Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang „JitH": firn 1.1 KM. - Bitot I. HIE1ZEB. - 8„„| hrtcbr^. Stemmingsbeeld Groentenland Uit den Omtrek No. 14 TELEFOON JNITOCOMMTOANL NO. DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 NIEUWE S DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Als het aan hem zou liggen, wie weet wat er nog gebeuren zou. Edoch, er zijn blijkbaar verstandige menschen bij hem geweest en die hebben vrij stellig gezonde economische taal met Z. E. gesproken Dit moet indruk hebben gemaakt op den bewindsman, hiji heeft daarvan onmiskenbaar blijk gegeven. hJ t0Ch J1^' geachte en geëerde agrariërs, heeft hy gezegd, dat ik voor een uiterst moeilijk geval wordt geplaatst. Niet als zou ik voor uw nood geen oog hebben, maar als ik deed, wat ge wenscht, dan vrees ik, is de ellende niet te overzien. Want wat is he geval? Het zijn juist onze beste klanten die veel meer °"s koopen, dan wij van hen afnemen, die juist die land- en tuinbouwproducten leveren Ze"eJ\wij den invoer uit het buitenland stop, (gesteld het geval dat wij ons zelf heelemaal konden redden wat nog niet zoo is,) meent ge dat onze klan ten dat zonder meer zich lieten welgevallen? Qif ?imfist^ SPhi®le - noemde met name Holland als de beste Duitsche klant en tevens leverancier van groenten en fruit. En hij kwam er rond voor uit, in het Duitsch belang, aan het verzoek van de Duitsche boeren en tuinbouwers niet te kunnen vidoen. Zie zoo - dat is voor de eerste maal, dat wij hier instemmen met den Duitschen minister van Landbouw, onder ons waarlijk geen persoon waarmede we dwepen. v Als minister Schiele uit een ander, niet protectionis tisch vaatje gaat tappen, zou men waarlijk geneigd zijn, weer een beetje hoop te gaan koesteren, dat er nog eenmaal betere toestanden voor Europa zullen komen. Heeft de krachtige taal van onzen eminenten dr Colijn, te Geneve gesproken reeds geholpen? Dat er tegenwoordig malaise heerscht in bijna elke tak van bearijf, niet alleen in ons land maar schier overal, Amerika incluis, wordt ons dag aan dag be richt. Ik denk er voor ditmaal eens niet aan, een resumé te geven van al de zwartgallige narigheid, die ge schier dagelijks in dagblad en tijdschriften kunt le zen. Men wordt er eigenlijk een beetje beu van, het bederft onzen geest, ons humeur, en werkt verlam mend op aen onaernemingsgeest. Er wordt tegenwooraig zooveel gemopperd, zooveel onaangenaams te berde gebracht, dat het een ver ademing mag heeten, eens een anderen toon te beluisteren. In het land van Mussolini gaat het waarlijk ook niet voorspoedig. Ook daar heerscht werkeloosheid en is het met de staatsfinantien verre van roos kleurig gesteld. Toch zit men in Italië niet stil, de Duce doet meer dan redevoeringen houden, bestemd voor Amerikaansche ooren. Booze tongen beweren het is hem om credieten te doen. Daarover wil ik het niet hebben - dat ruikt naar politiek en in Stemmingsbeelden - daarin hebben mijn Koedijker critici gelijk - hoort dat artikel niet thuis. Doch in Italië gaat men niet bij de pakken neer zitten, geen denken aan. Wie zou zulks van een man als Mussolini is, ook maar een oogenblik kun nen verwachten. Men is daar terdege overtuigd, dat de welvaart die de Italianen met loffelijken ijver voorstaan en bevorderen, afhanwelijk is, ten deele althans, van een goede export. En die export wil men met alle middelen voorstaan De ijverige en kundige landbouwattaché die Neder land het voorrecht heeft in Italië in dr. J. J. L. van Rijn te bezitten, bericht ons over de Italiaansche maatregelen in het belang van den export van groen ten en fruit het volgende: DE REGISTERS VAN EXPORTEURS VAN GROEN TEN EN FRUIT. Zooals reeds met een enkel woord gemeld werd in „Hanrelsberichten" van 1 dezer (bldz. 9) zijn in Italië ingesteld registers van personen, die gerech tigd zijn groeten en fruit uit te voeren. Om den be- treffenden maatregel te sanctioneeren, is