31 Officieel Nieuws ssstl. yjs.'SHSüKi jïïsga r-rs-'-- -Het KEURINGSDIENST VOOR WAREN IN HET KEURINGSGEBIED ALKMAAR. Met ingang van 1 Januari 1931 is het gewijzigde Consumptieijs-besluit nu definitief in werking ge treden. Hier volgen eenige der voornaamste eischen. Consumptie-ijs mag alleen worden bereid in ruim ten, die van 15 Maart tot 15 October daarvoor alleen dienen, een oppervlakte hebben van ten minste 8 M2., een stofdichte zoldering en deugdelijke effen vloer hebben, en waarvan met uitzondering van deu ren en ramen de wanden geheel van steen zijn. Zij mogen niet met privaten, enz. in directe verbinding staan en niet voor woonkamer, enz. worden gebruikt en moeten daarvan deugdelijk gescheiden zijn. Die ruimten mogen niet als keuken worden ge bruikt, tenzij wordt aangetoond, dat deze is de bedrijfskeuken van een restaurant, lunchroom kof fiehuis of van een kok of banketbakker en uitslui tend als zoodanig in gebruik. In het perceel moet een inrichting aanwezig zijn, waarin het consumptie-ijs moet worden bewaard op een temperatuur beneden 0° C., een gereede waschgelegenheid met zeep en handdoek, terwijl het van een deugdelijke watervoorziening moet zijn voorzien. Verder moet het geheel in zindelijken staat verkeer en. Consumptie-ijs mag alleen worden vervoerd, be handeld of ten verkoop in voorraad worden ge houden, als het bereid is in een ruimte als boven omschreven, en de persoon, die het ijs vervoert, behandelt, enz. in het bezit is van een geldige ver klaring ten name van hem, die het ijs heeft bereid, afgegeven door of namens den burgemeester der gemeente, waarin de bereidplaats is gelegen en in houdende, dat deze bereidplaats aan de gestelde eischen voldoet. Wie zulk een verklaring niet bezit of niet in dienst is van den houder van zulk een verklaring, mag slechts consumptie-ijs vervoeren, enz., als hij in het bezit is van een schriftelijk bewijs te zijnen name, afgegeven door of namens den burgemeester zijner gemeente, waaruit blijkt, dat hij het ijs betrekt van een met name genoemden bereider, die in het bezit is van de hiervoor genoemde verklaring. Deze bereider mag het consumptie-ijs slechts afleveren in eene verpakking,ten hoogste 100 gram inhou dende en voorzien" vaji eene aanduiding, waaruit blijkt, wie de bereider van hpt consumptie-ijs is. Voor het consumptie-ijs zelve zijn eenige eischen gesteld, o.a. dat het in deugdelijken toestand moet verkeeren, geen conserveermiddelen, schadelijke stoffen of kunstmatig bereide verzoetingsmiddelen zooals saccharine mag bevatten; roomijs met ten minste 12 melkvet bevatten. De bussen of andere voorwerpen waarin het con sumptieijs zich bevindt, of de deksels ervan moeten een naam van bepaalde grootte dragen waarmede de waar moet worden aangeduid. Het vaar.-, of vqertuig of rijwiel, waarmede het wordt vervoerd, of waarin het ten verkoop voorhan den is, moet voorzien zijn van den aam en de woon plaats van hem, aan wien de hiervoor genoemde ver klaring o fhet hiervoor genoemde bewijs is afgege ven. Op dat vervoermiddel mag het woord „room" niet voorkomen, als daarop geen „roomijs" aanwezig aaleiding van desbetreffende vragen werd een bree- de uiteenzetting gegeven van het incasso-bureau waarbij gewezen werd op de zeer gunstige resultaten welke worden bereikt met het zg. visitekaartje in 't Weekblad. - De - vooral de kwade - borgtocht 's er door worden voorkomen. Met betrekking tot vor- de benatwoording van enkele gestelde vragen vond de heer Schouten later nog de gelegenheid en kele dingen betreffende het practische leven aan te stippen, o.a. over de Pachtwet en het verleeen van steun door het rijk aan in nood verkeerende takken Wie dus consumptieijs los wil verkoopen, moet zelf bereider daarvan zijn en een bereidplaats hebben, die aan de gestelde eischen voldoet. Wie geen bereidplaatsen heeft, mag slechts verpakt ijs verkoopen. Nadere inlichtingen zijn aan het laboratorium van den Keuringsdienst voor Waren te verkrijgen. De directeur van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar, DR. D. MOL. Alkmaar, Januari 1931. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. De Inspecteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Alkmaar le afdeeling, brengt ingevolge de Min. miss. van 24 December 1930 no. 75 I A. ter kennis, dat ieder die op Zondag 1 Februari 1931 eene hoeveelheid gedistilleerd ongeacht de sterkte van meer dan 100 Liter in voorraad of in vervoer naar zijn opslagplaats heeft, op Maandag 2 Februari d.a.v. aangifte moet doen ten kantore van den Ontvanger der aeóijnzen te Alkmaar. Deze aangifte moet schriftelijk geschieden en worden onderteekend. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Dnoderdagavond vergaderde de vereeniging „Kin derherstellingsoorden in café „Rust en Lust" alhier. Voor dezen avond was de heer Bos uit Egmond aan Zee uitgenoödigd, welke, na het houden van een kleine rede, met de film het een en nader, betreffen de de verpleging op het doek vertoonde. Toen voorzitter de heer A. de Vries, te 7.30 uur deze bijeenkomst opende, was hij de eenigst aanwezige der bestuurderen, daar hij ons mededeelde, dat de andere heeren door ziekte waren verhinderd. Nadat voorzitter in zijn openingswoord het groote nut dezer vereeniging had opgesomd, en hij .niettegenstaande de malaise, die er rondom heerschte, de aanwezigen opwekte om te steunen of te blijven steunen, daar juist deze neerdrukkende tijd door het zawkke kind het ergst gevoeld en de grootste bezwaren mee brengt, worden de notulen door hem gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, eveneens de rekening welke een bezit aangaf van f23. Het jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd, zoodat toch trots de weinige opkomst, alles een beurtje kreeg. Bij de nu volgende bestuursverkiezing door vertrek der heeren K. Appel en M. Kriek worden in hun plaats benoemd de heer W it Dz. van Groenveld en mej. Overbeek van Eenigenburg. Hierna is het de heer Bos die het woord verkrijgt. Deze heer be gint met een uiteenzetting te geven van tuberculose ?ermgen buiten de gemeente belast zich het incasso als besmettelijke ziekte en zegt aat deze besmetting uUf^-u ook" Met verschillende voorbeelden werd zoo geheel anaers werkt, dan bij andere besmettelu- «omtrent meegedeelde toegelicht waaruit ook ke ziekten. Met t.b.c. wil het heel graag voorkomen 5 da! zelfs vaak P^atsing op de zwarte lijst dat zij die ais kind besmet zijn pas op volwassen „ül worden voorkomen. Indien meerdere schuld leeftijd eerst goed door deze ziekte worden aangetast e,en bepaald geval zijn betrokken, worden Het is daarom zoo'n groot voordeel dat het besmette 1 f51 ,blnnenkomende gelden ponds-ponds kind, hetwelk door den dokter gecontroleerd kan wor L gekeerd De kosten van inning zijn ge- den, zooveel kan worden gedaan, en deze hierdoor p 0 pro(:ent- Hiertegen werd bezwaar ge- voor erger bewaard worden. En het groote voordeel joorgrootere bedragen, waarop werd opge- dat thans zooveel kinderen door uitzending naar k ,dat enkele gevallen een heffing van 10 deze koloniehuizen genezing kunnen vinden, zit hem Z°h kun?en worden toegepast, doch dooreen hierin dat het geheel jaar door verpleging kan ge- mfi dan glng een bedrag van 10 procent schieden. Was men eerst van gedachte dat enkel w, t gemoeid. Waar dit mogelijk is worden deze on- bij zomer dit kon geschieden, dit bleek niet juist -v op <Je wanbetalers. Uit de voorgele- te zijn. Ja, zelfs zijn de resultaten bij winterver- I tarieven voor publicaties in het weekblad bleken plegmg nog gunstiger dan bij zomerdito. Deze heer dfe gu ig. J®*'?,* vooral voor de leden, wijst er de aanwezigen dan ook op, dat de tijd van reductie krijgen. Als regel mag het jaar geen bezwaar met zich brengt voor de gene- 1 dlt blaadje Zlch zelf bedruipt. Bij de zing der patientjes. Nu volgt een fUm! ^treffende !00ïkear aan te terugdenken WC n°g lang met genoegen aan zullen De heer Schouten sloot te ruim half tien de ver- gadering. uitzending van zwak Jantje, waarin hét beloop der verpleging en huisvesting wordt weergegeven