Revue van de Week 10 FEBRUARI. Zij, die voorspelden dat we in den winter 1930-'31 ondanks al het „kwakkelen", dat tot Februari voort duurde, toch nog op sneeuw en ijs - dus ook op schaatsvermaak zouden worden onthaald, - ze raak ten in de afgeloopen week aan de winnende hand. Toen het Koninklijk echtpaar 't plan vormde, in den avond van 7 Februari naar de Residentie te trekken van Het Loo, ter viering van zijn dertig jarig huwelijksfeest, werd bepaald dat de reis van H. M. en den Prins-Gemaal per auto zou geschieden, bij al dien sneeuwval niet voorkeur zou doen geven aan den tocht per trein. Sneeuw was nog niet in overvloed gevallen, maar wel hadden de donzige vlokjes telkens neergedwarreld. En het kwik in de thermometer was dermate gedaald, dat sommigen reeds beducht werden voor een „da capi" van 1928 - toen het late wintertje Siberische koude bracht. De ijssport leefde reeds op, - althans voor kinderen werden hier en daar de banen opengesteld. Den lOen Februari begint, - weet men - de parle mentaire voorjaars-campagne van de Tweede Kamer. Op de agenda voor dien dag stond allereerst ver meld: de beslissing op het verzoek van den commu nist L. de Visser om de Regeering te mogen inter- pelleeren over de werkloosheid en al wat daarmee in verband staat, - de werkloozen-relletjes incluis. Daarna volgen o.m. de Indische Begrootingen, van Insulinde en de West. Minister de Graaff heeft zijn Memorie van antwoord ingediend op het In disch Budget 1931. De toon van dat Staatsstuk is in mineur. De finantiëele toestand van onze Oost is inderdaad lichtelijk onrustwekkend, schoon men zich ook in deze 'te hoeden heeft tegen alle vergedreven pessimisme. Maar versobering van op den staats dienst in Insulinde is onvermijdelijk geworden. Men kan zich dan voorbereiden op een vermoedelijk langdurig en „bewogen" Indisch debat. In mijn eerstvolgende week-kroniek zal ik zeer waarschijn lijk daarover het een en ander te vermelden hebben. De Tweede Kamer heeft nu - tot de Paasch-klokjes gaan luiden, althans tot 't einde van Maart - volop werk. Allerlei ontwerpen stroomen van de departemen ten toe. Minister Donner heeft enkele dagen ge leden, - naar aanleiding van vragen door het Twee de Kamerlid Mr. Van Wijnbergen gesteld, gemeld dat een wets-ontwerp strekkend tot het strafbaar stellen van Godslastering, zeer spoedig het Parle ment zal bereiken. Wellicht is de heer Lou de Visser reeds bezig met het voorbereiden van een inter pellatie naar aanleiding van dit perspectief. Een niet onbeduidend deel van de deliberatiën, welke ons Lagerhuis gedurende de nu aangebroken voorjaars-campagne zal houden, zal gewijd zijn aan' de diverse crisis-maatregelen, welke reeds nader zijn voorgesteld en nog zullen volgen. De toestand van crisis en werkloosheid moet inderdaad ook te onzent ernstig worden genoemd. Dat de Regeering een en ander beseft, blijkt uit het ontwerp tot herstel van den crisis-dienst, waarmee in nauw verband de de tijdelijke belasting op cigaretten, die vijf millioen zou opbrengen. Verschillende Bonden van arbeiders, Christelijke, ook van Katholiek karakter inbegrepen, vroegen Minister Verschuur een spoed-audiëntie op 5 Februari, - teneinde Exc. van Arbeid, Handel en Nijverheid te wijzen op de bedenkelijke situatie door de heerschende werkeloosheid in het leven ge roepen. Laatstelijk werd nog gepubliceerd, dat bijv. in Den Haag thans 10.443 werkloozen worden gevonden. Ook in de achter ons liggende week deden zich hier en daar weer „relletjes" voor. Aan het departement van Buitenlandsche Zaken werden - onder leiding van dr. Colijn - onderhande lingen gevoerd tusschen Nederlandsche en Duitsche gedelegeerden over Tariefs-verlaging en consolidatie, 't Zeggen is dat deze besprekingen stof geven tot vrij optimistische verwachtingen. Een