a I Is'! Noordermarktbond Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier ik dijk Sm Heer No. 20 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 40e Jaargang Pech en Poorters Toeback Kamer- kroniek 31 1 :n, in 92 rrr cs> ■rai f l.€ f1 f 1.15| f1, f 0.80 35 cenl 43 een'; NIEUWE UniJKER GOURAIT DEZE COURANT VERSCHIJNT DIfiSJBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscliarwoude.^ ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Een regendag. - Maar het verkeer is er niet minder om. - Alles snort mijn huis voorbij. Men ziet regenjassen, -mantels, capes, regenhoeden, zuid westers en oliejassen. - Parapluies tellen niet mee. - Die worden, of het regent of niet, door de dames toch in de hoogte gehouden vanwege de sierlijke stof en het Oostersche model. - Staat toch wel goed. - Al die middelen tegen het nat worden - bij velen zijn de beenen reeds nat - metamorphoseeren loopende en rijdende voorbijgangers tot glimmende en drui pende pilaren, boonestaken, gedrochtjes. - Een poli tieagent in wijde cape, surveilleert de omgeving af. - Voetballende jongens worden met een blik ver wijderd, - zij komen echter weer terug als de orde bewaarder een zijstraat inslaat. - En al regent het nog zoo hard, de jongens voetballen. - Aan fietsen geen gebrek. De meeste beladen met haastige, hon gerende, hijgende menschjes en menschen, wier maag over één zij hangt en verlangen naar den middagpot. - Ook fietsen met kisten en manden N. M. B. te accepteeren en'het zaad voor de leden beschikbaar te stellen tegen f7.00 per K.G. Zoo noodlg zal het ponds ponds gewijs worden afgegeven. Bestelling dient voor 8 Maart te geschieden. Voorts aanvaarding kunnen rekenen, waarmede dan de deelde de heer Ootjers mee, dat nog in voorraad is eerste stap gezet is om onzn landbouw te helpen. 5 pond kortbeen bloemkoolraad, terwijl van de tus- Ofschoon de Eerste Kamer nog wel het een en ander te berde zal brengen bij de behandeling van dit wetje, zal het daar toch wel op onveranderde Uit den Omtrek schensoort en van Lecerf een voldoende voorraad beschikbaar is. Kortbeen en Lecerf kosten f40.00 de tusschensoort f 30.00 per K.G. Door den secretaris werd verslag uitgebracht van de gehouden Vierbonds-vergadering. Hier werd door de vier besturen besloten op de jaarvergadering aan de orde te stellen afschaffing der korting aan den Handel voor contante betaling; voorts werd besloten tot steun voor de selectie- proeven tot het verkrijgen van een betere soort roode winterkool; met betrekking tot deze zaak zal ook worden verzocht om grootere bijdragen voor proef nemingen, speciaal ook meer steun aan den Proef tuin. Hierna volgde een tamelijk breedvoerige bespre king met betrekking tot het U. C. B., speciaal ook het merk voor uien. Het gevolg dezer discussie was, dat op den beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering van het Centraal Bureau het voorstel zal worden gebracht, dat deze vergadering zich in principe er f-, r.""v.. ci leemngwet iyri en tor nemng van opcenten op de zelfs zie ik een fiets met een compleet zuurstalletje j over uitspreke, dat invoering van een kwaliteitsmerk tabaksaccijns op sigaretten is daarom dezer dagen stap gezet is om onz n landbouw te helpen, minister van Justitie heeft met ongebruikelij- ken spoed op de vraag van het kamerlid van Wijn bergen over de strafbaarstelling van godslastering geantwoord, dat, gezien eenige voorvallen van den laatsten tijd indiening van een wetsontwerp over deze materie urgent is. Een wetsontwerp van wet is door den minister in voorbereiding genomen en zal naar alle waarschijnlijkheid dus spoedig de kamers