WE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang Revue van de Week Buiteniandsch Moorden in fantasie bedreven No. 24 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 61. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 LANGE DIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tspr ij s per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma i.1 KEIZER. - Redacteur I.H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Fan 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 24 Februari. In de afgeloopen week hebben wij op parlementair gebied „en spiksplinternieuw novum" beleefd. En wel, - een avond-zitting der Tweede Kamer in de derde week van Sprokkelmaand! Zoo - ook was - althans, voorzoover ook Ik, als veteraan in de parle mentair-journalistieke garde, mij kan herinneren, „noch nicht dagewesen". Oorzaak van dezen maat regel was: dat zich in steeds erger mate openbaarde breedsprakigheid der Kamer. Alle maatregelen, daar tegen getroffen, zijn tot dusver nutteloos geweest. En bij de interpellatiën over den crisis en de heer- schende werkeloosheid - minister Ruys de Beeren- brouck gaf in zijn antwoord op de vragen, door ar. Van den Tempel de Regeering gesteld, toe, dat het getal werkloozen c. c. 200.000 bedraagt, - is wel zeer in het bijzonder aan den dag getreden hoezeer de praatlustigheid thans de Kamer beheerscht. Daar het - nog wel in den zeer laten namiddag - uitschrijven van een avondbijeenzijn is dan ten slotte bereikt het teneinde-loopen van de crisis- interpellatiën op 17 Februari j.l. Voor de delibe- ratiën en bespiegelingen verwijs ik natuurlijk naar de verslagen in de bladen. Men weet, minister Ruys de Beerenbrouck was op meenig punt van het „verlanglijstje", door dr. Van der Tempel geponeerd, tegemoetkomend. Wat door den zoo bekwamen en bezadigden soc.-democra- tischen afgevaardigde dan ook met waardeering werd toegegeven. De drie moties-Van der Tempel zijn Woensdagochtend 18 dezer verworpen met groo- te meerderheid, terwijl die, ingediend door den libe raal dr. Vos - de Regeering uitnoodigend de uitvoe ring van openbare werken, w. o. aanleg van wegen en kanalen, te bespoedigen, is afgewezen met 43-37. Hierbij stemden de liberaien, Vrijz.- en sociaal-de mocraten .alsmede de H.H. Braat en Lingbeek, plus de beide Moskou-slaven voor. Waarmee de langdurige „werkloosheidskamp", in ons Lagerhuis gevoerd, teneinde was. Voor 't moment althans. In de Tweede Kamer begon vervolgens de dis cussie over het Surinaamsche Budget-1931, dat groo- ter afmeting had in ons Lagerhuis dan misschien ooit het geval was! Terwijl op 18 Februari jj. de Senaat na vrij lang durig debat het ontwerp tot ratificatie van de Geneefsche Handels-overeenkomst zonder stemming aanvaardde, - daarna het Parlementswetje in open bare behandeling nam. Dat in de zitting van Don derdag ji. door de Eerste Kamer met 23-30 werd goedgekeurd. Men ziet, - 't was bijna dubbeltje op z'n kant! Over het „Surinaamsche debat", in de Tweede Kamer in de achter ons liggende week gevoerd, zal ik slechts vermelden, dat 't in hoofdzaak „het oude klaagliedje" was over het getob en gewurm met dit „kind der zorgen", ons West-Indische gebiedsdeel. Ontelbare recepten zijn tegen deze Surinaamsche misère aan de hand gedaan. Geen enkel heeft - he laas - tot nu toe uitkomst of redding gebracht. Op Vrijdag 20 Februari werd door ons Lagerhuis de Indische Begrooting 1931 „aangesneden". Zeer waarschijnlijk zullen de verdere beschouwingen over Insulinde - waarbij wederom de economische misère bet somber finantiëel aspect, het debat beheerscht en, - een fiksche brok van de parlementaire week, die op 24 Februari begint en op 27 dezer eindigt, in beslag zal nemen. Met verrasende spoed wordt aan de overzijde van het Binnenhof de behandeling van het Rijksbudget- 1931 door den Senaat voorbereid. Op de Algemeene Beschouwingen, in de sanatoriale afdeelingen ge voerd, heeft de Regeering zeer snel hare memo- riön van antwoord doen volgen. President De Vos van Steenwijk, de voortvarend-energieke leider van ons politieke hof van Cassatie, zal zeker het moge lijke doen om te bevorderen, dat de Rijksbegrooting voor het loopende jaar in Maart a.s. rijp wordt ge maakt voor de koninklijke bekrachtiging. Dat onze Regeering den ernst van den tijd, waar wij leven, alsmede de onafwijsbare noodzakelijkheid van „crisis-maatregelen" beseft, - 't mag niet wor den betwist. 