Rechtzaken Nieuws Damrubriek VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Vrijdag 13 Februari 1931. De kans verkeken en een gulden versmeten. Heiloo op een onbewaakten overweg met zijn twee- zittertje door een sneltrein werd gegrepen en ter- neuwernood het veege lijf er ongedeerd afbracht -- terwiil ziin wagen werd vernield en een hoeveelheid De bij verstek veroordeelde Adnes D. was tegen verpakte boter totaal verloren ging. Tot over ;t gewezen vonnis in verzet gekomen doch ook f .B moest h» ook nog te recht staan pEg\tefhe1 PKSffl B Socletett .lOw N£rd; voorrecht ten deel binnen korten tijd eenige malen j scharwoude totaal 4270 punten, Sociëteit „Op Maat in connectie te koinen met den heer kantonrechter, I te Zuidscharwoude 4164 punten, Soc eteit Gezellig en diens generalen staf. De eerste mael, nadat hij te Samenzijn" te Zuidscharwoude totaal 3908 punten. het gewezen vonnis in verzei geKomeii um.ii maat van ramp moest hjj 0ok nog te recht staar ditmaal bleek de opposant niet aanwezig te zijn. ongevoelige justitioneele auto Het rechterlijk geduld SeSveLrdeeld tot f 5 boete of_5 dagen. verstek vervallen verklaard, en het vonnis bevestigd De opgeroepen politieagent Stor kno onverrichter- zake weer vertrekken. De laatste loodjes wegen het zwaarst. In de voortgezetten zaak tegen den heer J. V., Koopman te Alkmaar, die op 6 Februari terecht stond terzake aanrijding va neen wielrijder, den heer M. Out op den Kennemerstraatweg, bij de Vier Staten te Alkmaar op 30 Uóvember, werden thans nog gehoord drie nieuwe getuigen De heer van 6 i tjt'/-iiii-vr\ Aan Viopr rnrni Thans compareerde hij evenwel opnieuw twee ach tereenvolgende malen wegens 2 overtredingen. In de eerste plaats was hij in den avond van 11 Januari te Alkmaar gecalangeerd omdat zijn auto onvoldoen de geïllumineerd was en vervolgens te Limmen in den avond van 3 Februari toen zijn rijwiel aan een dergelijk gebrek souffreerde. Een en ander met het nadeelige gevolg, dat hij heden werd veroordeeld respectievelijk tot f8 boete of 8 dagen en f4 boete of 4 dagen hechtenis. Sociëteit „Volharding" te Oudkarspel totaal 3673 punten; Sociëteit „Ons Genoegen" te Noordschar- woude totaal 3277 punten. Voor Sociëteit „Vriendenkring" te Noordschar- woude; Sociëteit „Gezellig Samenzijn" te Zuidschar woude en Sociëteit „Vriendenkring" te Noordschar- woude is een medaille beschikbaar gesteld. Personeele prijzen in KLASSE A 1. Ie prijs K Quant met 711 punten; 2e pr. C. Lan- gedijk Cz. 689 punten; 3e pr. T. Pranger 685 pun ten; 4e pr. P. Molenaar 622 punten; 5e pr. C. Pran ger 666 punten en 6e pr. P. Goet 659 punten. m rrl.llll, 1 no minton' enkele Dubbele serie T. Kostelijk 102 punten serie A. Eecen 59 punten. De meeste twaalven G. Langedijk 22 maal 12, de meeste elven C. Berkhout 17 maal 11, de meeste tienen J. Reyne 17 maal 10, de meeste negens J. Schrieken 12 maal 9 en de meeste achten O. Bakker Rossum, vertegenwoordiger te Heiïoo, den heer Cornj vreugde in het leven zoolang het lampje Personeele prijzen in KLASSE A 2. Sap tuinder te Heemskerk en de heer Ph. van der Schept vreugde schynt ie prijs G. Mettes met 707 punten; 2e pr. C. Vlug 1. Een te Heerhugowaard woonachtige 21-jarige mon Idsert, metselaar te Alkmaar. De heer van Rossum, zelf automobilist, was zeer pertinent in zijn verklaring en had zelfs zijn echt- genoote vlug terzijde moeten trekken, zoo snel, geluid loos en sterk rechts langs het fiets- en wandelpad had de heer V. gereden. De heer Sap, die zich op het rijwielpad bevond, had gezien, dat de recht- sche fietser werd aangereden, en deze tegen zijn naast hem rijdenden metgezel was getuimeld De heer van der Idsert, die een achter het rijtuig des heeren V. rijdende auto bestuurde, had niet