bereiken. Waar het vooral aan de linker zijde veel en waarschijnlijk hartstochtelijke bestrij ding zal ontmoeten. Vermoedelijk zullen de uitkom sten van de volkstelling, speciaal de vraag betref fende de godsdienstige zindte hierop wel van invloed zijn. Het staatsapparaat reageert altijd langzamemr op verschijnselen van armoede en welvaart dan de handel. En zoo komt het dan ook, dat de crisis, die over het algemeen overal aan 't afnemen is, thans ook de staatsfinanciëen begint aan te tasten. Een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de leeningwet 1914 en tot heffing van opcenten op de beladen. - Het is Maandag moet men weten. - Luxe auto's, vracht-auto's, licht en zwaar beladen, snellen voorbij, de wielen sieperen door de plassen en de kilometervreters zelf schudden zich het water van hun kleeren, de bruine zeilen, die druipen van het water. - De daken glimmen, de boomen druipen, - 't is een verdrietig gezicht. - Een huilerige natuur. - Het schouwspel is wel nat en toch niet onaardig en ik steek er een pijp bij op. - Ik rook Poorters- Toeback en heb mij juist een ons van de beste Varinas aangeschaft. - Ik kom in de stemming. - Immers, „een tevreden rooker is geen onrust stoo- ker!" - Kijk, denk ik bij mij zelf, verbeeldt je eens, dat je langs zoo'n glibberigen weg „slipt" met een auto, - öf, op de fiets zittende, de aarde gaat liefkozen öf - en dit kan ook heel geschikt - je hebt het ongeluk dat je, wanneer je langs den meest natuurlijken weg - d.i. per pedes apostolorum - je voortbeweeg - kom uit te glijden. - Ja, dat kan alle maal gebeuren! - Maar, mijn goede vriend, wanneer je Poorters-Toeback rookt, - ben je verzekerd tegen ongelukken! - Ja, waarlijk, - dat moet je niet uit poetsen! - Eerst de pijp stoppen en toen den in het pakje zich bevindende coupon eens nauwkeurig na gelezen. - „Van Rossem's Tabak geeft U een polis in den zak." - Nou, dat 's waar! - Je doet het pakje open en je vindt den Polis of de coupon er bovenop. Vul de coupon in - en je bent voor veertien dagen geborgen. - D. w. z., wanneer je binnen veertien dagen, na het invullen van de coupon, een ongeluk krijgt, dan krijg je, naar gelang het ongeluk Is, een belangrijke financieele uitkeering! - Mooi toch! Ik was er dan ook drommels gauw bij om den coupon in te vullen. - Je weet toch nooit, zie je! - Glibberige straten - onvoorzichtige chauffeurs - on bewaakte overwegenbrrrr- geen denken aan! - Nog een sterke haal aan de pijp - de tabak is heusch goed - als de stokjes er uit zijn - en de coupon ingevuld. - Naam en voornaam: adres:. geboorte datum:Vooral duidelijk schrijven! - wordt nog als een goede raadgeving er bij gevoegd. Ziezoo! - Nog een haal aan de pijp! - (heusch lek kere tabak - zonder stokjes) enMaar lieve tijd! - - - Hoe lang heeft die tabak in de etalagekast gelegen? - Ik koop het pakje op den 16en van Sprokkelmaand 1931 en - en - 't is of ik zelf in den regen kom te staan. - Weg zijn al mijn illusies! - - Nog eens - ik koop dit pakje op den 16 Februari 1931 en op den Polis staat: „DEZE COU PON IS IN GEEN GEVAL GELDIG NA 31 DEC. 1929". Neen, heusch! - Dat is nou net zoo goed als dat iemand buiten adem aan het station komt, den trein voor zijn neus ziet vertrekken, even uitrusten in de wachtkamer, - daar zijn wedervaren hijgende en zuchtende vertelt tegen iemand, die ook in de wacht kamer zit te wachten en naar zijn verhaal, dat een kwartier duurde, - moet hooren, dat de man, wij zende op zijn ooren, zegt: - „Niks gehoord - ben doof!" - - Ja, zie je, dat pakje tabak is anderhalf jaar te laat in mijn bezit gekomen. - Bij toeval misschien - öf de man