Hike Breijer's DE VOORTBEWEGING inventarisatie van Stapelproducten ™^=ïJjNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier - Speciaal Corsetten - Magazijn No. 22 telefoon iNTTOQMMDN^ZATERDAG 2l FEBRUARI 1931 40e Jaargang a a nieuwe b a L4NGED1JKER COIIRAHT per 3 maanden 1.15. |j Uitgave: firma 1. H. KEIZER. - Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscbwoiide.i PLAATSRUIMTE. De kunst om gelukkig te zijn Ons leven is een winter-pat. Nae weynigh drooghs, al weder nat. Dat geluk zoo zeldzaam is, ligt meer aan de menschen dan aan de omstandigheden. Er zijn evenmin twee gelijke zienswijzen omtrent geluk als twee menschen, twee bladen of twee zandkorrels, die precies hetzelfde zijn. Ieder moet op zijn wijze gelukkig wezen, niet naar het model van een ander. Wilt gij een schoen hebben, die goed past, laat dan van uw eigen voet de maat nemen. Hetzelfde geldt voor het geluk. Wij wenschen gelukkig te worden - ja - maar wij hebben ons niet afgevraagd of wij het daar zullen ontvangen of mogen verwachten, waar wij het gaan zoeken. Wij willen gelukkig wor den en verlangen, dat het ons op den eersten greep in den schoot zal vallen. - Wij willen gelukkig wor den - ja - maar met miskenning van onze roeping en bestemming. De luchthartige jeugd snelt hier voor wij het weten. - De bloeiende gezondheid en levenskracht zijn broos als herfstdraden! - Gaven des geestes en talenten worden soms maar al te spoedig betwist. De grootste roem, de hoogste heerschappij dragen de kiemen van smart en zorgen. Als de menschen de kunst verstonden om gelukkig te zijn, zonder vele nu noodzakelijke instellingen tot een weldadig doel of in het belang der openbare veiligheid ge mist kunnen worden. De kinderen zijn gelukkig om dat zij niet over hun geluk nadenken; de volwasse nen zijn het niet omdat zij of in een sleur leven of er zich te veel in verdiepen. Wie zijn geluk op één zaak stelt, moet veelal schipbreuk lijden. Hij is als de boer, die maar één gewas op zijn akker bouwt. Als dit mislukt is hy verloren. Evenals in de natuur al wat leeft van klein af begint, maar allangs tot vollen wasdom en bloei groeit, zoo moet het ook met het geluk zijn. De hoop is een wissel op het geluk getrokken, en zoolang hy niet vervallen is, biyft hij overal geldig. Hebt gij geen huis, zamel er bouwsteenen voor op; hebt gij geen bouwstee- nen, teeken een plan op het papier. Ieder moet een plan, een doel in zyn gedachten hebben. Niet alle bloesems worden vruchten; maar toch zyn zy schoon en vol geur. Het geluk verheugt zich in het tegen woordige en hoopt op de toekomst. Als het geluk een wapen had, zou ik er als devies de drie woorden, die de kunst en de leer van het geluk in zich sluiten, er op schryven: „By weinig veel". Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpass e de Buikbanden avonds 7 uur, in het café „De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude. A. Voor de Gemeente Zuidscharwoude: Voor vier jaren, by voldoende opbrengst met 4 optiejaren: Onder Zuidscharwoude: 1. 4 stukjes weiland by het Heinskensdel (26), laatste huurder J. Bruin. 2. 3 akkers bouwland by het Heinskensdel: a. (16) laatste huurder J. van Diepen; b. (6) dezelfde; c. (6) C. Bakker. 3. Een dito bij de wydesloot (18), laatste huur der C. Bakker. Onder Noordscharwoude: De akkers aan de Schoutensloot4. de Oosthelft van de noordeiykste (18) laatste huurder C. Bergen; 5. de Westhelft (18) J. Broersen; 6. de Oosthelft van de 2e (18) J. Paunekeel; 7. (18) de Westhelft, de zelfde; 8. de Oosthelft van de 3e (11) S. Kraakman; 9. de Westhelft (11) J. Henselmans; 10. de Oosthelft van de 4e (11) J. Kuiper; 11. de Westhelft (11) J. F. v. d. Vliet; 12. de Oosthelft van de 5e (13) G. Bergen; 13. de Westhelft (12) B. v. d. Vliet. De akkers ten westen van de gasfabriek. 