0.m. is aangekondigd dat nog in dit zittingsjaar het ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijs-wet zal inkomen. Bezuiniging ook op de onderwijs-uitgaven - is officieel gemeld - wordt ernstig overwogen. Het decrès bij de Rijks-middelen houdt, - volgens minister De Geer's profetie, - aan. Over Januari j.l. kwam er f 1.200.827 minder dan over de eerste maand van 1930 In het Rijkslaadje. Uit de royalty-sfeer valt te vermelden, dat H. K. H. Prinses Juliana gedurende den tijd, dat de parti culiere secretaresse van H. M. de Koningin, Mej. Schoch, een reis naar de Oost zal ondernemen, de genoemde functie bij hare moeder zal waarnemen. Personalia: Dr. Berlage, onze groote bouwmeester, bereikte op 21 Februari zijn 75en verjaardag, maar was dien dag niet in zijn huls te 's-Gravenhage aanwezig. - In de vacature van den tot secr.-generaal benoemden mr. dr. K. Frederiks van Binnenl. Zaken zal worden benoemdmr. dr. G. W. Spitzen, hoofd afd. Binnenl. Bestuur aan dat departement. Uit de doodenlijst: Dirk Schaffer, de vermaarde toonkunstenaar, pia nist, op 57-jarigen leeftijd te Amsterdam verschei den. L. van Heek, textielfabrikant, 60 jaar, te Méran overleden. Gep. generaal majaar J. A. J. Greevers, 77 4aar, Den Haag. Marie N. G. v. d. Vijver, zangleera- res, leidster van den R. K. Volkszang, Den Haag. "ep. luit-kolonel L. A. J. Ottenhoff, 88 jaar, Den Uit de „criminalia" der afgeloopen week teeken ik an, dat: in Den Haag bij een juweliers-firma op de Plaats in de Hofstraat een sinjeur z'n slag wachtte te slaan, zich uitgevend voor handels-atta- ~hé van de Duitsche legatie. Hij bleek een inter nationale oplichter te zijn en werd in arrest gesteld. Het getal inbraken, speciaal in de Residentie, blijft ln de stijgende lijn. Een vermoedelijk ontoerekenbare man - werklooze "ekhouder, - heeft kans gezien om Rembrandt's atomische les" in het Rijksmuseum met een Witje ernstig te beschadigen. Gelukkig bestaat er oop, dat het wereldberoemde schilderij zal kunnen orden gerestaureerd. De man, die te Rotterdam zijn schoonzuster op uwelijke wijze vermoordde om aan roofbuit te men. is door de Rechtbank tot twintig jaar ver- rdeeld. De eisch was: levenslang. Jan Publiek heeft zich in dezen benarden tijd van tallooze desperado's, door wanhoop en armoede in de sfeer der misdadigheid gedreven - in hooge mate te hoeden tegen de pick-pockets, waarvan 't nu wemelt en krioelt. In de rubriek der ongevallen nemen de verkeers ongelukken een heel groote plaats in.' Ik noteer: de vreeselijke autobusramp te Bleerik, waarbij twee menschen het leven verloren, verschil lenden gewond werden. Bij Geldrop zijn bij een auto-ongeluk twee arbei ders ernstig gewond. Op een onbewaakten overweg te Waterhuizen (gem. Haren) is een auto door een trein gegrepen. Twee personen, respectievelijk uit Amsterdam en Rotterdam, - nog in den zomer des levens vertoe vend, - werden daarbij gedood. Op een spoorweg-overweg te Bleerik had de wach- teres verzuimt, de boomen te sluiten. Een auto-bus kwam in botsing met een trein. Vier menschen lieten er het leven, verschillende passagiers zijn ernstig gekwetst. De schuldige wachteres was moeder van een gezin metveertien kinderen. De vraag is, op wie i. c. de verantwoordelijkheid voor dit vree- selijk geval het allerzwaarst drukt! De „roode haan" heeft in de jongste week wel zeer luid gekraaid? Ik memoreer slechts, dat te Alfen aan den Rijn een houtzagerij geheel prooi der vlammen werd. In de restauratiewagen van den trein, die Vrijdag avond j.l. uit Den Haag naar Maastricht liep, ont stond brand. In den trein bevond zich Prins Hen drik der Nederlanden, die zich met het hoofdbestuur van het Roode Kruis naar Breda, begaf. Het brandje kon - dank zij de waakzaaijuheid van een conduc teur - zeer spoedig worderi 'gebluscht. De booze griep bleef nog altijd heerschen, - hij is niet kwaadaardig Van karakter. 