Ms- wn-h<* Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 40e Jaargang- Buitenlandsche Brieven NO. 23 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 6S. NIEU WE LWD1JRER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. - Uitgm: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. BRIEF UIT AFRIKA. DE VOORNAAMSTE MUNT VAN LEVANT. ADDIS ABEBA, Februari. De sterke daling van den zilverprijs heeft den ouden Maria Theresia Taler, die zoo'n gewichtige rol in de geschiedenis heeft gespeeld, niet kunnen afstooten van zijn voetstuk. Intgendeel, sindt de 18e eeuw is de taler meer in gebruik gekomen bij de handelaars der Levant en nog steeds is hij het overal geweldige ruilmiddel tusschen de landen langs de Miadellandsche Zee, op het Balkan-Schierland en in Noord-Oost-Afrika en zelfs in Arabië en Britsch-Indië ziet men hem wel. In Abassinië en Jemen is zijn positie nog het sterkst. „De oude Levantiner Taler" wordt nu nog door de staatsmunt te Weenen geslagen en in den tra- ditioneelen vorm met het jaartal 1780. Evenals de beroemde gouden dukaten is hij aan geen verande ring onderhevig. De oude Oostenrijksche garantie- munt is natuurlijk veranderd in een handelsmunt, een product, dat naar zijn zilverwaarde beoordeeld wordt. Doch daar houdt alle verandering mee op. Iedereen kan zilver koopen en waar de Weensche munt brengen en dan krijgt hij het overeenkomende aantal talers van het door den staat gegarandeerde gehalte (5/6 zilver en 1/6 koper) en gewicht (28 G.). De koerswaarde wordt bepaald door den zilverprijs te Londen; zij veranderd oogenblikkelijk te Wee nen, na vrij korten tijd in de nabijgelegen landen en paar later in de meer afgelegen plaatsen van het afzetgebied, zooals Bombay, Aden en Addis Abeba. De Zilverstroom van Weenen naar de Roode Zee. Sinds 1751 zijn meer dan 240 millioen talers ge slagen, die dus 5/6 miillioen Kg. zilver vertegenwoor digen. En toestanden op handelsgebied waren de voornaamste factoren die de aanmunting beheersch- ten. Zoo is het grootste aantal, n.l. 15 millioen talers, aangemunt in een jaar, dat de hooge leerprijzen een grooten uitvoer van huiden uit Abessinië veroor zaakten, waarom de banken en de exportfirma's in grooten getale talers lieten aanmunten. In de laat ste Jaren zijn telkens ongeveer 3 millioen talers aangemunt; eind 1929 verbood de regeering van Abessinië echter den invoer van talers, om bij waar devermindering van het geld de koopkracht in het eigen land niet te sterk te doen verminderen, en dat besluit zal het cijfer voor 1930 wel verlaagd heb ben. De Zilverstroom, die Weenen verlaat, richt zich voor 90 pCt. naar Aden, waar bijna 1/3 daarvan verder gaat naar Bombay. De rest verdeelt zich over de landen om de Roode Zee; het meeste gaat over Djiboeti naar Addis Abeba, doch ook naar Zuid-Amerika om de koffieoogst te betalen, naar Massowa om te voldoen aan de - thans afnemende - behoeften van heterythrorïsche achterland, naar de Perzische golf, waar de parelvisschers hun geld in den vorm van Maria Theresia talers wenschen te ontvangen en naar Hadramaut en andere landen voor den handel in dadels. Men heeft de talers echter ook aan in den Hedjaz (Djeddah en Mekka) en ver in het binnenland van afrika, al zijn zij niet meer zoo algemeen als vroeger. Het groote voordeel van den taler is echter, dat de Mohame- danen op hun bedevaart naar Mekka er overal mee terecht kunnen en zich niet behoeven in te laten met de meestal onbetrouwbare geldwisselaars. De deskundigen schatten het aantal talers dat in Abessinië aanwezig is, op 40 tot 45 millioen, waarvan echter slechts ongeveer 20 millioen in omloop zijn. De rest ligt hier of daar begraven of is verwerkt tot de bij de geheele bevolking in trek zijnde zil veren sieraden, die met de