Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier I* SB jlilgm: Fim I. .I. KM - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Heerdscharweuife. Nieuws NO. 18 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 12 FEBRUART 1931 NIEU WE L4IKËDUKER MME T">ï"7Ti> flMItmiT l/unumTTT.™ "T" -* -a A- A -i^Bo deze courant verschijnt DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: - per 3 maanden f 1.15. Laet jachtige luyden op esels rijden, soo leeren se wat hun noodigh is. Vader Cats, Ridder, Raadpensionaris van Holland die geleefd heeft van 1577 tot 1660, leeft nog. - Maar hoe rijk van geest, aan goed en levenswijsheid hij zou bovenstaande wijze spreuk niet hebben ge schreven, indien hij had geleefd in den tegenwoor digen tijd. - En toch! - Waarom zou op het oogen- bük deze spreuk nog niet gelden? - De verkeerson gevallen nemen hand over hand toe. Er heerscht een zenuwdoodende gejaagdheid in geheel onze levensbe weging. - Een rustig gaan en komen bestaat niet meer. - Waar gaan wij heen? vragen de ouderen zich af, - de jongeren vragen niets. - Het is een reizen en trekken, een jagen en jachten, per luchtschip, - per vliegmachine ,- per mailstoomer, - per boot, - per spoor, - per auto, - per autobus, - per motorfiets OP HET RIJWIEL. Wie, zoo vroegen wij in ons vorig artikel, was de man, die het eerst in Nederland een toertje onder nam op de ouderwetsche, hooge velocipède? Wie was de vrouw, de Nederlandsche vrouw, die het eerst in Nederland zich verstoutte uit te rijden op de fiets' ....Kenden wij haar, wij speurden naar haar kon terfeitsel, om er een borstbeeld van te maken en deze koene maagd te verheffen naast het borstbeeld van den onversaagden jongeling, in al de tempelen van den Genius des Vooruitgangs! - Want - de meisjes en de vrouwen waren niet tevreden met alleen toe te kijken, - hoe broer uitreed, - papa uitreed, - galant uitreed, terwijl mama met de dochtersStil' Niet te luid! - Zacht wat! - Zij staken de hoofden bij elkaar. Déze verlokking van vrijheid en pret was haar nu toch al te sterk, déze tirannie van fatsoen en betamelijkheid te onduldbaar. - Zij kwamen in opstand. - Zij vochten zich los. - Ja, de daad dier vrouw was stout, - driest zelfs. - Maar haar over winning is er des te grooter door geweest. Geen zege werd ooit zoo snel en zoo volledig behaald. Veroor- deelen weggevochten of gekeven. - de publieke opinie stoutweg genegeerd, - de wegen open! - Het rijwiel ook aan de vrouw! - En waarom ook niet? - Waarom ook voor haar niet de weldaad, door deze zoo eenvoudige en toch zoo wijd om zich heengrijpende vinding, aan dezen tijd bewezen! Waarom ook voor haar niet de rozen op de wangen, door kamerlucht verfletst, - de glans in de oogen, door het gepeuter van handwerkjes of het gedroom van ziekelijke romannetjes dof gewor den, - de kostelijke roes van het uitvliegen, van het op eigen wieken drijven, van het zich verlaten op eigen kracht en behandigheid? - Vooral het laatste. - Zweeft zij niet als een hinde daarheen?! - Waarom ook haar niet een weinigje vrijheid en jool en - avontuur - Een trotseeren van wat regen zonder paraplu en van wat zonnegloed zonder parasol letje - elk gevaar voor zomersproeten trotseerend. - Een leeren vinden van den weg in het land, dat toch ook het hare is - Zelfstandigheid en zelfvertrouwen hebben zij immers genoeg? - Waarom dan ook niet? - Ontaarding! - Verwildering! - Tja! - Maar de vrouw heeft het rijwiel.