lichtpuntje in de duisternis Onze consul-generaal te Sydney heeft de deel neming der Nederlandsche Regeering betuigd aan die van Nieuw-Zeeland met de aardbevingsramp, waardoor vooral de stad Napier zoo verschrikkelijk is geteisterd. Uit de personalia: De heer W. Ch. Hardenberg, gouverneur der pro vince Oost-Java, is benoemd tot lid van den Raad van Indië. - Prof. dr. D. Plooy, hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Amsterdam is als zoodanig be noemd te Utrecht. - In de vacature wijlen generaal Van Voorst is tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard het Tweede Kamerlid ir. Feber. Hij zal echter (zooals reeds gemeld) bedanken. Waarna de Rotterdamsche Wethouder aan de orde komt. Mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van den Haag, wordt gezant te Rome. - Tot vice-president van het Hooggerechtshof in O.-Indië is benoemd mr. J. K. Ommen, proc. generaal bij dat hof. - Op 1 Mei a.s. treedt mr. J. Westerman Tolsteijn af als directeur van de Nederlandsche Bank. De gezond heidstoestand van jhr. M. W. H. de Savornin Loh- man, oud-president van' den Hoogen Raad der Ne derlanden, is minder gunstig geworden. - Tot pre sidente der Vereeniging van Vrouwelijke studenten te Leiden is gekozen jonkvr. H. M. J. Pantaleon van Eek. - Tot secretaris-generaal van het departement van Binnenl. zaken zal worden benoemd mr. dr. K. J. Frederiks, administrateur en chef Binnenlandsch Bestuur. Uit de doodenlijst: Chr. Penning, hoofd-ingenieur, onder-directeur van de Nederl. Scheepsbouw Mij, Amsterdam. - Mr. A. J. A. Kollman, oud-raadsheer van het Hooggerechtshof in Indië, Arnhem. - A. Honig, 79 jaar, Heemstede, oud-industreel, eigenaar van verschillende olie-fabrieken. Uit de jongste „criminalia" valt o.m. te vermelden dat: het O. M. bij de Rotterdamsche Rechtbank le venslang eischte tegen man, die zijn 25-jarige schoonzuster in de Willebrordusstraat te Rotterdam afslachte om geld te rooven. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatie-beroep in zake Jan Hoek, veroordeeld tot levenslang wegens het plegen van moord op een pleegzuster te Bennekom. De lijst van inbraken wordt met de week langer Voor de bijzonderheden verwijs ik naar de bladen. Twee penningmeesters bij de afd. Almelo der fede ratie van transportarbeiders worden wegens verdacht van belangrijke verduisteringen te hebben gepleegd, vervolgd. Tal van arbeiders zouden hierbij zijn bena deeld. Te Haarlem hadden wilde vechtpartijen plaats. Er viel daarbij een doode. Jantje alcohol speelde ook hierin een belangrijke rol. Een der „partijen" had juist een sommetje van f 120 aan ouderdomsrente gebeurd. Welke geld ont vangst natuurlijk er toe bijdroeg, de gemoederen op meer dan - noodigen warmte-graad te brengen. Eenigen processen-verbaal zijn wederom opge maakt tegen Leidsche studiosi en studiosse, die de colleges volgden zonder de daarvoor verschuldigde gelden te hebben gestort. De roode haan heeft in de afgeloopen week ge weldige verwoestingen aangericht. Ik memoreer slechts, dat te Waddinxveen een extra felle fabrieks brand woedde, - die na de blussching weer opwak- kerde! - Waarbij de brandweer 17 uren in 't gebouw moest blijven. De stoommeubelfabriek en nog enkele andere ge bouwtjes werden in de asch gelegd, ook de kerktoren raakte in brand. Te Bathmen is een vleeschwarenfabriek door het vuur verwoest. Te Haarlem heeft 't roode-haantje een hoeden- en kousenmagazijn in de Warmoes straat vernield. Uit de verdere ongelukken-serie zij nog aangetee- kend, dat te Apeldoorn bij een botsing tusschen vrachtauto en sleeperswagen vier menschen zwaar werden gewond. Ook hierbij zat Jantje alcohol ach ter 't stuur. De Amsterdamsche tooneel-crisis is tot een begin van oplossing geraakt. Verschillende leden van het