'k Neem haastiglijk afscheid van de misère of jobstijdingen en herinneringen. De Amsterdamsche tooneel-crisis nam een (voor- loopig?) eind door de goedkeuring, op het Prinsen hof, van het jongste voorstel, door B. en W. gedaan. De heer Ed. Verkade maakte wereldkundig, dat hij er niet aan denkt, zich bij de Kon. vereeniging' aan te sluiten. De crisis-stemming is over de geheele linie over- heerschend!Eilacy, ik moet 't herhalen. En tochtoch is Prins Carneval tijdelijk ten troon geheven! Als deze lustige „vorst" bij onze Brabantsche en Limburgsche stadgenooten niet meer in zou wezen Hoe ernstig te tijden ook zijn Ja, dan zou Maar verdiepen we ons niet in het bespiegelen over zoo droevige mogelijkheden! Overzicht De zaak der ontwapening staat er, gelijk ieder dagelijks kan constateeren nu niet juist rooskleurig voor. Geen enkel groot land heeft tot dusverre in feite ook maar het geringste deel van zijn weer macht, voor zoover dit in een eventueel volgenden oorlog bruikbaar kan worden geacht, beperkt. De niet meer bruikbare wapens zouden ook zonder conferenties wel zijn afgeschaft of beperkt en voor een vermindering van effectieve bewapening bestaat in geen der landen eenige lust. De vlootconferentie van Londen legde aan de onderteekenende mogend heden minima op, welke nog altijd een flink stuk hooger waren dan de bestaande maxima, zoodat nog doorgebouwd en uitgebreid kon worden, zij het tot een bepaalden grens, de niet onderteekenende mo gendheden waren in het geheel niet gebonden. Hoe de officieele houding van bijv. Frankrijk is ten opzicht van ontwapening kan bijv. gedemon streerd worden met de rede van den minister van oorlog. Maginot zeide hierbij o.a. Frankrijk kan voor het oogenblik niet denken aan vermindering van zijn bewaneningsuitgaven, indien het zijn veiligheid niet in gevaar wil brengen. Veeleer denkt men over een nieuwe organisatie van het leger. Verder zeide deze minister o.a. nog de volgende bemerkenswaardige woorden: Frankrijk kan in geen geval toestaan, dat men terugkomt op de militaire clausules van het verdrag van Versailles. Onder deze voorbehouden en aan de hand van rigoureuze internationale controle zal Frankrijk onder dergelijke beperkende bepalin gen nog eenige hulp in die richting zal kunnen brengen, overtuigd als het is, dat de uitgaven voor de bewapening niet kunnen worden verminderd, en voornemens het leger te reorganiseeren. Men be denke daarbij dan, wat bijv. Daladier, de leider der Fransche radicaalsocialistische kamerfractie op merkt, n.l. dat geen land in Europa een gelijkwaar dig leger tegenover het Fransche kan zetten. Uit dit alles blijkt een houding, die niet alleen niet bemoedigend, doch zelfs in hooge mate ont moedigend is. Het is dan ook geenszins ongerecht vaardigd, wanneer men ten opzichte van de te Geneve te houden ontwapeningsconferentie zijn ver wachtingen zoo laag mogelijk spant. Wat intusschen de vlootover«enkomst van Londen betreft, hierin schijnt nu weer eenig schot te ko men. Men zal zich herinneren, dat deze overeen komst alleen werd onderteekend door Amerika, En geland en Japan, en dat Frankrijk en Italië niet tot een accoord konden komen en de onderhandelin gen voortzetten, totdat ook deze vastliepen. