11 Kamer kroniek De Vrouw en de Mode u SUS Voor Verstrooiing en Verpoozing ZUIDSCHARW OUDE. Bij de gehouden biljartwedstryden in een der lokalen van den heer P. Kramer was de uitslag: le prys a. Mooy. 2e prys jn. Qlas. 3e prys p. de Geus 4e pr-s p. Bruin. Se prys a. Kist. De Eerste Kamer behandelt veranderingen in de Gemeentewet. - Meer macht in han den van B. en W. - Ook vrouwen kunuen nu burgemeester worden. - 230 millioen voor het Pensioenfonds der Spoorwegen, a- De Tribune" en godslastering. ?ns h0°Ke staatscollege, de Eerste Ka mer heeft vorige week voor het eerst na het Kerst reces weer eenige dagen vergaderd. Het gold de be handeling van enkele herzieningen in de gemeente wet, het meesterwerk van den grooten staatsman Thorbecke, dat n ual ongeveer tachtig jaar de richtsnoer is voor het gemeenteiyk bestuur Maar de gemeenten hebben zich de laatste tientallen ja ren enorm uitgebreid. De raad, die vroeger een bestuurslichaam was, is langzamerhand een recht sprekend college geworden, dat op- en aanmerkingen maakt en met het eigeniyk bestuur der gemeente weinig meer te doen heeft. Deze taak is grootendeels overgedragen op burgemeester en wethouders. Ver schillende sprekers, die hun sporen op dit gebied hebben verdiend, we noemen burgemeester de Vlugt en zyn wethouder van finantien Wibaut, hadden de ze veranderde stand van zaken ook graag in de ver anderde gemeentewet opgenomen gezien. Doch voor dat is het niet zoover gekomen. Wel zyn volgens de nieuwe gemeentewet nu eenige bevoegdheden, die eerst aan den raad waren aan B. en W. overgedra gen. Een wyziging die van zeer groot belang zal bhj ken 'te zijn, is, dat men thans gemeenten tot sa menwerking kan verplichten. Het is nog al eens voorgekomen, dat koppige gemeentebesturen een voor het algemeen welzijn noodzakeiyke samenwer king volkomen saboteerden, door het plaatselijk belang veel te veel op den voorgrond te schui ven en daardoor elkaar wederzyds dupeerden. Een strydpunt, waarover men niet eens kon wor den was de nieuwe bepaling, waarby het in de toe komst mogeiyk zal zijn vrouwen tot burgemeester te benoemen. Het is bekend, dat de anti-revolutionai ren en christeiyk historischen principieele bezwaren hadden tegen de benoemingen van de vrouw in bestuursfuncties van den staat en het was dus te verwachten, dat zy ook thans hun stem aan deze wyziging zouden onthouden. Voorloopig zal deze nieuwe bepaling wel niets biyken te zyn, dan een papieren ordonnantie. Het zal dan ook nog wel verscheidene jaren duren, alvorens wy een vrou- weiyke. burgemeester aan het hoofd van een onzer gemeenten zullen zien verschynen. Het is dan ook nog zeer de vraag of er een vrouw zal te vinden zyn, die niet alleen over de noodige geesteiyke en representatieve capaciteiten zal beschikken maar ook lichameiyk te gen dit beroep, dat zware eischen stelt, zal zyn opgewassen. En zooals een der bladen zeer terecht opmerkte, een vrouweiyk hoofd der po litie is haast ondenkbaar en ongerymd. Vergelijkin gen met het buitenland gaan alleen daarom mank, omdat de taak van burgemeester daar over het al gemeen anders is en de burgemeester in de meeste gevallen wordt gekozen en niet benoemd. Tydens de debatten kwam ook nog ter sprake de verant- Woordeiykheid van den burgemeester jegens den raad. Prof. Kranenburg meende, dat de raad, die over de geldmiddelen te beslissen heeft critiek op en opheldering over het beleid van den burgemeester te verlangen. Mr. van Lanschot daarentegen