Amsterd. Tooneel" (waarvoor inmiddels het faillisse ment werd aangevraagd) - zijn bij de „Koninklijke" onder-dak gekomen. De heer Ed. Verkade staat dus ver buiten het geval der samensmelting tusschen de „Koninklijke" en het „Amsterdamsch Tooneel." Men heeft af te wachten, wat dit „laatste proces" in Plan- kenland verder zal openbaren. Het Merapi-comité blijkt tot nu toe c. c. twee ton gouds te hebben ontvangen. Wat - in tijd van misère, toch wel een eere-saluut waard is! Wij hadden de Amsterdamsche tentoonstelling ter eere der nagedachtenis van Van Speyk, die honderd jaar geleden zijn kanonneer-boot in de lucht liet vliegen, - liever dan haar in handen van de „Bel gische blauw kielen" te spelen. Op Donderdag 5 Februari heeft in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de plechtige Van Speyk-herdenking plaats gehad. Te Bloemendaal vaceert de betrekking van ge meente-ontvanger. Er meldden zich.... 114 sollici tanten voor dit baantje aan. „That speaks volumes"! Alsof er nog eenig bewijs noodig ware voor de stel ling, dat ook bij de kwestie van „Vraag en Aanbod" thans alles vrijwel op z'n kop staat"! Buitenlandsch Overzicht Nadat geheel Spanje zich maanden en maanden lang de vraag gesteld had: zullen er verkiezingen ko men? en zoo ja, wanneer? is thans eindelijk het koninkbesluit verschenen, waarbij de verkiezingen van de nieuwe Cortoz gesteld is op 1 Maart a.s. Generaal Berenguer is er dus eindelijk toe kunnen komen zijn belofte om weer tot een werkelijk par lement te komen in plaats van het door Primo de Rivera ingestelde schijnparlement in te lossen. Ten einde echter ook dit nieuwe parlement niet tot een caricatuur te maken moesten echter verschillends grondwettelijke waarborgen, die ook tijdens de over gangsdictatuur geschorst bleven in eere hersteld worden. En zoo is dan bepaald, dat teneinde de zui verheid van de verkiezingen geen afbreuk te doen hersteld worden het recht van vergadering en ver eeniging. de vrijheid van propaganda en spreken, terwijl ook de censuur werd opgeheven. Hiermede is Spanje echter nog bij lange na niet teruggekeerd tot een normalen staat van zaken. Immers het recht van domicilie, de onschendbaarheid van het briefgeheim werden niet hersteld. Wel mag men openlijk propa ganda voeren en zijn politieke meeningen verkondi gen, echter met de beperking, dat men binnen de perken van de wet blijft, dat wil zeggen, dat de po litie nauwlettend toezicht zal blijven houden. En waarschuwend werd bovendien medegedeeld, dat elke poging de orde en rust te verstoren met geweld en onmiddellijk zal worden onderdrukt. En tenslot te werd nog bepaald, dat de nieuwe Cortes wel zekere onderdeelen van de grondwet zal kunnen herzien, doch zich zal moeten houden binnen de grenzen van het monarchale systeem. Dit alles te zamen schijnt de socialisten en repu blikeinen er toe gebracht te hebben maar liever van deelneming aan de verkiezingen af te zien, d.w.z. dat zij besloten hebben deze verkiezingen te boy cotten. Het is dus te voorzien, dat het ook voor Spanje nog wel geruimen tijd zanduren alvorens weer een eenigszins normalen toestand bereikt zal zijn. Im mers in den tijd, die nog voor de verkiezingen ligt, zullen de anti-monarchisten hoogst waarschijnlijk wel gebruik maken van de geboden vrijheid tot ver gaderen en propaganda maken. En wanneer de nieu we Cortes zal zijn gekozen, een parlement waarin zulke belangrijke volksgroepen als socialisten en re publikeinen uit eigen verkiezing niet zullen zijn vertegenwoordigd, moet er al een heel onwaarschijn lijke zwenking in de gebeurtenissen plaats vinden om tevredenheid over de parlementaire vertegenwoordi ging te doen ontstaan. Mocht men gedurende eenige weken een, zij het ook flauwe hoop gehad hebben op een overeenstem ming met de Congrespartij in Britsch-Indië, deze hoop zal nu wel langzamerhand geheel ij del zijn gebleken. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit het fèit, dat Gandhi, naar aanleiding van het overlijden van Pandit Mitilal Nehroe, voor wien een rouwplechtig- heid op Zondag a.s. zal worden gehouden, heeft voorgesteld op dien dag alle werkzaamheden neer te leggen, daarbij het volk oproepende de gelofte af te leggen nog meer dan vroeger zich te wijden aan de zaak, die de Pandit heeft voorgestaan. In dezelfde oproep wekt Gandhi het volk op in grooten getale te posten, aangezien hij het op vredelievende wijze posten van alle winkels, waar alcohol en buitenland sche textielgoederen worden verkocht beschouwt als het beste middel om tot het verlangde doel te gera ken. Men ziet het: geen spoor van verslapping in zijn actie, geen enkelen verzachtenden invloed van het succes der Ronde Tafel Conferentie. Binnenland LOCOMOTIEVEN-ORDER NAAR DUITSCHLAND. „Het Volk" meldt, dat bij inschrijving voor de le vering van twaalf locomotieven ten behoeve van de Ned. Spoorwegen, Werkspoor een vrij belangrijk be drag hooger was - het blood hoorde 15 Pet. - dan een Duitsche combinatie. Veel is toen gedaan om althans zes machines hier te houden. Talrijke besprekingen zijn de afgeloopen week gehouden en het is bekend geworden, dat de regeering heel ver wilde gaan, ook de arbeiders en verder eveneens de Ned. Spoorwegen, die iets wilden doen. Toch is alles afgesprongen, om dat naar verluidt, de directie van Werkspoor onder geen beding wilde, dat de regeering financieele me dewerking vereleende. Tot zoover het bericht in „Het Volk". Zijn wij wel ingelicht dan nadert het bedrag van deze order het millioen zeer dicht, voegt het Hbld. er aan toe. DE EX-KEIZER IN ONS LAND. Meer bijzonderheden. Het vertrek van den keizer geschiede met volle medeweten van den veldmaarschalk. De rijkspresident von Hindenburg heeft de „Kreuzz." publicatie van een verklaring verzocht, waarin het volgende wordt gezegd: Volgens berichten in de bladen houdt de gep. majoor Anker tegenwoordig lezingen over de oor zaken van de ineenstorting in Nov. 1918, waarbij hij o.a. spreekt over een onderhoud, hetwelk hij in het jaar 1922 met mij in Hannover gehad heeft. Bij dit onderhoud zou ik mij tegenover hem er over uitgelaten hebben, dat het vertrek van den kei zer en koning buiten mijn weten heeft plaats ge had en dat ik daarvoor geen verantwoordelijkheid draag al heb ik ook later tegenover de openbare meening een deel van de verantwoordelijkheid van dezen stap van den keizer aanvaard. Daartegenover constateer ik het volgende: Het is juist, dat ik den gep. majoor Anker die toenmaals een geheel andere politieke richting was toegedaan als thans als kameraad heb ontvangen en ook met hem over de gebeurtenissen van 9 Noc. in het hoofdkwartier heb gesproken. Onjuist is echter, dat ik de door hem beweerde mededeelingen heb gedaan. Na een verwijzing naar zijn in de „Kreuzz." van 10 Nov. '28 gegeven rectificatie besluit de verklaring van Hindenburg met de woorden: „Ik herhaal, dat het besluit van den keizer niet alleen met mijn medeweten, maar ook op mijn raad en dien van de andere heeren is genomen en dat elke andere voorstelling onjuist is." De doord en rijkspresident bedoelde rectificatie van de bewering, dat de keizer in overijlden haast naar Nederland is Vertrokken en uitsluitend gehoor heeft gegeven aan de bezorgdheid van zijn omgeving voor zijn persoon, luidde: Ik verwijs naar de in de „Kreuzz." van 17 Juli '19 gepubliceerde gemeenschappelijke verklaring van ge neraal v. Plessen, den staatssecretaris v. Hintzen, generaal v. Marschall en graaf v. d. Schulenburg, evenals van mij. Uit deze verklaring blijkt duidelijk, dat het besluit van den keizer genomen en uitge voerd is op mijn raad