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Hen derson is nu dezer dagen naar Parijs getogen tot het houden van besprekingen te dezer zake, welke nogal eenige succes schijnen tei hebben gehad. Althans een officieele Engelsche mededeeling meld de, dat deze Fransche-Engelsche besprekingen niet op moeilijkhheden zijn gestooten doch dat men er de voorkeur aan geeft om alvorens tot ondertee- kening van de overeenkomst - die dus blijkbaar tot stand is gekomen - over te gaan de toestemming van de Italiaansche regeering te vragen. Er schijnt dus na tal van strubbelingen toch nog wel kans te zijn op een overeenkomst inzake de vlootbeperking, die, al kan van een eigenlijke ver mindering niet gesproken worden, toch nog altijd het voordeel biedt, dat een bewapeningswedloop hierdoor wordt uitgesloten, voorzoover tenminste de tonnenmaat betreft. Want, dat een ieder zal-pogen binnen deze gestelde grenzen het maximum aan technische volmaaktheid te bereiken leidt vanzelf geen twijfel. Valsche zelfbeschuldiging een veel voorkomend ziekelijk verschijnsel. Moeite en last voor de politie. EEN POLITIEMAN VERTELT: In verband met de moordzaak Lans, welke thans weer in het brandpunt der algemeene belangstelling staat en waarbij zich het ver schijnsel voordoet, dat menschen een valsche beschuldiging tegen zichzelf in brengen, een merkwaardig verschijnsel, dat men bij het on derzoek van misdaden telkens kan opmerken, hebben wij een vooraanstaand politiedeskun dige, die jarenlang speciaal belast was met i het tot klaarheid brengen van moorden, be reid gevonden het een en ander over valsche zelfbeschuldiging mede te deelen. Het is opmerkelijk, dat bij een opzienbarende moord soms meerdere personen zich aanmelden als de dader, zonder dat zij iets met het geval te maken hebben gehad. Een normaal mensch zal zich niet kunnen voorstellen, dat iemand zonder reden zoo'n ernstige beschuldiging tegen zichzelf inbrengt met de groote kans, onschuldig veroordeeld te worden! De menschen komen bij de politie met verslagen, berouwvolle gezichten, „gekweld door hun geweten" en bekennen dan een afschuwelijk wreede moord of eeen grooter aantal moorden, dan ooit begaan is. Zij voeren de meest zonderlinge motieven voor hun daad aan, doch wanneer men hen maar genoeg bijzonderheden vraagt, spreken zij zichzelf al gauw tegen en het is gewoonlijk niet moeilijk, den „be- rouwvollen moordenaar" te bewijzen, dat zijn ver haal van a tot z verzonnen is. Wat een bekentenis waard is. „Ik heb drie moorden op mijn geweten." „Ik denk, dat ik een stuk of tien meisjes ver moord heb; ik kan ze n.l. niet uitstaan en in het heele land zijn zij bang voor mij." „Ik kan niet meer siapen van gewetenswroeging, want ik heb mijn eigen meisje doodgeslagen." Dergelijke bekentenissen krijgt de politie van een wereldstad dagelijks, per brief of per telefoon, maar dikwijls ook van de menschen zelf. En dat moet dan weer ernstig onderzocht worden. Het oude Romeinsche recht beschouwde de beken tenis als het voornaamste bewijs van iemands schuld, doch zoo eenvoudig is de zaak al lang niet meer. De ondervinding heeft rare menschen van ons gemaakt: als iemand volhoudt, dat hij onschuldig is, doen wij alles om te bewijzen, dat hij de dader is, en als hij zichzelf aanklaagt, gelooven wij hem niet. De politie leert zelfs vrij gauw onderscheiden, welke soort valsche zelfbeschuldigingen zij te maken heeft. De motieven zijn heel anders dan de leek zou denken. Krankzinnig zijn de menschen haast nooit en geboren martelaars, die voor anderen willen lij den, evenmin. Zij kunnen gewoonlijk zeer logisch denken en hebben met hun bekentenissen ook een bepaald doel. Bij de valsch bekentenissen zijn er tamelijk „onschuldige", waar niemand een oogen blik geloof aan zou hechten, naast meer „geraffi neerde", waarbij het weieens tot een rechtzaak komt. Pantoffelhelden, die zichzelf van moord beschuldigen. In het rapport van een wachthebbend politieagent kan men dikwijls lezen: „Door zijn geweten gekweld, bekende X, dat hij zijn vrouw verdronken had." De man wordt door een speciale afdeeling verder ver hoord en beschrijft de misdaad met ongelooflijke fantasie. De twist, die Inderdaad goed beschreven is, ligt echter niet in het verleden; die wacht hem nog, wanneer hij thuiskomt en zijn heele weekloon verdronken blijkt te hebben. Hij wil veel liever in het arrestantenlokaal worden vastgehouden, waar hij minder tegenop ziet, dan tegen de ontmoeting met zijn vrouw en bovendien