amders kunnen waarnemen, dat niet overmatig snel was gereden en de wielrijder was aangereden, met het achter spatbord. Het ten laste gelegde werd alsnu bewezen verklaard, en de heer V. veroordeeld, tot f 30 Aanleiding gevonden voor voortzetting van de con- boete of 30 dagen, benevens toewijzing der civiele ferentie in tegenwoordigheid van den verbalisant, vordering en wel aan den heer Out f 30 en aan den Egn tweetal ondernemende jongelieden uit Eg- heer van Gijzen f 20. mond Binnell) de heeren A. H. en C. T. B„ hadden i,,-...nxr-rit op 26 December geenerlei pogingen gedaan een zich De olifant die den tijger vermorselt. hun gezelschap bevindende hond, die ijverig in Bij het bekende kruispunt, alwaar de Schager duinen onder de gemeente Egmond Binnen snuf- tram de kanaalbrug bijSchoorldam oprijdt, kwam de duinen^onaer aeggroepen. De jacht- teur de heer Benedictus Sicco de V. was in den avond van 10 Januari aldaar in moeilijkheden ge raakt met den rijksveldwachter Talsma en Visser, welke heeren hadden geconstateerd, dat het achter lampje van den door hetm bereden motor onvoldoen de licht verspreidde en letters en nummer vrijwel in het duister liet. De heer de Vr. liet zich niet direct overvleugelen, demonstreerde de voortreffelijk heid van zijn achterverlichting en was ook heden de meening toegedaan, dat hem geen schuld trof, doch de kantonrechter dacht er anders over en legde hem f 3 boete of 3 dagen.op. p.; 3e pr. F. Muileboom 634 p.; 4e pr. P. Lange dijk Gz. 627 p.; 5e pr. W. Kraakman 626 p.; en 6e pr. J. Bergen 594 punten. Dubbele serie Jb. Hopman 111 punten, enkele serie A. Moeyes 51 punten. De meeste twaalven Jac. Gelder 12 maal 12, de meeste elven Sj. Maakal 16 maal 11; de meeste tienen P. Gelder 14 maal 10; de meeste negens C. Kraakman 11 maal 9; de meeste achten J. Zijp 9 maal 8. Personeele prijzen in KLASSE B. Ie pr. L. Dekker met 632 punten; 2e pr. K. Lange dijk 627 p.; 3e pr. Th. Vrolink 609 punten; 4e pr. K Kat 607 p.; 5e pr. P. Langedijk 599 p.; 6e pr. (ria loting) L. Stokman 599 punten; 7e pr. Jn. Bruin 583 punten; 8e pr. J. Bakker 580 punten, 9e pr. W. Glas 574 punten, 10e pr. J. de Geus 571 punten, 11e pr. G, Deutekom 538 punten. Bubbele serie W. v. d. Vliet 99 punten, enkele serie A. Rijper (na loting met P. Bruin) 51 punten. De meeste twaalven P. Bruin na loting met D. Bakker en K. de Vries) 10 maal 12; de meeste elven op 30 December de heer R. H. een handelsreiziger uit immink maakte daarvan proces verbaal op, j. Kostelijk 13 maal 11, de meeste tienen J. Deute^ wnrmavtroor fin Vipt. iTifimftiit dat de tram achter de P n m n i.»». iq mnni in- rim mppst.p nPFfins C. Kuiner (ns Wormerveer, op het moment dat de tram achter de brugwachterwoning van L. Schotvanger in aantocht was, in zijn Essex tamelijk snel aantuffen. Hoewel de brugwachter nog waarschuwend de hand opstak scheen het den bestuurder niet mogelijk tijdig te stoppen en werd de auto door de tram aangereden en tegen de brugleuning gedrukt. Gelukkig was de vaart van de tram zeer gering en kon de tram on middellijk tot stilstand worden gebracht, zoodat het ongeval met een sisser afliep. De heer H. stond he den enchter terecht wegens overtreding van het spoorwegreglement bereip zich vergeefs op het slib op den weg, werd als onattent gediskwalificeerd, en veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Snelle ritjes zijn dure ritjes. Een personenauto zooals later bleek bestuurd door zekeren J. H. van der B. uit Anna Paulowna, bewoog zich 29 November zoo snel en roekeloos door de gewoonlijk zeer druk bereden en bewandelde Langestraat te Alkmaar met zijn vele zijstraten, dat ees uit de Boterstraat komende wielrijder, de heer P van der Waal, ternauwernood een aanrijding