Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer Rijper alhier werd heden de laatste ronde gespeeld van de match, die in den loop van dezen winter in de verschillende kolfbanen door de bij den Langedyker Kolfbond aangesloten vereenigingen is gehouden. We laten hierbij den uitslag volgen van deze ronde, met tusschen haakjes de reeds behaalde aantallen pun ten, zoodat in de laatste kolom de einduitslag staat vermeld. „ONDER VRIENDEN" Oudkarspel. K. Quant O. Bakker 8. Evers K. Kroon J. Schrieken A. Eecen P. Kat P. Langedijk P. Gelder Jb. Gelder C. Vlgu P. Quant F. Muileboom Jb. Hopman A. Moeijes C. Balder 8. Maakal P. Jes C. Langedijk C. Pranger G. Langedijk G. Hop T. Pranger T. Kostelijk (575) 136 711 (474) 114 588 (517) 109 626 578 (482) 94 (516) 106 622 (500) 108 608 (3064) 667 3731 idkarspel. (422) 79 501 (474) 117 591 (421) 87 508 (429) 117 546 (492) 130 622 530 (430) 100 (2668) 650 3318 Noordscharwoude. (489) 145 634 (497) (469) 73 570 86 555 (461) 90 551 (421) 120 541 (468) 119 587 (2805) 633 3438 Noordscharwoude. (576) 113 689 (534) 120 654 (526) 94 620 (515) 106 621 (574) 122 696 (521) 124 645 „OP MAAT" Zuidscharwoude. P. Molenaar P. Goet J. Reine K. de Boer P. Glas C. Berkhout (539) (544) (487) (466) (427) (475) 682 .GEZELLIG SAMENZIJN" Zuidscharwoude. G. Mettes W. Kraakman Jn. Zijp Jn. Bergen C. Kraakman Jb. Zijp (588) 119 707 (521) 108 629 (466) 103 569 (476) 118 594 (446) 110 556 (447) 117 564 (2944) 675 3619 Uit deze cijfers volgt, dat „Vriendenkring" te Noordscharwoude als no. 1 uit den wedstrijd te voor schijn is getreden en dat het hoogste aantal punten is geslagen door den heer K. Quant van Onder Vrien den te Oudkarspel. BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand Januari 1931 ingelegd f5559.46, terugbetaald f7569.65. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1647. voer op de markt in Londen de doozen op duidelijke wijze te etiketeeren. Het zal de heeren Smits van de N.V. Reederlj West Friesland te Alkmaar ongetwijfeld veel voldoening gegeven hebben, nu in zeer korten tijd de tweede zending als agente van de K.L.M. te hebben mogen expedieeren. x Van de K.L.M. getuigt het ongetwijfeld van een vooruitzienden blik, dat ze zooveel mogelijk mede werking heeft gegeven en zelfs zoover is gegaan, dat de beide heeren in de gelegenheid werden ge steld een en ander persoonlijk te kunnen constatee- Wel zijn de tijden slecht, maar des te meer is het van de tuinders van Sint Pancras toe te juichen, dat ze niettegenstaande dat, niet bij de pakken gaan neerzitten en op deze wijze, een afzetgebied trachten te vinden voor artikelen, waarvan de ver wachting geuit kan worden, dat de binnnelandsche veilingen er wel eens een beetje te veel van kunnen krijgen. SINT MAARTEN. Dezer dagen gaf de Noorde Bioscoop ondernemers de heeren gebrs. van den Abeele uit Noordschar woude ten lokale van den heer P. Schrijver, een mooi avondje met hun bioscoop. Als bij wijze van ken nismaking projecteerde zij eerst verschillende natuur opnamen waarop volgde „Lady Rafles de detective" en als slot „Held uit liefde.' Deze bioscoop bracht een mooi helder beeld op het doek hetwelk met belangstelling door de aan wezigen werd gevolgd, die in het gebodene beslist ehbben genoten. Dit is gezien de verwenning op dit gebied, de beste reclame voor de Noorderbioscoop. Uit den Omtrek SINT PANCRAS. DE TWEEDE PROEFZENDING VAN GESNEDEN BLOEMEN NAAR DE LONDENSCHE MARKT. ENKELE WENKEN EN MEDEDDEELINGEN. Zooals de lezers van dit blad reeds in een vorig nr. hebben kunnen lezen, is de tweede