hand gesmeed worden. Ook in Bombay worden de talers nog in grooten getale daarvoor verbruikt, ondanks het feit, dat de geldswaarde van het zilver achteruit gaat, zoodat de sieraden als geldbelegging niet aan den eisch vol doen. De Britsch-Indische regeering is thans bezig de (zilveren) repijen aan het verkeer te onttrekken en had als gevolg van deze politiek tegen het einde van 1929 een zilvervoorraad ter waarde van 85 mil lioen pond sterling verzameld, waar in 1930 nog ongeveer 10 millioen pond bij gekomen moet zijn. De inboorling tegenover de koers daling. De dalende lijn van de koers der talers verliep tiet laatste jaar bijna in den vorm van een hyper- jboel. In den eersten tijd na den oorlog wist de taler zich te handhaven, op haar oude waarde van onge veer f 1.80 en nog in 1924 kreeg men voor 1 pond ster ig 6.75 taler. De „Bank 0f Abessinia" richtte zich 1, naar de Londensche zilverprijzen, en de regeering de posterijen en de geheele bevolking veolgden haar "1 deze. Al gauw kreeg men echter voor 1 pond 8 lier en in 1926 al 10 taler, waarmede de waarde van den taler op f 1.20 was gekomen. In 1922 moest hen 12 taler geven en in April 1930 zelfs 15 taler, iu al meer dan 20 talerIs men dus 100 lulden schuldig, ruilt men zijn bankbiljet in tegen 175 talers: een hard geldzakje van bijna 5 kilogram Een eenigszins groote afrekening doet dus denken tan de tijden va nhet ijzeren geld der Spartanen, pet economische gevolg van deze waardeverminde- Sftag der talers kwam eenigszins overeen met een mflatie. De prijzen der ingevoerde artikelen stegen, daarna die van de industrieproducten uit het eigen «nd, de kosten van het levensonderhoud enz. Waar fle prijsstijging aan twee kanten plaats vond, vielen Jechter geworden. Waar echter een groot deel der Door den heer J. Lindeboom wordt namens de heeren Sjoefds IS SmaS dfe het bStuurh» bevolking buiten het economische geheel stond, deed commissie van onderzoek medegedeeld dat de reke- «nnmrf.111»» bestuur bij de zich een algemeene crisis gelden, in Abessinië even goed als in Perzië, dat ook den zilveren standaard heeft, en in andere landen. Daarvan werden in de eerste plaats de Europeesche handelaars, die zich daar gevestigd hadden, de dupe. Een eenvoudige ja ger, herder of soldaat begrijpt er niets van, waarom men hem plotseling zooveel hoogere prijzen vraagt, als hij in de stad komt voor zijn inkoopen. Het ge volg is, dat hij boos wordt over de hem onbegrijpe lijke prijsopdrijving en - niet koopt. Vooral in de af gelegen plaatsen houdt de bevolking hardnekkig vast aan de onveranderde koopkracht van den taler en voor een taler wil men evenveel waren krijgen, als men zijn leven lang gewoon is geweest. De Abessiniër en zijn „tallari." De Abessiniër is trouwens oer-conservatief en wan trouwt de minste verandering. Zoo moeten zijn „tal lari" er nog even primitief uitzien als in 1780; het randschrift „Justitia et Clementia" mag niet te glad zijn. Doch wanneer de agrafe op het borstbeeld der keizerin afgesloten is, beschouwt hij het munt stuk niet meer als volwaardig. De Negus Negesti Menelik heeft getracht, zelf talers uit te geven met zijn beeldenaar en met het wapen van den zegevie renden leeuw uit den stam van Juda. De stedelingen namen de munten, zij het ook met eenigen onwil als betaalmiddel aan, doch zij wilden niets weten van de twee series talers, omdat de leeuwenkoppen daarop grooter en de leeuwenstaarten niet een voudig, doch S-vormig gebogen. De tegenwoordige keizer Haylo Selasi I, vroeger Ras Ttafari geheeten, wil ook eigen munten uitgeven, doch reeds nü wordt hij ervoor gewaarschuwd dat die buiten de muren van Addis Abeba misschien wel als geschenk doch niet als betaalmiddel zullen worden aangeno men. Ook de Italiaansche regeering