thans een wetsontwerp ingediend, aan welks memorie van Toelichting het volgende is ontleend: De wijze, waarop nationale producten in het bui tenland verkocht worden, is van buitengewone be- teekenis .voor den geregelden afzet. Het is dus noo dig, dat deze verkoop nauwkeurig nagegaan wordt, teneinde te kunnen voldoen aan de door de afne mers gestelde eischen, daar in verband hiermede staat het prestige van den handel, evenals de ver overing en het behoud van de buitenlandsche mark ten. Een dergelijke controle is wel in de eerste plaats noodig voor groenten en fruit, daar specu latie met deze zeer gemakkelijk is. Deze controle is te onderscheiden in een objectieve en een subjec tieve. De eerste voert er toe voor den uitvoer slechts zhlke producten toe te laten, die aan be paalde eischen van kwaliteit enz vidoen, terwijl de tweede erop gericht moet zijn den uitvoer slechts in handen te laten van diegenen die door hun moreele en commercieele eigenschappen goede exporteurs kunnen zijn. De afdeeling Handel en Landbouw van den Nationalen Raad der Corpora ties hebben daarom een wetsontwerp voorgesteld tot het instellen van een lijst van tot uitvoer ge rechtigden. Dit ontwerp is door den Ministerraad goedgekeurd. Het wetsonwerp bepaolt welke natuurlijke en jridische personen de aanvrage tot inschrijving in de registers kunnen indienen en van welke voor waarden deze inschrijving afhankelijk is. Een spe ciale commissie zal beslissen over de aanvrage tot Inschrijving. Tegen haar besluit bestaat appel bh het centraal comité, dat een orgaan ls van het Mi nisterie der Corporaties. In het algemeen kunnen slechts de in de lijst in geschreven exporteurs groenten en fruit uit voe ren. Onder bepaalde voorwaarden is echter ook de uitvoer der producten uit eigen bedrijf toegestaan aan niet ingeschrevenen. Het wetsontwerp stelt de maatregelen vast, die getroffen kunnen worden te gen exporteurs, welke den nationalen uitvoer ge schaad of in miscrediet gebracht hebben en tevens het beroep op de beslissingen ten opzichte van deze handelwijze. Bij algemeenen maatregel van bestuur zal vast gesteld worden, op welke groenten en op welk fruit de wet berekking zal hebben. De uitvoering van deze weta laat aan het gezonde particulier initiatief alle mogeelij kheden om als nuttigste instrument in het belang van de natie op te treden, maar beperkt de ongunstige mogelijk heden van dit initiatief zeer sterk. Het is dan ook wel van beteekenis, dat het voorstel voor deze wet van de belanghebbende handelaren en landbouwers is uitgegaan. aatis het laatste nieuws uit Italië, welk nieuws ik bijzonderlijk ter kennisname aanbeveel aan het pestuur en den leden van de Ver. Groentencultuur te Broek op Langendijk. Gaarne zou ik eenige opmerkingen gemaakt heb ben naar aanleiding van dè jaarvergadering dezer liik^i?111®.^0011' men zal het mlj wel niefc kwa" H«- tevens voorzitter van de Tuinbouwvereeniging hiprof dat ik om voor de hand liggende redenen Tuinbouwbelang ziet nog lichtpunten en hoopt die Doeh iwP g?V0lg kan geve,n- 4 °P de jaarvergadering zijner vereeniging te noemen, larww, dwaal af en w11 verder gaan met Buiten- Als zoo de ouderen ons spreken, menschen met »«uscn nieuws. Na Italië, Duitschland, waar het nog veel ervaring, laat ons jongeren naar hen luisteren veel slechter is, economisch gezien - dan in het zonnige land van den Duce. Duitschland met zijn miilioenen werkloozen zijn reparatiescnuiden en passieve handelsbeians, zon morrende bevolking, verdeeld in taiiooze elkaar hef tig bestookende, bevechtende partijen, en zijn land en tuinbouw in nood. Het is daar een uiterst critieke boel. Duitschland wanneer de vereeniging met streepjes telde, vandaag nfivnpr wnltatle£' het, volop uitvoert en met dien het zesde streepje vol zou zijn daar de vereeniging L! heelemaal niet. Zet toch allen invoer 30 jaren telt. Spreker zegt, dat de vereenieinsr in Duitsche agranriërThunX°stefSchitlT' d® jar6n