verkoopt niet veel dat soort - óf - öf - - - - Maar laten wij eerlijk zijn. - De tabak heeft er niet onder geleden. - - En - - ik ben al dien tijd heel gebleven! - Ook wat waard! - Vrijdag werd in hotel „De Burg" bestuursvergade ring van den N. M. B. gehouden, waarbij alleen ont braken de h.h. Jac. Wit en P. Swagerman. De voorzitter opende de vergadering er zijn leed wezen over uitsprekende, dat deze vergadering nog niet gehouden kon worden in het nieuwe gebouw, waarin thans het betaalkantoor is gevestigd. Door den secretaris werden de notulen gelezen, welke met een kleine toevoeging werden goedge keurd. Hierna kwamen aan de orde de ingekomen stuk ken. Allereerst het rapport van den accountant^ be treffende zijn onderzoek over het afgeloopen jaar, waardoor een duidelijk inzicht werd gekregen in de jaarrekening en de balans. Na eenige bespreking werd besloten rekening en balans te doen afdruk ken op de beschrijvingsbrief. Het rapport van het Centraal Bureau aan de Tweede Kamer werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de mededeeling der Prov. Commissie ten aanzien-der nog in voorraad zijnde hoeveelheid in Italië geteeld zilveruien-zaad. Na bespreking werd besloten dezen voorraad voor den noodzakelijk is. Door de vereenigingen „De Een dracht en de afd. Langendijk van den L. T. B. zullen hiervoor afgevaardigden worden aangewezen. Beslo ten werd, dat deze afgevaardigden dan ook de U. C. B.-vergadering zullen bijwonen. Met betrekking tot de jaarvergadering van den M. N. B. zal namens het bestuur op den beschrijvingsbrief wonjen geplaatst. Het ontwerp pensioen-regeling voor personen in dienst van den Bond; Afschaffing van het 1/4 pCt. korting aan den handel. De jaarvergadering zal wor den gehouden 15 April bij den heer Vis te Oudkarspel terwijl voorstellen door de aangesloten vereenigingen nog ingediend kunnen worden tot 15 Maart. Beslotey werd de statuten, huishoudelijkreglement, marktreglement enz. in één boekje te vereenigen en aan alle leden uit te reiken. Voorts werd door den secretaris voorgelezen een schrijven aan den voor zitter van het steuncomité, waarin gewezen werd op de onbillijkheid, dat van den N. M. B. is behouden de gestorte f 500 door den penningmmeester, terwijl de toegezegde bedragen van andere corporaties niet zijn opgevorderd. Alsnog werd gevraagd, of dit be drag nu niet aan den N. M. B. terug gestort zou kunnen worden. Hierop is geen antwoord ontvangen, zoodat aan den secretaris werd opgedragen nog eens te schrijven aan den voorzitter van het comité. Hierna werden door den heer Oortjes nog enkele mededeelingen gedaan, o.a. deze een circulaire zal inkomen teneinde daardoor 't besproeien van aard appelen te bevorderen. Besloten werd ook voor on derhands verkochte taaie gele kool (veldgele dus) l1/» pCt. zal worden geschreven. Nadat bij de rond vraag nog een en ander ter sprake was gebracht, werd de vergadering door den voorzitter gesloten, waarbij spreker den wensch uitsprak, dat de vol- ingediend. De memorie van toelichting spreekt over het treffen van bijzondere steunmaatregelen om de huidige crisisomstandigheden het hooft te kunnen bieden, daar de Rijksbegrooting voor 1931 daarin niet voorziet. Daarom wordt voorgesteld de sinds 1924 afgesloten crisisdiens weer te openen, doch te gelijkertijd naar middelen om te zien om dezen dienst aan middelen te helpen. Het meest doel treffend lijkt wel een tijdelijke opcenten heffing op de tabaksaccijnsen op sigaretten en wel over het tijdvak 1931 tot en met 1933. Voorgesteld wordt, deze heffing 1 Mei 1931 te doen ingaan, waarvan een jaarlijksche bate van 5 millioen wordt