en na 10 weken zien wbij ons Jantje als een frissche vroo- lijke knaap bij moeder weerkeeren. Voorts wordt de winterverpleging op het doek gebracht waarbij wij ons allen konden overtuigen dat ook dan de jeugd niet aan verveling lijdt. Zoo was het een en nader voor velen een leerza- men avond en wij twijfelen niet .of het zal zijn nut afwerpen door toetreding of lid blijving der afdeeling Het was de voorzitter die hier in zijn sluitingswoord ook op wees en een elk opwekte om lid te worden. HEERHUGOWAARD. Ook in onze gemeente tal van zieken, vooral on der de schooljeugd. We vernamen van griepgevallen geeling en bof. Aan de Sint Jozefschool waren dezer dagen-meer dan 80 leerlingen ziek. HEERHUGOWAARD. Het schijnt, dat verbetering van den Donkeren weg toch weldra haar beslag zay krijgen. Deb etrokken eigenaren van het aangrenzende land schijnen meer tot inschikkelijkheid genegid te zijn. Verbetering vooral door het wegwerken van boch ten is inderdaad wel hoog noodig. HEERHUGOWAARD. In het lokaal va nden heer Weder werd Donderdag avond een vergadering gehouden, met het doel ie komen tot de oprichting van een winkeliers- Uering en vakvereeniging. Door een voorloopige commissie waren hiertoe per circulaire uitgenooaigd 60 tot 70 winkeliers, neringdoenden en vaklieden. De heer P. Glas fungeerde als voorzitter, de heer P. Doode- man als secretaris. Daartoe uitgenoodigd waren me de aanwezig de heeren Timmerman, Pier'sma en Smit. vormende het dagelijkscji bestuur der Langedij ker vereeniging. De voorzitter opende de bijeenkomst met een spe ciaal welkom aan genoemde heeren, die zich bereid hadden verklaard, zooveel in hun vermogen was in lichtingen te willen verstrekken, hetgeen op zeer hoogen prijs werd gesteld. Vervolgens werd gewezen op de toegezonden circulaire, waarin het doel dezer vergadering was medegedeeld, en zeer in het kort ook het doel en de werking van een winkeliers nering- en vakvereeniging. Gaarne had spr. een grootere opkomst gezien, niettemin hoopte hij dat de vergadering tot de oprichting eener vereeniging zou mogen leiden. Zich vervolgens tot den heer Timmerman wendende, verocht hij dezen een nade re uiteenzetting te willen geven van het doel en de werking van een middenstandsvereeniging, zooals die aan den Langendijk bestaat. De heer Timmerman merkt op, zich niet te hebben voorbereid op het hou den eener inleiding, doch wel was hij bereid het een en ander omtrent de Langedij ker vereeniging mee te deelen en zoo mogelijk gestelde vragen te be antwoorden. Zoo werden dan in het kort uiteengezet het doel en de werking der vereeniging aan den Lan gendijk waarna eenige mededeelingen werdén 'ge daan met betrekking tot deze vereeniging. Deze heeft reeds 26 jaar bestaan. De aanleiding tot de oprichting is geweest de last, welke ondervonden werd va nde zg. vliegende winkels. De vereeniging mocht zich verheugen in de medewerking van de gemeentebesturen en een steeds toenemend aantal leden, hetwelk het vorig ejaar tot ruim 250 was gestegen. Het blijkt dus wel. dat de vereeniging in een gevoelde behoefte voorzite en hielden zich aanvankelijk nog vele zakenmenschen afzijdig, lang zamerhand bleek men tot de overtuiging te komen dat eigenbelang aansluiting gebood. Voorts verklaar de spr., mede namens zijn medebstuurders, bereid te zijn zoo veel mogelijk inlichtingen te willen ge ven en te stellen vragen zoo" goed mogelijk te zul len beantwoorden. Al dadelijk werd gevraagd naar het nut van het weekblaadje, waarop werd geant woord dat dit een zeer goedkoope en doelmatige gelegenheid bood tot publicatie. Steeds wordt er in in opgewekt zooveel mogelijk bij eigen burgers te koopen; voorts worden er allerlei belangen in be sproken terwijl ten aanzien van de borgtocht 't reeds veel nut afwerpt door het zg. zwarte vakje. Hierdoor zijn al vrij wat achterstallige gelden binnen geko men. Inderdaad zegt spr. is er door ons blaadje in dat opzicht al heel wat verbetering gekomen. - Wel werd hierna door enkelen de vraag gesteld, doch voor vruchtbare