nUtt!g werk heeft verricht en kan worden Onerling Ondersteuningsfonds bij ziekte en vereeni ging voor ziekenhuisverpleging te Koedijk. Zaterdagavond werd in het lokaal van J. Nieuw- land een algemeene vergadering gehouden De voorzitter, de heer C. Beets, heet te aanwezige leden welkom op deze jaarvergadering en zegt, dat Ook uit Amerika komen berichten die wijzen op het baanbreken van betere inzichten. Zeer invloed rijke personen komen er rond voor uit, dat het op den duur bij het volgen van de huidige tarievenpoli tiek en een halstarrig negeeren van eenige concessie inzake de oorlogsschulden, zelfs voor Amerika spaak zal loopen. Economen, groot bankiers en politici van naam uitten zich reeds in dezen geest. Wel ls waar heeft de regeering zich tot heden afwijzend uitgelaten doch op den duur is geen regeering in staat zich tegen den wil van het goedwillende volk te verzet ten. Het daghet in hetOosten, en in het Westen het ook niet heelemaal duister meer. Heeft dat alles nu iets met de belangen van Groentenland te maken? hoor ik deze en gene al Heel veel, goê-vrienden. is nu eenmaal geen enkele tak van voortbren ging meer, of zijn gedijen is afhankelijk van inter nationale toestanden. Groot is de invloed, die andere bedrijven op den gang van zaken uitoefenen, we hebben het in 1930 wel ondervonden. Zijn er weer eenige teekenen van opleving? Bestudeer de graadmeter onzer economische wel vaart, raadpleeg het beursoverzlcht in uw dag blad. Er is eenige, zij het lichte verbetering inge treden, er valt eenige neiging van kooplust waar te nemen. Natuurlijk ontbreken, ook nu de pessimis ten niet, zij houden vol, dat na het vleugje de groote inzinking komt. Alsofer nog veel te dalen ware. En wat de land- en tuinbouw betreft, och dat men toch de nuchterheid betrachte en bedenke, dat zonder uitoefening dezer voor het menschenleven onontbeerlijke bedrijven, er eigenlijk geen leven mo gelijk is. Sommige aartspessimisten stellen het voor, dat weldra een groot deel van den bodem braak komt te liggen Zij zien er geen gat meer in. Och kom, zou ik hen willen toeroepen, laat die op wanhoop gelijkende tsemmmg toch varen, vecht er tegen. Zoo zal het niet gaan, zoo kan het niet gaan. Zoolang er menschelijke behoeften bestaan zoo lang zal er geproduceerd worden Er zijn vele en groote moeilijkhi llen. Doch na deze dagen komen weer andere tijden. De reeds bejaarde voorzitter van de Boerenleenbank te Noordscharwoude sprak onlangs goede, beharti genswaardige woorden. Laat ik hem mogen verzeke ren, dat zijn woord is gewaardeerd geworden en in gang vond aangemerkt als een kerngezonde kapitaalkrachtige vereeniging. Hij hoopt dat deze vergadering wederom het ken merk zal dragen van eendrachtige samenwerking tusschen de leden, tot heil der vereeniging. Hierna volgen de notulen, welke onder dank wor den vastgesteld. De rekening van den penningmeester geeft in ont vang aan f2487.83, en in uitgaaf f2416.50 batig slot f71.33. Met het saldo van het vorig jaar is thans het totaal bezit der vereeniging f7874.16. De geinde contributie bedroeg over 1930 f2030.30, en de ondersteuning voor 49 leden f 1473.50, De raad van toezich deelt bij monde van den hr. J. Kooij mede, dat de rekening is nagezien en alles in de beste orde is bevonden. De voorzitter dankt den penningmeester voor zijn werkzaamheden, de rekening wordt aldus vastgesteld Vervolgens deelt de voorz. mede, dat de pennign- meester thans 25 jaar als zoodanig is werkzaam ge weest en in dien tijd zelden heeft gemankeerd. Hij meent dan ook de tolk der vergadering te zijn, wan neer hij den heer Meijer feliciteert en dankt voor het vele werk dat hij en zijn echgenoote voor de vereeni ging hebben verricht. Het bestuur heeft gemeend ten blijke van waardeering een klein geschenk aan den jubilaris te moeten aanbieden en heeft een aza- lia gekocht, welke heden aan den penningmeester wordt aangeboden. Spreker hoopt dat de heer Meijer en zijn vrouw nog vele jaren op dezelfde wijze de belangen der ver eeniging mogen behartigen. De heer Meijer dankt het bestuur voor het aange boden geschenk. Hierna volgt het jaarverslag waaruit blijkt, dat bij geschreven zijn 3 nieuwe leden en door vertrek enz zijn afgegaan 6 leden. Het totaal aantal leden be droeg op 31 December 191, 49 leden ontvingen uitkee ring over totaal 1075 ziektedagen. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn ver slag en stelt aan de orde punt 4: voorstel van het bestuur na drie dagen ziek zijn uit te keeren, doch voor leden die wettelijke ziekteuitkeering ontvangen teredt het fonds aanvullend op, vanaf de eerste dag van ziek zijn, tto het volle loon. De voorzitter deelt mede ,dat de tijdsomstandig heden mede aanleiding zijn géweest tot dit voorstel, dit komt zooveel mogelijk aan de verzekerden ten goede. De heer de Jongh merkt op dat er verschillende klassen van verzekerden zijn en vraagt hoe het be stuur daartegenover staat. De voorzitter zegt dat een ruim standpunt wordt ingenomen en aan ieder van den len dag af het volle loon wordt uitgekeerd. De heer Jongh merkt op, dat degene die voor een lager bedrag is verzekerd dan meer voordeel heeft, dan de hooger verzekerde, omdat beiden de eerste week het volle loon ontvangen. De voorzitter zegt, dat heeft voorgezeten, dat het een gedrukte tijd is, en het verzekerd bedrag niet lager kan zijn dan f 6, waartegen de Jongh aanvoert dat in de vorige vergadering is besproken dat de le den zich kunnen verzekeren, alleen voor de aanvul ling van hun loon en zij dit zeef zeker zullen doen, wanneer zij bij een hoogere verzekering dezelfde rechten maar hebben als de lager verzekerden. De heer P. Hart zegt, dat dit punt wel is besproken doch geen besluit is genomen. Hij heeft zich ook sterk verzet tegen dezen maatregel doch nu het voor stel er ls, wil hij er zich niet tegen blijven verzet ten. Hij geeft echter wel in overweging goed onder leden moet worden betaald, waarop hem wordt mede de oogen te zien, hetgeen door do Jongh „aar »oren danken en de baos zegt bv. na eenlgen tijd ik betaal niet meer, dan heeft die arbeider niets, want voor recht op uitkeering moet hij weer een half jaar lid zijn. De heer M. Mulder voelt het bezwaar. Het is een gedrutken tijd en dat lid moet evengoed zijn 25 ct. contributie betalen, hij betaalt voor iets waarvoor hij niets terug ontvangt. De voorzitter zegt, dat het bestuur voorstelt, het gedane voorstel voorloopig aan te nemen en dan zal het bestuur zich tot een deskundige wenden om inlichtingen. De heer de Jongh meent dat de werkgever het voordeel krijgt van deze regeling en daar is hij niet voor. Hiertegen word tangevoerd, dat de werkgever een gedeelte van de premie mag terugvorderen en de werkgever die dat^doet, moet ook zei fde aanvulling betalen, dit gbeurt niet door het fonds. Het fonds betaalt alleen voor die leden, die niet zelf een bij drage aan hun patroon betalen, dus deze regeling is wel degelijk ten voordeele van de leden. In verband met de gehouden besprekingen trekt het bestuur het voorstel in en zal zich in verbinding stellen met een deskundige om te overwegen hoe in deze te handelen. Aldus wordt besloten. Evenals het vorig jaar werd wederom voorgesteld een bijdrage voor t.b.c.-bestrijding of uitzending van kinderen te verleeenen indien dit noodig blijkt. De voorzitter zegt, dat het vorig jaar f 125 is ge bruikt en o mhet goede doel van het Witte Kruis te steunen thans wederom dit voorstel wordt ge daan. De heer Hart zegt, dat het vorig jaar een meisje uit de gemeente naar een sanatorium is gezonden, waarvoor een bijdrage werd verleend en de resulta ten van dien aard zijn dat de familie en ook de ver eeniging daarmede kan gorden gefeliciteerd. De heer Sloof vraagt o fhet bedrag ook beschik baar is voor de uitzending van kinderen, waarop wordt medegedeeld, dat het „Witte Kruis" het be drag mag gebruiken zoowel voor t.b.c.