verwacht We vermoeden, dat dit wetje weinig tegen stand in de Kamer zal ontmoeten en weinig stof tot bespre king zal uitmaken. De Tweede Kamer is Dinsdag voor het eerst na het Kerstreces weer bij elkaar uitgerust en vol goeden moed aan den arbeid getogen. Ook hier gecrisis! Het begon met eenige interpellatie-aanvragen; de lieer v. d. Tempel (S. D. A. P.) vroeg te mogen in- terpelleeren over de maatregelen, die de regeering voornemens is te nemen in verband met de crisis en de tot nu toe genomen maatregelen in verband met de werkloosheid. De heer Wijnkoop (Comm.) wilde een interpellatie houden over de verhouding van Nederland tot de huidige politieke en militaire oorlogstoerusting in Wets-Europa, mede in verband met de verklaringen van den Chef van den Ned Gen. Staf. De reeds vroeger aangevraagde inter pellatie van den heer de Visser (Comm.) over den noodtoestand der werkloozen wordt toegestaan. Daarna werd overgegaan tot het behandelen van het aardappelmeelwetje. De aardappelmeel-industrie is noodlijdend geraakt door de algemeene crisis. Zij gende bestuursvergadering, in het nieuwe gebouw j zou het bedrijf niet alleen moeten stopzetten, maar gehouden zal kunnen worden. 's-GRAVENHAGE, 16 Februari 1931. De tarwewet in de Eerste Kamer. - De eerste steun voor onzen landbouw. - Brood- prijsverhooging misschien daardoor te ver wachten. - Strafbaarstelling van godslaste- tering. - Tabaksacccijns op sigaretten ver hoogd. - Crisisinterpellaties. - Het aardappel meelwetje in de Tweede Kamer. Het landbouwbedrijf in Nederland heeft wel zeer ernstig van den algemeene crisis te lijden gehad en de enorme hoeveelheden graan, welke op de wereldmarkt werden aangevoerd hebben de prij zen dermate doen dalen, dat onze boeren geen winstgevende prijzen meer konden maken. De prij zen van sommige akkerproducten vertoonen zulk een diepte, dat er gevaar voor ontreddering onder de landbouwende bevolking bestaat. Thans is de memorie vant antwoord aan de Eerste Kamer over de tarwewet verschenen. Hierin lezen we o.a. dat over het geheele land een inven tarisatie van de aanwezige voorraden tarwe wordt uitgevoerd en zal er voor worden gewaakt, dat vreemde tarwe als inlandsche wordt aangegeven. De tarwe van den laatsten oogst bleek weinig ge schikt om te worden opgenomen in het brood. Toch zal getracht worden maatregelen te treffen, welke ook den tarweverbruikers van 1930 ten goede komen. Een verhoogde broodprijs wordt niet onmogelijk, doch vrij onwaarschijnlijk geacht, maar moctht door den verhoogden graanprijs het brood duurder worden, dan hebben de consumenten tot dusverre toch mede geprofiteerd van den abnormalen lagen prijs, aldus is de meening van den minister. Doch dat het brood door het menggebod slechter zal wor den kan niet worden toegegeven. Geenszins wordt ontkend, dat er aan een maai en menggebod moeilijkheden zouden zijn verbonden; dat deze echter zoo ernstig zouden zijn en zoo een zij dig, dat zij voor vele meelimporteurs den onder gang van het bedrijf tot gevolg zouden hebben, kan niet worden toegegeven. De minister is niet bevreesd, dat onze handels betrekkingen met Amerika er onder te lijden zullen hebben. Het zou te betreuren zijn als tengevolge van den voorgestelden maatregel de afzet van Russisch graan bevordert zou worden ten koste van den invoer uit de V. kan zelfs geen betalingen verrichten voor reeds ge dane leveranties. Er is een groote onverkochte voor raad, er is geld geleend en nog hebben de boeren niet eens al hun leveringen, die toch al een lagen prijs opbrachten, betaald gekregen. En de toestand Is zelf zóó, dat ze voör de bewerkingn van het land