beriep zich op de historie van de gemeentewet, waar dui- deiyk uit biykt, dat de burgemeester geen verant- woordelykheid aan den raad schuldig is. Minister Ruys de Beerenbrouck onderstreepte nog eens, dat de burgemeester geen vertrouwensman van den raad is en hy bv. als hoofd van de politie dit college geen verantwoording schuldig is, en op een interrup tie antwoordde hy, dat hy zelfs het recht heeft te weigeren een of andere motie in behandeling te nemen. Het wetsontwerp werd tenslotte met 25 te gen 11 tsemmen (die der a.r. en chr. hist.) aange- e spoarwegen sukkelen permanent aan tekor ten. Dan is het weer eens een tekort in het pen sioenfonds, zooals nu, dan weer een tekort op den gewonen dienst, waarvoor de Staat garant is. Het tekort in het pensioenfonds bedraagt niet minder dan 230 millioen gulden en zal binnen zestig jaar móeten worden afgelost. De spoorwegen moeten elk jaar 9.8 millioen terugbetalen, zyn zy daar niet toe in staat, dan past de staat het ontbrekende weer by. Verschillende leden waren beducht, dat het bedryf thans nog meer gerationaliseerd zou worden dan het reeds is. De veiligheid in gevaar zou kunnen komen en de tarieven in de hoogte zouden gaan. Enkele leden vreesden, dat de loonen van het per soneel er onder te ïyden zullen krygen en uitten critiek op de wyze waarop dit ontwerp zonder voor kennis van het personeel is tot stand gekomen. De minister van Waterstaat en finantien verdedigden het wetsvoorstel, dat tenottse Imet 15 tegen 11 stem men, die der S.D.A.P., de heeren Kranenburg en Van Embden (v.d.) de Bruyn (r.k.) en Koster (v.b.) werd aangenomen. In dit overzicht mogen wy niet vergeten te me- moreeren, „de Tribune" geschiedenis. Zooals bekend publiceerde dit communistische dagblad eenige ar tikelen met godslasteriyken inhoud. In verschillen de leeszalen werd dit blad daarom verwyderd. of schoon in Haarlem de raad weer besloot he ter le zing te leggen. In Holland bestaat geen censuur en een bald verbieden is grondwetteiyk onmogeiyk maar het ter lezing leggen in leeszalen valt natuur- lyk buiten deze bepaling. Mede naar aanleiding van deze onverkwikkelijke jescheiednis heeft het tweede kamerlid mr. A. Ba ron van wynbergen den minister van justitie do vol jende vraag gesteld: Is de minister bereid mee te deelen of de nadere overweging der by de behan deling der jongste justitiebegrooting zoowel schrif- «ïyk als mondeling gehouden gedachtenwisselmg over strafbaarstelling van godslastering beschouwd in verband met het sindsdien voorgevallene, reeds tot een bepaalde conclusie heeft geleid. Het lijkt ons echter zeer twijfelachtig of m het parlement een meerderheid zal worden gevonden om een dergeiyke bepaling in het strafwetboek op te lemen. In verschillende naburige landen echter be- lat een dergeiyk artikel in de strafwetgeving. W ARMENHUIZEN. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot Gemeente-veldwachter in deze gemeente de heer J. Brandsen, thans agent van politie te 's-Hertogen- bosch met ingang van 1 Maart a.s. :S H HEER HUGOWAARD. Daartoe aangezocht zullende Tweede Kamer-leden, Mr. Oud en Ebels, zooals uit een advertentie in dit nummer bhjkt, in een te Noord-Scharwoude 18 dezer te houaen vergadering, behandelen het onderwerp: „De crisis en de Land- en Tuinbouw". Ons is van bevoegde zyde meegedeeld, dat Mr. Oud heeft toege zegd in zyn rede ook veel aandacht te zullen schen ken aan het vraagstuk van onze handelspolitiek Aangezien dit vraagstuk thans tamely