-bestrijding als voor de uitzending van kinderen. Het voorstel wordt hierop aangenomen. De heer Mulder dankt de vergadering voor dit be sluit, en zegt toe dat spoedig aan het werk zal worden gegaan om eenige kinderen uit te zenden. Hierna komt aan de orde verkiezing van 2 bestuurs leden, aftredend zyn D. de Waal en S. Klomp. De voorzitter zegt, dat de vergadering het recht heeft deze leden herkiesbaar te stellen en geeft in overweging dit te doen. Dezen menschen zijn bekend met alle zaken der vereeniging en doordat de zieken briefjes in het ver volg niet meer door den dokter mogen worden afge geven en nu wijkcommissarissen daarvoor moeten optreden is het gewenscht dat de bestuursleden die daarméde belast zijn, zitting blijven houden. De heer J. Hart zegt, dat hij vijf dagen is ziek geweest en toen met een briefje bij Meijer kwam, waar hem werd medegedeeld dat hij geen recht had voor ciji dagen maar eerst als hij 6 dagen ziek was geweest. Door een bestuurslid werd hem medegedeeld dat hij een ezel was geweest en den 6en dag pas naar den dokter had moeten gaan. Dit standpunt acht hij van een bestuurslid onjuist. Wat betreft de bekendheid met de zaken der ver eeniging is zijn meening, dat het wel eens goed is dat er een ander bestuurslid in komt om daar ook ook bekend mee te raken. De heer P. Hart merkt op, dat het wenschelijk ls twee bestuursleden op het noordeinde te hebben, om dat het bestuurslid wijkcommissaris en tevens con troleur is. Hierna volgt stemming. De heeren D. de Waal en S. Klomp worden met resp. 48 en 49 stemmen herko zen en verklaren desgevraagd deze benoeming weder aan te nemen. In de regeling van het bodeloon wordt geen ver andering gebracht. Bij de rondvraag vraagt de heer A. Zeeuw nog of de losse arbeiders ook 3 dagen uitkeering krijgen. De voorzitter zegt dat dit in het reglement staat omschreven en sluit deze vergadering. Vervolgens opent de voorzitter de vergadering voor ziekenhuisverpleging en leest het verslag over 1930. Het aantal leden over 1930 bedroeg 703 betalende en 33 niet betalende. 20 maal werd van een auto gebruik gemaakt waarvan de kosten bedroegen f 65.10. De totale kosten per lid bedroegen f 1.55. Hierna volgt de rekening van den penningmeester De totale ontvangsten bedroegen f 1468.28 en de uit gaven f 1460.66, saldo f7.62. De heer M. Mulder brengt rapport uit over de re kening en zegt dat alles In de beste orde is bevon den. Verkiezing bestuurslid, aftredend de heer F. Groot. De heer F. Groot wordt bij acclamatie herkozen en verklaart desgevraagd deze benoeming aan te nemen. De heer A. Butter vraagt inlichtingen, voor hoeveel wordt gebracht, An zou aan het voorstel willen toe voegen, dat dit slechts voor een jaar geldig is en in de volgende algemeene vergadering opnieuw aan de orde moet worden gesteld. De heer P. van Esseveld vraagt hoe het staat met de leden, die van hun patroon de aanvulling tot het volle krijgen uitbetaald. Hoe staat het ziekenfonds daar tegenover? De voorzitter zegt, dat dan het ziekenfonds niet mag uitkeeren, waaruit de heer van Esseveld opmaakt en voor kinderen beneden 18 jaar er 2 moeten beta len en de overigen vrij zyn. Bij de rondvraag brengt de heer P. Hart naar vo ren dat in het reglement is opgenomen, dat in het boekjaar recht bestaat óp 2 maal 42 dagen, hij zag daar liever voor dat dit recht bestaat in 52 op el kaar volgende weken. Nu komt het voor dat iemand In December ls opgenomen en dus voor het oude boekjaar en he nieuwe recht op 42 ligdagen heeft terwijl Iemand, die in de zelfde omstandigheden ver keerd de overige dagen boven de 42 zelf moet beta len. Tevens brengt hij naar voren, dat het niet ge wenscht is zenuwpatiënten of patiënten voor kraam dat die leden dus wel hun contributie mogen betalen .®n Patiënten voor minder dan 3 dagen, maar «P en als 4 be- ïSKiraï toSSS» eens

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1