discussie bleek men een bree- dere uiteenzetting wenschelijk te achten. Teneinde hieraan tegemoet te komen werd overgegaan tot voorlezing der statuten van de Langedij ker vereeni ging. Dit gaf dan ook aanleiding tot het stellen van vragen en het maken van allerlei opmerkingen. - Zoo werd gewezen op hqt belang van adresseering aan gemeentebesturen met bere"kking tot meer alge- meene en ook wel groepsbelangen. Waar de contri butie bleek gesteld te zijn op f 2 per jaar, werd ge vraagd of dit ook vlodoende zou zijn bij een ledental van 60-70, waarop een bevestigend antwoord werd gegeven en medegedeeld werd, dat voor het bijwonen der reglementair voorgeschreven twee vergaderingen in het jaar telkens 50 cents presentiegeld werd uit gereikt. Voorts werd door den heer Timmerman gewezen op de inschrijving bij de Kamer van Koop handel ein op het groot belang der toetreding tot het Bureau van Advies, waar de leden gratis zoowel rechtskundig als zakëhadvies kunnen bekomen. - Noodzakelijk werd ook géacht het verkrijgen eener rechtspersoonlijkheid door het aanvragen der Ko ninklijke goedkeuring der Statuten. Een duidelijke uiteenzetting werd gegeven met betrekking tot even- eele vereffening van zaken. Na de statuten werd mede voorgelezen het huishoudelijk reglement. Hier bij werd er op gewezen, dat bij de samenstelling van het bestuur natuurlijk in de eerste plaats dient gelet te worden op de geschiktheidvoor de vervulling van een bestuursfunctie, maar er ook op gelet moet wor den om in het bestuur verschillende categorieën vertegenwoordigd te hebben, liefst ook uit verschil lende deelen der gemeente. Mede werd stilgestaan bij de samenstelling en werking der commissie voor het incasso-bureau en die voor de redactie en administratie van het Week blaadje. Dit wordt huis aan huis verspreid en biedt gelegenheid voor publicaties van allerlei aard. Naar moeten geven dit aan de posterij op te dragen N- dat nog eenige besprekingen hadden plaats gehad, werd* de vraag gesteld of tot oprichting eener ver eeniging zal worden besloten. Hoewel met het oog op de betrekkelijk geringe opkomst, door enkelen hier tegen bezwaar werd gemaakt, achtte de commissie het gewenscht de oprichting niet langer uit te stel len. De heer Mienis wees nog eens met klem op alles wat door de vereeniging te bereiken zou zijn, terwijl ook de heeren van den Langendijk een warm plei dooi hielden voor de oprichting. Hiertoe werd dan ook besloten, terwijl allen, op een paar uitzonderin gen na als leden konden worden ingeschreven. Hoe wel de commissie wel graag nu reeds een bestuur zag gekozen, werd besloten, dat de commissie zou aanblijven tot de volgende vergadering. Deze werd vastgesteld op Donderdag 12 Februari en gehouden worden in hetelfde lokaal. Hoewel hierover nader kan worden beslist, werd ten zeerste aangeraden de vergaderingen zoo veel mogelijk te houden in de kom der gemeente. In de volgende vergadering zal een regelment worden vastgesteld en het defini tief bestuur worden gekozen. Na nog eenige bespre king van meer ondergeschikt belang sloot de voorz. de voor. de vergadering een woord van dank bren gend aan de heeren van den Langendijk alsmede aan de verslaggevers. Spr. wekt allen op propaganda te maken en vooral een paar belanghebbenden mede te brengen naar de volgende vergadering. KRABBENDAM. Woensdagavond om zeven uur trad in de Ger. Kerk ainier op daartoe uitgenoodigd door de a.r. kiesvereeniging te dezer plaatse Denevens die van DirKsnorn en Noordscnarwouae, het lid der Tweede Kamer ue heer J. Schouten van Rotterdam. Waren van nier vrij wat belangstellenden opgeko men, autobussen brachten uit dé omgeving ook veien naar hier, zooaat het kerzgebouw vol was De voorzitter onzer plaatsehjue Kiesvereeniging de heer J. Turkstra, opende de vergadering. Gezon gen werden een wteetai veren uit psalm 21. Na gebed volgde lezing van een gedeelte uit Mattheus 24, Daar na werd den spreker van dezen avond en voorts alle verdere belangstellenden het welkom toegeroe pen, De heer Schouten