k sterk op den voorgrond treedt, is veelzydige belichting zeker niet ongewenscht. Met het oog op het groote belang dezer aangelegenheid, vooral ook van land- en tuin bouwer, is het te hopen, dat zeer velen deze gele genheid aangrypen tot verheldering van inzicht in HEER HUGOWAARD. Zooals bekend verondersteld mag worden is door het Provinciaalbestuur voor de totstandkoming van den weg door Geestmer-Ambacht als voorwaarde gesteld, dat de daarvoor vereischte gronden, onge veer 18 H.A., beschikbaar gesteld worden door de belanghebbende gemeenten en polders. Het ligt in de bedoeling, hiervoor een commissie te benoemen welke dan ook de gronden zal aankoopen. Tot voorzitter van deze commissie is ons Staten lid, de heer P. Kosteiyk, aangewezen, waaruit ze ker mag worden afgeleid dat de benoemde geacht wordt met spaciaal plattelands belangen en aange legenheden behooriyk vertrouwd is. Waar de belan gen der verschillende betrokken polders en gemeen ten by dezen weg nog al verschillend zyn, zal alles hierby nu ook wel niet als van een leiën dakje loopen. KNIPPATRONEN VERKRIJGBAAR. Van alle in deze rubriek afgebeelde modeplaatjes zyn papieren knippatronen verkrygbaar in de ma ten 42, 44, 46, 48. De prys bedraagt f 1.00 voor kin deren f 0.80. Men wordt verzocht het bedrag in postzegels of per postwissel vooruit te voldoen. By bestelling moet behalve het nummer van het plaatje, ook de ver langde maat duideiyk worden opgegeven. Aanvrage te richten aan „Het Patronenhuis", Theresiastraat 424, Den Haag. HEER HUGOWAARD. Nevens den hoofdweg ondergaan ook onze zy wegen belangryke verbeteringen. De hoogst gewenschte verbetering en dedeelteiyke verlegging van den bochtigen Donkeren weg wacht nog slechts op vast stelling der overeenkomst met één der betrokken landeigenaars. Thans is men bezig met verbreeding en betere behandeling van het wegdek in den Hasselaarsweg, voor ry tulgen een weg naar de veiling te Noord-Scharwoude, een weg dus, welke nogal wat te verantwoorden heeft. HEER HUGOWAARD. De tweede vergadering voor de oprichting eener Winkeliers-, Vak— Neringvereeniging werd gehouden onder leiding van den heer P. Glas. De opkomst was weer niet bemoedigend, wel zag men weer an dere gezichten, doch van de vorige bezoekers werden weer eenigen gemist. Toch werden de werkzaam heden voortgezet en kwam men tot de aanneming der statuten, zy het dan ook met een enkele, doch tamelyk ingrüpende wyziging. Dit was een gevolg van het besluit twee vereenigingen naast elkaar op te richten, een R. Katholieke en een niet R. Kath. welke dan in federatief verband zullen samenwer ken. Het weekblaadje zal worden uitgegeven en ver spreid voor gemeenschappeiyke rekening. By wyze van proef zal voor een jaar 10 pCt. voor bedragen f 100 worden gerekend door het incasso-bureau en 20 pCt. voor kleinere bedragen. De contributie werd op f 1.50 per jaar bepaald. Eventueele actie zal ge- meenschappeiyk worden gevoerd, terwyl de belde besturen het federatief bestuur zullen vormen. Voor de R. Katholieke vereeniging werden tot bestuurs leden gekozen de H.H. A. Breed Jzn.; P. Koko; G. Visser; J. Blank en P. Doodeman. Voor de andere vereeniging de H.H. P. Glas; P. Mienis; H. Kort; S. Dekkers en G. Dirkmaat. De functies zullen door de besturen onderling worden geregeld. W ARMENHUIZEN. Burgeriyke Stand over de maand Januari 1931. Geboren: Klaas, zoon van Willem Molenaar en Tecla Maria Schipper; Johannes Josephus, zoon van Cornelis Tym en Maria Spaans; Agatha Elisabeth, dochter van Nicolaas Ligthart en Geertruida Maria Groothuizen; Adriana Maria Elisabeth, dochter van Jacob Blokker en Adriana Nannes; Martha Maria, dochter van Jacob Dekker en Cathrina de Nys. Ondertrouwd en getrouwd: Johannes Berkhout, oud 24 jaar, van beroep slager, en Cornelia Ooye- vaar, oud 22 jaar, zonder beroep. Overleden: Elisabeth Dekker, 75 jaar, weduwe van Cornelis Jongejan. Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. Werkverschaffing. Door de arbeidsbemiddeling al hier zyn thans 35 werkloozen te werk gesteld in den /ieringermeerpolder. Nog even wil ik terug komen op het onderwerp, in het voorlaatste Stemmingsbeeld, ter sprake gebracht. Eigeniyk op een onderdeel, waarin gehandeld werd over de maatregelen, die de Italiaansche regeering genomen heeft tot bevordering van den export van tuinbouwartikelen. Biykbaar is men in Italië er van overtuigd, dat zonder de krachtige hand van de wet geen afdoende verbetering in sorteering en verpakking van het produkt mogeiyk is. Waar er in ons land beduidende hoeveelheden Italiaansche bloemkool worden ingevoerd, nam ik de moeite eens by importeurs te informeeren en vroeg hen, of zy verschil konden opmerken by de zendingen van voor heen en nu. En ook zoo er ver betering viel te constateeren, of dit van invloed is op den omzet in het artikel. Deze importeur, waar onder een koopman aan den Langendijk woonachtig, everklaarde, dat de Italiaansche bloemkool tegen woordig gezien mag worden. Men presenteert tegen woordig in Italië vier sorteeringen naar grootte, men verpakt in een krat 12, 15, 18 en 27 stuks. Men kan er tegenwoordig op aan, dat de soorten niet ge mengd in een hetzelfde krat voorkomen, wat vroe ger schering en inslag was. De Langedyker koopman gaf op de tweede vraag dit antwoord: voorheen kocht ik te Rotterdam Fransche bloemkool en had aan twintig a dertig kratten per week genoeg. Nu zet ik van de zooveel betere Italiaansche wekelyks circa 1500 stuks om. De Italiaansche bloemkool is op weg de slechter gesorteerde Fransche van onze markt te verdringen. Deze aanvulling op het Stemmingsbeeld, aan ge geven uit de practy'k in ons land ontleend, wenschte ik den lezers niet te onthouden. 2Unummeraisf ige-eaais,naluysdean,vereeniodenaIz HET ONDERGOED VERANDERT VAN SNIT. Het spreekt vanzelf, dat het ondergoed zich moet richten naar de boven kleeding en dat de korte onderjurken, die men tot nu toe zag, niet gedragen kunnen worden by de lange avondjaponnen. In- plaats van de combinations worden weer meer afzonderiyke pantalons en Chemises gedragen, de laatste zijn even klokkend geknipt en by de onder jurken komt dit zelfs zeer duideiyk tot uiting. Zoo'n klokkende onderjurk doet op het eerste gezicht den ken aan een Japon. Er worden ook weer nachtjapon nen gedragen, waarby de hals en armsgaten zoover uitgesneden zyn, dat men er gemakkeiyk in en uit kan komen. APPLIQUE'S. Geappliqueerde figuren zyn weer sterk in de mode niet zoozeer voor de kleeding als voor verschillende voorwerpen, die in het huis gebruikt worden of op andere wijze gewerkt patroon, wy laten hier een tafelkleed zien, waarby stukjes van verschillende stoffen en kleuren zyn opgenaaid. Eerst worden de blauwe vleugels geappliqueerd, dan het groene vo- geliyf en tenslotte het rose borstje, het zwarte ooe en den gelen snavel. Zoowel de grondstof als de stof, waaruit de geap pliqueerde figuren bestaan, zyn zeer soepel, linnen en crêpe de Chine zyn het meest geschikt. De