proefzending ge trokken tulpen de vorige week Donderdag per K.L M uit Sint Pancras vertrokken en tegelijk met die zending zijn de heeren Duif en van Herwijnen daarheen gegaan om na te gaan op welke wijze de verkoop plaats had en (vooral) om na te gaan of er wellicht nog iets aan de verpakking te ver anderen was. Over de wijzen van verzending kan men natuurlijk slechts één meening hebben, nl. deze dat geen vervoermiddel kan vergeleken worden met een vlieg tuig. Ieder die wel eens in een vliegtuig gezeten heeft, zal het duidelijk zijn, dat dit het middel van vervoer is, voor artikelen zooals bloemen, to maten, druiven, enz. die spoedig gekneusd zijn. In d elucht is het ten eenenmale onmogelijk dat de bloemen zouden lijden door schokken enz. En verder moet in den zomer vooral rekening ge houden worden vooral met het feit, dat het in een vliegtuig veel koeler is dan in de ruimte van een boot bv. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de bloemen zooals die aangetroffen werden op de Londensche markt een heel goed figuur sloegen vergeleken bij de „home grown" en ook vergeleken bij die uit het Zuiden van Frankrijk Verder kon worden geconstateerd, dat de bloemen die per KA.M. uit ons land kwamen verkocht wer den voor de bloemen uit Zuid Frankrijk aanwezig wa ren iets dat ongetwijfeld van invloed moet zijn op den prijs en wel in gunstigen zin voor de bloemen Wel iets te verbeteren viel nog aan de verpakking sommige tulpen bv. met lange steelen waren zoo danig ingepakt, dat de toppen der bloemen soms beschadigd waren. Overigens bleken de cartonnen doozen, zooals die nu tweemaal gebruikt zijn, wel te voldoen. Die doozen nemen nl. indien er al vocht mocht ontstaan, het overtollige water in zich op, wat by houten verpakking niet het geval is. Wel bleek het noodzakelijk in verband met den enormen aan Nieuwstijdingen TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zondagmorgen liep op den Ubbergschenweg te Nijmegen omstreeks kwart over negen het bejaarde echtpaar Deenen te wandelen. Zij bevonden zich op de tramrails en toen een tram naderde, begaven zij zich op den wegberm. Door onopgehelderde oor zaak is de vrouw toen weggegleden en terecht ge komen in het zg. Meertje, dat door den hoogen stand van de Waal sterk gezwollen is. Onmiddellijk werd de vrouw door omstanders uit het water ge haald. Zij had het bewustzijn verloren en ofschoon direct pogingen in het werk werden gesteld om de levensgeesten weer op te wekken mocht dit niet meer baten. Vrij kort na het ongeluk gaf de vrouw den geest.. De Maas bij Grave bereikte gisteren een stand van 11.93 plus N.A.P. De Beersche overlaat werkt aan de zijde van Escharen over een lengte van ruim 2000 meter. Het water heeft hedenmorgen den Elftweg bereikt en zal in den loop van den middag daarover heengaan. Het verkeer kan echter nog geschieden en de vooruitzichten wijzen er op, dat het rij verkeer niet gestremd zal worden. Vanavond wordt de hoogste stand voor Grave ver wacht en daarna zal wel spoedig de val intreden. Hedenmorgen meldde Maastricht 35 cm. Linnen 20 cm., Roermond 20 cm., Belfeld 11 cm. en Venlo 8 cm. val. Sambeek meldde nog 7 cm. en Grave 10 cm. was. De Waal wast nog. De Waal voor Nijmegen is in het afgeloopen et maal vijf cm. gewassen en bereikte heden een stand van 11.62 m. plus N.A.P. De Boven Rijn meldt val. Van den Boven Rijn wordt nu echter weer val gemeld. Keulen o.a. 123 cm. Indien de gunstige weersomstandigheden blijven aanhouden kan verde re val verwacht worden. De groote boerderij „de Staal" nabij Venlo is-om