ontkwam. De wilde rijder heden ter verantwoording geroepen, bleek niet te zijn verschenen en werd alsnu bij verstek veroordeeld tot niet minder dan f 30 boete of 30 dagen. Een goed automobilist moet alle vragen van den verkeerscatechismus vlot kunnen beantwoorden. De heer C. A. St. handelsreiziger en automobiel bestuurder te Hoorn, kon zich blijkbaar absoluut niet vereenigen met de intentie van den ambtenaar om hem voor den kantonrechter te dagen omdat hij op 18 December te de Rijp in de straat genaamd de Rechte, verzuimd had den heer C. J. van Baar, een tuinder uit Beemster, die met zijn auto uit een zij weg kwam, als van rechts komende, den voorrang en doorgang te presenteeren. De kantonrechter voel de echter meer voor de argumenten van den ambte naar dan van verdachte, en veroordeelde laatstge- melden heer tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Het zegevierende recht van den sterkste. Op den Oterleeker weg bewoog zich op 8 Januari een zielig bakwagentje, met een doodouderwetsch paard bespannen en bestuurd door den heer Jan Stekelenbosch, een 63-jarig koopmannetje uit Oter- leek. Van de andere zijde naderde in 't bekende snel treinvaartje een geweldige vrachtauto met 6-wielige aanhangwagen, bestuurd door den chauffeur Pieter Sits uit Alkmaar. Volgens den heer Stekelenbosch eigende deze dictator van den weg zich drie kwart van de beschikbare breedte toe en bleef slechts 1 derde voor het kettekarretje over, zoodat een aan rijding niet uitbleef. eHt wagentje werd als het ware weggeveegd, door dit gevaarte, er vloog een wiel af en de as brak als een lucifer, eensdeels gelukkig, want hierdoor werd het verschrikte paard belet, aan den haal te gaan. De schade werd niet naar genoegen geregeld, momenteel tot nadeel van den ruwen chauffeur, die heden werd veroordeeld in een niet bepaald mals vonnis tot f40 boete of 40 dagen, terwijl de civiele vordering ten bedrage van 40 gulden werd toegewezen aan den heer Jan Ste kelenbosch voornoemd. Men moet maar wetaen waar Abram de mosterd De heer J. P. M. S., een 55-jarig .-.tucadoor te Alkmaar had op 27 November de lang met te onder schatten eer genoten, deel uit te maken van de Berger bevolking, doch het voorrecht zoo' weinig op prijs gesteld, dat hij verzuimde zich als zoodanig ter gemeentesecretarie aan te melden. Het bleek echter heden, toen d eheer S. terzake deze non chalance terecht stond, dat hij absoluut geen be geerte had gevoeld als officieel ingezetenen te wor den aangemerkt, aangezien hij alsdan gevaar liep een op zijn naam staande vergunning hopeloos te verliezen. Gevorderd werd f15 boete of 15 dagen want vader Jan wel wat zwaar vond. De kantonrech ter bleek echter bereid de last wat te verlichten, en reduceerde den eisch tot 10 boete of 10 dagen. Het niet voldoen aan zoo'n invitatie wordt een belee- diging geacht. De 41-jarige aannemer Pieter V., directeur der Zuiderzeewerken, wonende te den Oever op Wierin- gen had niet voldaan aan de verplichting om op 15 December te verschijnen op de strafzitting van den politierechter te Alkmaar in een strafzaak tegen een verdachte genaamd B. Schroder en stond dien tengevolge heden ter zake overtreding art 444 wetb. van strafrecht terecht. De heer V. erkende het feit en zeide niet in de gelegenheid te zijn ge- weset, daar zijn tegenwoordigheid in den Haag- was vereischt. Aangezien hij evenwel beslist geen moeite had gedaan om den officier met deze omstan maar de heer C. T. B. die heden terecht stond en ook vertegenwoordigde zijn niet verschenen vriend H. had ernstige bedenkingen tegen de dagvaarding en beweerde dat bedoelden hond hen niet toebe- hoorde en absoluut onverschillig liet, terwijl boven dien het feit niet was gepleegd onder de gemeente Egmond