zal na eenigen tijd zijn on schuld wel aan het licht komen. De politie krijgt merkwaardig dikwijls pantoffel helden op bezoek. Er is er zelfs eens een geweest, die zichzelf van een afschuwelijke misdaad beschuldigde en verklaarde, een bekentenis te willen afleggen, doch alleen in bijzijn van zijn vrouw. De vrouw werd gehaald en keek hem woedend aan. Met een be scheiden stemmetje vroeg hij: „Klaartje, zou je je kunnen voorstellen, dat Ik iemand vermoord had?" „Wel neen", antwoordde de vrouw met een ver achtelijk gebaar, ,daar ben je veel te laf voor." Hij was ook inderdaad geen moordenaar doch den vorigen dag had zijn vrouw hem het huis uitge stuurd en nu trachtte hij op deze ongewone manier haar weer te spreken te krijgen. De bekentenismaniak geeft heel wat meer werk dan de pantoffelheld. Soms heeft hij niet alleen de politie, maar ook het gerecht er de last van. Wij hadden eens een man die zichzelf beschuldigde van zoo'n ernstige diefstal, dat hij tot vijf jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Hij vroeg geen revisie aan, doch na eenigen tijd in de gevangenis te hebben doorgebracht, eischte hij, dat zijn zaak opnieuw zou worden onderzocht. Daar was men niet toe verplicht, doch het werd toch gedaan. En wat bleek nu? Hij had n.l. eens willen zien, of de justitie wel behoor lijk werkte, hij had niets met den diefstal uitstaande gehad. Zijn eigen arrestatiebevel uitgevaardigd. Een zekere kellner wilde niets liever, dan gear resteerd worden. Zoodra er een ernstige misdaad was gepleegd, beschuldigde hij er zichzelf van en op het laatst wist hij zoo goed, hoe wij werkten, dat hij eens telefonisch bevel gaf tot zijn eigen arrestatie. Hij werd echter dadelijk weer losgelaten, toen men hem herkende. Nu werd er een nieuwe bepaling inge voerd: telefonische bevelen tot arrestatie moesten via het Morsé-apparaat bevestigd worden. Zelfs toen zag hij kans, het bevel tot zijn eigen arrestatie op de voorgeschreven manier aan de betrokken afdee ling te geven. Hij heeft ons al jarenlang moeite ver oorzaakt door zijn ziekelijken wensch om gearres teerd te worden. De politie krijgt ook onophoudelijk bekentenissen misdadigers, die al in de gevangenis zitten. Zij be kennen dan plotseling nog een andere misdaad, waar zij niets mee te maken hebben. Sommigen trachten daardoor te bereiken, dat zij ontoereken baar verklaard worden. Anderen hopen bij het transport naar de rechtzaal een kans tot ontvluchten te krijgen. En velen willen niet anders dan een verzetje in het eentonige gevangenisleven, Als zij zichzelf al niet voor den dader kunnen uitgeven, dan probeeren zij zich toch voor te doen als een belangrijke getuige; zij willen wat beleven en dat tot eiken prijs. Een rechtzaal als reclame-object. Ook andere menschen, die niet in de gevangenis zitten, willen wel eens wat beleven. Een regisseur achtte een valsche bekentenis daartoe het meest ge schikte middel. Hij wilde het proces een sensatio- neele wending geven, doch het bleek al spoedig dat hij met de geheele zaak niets te maken had gehad en vermoedelijk reclame voor zichzelf had willen maken. In een belangrijke vergiftigingszaak verklaarde een zekere man licht te kunnen brengen. Men stond reeds op het punt, hem een vrijbiljet naar de stand plaats van den rechter te geven, toen er een tele gram kwam xan een ander politiebureau, dat het gedrag van den vreemden getuige verklaarde. Hij was dol op reizen, maar had er het geld niet voor en nu probeerde hij als getuige in rechtzaken opge roepen te worden om kosteloos te kunnen reizen. In een onzer groote steden kwam* ook eens een man op bezoek, die zichzelf van moord beschuldigde, doch slechts op een bepaalde plaats nadere aanwij zingen wilde geven. Hij bleek op die plaats zaken te moeten doen. Op het terrein der psychiaters. Een afschuwelijk geval dat nooit geheel is opge helderd, heeft zich eens in een onze havensteden voorgedaan. Daar vertelde een man, dat hij jaren geleden zijn meisje vermoord had en het lijk in den