft zijn misdrijf bekend. De tweede aanrander is nog niét gevonden. BERGEN AAN ZEE. In Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Bergen aan Zee door wijlen mevrouw van Reenen Voiter werd gesticht. In Bergen bestaan grootsche plannen om deze gebeurtenis feestelijk te vieren en wanpeer die plannen slagen, dan staan Bergen in Juni drie- daagsche feestelijkheden te wachten. Onder voorzitterschap van den heer C. F. Zeiler is gisteravond in de Rustende Jager een drukbe zochte vergadering gehouden, waarin een comité van 25 elden, vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen werd samengesteld. Hét comité zal zich zoo spoedig mogelijk zekerheid verschaffen over de mogelijkheid de geopperde plan nen te kunnen verwezenlijken. BIOSCOOPKWESTIE TE GRONINGEN. Aangezien de raad de 25 procent vermakelijkheids belasting heeft gehandhaafdvinplaats van 2ft^procent, zooals de bioscoopdirecties wenschten, is besloten de bioscopen te sluiten en is aan het personeel ontslag EEN STORMPJE IN EEN GLAS WATER. In het verslag van de jaarvergadering van de tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" te Sint Pancras voorkomende in ons nummer van Dinsdag j-,1. staat vermeld: „Naar aanleiding van de notulen worden enkele, opmerkingen gemaakt, welke echter voor publi catie niet toelaatbaar zijn." Ter nadere toelichting diene het volgende: Eén der leden, met name de heer H. Olie, aan het woord komende, heeft woorden geuit, waarmede de burgemeester, als hoofd der politie, in zijn ambt als zoodanig werd aangerand. Het gesprokene is door de Alkmaarsche Courant weergegeven, waarna echter door den heer H. Olie een ingezonden stuk is geplaatst in de Alkm. Crt. van 30 Jan. j.l. waarin hij verklaart, dat de door hem geuite woorden tegenover den burgemeester onjuist bleken te zijn en de gebezigde uitdrukking daarom in het openbaar herroept. Het is dus ongetwijfeld voorzichtig geweest de geïncrimineerde woorden niet te plaatsen. SINT PANCRAS, 30 Januari 1931. De arbeiders van Sint Pancras naar de Zuiderzee. Het valt niet mee. Als men het stukje in de „Langedijker Courant" leest, zou men zich bijna ongelukig gevoelen als men geen arbeider was en niet te werk gesteld kon worden aan de Zuiderzeewerken, En ook „Het Volk" moet hier nog al eens opgeld doen. Ik vernam voor de laatste raadsvergadering de plannen van B. en W.. Ik had daar niets tegen, dat de arbeiders daar te werk gesteld zouden worden, maar ik vermoedde nogal mooie voorstellingen daar van, wat mij ter raadszitting dan oJ>k al spoedig bleek. En ik heb toen een stukje voorgelezen van een arbeider uit Andijk, dat dan ook niet gunstig luidde. Ook zegt de schrijver dat zij met muziek zijn vertrok ken. Dat is nimmer gebeurd, maar wat wel gebeurd is, dat ze al weer terug zijn, daar het loon zeer klein is, Maar bovendien moet men z'n brood zoo in de openlucht opeten, ondanks al het slechte weer van den laatsten tijd. Misschien zou hier de arbeids inspectie verbetering in kunnen brengen. Ik heb meer den indruk gekregen, dat het stukje tegen „Het Volk" en tegen mij gericht was, dan dat sonijjver Kennis van zaaen van ae weiKzaainncuen uaar nad. ook in de „Schager Qoyrant" stond een stukje dat zeer ongunstig luiuae. ik geloof dat ook de sciiiy- ver net oeter vond, het niet met zyn naam te on- uerteeKenen. Danaend voor de verleende plaatsruimte, K. LEK. Wy gelooven, dat datgene wat wy schreven de vrees heelt opgeweKt, aat de arbeiders toen naar ue ZuioerzeewerKen zouden gaan, en dat net senry- ven omlnet heen te gaan een verKapte propagan