heeft eens ge tracht, voor haar kolonie Erythrea Italiaansche ta lers in omloop te brengen van hetzelfde gehalte en gewicht als de talers van Maria Theresia. Zij heeft met haar pogingen echter zoo weinig succes gehad, dat men die talers in Erythrea zelfs niet meer kan krijgen voor een muntenverzameling. De Abessiniër wil zijn munten behouden, hoe on praktisch ze ook in het modrene verkeer mogen zijn De bankbiljetten van de Bank of Abessinië zijn al leen in omloop onder de Europeesche handelaars en onder enkele bewoners der hoofdstad, een stam hoofd uit een afgelegen gebied van Abessinië zou op zijn best hoonend lachen, wanneer men hem een stuk papier durfde aan te bieden, inplaats van een muildierlast zUver. Zijn geld moet vroolijk klinken en hij moet een vollen dag bezig zijn met het aan gename geldtellen, dat voor hem de meest interes sante zaak ter wereld is. Stangen zout als klein geld. Dat geldt van de groote bedragen. De kleine moeten natuurijk ook betaald worden en hoe moet men nu zoo taler - of reaal, zooals hij in Turkije en Egypte heet, - verdeelen? Vroeger werden dikwijls stangen zout als klein geld gebruikt en ook nu is dat nog wel het geval in afgelegen streken. In de hoofdstad heeft men halve en kwarttalers, de olad en de rub laten slaan en ook mooie, kleine zilveren piasters, met den beeldenaar van Menelik met een kroon op het hoofd. 16 Piasters vertegenwoordigen één taler, doch nu moet men niet denken, dat de Abessiniër graag piasters aanneemt. Neen, hij wil eigenlijk voor klein geld het liefst nog kleinere koperen muntjes hebben, die volgens de Indische benaming peissa heeten, en door de handelaars met zakken tgelijk gehamsterd worden - de vlucht der kleine speculanten van het zilver naar het koper. Zullen de talers van Maria Theresia het nog lang kunnen uithouden tegenover de wereldbeurzen? (Nadruk verboden.) ning in volkomen orde is bevonden. De ontvangsten hebben bedragen f2916.23. De uitgaven: aan ziekengeld: le kwartaal 43 uit- keeringen f418; 2e kwartaal 39 f373; 3e kwartaal 66 f606; 4e kwartaal 75 f534; totaal 223 uitkeerin- gen tot een bedrag van f 1931.00. De totaal uitgaven hebben bedragen f 2818.23. Batig saldo f98.00. Op spaarbank I geplaatst met rente f4235.82. Op spaarbank II met rente f2901.97, alzoo een totaal van f 6337.79. Met applaus wordt de rekening door de vergade dering goedgekeurd. le&VJ^jffiB ÏÏMÏM het ^ló^eT^rln «^=1. Door den samensteller wordt de verhouding en samenwerking in bestuur geroemd. Den heer Sijpheer, aftredend adviseur wordt dank gebracht voor wat hij voor de vereeniging in ver samenstelling ter zijde stonden. Rondvraag. De heer IJff, voorzitter van Oudkarspel, brengt dank voor de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen, en is wel eenigszins jaloersch op Noord- scharwoude wat betreft opkomst en finantiën Spreker uit de beste wensch voor het welzijn der vereeniging. De voorzitter sluit hierna de vergadering onder dank voor de prettige en aangename besprekingen val? hedenavond en aan de Pers voor haar aanwe- Ook de bestuursleden hebben nog een woord van dank in ontvangst te nemen voor hun prestatie in Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de Vereeniging „Onderling Hulp betoon" te Noordscharwoude, Maandagavond half acht ten lokale van „Concordia". Aanwezig waren 72 leden. De Voorzitter, de heer J. Kuiper, opent de ver gadering met in de eerste plaats een hartelijk welkom aan leden een Pers en aan de vertegen woordigers der Zustervereeniging te Oudkarspel. 