-- En - waarlijk! - Zij heeft het veredeld. - Haar gratie is er door verhoogd, - zij kleedt het rijwiel aan met sierlijke schoentjes, - met licht-zijden kousen, - met een licht mouse- linen japonnetje, - met blijden lach, - haar hoofd omlijst met donzig permanent gewavet haar. - Daar zwermen zij nu, als de bijen in bloeimaand - mannetjes en wijfkes, bont en kruiselings door elkaar, - naast elkaar - haar poezele handjes rus tende op zijn teeder liefkozende hand, rijdende ver bonden door tien knuffelende vingeren - Uitgestor ven straatwegen zijn herleefd. Landelijke herbergen en uitspanningen, sedert het verdwijnen van de voorvaderlijke diligence in doodslaap gezonken, bloeiden weder op. Tot in de afgelegendste plaatsjes brengt het fietsende volkje zijn geld, zijn drukte, zijn levenslust. - Duizenden doorkruisen thans het ko ninkrijk in alle denkbare richtingen, tarten ver moeienis, stof en zonnebrand, zijn vroege opstaners geworden en laat naar bed ganers, nemen slappen drank en magere kost voor lief. - Gansch een volk is er door aangegrepen, - verjongd en in liefde ont stoken voor - de fiets. - Ons stijve, rustige, gemak zuchtige, honkvaste volk, dat een dozijn spreek woorden te zijner beschikking had om den lof der langzaamheid te bezingen, - „al loopt de haas ook nog zoo snel, - de koe komt er ook wel" - dat volk is geworden een volk van sporters, - van harddravers en torenspitsjagers. Doch niet in éénen dag volbracht zich* deze meta morphose van het kruipende in het vliegende dier. Jaren lang nog moest het duren, vóór het stalen tweelingrad, de voetbevlerker, zich feitelijk bij ons had ingeburgerd, en zich ontworsteld aan het sta dium zijner wordingsgeschiedenis. K. F. C. L. Freiherr von Sauerbronn, geboren te Karlsruhe, heet de uitvinder te zijn van het rijwiel. Hij maakte zijn eerste tweewieler, die later een Eu- ropeesche vermaarheid kreeg. De eerste machine, die door middel van twee trappers werd voortbeT wogen en waarop dus voor het eerst de balanceer- kunst werd toegepast, was de machine van Mac Millan, waarbij de trappers aan lange hefboomen waren bevestigd. - De eerste machine met pedalen aan krukken op de voorwielas werd gemaakt door den Parij zenaar Michaux. - Toen pas kon men van snelheid spreken, als men z'n stalen rijwielros had bestegen, - of besprongen. - Zoolang het zijn heil in de hoogte zocht, bleef het weinig beter dan een curi ositeit, een stuk speelgoed voor roekelooze knapen en gymnasten. Waarlijk populair werd het toen het ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. uit Engeland herboren tot ons kwam - en om het te bestijgen, men geen halsbrekende toeren had te maken. Het was een bevallige, handelbare machine geworden, laag bij den grond, voor de kortste beenen pasklaar, even zacht als snel op pneumatische ban den daar heenzwevend. Toen werd het een stuk leven, een ontspanningsmiddel binnen het bereik van duizenden. Ziehier het wonder, dat zich een vijftig tot zestig- tal jaren terug aan ons openbaarde. „Laet jachtige luyden op esels rijden, soo leeren se wat hun noodigh is." Wij waren er nog niet. - Voort ging het, - steeds sneller, - i nduizelingwekkende snelheid, - wij gaan de lucht in - in elf dagen naar - Indie! - Plaatselijk BROEK OP LANGENDIJK. De schippersvereniging „Schuttevaer", afd. Lan- gendijk en Omstreken, hield haar jaarvergadering in het lokaal van Vijzelaar. Voorzitter, J. Hoogland, opende met een welkom aan leden en pers en passeerde in het kort de revue van het verloopen jaar, waarin duidelijk naar voren kwam, dat de schippers ook ten zeerste hadden te lijden van de algemeene malaise. Verder deelde spr. mede het besluit van het hoofd bestuur dat de Landelijke vergadering van Schutte vaer aan den Langedijk zal gehouden worden, al