geven door water. Het vee is uit de stallen verwij derd en elders gestald. De verbindingslijn onder de Maasbrug tusschen haven en Spoorwegen is over- storomd. De nieuwe haven is tot de rand vol. Vele schepen hebben zich Zaterdag daarin opgelegd, om uit den sterken stroom te komen die een ge weldigen druk uitoefent. Een slachtoffer te Maastricht. I De hooge waterstand van de Maas heeft Zaterdag te Maastricht een slachtoffer geëischt. Toen Zater dagmiddag de 20-jarige M. met een broer en een vriend per rijwiel het overstroomde verbindings- i paadje tusschen de beide gedeelten van de Maas- trichtsche ijsbaan wilden passeeren, geraakte hij plotseling te water en verdronk voor de oogen van zijn begeleiders. Later is het lijk uit het water dat ter plaatse momenteel 2 meter diep is, opgehaald. nementsambtenaar in Indië was, uit een groot aan tal candidaten gekozen om met regeeringssteun hier te lande te gaan studeeren. Deze studie van den thans 38-jarigen man was nu bijna voltooid. LIJK GEVONDEN Vrouw van honger en uitputting bezweken. Op de heide bij Wij stel is het lijk gevonden van een vrouw die sinds 21 Januari wordt vermist. De vrouw was afkomstig uit Pesse bij Hoogeveen en was niet geheel normaal. Zij heeft op de heide rond gezworven tot dat zij van koude en uitputting is be zweken. GOED AFGELOOPEN. Gistermorgen te azeven uur is een autobus van den dienst Ovezande-Goes nabij Hoedekenskerke van den weg gereden en langs den dijk naar beneden gevallen. Het voertuig werd grootendeels vernield. De acht passagiers liepen lichte verwondingen op. De chauffeur kreeg een ernstige hoofdwonde. INBRAAK TE ALMELO. Zaterdagnacht is te Almelo ingebroken in het magazijn van heerenkleeding van Gebrs. Oostvogel. De dief heeft een paar dure jassen en een groot aantal pullovers, overhemden, sokken enz. meege nomen. Het kasregister bleef onaangeroerd. EEN WOESTELING. De griffie van het gerechtshof te den Haag is gisterochtend in rep en roer gebracht door een ge detineerde, die voor het vervullen van een formaliteit door twee veldwachters uit het Huis van Bewaring daarheen was gebracht. Hij was iemand, die door de rechtbank te Roterdam en in hooger beroep door het hof tot zes jaren gevangenisstraf is ver oordeeld wegens aanranding van een vrouw, en die thans afstand van cassatie kwam doen. Nadat deze acte van afstand der cassatie was geteekend begon hij, voordat iemand daarop bedacht kon zyn, onder het uiten van vloeken, met een aantal zware boeken welke op een tafel lagen, naar de in het vertrek aan wezige personen te gooien. Eenige rijksveldwachters overmeesterden den woesteling waarna de man, die zich krachtig bleef verzetten en herhaaldelijk schreeuwde: ik wil eerst de koningin spreken" naar het Huis van Bewaring werd teruggebracht. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Wegens slapte in het bedrijf is de N.V. de Wit's Dekenfabriek te Gemert Zaterdag stilgelegd. Onge veer zestig arbeiders zijn hierdoor zonder werk ge komen. Eveneens in verband met slapte in het bedrijf is aan 25 arbeiders van de draadnagelfabriek van Van Thiel te Beek en Donk ontslag aangezegd. EEN POOLSCHE DIEF. In den loop van Zondag kwam bij de Gebr. Oost vogel, heefenmodemagazijn te Almelo tot de ont dekking dat er eenige costumes ter waarde van on geveer f 400 ontvreemd waren. De politie heeft den dader reeds gearresteerd. Het is een zwervende Pool die zich Zaterdagavond heeft laten insluiten. De eos- tumes waren nog in zijn bezit. DE BEERSCHE OVERLAAT WERKT WEER. De onberekenbare Maas drijft den spot met alle