ketel van een stoomboot verbrand had. Er kwam natuurlijk een proces van, doch naast de bekentenis was er geen enkele andere aanwijzing voor de mis daad te vinden. De betrokken stoomboot bevond zich op den aangegeven tijd niet in den haven. De psy chiaters kwamen tot de veronderstelling, dat de beklaagde in een aanval van ijlkoorts alles gedroomd had en dat hij nu al jarenlang vast geloofde, de moord ook bedreven te hebben. Hij werd dan ook vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het is interessant, dat de overgroote meerderheid der valsche beschuldigingen door mannen wordt uit gesproken en dat de meeste mannen beweren, dat zij vrouwen hebben vermoord. En toch zijn zij niet eens abnormaal, tenminste niet in die mate, dat zij voor opsluiting in een gesticht in eenmerking komen. Het zijn slechts fantasten, wier complexen zich uiten door bekentenissen van misdaden, die zij nooit gepleegd hebben. Voor de politie zijn deze gevallen niet alleen stuk voor stuk interessant, doch zij worden zelfs in ver baand met elkaar bestudeerd. De stukken, die op valsche bekentenissen betrekking hebben, worden verzameld en groeien uit tot dikke folianten, welke gaarne geraadpleegde bronnen vormen in de studie over deze merkwaardige menschelijke afwijking. (Nadruk verboden). Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. Maandag 23 dezer hield de afdeeling 't Veld van den L. T. B. hare algemeene vergadering, ten lokale van P. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig waren 43 leden. Na opening door den Voorzitter met een hartelijk welkom en de Chr. groet werden de notulen gelezen door den Secretaris J. H. Schiebroek en onveranderd Vervolgens werden gelezen diverse ingekomen stukken van corporaties betreffende toegestane re ducties op de landpachten, naar aanleiding van na mens de vereeniging gerichte verzoeken in die rich ting. Op voorstel van den Voorzitter werd met aller instemming besloten een dankschrijven aan genoem de Instellingen te richten voor de toegestane ver mindering. Daarna werd medegedeel: dat vanwege den N. M. B. nog beschikbaar kan worden gesteld het artikel Zilveruienzaad tegen een prijs van f7.00 per Kilo; dat tot en met 28 dezer Credietaanvragen kunnen worden ingediend voor arbeidsloon, kunstmest en dergelijke; dat door N.V. Handelsraad voor deze vergadering ten gunste der te houden verloting wederom 5 man den beschikbaar werden gesteld, wat door de verga dering in dank werd aanvaard; dat de Statuten der Vereeniging thans Koninklijke Goedkeuring hebben verworven; Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens bracht de Voorzitter een woord van dank aan de leden voor de voorbeeldige wijze waarop de contributie ook dit jaar wederom was afgedragen. Daarna kwam in bespreking het 1/4 pCt. wat tot heden aan Koophandel wordt vergoed voor con tante betaling en waarover stemmen opgingen om dit in te trekken, althans om een poging in die richting te doen op de eerstkomende algemeene vergadering van den N. M. B. Na het voor en tegen te hebben overwogen werd in deze aan de afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Hierop volgde een keurig en optimistisch gesteld jaarverslag van den Secretaris, waaruit bleek dat door het bestuur dit jaar vele zaken waren ter hand genomen en dat het ledental was gestegen van 93 tot 98. Met een dankwoord en applaus der vergadering werd dit keurig opgesteld verslag vereerd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat ook dit gunstig genoemd mocht worden omdat het batig slot bedroeg f38.49 en het totaal kas saldo alzoo was gestegen tot ruim f200. Tot commissieleden belast met het onderzoek wer den aangewezen de heeren P. Brink, Nic. Wit Jacz. en J. de Boer Sz. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren A. Molenaar, C. Bruin Cz. en J. van Baar, werden dezen met respectievelijk 39, 39 en 34 stemmen herkozen en aanvraardden hunne herbenoeming met een dank woord aan de vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1