waar zij de gast der afdeeling zal zijn, hetwelk voor haar eene erkenning en groote eer zal zijn. Voorzitter hoopt vervolgens dat het nieuwe jaar beter en vruchtbaarder moge zijn dan het oude, waarna de notulen werden gelezen, welke onveran derd werden vastgesteld en geteekend. Wegens afwezigheid van den penningmeester werd diens rekening en verantwoording uitgesteld tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken. Van het Hoofdbestuur antwoord waar de verga dering zal gehouden worden en de regeling derzeive. Van dezelfde een schrijven aangaande indiening voorstellen voor de alg. vergadering. Van de Rijks-Waterstaat antwoord betreffende oponthoud v. d. Heerik bij de Friesche brug te Alk maar. Van de banne Warmenhuizen aangaande verbod voor het liggen der schepen bij de sluis te Schoorl- dam. Van de gemeente Noordscharwoude aangaande plaatsing meerpalen. Van het Hoofdbestuur een voorloopig schema voor de alg. vergadering. In verband hiermede werd mededeeling gedaan van de voorbereidende werkzaamheden der com missie en bestuur, wat er alzoo op het programma staat voor deze vergadering, welke gehouden zal wor den op Donderdag 16 en Vrijdag 17 April 1931, bij den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. In verband met het 40-jarig voorzittersschap van den heer Smeenge, leest secretaris een schrijven voor van het huldigingscomité om een kleine bijdrage ter aanbieding van een album aan den jubilaris. Besloten werd een bedrag van f 10 te schenken. Verder werd mededeeling gedaan dat de vereeni- ging „de Koophandel", de Markt- en Gemeente besturen uitgenoodigd zullen worden ter vergauering, opdat door dezen ook een beeld gekregen worde van het streven en werken van Schuttevaer. Eveneens ligt het in de bedoeling een Langedijker motor te pavoiseeren bij de Kromme brug en te pro- beeren des avonds deze te verlichten met de nieuwe verlichting van Philips en dan tevens een demon stratie te houden met flikkerlicht. Voorstellen algemeene vergadering. Voorzitter stelt voor dat de afd. Langendijk haar dank uitspreekt aan Schuttevaer voor hetgeen door haar is gedaan wat betreft de West-Friesche Kana lisatie en tevens dat ze ook deligent blijft aangaande het kanaal Alkmaar-Hoorn. Toegelicht wordt dat deze verplichting op haar rust, door in deze steun te geven aan de andere af- deelingen. Spr. is er voor dat het nut hiervan op de alg. vergadering besproken wordt. Secretaris zegt dat zulks geen voorstel is maar het kan naar voren gebracht worden als mededeeling. Over het al of niet nuttige der kanalisatie ontspon eenige discussie, betreffende de kleine schippers, welke in het gedrang komen met hun laadruimte, terwijl weer anderen de meening toegedaan zijn, hoe meer toegangswegen tot een plaats, hoe beter het is. Eveneens werd nog naar voren gebracht onthef- fing der Kaai- en Marktgelden. Werd geantwoord dat dit een lokale aangelegenheid is. Door H. v. d. Heerik werd voorgesteld langere openstelling der kleine sluis te Zaandam en elektri ficatie der groote sluis. Door w. v. d. Heerik werd voorgesteld betere verlichting der groote sluis te Spaarndam. Door Jb. Berends werd bepleit verlichting van het Molletjesveer te Knollendam. Al deze voorstellen zullen op de agenda geplaatst worden der algemeene vergadering. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren H. v. d. Heerik en C. v. Schoorl Jz. en als plaatsver vanger de heer Bras te Schagen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer Jn Kramer met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd eene verloting gehouden van eenige scheeps-artikelen, waarbij de heer J. Hoog land kreeg een stokdweil, C. v. Schoorl Sr., kraan kwast, Jn. Krammer, luiwagen, G. v. d. Oord, boen- kwast en C. Stam, puts. Bij de gehouden rondvraag werd door den heer B. Kamp naar voren gebracht, dat waar het meer malen gebeurde dat de penningmeester wegens druk- ke werkzaamheden verhinderd was de jaarvergade ring bij te wonen, er desnoods een vice-penning- meester te benoemen, welke dan de vergadering me dedeeling kon doen van de stand van zaken. De heer J. Kramer vindt het niet noodig dat zulks geschied, in den vervolge kon hierin wel voorzien worden, dat bij afwezigheid der penningmeester even zijn boeken gehaald worden om den stand weer te geven. De heer Kamp wenschtte verder dat er een schrij ven werd gericht aan den Raad, betreffende de droge plekken in het vaarwater achter bakker de Gier, om deze te doen opruimen. De heer C. Stam zegt, dat er omstreeks bij de 2e lichtpaal voorbij de Hengelaar een belemmering ligt in het vaarwater, welke niet is te onderscheiden Spr. zou gaarne zien dat ter bevoegder plaats een adres gericht werd, tot opruiming daarvan. De heer v. Schoorl Jz. vraagt aangaande het ree- lingswerk te Noordscharwoude. Voorzitter zegt dat hij zich ter plaatse heeft over tuigd en bleek dat het T-ijzer der remming naar bui ten stak bij-de brug welke loopt van Zuid naar Noord over den weg bij de laadplaats, hetwelk gebleken is gevaarlijk te zijn voor de schipperij, daar er beslist tegen op gestooten wordt, wanneer men er onder door vaart. Ook werd ter sprake gebracht de droogte welke daar heerscht. Eveneens werd nog gevraagd naar de Mosselen- brug. Voorzitter zegt, dat deze brug een groot beletsel is niet alleen voor de scheepvaart maar ook voor overgang. Spr. wenschtte een gezamentlijk adres te richten met de vereeniging van autobus-houders. Over deze brug werd een breedvoerige discussie ge houden, waarbij bleek dat men lang niet tevreden was, over de gang van zaken daar ter plaatse, daar een diepgeladen schuit met geen mogelijkheid door de brug kan komen. Stemmen gingen op om bij wijze van protest een diepgeladen schuit er in vast te laten loopen. Eveneens werd bepleit een licht te plaatsen op de brug juist voorbij te sluis. op ae Zal in dien geest een adres gericht worden aan de gemeente Alkmaar. Door dezelfde werd eveneens ge vraagd te willen bevorderen dat schepen welke in het Noord-Hollands kanaal liggen, 10 meter ten Westen en Oosten verwijderd blijven van het Ste vensbruggetje, daar het meermalen voorkomt dat de schepen met het roer daarvoor liggen en dan is botsing onvermijdelijk. Door dezelfde werd naar voren gebracht een adres te richten aan de gemeente Amsterdam om een be tere regeling te treffen voor het vervoer der vuilnis- Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit voor zitter met woorden van dank de vergadering. De heer v. Schoorl Jz. zou gaarne zien dat er aandacht aan 'geschonken werd dat geen vaste brug gen gemaakt worden in de te maken kanalisatie. Zulks in verband ook met het wegverkeer. Voorzitter zegt dat het de bedoeling is dat de zij- kanalen alleen vaste bruggen krijgen en de andere beweegbare. Algemeen was men toch de gedachte toegedaan van overal beweegbare bruggen. Werd toegezegd dat aan dit punt de noodige aandacht geschonken zal worden. De heer van Schoorl Jz. stelt voor, dat overal de nachttarieven hetzelfde zijn als de dagtarieven en verlaging der tollen voor de binnenscheepvaart. Spr. zegt dat overgegaan moet worden tot verla ging der vrachten maar de tollen blijven even duur. Een voorbeeld werd gegeven van de brug over de Gouwe te