en dien van de anderen na zorgvuldige overweging, teneinde den voortduur van den oorlog of een burgeroorlog te vermijden en het vaderland nood en ellende te besparen. Buitenland MOEDERSNAAR DE FABRIEKEN. Russische opvoeding. De regeering is voornemens meer vrouwen bij de industrie te werk te stellen. Naar de Tass meldt, zal zij in samenwerking met de vakvereenigingen e. a. organisaties de vrouwen met het oog daarop bevrijden van het werk in de huishouding. Het plan bestaat een groot aantal nieuwe kinder bewaarplaatsen op te richten, om zoolang de moe ders aan het werk zijn toezicht te houden op de kinderen en ze te verzorgen. Verder zal het aantal openbare eet- en waschge- legenheden, enz. worden uitgebreid, welke het werk der huisvrouwen kunnen vervangen. DE WAPENS NEER. Internationale ontwapening. Op een ontwapeningsdemonstratie te Londen het woord voerend heeft Henderson, Engelsch minister van buitenlandsche zaken, gisteren betoogd, dat ont wapening bij internationale overeenkomst een defi nitieve erkenning door allee landen was; dat hun legers, hun vloten en luchtstrijdkrachten zaken wa ren, die niet hunzelf alleen aangingen, doch ook anderen volken. Hijverklaarde dat de volken ontwa pening wenschten en ze konden verkrijgen en dat ae vrienden van den vrede thans met het oog op de a.s. ontwapeningsconferentie de kans hadden de meeningen ten gunste van een groote gelegenheid te mobillseeren, die wellicht niet zou terugkeeren. Indien zij deze gelegenheid niet zouden aangrijpen, zou de volgende oorlog onvergelijkelijk erger zijn dan de jongste en zou slachting plaats hebben op een schaal als waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen. Naar alle waarschijnlijkheid zou de Euro- peesche beschaving zelf er in ten onder gaan. Verder betoogde Henderson dat de economische crisis, het grimmige spook van de werkeloosheid en de wereldcrisis in het algemeen deel uitmaakten van den nasleep van den jongsten oorlog. De econo mische wereld-crisis kon alleen worden tekeer ge gaan door samenwerking van de landen der wereld. Ontwapening was de sleutel tot vreedzame oplossing der bestaande problemen. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. SINT PANCRAS, 11 Febr. 1931. Met klem moet ik opkomen tegen de verdacht- makerij, als zoude het mijne bedoeling geweest zijn de arbeiders af te houden van de Zuiderzeewerken. Ik had in de laatste raadszitting wel voorstellen willen verdedigen ter bestrijding der werkeloosheid, maar toen B. en W. met voorstellen kwamen heb ik mijn voorstellen niet verdedigd en achterwege ge laten, en mij zonder een woord tegenspraak bij hen aangesloten, alleen met dat krantenberichtje tegen het optimisme gewaarschuwd. Verder zegt het onder schrift nog, er zijn er nog wel, die in kommervolle omstandigheden verkeeren. Ik zou u wel willen ver wijzen naar de hulp, die aan die menschen wordt verstrekt, waar ik dan ook van harte mijn goedkeu ring aan heb gegeven, en waarin onze menschen dan ook niet zijn achtergebleven, de reddende hand te bieden. Nu komt weer een heel artikel en wordt mijn naam nog al weer vaak genoemd. En zouden ze mij ook misschien nog wel de schuld willen geven, dat de arbeiders het werk hebben neergelegd, want men schrijft van blinde volgelingen. Maar dat valt u mis schien niet mee, daar ik, laat ik dat hier nu maar verklappen, er direct mijn afkeuring heb over uitge sproken, en gezegd, dat zij verkeerd hadden gedaan. Maar toch kon ik het eenigszins begrijpen, al keur ik het af, daar zij voor zwaar werk die week niet hooger zijn gekomen dan f 13.50. Slecht weer, geen beschutting. En dan de flinke arbeiders voor dat loon nog voor minderwaardige krachten moeten wer ken, waar ik na afloop van de vergadering nog op gewezen adh, wat mij toen niet baatte en ze