ran den van het figuur worden zorgvuldig uitgeteekend op gekleurd linnen; dan naait men het op de ge wenschte plaats vast met de naaimachine, waarby de steken zoo klein mogeiyk moeten zyn. Het over tollige goed wordt vervolgens met een scherpe schaar weggeknipt. Daarna naait men pas het volgende stukje goed er op. Wanneer de vogels alle geappliqueerd zyn, werke men de takjes en blaadjes in den teselsteek met groen en bronskleurig garen. HOOGE SCHOENEN VOOR DE LENTE? Het schynt, dat men te Parijs alle moeite doet om de laarzen weer ingang te doen vinden. Het is al maanden geleden, dat de bekende schoenmaker Perugia de eerste hooge schoenen in een collectie vertoonde, doch nu ziet men ze al in eiken schoen winkel voor het raam staan en zy werden zelfs door de fabrieken in serie afgeleverd. Men kan ze in alle verschillende kleuren en leersoorten krygen; Raoul geeft de voorkeur aan donkergroeen en bruin peau de suède. De laarsjes hebben spitse neuzen en hooge hakken; van boven zyn zy omgeslagen en de spitse driehoekjes (dikwyis van hagedissen- of slangenleer in de kleur van de kous) doen de schoen iets lager schynen dan hy is. De hoogste, die ik gezien heb, komen even den enkel. Als het zoo doorgaat, wordt binnenkort de doodsklok geluid over de zyden kous, het duurste onderdeel in de klee ding der moderne vrouw. De lange japonnen hebben haar niet kunnen verdringen; zou het nu aan de laarsjes gelukken? De lievelingskleur voor ungerie is rose, maar dan een heel lichte kleur rose en geen saumon. Al het ondergoed heeft dezelfde lichtrose kelur. Wit wordt alleen door jonge meisjes gedragen, groen heeft een kleine schare trouwe aanhangsters, en de an dere kleuren zyn op het oogenblik niet in de mode. Het ondergoed wordt steeds eenvoudiger van gar neering. Inplaats van kanten en linten ziet men nu open zoomen en borduursel in eenige by elkaar harmonieerende kleuren. Vooral by avondjaponnen draagt men tegenwoor dig veel bustehouders, die met het corse één geheel vormen; dit staat echter alleen goed, wanneer de snit onberispelyk is en het geheel corset feilloos om het lichaam sluit. Over het algemeen zal echter de afzonderiyke bustehouder prettiger dracht zyn, die ook gemakkelyker passend kan worden gemaakt. Ook de garneering met kleine Rococo-roosjes is uit de mode geraakt, Alles is vergankelyk. DE NIEUWE MANTELS. Op het oogenblik heeft men nog warme mantels noodig, doch de overgang naar de lente wordt al aangegeven in de stoffen en kleuren en in hst bont. Onder de effen keiuren nemen marineblauw, roest bruin, rood, groen, bruin, grijs en beige een voor aanstaande plaats in, zwart schynt afgedaan te hebben. Daarnaast ziet men nog stoffen met ver schillende tweed-effecten, imitatle-vlechtweak of diagonale strepen. De voering der mantels is lichter en komt overeen met de kleuren, die ook voor de japonnen veel gevraagd worden. Het bont is bij voorkeur langharig en vossenbont verdringt het zoo geliefde Persianer van zijn plaats. Men ziet veel zwart en wit, opossums en lynxen doen opgeld. De moderne mantels vertoonen by voorkeur con trast tusschen de stof en het bont, dat dikwyis al leen op de kraag is aangebracht. De zwarte mantel met zwarte Breitschwanz heeft afgedaan en op don kere mantels draagt men nu licht bont, donker bont ziet men nog wel, doch dan op lichte of opval lend gekleurde mantels, die er een rustiger indruk door maken. Een typisch voorbeeld van de nieuwe mode is een tweed mantel, waarin