't Is niet zoo vol als we gewend zijn, maar het is met het oog op de gezondheid een critieke tijd. Evenwel hopen we dat er niet te veel zieken bij onze vereeniging komen, omdat daardoor de finantiën worden gespaard. Spreker uit den wensch, dat ook deze tijden zullen veranderen; aan alle slechte dingen komt een einde. Tenslotte doet vorzitter nog mededeeling, dat, wordt iemand ziek op Vrijdag, dan telt de Zondag bij de 3 wachtdagen mee, evenals bij ziek worden op Zaterdag, mits men een uur voor het eindigen van den werktijd naar huis gaat. Door den heer D. Kansen worden hierna als secretaris de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dank aan den samensteller on veranderd goedgekeurd. Door denzelfde wordt dan het Jaarverslag gele zen, waaruit we aanstippen dat er 4 bestuurs- en 1 buitengewone vergadering zijn gehouden. schillende functies heeft gedaan. Bestu urs verkiezing. Aftredend P. van Dijk en K. de Vries (herkies baar). De uitslag van de gehouden stemming is dat beide aftredende heeren worden herkozen met respectieve lijk 68 en 65 stemmen. Het stembureau werd gevormd door de heeren Adr. de Geus, C. Borst en A. Kraakman. De herkozenen aanvaarden hun benoeming onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Vaststelling bodeloon. Dit bedraagt thans 2 cent per lid en per week. Door het bestuur wordt voorgesteld dit ongewijzigd te handhaven. De heer A. Kwadijk breekt een lans voor den bode en verhooging van zijn loon, en stelt voor hem een vergoeding te geven voor meer werk. De voorzitter meent dat het loon niet aan den lagen kant is. Maar het bestuur heeft niet alleen te zorgen voor den bode, maar ook voor de leden. Het bestuur staat afwijzend tegenover dit voorstel. De heer Kwadijk wil een vergoeding geven voor het wegbrengen van 't geld naar de zieken. De heer Keppel is van oordeel dat 't loon te laag is, waar de man 17 uur werkt voor f 5.00 of 30 cent per uur. De secretaris antwoordt dat er maandelijksche, halfjaarlijksche en jaarlijksche leden zijn waardoor men niet kan zeggen, dat iedere week 260 leden moeten worden bezocht. Spr. acht verhooging in dezen malaisetijd niet ge- wenscht en is van oordeel dat de bode zeer tevreden is. De heer Kwadijk stelt een verhooging voor van een kwart cent per lid en per week, hetgeen ge steund wordt door den heer A. Keppel. De uitslag van de hierover per gesloten briefjes gehouden stemming is, dat het voorstel van den heer Kwadijk wordt verworpen met 30 stemmen voor en 40 stemmen tegen. 2 Stemmen waren van onwaarde. Adviseursverkiezing. Tot deze functie wordt verkozen de heer L. Hop met 43 van de 72 uitgebrachte stemmen. De heer Schuitemaker, Zut en Deutekom ver kregen 16, 11 en 2 stemmen. Deze functie wordt door den heer Hop niet aan vaardt. Uitkeering ziekengeld. De uitkeering bedraagt thans f 12.00 voor volle en f6.00 voor halve leden. Het bestuur stelt voor de uitkeering zoo te hand haven. De heer Kwadijk zegt dat de heele leden f 0.20 con tributie betalen en de halve leden f0.12. Spr. stelt voor om voor de halve leden de contributie te be- bepalen op f 0.10. De voorzitter antwoordt dat de verhouding van 20 en 12 cent niet mank gaat. Beide leden betalen 2 cent voor den bode, zoodat er 18 en 10 cent netto voor de vereeniging over blijft. Ook moeten beide soorten van leden gelijk mee betalen aan de vorming van reserve. Het voorstel wordt gesteund door den heer A. Keppel. De ondersteuning is te gering zoodat niet verder op dit voorstel wordt ingegaan en het bestuursvoor stel wordt aangenomen. Opnieuw wordt hierna de adviseursverkiezing aan de orde gesteld en wordt de heer P. Zut bij accla matie als zoodanig gekozen. ZUID SCHARWOUDE. Bij de gehouden herstemming voor een notabel bij de Herv. Gemeente te Zuidscharwoude tusschen de heeren C. de Boer Wzn en Jn. Klingeier, werd laatstgenoemde met meerderheid van stemmen ge kozen, die echter de benoeming in beraad hield. Uit den Omtrek De gelukkigen zijn ditmaal de heeren: P. Swager; Hopman; A. de Geus P.Azn.; en