14. de Noordeiykte s(20) C. Ootjers; 15. de 3e van zuid (10) J. Bruin; 16. de 4e van zuid (17) C. Ootjers; 17. de 5e van zuid (17) J. Paunekeel. Voor 5 jaren, by voldoende opbrengst met 4 optie jaren: Van de akkers van de Aagteweid: 18. de middelste der zuideiyken (17); 19. de zuid-oostehjkste (17) laatste huurder W. Kosteiyk. Voor de Kerk der Herv. gem. te Zuidscharwoude: 20. Voor vier jaren: De Sint Pietersdyk: Voor 3 jaren: Onder Zuidscharwoude: 21. Den akker bezuiden de Kikkersloot „Jan Karei" (II) laatste huurder J. Tuinman; 22 Een dito (8) J. Schoenmaker Jbz.; 23. Een dito ten zuiden van en aan de Kardinaalsloot (6»/a) D. Blom; 24. Onder Noordscharwoude: Een dito bezuiden de Pa- pemersloot (12). J. Schoenmaker Jbz. Voor de Diaconie der Herv. gem. te Zuidschar woude: Voor 3 jaren: Onder Zuidscharwoude: 25. Een dito benoorden het Gaaislottje, bezuiden Schippersloot (6) oosteiyke, J. Kramer Sz.; 26. Een dito aldaar, de middelste (6) C. Blom; 27. Een dito ten zuiden van de P. de Boersloot (6) laatste huur der Jb. Schoenmaker Pz.; 28. Een dito ten zuiden van de Jan Schildersloot (161/ï) laatste huurder Wed. S. Zeeman; 29. Een dito ten zuiden van de Kik kersloot (6Va) laatste huurder B. v. d. Wal; 30. Een dito ten zuiden van de Kikkersloot (7) laatste huur der Wed. S. Zeeman. Huurders: 1. Jn. Bruin voor f 1.60 per sn. 2a. J. Commandeur voor - 2.60 b. Ougehoupden. c. J. Commandeur voor - 3.10 3. J. Commandeur voor - 3.00 4. G. Bergen voor - 2.70 5. Ougehouden. 6. Jn. Pauvekeel voor - 3.30 7. Jn. Pauvekeel voor - 3.30 8. S. Kraakman voor - 3.20 9. Jn. Bruin Jbz. voor - 3.00 10. Jn. Kuiper voor - 3.20 11. B. v. d. Vliet - 3.30 12. G. Bergen voor - 3.20 13. B. v. d. Vliet voor - 3.00 14. Jn. Hink Pz. voor - 5.25 15. 'Jn. Bruin Jbz. voor - 5.25 16. D. Bruin - 4.50 17. J. Pauvekeel voor - 5.00 18. C. Kraakman Jz. voor - 3.00 19. Jn Kuiper voor - 3.00 20. A. Kout voor - 136.00 21. A. Tuinman voor - 2.10 22. Opgehouden. 23. C. Blom voor - 3.60 24. Ougehouden. 25. A. Kout voor - 3.70 26. C. Blom voor - 3.50 27. Jb. Schoenmaker Pz. voor - 5.00 28. C. de Boer Wz. voor - 3.60 29. A. Tuinman voor - 3.50 30. D. Goed voor - 5.00 Voor 2 jaren, met 2 optiejaren. Voor het Algem. Armbestuur te Zuidscharwoude. 31. Een akker bouwland by het Heinskendel, laat ste huurder P. de Ruiter Sr. (14) huurder P. Kraakman Sr. voor f3.00 per sn. lèmm VII. Wy hebben in een zestal artikelen met onze leze ressen en lezers gebabbeld over de ontwikkeling der voortbeweging gedurende de laatste helft der vorige eeuw. Wy rolden tachtig jaren op van den voort snellenden tyd en voerden U terug naar den tyd der trekschuit, diligence en zeischip om later ver der met U te reizen per spoor, mailstoomer en - rywiel. De tyden veranderen en wy met hen. wy zouden ons trouwens aan dien ouden tyd niet meer kunnen aanpassen, den tyd van bakers - vervangen door verpleegsters; - van deftige damestheetjes, - saletjes, - vervangen door - vrouwenvergaderingen. Wij voeren U zoo'n dames-saletje binnen. - Hoe knusjes zitten de eerzame juffers by een, ieder met een handwerkje of een breikous, zy onthalen elkan der nu en dan op een vers, heel lief gedeclameerd, door deze of gene belletrisch gezinde, zy drinken thee, ze eten gebakjes en als haar mondjes niet eten of drinken babbelen zy - over koetjes en kalfjes, over de dienstboden, die hoe langer hoe onuitstaanbaarder worden, over de toiletten en ook wel over bakers. - Saartje, de oude baker, - ze was met de trekschuit gekomen en by na veertien dagen te vroeg (de mondjes der juffers plooien zich tot een glimlachje, - foei toch!) had geklaagd. Ze zani ken tegenwoordig over die ontsmettingsmethode, dat je er de kriebel van krygt. Als 't zoo door gaat raakt de baker heelemaal op de flesch, en zal je zien draaien ze verpleegsters in ons vak, - dan kun je ons op den zolder hyschen, - de vuurmand staat er toch al lang en de schommelwieg ook - ze willen van geen warmwater zelfs meer weten, - 't is een mooie boel! - Geen wonder dat 't menschdom achteruit gaat. Je zult zien en beleven, dat ons heele nageslacht nog opgevreten wordt van de rimmetiek. - De juffers hadden by die hoogst Interessante ver telling even gemeesmuild en het zilveren reuk doosje was rondgegaan. - En toen alle neuzen even bescheiden het met „loderein" (eau de la reine) gedrenkte sponsje hadden besnoven, kregen zoo waariyk de mannen een beurt. Foei! die mannen; - ze willen er geen van allen een hebben - wat denken die pedante schepsels wel - ze willen alle jongejuffrouwen bhjven. 