groen over- heerscht, met een kraag van rood vossenbont. Deze mantel is getailleerd, een ietsje klokkend geknipt en voorzien van een leeren ceintuur met gesp. De kragen zyn vry groot, z.g. halve shawlkragen. De mouwen worden versierd door hun byzonderen snit en slechts by uitzondering door bont, dat dient dan nog om ae aandacht op de mouwen te vestigen en wordt daarom slechts in smalle randen aangebracht. Lichtgrys belooft zoowel voor mantels als voor bont een der modekleuren te worden. (Nadruk verboden). JUFFROUW MUIZEPOOT IN DE VAL. Juffrouw Muizepoot is gaan wandelen. Ze heeft haar mooiste witzyden blouse ervoor aangetrokken en het witte dasje, evenals de ceintuur had ze juist op de uitverkoop voor een prikje gekocht! Maar kwa liteit dat het iskwaliteit! Zoo zie je ze nergens voor dien prys. En ze vond zichzelf zoo keurig eruit zien, dat ze in elke spiegelruit moest kyken. En haar staart stond recht overeind van trots. Maar - doordat zy in iedere spiegelruit keek, is zy tenslotte leeiyk verdwaald. En zoo komt het, dat we op het plaatje juffrouw Muizepoot wanho pig in de val zien zitten. Maar „al is de wolk ook nog zoo donker, toch heeft ze nog een zilv'ren rand" zegt een oud spreekwoord, en zoo is 't ook hier! Er bestaat een weg, die naar de vryheid leidt! 1 H II H: By het pyitje moet je beginnen en eindigen by het leege vakje midden onderaan. Probeer het maar eens! (Nadruk verboden). VAN HET MEISJE, DAT LIEVER EEN JONGETJE WAS. Laatst kwam ons zusje by Moeder staan, En keek haar zoo leuk ondeugend aan. Toen zei ze: ,,'k Was graag een jongen als Piet." „Zeg, lieve Moesje, kan dat niet?" „Wel zeker, Zus," zei Moeder toen, „Weet je hoe wij dat zullen doen?" „Trek maar een pak van Pietje an," „Dan ben j'een jongen: „Kleine Jan." 't Was goed bedacht en gauw gedaan, in kyk nu zyn portret eens een! Toe vindt je Zus, de kleine Jan? -s 't niet een leuke broekeman? Dn rooken kan hy ook al, ja! Maar geen tabak, hoor! Chocola! (Nadruk verboden). /OOR ONZE LEZERESJES: EEN OMGEHAAKTE KLEERHANGER. Beste meisjes, Jullie hebt de laatste weken wel weer flink ge werkt, hoor! Ik dank jullie voor de vele lieve brief jes, 'die ik ook weer na het breien van het eier- warmertje kreeg. Wat waren er een keurig ge schreven briefjes by. Ik ben er zeker van, dat van zulke nette schryf- stertjes het breiwerk er dan óók netjes uit zal zien. Een grappig idee, dat zooveel verschillende meisjes hetzelfde maken en al zien we elkander niet, ik leer jullie toch uit je briefjes kennen. Jannie, Mien en Neeltje hebben m'n kaart zeker wel ont vangen. Ik ben benieuwd wie van jullie meer dan één eierwarmertje heeft gemaakt; ik heb er de laat ste weken ook zes gemaakt en ze cadeau gegeven aan iemand, die ze erg lief vond. Deze week had ik ge dacht jullie eens iets te laten maken, dat voor je eigen gebruik is, maar wat ook heel geschikt is, om b.v. met verjaardagen cadeau te geven, n.l. een omgehaakte kleerenhanger. Het is een heel aardig gezicht, deze kleurige hangers, in verschillende fris- sche tinten, in een kast te zien hangen en ze heb ben ook nog een voordeel, n.l. dat de dunne zomer jurkjes er niet zoo gauw afgiyden. Voor het omhaken nemen we kluwentjes haakzyde vooral heldere kleuren! - en een haaknaald nr. 7 Wie van jullie is in staat die arme, kleine, ydele Korenblauw, lichtgroen, rose en geel zyn zeer ge- juffrouw Muizepoot den weg naar buiten te wijzen, schikte kleuren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5