da is om de menscnen aan ander (gemaKKeiyaer) werk te helpen. De Overneid - zoo zegt men zoo dikwijls - moet voor de weritioozen zorgen, maar er rüst op de arDei- ders de verpachting om ook zelf te zorgen werK te vinden. En wanneer dat werk is gevonden aan de Zuiderzee terwyl de gemeente voor goeoKoop of gratis vervoer zorgt, aan geeft een demonstratief' weigeren naar de ZiUiarezeeweiKen te gaan, onder motief van të ï^ag loon en geen goede rustgelegenheid toch een ander beeld van de mentaliteit dier „werkloozen", dan men aanvanKelyk had, toen zij van die werkgelegenheid gebruik maakten. Dat het zaak is dat er verschillende dingen worden verbeterd senry ven wy "Donderdag reeds. Maar dan -is het plicht oifi met elkaiidéf te zor gen voor verbetering, inpiaats van den gemakkeiy- Ken weg te bewandelen, en de lasten desnoods op gemeente- en armbestuur te schuiven. Er zyn nog anderen, die in nog kommervoller om standigheden verkeeren, en daarvoor ook verant woordelijkheid moeten dragen. De heer Lek heeft dan zeker niet in het raadsver- slag van Anna Paulowna geïezen de woorden van een der raadsleden:„We leven onder de geluk kige omstandigheden, dat aan den weg en in den Wieringermeerpolder dé meeste werkloozen te werk gesteld konden worden, maar was dat niet het geval •dan zouden 'we door de crisis een groot aantal werk- lopzen hebben, en' er dus van crisiswerkloosheid sprake zijn; De heer Lek was up to date geweest, wanneer hij dat ook hadhgenoemd. Een goed lezer heeft kunnen begrijpen, dat het eerste gewraakte stukje van de hand der Redactie kwam en we nemen daar nog niets van terug. Het ging en gaat niet tegen den heer Lek en „Het Volk" maar „het hangt er maar van af hoe men de zaak beziet" nietwaar mijnheer Lek? Snt Pancras heeft toch maar wéér bewezen voor de werkloozen te willen zorgen. RED. OUDKARSPEL, 30 Januari 1931. Weledele heer, Ik hela uw tegenartikel gelezen in de „L. Crt." an 29 Januari over Anna Pawlowa, en ben van meening dat de Redacteur niets kwetsends heeft bedoeld, tenminste ik kan het er niet in vinden. Ik heb de danseres zien optreden in het Capitol Hheatre te New York, voor een geestdriftige menigte van 2000 personen. Het Capitol Theatre is een der eerste en bekendste theaters der Metropolis. Ik. zag haar in haar creatie „De stervende Zwaan" Anna Pawlowa was een kunstenares van den eersten rang en in staat diepe ontroering te weeg te brengen. Zij heeft wel materieel voordeel uit haar onvolpre zen kunst getrokken, maar het meeste opgeofferd voor de Russische bannelingen en uitgewekenen van haar beklagenswaardig volk. Dat er nog iets anders bestaat dan alleen het stoffelijke, om de menschen gelukkig te' maken, ben ik geheel met den heer Bonnet eens. Dit ge tuigt tenminste dat u geen atheist bent. Een grootë kracht werkt in alle dingen en het succes ligt niet in het uiterlijke. Anna Pawlowa heeft zich gedragen als een heilige, in haar loop baan, door het leven zoowel in de uitbeelding van haar kunst als in de leniging der stoffelijke nooden van haar medemenschen. Zij was de ware Keizerin met hart en ziel van haar balletten. Mej. 'C. WESTER-VISSER. Een ingezonden stuk, dat wij hedenmorgen nog ontvingen moest tot onzen spijt tot het nummer van Dinsdag worden verschoven. Ger. J. V. „Soli Deo Gloria" Broek op Langendijk Afdeeling I. Agenda voor Zondag: Nam. 6 uur: vr. Jan Glas Gew. Gesch. schets 53 „De Apostelen vervolgd." Vr. Maurits Kool, Vaderlandsche gesch. schets „Ons land als koloniale mogendheid."

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2