Waddingsveen, welke jaarlijks eenige dui zenden guldens overhoudt, hetwelk ten koste gaat der schipperij. Spr. is van meening dat dit niet goed is en zou gaarne zien dat het in andere banen ge leid werd. Van bestuurszijde werd zulks ten zeerste ontraden, maar werd voorgesteld een adres te richten aan den Raad en tegelijkertijd aan Gedep. Staten. De heer Jb. Arends zegt, dat men om en bij de sluis te Rustenbeurg niet vast kan komen en zou gaarne zien dat daarin verandering aangebracht wordt. Voorzitter deelt mede dat deze sluis aan slooping toe is in verband met de nieuwe kanalisatie. De heer W. v. d. Heerik bepleitte een afzonderlijke sluis voor het Stevensbruggetje, daar de brugwach ter, wanneer een stoot gegeven wordt nooit hooren kan of het voor hem is of voor de Friesche brug. Besloten werd dat in deze in den vervolge 5 a 6 stooten op den hoorn gegeven zullen worden. De heer H. Oud, bepleitte opruiming van enkele boomen te Oudkarspel, welke een belemmering zijn in het vaarwater. Besloten werd dat de heer Oud persoonlijk met betrokkenen zal praten om tot oprui ming over te gaan en zoo zulks niet helpt zal alsnog een adres aan den Raad gericht worden. De heer J. Keizer zegt, dat er bij de Oosterbrug, nabij de Hengelaar losse rietvelden drijven, welke hinderlijk zijn voor de scheepvaart. Zal ter bevoegder plaatse een adres gericht worden met verzoek om opruiming. De heer G. v. d. Oord vraagt plaatsing van meer dere meerpalen aan de Sluiskade. Tevens werd er ook nog de aandacht op gevestigd dat er in de sluis een stuk der remming los zit aan den binnenkant. De daarvoor bestaande Commissie zal ter bevoegd der plaatse daarvan mededeeling doen met verzoek om verbetering aan te brengen. De heer v. Schoorl Sr. vraagt of er nog maatre gelen genomen worden om de afgevaardigde naar de alg. vergadering af te halen. De secretaris deelde mede dat de firma Kok en Tuinman gevraagd zullen worden die dagen vlagge tjes te voeren met de naam Schuttevaer er op, zodat men buiten het station te Alkmaar komende, dade lijk zien kan waar men wezen moet om in te stap pen. Wenschen er zich een paar leden der vereeni- ging voor te geven dan kan dat de goedkeuring weg dragen. In die dagen wordt op aller steun en mede werking gerekend. De heer H. v. d. Heerik zou gaarne zien dat de loopplaats in de polder van de gemeente Broek op Langendijk uitgediept werd, daar men er haast niet met een leege schuit niet meer door kan komen. Werd in handen gesteld van de commissie. Door dezelfde werd eveneens bepleit verlichting der sluis bij de Zes Wielen, daar de gewone verlichting té weinig licht verspreid, zoodat deze een gevaar op levert wanneer men op de wal moet, daar het zoo vol ligt met verschillende voorwerpen. NOORDSCHARWOUDE. De Revue ,,'t Zal wel Gaan." Gisteravond waren wij in de gelegenheid de tweede opvoering bij te wonen van bovengenoemde revue in het gebouw „Concordia" alhier. Van heinde en ver was men naar dezen avond op gekomen, en het groote terrein naast „Concordia" stond vol met luxe wagens, waaruit zeker sprak de belangstelling die men in verren omtrek koesterde voor het optreden van het pas-ontstane gezelschap E.L.R.G. Wij zouden na het zien van zooveel moois en goeds bijna niet weten waar we moesten beginnen en waar we zouden eindigen. Behalve dat de voorbereiding ontzettend veel moeite en opoffering heeft gekost, moest ook door anderen medewerking worden verleend en die heeft men op onschatbare en onnavolgbare wijze ontvan gen. De algemeene leider de heer G. Deutekom, verkeer de thans in de gelukkige omstandigheid, bij den aanvang niet voor het