't Huweiyk is toch een loterij met een groot aantal nieten - geen man wordt in hun Theetempel toegelaten, hoogstens mag de een of andere broer of neef even op den drempel verschynen, om zus Annekootje of Miebet af te halen en misschien juffrouw Clara, die by de andere dames niet zoo erg in tel is „omdat ze zoo los met de heeren omgaat", en passant thans te brengen. - Hm! - Clara is vrijgevig. - Nu dan gauw! - Als iemand kykt!Voor 't huis brengen op de stoep eventjes en op m'n wang hoor! - O, foei! - Geen twee! - - Och! - die saletjes hadden toch ook hun goede zyde, er kwammen gewooniyk huisvaders en huis moeders van. - Later. - Ook de geesteiyke stroomingen zouden zich voortbewegen. Een Vrouwen-vergadering! - Een presidente, een secretaresse - een aantal oude jongejuffrouwen, zon der thee, zonder koekjes. - Redevoeringen - weg met de heerschappy der mannen, vrouwen arbeid - geiyke rechten voor de vrouw! - Vrye liefde! - Geen huisvaders - geen huismoeders - onnoodig! - De maatschappy is verrot, - de vrouwen moeten worden geëmancipeerd - de man nen - Bah! - Veel onzin! - Veel waars ook, - maar minder vrouweiyk! - De voortbeweging stond niet stil. - Weer later. Vrouwen - socialisten, - - anarchisten, - - com munisten - vergaderingen, betoogingen, optochten, couranten en organen van de vrouwenbeweging - vrouweiyke doktoren, apothekeressen, telegrafisten, telefoonjuffrouwen, tandartsen, advocaten zelfs vrouwenkiesrecht! Vrouwen-burgemeesters! - Maar - er blijven nog genoeg moeders voor de kinderen over en genoeg vrouwen voor de mannen. De wereld verandert, maar gaat niet ten gronde door al het nieuwere, dat haar beroert! - Wy zyn even uitgewipt. - wy houden rechts en het wandelpad. - Het verkeer beweegt zich in alle richtingen. Auto's in vele keuren en modellen. Autobussen, groote en kleine, vierwleligen, zeswie- ligen, met en zonder reizigers, snellen ons voorby. - De signalen brullen en snerpen in de ooren, afge wisseld door fietsbellen als eene musikale versiering. - Motorfietsen met duozitting, waarop de lieftallige schoone, knalt en raast, hobbelend langs den bree- den straatweg. De claxon laat haar schrikwekkend wangeluid waarschuwend hooren. - Fietsen met da mes en heeren, jongens en meisjes, moeders en vaders met een kind in een rieten stoeltje, houden het fietspad, slagers- en kruideniersjongens ryden met zwaar beladen, bagagedragers wild van de eene straat in dé andere. - De fluit van den stoom trein schalt haar geluid van de spoorbaan naar ons toe; - boven ons ronken twee vliegtuigen, twee dekkers, - richting De Kooy, by Den Helder; - boo ten fluiten, - scheepsmotoren varen voorby, tuffend hun zware explosie stootend langs het water; - de lucht davert van de moderne voortbeweging. - wy schryven 1931. Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Plaatselijk Mieuws ZUIDSCHARWOUDE. Uitslag Publieke verhuring te Zuidscharwoude gehouden door Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude op Donderdag 19 Februari 1931, des BROEK OP LANGENDIJK. Den 18den Februari j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer S. de Boer als diaken werd gekozen in de Doopsgezinde Kerk. Zondag zal dit feit door den predikant tydens den dienst herdacht worden. ZUIDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer P. Schoenmaker zal op 21, 22 en 23 Maart een tentoonstelling worden ge houden van handwerken, uitgevoerd door de leden van de Vrouwenclub T. O. N. E. G. I. D. O. alhier. ZUIDSCHARWOUDE. Mej. G. tfïf, werkzaam op het Postkantoor alhier is benoemd tot