Jb. Bruin, die dit geluk afstond aan G. Goudsblom. Voor de zieken werd meegeloot. Door den heer Hopman werd het overgedragen aan den heer K. Lindeboom. Behandeling van het nieuwe reglement. Dit reglement is samengesteld door een daartoe benoemde commissie. Om van het nieuwe reglement inzage te nemen, werd door de leden geen gebruik gemaakt. W ARMENHUIZEN. Wegens het verbreeden en verlagen der Westfrie- schedijk vanaf Schoorldam tot de Oudewal is het ver leggen der hoofdgasleiding aangenomen en tevens opgedragen aan den heer Frans Stam, alhier. Maandag a.s., 23 Februari wordt met het werk begonnen. WARMENHUIZEN. Woensdagavond hield de vereeniging tot Nut van Algemeen, haar derde nutsavond in dit seizoen in het lokaal van den heer Slikker. De voorzitter, ds. Zillinger Molenaar heette de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer A. Alt, uit Bolsward. De opkomst was, gezien de vele zieken, zeer goed te noemen. Hierna volgde de voordracht van den heer Alt. Door dezèn voordrachtkunstenaar werd vertolkt het dramatische operastuk „Hemlet" van Ambroise Thomas. Met schitterende lichtbeelden ter verduidelijking begeleid met gramophoon en pianospel vormde dit alles een schitterend geheel. In de loop der jaren zijn al vele nutsavonden gehouden, doch zeker zal door allen zelden zoo genoten wezen als dezen avond. Terdege kan de heer Alt kunstenaar genoemd worden. Voorzitter dankte de aanwezigen voor hun aan dachtig gehoor en het genoeglijk samenzijn en sprak wel uit aller naam om met het volgende seizoen nogmaals de heer Alt uit te noodigen om een avond te vervullen. SINTMAARTEN. Zaterdagavond hield de afd. St. Maarten van den Bond van Staatspensioeneering haar propaganda- avond in lokaal „Rust en Lust" alhier. Gezien het slechte weer en de vele zieken kon men over de opkomst niet klagen. Dit wekt geen verwondering daar het rondom bekend is dat deze avondjes mooie avondjes zijn. Ook thans kan weer hetzelfde vermeld worden daar ook nu volop is genoten zoo wel in ernst als in luim. Ne de gebruikelijke opening, waarbij een opwek kend woord aan de niet leden, om lid te worden van de afdeeling gepaard ging, kregen wij een 3-tal mooie no.'s van Symphonie te hooren. Hierna het propagandastuk „Avond" Tooneelsepl in 3 bedrijven van F. A. Gunzen. Dit tusk, goed ingestudeerd en goed gespeeld, verdiende alle lof en werd in diepe stilte aangehoord, waarbij vele met betraad gezicht. De dames en heeren, waarvan de meeste gehuwd, welke door het vele repeteeren aan dit stuk weieens in moeilijkheden zullen zijn geraakt, kunnen zich troosten dat het geen verloren tijd is geweest, daar allen in hun spel hebben genoten. Na de pauze kregen wij een declamatrice, mevr. M. Portegies uit Alkmaar, op het podium. Het is een goede gedachte geweest van het be stuur om deze dame voor deze gelegenheid te doen optreden daar zij ons heeft getoond de kunst, decla matie, machtig te zijn. De door haar voorgedragen ernstige zoowel als komische schetsen werden met diep gevoel geuit. Ook bij de door haar gelezen fragmenten uit het boek „Van het Westelijk front geen nieuws" wist zij de toehoorders te boeien en genoot een elk onvoorwaardelijk van het gebodene. Het was dan ook wel alles te zamen een genotvolle avond en wij stemmen dan ook volkomen met de woorden van dank, door den voorzitter in zijn slui tingswoorden geuit, in en roepen allen een tot weerzoens toe. SINT MAARTEN. Na de heden alhier gehouden kerkdienst werd door de lidmaten bij stemming uitgemaakt dat de ver kiezing der verschillende functionarissen de vol gende 10 jaren evenals voorheen door de lidmaten zal geschieden. SINT MAARTEN. Gevonden. Hengeltuig (snoek). Inlichtingen te be komen ter secretarie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1