Binnen. Om dit verweer nader te belichten door den verbalisant, werd besloten de behandeling over 14 dagen met frisschen moed voort te zetten. Geen arbeidswet-sabotage, doch collegiaal solidari teitsgevoel. De heer W. J. B. bestuurder en bedrijfsleider der N. V Gebrs. B. te Alkmaar, stond terecht terzake overterding der arbeidswet op grond van het feit, dat hij in den avond van 11 December jl. omstreeks 1120 een viertal arbeiders bedrijfswerkzaamheden had doen verrichten. De heer B. ontkende evenwel dat het in casu bedrijfsbezigheden gold. Er werd geëtaleerd ter voorbereiding van een aangekon- digden uitverkoop, die evenwel vervroegd was, zoodat die tijd van voorbereiding belangrijk was ingekrom pen en die moest worden ingehaald. Eenige em- ployé's van de firma hadden toen, om hun collega's te helpen, géheel vrijwillig en zonder belooning as sistentie verleend. Door deze toelichting kreeg de kantonrechter een milderen kijk op de zaak en ver oordeelde den heer B. tot de minimum straf zijnde 4 maal f0.50 boete of 1 dag, op de overtreding kom 13 maal 10; de meeste negens C. Kuiper (na loting met W. Kuin) 8 maal 9, de meeste achten F. Blauw 12 maal 8; de meeste zevens A. Boon 10 maal 7, de meeste zessen M. Vlug 14 maal 6. De prijsuitreiking zal plaats hebben op 19 Februari bij D. Rijper te Zuidscharwoude. INGEZONDEN De droevige tijdsmostandigheden brachten hem van de kook. Een 21-jarige veehouder uit Avenhonr, de heer Adri- anus D., was onlangs met moeder de vrouw bij zijn te Bergen woonachtige schoonouders, de heer Renier Kapteijn en echgenoote, te gast geweest en had daar druk gepraat van de meleise, waaronder de land en tuinbouwers gedrukt gaan. Bij het huiswaarts keeren per rijtuig was zijn geest nog overvuld van al die depressioneele gesprekken en verzuimde hij te Alkmaar bij het Scharloo gekomen, behoorlijk rechts den bocht te nemen, welke nalatigheid een overtreding daarstelde, met gevolg dat de heer D. thans werd veroordeld tot f 3 boete of 3 dagen. De formaliteiten mogen niet veronachtzaamd worden. De 23-jarige heer G. N. Jose, die ter illustratie van zijn Spaanschen naam zijn gelaat heeft getooid met een paar exotische bakkebaardjes, in de wandeling tochtlatten genaamd, maakt deel uit van de kleine nomaden gemeente in het Alkmaarsche woonwagen kamp. Hij beoefent het poëtische vak van kunstbloe- men handelaar en bevond zich op 6 Januari te Koe- dijk, ten einde voor een luttel bedrag de bewoners met zijn kunstkinderen van Flora gelukkig te maken. Onkundig van de thans geldende verordening, bleef hij in gebreke een kostelooze vergunning aan te vragen en werd deswege geverbaliseerd. Het ver zuim was spoedig hersteld, doch een strafvervolging bleef niet uit en werd heden Don Jose met inacht neming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot slechts f 0.50 boete of 1 dag. hetevervn.a,-sumegaak2werdh nJrobtoonzerheUPaa Veehouder veroordeeld tot 2 maal f 400 boete sibsidiair 2 maal 100 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde heden den veehou der Pieter de J. te Akersloot ter zake het ter afle vering voorhanden hebben van een op melk gelij kende vloeistof, waarvan de bruikbaarheid door toe voeging van water was vermminderd tot 2 geldboe ten, elk van 400 gulden, subsidiair 2 maal 100 dagen hechtenis. Door den ambtenaar was gevorderd 2 maal f 1000 boete subs. 2 maal 200 dagen hechtenis. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor het onderstaande een plaatsje in Uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Aan den Heer C. Slot. Kom, Kees, laten wij eens met elkaar praten. Je waart m.i. zoo erg zwartgallig in de krant van Zastefje'voor: We hadden nog denzelfden toestand met betrekking tot sorteering van uien als b.v. toen wij jong waren. Denk je dan werkelijk, dat er een koopman zoo glad was, een baal over de grens te krijgen. Geen sprake van, en hoe komt dat) Dal komt omdat èn de bouwer èn de koopman in vroe ger dagen de zaak beduveld hebben. Ik geloof wer kelijk, dat, wanneer wij de tegenwoordige sorteering 50 jaar eerder gehad hadden, wij nu daarvan de vruchten zouden plukken. De tegenwoordige controle pleit werkelijk niet voor onze oudere bouwers-, zoowel als koopmanseerlijk heid. En het bekende spreekwoord: „Wat gij niet wilt dat U geschiedt, zoo doet dat ook een ander niet", wordt vaak vergeten door ons ouderen. Dit over de sorteering. Nu nog iets over de Ita- hanen^erkte plm 50 jaar terug bij iemand, die ook nogal eens in zaad handelde. Zoo gebeurde het op een keer in den winter, dat hij een groote be stelling bloemkoolzaad kreeg. Piet", - zei ie, - zie zooveel mogelijk bloemkool zaad bij'mekaar te krijgen." Ik er op uit. „Gert, heb je nog bloemkoolzaad." „Ja, maar, het komt van zaaikool." „Hindert niet," heeft de baas gezegd: Hoeveel heb je? 5 pond? Goed, breng het maar." Nu weer naar een ander. „Dirk, heb je bloemkoolzaad?" „Ja, maar wel 10 jaar oud." .Hindert niet. Brengen maar. Zoo ging het door tot de vereischte hoeveelheid bij elkaar was. Drie dagen later moest ik mee naar 't spoor en op 't eiket stond: Prima bloemkoolzaad. Zelfgeteeld en van de beste soort. Later wanneer ik in de slechte reuzen stond, dan dacht ik: Leer om leer. Neem je mij, ik neem jou weer. Werkelijk Kees, de Italianen zijn nog zoo dom niet met hun toezicht houden op hetgeen er uit moet. Het moet je eigenlijk nog meevallen dat ze ons, Noordhollandsche tuinbouwers nog in de gele genheid willen stellen daar bloomkoolzaad te telen. Je weet nog wel het kabaal dat er in 1886 geweest is tusschen de boeren en boterhandelaren. Nou, en is het geen groote zegen geweest voor de boter- productie? Nou, Kees, ik ga eindigen, want schrijven en stel len zooals jij, kan ik niet, maar één ding wil ik nog zeggen, n.l. dat ik geloof, dat de regeering en de leiders niet zichzelf maar het heil en voordeel van het volk zoeken. En daarom raad ik jou en een ieder aan, pas je aan bij den tijd dien God over ons beschikt. Groetend, Stand in cijfers na den 41sten zet van Wit. Zwart 10 schijven op: 3, 6, 8, 13, 16, 18, 19, 23, 24 Wit 10 scijven op: 17, 27, 28, 32, 33, 34, 36, 38, 39 Uit de hieronder volgende partij-verloop blijkt duidelijk welk een belangrijke rol een schijf-offer in de partij kan spelen. 41 3-9 42 28-22 Op 44-40 enz. volgt 24-29 enz. met schijf winst. Bovendien dreigde Zwart met 24-30, 23-29, 19:30, 18- 22 en 13 42. 9-14 Verhindert nog steeds 44-40 enj. wegens 24-29 met schijf winst. 43 34-30 23-29 44 33-28 18-23 45 39-33 Nu gaat 30-25 niet meer wegens 24-30 en 29:49! 29-34 Een zeer sterk schijloffer waarop waarop Wit niet had gerekend. Thans heeft Wit, niet tegenstaan de hij een schijf meer heeft, een verloren stand. 46 30:39 23-29 47 44-40 35:44 48 39:50 14-20 49 50-44 Wit heeft niet anders, want schijf 36 loopt dood 20-25 50 36-31 Op 44-40 volgt natuurlijk 19-23 enz. 25-30 51 31-26 29-34 52 44-39 34:43 53 38:49 30-34 54 49-44 34-39 Nu faalt Zwart, want 24-30 zou onmmiddellijk winnen! Zwart meende echter door 34-39 even eens te winnen. 55 44-40 1923 56 28:30 39:37 57 30-24 37-41 58 24-19 13:24 59 22-18 41-47 60 18-12 47-38 61 12:3 38:6 62 3-8 Juist! Thans forceert Wit re mise, want op 24-29 volgt 8-13 en 21-21! 