theorieën en verwachtingen. Voor de derde maal in dezen waterrijken winter heeft de Maas bij Grave het peil van 10.80 m. boven N.A.P. overschreden en Zondag begon, aanvankelijk bijna ongemerkt het water over den Beerschen over laat te vloeien. Men rekent er op, dat die werking bij den hul digen staat van zaken, eenige dagen zal duren. Men verwacht in den loop van heden den hoogsten water stand, die ongveer 10.95 m. boven N.A.P. zal be dragen, waarna de val, die thans van den boven loop van de Maas gemeld wordt, Grave bereikt zal hebben. Dan zal de werking allengs verminderen en zal de Beersche Maas weer leègstroomen in zoo verre althans dat de wegen en hoogstgelegen lande rijen weer watervhij komen. Maar op den val van groote beteekenis rekent men niet. De daling van de temperatuur de verbeterde atmosferische gesteld heid' hebben den toevloed van water uit de Ardennen en van de zijrivieren voorloopig stopgezet, maar het voorjaar nadert met rassche schreden en men rekent er dan ook op, dat het peil v;|n de rivier voorloo pig hoog zal blijven en dat bij eenigen regen van beteekenis telkens weer opnieuw het gevaar van overstrooming zal dreigen. Wel doet de onbereken bare Maas zich dezen winter kennen in al haar grillige onbetrouwbaarheid. De correspondent van het Hbld. meldde aan zijn ONZE BOLLEN-EXPORT NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Blijkens telegrafisch bericht van den Ryksland- bouwconsulent te Washington heeft de tegen 29 Ja nuari jl. aangekondigde conferentie inzake denzin- voer van naricssen twee dage ngeduurd. De voorzitter legde er in zijn openingsrede den nadruk op dat de Amerikaansche producenten geen recht hebben op verdere handhaving der sanitaire invoerbeperkingen, indien de ziekte-omstandigheden het embargo niet meer noodig maken. Ambtenaren van den quarantainedienst voor planten toonden aan, in welken mate ziekten inbloembollen in het algemeen in de Amerikaansche centra van bloem bollencultuur verspreid zijn. Senatoren, leden van het congres, Amerikaansche kweekers, en zelfs bloe misten drongen op handhaving van het embargo aan daarbij gesteund door eenige Nederlandsche kwee kers, die zich in Aemrika gevestigd hebben. De be slissing zal later worden medegedeeld. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer twee slachtoffers. Zaterdagmorgen te half twaalf heeft op den on- bewaakten overweg even voorbij de halte Zenderen op eenigen afstand van Borne gelegen, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto bestaande uit een tractor en aan hangwagen van den Algmeeenen Boeren en Tuin- dersbond uit Almelo kwam in volle vaart in bot sing met een motortrein naar Borne. De tractor werd circa 300 meter meegesleurd en totaal versplin terd, de aanhangwagen kwam in een sloot terercht. De inzittenden G. Gortemaker en J. de Ravers beied uit Zenderen, werden met een schedelfractuur en andere ernstige verwondingen opgenomen en naar het R. K. ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar beiden spoedig overleden. De motortrein was zoo ernstig beschadigd, dat hij voor- noch achteruit kon, zoodat de treinenloop ernstige vertraging ondervond. Buitenland a AANSLAG OP EEN TREIN. Naar het W. B. uit Weenen meldt, hebben on bekenden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tusschen Hekawinki en Neulengrach een aanslag gepleegd op den sneltrein uit Passau. Zij hadden een oud stuk rail aan een der rails bevestigd, waar door de locomotief gedeeltelijk ontspoorde. Sen jaar geleden werd bijna op dezelfde plaats een dergelijke aanslag