toch werden meegegeven. De loonen weet ik niet, maar de klachten waren vrij algemeen. Enkhuizen ook f 13.50 en dat kon ook bijna niet anders daar de laat- tjjd zooveel slecht weer was, dat men veel niet kon werken. De arbeiders van hier hebben nooit beschutting gehad, toch schrijft men: ze zijn te beroert om ze te verplaatsen. Dat zal wel een hooge uitzondering zijn, lijkt mij zoo toe of U zeggen wil ze zijn eigen lijk niet noodig. U schrijft dan nog, van arbeiders loopen tot over de enkels door den modder, dat het niet waar is, dat betrof arbeiders van Andijk. Ik zou willen vragen hebt U dat onderzocht, zoo niet, doe dat dan eerst. Tegelijk staat men wel een beetje versteld, hoe de Langedijker Courant zich zoo inte resseert voor de zaken te St. Pancras, en vooral voor de zaken van B. en W. die toch eigenlijk bijna niet genoemd zijn. Maar denk niet dat er hier veel zijn, die gelooven dat dit het werk van den redacteur is, al werkt hij wel mee. Hier wordt van uit St. Pancras gewerkt. Want ziet u, het loopt tegen de verkiezingen. Of het degenen baten zal, waar het voor bedoelt is, de tijd zal het leeren. Dat B. en W. naar de Zuiderzeewer ken gegaan zijn, geod, maar waarom hebben ze mij dan met eens meegenomen. Als zij ernstig wilde onderzoeken, maar zoo is het toch altijd gemakkelijker, dan kan je het doen zooais je het zelf wilt. Maar hoe het ook zij, ik sta volkomen op het standpunt dat de arbeiders daarheen te werk gaan, daar op het oogenublik nog nergens meer is te verdienen, en zij aat waar moeten nemen. Mijn oordeel is: als daar vijftien heen gaan te werken en f 14.00 verdiend wordt, is tezamen f 210.00, wat mis schien ook nog wel bij gunstig weer hooger kan zijn, maar moet binnen gehaald worden. Als het loon ie laag is, geef dan een kleinen toeslag, zooals Koedijk nu weer besloot, dat is volgens mijn inziens het bes te en ook praktisch, ook in het belang van de ge- heele gemeenschap, en laat menschen die weinig kunnen presteeren thuis en zoek daar wat gepast werk voor. Dankend voor de verleende plaatsruimte. K. LEK. Voor het laatst verleenen wij aan dit stukje plaats ruimte, omdat wij daarmede het „vrije" woord van den heer Lek recht laten wedervaren, maar wij ach ten ons ten opzichte van onszelf zeer gelukkig door middel van dit stuk te mogen medewerken, om den volke kond te doen van de gemoedsgesteldheid van den heer Lek, in wiens woordenbiea moraliteit ont breekt. Wanneer wij met open vizier willen strijden, dan schijnt de heer Lek hier niet van gediend te zijn, en zijn onvervalschte getuigenis van te twijfelen aan onze uit eigen onderzoek verkregen gegevens, stem pelt zijn schrijven tot kleinzielig terugkrabbelen, inplaats van rond en eerlijk ongelijk te bekennen. Hij heeft blijk gegeven van niet te willen lezen of niet goed te kunnen lezen, ander had hij zijn bron van verdachtmakingen niet uitgeput, om zijn houding voor het juist oordeelende publiek nog scheever te stellen. De val van den heer Lek is eerder gekomen dan wij dachten. De heer Lek vaart absoluut lek. De gegevens in ons laatste artikel over de loonen verstrekt zijn van dien aard geweest, dat de heer Lek geen ander standpunt kon innemen. Maar hij kón ook niet anders. Noodgedwongen moest hij voor de nuchtere werke lijkheid zwichten. En daarmede - zoo meenen wij - heeft hij een groot deel van zijn waardigheid als raadslid ingeboet. Regeeren is vooruit zien, maar ook dit woord heeft de heer Lek nooit en nimmer begrepen. Daarbij worden ons woorden toegedicht, die wij nooit hebben geschreven, maar dat past weer volko men in het kader van het schrijven van den heer Lek. Om zich er uit te redden schrijft de heer Lek, dat de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad hierbij in het spel zijn. Het is een tegenwoordig meer