6-11 63 8:35 11-17 Om op 35-2 te laten volgen 17-21, 45-7 en 16:7 met winst. Wit vloog eëhter niet in dit valletje en de partij werd remise. Wij hebben dit interessante partij-gedeelte juist daarom geplaatst, om te laten zien van hoe groot belang het kan zijn op het juiste moment een schijf te offeren om de kwaliteit te winnen; een onder deel van het spel waaraan in den regel veel te wei nig aandacht wordt geschonken. Eindspel no. 105. Van den blinden meester A. M. Olsen te Rotterdam P. GLAS Azn. Plaatselijk Broek op Langendijk. NOORDSCHARWQUDE. Floralia. Aangemoedigd door het buitengewone succes dat wij het vorige jaar met onze Floralia tentoonstel ling hadden, heeft het bestuur van de W. O. L. be sloten ook dezen zomer of herfst weer een dergelijke tentoonstelling te houden. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer de plantjes weer kunnen worden afgehaald. NOORDSCHARWOUDE. Prijsuitslagen van de gehouden kolfwedstrijden in de diverse kolfbanen aan den Langendijk. KLASSE A 1: Sociëteit „Vriendenkring" te Noord- Scharwoude totaal 3927 punten; Sociëteit „Onder Vrienden" te Oudkarspel totaal 3731 punten; Socie digheid in kennis te stellen, legde deze toelichting teit „Op Maat" te Zuidscharwoude totaal 3670 pun- "Ïlasse A2: soctet.it „acc.lliB Samen®»" te Ambtenaar werd gevoïderd Zuidscharwoude totaal 3626 punten; Sociëteit „Ons DAMREDACTEUft: J. W. VAN DARTELEN, Raadhuisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende ge lieve men te zenden naar bovengenoemd adres. EEN INTERESSANT PARTIJ-GEDEELTE. Onderstaande stelling kwam voor in een partij, gespeeld op 24 November 1.1. in de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond, tus schen O. J. B. v. d. Sleen („Jozef Blankenaar", Am sterdam) met Wit en J. W. van Dartelen („Haarlem- sche Damclub") met Zwart. Partij-fragment nr. 104. J. W. van Dartelen. O. J. B. v. d. Sleen. Stand in cijfers: Zwart drie schijven op: 13, 25 en 32. Wit twee schijven op: 26 en 29 en een dam op 15. Wit speelt en wint. Er bestaat een groote overeenkomst tusschen een toerist, die een vreemde stad bezoekt, en een dam speler, die de winstgangen van een eindspel wil ont leden. Voor beiden staan twee wegen open, n.l. gebruik te maken van een gids of trachten zelf den weg te vinden. Voor zeer velen werd dit laatste een pijniging der voeten of kwelling des geestes, daarom twijfelen wij niet, of velen zullen van een gids gediend zijn. Men make zich dus reisvaardig, zette den stand op het bord en beschouwe deze met aandacht. De eerste zet zal menigeen op het dwaalspoor brengen, want het ligt voor de hand, dat de schijf Van 29 naar 23 gebracht wordt. Zwart antwoordt dan echter met 13-19 en haalt met goed spel een dam. De eerste zet van Wit is 29-24! Zwart heeft nu 2 antwoorden, wegschuiven met schijf 13 of deze offeren. Doet hij het eerste, dan Wit niet 15-4, maar eerst 15-10. Zwart gedwongen 32-38, nu Wit 10-4, Zwart 18-23, Wit 4-10 en wint. Het beste antwoord van Zwart is dus het offer 13-19, Wit slaat 24:13. Zwart speelt nu als besten zet 25-30. Wit 13-8, Zwart 30.34, Wit 8-2. Maar nu! roept Zwart vragend? 34-39 mag niet vanwege de dreiging 2-30 van Wit en op 34-40 volgt 2-11. Er blijft dus niets anders over dan 32-37. Al was deze zet eerder geschied, Wit zou evenals nu geantwoord hebben met 15-47. Zwart's eenige zet is nu afgedwongen, n.l. 34-39, Wit 2-35, Zwart 39-43 en nu ziet U zeker wel het einde. Wit offert de dam 47-42 en sluit door 36-49 Zwart achter slot en grendel. Dit Slot had voorzekere niemand bij den aan vang verwacht en het is dus een bewijs te meer, hoe verrassend het eindspel wezen kan. "Had Zwart er de voorkeur aan gegeven om bij den voorlaatsten zet, inplaats van dadelijk 39-43 te spelen, eerst met 37-41 het offer van deze schijf te brengen, ook dan wordt na Zwart 39-43 de winst door Wit met 35-49, 31-31 of 41 enz. verworven. „Wie het eindspel goed doorziet, Vreest de Haas en Hoogland niet".

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4