gepleegd. Men vermoedt dat de aansiag gemunt was op eenig geldzendingen die zich in den trein bevon den. ARBEIDSCONFLICTEN. Loonsverlaging in het Saargebied. De directie van de Saarmijnen heeft Zaterdag de loonovereenkomst opgezegd wegens noodzakelij ge achte verlaging van de loonen. De mijnwerkers staan op het standpunt dat onder de gegeven om standigheden loonsverlaging niet aanvaardbaar is, daar de kosten voor het levensonderhoud niet ge daald zijn. VOOR 15 MILLIOEN OPGELICHT. Industrieel gevangen gezet. De industrieel Philippe, oprichter van de Société de Landrecies pour i exploitation de racine de ma nioc" die beschuldigd wordt van oplichting van een bank te Reims voor een bedrag van 15 miliioen frcs. is in de Santé opgesloten. SNEEUWSTORMEN BOVEN SCHOTLAND EN ENGELAND. Belangrijke verkeersvertraging. Gedurende het afgeloopen weekend hebben naar V. D. meldt, Schotland en het noorden van Enge land te lijden gehad van hevige sneeuwstormen waar door het verkeer belangrijke vertraging heeft on dervonden en op sommige plaatsen zelfs geheel ontwricht werd. De express van Inverness naar Lon den had een vertraging van 13 uur. Het traject tusschen Inverness en Perth was geheel ingesneeuwd zoodat de trein bleef steken en naderhand een om weg moest maken van 250 kilometer. Uit bijna alle districten van de Schotsche hoog landen worden ernstige verkeersstoringen gemeld, waardoor zoowel het auto- en autobusverkeer of ernstige vertraging ondervonden of geheel onmoge- lijk werden, zoodat de passagiers hun reis moesten opgeven, uitstappen en door mist en sneeuw te voet hun weg zoeken naar de naastbij gelegen dorpen of woningen, om daar den nacht te kunnen doorbren gen. Het eiland Man staat tengevolge van den storm onder water, terwijl uit verschillende andere deelen van het land aardverschuivingen en aardstortingen worden gemeld, die evenals door den storm zijn veroorzaakt. INGEZONDEN DE DRIEVOUDIGE MOORD TE BILTHOVEN. Volledige bekentenis van den dader. De inlandsche bediende Sono de bedrijver van de vreeselijke misdaad te Bilthoven waarvan een vrouw en twee kinderen het slachtoffer wrden, heeft na dat hij het bewustzijn had herkregen een volledige bekentenis afgelegd. Als motief voor zijn misdaad gaf hy op dat hij zich den laatsten tijd erg gegriefd gevoelde, omdat de familie minder vriendelijk dan vroeger tegen hem was. In een opwelling van hevigen wrok hier over is hij er toe overgegaan zijn meesteres, mevrouw Soeparwi te dooden. Toen de vrouw om het leven was gebracht heeft hij ook maar haar beide kinde ren met messteken vermoord en tenslotte gepoogd zichzelf van kant te maken. Vermoedelyk heeft Sono ook nog getracht zich door ophanging van het leven te berooven: In een van de kamers was van een schommeltje een touw afgesneden en aan een ledikant gebonden. De bediende kreeg wel eens een aanmerking, doch er is niets voorgevallen, dat hem aanleiding kon geven wrok te koesteren. Het lag eerst in de bedoeling dat in het begin van deze week het stoffelijk overschot van mevrouw Soeparwi en haar biede jongens op Westerveld zou den worden verascht, doch daarvan is afgezien De teraardebestelling zal Woensdag a.s. op de nieu we algemeene begraafplaats te Bilthoven geschie- d<Het heeft natuurlijk de aandacht getrokken, dat Sono zyn daad heeft ten uitvoer gebracht op een dag, waarop zyn meester de voldoening va neen met goed succes afgelegd examen beleefde, en de vraag is gerezen, of hy - de Indische bediende - met opzet dien dag had uitgekozen, om des te wree der wraak te kunnen nemen. Dit