hierna het woord verkrijgende, sprak over „Tijden van Revolutie." Spreker bezag allereerst de economische toestan den in binnen- en buitenland. Allerwege zeer ern stige crisisverschijnselen, groote zorgen. De werk loosheid neemt schrikbarende vormen aan. De toe stand in land- en tuinbouw en industrie schier over al zorgwekkend. Bovendien in sommige landen nog weer omstandigheden die het volksbestaan ondermij nen, bv. in China waar men gebukt gaat onder den last van binnenlandsche oorlogen, die de volks kracht verteeren Dat de heerschen de economische crisis niet reeds tot het verleden behoort, ligt niet aan tae weinige belangstelling, die ze geniet. Ontelbare geschriften, daaraan gewijd, worden in het licht gegeven, confe renties worden jaar in jaar uit gehouden. Doch het baat niet, integendeel het wordt nog erger. En de heffing van invoerrechten haast in ieder land maken de verwarring nog grooter, en brengen veelal het te genovergestelde resultaat dan dat men ervan ver wachtte. Een internationale crisis als nu aanschouwd wordt, is dan ook slechts door internationale samenwerking te verzachten. Dat deze samenwerking veel, zoo niet alles te wenschen heeft overgelaten, tot nog toe, schetste kortgeleden te Genève op treffende wijze dr. Colijn En hoe is nu het algemeen staatkundig beeld in onze dagen, internationaal bezien Hier treft ons weer de buitengewone verwarring. Het aantal partijen is legio, en dit bemoeilijkt ten zeerste een rustig regeeren. Daarom kan dikwijls ook zoo weinig tot stand worden gebracht. De in nerlijke hechtheid ontbreekt. Het is lijmen en kram men. Spreker schetst in het kort den staatkundigen toestand in Engeland, Frankrijk en Duitschland. - Het blijkt dat daar de gevolgen van dezen gang van zaken zijn, dat men veeal als het ware met lam heid geslagen is. Italië en Rusland bieden weer een geheel andere aanblik, wat echter evenmin heil brengt. Vergelijkenderwijze komt spreker tot de con clusie, dat trots alle moeiten en zorgen de toestand in Nederland zoowel op ecenomisch als op staatkun dig terrein nog gunstig genoemd kan worden. Met het enkel aanwijzen van deze feiten zijn we echter niet klaar. Wij moeten tot de diepste oorzaken van dit alles trachten door te dringen. Wat bedoelen wij in algemeen principieelen zin als wij spreken over tijden van revolutie? Dit, dat men zich tegen de dööT van God gestelde orde voor het leven ver zet, en daarvoor in de plaats stelt een orde, uit het menschelijk brein opgebouwd. Het is een opzeggen van gehoorzaamheid, een God van Zijn plaats willen stooten, een als God willen zijn. Van den val in het Paradijs, tot de wederkomst van Christus is en zal het zijn in wezen een dema gogisch woelen en werken. Door Gods algemeene genade is het mogelijk dat in sommige tijden de toe stand is gelijk aan de zee bij een volkomen windstil te, dan is die kalm en effen, doch ook stormen ne men de overhand. In zulke dagen leven wij nu. Wie echter uit het geloof leeft, ziet hieruin een bevesti ging van wat de Heilige Schrift ons dienaangaande leert. Zoo rijst de vraag wat wij nu te doen hebben. - Wij moeten allereerts komen tot de belijdenis dat de almacht Gods het gansche leven beheerscht. Wij moeten tevens erkennen dat God barmhartig is en door Zijn algemeené genade nog middelen schenkt om den voortgang der revolutie te bestrijden. Dat vraagt van ons moeite, en kennis, ook jonge men- schen, dienen hun tijd wel te besteden in dit op zicht. Vooral ook op de kiesvereenigingen moet de, kennis onzer beginselen door diepgaande studie wor den verrijkt en verdiept. En aT mogen er dan moei lijkheden blijven, die mogen ons niet afschrikken, de kracht om te strijden vinden wij tenslotte alleen in het geloof. Hiermede eindigde de geachte spr. zijn met groote aandacht gevolgde rede. Schrale huid en gesprongen handen genezen direct en blijven heerlijk zacht en lenig met AKKER'» KLOOSTERBALSEM bijt nietl 'Geert goad KLOOSTERBALSEM too goed Winterteenen