voetlicht te moeten komen, om de clementie van het publiek in te roepen ten opzichte van hen, die de plaatsen moesten vervullen van zieken, welke niet aanwezig konden zijn. De Comm. ère was weer op haar post en de pianiste kon ook weder haar taak vervullen, waardoor de bekwame dirigent, de heer H. J. Zaal al zijn aan dacht kon schenken aan orkest en koren. Het orkest bestond uit een flink geroutineerd ge zelschap en de ontwerpers van de Revue beschik ken over koren van uitnemend stemmateriaal, waar door het geheel een uiterst beschaafd karakter droeg. De inhoud was geheel van toepassing op gebeurte nissen aan den Langendijk en waren op een aller fijnste wijze in het geheel verwerkt. Wanneer wij alles thans zouden willen beschrijven, kwamen wij plaatsruimte tekort, en stellen daarom een meer algemeene en uitgebreide bespreking uit tot direct na de laatste opvoering, en bepalen ons daarom nu tot een algemeen overzichtje. Ensceneering en monteering van de revue getuig den van den meest verfijnden smaak en kunstzin en wij waren met de andere aanwezigen vol bewon dering voor het ontworpen geheel. Maar naast de onbetaalbere zetten en grappen van Kobus en Tinus, die tintelden van gezonden humor, kwamen ook meer ernstige momenten voor, die fijn gevoeld en geteekend waren. Zij spraken van ernstige doordachtheid en gaven een diepere en waardevolle beteekenis aan het ge heel. Voordat het scherm opgaat wordt door het orkest de inleiding gespeeld, bestaande uit alle wijsjes en melodiën die worden gezongen. Wij worden gevoerd naar Olympus' top, waar Zeus met de zijnen zetelt, en worden Venus (de Commère) en Tinus naar de aarde gezonden om Zeus rapport uit te brengen van hun bevindingen daar. Wij keeren weer terug naar de aarde met hen bei den, en beleven met hen de gebeurtenissen aan den Langendijk en slaan wij tevens een blik in de toe komst. Het is een aaneenschakeling van tafereelen, die ons door kleurijkheid, pracht en looverschittering als het ware doen verblijven in een sprookjesland. De tafereelen zullen wij in onze beschrijving aan de hand van het tekstboekje eveneens bespreken en vermelden Als een kaleidescoop trekken de beelden aan ons voorbij, en van minuut tot minuut blijft de aandacht gespannen en wordt de bewondering steeds hooger opgevoerd. Men laat ons de helden zien uit vroeger dagen, maar ook de helden der Zee worden opgeroepen door den grooten overleden Doris Rijkers weer voor ons te doen leven, en de declamator, de heer H. Slikker, had met zijn declamatie een groot succes Maar niet minder was dit het geval met het ern stig woord om niet te versagen, maar moedig voort te arbeiden, wanneer de Commère heeft verzocht meer te hooren naar den Noordermarkbond. Met den een te noemen zouden wij dan ander te kort doen en daarom willen wij nu reeds hulde bren gen aan allen, die hun krachten aan de revue heb ben gegeven. De balletten waren in één woord af. Het slot waarbij de verschillende landen werden voorgeleid, waarheen de groente wordt gezonden, de gemeenten, die bij den Noordermarktbond zijn aan gesloten, en de gemeente Noordscharwoude, was van koninklijke gratie, en van onnavolgbare waardigheid. Geen wonder, dat meermalen het applaus opklonk, voordat de koren soms waren uitgezongen, en hieruit sprak zeker de grootste en diepste bewondering voor het gepresteerde. Wij zijn ervan overtuigd thans nog veel, zeer veel niet te hebben genoemd, maar dit korte overzichtje moge een beelde geven van den rijken inhoud en schoonheid van deze revue. Nogmaals wij komen hierop nader terug.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1