verband behoeft toch niet te worden gezocht. De bhjdschap van het examen is by den bediende zeer vermoedelyk geen factor van overweging geweest. Veeleer moet worden gedacht aan de omstandigheid, dat de bediende, gebruik heeft gemaakt van de wetenschap, dat zyn meester dien dag zeer geruimen tyd afwezig zou zijn en niet voor zeker uur in den namiddag terug zop keeren Andere degen toch was de heer des huizes slechts zelden zoo lang achtereen uit, doordat hy gewoonlijk thuis studeerde, en alleen voor colleges naar Utrecht ging. Dat de buren hoegenaamd niets van het misdryf hebben bemerkt, valt te verklaren uit het feit, dat het huis van de familie Soeparwi geheel vry ligt en een betrekkeiyk breeed tuinstrook gelegen is tus schen deze woning en de perceelen links en rechts ervan aan de laan. Zoodoende is by de buren ook de gaslucht niet opgevallen. In de omgeving van den heer Soeparwi is men zeer ontdaan over zyn lot. Als man van buitengewoon intellectueelen aanleg werd hij die eertyds gouver- Mynheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte te willen af staan voor onderstaand tsukje. Het is naar aanleiding van uw schryven betreffen de de Zuiderzeewerkers van Sint Pancras, waarin u schry ft, dat eenige Zuiderzeewerkers van Slpt Pancras het niet eens waren met uw bericht. Gy zoudt het woordje eenige wel kunnen vervangen door algemeen. Wat betreft het geven van muziek, wat gij aanhaalt, als zou er een verwant persoon zyn van schry ver van het eerste stukje, die pertinent durft te verklaren dat er wel muziek gegeven is, zou ik beleefd willen verzoeken den verwanten per soon eens bij naam te willen noemen. Maar zoowel als genoemde persoon spreekt van pertinent ,durf ik namens alle Zuiderzeewerkers neer te schryven, dat het een groote grove pertinente leugen is. - Wanneer schry ver heel erg belust is op muziek, zou ik hem den raad willen geven leg je oor eens te luisteren Zaterrdagsavonds by die gezinnen aan hU\Vat betreft het loon ben ik het met den schryver eens. Natuuriyk hangt dit van de arbeidsprestatie af Maar zoowel schryver schryft, als zou hy er vast wel een kunnen noemen met een minimum van f 21 en een maximum van f28, toch wel per week be doeld, hetgeen toch weinig beteekent "n man) en in geenen deele een arbeider van St. Pancras is, citeer ik hier een staatje van een arbeider wel van St. Pancras, dat loopt over 4 werkweken, en daarbij durf te verklaren een der beste arbeiders, Het ziet er uit als volgt. Geind 27 September f 20, 4 October f 23, II Octo ber f 6.50, 18 October f 14, gemiddeld f 15.87'/j. Het geen werd verdiend met slootwerk, waar toen voor werd betaald 85 cent per strekkende meter en thans mirnmers als een minimum van f 21 met een maxi mum van f 28 ver,dient kan worden, zouden alle be zwaren van B. en W. van St. Pancras zyn weggeno men, aangezien de arbeiders een garantieloon vragen van f 20 per week. Tenslotte wil ik er aan toevoe gen dat de informaties welke door burgemeester zyn ingewonnen, en aan den gemeenteraad bekend gemaakt, geheel onjuist zyn, hetgeen zeker heel erg is te betreuren, temeer daar een van het college van B. en W. beter wist. Wenscht men omtrent het laatste gegevens, dan zyn wy bereid ze te verstrek- k6Met algemeenen dank voor de plaatsing teekenen wy, DE ZUIDERZEEWERKERS VAN SINT PANCRAS, In ons volgend nummer zullen wy nog eens meer breedvoerig op deze zaak ingaan. p^,n wy ontvingen een ingezonden stuk dat niet onder- teeknd was, zoodat wy niet to plaatsing kunnen over eaan-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4