in zwang zijnde dood doenefen de heer Lek maakt er een schitterend gebruik van Hij puurt venijn uit al datgene dat geschreven is. Hij heeft zich daarmede nog dieper in de modder gewerkt. De heer Lek moet er zich zelf ook maar uit redden. Wij zijn ervan overtuigd, dat het eerste stukje, met zulke groote gevolgen, nooit grooter succes had kunnen boeken. Het zal een aansporing zijn voor anderen - wij spreken hier niet over den heer Lek - om eerst te oordeelen alvorens zij veroordeelen. RED. Hiermede sluiten wij tevens het debat. Mijnheer de Redacteur, Dat er onder de leden der tuinbouwvereeniging „De Groentencultuur" te Broek op Langendijk zijn die met de tegenwoordige keur op de voor export bestemde uien niet tevreden zijn, hebben we in het verslag der laatste vergadering van die vereeniging in uw blad kunnen lezen. De heer C. Slot Kz. gaat echter in zijn ingezonden stuk in uw nummer van 7 Febr. j.l. alle perken te buiten wanneer hij spreekt van de uienhandel-belemmerende wet en ofschoon hij in datzelfde schrijven erkent dat hij oud wordt en zijn blik niet ver genoeg reikt, meen ik toch tegen dat woord ernstig te moeten protesteeren. Ik ken den heer Slot wel zoo goed dat hij nog niet zoo oud is of hij weet dat de bedoelde wet niet spe ciaal inwerking gesteld is voor Langedijk en Omstre ken, hoofdzakelijk was ze noodzakelijk voor de Zuid- Holl. en Zeeuwsche eilanden en ik kan den heer Slot de verzekering geven dat de wet is tot stand geko men met algeheele instemming van de vertegen woordigers der uienverbouwers uit die streek. De ingestelde, door de wet noodzakelijke controle, werkt daar goed, belemmert niet de handel maar be vordert haar wel degelijk. Gedurende het geheele seizoen zijn geregeld groote partijen uien vandaar verzonden, hoofdzakelijk naar Engeland en België. Wel jammer is het dat de prijs geregeld te laag is, maar wanneer de wet en dus de controle er niet was geweest zou vrij zeker het grootste gedeelte weer, evenals verleden jaar, in de rennen zijn verrot. Vooral voor de export naar België liggen bovenge noemde eilanden, wat het vervoer betreft, veel gun stiger dan onze streek en zijn de prijzen er dan ook vrijwel geregeld hooger dan hier. Wanneer het nieu we kanaal Oudkarspel-Omval er is kan hierin verbe tering komen. De tijd van vroeger, toen men, zooals de heer Slot schrijft, gauw een paar hoopen uien uitzocht is ech ter voor goed voorbij, maar wanneer men tegenwoor dig de uien behoorlijk goed uitzoekt dan is 't toch immers goed. Dat de thans ingevoerde regeling op de uitvoer de uienhandel van Langedijk en Omstreken belemmert zal de heer Slot, wanneer hij zulks durft te schrij ven ook moeten bewijzen. Verder laat de heer Slot zich eenigszins spottend uit over de maatregelen die de Italiaansche regee ring neemt om de uitvoer van hare tuinbouwproduc ten te bevorderen. Ik zou zeggen wanneer Italië het niet goed doet, laten wij 't hier in ons land dan beter doen, voor 't artikel roode kool bijv. is het voor de Langedijk en Omstreken even noodzakelijk als het voor de uien was voor de Zuidholl. en Zeeuwsche eilanden. Evenals dit met de uien het geval is zal men er echter niet op kunnen rekenen dat, wanneer bijv. voor het volgende seizoen afdoende maatregelen genomen zouden worden om de export van minder waardige kool te verhinderen, dit direct in de prij zen tot uitdrukking zal komen. Slechts langzaam zullen we de markten die we aan 't verliezen zijn, met goede kwaliteit weer kunnen heroveren. Men redt zich in Duitschland met de Duitsche kool, niet alleen omdat ze men heeft, maar ook omdat de kwa liteit evengoed is als veruit het grootste gedeelte dat er uit ons land wordt ingevoerd. Hoogachtend, C. WAGENAAR Kz. Alkmaar, 10 Febr. 1931.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6