telefoniste aan het Ryks Post- en Telegraafkantoor te Broek op Langendyk. Inventarisatie van de verschillende vereenigingen. „Waarland": 18 rood; l1/» geel; 14 wit; 1 uien; Peen l'/2. Samen 36 wagons. „L. T. B." Heer Hugowaard: 35 rood; 26 geel 61 wit; 5'/a uien; 1/, peen. Samen 128 wagons. „St. Maarten": 27 rood 12 geel; 43»/2 wit; 13 uien; U/a peen. Samen 97 wagons. „Harenkarspel": 82 rood; 13 geel; 85 wit; 9 uien; 4 peen. Samen 193 wagons. „N. Niedorp": 23 rood; 3Va geel; 15 wit; l'/a uien. Samen 43 wagons. „L. T. B." Langendyk: 121 rood; 61 geel; 122 wit; 28 uien; 15 peen. Samen 347 wagons. „Nieuw Leven": 23 rood; 34 geel; 62 wit; 10 uien; Va peen. Samen 129'/a wagon. „Tuinbouwbelang": 148 rood; 86 geel; 154l/a wit; 29 uien; lO'/a uien. Samen 429 wagons. „Eendracht": 109 rood; 72 geel; 125 wit; 22 uien; 5 peen. Samen 333 wagons. ,,'t Veld L. T. B.": 43 rood 9 geel; 28 wit; 5 uien; 2 peen. Samen 87 wagons. Totaal aantal wagons 1804. Totaal op 1 Dec. 1930 3454. wagons. Onze op 16 Februari gehouden inventarisatie van Stapelproducten van de by den Noord-Hollandschen Bond van Veilingen aangesloten Veilingsvereenigin- gen, toont aan, dat op 16 Februari j.l. nog aanwe zig waren: 1108 wagons roode kool; 1061 wagons gele kool; 1381 wagons Deensche witte.369 wagons uien en 92 wagons peen (wortelen) totaal 4012 wa gons product a 10.000 Kg. Op 15 December 1930 was die voorraad 2719 rood; 1895 geel; 2684 wite; 825 uien en 158 pjeen, totaal 8282 wagons product, zoodat de voorraad in dat tydsbestek is verminderd met 1611 rood; 834 geel; 1303 Deensche witte; 455 uien en 66 peen, totaal met 4269 wagons produkt. Op 14 Februari 1930 waren aanwezig 2174 rood; 965 geel; 3068 Deensche witte; 415 uien en 172 peen, totaal 6794 wagons produkt. Heden zyn dus minder aanwezig dan op 14 Febr. 1930: 1066 rood; 96 wagons geel meer; 1687 Deensche witte minder; 45 uien minder en 80 peen minder en in totaal 2782 wagons minder. Buitenland LOUIS WOLHEIM OVERLEDEN. Een der vertolkers uit „lm Westen nichts Neues". Naar uit Hollywood gemeld wordt is de bekende filmacteur Louis Wolheim overleden. De film „Van het Westeiyk Front geen nieuws" heeft Louis Wolheim, die daarin de rol van „Kat- chinsky" op onovertrefbare wyze vertolkte, wereld roem gebracht. Slechts heel kort heeft de uitnemende filmspeler daarvan mogen genieten. Lionel Barrymore, de eer- tyds vermaarde acteur, die zich later als een uiterst kundig regisseur deed kennen, ontdekte Wolheim, die aanvankeiyk van plan was, als leeraar in de wiskunde zyn brood te verdienen. Wolheim had juist (het diploma behaald, dat hem daartoe de bevoedheid verleende, toen een on gelukkig incident hem verhinderde, zich als leeraar te vestigen. Als student was Wolheim een geducht rugbyspeler. By een wedstryd kreeg hy echter zulk een trap tegen zyn neus, dat operatief ingrypen noodzakeiyk was. De doktoren konden niet verhin deren, dat dit lichaamsdeel verminkt bleef. Wolheim weifelde zyn loopbaan als leeraar aan te vangen. In dien tyd haalde Barrymore, die in hem een uitnemend typeur van misdadlgersrollen zeg, hem over aan het tooneel gaan. In O'Neils „The Hairy Ape" maakte Wolheim een succesvol debuut. Z-n naam vestigde hy echter als „Captain Flagg" een der hoofdrollen van het te New York ten tooneele gebracht successtuk: „What Price Glory". Wolheim heeft zich te Hollywood lange jaren met tweede plans rollen tevreden gesteld. Lewis Mi lestone ontdekte hem voor de verfilming van Remar que's boek. Het is maar zeer kort, dat «Louis Wolheim van een roem genoot, die den voortreffeiyken kunstenaar in zoo groote mate toekwam. De Hollywoodsche film- kolonie betreurt het verlies van een harer meest sympathieke leden, wiens rechtschapenheid en spor tiviteit hem er een groote groote populariteit hadden bezorgd, de internationale filmindustrie een harer meest talentvolle karakterspelers, die in zyn genre onvervangbaar zal blyken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1