De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'» KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest 'Geert goad WARMENHUIZEN. Hulptelefoonkantoor te Warmenhuizen. Vanwege de teieioonadministratie is de heer A. H. de Geus Oostwal alhier aangewezen, om wanneer het hulptelefoonkantoor voor het publiek is gesloten, gelegenheid te geven voor het voeren van gesprekken te zijnen huize. Zijn telefoontoestel is daarvoor doorloopend door verbonden. WARMENHUIZEN. Buitengewone vergadering van den R. K. Volks bond. Spreker de edel achtb. heer Nolet, burgemees ter dezer gemeente over het onderwerp „De Land- arbeiderswet." De heer Jac. van Baars opende als voorz. deze vergadering, door de aanwezigen het welkom toe te roepen envooral den geachten spreker, die zoo wel willend is deze nog voor velen onbekende wet uit een te zitten, door hiervoor ln ons midden te zijn. De spreker begon zijn rede met te zeggen, dat hij met veel genoegen hier is gekomen, om deze wet uiteen te zetten. Ofschoon deze wet reeds 12 jaar oud is, blijkt het, dat deze in vele gemeenten ndg bijna of in het ge heel niet is toegepast. Enkele gemeenten maken daarop een uitzondering. Evenals de voorzitter in zijn openingsrede had doen uitkomen blijkt dat in de gemeente Bemmel bij Arnhem reeds 87 keer van deze mooie sociale wet gebruik is gemaakt. Hij herinnerde zich, dat in 1918, toen de burgemeester als volontair de eerste stap zette op 't glibberige pad der gemeenteadministratie, in Bemmel de toen aan wezige secretaris (van wien hij zijn eerste leiding ge noten heeft) zeer veel heeft gewerkt om daar de landarbeiders van gebruik te laten maken, vandaar dit groote cijfer 87. Spreker noemde de landarbeiderswet een sociale wet van beteekenis. In 1911 is een ontwerp door Minister Talma aan de Tweede Kamer reeds voor gelegd. Las daarna het wetsontwerp van minister Talma voor. Daarin kwam o.a. voor, dat in het leven van den landarbeider 4 perioden voorkwamen. In de le plaats tot aan het huwelijk. Dan kan hij zich in den regel ruimschoots redden en soms in de gele genheid is om iets over te sparen, In het huwelijk op de tweede plaats is he soms voor hem moeilijk door het leven te komen doordat de kinderen nog klein zijn en vooral in de wintermaanden.De derde periode doet zich voor, als de kinderen wat grooter zijn geworden en zelf helpen mee verdienen, dan gaat het weer ietts beer. De vierde periode komt als de landarbeider oud is geworden en zijn krachten gaan verminderen en dan den steun van zijn kin deren moet missen, doordat die dan zelf een huishou ding hebben en dan in <t/n regel genoodzaakt is zijn schreden te richtten tot de publieke liefdadig heid. Om het laatste zooveel mogelijk te voorkomen is deze wet fot stand gebracht Om den jongen land arbeider met zijn gespaarde gelden in de gelegenheid te stellen daarmede een eigen huis met grond in eigendom te krijgen en met den ouden dag daarvan te laten profiteeren. In hoofdzaak komt de wet hierop neer dat een oppassend landarbeider die 25 jaar Oud is en niet ouder dan 50 jaar, en zelf 10 procent van de koop- en bouwkosten heeft bespaard in de gelegenheid kan worden gesteld om een eigen plaatsje of woning met grond dat onmiddellijk aan het huis moet zijn gelegen te krijgen of los land in pacht. De grond moet voldoende wezen om zijn eigen groenten te kunnen teelen en mag niet grooter zijn dan hij in zijn vrijenn tijd kan bewerken. Hij moet dus evengoed in loondienst kunnen blij ven en dan ook niet daardoor een kleinen bouwer of boer worden. De bouw- of koopkosten mogen niet hooger zijn dan f 4000. en de pacht niet meer dan f 50 per jaar. Van het ontvangen voorschot betaalt hij de eerste 3 jaren 4 procent en daarna gedurende 30 jaar aan rente en aflossing 5.80 procent. Dat zou dan in het uiterste geval zijn f208 per jaar. Volgens spreker leenen de streken met zg. vast land zich er in den reegel beter voor dan hier in dit polderland, ofschoon in de gemeente Harenkarspel aan den Korendijk zoo'n bovenbedoeld plaatsje was gebouwd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3