geen geld hebben om kunstmest te koopen. Nu stelt de regeering voor dit bedrijf een crediet te verschaf fen van 47» millioen tegen 2 pCt. rente Dit wetje vond van verschillende zijde een vaak heftige be strijding, omdmat het niet ver genoeg ging. Eenige leden maakten er op opmerkzaam, dat als men de boeren wilde steunen, dit op een andere manier diende te geschieden. Ook werd er gesproken van een aalmoes, die de industrie met open hand in ont vangst neemt. Door den onbegrensden vrijhandel worden vele van onze industrieën den nek omge draaid. En zoo is het inderdaad. Onze markten worden overstroomd met bultenlandsche producten, terwijl onze inlandsche landbouw en industrie geen mogelijkheid vindt te exporteeren, daar de toltarie ven der daarvoor in aanmerking komende landen ontzettend hoog zijn. Slechts een algemeene verhooging van invoer rechten op artikelen, die ons eigen land voortbrengt, zou landbouw en industrie wezenlijk helpen. Tarwe- wetten en aardappelwetten zullen slechts ontoerei kende hulpmiddelen blijken te zijn. Bij de voortzetting van de behandeling van het aardappel-wetje beantwoordt minister Ruys de Bee- renbrouck de gisteren gemaakte opmerkingen, waar op verschillende leden repliceeren. Ook de minister repliceert Een tweetal ingediende amendementen worden weer ingetrokken, nadat de minister nog een derde maal aan het woord is geweest, wordt het wetsontwerp ongewijzigd aangenomen. Tegen stem den de communisten. Daarna kwam de heer Visser aan het woord om zijn werkloosheidsrede te doen hooren. Deze afge vaardigde kan, als hij niet te veel voor de tribune spreekt wel eens belangrijke dingen zeggen. Zoo ook nu weer. Hij zeide b.v. eenige behartigingswaardige woorden over de overproductie aan voedingsmidde len, terwijl een deel der bevolking ellende lijdt. Maar met de gevolgtrekkingen, die de heer Visser hieruit meende te moeten maken, zullen slechts weinig leden meegaan. Hij stelde aan het slot van zijn rede voering een serie vragen, welke alle gekeurd en ge stempeld waren door Moskou, vragen, die voor onze Nederlandschen begrippen eischen inhouden, die toch niet ingewilligd kunnen worden. De Kamer zal nog wel eenige dagen aan deze werkloosheids debatten zoek brengen (Nadruk verboden). WARMENHUIZEN. Dezer dagen hield de vereeniging Ziekenhuisver- pleging haar 5e jaarvergadering in het lokaal van den heer Wester. Totaal der aanwezigen, leden en bestuur 23. De Vice-Voorzitter, de heer J. Strijbis, die verzocht was deze functie alszoodanig te vervullen, bracht allereerst nog een woord van hulde aan de voorma- ligen voorzitter, de heer Dijken, die wegens vertrek naar elders deze functie moest opgeven. Hij was een ijverig bestuurslid en tevens propagandist, zeer veel heeft hij voor de vereeniging gedaan. Na de aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheeten werd de secretaris, de heer H. G. Rijs, verzocht de notulen van de laatst gehouden algemeene verga dering te willen voorlezen. Deze werden zonder eenige aanmerking onder dankzegging aan de nsecretaris goedgekeurd voor de goede notuleering. Mededeelingen. In plaats van den heer Dijken is als lid van de federatie benoemd de heer H. G. Rijs. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den penningmeester werd ons medegedeeld dat op 31 Dec. 1930 het aantal le den was gestegen met 41. Het aantal betalende leden telde 1576 en niet-be- talende 314, totaal 1890 leden en 431 gezinnen. Over 1930 zijn in totaal 38 personen verpleegd met een aantal ligdagen van 664. Wat het aantal leden be treft is vooruitgang te constateeren. Rekening en verantwoording. Door den penningmeester, de heer P. J. Mink, werd over de rekening 1930 verslag uitgebracht. Daar alle leden een gespecificeerde rekening in druk hadden toegestuurd gekregen was dit zeer juist na te gaan. De ontvangsten waren f 2808.28, uitgaven f 2218.96, saldo f589.32, af nadeelig saldo 1 Jan 1930 f 638.2Q, dus valt op 31 December nog een nadeelig saldo te vermelden van f 48.88. Aan de financieele commissie bestaande uit de heeren R. Zomerdijk en P. Pie werd verzocht mede deeling te doen omtrent hunne bevindingen aan gaande rekening. Bij monde van eerstgenoemde werd verklaart tot goedkeuring te kunnen over gaan daar alles in goede orde is bevonden. Voorzitter dankte deze heeren voor de moeite en den penningmeester voor zijn ijverig en accuraat beheer. Het bestuur stelde voor om het voorschot van de gemeente, zijnde f 600, hiervan f 200 af te lossen. Wordt door de vergadering goedgekeurd. Aanwijzing voor een reservelid finantieele com missie. Daar hiervoor geen stemming werd verlangd werd als zoodanig gekozen de heer C. Rozendaal Kz., die deze benoeming aanvaarde. Verkiezing van vijf leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren P. J. Mink, C. Dekker Kz. en D. Wildeboer en voorziening in de vacature H. E. Dijken en Jn. Hof. De heeren Mink, Dekker en Wildeboer werden met bijna algemeene stemmen herkozen en namen onder dankzegging aan de vergadering voor het vertrou wen hunne benoeming aan. Ter aanvulling in de ontstane vacature werden gekozen de heeren K. Mosch en A. Nieuwland Jz. Eerstgenoemde nam zijne benoeming aan en de heer Nieuwland, die niet ter vergadering was, zou met de benoeming in kennis worden gesteld. Bespreking oprichting eener operatiekas. Voorzitter memoreerde dat meermalen was ge tracht een genoemde vereeniging op te richten maar tot nog toe niet was gelukt. Om hiervoor een con tributie te heffen is niet zoo gemakkelijk. Van en kele bestaande vereenigingen uit de omgeving waren inlichtingen gevraagd en kon men eenigszins con clusie trekken op welk een dusdanige wijze zoo'n vereeniging werkt. Vermeld werd om een dergelijke vereeniging op te richten en bestaans zekerheid wil hebben men 100 leden moet hebben. Voor operatie en geneeskundige behandeling wordt 3e klasse tarief vergoed. Onder volwassenen werd de minimum leeftijd be paald op 16 jaar. In de vereeniging te Castricum wordt f 75 vergoed voor operatie en te verstaan in 365 dagen of 1 ^Operatiedagen (3 dagen) wordt ten hoogste f50 vergoed. Schagen vergoed f 100 plus f25 autovervoer en wordt over de leden een omslag geind, dus geen vaste contributie. De heer Hink besprak deze kwestie nog eens nader en zou het volgende willen aanbevelen: Zij die zich hiervoor willen verzekeren moeten lid wezen van Vereen. Ziekenhuisverpleging, vond het beter geen contributie doch een omslag te heffen en wanneer er een hooge doktersrekening komt deze te kunnen betalen en niet met een hooge schuld blijft zitten. Dan voor patiënten die naar een ziekenhuis moe ten en blijkt dat geen operatie noodig is, evengoed de geneeskundige behandeling te vergoeden. Door de vergadering werd besloten het bestuur machtiging te geven om te trachten een operatie- kas op te richten en dat circulaires zullen worden rondgezonden met vermelding van de voordeelen die hieraan zijn verbonden. Rondvraag. Daar de rondvraag niet veel opleverde sloot de voorzitter de vergadering, dankte de aanwezigen voor hunne opkomst en de aangename besprekin gen, hoopte dat deze in het belang van de vereeni ging moge wezen en dat bij een volgende vergade ring meerdere leden aanwezig zullen zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1